Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021R0480

    Регламент за изпълнение (ЕС) 2021/480 на Съвета от 22 март 2021 година за прилагане на Регламент (ЕС) № 401/2013 относно ограничителни мерки по отношение на Мианмар/Бирма

    ST/6940/2021/INIT

    OB L 99I, 22.3.2021, p. 15–24 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2021/480/oj

    22.3.2021   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    LI 99/15


    РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2021/480 НА СЪВЕТА

    от 22 март 2021 година

    за прилагане на Регламент (ЕС) № 401/2013 относно ограничителни мерки по отношение на Мианмар/Бирма

    СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Регламент (ЕС) № 401/2013 на Съвета от 2 май 2013 г. относно ограничителни мерки по отношение на Мианмар/Бирма и за отмяна на Регламент (ЕО) № 194/2008 (1), и по-специално член 4и от него,

    като взе предвид предложението на върховния представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност,

    като има предвид, че:

    (1)

    На 2 май 2013 г. Съветът прие Регламент (ЕС) № 401/2013.

    (2)

    На 22 февруари 2021 г. Съветът прие заключения, в които осъди най-категорично военния преврат, извършен в Мианмар/Бирма на 1 февруари 2021 г. Съветът призова за деескалация на кризата чрез незабавно прекратяване на извънредното положение, възстановяване на законното гражданско правителство и откриване на новоизбрания парламент.

    (3)

    Освен това Съветът призова военното командване да освободи президента, държавния съветник и всички задържани или арестувани във връзка с преврата. Съветът настоя да се гарантира безпрепятственото функциониране на телекомуникациите, свободата на изразяване на мнение, свободата на сдружаване и на събранията и достъпът до информация, както и зачитането на върховенството на закона и правата на човека. Съветът осъди репресиите от страна на армията и полицията срещу мирни демонстранти, като същевременно призова за максимална сдържаност от страна на властите и за въздържане от насилие от всички страни в съответствие с международното право.

    (4)

    В заключенията на Съвета беше подчертана готовността на Съюза да приеме ограничителни мерки в отговор на военния преврат.

    (5)

    На 28 февруари 2021 г., след насилственото потушаване на мирни протести в цялата страна, върховният представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност осъди бруталните репресии и призова военните да прекратят незабавно употребата на сила срещу цивилни лица и да позволят на населението да упражнява правото си на свобода на изразяване на мнение и на събрания.

    (6)

    Във връзка с това и с оглед на продължаващото тежко положение в Мианмар/Бирма, в списъка на подлежащите на ограничителни мерки физически и юридически лица, образувания и органи в приложение IV към Регламент (ЕС) № 401/2013 следва да се добавят единадесет лица.

    (7)

    Поради това приложение IV към Регламент (ЕС) № 401/2013 следва да бъде съответно изменено,

    ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1

    Приложение IV към Регламент (ЕС) № 401/2013 се изменя съгласно приложението към настоящия регламент.

    Член 2

    Настоящият регламент влиза в сила в деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

    Съставено в Брюксел на 22 март 2021 година.

    За Съвета

    Председател

    J. BORRELL FONTELLES


    (1)  ОВ L 121, 3.5.2013 г., стр. 1.


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    Следните лица се добавят в списъка на физическите и юридическите лица, образуванията и органите в приложение IV към Регламент (ЕС) № 401/2013:

     

    Име

    Идентификационна информация

    Основания

    Дата на включване в списъка

    „15.

    Min Aung Hlaing

    Дата на раждане: 3 юли 1956 г.

    Място на раждане: Tavoy, Myanmar/Burma

    Гражданство: Мианмар

    Национален идентификационен номер: 12/SAKHANA(N)020199

    Пол: мъжки

    Min Aung Hlaing е главнокомандващ на въоръжените сили на Мианмар (Tatmadaw) от 2011 г. Той е председател на Съвета на държавната администрация (SAC) и член на Съвета за национална сигурност и отбрана (NDSC).

    На 1 февруари 2021 г. въоръжените сили на Мианмар (Tatmadaw), ръководени от главнокомандващия Min Aung Hlaing, извършват държавен преврат в Мианмар/Бирма, като отменят резултатите от проведените на 8 ноември 2020 г. избори и свалят законно избраното правителство. Като част от преврата, на 1 февруари вицепрезидентът Myint Swe, изпълняващ длъжността президент, обявява извънредно положение и прехвърля държавните законодателни, изпълнителни и съдебни правомощия на главнокомандващия силите за отбрана главнокомандващ генерал Min Aung Hlaing. На 2 февруари е създаден SAC, който да упражнява тези правомощия, възпрепятствайки демократично избраното правителство да изпълнява своя мандат.

    22.3.2021 г.

    Чрез съсредоточаването на всички правомощия и като председател на SAC главнокомандващият Min Aung Hlaing е пряко замесен и отговорен за вземането на решения, засягащи държавните функции, поради което носи отговорност за подкопаването на демокрацията и върховенството на закона в Мианмар/Бирма.

    Освен това SAC приема решения, ограничаващи правата на свобода на изразяване на мнение, в това число достъпа до информация, и на мирни събрания. От 1 февруари 2021 г. насам военните сили и власти, действащи под контрола на SAC, извършват тежки нарушения на правата на човека, като убиват цивилни лица и невъоръжени демонстранти, ограничават правото на събрания и на изразяване, включително чрез ограничаване на достъпа до интернет, и като извършват произволни арести и задържат опозиционни водачи и противници на преврата.

    Като председател на SAC главнокомандващият Min Aung Hlaing носи пряка отговорност за тези репресивни решения и за тежки нарушения на правата на човека.

    През 2018 г. ООН и международни организации на гражданското общество съобщават за тежки нарушения на правата на човека и сериозно погазване на международното хуманитарно право, извършвани от 2011 г. от военните и полицейските сили в щатите Качин, Рахин и Шан спрямо народността рохингя, и заключават, че много от тези нарушения попадат сред най-тежките престъпления по смисъла на международното право. Като главнокомандващ на Tatmadaw от 2011 г., Min Aung Hlaing носи пряка отговорност за тези тежки нарушения спрямо народността рохингя.

    16.

    Myint Swe

    Дата на раждане: 24 май 1951 г.

    Гражданство: Мианмар

    Пол: мъжки

    Генерал-лейтенант Myint Swe е член на въоръжените сили на Мианмар (Tatmadaw) и е назначен за вицепрезидент от Tatmadaw до 1 февруари 2021 г. На тази дата Myint Swe, заедно с други членове на Tatmadaw, участва в заседание на Съвета за национална сигурност и отбрана (NDSC). Заседанието на NDSC е неконституционно, тъй като в него не участват цивилните членове на съвета. На това заседание Myint Swe е обявен за изпълняващ длъжността президент. След това Myint Swe обявява извънредно положение и предава държавните законодателни, изпълнителни и съдебни правомощия на главнокомандващия силите за отбрана Min Aung Hlaing. Процедурата по обявяване на извънредно положение е нарушена, тъй като съгласно конституцията само президентът има правомощието да обявява извънредно положение.

    Като приема да изпълнява длъжността президент и като прехвърля законодателните, съдебните и изпълнителните правомощия на главнокомандващия, Myint Swe съдейства за отхвърлянето на демократично избраното правителство и поради това е пряко отговорен за подкопаването на демокрацията и върховенството на закона в Мианмар/Бирма.

    22.3.2021 г.

    17.

    Soe Win

    Дата на раждане: 1 март 1960 г.

    Гражданство: Мианмар

    Пол: мъжки

    Min Aung Hlaing е заместник-главнокомандващ на въоръжените сили на Мианмар (Tatmadaw) от 2011 г. Той е заместник-председател на Съвета на държавната администрация (SAC) и член на Съвета за национална сигурност и отбрана (NDSC).

    На 1 февруари 2021 г. въоръжените сили на Мианмар (Tatmadaw), ръководени от главнокомандващия Min Aung Hlaing, извършват държавен преврат, като отменят резултатите от проведените на 8 ноември 2020 г. избори и свалят законно избраното правителство. Като част от преврата, на 1 февруари вицепрезидентът Myint Swe, изпълняващ длъжността президент, обявява извънредно положение и прехвърля държавните законодателни, изпълнителни и съдебни правомощия на главнокомандващия службите за отбрана главнокомандващ генерал Min Aung Hlaing. На 2 февруари е създаден SAC, който да упражнява тези правомощия, възпрепятствайки демократично избраното правителство да изпълнява своя мандат.

    22.3.2021 г.

    Като заместник-председател на SAC заместник-главнокомандващият Soe Win е пряко замесен и отговорен за вземането на решения, засягащи държавните функции, поради което носи отговорност за подкопаването на демокрацията и върховенството на закона в Мианмар/Бирма.

    Освен това SAC приема решения, ограничаващи правата на свобода на изразяване на мнение, в това число достъпа до информация, и на мирни събрания. От 1 февруари 2021 г. насам военните сили и власти, действащи под контрола на SAC, извършват тежки нарушения на правата на човека, като убиват цивилни и невъоръжени демонстранти, ограничават правото на събрания и на изразяване на мнение, включително чрез ограничаване на достъпа до интернет, и като извършват произволни арести и задържат опозиционни водачи и противници на преврата.

    Като заместник-председател на SAC заместник-главнокомандващият Soe Win носи пряка отговорност за тези репресивни решения и за тежки нарушения на правата на човека.

    През 2018 г. ООН и международни организации на гражданското общество съобщават за тежки нарушения на правата на човека и сериозно погазване на международното хуманитарно право, извършвани от 2011 г. от военните и полицейските сили в щатите Качин, Рахин и Шан спрямо народността рохингя, и заключават, че много от тези нарушения попадат сред най-тежките престъпления по смисъла на международното право. Като заместник-главнокомандващ на Tatmadaw от 2011 г., Soe Win носи отговорност за тези тежки нарушения спрямо народността рохингя.

    18.

    Sein Win

    Дата на раждане: 24 юли 1956 г.

    Място на раждане: Pyin Oo Lwin, Myanmar/Burma

    Гражданство: Мианмар

    Пол: мъжки

    Генерал-лейтенант Sein Win е член на Tatmadaw и бивш министър на отбраната (между 24 август 2015 г. и 1 февруари 2021 г.). На 1 февруари, заедно с другите членове на Tatmadaw, участва в заседание на Съвета за национална сигурност и отбрана (NDSC). Заседанието на NDSC е неконституционно, тъй като в него не участват цивилните членове на съвета. На това заседание Myint Swe е обявен за изпълняващ длъжността президент. След това Myint Swe обявява извънредно положение и предава държавните законодателни, изпълнителни и съдебни правомощия на главнокомандващия силите за отбрана Min Aung Hlaing. Процедурата по обявяване на извънредно положение е нарушена, тъй като съгласно конституцията само президентът има правомощието да обявява извънредно положение.

    Като участва в заседанието на NDSC, на което е взето решението за обявяване на извънредно положение и за предаване на държавните законодателни, изпълнителни и съдебни правомощия на главнокомандващия силите за отбрана, Sein Win допринася за отменянето на резултатите от проведените на 8 ноември 2020 г. избори и за свалянето на демократично избраното правителство. Поради това той носи отговорност за подкопаването на демокрацията и върховенството на закона в Мианмар/Бирма.

    22.3.2021 г.

    През 2018 г. ООН и международни организации на гражданското общество съобщават за тежки нарушения на правата на човека и сериозно погазване на международното хуманитарно право, извършвани от 2011 г. от военните и полицейските сили в щатите Качин, Рахин и Шан спрямо народността рохингя, и заключават, че много от тези нарушения попадат сред най-тежките престъпления по смисъла на международното право. Като министър на отбраната от 24 август 2015 г. до 1 февруари 2021 г., Sein Win носи отговорност за тези тежки нарушения спрямо народността рохингя.

    19.

    Thein Soe

    (a.k.a. U Thein Soe)

    Дата на раждане: 23 януари 1952 г.

    Място на раждане: Kani, Myanmar/Burma

    Гражданство: Мианмар

    Пол: мъжки

    На 2 февруари 2021 г. Thein Soe е предложен за председател на избирателната комисия на Съюза (UEC). Като приема този пост след военния преврат от 1 февруари 2021 г. и чрез действията си като председател на UEC, и по-специално отменянето на резултатите от изборите без каквито и да е потвърдени доказателства за изборни измами, Thein Soe е пряко замесен в действия, подкопаващи демокрацията и върховенството на закона в Мианмар.

    22.3.2021 г.

    20.

    Mya Tun Oo

    Дата на раждане: 4 или 5 май 1961 г.

    Гражданство: Мианмар

    Пол: мъжки

    Генерал Mya Tun Oo е член на въоръжените сили на Мианмар (Tatmadaw). На 1 февруари 2021 г. той е назначен за министър на отбраната и е член на Съвета на държавната администрация (SAC).

    На 1 февруари 2021 г. въоръжените сили на Мианмар (Tatmadaw), ръководени от главнокомандващия Min Aung Hlaing, извършват държавен преврат, като отменят резултатите от проведените на 8 ноември 2020 г. избори и свалят законно избраното правителство. Като част от преврата, на 1 февруари вицепрезидентът Myint Swe, изпълняващ длъжността президент, обявява извънредно положение и прехвърля държавните законодателни, изпълнителни и съдебни правомощия на главнокомандващия службите за отбрана главнокомандващ генерал Min Aung Hlaing. На 2 февруари е създаден SAC, който да упражнява тези правомощия, възпрепятствайки демократично избраното правителство да изпълнява своя мандат.

    Като член на SAC генерал Mya Tun Oo е пряко замесен и отговорен за вземането на решения, засягащи държавните функции, поради което носи отговорност за подкопаването на демокрацията и върховенството на закона в Мианмар/Бирма.

    22.3.2021 г.

    Освен това SAC приема решения, ограничаващи правата на свобода на изразяване на мнение, включително достъпа до информация, и на мирни събрания. От 1 февруари 2021 г. насам военните сили и власти, действащи под контрола на SAC, извършват тежки нарушения на правата на човека, като убиват цивилни лица и невъоръжени демонстранти, ограничават правото на събрания и на изразяване на мнение, включително чрез ограничаване на достъпа до интернет, и като извършват произволни арести и задържат опозиционни водачи и противници на преврата.

    Като член на SAC генерал Mya Tun Oo е пряко отговорен за тези репресивни решения и за тежки нарушения на правата на човека.

    През 2018 г. ООН и международни организации на гражданското общество съобщават за тежки нарушения на правата на човека и сериозно погазване на международното хуманитарно право, извършвани от 2011 г. от военните и полицейските сили в щатите Качин, Рахин и Шан спрямо народността рохингя, и заключават, че много от посочените нарушения попадат сред най-тежките престъпления по смисъла на международното право. От август 2016 г. до назначаването си за министър на отбраната Mya Tun Oo е началник щаб на въоръжените сили на Мианмар (Tatmadaw), третият най-висш пост в Tatmadaw. В това си качество той ръководи военните операции, извършени в щата Рахин, и координира различните въоръжени сили, в това число армията, военноморския флот и военновъздушните сили, както и използването на артилерия. Поради това той е отговорен за тези тежки нарушения спрямо народността рохингя.

    21.

    Dwe Aung Lin

    Дата на раждане:

    31 май 1962 г.

    Гражданство: Мианмар

    Пол: мъжки

    Генерал-лейтенант Dwe Aung Lin е член на въоръжените сили на Мианмар (Tatmadaw) и секретар на Държавния административен съвет (SAC).

    На 1 февруари 2021 г. въоръжените сили на Мианмар (Tatmadaw), ръководени от главнокомандващия Min Aung Hlaing, извършват държавен преврат, като отменят резултатите от проведените на 8 ноември 2020 г. избори и свалят демократично избраното правителство. Като част от преврата, на 1 февруари вицепрезидентът Myint Swe, изпълняващ длъжността президент, обявява извънредно положение и прехвърля законодателните, изпълнителните и съдебните правомощия на държавата на главнокомандващия на службите за отбрана старши генерал Min Aung Hlaing. На 2 февруари е създаден SAC, който да упражнява тези правомощия, възпрепятствайки демократично избраното правителство да изпълнява своя мандат.

    Генерал-лейтенант Dwe Aung Lin е назначен за секретар на SAC на 2 февруари 2021 г. и издава заповедите от името на SAC. Наред с останалото, той заповядва отстраняването на лица от заеманите от тях длъжности, на които са били назначени от законно избраното правителство, както и подмяната на служителите в мианмарската избирателна комисия.

    Като член на SAC и негов секретар генерал-лейтенант Dwe Aung Lin е пряко замесен и отговорен за вземането на решения, засягащи държавните функции, поради което носи отговорност за подкопаването на демокрацията и върховенството на закона в Мианмар/Бирма.

    22.3.2021 г.

    Освен това SAC приема решения, ограничаващи правата на свобода на изразяване на мнение, включително достъп до информация, и на мирни събрания. Военните сили и власти, действащи под контрола на SAC, извършват от 1 февруари 2021 г. насам тежки нарушения на правата на човека, като убиват цивилни лица и невъоръжени демонстранти, ограничават свободата на събрания и на изразяване на мнение, включително чрез ограничаване на достъпа до интернет, и като извършват произволни арести и задържат опозиционни водачи и противници на преврата.

    Като член на SAC и негов секретар генерал-лейтенант Dwe Aung Lin е пряко отговорен за тези репресивни решения и за тежки нарушения на правата на човека.

    22.

    Ye Win Oo

    Дата на раждане: 21 февруари 1966 г.

    Гражданство: Мианмар

    Пол: мъжки

    Генерал-лейтенант Ye Win Oo е член на въоръжените сили на Мианмар (Tatmadaw) и съвместен секретар на Държавния административен съвет (SAC).

    На 1 февруари 2021 г. въоръжените сили на Мианмар (Tatmadaw), ръководени от главнокомандващия Min Aung Hlaing, извършват държавен преврат, като отменят резултатите от проведените на 8 ноември 2020 г. избори и свалят демократично избраното правителство. Като част от преврата, на 1 февруари вицепрезидентът Myint Swe, изпълняващ длъжността президент, обявява извънредно положение и прехвърля законодателните, изпълнителните и съдебните правомощия на държавата на главнокомандващия на службите за отбрана старши генерал Min Aung Hlaing. На 2 февруари е създаден SAC, който да упражнява тези правомощия, възпрепятствайки демократично избраното правителство да изпълнява своя мандат.

    22.3.2021 г.

    Генерал-лейтенант Ye Win Oo е назначен за съвместен секретар на SAC на 2 февруари 2021 г. Като член на SAC и негов съвместен секретар генерал-лейтенант Ye Win Oo е пряко замесен и отговорен за вземането на решения, засягащи държавните функции, поради което носи отговорност за подкопаването на демокрацията и върховенството на закона в Мианмар/Бирма.

    Освен това SAC приема решения, ограничаващи правата на свобода на изразяване на мнение, включително достъп до информация, и на мирни събрания. Силите за сигурност и властите на Мианмар, действащи под контрола на SAC, извършват от 1 февруари 2021 г. насам тежки нарушения на правата на човека, като убиват цивилни лица и невъоръжени демонстранти, ограничават свободата на събрания и на изразяване на мнение, включително чрез ограничаване на достъпа до интернет, и като извършват произволни арести и задържат опозиционни водачи и противници на преврата.

    Като член на SAC и негов съвместен секретар генерал-лейтенант Ye Win Oo е пряко отговорен за тези репресивни решения и за тежки нарушения на правата на човека.

    23.

    Maung Maung Kyaw

    Дата на раждане: 23 юли 1964 г.

    Гражданство: Мианмар

    Пол: мъжки

    Генерал Maung Maung Kyaw е член на въоръжените сили на Мианмар (Tatmadaw) и член на Държавния административен съвет (SAC).

    На 1 февруари 2021 г. въоръжените сили на Мианмар (Tatmadaw), ръководени от главнокомандващия Min Aung Hlaing, извършват държавен преврат, като отменят резултатите от проведените на 8 ноември 2020 г. избори и свалят демократично избраното правителство. Като част от преврата, на 1 февруари вицепрезидентът Myint Swe, изпълняващ длъжността президент, обявява извънредно положение и прехвърля законодателните, изпълнителните и съдебните правомощия на държавата на главнокомандващия на службите за отбрана старши генерал Min Aung Hlaing. На 2 февруари е създаден SAC, който да упражнява тези правомощия, възпрепятствайки демократично избраното правителство да изпълнява своя мандат.

    Като член на SAC генерал Maung Maung Kyaw е пряко замесен и отговорен за вземането на решения, засягащи държавните функции, поради което носи отговорност за подкопаването на демокрацията и върховенството на закона в Мианмар/Бирма.

    22.3.2021 г.

    Освен това SAC приема решения, ограничаващи правата на свобода на изразяване на мнение, включително достъп до информация, и на мирни събрания. Военните сили и власти, действащи под контрола на SAC, извършват от 1 февруари 2021 г. насам тежки нарушения на правата на човека, като убиват цивилни лица и невъоръжени демонстранти, ограничават свободата на събрания и на изразяване на мнение, включително чрез ограничаване на достъпа до интернет, и като извършват произволни арести и задържат опозиционни водачи и противници на преврата.

    Като член на SAC генерал Maung Maung Kyaw е пряко отговорен за тези репресивни решения и за тежки нарушения на правата на човека.

    24.

    Moe Myint Tun

    Дата на раждане: 24 май 1968 г.

    Гражданство: Мианмар

    Пол: мъжки

    Генерал-лейтенант Moe Myint Tun е член на въоръжените сили на Мианмар (Tatmadaw) и член на Държавния административен съвет (SAC).

    На 1 февруари 2021 г. въоръжените сили на Мианмар (Tatmadaw), ръководени от главнокомандващия Min Aung Hlaing, извършват държавен преврат, като отменят резултатите от проведените на 8 ноември 2020 г. избори и свалят демократично избраното правителство. Като част от преврата, на 1 февруари вицепрезидентът Myint Swe, изпълняващ длъжността президент, обявява извънредно положение и прехвърля законодателните, изпълнителните и съдебните правомощия на държавата на главнокомандващия на службите за отбрана старши генерал Min Aung Hlaing. На 2 февруари е създаден SAC, който да упражнява тези правомощия, възпрепятствайки демократично избраното правителство да изпълнява своя мандат.

    Като член на SAC генерал-лейтенант Moe Myint Tun е пряко замесен и отговорен за вземането на решения, засягащи държавните функции, поради което носи отговорност за подкопаването на демокрацията и върховенството на закона в Мианмар/Бирма.

    22.3.2021 г.

    Освен това SAC приема решения, ограничаващи правата на свобода на изразяване на мнение, включително достъп до информация, и на мирни събрания. Военните сили и власти, действащи под контрола на SAC, извършват от 1 февруари 2021 г. насам тежки нарушения на правата на човека, като убиват цивилни лица и невъоръжени демонстранти, ограничават свободата на събрания и на изразяване на мнение, включително чрез ограничаване на достъпа до интернет, и като извършват произволни арести и задържат опозиционни водачи и противници на преврата.

    Като член на SAC генерал-лейтенант Moe Myint Tun е пряко отговорен за тези репресивни решения и за тежки нарушения на правата на човека.

    През 2018 г. ООН и международни организации на гражданското общество съобщиха за извършвани още от 2011 г. от страна на военните и полицейските сили груби нарушения на правата на човека и тежки нарушения на международното хуманитарно право в щатите Качин, Рахин и Шан спрямо народността рохингя, и заключиха, че много от посочените нарушения спадат сред най-тежките престъпления по смисъла на международното право. Генерал-лейтенант Moe Myint Tun е служил като командир на Бюрото за специални операции (BSO)-6 и до 2019 г. е началник-щаб (армейски) на въоръжените сили на Мианмар (Tatmadaw). В това си качество той следи операциите в щата Рахин. Следователно той е отговорен за посочените тежки нарушения спрямо народността рохингя.

    25.

    Than Hlaing

    Дата на раждане:

    Гражданство: Мианмар

    Пол: мъжки

    Генерал-лейтенант Than Hlaing е член на въоръжените сили на Мианмар (Tatmadaw). На 2 февруари 2021 г. е назначен за заместник-министър на вътрешните работи и началник на полицията.

    На 1 февруари 2021 г. въоръжените сили на Мианмар (Tatmadaw), ръководени от главнокомандващия Min Aung Hlaing, извършват държавен преврат, като отменят резултатите от проведените на 8 ноември 2020 г. избори и свалят демократично избраното правителство. Като част от преврата, на 1 февруари вицепрезидентът Myint Swe, изпълняващ длъжността президент, обявява извънредно положение и прехвърля законодателните, изпълнителните и съдебните правомощия на държавата на главнокомандващия на службите за отбрана старши генерал Min Aung Hlaing. На 2 февруари е създаден SAC, който да упражнява тези правомощия, възпрепятствайки демократично избраното правителство да изпълнява своя мандат.

    Назначен от SAC, генерал-лейтенант Than Hlaing участва в действията и политиките, подкопаващи демокрацията и върховенството на закона в Мианмар/Бирма, както и в действия, застрашаващи мира, сигурността и стабилността в Мианмар/Бирма.

    22.3.2021 г.“

    Освен това полицейските сили под ръководството на генерал-лейтенант Than Hlaing извършват от 1 февруари 2021 г. насам тежки нарушения на правата на човека, като убиват цивилни лица и невъоръжени демонстранти, ограничават свободата на събрания и на изразяване на мнение, извършват произволни арести и задържат опозиционни водачи и противници на преврата. Като заместник-министър на вътрешните работи и началник на полицията генерал-лейтенант Than Hlaing е пряко отговорен за вземането на решения във връзка с репресивни политики и действия на насилие, извършвани от полицията спрямо мирни демонстранти, поради което носи отговорност за тежки нарушения на правата на човека в Мианмар/Бирма.


    Top