Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R0730

Регламент (ЕС) 2023/730 на Съвета от 31 март 2023 година за изменение на Регламент (ЕС) 2023/194 за определяне за 2023 г. на възможностите за риболов на определени рибни запаси, приложими във водите на Съюза, и за риболовните кораби на Съюза в някои води извън Съюза, и за определяне за 2023 г. и 2024 г. на съответните възможности за риболов на определени дълбоководни рибни запаси, и на Регламент (ЕС) 2022/109

ST/7526/2023/INIT

OB L 95, 4.4.2023, p. 1–27 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2023/730/oj

4.4.2023   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 95/1


РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2023/730 НА СЪВЕТА

от 31 март 2023 година

за изменение на Регламент (ЕС) 2023/194 за определяне за 2023 г. на възможностите за риболов на определени рибни запаси, приложими във водите на Съюза, и за риболовните кораби на Съюза в някои води извън Съюза, и за определяне за 2023 г. и 2024 г. на съответните възможности за риболов на определени дълбоководни рибни запаси, и на Регламент (ЕС) 2022/109

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 43, параграф 3 от него,

като взе предвид предложението на Европейската комисия,

като има предвид, че:

(1)

С Регламент (ЕС) 2023/194 на Съвета (1) се определят възможностите за риболов за 2023 г. на определени рибни запаси, приложими във водите на Съюза, както и за риболовните кораби на Съюза в някои води извън Съюза. Общият допустим улов (ОДУ) и функционално свързаните с ОДУ мерки, определени с Регламент (ЕС) 2023/194, следва да бъдат изменени, за да се вземат предвид публикуването на научни становища, както и резултатите от консултациите с трети държави и от заседанията на регионални организации за управление на рибарството (РОУР).

(2)

С Регламент (ЕС) 2023/194 се определя временен ОДУ за хамсия (Engraulis encrasicolus) в подзона 8 на ICES за периода от 1 януари 2023 г. до 30 юни 2023 г., в очакване на получаването на научно становище за този запас за 2023 г. На 16 декември 2022 г. Международният съвет за изследване на морето (ICES) публикува научно становище за този запас за 2023 г. Окончателният ОДУ за посочения запас за 2023 г. следва да бъде определен в съответствие с това научно становище.

(3)

Между 9 и 13 март 2023 г. бяха проведени двустранни консултации между Съюза и Обединеното кралство относно равнището на ОДУ за пясъчница и свързания с нея прилов (Ammodytes spp.) във водите на Обединеното кралство и на Съюза от подзона 4 на ICES, във водите на Обединеното кралство от участък 2а на ICES и във водите на Съюза от участък 3а. Тези консултации бяха проведени в съответствие с член 498, параграфи 2, 4 и 6 от Споразумението за търговия и сътрудничество между Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия, от една страна, и Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия, от друга страна (2) (СТС), и въз основа на позицията на Съюза, одобрена от Съвета на 2 март 2023 г. Резултатите от тези консултации бяха документирани в писмен протокол. Поради това съответният ОДУ следва да бъде определен на равнището, договорено с Обединеното кралство.

(4)

Съюзът и Норвегия проведоха двустранни консултации относно: i) общите и съвместно управлявани запаси в Скагерак, включително северна скарида (Pandalus borealis) и меджид (Merlangius merlangus) в участък 3а на ICES, с цел да се постигне съгласие за управлението на тези запаси, включително за възможностите за риболов; ii) достъпа до водите; и iii) обмена на възможности за риболов. Консултациите относно управлението на запасите в Скагерак бяха проведени между 9 ноември и 9 декември 2022 г. въз основа на договорената от Съвета позиция на Съюза. Между 9 ноември 2022 г. и 16 март 2023 г. бяха проведени консултации относно достъпа до водите и обмена на възможности за риболов, също въз основа на договорената от Съвета позиция на Съюза. Резултатите от тези консултации бяха документирани в два съгласувани протокола, подписани от ръководителите на делегациите на Съюза и Норвегия на 17 март 2023 г. Съответните възможности за риболов следва да бъдат определени на равнището, установено в посочените съгласувани протоколи, като другите разпоредби от съгласуваните протоколи следва да бъдат въведени в правото на Съюза. Съответните възможности за риболов, определени с Регламент (ЕС) 2023/194, и възможностите за риболов на мойва (Mallotus villosus) в гренландски води от подзони 5 и 14 на ICES, определени с Регламент (ЕС) 2022/109 на Съвета (3), следва да бъдат съответно изменени.

(5)

На 11-ото си годишно заседание през 2023 г. Регионалната организация за управление на рибарството в южната част на Тихия океан (SPRFMO) прие ограничения на улова на чилийски сафрид (Trachurus murphyi), запази проучвателния риболов на кликач (Dissostichus spp.) и премахна ограничението на риболовното усилие за пелагичния риболов. Тези мерки следва да бъдат въведени в правото на Съюза.

(6)

На годишното си заседание през 2022 г. Комисията по рибата тон в Индийския океан (IOTC) запази ограниченията на улова на жълтопер тон (Thunnus albacares) в зоната на компетентност на IOTC съгласно плана за възстановяване на този запас. С Регламент (ЕС) 2023/194 се определя квотата на Съюза за този запас за 2023 г. в съответствие с тази мярка, приета от IOTC. След преразглеждане на основното годишно ограничение на Съюза на улова на жълтопер тон в зоната на компетентност на IOTC съгласно плана за възстановяване, IOTC преразгледа квотата на Съюза за този запас за 2023 г. в съответствие с посочения план. Тази преразгледана квота на Съюза следва да се въведе в правото на Съюза.

(7)

Съгласно няколко препоръки на Международната комисия за опазване на рибата тон в Атлантическия океан (ICCAT) при поискване Съюзът може да прехвърли процент от неизползваната си квота за запаси в зоната на Конвенцията ICCAT от предпоследната или предходната година към дадена година съгласно правилата за всеки запас, определени от ICCAT. Тези препоръки следва да бъдат въведени в правото на Съюза въз основа на предложение на Комисията възможно най-скоро, така че държавите членки да могат да използват квотите на Съюза за запасите на ICCAT в тяхната съвкупност, както е предвидено от ICCAT за 2024 г. В очакване на въвеждането на тези препоръки в правото на Съюза в Регламент (ЕС) 2023/194 се определят квоти за отделните държави членки за определени запаси въз основа на общата квота на Съюза за 2023 г., договорена от ICCAT, преди корекциите поради прекомерен или недостатъчен улов от страна на държавите членки.

(8)

Квотите на Съюза за запасите в зоната на Конвенцията ICCAT за 2023 г. бяха коригирани по време на годишното заседание на ICCAT през ноември 2022 г. в съответствие с няколко препоръки на ICCAT, съгласно които Съюзът може при поискване да прехвърли определен процент от неизползваната си квота за възможности за риболов от 2021 г. към 2023 г. При квотите за отделните държави членки за тези запаси за 2023 г. следва да се вземат предвид прехвърлянията на неизползвани квоти на Съюза, разрешени от ICCAT преди началото на риболовните сезони за тези запаси. Поради това квотите за северен бял тон (Thunnus alalunga) (ALB/AN05N), за южен бял тон (ALB/AS05N), за големоок тон (Thunnus obesus) в Атлантическия океан (BET/ATLANT), както и за риба меч (Xiphias gladius) в Атлантическия океан на север от 5° с.ш. (SWO/AN05N) и за риба меч в Атлантическия океан на юг от 5° с.ш. (SWO/AS05N) следва да бъдат изменени, за да отразят тези корекции като се вземе предвид принципът на относителна стабилност. Освен това някои мерки, функционално свързани с възможностите за риболов, следва да бъдат запазени, за да се спазят международните ангажименти на Съюза.

(9)

Ограниченията на риболовното усилие за корабите на Съюза, извършващи риболов на червен тон (Thunnus thynnus) в зоната на Конвенцията на ICCAT, и максималното въведено количество и капацитет за рибовъдните стопанства на Съюза за червен тон в този район се основават на информацията, предоставена в годишните риболовни планове, годишните планове за управление на риболовния капацитет и годишните планове за управление на отглеждането на червен тон на държавите членки. Държавите членки трябва да представят тези планове на Комисията до 31 януари всяка година в съответствие с член 6, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2016/1627 на Европейския парламент и на Съвета (4). След това ограниченията на риболовното усилие и максималното въведено количество и капацитет за рибовъдните стопанства се докладват от Комисията на Секретариата на ICCAT посредством плана на Съюза за риболова и за управление на капацитета, с цел обсъждане и одобряване от ICCAT съгласно член 6, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2016/1627. Ограниченията на риболовното усилие на Съюза и максималното въведено количество и капацитет за рибовъдните стопанства на Съюза за 2023 г. следва да бъдат определени в съответствие с плана на Съюза, одобрен от ICCAT на 8 март 2023 г.

(10)

Поради това Регламент (ЕС) 2023/194 следва да бъде съответно изменен.

(11)

Възможностите за риболов, предвидени в Регламент (ЕС) 2023/194, се прилагат от 1 януари 2023 г. Поради това разпоредбите, въведени с настоящия регламент по отношение на възможностите за риболов, следва също да се прилагат от 1 януари 2023 г., с изключение на възможностите за риболов на мойва в гренландски води от подзони 5 и 14 на ICES, които следва да се прилагат от 15 октомври 2022 г. до 15 април 2023 г. Това прилагане с обратно действие не засяга принципите на правната сигурност или защитата на оправданите правни очаквания, тъй като съответните възможности за риболов са увеличени. Предвид неотложната необходимост да се избегне всякакво прекъсване на риболовните дейности настоящият регламент следва да влезе в сила в деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Изменение на Регламент (ЕС) 2023/194

Регламент (ЕС) 2023/194 се изменя, както следва:

1)

Член 7 се заличава.

2)

Параграф 2 от член 34 се заличава;

3)

Приложения IА, IБ, IГ, IЗ, IЙ и VI се изменят в съответствие с приложението към настоящия регламент.

Член 2

Изменение на Регламент (ЕС) № 2022/109

В приложение IБ към Регламент (ЕС) 2022/109 таблицата за мойва (Mallotus villosus) в гранландски води от подзони 5 и 14 на ICES се заменя със следната таблица:

Вид:

Мойва

Mallotus villosus

Зона:

Гренландски води от 5 и 14

(CAP/514GRN)

Дания

0

 

Аналитичен ОДУ

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Германия

0

 

Швеция

0

 

Всички държави членки

0

(1)

Съюз

0

(2)

Норвегия

10 000

(2)

 

 

 

ОДУ

Не се прилага

 

(1)

Дания, Германия и Швеция може да получат достъп до квотата „Всички държави членки“ едва след като са изчерпали своята собствена квота. Държавите членки, разполагащи с над 10 % от квотата на Съюза, обаче нямат право на достъп до квотата „Всички държави членки“. Уловът, който се приспада от тази обща квота, се докладва отделно (CAP/514GRN_AMS).

(2)

За риболовния период от 15 октомври 2022 г. до 15 април 2023 г.

Член 3

Влизане в сила и прилагане

Настоящият регламент влиза в сила в деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Разпоредбите на настоящия регламент се прилагат от 1 януари 2023 г., с изключение на разпоредбите относно мойвата (Mallotus villosus) в гренландски води от подзони 5 и 14 на ICES, които се прилагат от 15 октомври 2022 г. до 15 април 2023 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 31 март 2023 година.

За Съвета

Председател

J. ROSWALL


(1)  Регламент (ЕС) 2023/194 на Съвета от 30 януари 2023 г. за определяне за 2023 г. на възможностите за риболов на определени рибни запаси, приложими във водите на Съюза, и за риболовните кораби на Съюза в някои води извън Съюза, и за определяне за 2023 г. и 2024 г. на съответните възможности за риболов на определени дълбоководни рибни запаси (ОВ L 28, 31.1.2023 г., стр. 1).

(2)  Споразумение за търговия и сътрудничество между Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия, от една страна, и Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия, от друга страна (ОВ L 149, 30.4.2021 г., стр. 10).

(3)  Регламент (ЕС) 2022/109 на Съвета от 27 януари 2022 г. за определяне на възможностите за риболов на определени рибни запаси и групи от рибни запаси за 2022 г., приложими във водите на Съюза, както и за риболовните кораби на Съюза в някои води извън Съюза (ОВ L 21, 31.1.2022 г., стр. 1).

(4)  Регламент (ЕС) 2016/1627 на Европейския парламент и на Съвета от 14 септември 2016 г. относно многогодишен план за възстановяване на червения тон в източната част на Атлантическия океан и в Средиземно море и за отмяна на Регламент (ЕО) № 302/2009 на Съвета (ОВ L 252, 16.9.2016 г., стр. 1).


ПРИЛОЖЕНИЕ

Приложенията към Регламент (ЕС) 2023/194 се изменят, както следва:

1)

В приложение IA,

а)

в част А първата таблица се заменя със следното:

Вид:

Хамсия

Engraulis encrasicolus

Зона:

8

(ANE/08.)

Испания

 

29 700

 

Аналитичен ОДУ

Франция

 

3 300

 

Съюз

 

33 000

 

 

 

 

 

ОДУ

 

33 000

 

б)

в част Б изброените по-долу таблици за запасите се заменят със следното:

i)

таблицата за пясъчници и свързания прилов (Ammodytes spp.) във водите на Обединеното кралство и Съюза от 4, водите на Обединеното кралство от 2a и водите на Съюза от 3a се заменя със следното:

Вид:

Пясъчници и свързания с тях прилов

Ammodytes spp.

Зона:

Води на Обединеното кралство и на Съюза от 4; води на Обединеното кралство от 2a; води на Съюза от 3a

Дания

 

181 637

(1)

Аналитичен ОДУ

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Германия

 

279

(1)

Швеция

 

6 678

(1)

Съюз

 

188 594

 

Обединено кралство

 

5 773

 

 

 

 

 

ОДУ

 

194 367

 

(1)

До 2 % от квотата могат да представляват прилов от меджид и скумрия (OT1/*2A3A4X). Приловът на меджид и скумрия, отчетен спрямо квотата в съответствие с настоящата разпоредба, и приловът от видове, които се отчитат спрямо квотата в съответствие с член 15, параграф 8 от Регламент (ЕС) № 1380/2013, заедно не трябва да надвишават 9 % от квотата.

Специално условие: уловът в рамките на тези квоти не може да надвишава посочените по-долу количества в следните зони на управление на запасите от пясъчница, определени в приложение III:

 

1r

2r

3r

4

5r

6

7r

 

(SAN/234_1R)(1)

(SAN/234_2R) (1)

(SAN/234_3R) (1)

(SAN/234_4) (1)

(SAN/234_5R) (1)

(SAN/234_6) (1)

(SAN/234_7R) (1 )

Дания

109 166

38 311

2 285

31 744

0

131

0

Германия

167

59

4

49

0

0

0

Швеция

4 013

1 409

84

1 167

0

5

0

Съюз

113 346

39 779

2 373

32 960

0

136

0

Обединено кралство

3 469

1 218

73

1 009

0

4

0

Общо

116 815

40 997

2 446

33 969

0

140

0

(1)

До 10 % от тази квота могат да бъдат натрупвани и използвани през следващата година само в рамките на тази зона на управление.

ii)

таблицата за менек (Brosme brosme) в норвежки води от 4 се заменя със следното:

Вид:

Менек

Brosme brosme

Зона:

Норвежки води от 4

(USK/04-N.)

Белгия

 

0

 

Предпазен ОДУ

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Дания

 

50

 

Германия

 

0

 

Франция

 

0

 

Нидерландия

 

0

 

Съюз

 

50

 

 

 

 

 

ОДУ

 

Не се прилага

 

iii)

таблицата за херинга (Clupea harengus) в 3а се заменя със следното

Вид:

Херинга (1)

Clupea harengus

Зона:

3a

(HER/03A.)

Дания

 

9 771

(1)(2)(3)

Аналитичен ОДУ

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Германия

 

156

(1)(2)(3)

Швеция

 

10 221

(1)(2)(3)

Съюз

 

20 148

(1)(2)(3)

Норвегия

 

3 102

(2)

 

 

 

 

ОДУ

 

23 250

 

(1)

Улов на херинга при риболов с мрежи с размери на окото ≥ 32 mm.

(2)

Само следните количества от запасите от херинга HER/03A. (HER/*03A) и HER/03A-BC (HER/*03A-BC) могат да се ловят в участък 3а:

Дания

559

 

Германия

7

 

Швеция

403

 

Съюз

969

 

Норвегия

310

 

(3)

Специално условие: до 50 % от това количество може да се ловят във водите на Обединеното кралство от 4 (HER/*04-UK) и 50 % може да се ловят във водите на Съюза от 4b (HER/*4B-EU).

iv)

таблицата за херинга (Clupea harengus) във водите на Съюза, на Обединеното кралство и Норвегия от 4 на север от 53°30' с.ш. се заменя със следното:

Вид:

Херинга (1)

Clupea harengus

Зона:

Води на Съюза, на Обединеното кралство и на Норвегия от 4 на север от 53° 30' с.ш.

(HER/4AB.)

Дания

 

55 491

 

Аналитичен ОДУ

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Германия

 

37 409

 

Франция

 

19 555

 

Нидерландия

 

49 163

 

Швеция

 

3 753

 

Съюз

 

165 371

 

Фарьорски острови

0

 

Норвегия

 

115 001

(2)

Обединено кралство

72 563

 

 

 

 

 

ОДУ

 

396 556

 

(1)

Улов на херинга при риболов с мрежи с размери на окото ≥ 32 mm.

(2)

Уловът в рамките на тази квота се приспада от дела на Норвегия в ОДУ. В рамките на тази квота не може да се лови повече от следното количество във водите на Съюза от 4b (HER/*4AB-C):

 

2 700

 

 

 

 

 

Специално условие: уловът на Съюза в рамките на тези квоти не може да надвишава посоченото по-долу количество в норвежките води на юг от 62° с.ш.:

Норвежки води на юг от 62° с.ш. (HER/*4N-S62)

 

 

 

 

Съюз

 

2 700

 

 

 

 

 

v)

таблицата за треска (Gadus morhua) в 4, води на Обединеното кралство от 2а и частта от 3а, която не попада в Скагерак и Категат, се заменя със следното:

Вид:

Атлантическа треска

Gadus morhua

Зона:

4; води на Обединеното кралство от 2a; частта от 3а, която не попада в Скагерак и Категат

(COD/2A3AX4)

Белгия

 

542

(1)

Аналитичен ОДУ

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Дания

 

3 118

 

Германия

 

1 977

 

Франция

 

670

(1)

Нидерландия

 

1 761

(1)

Швеция

 

21

 

Съюз

 

8 089

 

Норвегия

 

3 681

(2)

Обединено кралство

9 882

(1)

 

 

 

 

ОДУ

 

21 652

 

(1)

Специално условие: от които до 5 % може да се ловят във: 7d (COD/* 07D.).

 

(2)

От които 3 064 тона могат да бъдат уловени във водите на Съюза. Уловът в рамките на тази квота се приспада от дела на Норвегия в ОДУ.

Специално условие: уловът в рамките на определените по-горе квоти не може да надвишава посочените по-долу количества в следните зони:

Норвежки води от 4 (COD/*04N-)

 

 

 

 

Съюз

 

5 853

 

 

 

 

 

vi)

таблицата за морски дявол (Lophiidae) в норвежки води от 4 се заменя със следното:

Вид:

Морски дявол

Lophiidae

Зона:

Норвежки води от 4

(ANF/04-N.)

Белгия

 

33

 

Предпазен ОДУ

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Дания

 

842

 

Германия

 

13

 

Нидерландия

 

12

 

Съюз

 

900

 

 

 

 

 

ОДУ

 

Не се прилага

 

vii)

таблицата за пикша (Melanogrammus aeglefinus)в 4 и във водите на Обединеното кралство от 2a се заменя със следното:

Вид:

Пикша

Melanogrammus aeglefinus

Зона:

4; води на Обединеното кралство от 2a

(HAD/2AC4.)

Белгия

 

363

(1)

Аналитичен ОДУ

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Дания

 

2 495

(1)

Германия

 

1 588

(1)

Франция

 

2 768

(1)

Нидерландия

 

272

(1)

Швеция

 

223

(1)

Съюз

 

7 709

(1)

Норвегия

 

13 432

(2)

Обединено кралство

 

37 261

 

 

 

 

 

ОДУ

 

58 402

 

(1)

Специално условие: от които до 10 % може да се ловят във води на Обединеното кралство и на Съюза и в международни води от 6a на север от 58° 30' с.ш.

(2)

От които 11 182 тона могат да бъдат уловени във водите на Съюза. Уловът в рамките на тази квота се приспада от дела на Норвегия в ОДУ.

Специално условие: уловът в рамките на определените по-горе квоти не може да надвишава посочените по-долу количества в следните зони:

Норвежки води от 4 (HAD/*04N-)

 

 

 

 

Съюз

 

4 774

 

 

 

 

 

viii)

таблицата за меджид (Merlangius merlangus) в 3а се заменя със следното:

Вид:

Меджид

Merlangius merlangus

Зона:

3a

(WHG/03A.)

Дания

 

480

 

Предпазен ОДУ

Нидерландия

 

2

 

Швеция

 

52

 

Съюз

 

534

 

 

 

 

 

ОДУ

 

676

 

ix)

таблицата за меджид (Merlangius merlangus) в 4 и във водите на Обединеното кралство от 2a се заменя със следното:

Вид:

Меджид

Merlangius merlangus

Зона:

4; води на Обединеното кралство от 2a

(WHG/2AC4.)

Белгия

 

600

 

Аналитичен ОДУ

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Дания

 

2 596

 

Германия

 

675

 

Франция

 

3 900

 

Нидерландия

 

1 500

 

Швеция

 

4

 

Съюз

 

9 275

 

Норвегия

 

3 429

(1)

Обединено кралство

 

21 410

 

 

 

 

 

ОДУ

 

34 294

 

(1)

От които 2 855 тона може да бъдат уловени във водите на Съюза. Уловът в рамките на тази квота се приспада от дела на Норвегия в ОДУ.

Специално условие: уловът в рамките на определените по-горе квоти не може да надвишава посочените по-долу количества в следните зони:

Норвежки води от 4 (WHG/*04N-)

 

 

 

 

Съюз

 

5 333

 

 

 

 

 

x)

таблицата за мерлуза (Merluccius merluccius) в норвежки води от 4 се заменя със следното:

Вид:

Мерлуза

Merluccius merluccius

Зона:

Норвежки води от 4

(HKE/04-N.)

Белгия

 

16

 

Предпазен ОДУ

Дания

 

1 496

 

Германия

 

169

 

Франция

 

69

 

Нидерландия

 

120

 

Швеция

 

Не се прилага

 

Съюз

 

1 870

 

 

 

 

 

ОДУ

 

Не се прилага

 

xi)

таблицата за син меджид (Micromesistius poutassou) във водите на Обединеното кралство, Съюза и международни води от 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8a, 8b, 8d, 8e, 12 и 14 се заменя със следното :

Вид:

Син меджид

Micromesistius poutassou

Зона:

Води на Обединеното кралство, Съюза и международни води от 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8a, 8b, 8d, 8e, 12 и 14

(WHB/1X14)

Дания

 

62 968

(1)

Аналитичен ОДУ

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Германия

 

24 483

(1)

Испания

 

53 383

(1)(2)

Франция

 

43 821

(1)

Ирландия

 

48 761

(1)

Нидерландия

 

76 784

(1)

Португалия

 

4 959

(1)(2)

Швеция

 

15 576

(1)

Съюз

 

330 735

(1)(3)

Норвегия

 

74 000

(4)(5)

Фарьорски острови

0

 

Обединено кралство

106 036

 

 

 

 

 

ОДУ

 

Не се прилага

 

(1)

Специално условие: в рамките на общото ограничение за достъп от 0 тона за Съюза държавите членки могат да извършват риболов до следните проценти от съответните им квоти във фарьорски води (WHB/*05-F.): 0 %.

(2)

От тази квота могат да се правят прехвърляния към 8c, 9 и 10; води на Съюза от CECAF 34.1.1. За тези прехвърляния обаче се изпраща предварително уведомление до Комисията.

(3)

Специално условие: от квотите за Съюза във водите на Обединеното кралство, Съюза и международните води от 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8a, 8b, 8d, 8e, 12 и 14 (WHB/*NZJM1) и в 8c, 9 и 10; както и за водите на Съюза от CECAF 34.1.1 (WHB/*NZJM2), следното количество може да се лови в норвежката икономическа зона или в риболовната зона около остров Ян Майен:

 

 

10 000

 

(4)

Може да се лови във водите на Съюза от 2a, 4, 6a на север от 56° 30′ с.ш., 6b и 7 на запад от 12° з.д.

(5)

Специално условие: от норвежката квота следното количество може да се лови във водите на Съюза от 2a, 4, 6a на север от 56° 30′ с.ш., 6b и 7 на запад от 12° з.д.:

 

 

150 000

 

xii)

таблицата за син меджид (Micromesistius poutassou) в 8c, 9 и 10 и водите на Съюза от CECAF 34.1.1 се заменя със следното:

Вид:

Син меджид

Micromesistius poutassou

Зона:

8c, 9 и 10; води на Съюза от CECAF 34.1.1

(WHB/8C3411)

Испания

 

41 910

 

Аналитичен ОДУ

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Португалия

 

10 477

 

Съюз

 

52 387

(1)

 

 

 

 

ОДУ

 

Не се прилага

 

(1)

Специално условие: от квотите за Съюза във водите на Съюза и международните води от 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8a, 8b, 8d, 8e, 12 и 14 (WHB/*NZJM1) и в 8c, 9 и 10; както и за водите на Съюза от CECAF 34.1.1 (WHB/*NZJM2), следното количество може да се лови в норвежката икономическа зона или в риболовната зона около остров Ян Майен:

 

 

10 000

 

 

 

 

 

xiii)

таблицата за молва (Molva molva) в норвежки води от 4 се заменя със следното:

Вид:

Молва

Molva molva

Зона:

Норвежки води от 4

(LIN/04-N.)

Белгия

 

4

 

Предпазен ОДУ

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Дания

 

477

 

Германия

 

13

 

Франция

 

5

 

Нидерландия

 

1

 

Съюз

 

500

 

 

 

 

 

ОДУ

 

Не се прилага

 

xiv)

таблицата за норвежки омар (Nephrops norvegicus) в норвежки води от 4 се заменя със следното:

Вид:

Норвежки омар

Nephrops norvegicus

Зона:

Норвежки води от 4

(NEP/04-N.)

Дания

 

200

 

Аналитичен ОДУ

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Германия

 

0

 

Съюз

 

200

 

 

 

 

 

ОДУ

 

Не се прилага

 

xv)

таблицата за северна скарида (Pandalus borealis) в 3а се заменя със следното:

Вид:

Северна скарида

Pandalus borealis

Зона:

3a

(PRA/03A.)

Дания

 

1 429

 

Аналитичен ОДУ

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Швеция

 

769

 

Съюз

 

2 198

 

 

 

 

 

ОДУ

 

4 117

 

xvi)

таблицата за северна скарида (Pandalus borealis) в норвежки води на юг от 62o с.ш. се заменя със следното:

Вид:

Северна скарида

Pandalus borealis

Зона:

Норвежки води на юг от 62° с.ш.

(PRA/4N-S62)

Дания

 

200

 

Аналитичен ОДУ

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Швеция

 

123

(1)

Съюз

 

323

 

 

 

 

 

ОДУ

 

Не се прилага

 

(1)

Приловът на атлантическа треска, пикша, сребриста сайда, меджид и сайда се приспада от квотите за тези видове.

xvii)

таблицата за морска писия (Pleuronectes platessa) в 4, води на Обединеното кралство от 2а, частта от 3а, която не попада в Скагерак и Категат, се заменя със следното:

Вид:

Морска писия

Pleuronectes platessa

Зона:

4; води на Обединеното кралство от 2a; частта от 3а, която не попада в Скагерак и Категат

(PLE/2A3AX4)

Белгия

 

4 732

 

Аналитичен ОДУ

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Дания

 

15 378

 

Германия

 

4 436

 

Франция

 

887

 

Нидерландия

 

29 572

 

Съюз

 

55 005

 

Норвегия

 

9 305

(1)

Обединено кралство

 

35 184

 

 

 

 

 

ОДУ

 

132 922

 

(1)

От които 7 746 тона може да бъдат уловени във водите на Съюза. Уловът в рамките на тази квота се приспада от дела на Норвегия в ОДУ.

Специално условие: уловът в рамките на определените по-горе квоти не може да надвишава посочените по-долу количества в следните зони:

Норвежки води от 4 (PLE/*04N-)

 

 

 

 

Съюз

 

30 209

 

 

 

 

 

xviii)

таблицата за сайда (Pollachius virens) в 3a и 4 и във водите на Обединеното кралство в 2a се заменя със следното:

Вид:

Сайда

Pollachius virens

Зона:

3a и 4; води на Обединеното кралство от 2a

(POK/2C3A4)

Белгия

 

17

(1)

Аналитичен ОДУ

Дания

 

1 964

(1)

Германия

 

4 960

(1)

Франция

 

11 672

(1)

Нидерландия

 

50

(1)

Швеция

 

270

(1)

Съюз

 

18 933

(1)

Норвегия

 

28 255

(2)

Обединено кралство

 

6 186

 

 

 

 

 

ОДУ

 

53 374

 

(1)

Специално условие: от които до 15 % може да се ловят във води на Обединеното кралство и на Съюза и в международни води от 6a на север от 58° 30' с.ш.

(2)

От които 23 106 тона могат да бъдат уловени във водите на Съюза от 4 и в 3a (POK/*3A4-C). Уловът в рамките на тази квота се приспада от дела на Норвегия в ОДУ.

Специално условие: уловът в рамките на определените по-горе квоти не може да надвишава посочените по-долу количества в следните зони:

Норвежки води от 4 (POK/*04N-)

 

 

 

 

 

Съюз

 

16 178

 

 

 

 

 

xix)

таблицата за обикновен морски език (Solea solea) във водите на Обединеното кралство и Съюза от 4 и водите на Обединеното кралство от 2a се заменя със следното:

Вид:

Обикновен морски език

Solea solea

Зона:

води на Обединеното кралство и на Съюза от 4; води на Обединеното кралство от 2a

(SOL/24-C.)

Белгия

 

681

 

Аналитичен ОДУ

Дания

 

311

 

Германия

 

545

 

Франция

 

136

 

Нидерландия

 

6 151

 

Съюз

 

7 824

 

Норвегия

 

5

(1)

Обединено кралство

 

1 323

 

 

 

 

 

ОДУ

 

9 152

 

(1)

Може да се лови само във води на Съюза от 4 (SOL/*04-EU).

xx)

таблицата за други видове в норвежки води от 4 се заменя със следното:

Вид:

Други видове

Зона:

Норвежки води от 4

(OTH/04-N.)

Белгия

 

14

 

Предпазен ОДУ

Дания

 

1 320

 

Германия

 

149

 

Франция

 

61

 

Нидерландия

 

106

 

Швеция

 

Не се прилага

(1)

Съюз

 

1 650

(2)

 

 

 

 

ОДУ

 

Не се прилага

 

(1)

Квота за „други видове“, която Норвегия предоставя на Швеция на обичайно равнище.

(2)

Видове, които не са обхванати от друг ОДУ.

xxi)

таблицата за други видове във водите на Съюза от 4 и 6a на север от 56°30' с.ш. се заменя със следното:

Вид:

Други видове

Зона:

Води на Съюза от 4 и 6a на север от 56° 30‘ с.ш.

(OTH/46AN-EU)

Съюз

 

Не се прилага

 

Предпазен ОДУ

Норвегия

 

500

(1)(2)

Фарьорски острови

 

0

 

 

 

 

 

ОДУ

 

Не се прилага

 

(1)

Ограничено до 4 (OTH/*4-EU).

(2)

Видове, които не са обхванати от друг ОДУ.

2)

Приложение IБ:

а)

таблицата за херинга (Clupea harengus) във водите на Обединеното кралство, фарьорски, норвежки и международни води от 1 и 2 се заменя със следното:

Вид:

Херинга

Clupea harengus

Зона:

Води на Обединеното кралство, фарьорски, норвежки и международни води от 1 и 2

(HER/1/2-)

Белгия

10

 

Аналитичен ОДУ

Дания

10 220

 

Германия

1 790

 

Испания

34

 

Франция

441

 

Ирландия

2 646

 

Нидерландия

3 657

 

Полша

517

 

Португалия

34

 

Финландия

158

 

Швеция

3 787

 

Съюз

23 294

 

Обединено кралство

9 983

 

 

 

 

ОДУ

511 171

 

Специално условие: уловът в рамките на тези квоти не може да надвишава посочените по-долу количества в следните зони:

Норвежки води на север от 62° с.ш. и риболовната зона около остров Ян Майен (HER/*2AJMN)

 

19 780

 

 

 

2, 5b на север от 62° с.ш. (фарьорски води) (HER/*25B-F)

 

 

Белгия

0

 

 

 

Дания

0

 

 

 

Германия

0

 

 

 

Испания

0

 

 

 

Франция

0

 

 

 

Ирландия

0

 

 

 

Нидерландия

0

 

 

 

Полша

0

 

 

 

Португалия

0

 

 

 

Финландия

0

 

 

 

Швеция

0

 

 

 

б)

таблицата за треска (Gadus morhua) в норвежки води от 1 и 2 се заменя със следното:

Вид:

Атлантическа треска

Gadus morhua

Зона:

Норвежки води от 1 и 2

(COD/1N2AB.)

Германия

2 081

 

Аналитичен ОДУ

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Гърция

258

 

Испания

2 321

 

Ирландия

258

 

Франция

1 911

 

Португалия

2 321

 

Съюз

9 150

 

 

 

 

ОДУ

Не се прилага

 

в)

таблицата за макрурус, видове (Macrourus spp.) в гренландски води от 5 и 14 се заменя със следното:

Вид:

Макрурус, видове

Macrourus spp.

Зона:

Гренландски води от 5 и 14

(GRV/514GRN)

Съюз

60

(1)

Аналитичен ОДУ

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

 

 

 

ОДУ

Не се прилага

(2)

(1)

Специално условие: не се извършва целеви риболов на гренадир (Coryphaenoides rupestris) (RNG/514GRN) и дългоопашата риба (Macrourus berglax) (RHG/514GRN). Те се ловят само като прилов и се докладват отделно.

(2)

Количеството по-долу (в тонове) е разпределено на Норвегия. Специално условие за това количество: не се извършва целеви риболов на гренадир (Coryphaenoides rupestris) (RNG/514GRN) и дългоопашата риба (Macrourus berglax) (RHG/514GRN). Те се ловят само като прилов и се докладват отделно.

 

 

45

 

 

 

г)

таблицата за макрурус, видове (Macrourus spp.) в гренландски води от NAFO 1 се заменя със следното:

Вид:

Макрурус, видове

Macrourus spp.

Зона:

Гренландски води от NAFO 1

(GRV/N1GRN.)

Съюз

45

(1)

Аналитичен ОДУ

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

 

 

 

ОДУ

Не се прилага

(2)

(1)

Специално условие: не се извършва целеви риболов на гренадир (Coryphaenoides rupestris) (RNG/N1GRN.) и на дългоопашата риба (Macrourus berglax) (RHG/N1GRN.). Те се ловят само като прилов и се докладват отделно.

(2)

Количеството по-долу (в тонове) е разпределено на Норвегия. Специално условие за това количество: не се извършва целеви риболов на гренадир (Coryphaenoides rupestris) (RNG/N1GRN.) и дългоопашата риба (Macrourus berglax) (RHG/N1GRN.). Те се ловят само като прилов и се докладват отделно.

 

 

55

 

 

 

д)

таблицата за пикша (Melanogrammus aeglefinus) в норвежки води от 1 и 2 се заменя със следното:

Вид:

Пикша

Melanogrammus aeglefinus

Зона:

Норвежки води от 1 и 2

(HAD/1N2AB.)

Германия

250

 

Аналитичен ОДУ

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Франция

150

 

Съюз

400

 

 

 

 

ОДУ

Не се прилага

 

е)

таблицата за северна скарида (Pandalus borealis) в гренландски води от 5 и 14 се заменя със следното:

Вид:

Северна скарида

Pandalus borealis

Зона:

Гренландски води от 5 и 14

(PRA/514GRN)

Дания

1 439

 

Аналитичен ОДУ

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Франция

1 438

 

Съюз

2 877

 

Норвегия

2 123

 

 

 

 

ОДУ

Не се прилага

 

ж)

таблицата за сайда (Pollachius virens) в норвежки води от 1 и 2 се заменя със следното:

Вид:

Сайда

Pollachius virens

Зона:

Норвежки води от 1 и 2

(POK/1N2AB.)

Германия

474

 

Аналитичен ОДУ

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Франция

76

 

Съюз

550

 

 

 

 

ОДУ

Не се прилага

 

з)

таблицата за черна писия (Reinhardtius hippoglossoides) в норвежки води от 1 и 2 се заменя със следното:

Вид:

Черна писия

Reinhardtius hippoglossoides

Зона:

Норвежки води от 1 и 2

(GHL/1N2AB.)

Германия

125

(1)

Аналитичен ОДУ

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Съюз

125

(1)

 

 

 

ОДУ

Не се прилага

 

(1)

Изключително за прилов. В рамките на тази квота не се разрешава целеви риболов.

и)

таблицата за черна писия (Reinhardtius hippoglossoides) в гренландски води от NAFO 1 се заменя със следното:

Вид:

Черна писия

Reinhardtius hippoglossoides

Зона:

Гренландски води от NAFO 1

(GHL/N1G-S68)

Германия

1 700

(1)

Аналитичен ОДУ

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Съюз

1 700

(1)

Норвегия

325

(1)

 

 

 

ОДУ

Не се прилага

 

(1)

Риболовът се извършва на юг от 68° с.ш.

й)

таблицата за черна писия (Reinhardtius hippoglossoides) в гренландски води от 5, 12 и 14 се заменя със следното:

Вид:

Черна писия

Reinhardtius hippoglossoides

Зона:

Гренландски води от 5, 12 и 14

(GHL/5-14GL)

Германия

4 300

 

Аналитичен ОДУ

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Съюз

4 300

(1)

Норвегия

850

 

 

 

 

ОДУ

Не се прилага

 

(1)

Уловът се осъществява с не повече от шест кораба едновременно.

к)

таблицата за морски костур (Sebastes mentella) в норвежки води от 1 и 2 се заменя със следното:

Вид:

Морски костур

Sebastes mentella

Зона:

Норвежки води от 1 и 2

(REB/1N2AB.)

Германия

851

 

Аналитичен ОДУ

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Испания

106

 

Франция

93

 

Португалия

450

 

Съюз

1 500

 

 

 

 

ОДУ

Не се прилага

 

л)

таблицата за морски костур (дънен) (Sebastes spp.) в гренландски води от NAFO 1F и гренландски води от 5 и 14 се заменя със следното:

Вид:

Морски костур, видове (дънен)

Sebastes spp.

Зона:

Гренландски води от NAFO 1F и гренландски води от 5 и 14

(RED/N1G14D)

Германия

969

(1)

Аналитичен ОДУ

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Франция

5

(1)

Съюз

974

(1)

Норвегия

556

(1)

 

 

 

ОДУ

Не се прилага

 

(1)

Риболовът може да се извършва само с трал и само на север и на запад от линията, определена от точките със следните координати:

Точка

Географска ширина

Географска дължина

 

1

59° 15' с.ш.

54° 26' з.д.

 

2

59° 15' с.ш.

44° 00' з.д.

 

3

59° 30' с.ш.

42° 45' з.д.

 

4

60° 00' с.ш.

42° 00' з.д.

 

5

62° 00' с.ш.

40° 30' з.д.

 

6

62° 00' с.ш.

40° 00' з.д.

 

7

62° 40' с.ш.

40° 15' з.д.

 

8

63° 09' с.ш.

39° 40' з.д.

 

9

63° 30' с.ш.

37° 15' з.д.

 

10

64° 20' с.ш.

35° 00' з.д.

 

11

65° 15' с.ш.

32° 30' з.д.

 

12

65° 15' с.ш.

29° 50' з.д.

 

м)

таблицата за други видове в норвежки води от 1 и 2 се заменя със следното:

Вид:

Други видове

Зона:

Норвежки води от 1 и 2

(OTH/1N2AB.)

Германия

89

(1)

Аналитичен ОДУ

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Франция

36

(1)

Съюз

125

(1)

 

 

 

ОДУ

Не се прилага

 

(1)

Изключително за прилов. В рамките на тази квота не се разрешава целеви риболов.

3)

В приложение IГ:

а)

таблицата за северен бял тон (Thunnus alalunga) в Атлантическия океан на север от 5° с.ш. се заменя със следното:

Вид:

Северен бял тон

Thunnus alalunga

Зона:

Атлантически океан на север от 5° с.ш.

(ALB/AN05N)

Ирландия

 

3 398,46

 

Аналитичен ОДУ

Испания

 

19 154,93

 

Франция

 

6 024,53

 

Португалия

 

2 100,86

 

Съюз

 

30 678,78

(1) (2)

 

 

 

 

ОДУ

 

37 801

 

(1)

Броят риболовни кораби на Съюза, извършващи риболов на северен бял тон като целеви вид в съответствие с член 12 от Регламент (ЕО) № 520/2007, е 1 241 кораба:

(2)

Специално условие: Уловът в рамките на тази квота във води на Обединеното кралство (ALB/*AN05N-UK) не може да надвишава следното количество: 280,00.

б)

таблицата за южен бял тон (Thunnus alalunga) в Атлантическия океан на юг от 5° с.ш. се заменя със следното:

Вид:

Южен бял тон

Thunnus alalunga

Зона:

Атлантически океан на юг от 5° с.ш.

(ALB/AS05N)

Испания

 

1 051,29

 

Аналитичен ОДУ

Франция

 

345,49

 

Португалия

 

735,71

 

Съюз

 

2 132,50

 

 

 

 

 

ОДУ

 

28 000

 

в)

таблицата за големоок тон (Thunnus obesus) в Атлантическия океан се заменя със следното:

Вид:

Големоок тон

Thunnus obesus

Зона:

Атлантически океан

(BET/ATLANT)

Испания

 

8 181,90

(1)

Аналитичен ОДУ

Франция

 

3 475,31

(1)

Португалия

 

3 106,23

(1)

Съюз

 

14 763,44

(1)

 

 

 

 

ОДУ

 

62 000

(1)

(1)

Уловът на големоок тон, извършен от кораби с мрежи гъргър (BET/*ATLPS) и кораби с парагади с обща дължина 20 m и повече (BET/*ATLLL), се докладва отделно. Считано от месец юни, когато уловът достигне 80 % от квотата, държавите членки са длъжни да предават данните за улова, извършен от посочените кораби, ежеседмично.

г)

таблицата за риба меч (Xiphias gladius) в Атлантическия океан на север от 5° с.ш. се заменя със следното:

Вид:

Риба меч

Xiphias gladius

Зона:

Атлантически океан на север от 5° с.ш.

(SWO/AN05N)

Испания

 

6 359,36

(2)

Аналитичен ОДУ

Португалия

 

1 155,83

(2)

Други държави членки

129,84

(1)(2)

Съюз

 

7 645,03

 

 

 

 

 

ОДУ

 

13 200

 

(1)

Изключително за прилов. Уловът, който се приспада от тази обща квота, се докладва отделно (SWO/AN05N_AMS).

(2)

Специално условие: до 2,39 % от това количество може да се ловят в Атлантическия океан на юг от 5° с.ш (SWO/*AS05N). Уловът, който се приспада от специалното условие за общата квота, се докладва отделно (SWO/ *AS05N_AMS).

д)

таблицата за риба меч (Xiphias gladius) в Атлантическия океан на юг от 5° с.ш. се заменя със следното:

Вид:

Риба меч

Xiphias gladius

Зона:

Атлантически океан на юг от 5° с.ш.

(SWO/AS05N)

Испания

 

5 002,72

(1)

Аналитичен ОДУ

Португалия

 

329,53

(1)

Съюз

 

5 332,26

 

 

 

 

 

ОДУ

 

10 000

 

(1)

Специално условие: до 3,51 % от това количество може да се ловят в Атлантическия океан на север от 5° с.ш. (SWO/*AN05N).

4)

Приложение IЗ се заменя със следното:

„ПРИЛОЖЕНИЕ IЗ

ЗОНА НА КОНВЕНЦИЯТА SPRFMO

Вид:

Кликач, видове

Dissostichus spp.

Зона:

Зона на Конвенцията SPRFMO

(TOT/SPR-RB)

ОДУ

75

(1)

Предпазен ОДУ

(1)

Този годишен ОДУ е само за проучвателен риболов. Риболовът се ограничава до един рейс с максимална продължителност 60 последователни дни, който може да се извърши по всяко време между 1 май и 15 ноември 2023 г. От 1 до 15 ноември 2023 г. парагадите се залагат само през нощта и всички риболовни дейности се прекратяват незабавно при смърт на:

а)

един от някой от следните видове: странстващ албатрос (Diomedea exulans), сивоглав албатрос (Thalassarche chrysostoma), черновежд албатрос (Thalassarche melanophris), сив буревестник (Procellaria cinerea), мекопер тайфунник (Pterodroma mollis); или

б)

три екземпляра от някой от следните видове: пепеляв албатрос (Phoebetria palpebrata), южен гигантски буревестник (Macronectes giganteus) и северен гигантски буревестник (Macronectes halli).

Освен това риболовът се ограничава до максимален брой от 5 000 куки на залагане, като максималният брой е 120 залагания. Парагадите се залагат на най-малко 3 морски мили една от друга и не на предишни места с парагади в рамките на една календарна година. Риболовът се прекратява, когато е достигнат ОДУ или ако са били направени и изтеглени 120 залагания по време на рейса, в зависимост от това кое от двете събития настъпи по-рано. Риболовът се ограничава до дълбочини между 600 m и 2 500  m и се извършва само в рамките на следния проучвателен участък:

 

СЗ

50° 30' ю.ш., 136° и.д.

 

 

СИ

50° 30' ю.ш., 140° и.д.

 

 

И–отстъп

52° 45' ю.ш., 140° 30' и.д.

 

 

И–ъгъл

52° 45' ю.ш., 145° 30' и.д.

 

 

ЮИ

54° 50' ю.ш., 145° 30' и.д.

 

 

ЮЗ

54° 50' ю.ш., 136° и.д.

 

 


Вид:

Чилийски сафрид

Trachurus murphyi

Зона:

Зона на Конвенцията SPRFMO

(CJM/SPRFMO)

Германия

15 280,63

 

Аналитичен ОДУ

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Нидерландия

16 562,63

 

Литва

10 632,66

 

Полша

18 282,08

 

Съюз

60 758,00

 

 

 

 

ОДУ

Не се прилага

 

5)

Приложение IЙ се заменя със следното:

ПРИЛОЖЕНИЕ IЙ

ЗОНА НА КОМПЕТЕНТНОСТ НА IOTC

Уловът на жълтопер тон (Thunnus albacares) от риболовни кораби на Съюза не може да надвишава ограниченията на улова, определени в настоящото приложение.

Вид:

Жълтопер тон

Thunnus albacares

Зона:

Зона на компетентност на IOTC

(YFT/IOTC)

Франция

27 710

 

Аналитичен ОДУ

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Италия

2 365

 

Испания

42 903

 

Португалия

100

(1)

Съюз

73 078

 

 

 

 

ОДУ

Не се прилага

 

(1)

Изключително за прилов. В рамките на тази квота не се разрешава целеви риболов.

6)

В приложение VI:

а)

Точка 4 се заменя със следното:

„4.

Максимален брой на риболовните кораби на всяка държава членка, на които може да се даде разрешение за извършване на риболов, задържане на борда, трансбордиране, транспортиране или разтоварване на сушата на червен тон в източната част на Атлантическия океан и в Средиземно море

Таблица А

 

Брой риболовни кораби (1)

 

Гърция (2)

Испания

Франция

Хърватия

Италия

Кипър (3)

Малта (4)

Португалия

Кораби с мрежи гъргър (5)

0

6

22

18

21

1

2

0

Кораби с парагади

0

41

23

0

40

20

63

0

Кораби с въдици и жива стръв

0

66

8

0

0

0

0

0

Кораби с ръчни въдици

0

1

47

12

0

0

0

0

Траулери

0

0

57

0

0

0

0

0

За дребномащабен риболов

38

850

140

0

0

0

0

76

Други кораби за непромишлен риболов (6)

65

0

0

0

60

0

236

0

б)

Точка 6 се заменя със следното:

„6.

Максимален капацитет на рибовъдните стопанства за отглеждане и за угояване на червен тон за всяка държава членка и максимално количество уловен див червен тон, което всяка държава членка може да разпредели за въвеждане в стопанствата си в източната част на Атлантическия океан и в Средиземно море

Таблица А

Максимален капацитет за отглеждане и угояване на риба тон

 

Брой рибовъдни стопанства

Капацитет (в тонове)

Гърция

2

2 100

Испания

10

11 852

Хърватия

4

7 880

Италия

13

10 220

Кипър

3

1 034

Малта

7

14 679

Португалия

2

500

Таблица Б

Максимално количество уловен див червен тон (в тонове)

Гърция

785,0

Испания

7 738,9

Хърватия

2 947,0

Италия

2 064,0

Кипър

756,6

Малта

10 486,0

Португалия

350,0


(1)  Стойностите в тази таблица впоследствие могат да бъдат увеличени, ако международните задължения на Съюза са изпълнени.

(2)  Един среден кораб с мрежи гъргър е заменен с не повече от 10 кораба с парагади или с един малък кораб с мрежи гъргър и три други кораба за непромишлен риболов.

(3)  Един среден кораб с мрежи гъргър може да бъде заменен с не повече от 10 кораба с парагади или с един малък кораб с мрежи гъргър и не повече от три кораба с парагади.

(4)  Един среден кораб с мрежи гъргър може да бъде заменен с не повече от 10 кораба с парагади.

(5)  Индивидуалният брой на корабите с мрежи гъргър в тази таблица е резултат от прехвърляния между държавите членки и не представлява исторически права за в бъдеще.

(6)  Поливалентни кораби, използващи разнообразно оборудване (парагади, ръчни въдици, влачени въдици).


Top