EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022D2352

Решение (ОВППС) 2022/2352 на Съвета от 1 декември 2022 година относно мярка за помощ по линия на Европейския механизъм за подкрепа на мира в подкрепа на грузинските сили за отбрана

ST/10110/2022/INIT

OB L 311, 2.12.2022, p. 145–148 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2022/2352/oj

2.12.2022   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 311/145


РЕШЕНИЕ (ОВППС) 2022/2352 НА СЪВЕТА

от 1 декември 2022 година

относно мярка за помощ по линия на Европейския механизъм за подкрепа на мира в подкрепа на грузинските сили за отбрана

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за Европейския съюз, и по-специално член 28, параграф 1 и член 41, параграф 2 от него,

като взе предвид предложението на върховния представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност,

като има предвид, че:

(1)

С Решение (ОВППС) 2021/509 на Съвета (1) е създаден Европейски механизъм за подкрепа на мира (ЕМПМ) за финансиране от държавите членки на действия на Съюза в рамките на общата външна политика и политика на сигурност с цел опазване на мира, предотвратяване на конфликти и укрепване на международната сигурност съгласно член 21, параграф 2, буква в) от Договора. По-специално съгласно член 1, параграф 2 от Решение (ОВППС) 2021/509 ЕМПМ се използва за финансиране на мерки за помощ като действия за укрепване на капацитета на трети държави и регионални и международни организации, свързани с военни въпроси и въпроси на отбраната.

(2)

В Глобалната стратегия за външната политика и политика на сигурност на Европейския съюз от 2016 г. се определят целите за укрепване на сигурността и отбраната, за инвестиране в устойчивостта на държавите и обществата в източното съседство на Съюза, за разработване на интегриран подход към конфликтите и кризите, з насърчаване и подкрепа на регионален ред, основан на сътрудничество, и за укрепване на управлението в световен мащаб въз основа на международното право, включително за спазване на международното право в областта на правата на човека и международното хуманитарно право.

(3)

На 21 март 2022 г. Съюзът одобри Стратегическия компас с оглед на целта да се превърне в по-силен и по-способен фактор за сигурността, включително чрез засилено използване на ЕМПМ в подкрепа на отбранителните способности на партньорите.

(4)

Съюзът е поел ангажимент за тесни отношения в подкрепа на силна, независима и благоденстваща Грузия въз основа на Споразумението за асоцииране между Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия и техните държави членки, от една страна, и Грузия, от друга страна (2) (наричано по-нататък „Споразумението за асоцииране“), което включва задълбочена и всеобхватна зона за свободна търговия, както и за насърчаване на политическо асоцииране и икономическа интеграция, като същевременно твърдо подкрепя териториалната цялост на Грузия в рамките на нейните международно признати граници. Съгласно член 5 от Споразумението за асоцииране, Съюзът и Грузия задълбочават своя диалог и сътрудничество и да насърчават постепенното сближаване в областта на външната политика и политика на сигурност, включително общата политика за сигурност и отбрана (ОПСО), и разглеждат по-специално въпроси, свързани с предотвратяването на конфликти, мирното разрешаване на конфликти и управлението на кризи, регионалната стабилност, разоръжаването, неразпространението на оръжия, контрола над въоръженията и контрола върху износа.

(5)

Съюзът отчита важния принос на Грузия към ОПСО на Съюза, включително продължаващия принос на Грузия за мисии по линия на ОПСО за управление на кризи в Централноафриканската република и Република Мали.

(6)

Настоящото решение се основава на Решение (ОВППС) 2021/2134 на Съвета (3) във връзка с трайния ангажимент на Съюза да подкрепя укрепването на капацитета на грузинските сили за отбрана в приоритетни области.

(7)

На 13 май 2022 г. върховният представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност (наричан по-нататък „върховният представител“) получи искане от Грузия Съюзът да подкрепи грузинските сили за отбрана чрез укрепване на капацитета на военните служби за медицинска помощ, инженерство, мобилност и киберотбрана.

(8)

Мерките за помощ трябва да бъдат изпълнявани, като се отчитат принципите и изискванията, предвидени в Решение (ОВППС) 2021/509, по-специално за спазване на Обща позиция 2008/944/ОВППС на Съвета (4), и в съответствие с правилата за изпълнението на приходите и разходите, финансирани по линия на ЕМПМ.

(9)

Съветът заявява отново решимостта си да защитава, утвърждава и зачита правата на човека, основните свободи и демократичните принципи, и да укрепва върховенството на закона и доброто управление в съответствие с Устава на ООН, с Всеобщата декларация за правата на човека и с международното право, по-специално международното право в областта на правата на човека и международното хуманитарно право,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Установяване, цели, обхват и продължителност

1.   Установява се мярка за помощ в полза на Грузия (наричана по-нататък „бенефициерът“), която да бъде финансирана по линия на Европейския механизъм за подкрепа на мира (ЕМПМ) (наричана по-нататък „мярката за помощ“).

2.   Общата цел на мярката за помощ е да допринесе за засилване на капацитета на грузинските сили за отбрана за укрепване на националната сигурност, стабилност и устойчивост в сектора на отбраната в съответствие с политиката на Съюза по отношение на Грузия. Въз основа на предишната подкрепа, предоставена от ЕМПМ, мярката за помощ ще позволи на грузинските сили за отбрана да повишат оперативната ефективност, да ускорят привеждането в съответствие със стандартите на Съюза и оперативната съвместимост и по този начин да защитят по-добре цивилното население при кризи и извънредни ситуации. Мярката за помощ също така ще укрепи капацитета на бенефициера във връзка с участието му във военни мисии и операции на ЕС по линия на ОПСО, както и в други многонационални операции. Конкретната цел на мярката за помощ е да се укрепи капацитетът на военните части за медицинска помощ, инженерство, мобилност и киберотбрана на грузинските сили за отбрана.

3.   За постигане на целите, установени в параграф 2, чрез мярката за помощ се финансира предоставянето на следното оборудване, което не е предназначено за произвеждане на смъртоносна сила, и на следните материали и услуги, включително обучение относно оборудването за сухопътните части на грузинските сили за отбрана, подкрепяни по линия на мярката за помощ:

а)

военномедицинско оборудване;

б)

инженерно оборудване;

в)

оборудване за мобилност;

г)

оборудване за киберотбрана.

4.   Продължителността на мярката за помощ е 36 месеца от датата на сключване на първия договор между администратора на мерките за помощ, който действа като разпоредител с бюджетни кредити, и субектите, посочени в член 4, параграф 2 от настоящото решение, в съответствие с член 32, параграф 2, буква а) от Решение (ОВППС) 2021/509.

5.   Договорът за изпълнение на мярката за помощ се сключва най-рано след приемането на изменение на правилата за изпълнение на ЕМПМ от Комитета на механизма.

Член 2

Финансови правила

1.   Референтната сума, предназначена за покриване на разходите, свързани с мярката за помощ, е в размер на 20 000 000 EUR.

2.   Управлението на всички разходи се извършва в съответствие с Решение (ОВППС) 2021/509 и с правилата за изпълнението на приходите и разходите, финансирани по линия на ЕМПМ.

Член 3

Договорености с бенефициера

1.   Върховният представител постига необходимите договорености с бенефициера, за да се гарантира, че последният спазва изискванията и условията, установени в настоящото решение, като условие за предоставянето на подкрепа по мярката за помощ.

2.   Договореностите, посочени в параграф 1, включват разпоредби, задължаващи бенефициера да гарантира:

а)

спазването от страна на частите на грузинските сили за отбрана, подкрепяни чрез мярката за помощ, на приложимото международно право, по-специално международното право в областта на правата на човека и международното хуманитарно право;

б)

правилното и ефикасното използване на предоставените по мярката за помощ активи за целите, за които са предоставени;

в)

достатъчната поддръжка на предоставените по мярката за помощ активи, за да се гарантират тяхната използваемост и оперативна наличност през целия им експлоатационен цикъл;

г)

че предоставените по линия на мярката за помощ активи няма да бъдат изгубени или прехвърлени в края на техния жизнен цикъл на лица или субекти, различни от посочените в договореностите, без съгласието на Комитета на механизма, създаден съгласно Решение (ОВППС) 2021/509.

3.   Договореностите, посочени в параграф 1, включват разпоредби относно спирането и прекратяването на предоставянето на подкрепата по линия на мярката за помощ, в случай че се установи, че бенефициерът е нарушил задълженията, установени в параграф 2.

Член 4

Изпълнение

1.   Върховният представител отговаря за осигуряване на изпълнението на настоящото решение в съответствие с Решение (ОВППС) 2021/509 и с правилата за изпълнението на приходите и разходите, финансирани по линия на ЕМПМ, съгласувано с интегрираната методологична рамка за оценяване и определяне на необходимите мерки и проверки по отношение на мерките за помощ по линия на ЕМПМ.

2.   Изпълнението на дейностите, посочени в член 1, параграф 3, се извършва от:

а)

Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) по отношение на член 1, параграф 3, букви а), б) и в); и

б)

Академията за електронно управление (e-Governance Academy) по отношение на член 1, параграф 3, буква г).

Член 5

Мониторинг, контрол и оценка

1.   Върховният представител наблюдава спазването от страна на бенефициера на задълженията, установени в член 3. Този мониторинг служи за осигуряване на осведоменост за контекста и рисковете от нарушаването на задълженията, установени в член 3, и допринася за предотвратяването на такива нарушения, включително на нарушения на международното право в областта на правата на човека и международното хуманитарно право от страна на частите на грузинските сили за отбрана, ползващи се с подкрепа по мярката за помощ.

2.   Контролът след изпращане на оборудването и материалите се организира, както следва:

а)

проверка на доставките, при която сертификатите за доставка се подписват от силите — крайни ползватели, при прехвърлянето на собствеността;

б)

докладване за инвентаризацията, при което бенефициерът трябва да докладва ежегодно за инвентаризацията на определените елементи, докато Комитетът по политика и сигурност (КПС) счете, че вече не е необходимо такова докладване;

в)

проверки на място, при които при поискване бенефициерът трябва да предоставя на върховния представител достъп за извършване на проверки на място.

3.   Върховният представител извършва оценка под формата на структурирана първоначална оценка на мярката за помощ, шест месеца след първата доставка на оборудване. Това може да включва посещения на място с цел проверка на оборудването, материалите и услугите, доставени по линия на мярката за помощ, или всякаква друга форма на независимо предоставена информация. Окончателна оценка се извършва след приключване на доставянето на оборудване, материали и услуги по мярката за помощ, за да се прецени дали мярката за помощ е допринесла за постигане на посочените цели.

Член 6

Докладване

През срока на изпълнение върховният представител представя на КПС шестмесечни доклади за изпълнението на мярката за помощ в съответствие с член 63 от Решение (ОВППС) 2021/509. Администраторът за мерките за помощ информира редовно Комитета на механизма, създаден с Решение (ОВППС) 2021/509, относно изпълнението на приходите и разходите в съответствие с член 38 от посоченото решение, включително като предоставя информация за участващите доставчици и подизпълнители.

Член 7

Спиране и прекратяване

1.   КПС може да реши в съответствие с член 64 от Решение (ОВППС) 2021/509 да спре изцяло или частично изпълнението на мярката за помощ.

2.   КПС може да препоръча на Съвета да прекрати мярката за помощ.

Член 8

Влизане в сила

Настоящото решение влиза в сила в деня на приемането му.

Съставено в Брюксел на 1 декември 2022 година.

За Съвета

Председател

J. SÍKELA


(1)  Решение (ОВППС) 2021/509 на Съвета от 22 март 2021 г. за създаване на Европейски механизъм за подкрепа на мира и за отмяна на Решение (ОВППС) 2015/528 (ОВ L 102, 24.3.2021 г., стр. 14).

(2)  ОВ L 261, 30.8.2014 г., стр. 4.

(3)  Решение (ОВППС) 2021/2134 на Съвета от 2 декември 2021 г. относно мярка за помощ по линия на Европейския механизъм за подкрепа на мира в подкрепа на грузинските сили за отбрана (ОВ L 432, 3.12.2021 г., стр. 55).

(4)  Обща позиция 2008/944/ОВППС на Съвета от 8 декември 2008 г. определяща общи правила за режим на контрол върху износа на военни технологии и оборудване (ОВ L 335, 13.12.2008 г., стр. 99).


Top