Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R0930

    Делегиран регламент (ЕС) 2022/930 на Комисията от 10 март 2022 година за допълнение на Регламент (ЕС) № 600/2014 на Европейския парламент и на Съвета чрез уточняване на таксите във връзка с упражнявания от Европейския орган за ценни книжа и пазари надзор на доставчиците на услуги за докладване

    C/2022/1405

    OB L 162, 17.6.2022, p. 1–6 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2022/930/oj

    17.6.2022   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 162/1


    ДЕЛЕГИРАН РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2022/930 НА КОМИСИЯТА

    от 10 март 2022 година

    за допълнение на Регламент (ЕС) № 600/2014 на Европейския парламент и на Съвета чрез уточняване на таксите във връзка с упражнявания от Европейския орган за ценни книжа и пазари надзор на доставчиците на услуги за докладване

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Регламент (ЕС) № 600/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 15 май 2014 г. относно пазарите на финансови инструменти и за изменение на Регламент (ЕС) № 648/2012 (1), и по-специално член 38н, параграф 3 от него,

    като има предвид, че:

    (1)

    Предвид трансграничното измерение на боравенето с данни, тяхното качество и необходимостта да се постигнат икономии от мащаба, както и за да се избегне неблагоприятното въздействие на евентуалните отклонения по отношение както на качеството на данните, така и на задачите на доставчиците на услуги за докладване на данни, с Регламент (ЕС) 2019/2175 на Европейския парламент и на Съвета (2) правомощията за лицензиране и надзор по отношение на дейностите на доставчиците на услуги за докладване на данни (ДУДД) в Съюза бяха прехвърлени на Европейския орган за ценни книжа и пазари (ЕОЦКП).

    (2)

    Важно е да се уточнят таксите, които ЕОЦКП може да начислява във връзка с подаването на заявление, лицензирането и надзора на доставчиците на услуги за докладване на данни.

    (3)

    С начисляваните на ДУДД такси се цели пълното покриване на разходите, направени от ЕОЦКП във връзка с лицензирането и надзора на ДУДД. Надзорните дейности включват оценка на пригодността на ръководния орган, надзор върху спазването от страна на ДУДД на организационните изисквания, упражняване на правомощия за изискване на информация, провеждане на разследвания и извършване на проверки на място, както и налагане на надзорни мерки. ЕОЦКП оценява бюджета си на годишна основа.

    (4)

    Таксите, начислявани за дейностите на ЕОЦКП по отношение на ДУДД, следва да се определят така, че да се избегне значително натрупване на дефицит или излишък. В случай на периодично повтарящ се значителен излишък или дефицит размерът на таксите следва да бъде преразгледан.

    (5)

    С оглед на еднообразното прилагане на критериите за дерогация ДУДД следва да подават заявленията си до ЕОЦКП. По време на първия етап от подаването на заявлението ЕОЦКП следва да определи дали съответният ДУДД отговаря на условията за дерогация от надзора на ЕОЦКП. Ако са изпълнени критериите за дерогация, ЕОЦКП следва да препрати заявлението на националния компетентен орган. В този случай ЕОЦКП не следва да начислява такса. Фиксираните такси, свързан с лицензирането от ЕОЦКП, следва да се разделят между такса за подаване на заявление, която следва да е свързана с оценката на пълнотата на заявлението, и такса за лицензиране. Процедурата по лицензиране следва да приключи в рамките на шест месеца.

    (6)

    ЕОЦКП преценява и информира съответните ДУДД, които вече са лицензирани на национално равнище от 1 януари 2022 г., дали ще попаднат в обхвата на надзора на ЕОЦКП. ДУДД, които вече са лицензирани на национално равнище, не следва да подлежат на повторно лицензиране от ЕОЦКП. Тъй като вече отговарят на приложимите за тях изисквания, на тези ДУДД не следва да се начисляват такси за повторна процедура по лицензиране от страна на ЕОЦКП.

    (7)

    Годишните такси, начислявани от ЕОЦКП, следва да обхващат всички дейности, свързани с ДУДД. ЕОЦКП следва ежегодно да оценява бюджета си за надзор, свързан с всеки вид ДУДД, и да начислява на всеки отделен ДУДД такса, която е пропорционална на неговите приходи спрямо общите приходи на всички ДУДД от същия вид. Приходите, свързани с дейности, които пряко спомагат за основните услуги на ДУДД, следва да бъдат включени в изчисляването на приложимия оборот, доколкото има вероятност да окажат въздействие върху упражнявания от ЕОЦКП надзор на ДУДД и все още не са обхванати от отделни надзорни дейности. Минималната такса за одобрените механизми за публикуване (ОМП) и одобрените механизми за докладване (ОМД) покрива фиксираните разходи, свързани с исканията за информация, текущото наблюдение и разследванията. Годишната такса се прилага за календарна година.

    (8)

    ЕОЦКП може да делегира надзорни задачи на националните компетентни органи, като в такъв случай ЕОЦКП следва да възстановява на националните компетентни органи направените от тях разходи.

    (9)

    Поради трудностите във връзка със събирането на информация за основания на разходите надзор през 2022 г. е особено важно да се предвиди преходна разпоредба относно метода за изчисляване на фиксирана такса, приложима през първата година от упражнявания от ЕОЦКП надзор, въз основа на лесно достъпни и обективни данни. За да се спази принципът на пропорционалност, ДУУД следва да се разграничат според значението си за всички ДУУД, като за показател се използва броят на сделките. Надзорната такса за ДУДД за 2022 г. следва да се изчисли въз основа на информацията, предоставена от националните компетентни органи относно сделките, публикувани или докладвани от ОМП и ОМД през първата половина на 2021 г., като по-големите и по-малките ДУДД се третират различно.

    (10)

    Одитираните отчети на ДУДД ще се изискват едва след като ЕОЦКП е поел надзора върху ДУДД. Поради това е необходимо да се предвиди преходна разпоредба за адаптиране на метода за изчисляване на приходите за 2023 г., съгласно която първоначално плащането на годишната надзорна такса за 2023 г. ще се основава на информация от неодитираните отчети от първите шест месеца на 2022 г. На втория етап следва да бъде въведен механизъм за корекция, при който таксата ще се определя въз основа на одитираните отчети за цялата 2022 г.

    (11)

    С оглед на гладкото действие на новата надзорна уредба за ДУДД, въведена с член 4 от Регламент (ЕС) 2019/2175, настоящият регламент следва да влезе в сила по спешност,

    ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1

    Определения

    За целите на настоящия регламент „доставчик на услуги за докладване на данни“ или „ДУДД“ означава одобрен механизъм за публикуване или одобрен механизъм за докладване съгласно определението в член 2, параграф 1, точка 34 и член 2, параграф 1, точка 36 от Регламент (ЕС) № 600/2014.

    Член 2

    Такси за подаване на заявления и лицензиране

    Когато подава заявление за лиценз за предоставяне на услуги за докладване на данни, ДУДД заплаща:

    а)

    за ОМП и ОМД — такса за подаване на заявление в размер на 20 000 евро за първото заявление и 10 000 евро за всяко следващо заявление за лиценз за допълнителни услуги за докладване на данни, в случай че заявителят не се ползва от дерогация съгласно Делегиран регламент (ЕС) 2022/466 на Комисията относно критериите за дерогация (3);

    б)

    за ОМП и ОМД — такса за лицензиране в размер на 80 000 евро за първия лиценз и 40 000 евро за всеки следващ лиценз за допълнителни услуги за докладване на данни, в случай че заявителят не се ползва от дерогация съгласно Делегиран регламент (ЕС) 2022/466.

    Член 3

    Годишни надзорни такси

    1.   На ДУДД, който подлежи на надзор от страна на ЕОЦКП, се начислява годишна надзорна такса.

    2.   Общата годишна надзорна такса и годишната надзорна такса на ДУДД за дадена година се изчисляват, както следва:

    а)

    общият размер на годишната надзорна такса за дадена финансова година (n) е равен на прогнозираните разходи — както са включени в бюджета на ЕОЦКП за същата година — по надзора на дейностите на доставчиците на услуги за докладване на данни по силата на Регламент (ЕС) № 600/2014;

    б)

    годишната надзорна такса, която доставчикът на услуги за докладване на данни заплаща за дадена година (n), е равна на общата годишна надзорна такса, определена съгласно буква а), разделена между всички доставчици на услуги за докладване на данни, лицензирани през година (n), пропорционално на техния приложим оборот, изчислен в съответствие с член 4.

    3.   Годишната надзорна такса, която заплаща лицензиран от ЕОЦКП ОМП или ОМД, не може в никакъв случай да бъде по-малка от 30 000 евро.

    Когато даден субект подлежи на минимални надзорни такси за повече от една услуга за докладване на данни, той заплаща минималната надзорна такса за всяка предоставена услуга.

    4.   Чрез дерогация от параграфи 2 и 3 таксата за първата година се изчислява чрез намаляване на таксата за лицензиране, посочена в член 2, параграф 1, буква б), с коефициент, равен на дните между лицензирането и края на годината, разделени на общия брой дни през тази година. Той се изчислява, както следва:

    такса за доставчика на услуги за докладване на данни за първата година = Min (такса за лицензиране, такса за лицензиране * Коефициент)

    Image 1L1622022BG3110120220613BG0006.0001331342ПРОЕКТПРЕПОРЪКА № 1/2022 НА СЪВЕТА ЗА АСОЦИИРАНЕ ЕС—ЕГИПЕТот …относно приоритетите на партньорството между ЕС и Египет за периода 2021—2027 г.СЪВЕТЪТ ЗА АСОЦИИРАНЕ ЕС—ЕГИПЕТ,като взе предвид Евро-средиземноморското споразумение за асоцииране между Европейските общности и техните държави членки, от една страна, и Арабска република Египет, от друга страна,като има предвид, че:(1)Евро-средиземноморското споразумение за асоцииране между Европейските общности и техните държави членки, от една страна, и Арабска република Египет, от друга страна (наричано по-нататък Споразумението), беше подписано на 25 юни 2001 г. и влезе в сила на 1 юни 2004 г.(2)Член 76 от Споразумението предоставя на Съвета за асоцииране ЕС—Египет правомощието да взема решения за постигането на целите на Споразумението и да отправя подходящи препоръки.(3)Съгласно член 86 от Споразумението страните трябва да предприемат всички общи или специални мерки, необходими за изпълнение на задълженията им по Споразумението, и трябва да следят за постигането на предвидените в него цели.(4)Преразглеждането на европейската политика за съседство откри нов етап в отношенията с партньорите, позволяващ по-голяма ангажираност и от двете страни.(5)Европейският съюз и Египет се споразумяха да заздравят партньорството си чрез договаряне на набор от приоритети за периода 2021—2027 г. (наричани по-нататък приоритети на партньорството между ЕС и Египет за периода 2021—2027 г.) с цел преодоляване на общите предизвикателства, пред които са изправени Съюзът и Египет, и насърчаване на общите интереси.(6)Страните по Споразумението постигнаха съгласие относно текста на приоритетите на партньорството между ЕС и Египет за периода 2021—2027 г., които ще спомагат за изпълнението на Споразумението, като акцентът на сътрудничеството се поставя върху съвместно набелязани общи интереси,ПРЕПОРЪЧВА:Член 1Съветът за асоцииране препоръчва страните по Споразумението да изпълняват приоритетите на партньорството между ЕС и Египет за периода 2021—2027 г., посочени в приложението към настоящата препоръкаДелегации: вж. документ ST 8663/2022 ADD1..Член 2Приоритетите на партньорството между ЕС и Египет за периода 2021—2027 г. заменят Приоритетите на партньорството между ЕС и Египет, чието изпълнение беше препоръчано с Препоръка № 1/2017 на Съвета за асоцииранеПрепоръка № 1/2017 на Съвета за асоцииране ЕС–Египет от 25 юли 2017 г. за постигане на съгласие по приоритетите на партньорството между ЕС и Египет (ОВ L 255, 3.10.2017 г., стр. 26)..Член 3Настоящата препоръка влиза в сила в деня на приемането ѝ.Съставено в … наЗа Съвета за асоцииране ЕС—ЕгипетПредседател

    Когато ДУДД бъде лицензиран през месец декември, той не заплаща надзорна такса за първата година.

    5.   Чрез дерогация от параграфи 2 и 3, когато повторната оценка, посочена в член 1, параграф 3 от Делегиран регламент (ЕС) 2022/466, води до дерогация по отношение на надзора на ЕОЦКП върху ДУДД, годишната надзорна такса за годината, през която се прилага дерогацията, се изчислява единствено за петте месеца през тази година, през които ЕОЦКП продължава да бъде надзорният орган по отношение на ДУДД съгласно член 1, параграф 4 от Делегиран регламент (ЕС) 2022/466.

    Член 4

    Приложим оборот

    1.   За целите на настоящия регламент ДУДД съхраняват одитирани отчети, в които се прави разграничение между:

    а)

    приходите, генерирани от услуги на ОМД;

    б)

    приходите, генерирани от услуги на ОМП;

    в)

    приходите, генерирани от спомагателни услуги към дейностите на ОМД;

    г)

    приходите, генерирани от спомагателни услуги към дейностите на ОМП;

    2.   Приложимият оборот на ДУДД за определена година „n“ е равен на сбора от:

    а)

    неговите приходи, генерирани от основните функции по предоставяне на услуги на ОМД или ОМП на базата на одитираните отчети за година (n-2), или ако все още не са налични, за годината, предхождаща тази година (n-3), и

    б)

    неговите приложими приходи от спомагателни услуги на базата на одитираните отчети за година (n-2), или ако все още не са налични, за годината, предхождаща тази година (n-3),

    разделени на сбора от:

    в)

    общите приходи на всички лицензирани ОМД или ОМП, генерирани от основните функции по предоставяне на услуги на ОМД или ОМП на базата на одитираните отчети за година (n-2), или ако все още не са налични, за годината, предхождаща тази година (n-3), и

    г)

    общите приложими приходи от спомагателни услуги на всички ОМД или ОМП на базата на одитираните отчети за година (n-2), или ако все още не са налични, за годината, предхождаща тази година (n-3).

    3.   Ако доставчикът на услуги за докладване на данни не е извършвал дейност през цялата година (n-2), неговият приложим оборот се изчислява по формулата от параграф 2, като стойността, изчислена за броя на месеците, през които доставчикът на услуги за докладване на данни е извършвал дейност през година (n-2), се екстраполира за цялата година (n-2).

    4.   ДУДД предоставят ежегодно на ЕОЦКП посочените в параграф 1 одитирани отчети. Документите се подават до ЕОЦКП по електронен път не по-късно от 30 септември всяка година (n-1). Ако бъде лицензиран след 30 септември, ДУДД предоставя данните незабавно след лицензирането и преди края на календарната година на лицензирането.

    Член 5

    Общи условия на плащане

    1.   Всички такси се плащат в евро. Те се заплащат съгласно посоченото в членове 6 и 7.

    2.   За всяко просрочено плащане се дължи законната лихва, предвидена в член 99 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 на Европейския парламент и на Съвета (4).

    Член 6

    Плащане на таксите за подаване на заявления и лицензиране

    1.   Таксите за подаване на заявление, лицензиране или разширяване на лиценза се дължат в момента на подаване на заявлението от ДУДД и се заплащат в пълен размер в срок от 30 дни от датата на издаване на фактурата на ЕОЦКП.

    2.   Таксите за подаване на заявления и лицензиране не се възстановяват, когато ДУДД реши да оттегли заявлението си за лиценз, преди ЕОЦКП да приеме мотивирано решение за лицензиране или отказ на лиценз.

    Член 7

    Плащане на годишните надзорни такси

    1.   Годишната надзорна такса, посочена в член 3, се дължи в началото на всяка календарна година и се заплаща в пълен размер на ЕОЦКП през първите три месеца на същата година. ЕОЦКП представя фактура, в която се посочва пълният размер на надзорната такса, най-късно тридесет дни преди крайната дата на плащане. Таксите се изчисляват въз основа на последната налична информация за годишните такси.

    2.   Когато ДУДД реши да оттегли лиценза си, годишната надзорна такса не се възстановява.

    Член 8

    Възстановяване на разходите на националните компетентни органи

    1.   Когато ЕОЦКП делегира задачи на националните компетентни органи, националният компетентен орган не възстановява пряко от ДУДД разходите си, направени при изпълнението на делегираните от ЕОЦКП надзорни задачи.

    2.   ЕОЦКП възстановява на националния компетентен орган действителните разходи, направени в резултат на извършената работа съгласно Регламент (ЕС) № 600/2014, и по-специално в резултат на делегиране на задачи по силата на член 38о от Регламент (ЕС) № 600/2014.

    3.   ЕОЦКП гарантира, че разходите, които трябва да бъдат възстановени на националните компетентни органи, отговарят на следните условия:

    а)

    те следва да бъдат предварително договорени между ЕОЦКП и НКО;

    б)

    те следва да бъдат пропорционални на оборота на ДУДД; както и

    в)

    те не следва да надвишават общата сума на надзорните такси, платени отсъответния ДУДД.

    4.   Всяко делегиране на задачи на националните компетентни органи се определя от ЕОЦКП самостоятелно, може да бъде отменено по всяко време и не се отразява на размера на таксите, начислявани на даден ДУДД.

    Член 9

    Преходна разпоредба за 2022 година

    1.   За целите на изчисляването на годишната надзорна такса, приложима за поднадзорните на ЕОЦКП ДУДД за 2022 г., ЕОЦКП събира фиксирана такса, изчислена, както следва:

    а)

    350 000 евро за ОМП, публикували сделки, които представляват повече от 10 % от общия брой публикувани сделки с капиталови или некапиталови инструменти на всички лицензирани ОМП през първите 6 месеца на 2021 г., както е докладвано от съответния компетентен орган;

    б)

    50 000 евро за ОМП, публикували сделки, които представляват по-малко от 10 % от общия брой публикувани сделки с капиталови или некапиталови инструменти на всички лицензирани ОМП през първите 6 месеца на 2021 г., както е докладвано от съответния компетентен орган;

    в)

    650 000 евро за ОМД, докладвали на съответния компетентен орган сделки, които представляват повече от 10 % от общия брой докладвани на компетентните органи сделки от всички лицензирани ОМД през първите 6 месеца на 2021 г., както е докладвано от съответния компетентен орган;

    г)

    50 000 евро за ОМД, докладвали на съответния компетентен орган сделки, които представляват по-малко от 10 % от общия брой докладвани на компетентните органи сделки от всички лицензирани ОМД през първите 6 месеца на 2021 г., както е докладвано от съответния компетентен орган.

    2.   Възможно най-скоро след започване на прилагането на настоящия регламент и най-късно тридесет дни преди крайната дата на плащане ЕОЦКП предоставя на съответните ОМП и ОМД фактура, в която се посочва пълният размер на таксите за 2022 г.

    Член 10

    Преходна разпоредба за 2023 година

    1.   Считано от 1 януари 2023 г., ЕОЦКП начислява на поднадзорните си ДУУД годишна надзорна такса за 2023 г., изчислена в съответствие с член 3. За целите на член 4, параграф 2 обаче приложимият оборот на ДУДД се изчислява в съответствие с параграф 2.

    2.   За целите на параграф 1 приложимият оборот на ДУДД е сборът от:

    а)

    приходите на ДУДД, генерирани от основните функции по предоставяне на услуги на ОМД или ОМП през първите 6 месеца на 2022 г., и

    б)

    приходите на ДУДД, генерирани от спомагателните услуги към дейностите на ОМД или ОМП през първите 6 месеца на 2022 г.,

    разделен на сбора от:

    в)

    общите приходи на всички лицензирани ОМД или ОМП, генерирани от основните функции по предоставяне на услуги на ОМД или ОМП през първите 6 месеца на 2022 г., и

    г)

    общите приходи на всички ОМД или ОМП, генерирани от спомагателните услуги към дейностите на ОМД или ОМП през първите 6 месеца на 2022 г.

    До 30 септември 2022 г. ДУДД информират ЕОЦКП за размера на приходите, генерирани от основните функции по предоставяне на услуги на ОМД или ОМП през първите 6 месеца на 2022 г., и за размера на приходите от спомагателни услуги към дейностите на ОМД или ОМП през първите 6 месеца на 2022 г.

    3.   Съгласно член 4, параграф 1 посочените в параграф 1 ДУДД предоставят на ЕОЦКП одитираните си отчети за 2022 г., когато станат налични.

    4.   ЕОЦКП изчислява дали има разлика между годишната надзорна такса за 2023 г., платена от ДУДД в съответствие с параграф 2, и дължимата за 2023 г. годишна надзорна такса, изчислена въз основа на одитираните отчети, получени в съответствие с параграф 3.

    5.   ЕОЦКП предоставя на ДУДД първа фактура, в която се посочва размерът на надзорната такса за 2023 г. съгласно посоченото в параграф 2, най-късно тридесет дни преди крайната дата на плащане.

    Когато информацията по параграф 3 е налична за всички ДУДД, ЕОЦКП им предоставя втора фактура, в която се посочва окончателният размер на надзорната такса за 2023 г., определен в съответствие с параграф 4. ЕОЦКП предоставя тази фактура на ДУДД най-късно тридесет дни преди крайната дата на плащане.

    Член 11

    Влизане в сила и дата на прилагане

    Настоящият регламент влиза в сила и се прилага на третия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

    Съставено в Брюксел на 10 март 2022 година.

    За Комисията

    Председател

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  ОВ L 173, 12.6.2014 г., стр. 84.

    (2)  Регламент (ЕС) 2019/2175 на Европейския парламент и на Съвета от 18 декември 2019 г. за изменение на Регламент (ЕС) № 1093/2010 за създаване на Европейски надзорен орган (Европейски банков орган), Регламент (ЕС) № 1094/2010 за създаване на Европейски надзорен орган (Европейски орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване), Регламент (ЕС) № 1095/2010 за създаване на Европейски надзорен орган (Европейски орган за ценни книжа и пазари), Регламент (ЕС) № 600/2014 относно пазарите на финансови инструменти, Регламент (ЕС) 2016/1011 относно индекси, използвани като бенчмаркове за целите на финансови инструменти и финансови договори или за измерване на резултатите на инвестиционни фондове и Регламент (ЕС) 2015/847 относно информацията, придружаваща преводите на средства (ОВ L 334, 27.12.2019 г., стр. 1).

    (3)  Делегиран регламент (ЕС) 2022/466 на Комисията от 17 декември 2021 г. за допълване на Регламент (ЕС) № 600/2014 на Европейския парламент и на Съвета чрез определяне на критерии за дерогация от принципа, че надзорът върху одобрените механизми за публикуване и одобрените механизми за докладване се извършва от Европейския орган за ценни книжа и пазари (ОВ L 96, 24.3.2022 г., стр. 1).

    (4)  Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 на Европейския парламент и на Съвета от 18 юли 2018 г. за финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза, за изменение на регламенти (ЕС) № 1296/2013, (ЕС) № 1301/2013, (ЕС) № 1303/2013, (ЕС) № 1304/2013, (ЕС) № 1309/2013, (ЕС) № 1316/2013, (ЕС) № 223/2014, (ЕС) № 283/2014 и на Решение № 541/2014/ЕС и за отмяна на Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 (ОВ L 193, 30.7.2018 г., стр. 1).


    Top