Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021D0727

Решение (ЕС) 2021/727 на Съвета от 29 април 2021 година относно предаването, от името на Европейския съюз, на предложения за изменение на приложения А и Б към Конвенцията Минамата относно живака по отношение на продукти с добавен живак и производствени процеси, при които се използват живак или живачни съединения

ST/7534/2021/INIT

OB L 155, 5.5.2021, p. 23–25 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2021/727/oj

5.5.2021   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 155/23


РЕШЕНИЕ (ЕС) 2021/727 НА СЪВЕТА

от 29 април 2021 година

относно предаването, от името на Европейския съюз, на предложения за изменение на приложения А и Б към Конвенцията Минамата относно живака по отношение на продукти с добавен живак и производствени процеси, при които се използват живак или живачни съединения

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 192, параграф 1 във връзка с член 218, параграф 9 от него,

като взе предвид предложението на Европейската комисия,

като има предвид, че:

(1)

Конвенцията Минамата относно живака („Конвенцията“) беше сключена от Съюза с Решение (ЕС) 2017/939 на Съвета (1) и влезе в сила на 16 август 2017 г.

(2)

В съответствие с Решение MC-1/1 относно процедурния правилник, прието от Конференцията на страните (КС) на нейното първо заседание, страните по Конвенцията („страните“) следва да полагат всички усилия за постигане на споразумение с консенсус по всички важни въпроси.

(3)

Съгласно член 4, параграф 8 и член 5, параграф 10 от Конвенцията, до 16 август 2022 г. КС следва да преразгледа приложения А и Б към Конвенцията, като вземе предвид предложенията, представени от страните съгласно член 4, параграф 7 и член 5, параграф 9 от Конвенцията, информацията, предоставена от секретариата на Конвенцията („секретариатът“) съгласно член 4, параграф 4 и член 5, параграф 4 от Конвенцията, и наличието, за страните, на технически и икономически осъществими несъдържащи живак алтернативи, като същевременно се вземат предвид рисковете и ползите за околната среда и човешкото здраве.

(4)

Съюзът допринесе значително за разработване на разпоредби на Конвенцията относно продуктите с добавен живак и производствените процеси, при които се използват живак или живачни съединения („живачните процеси“), както и за имащата отношение работа на експертите в периода между заседанията, стартирала с Решение MC-3/1, което беше прието от КС на нейното трето заседание.

(5)

Приложение II към Регламент (ЕС) 2017/852 на Европейския парламент и на Съвета (2), което транспонира приложение А към Конвенцията в правото на Съюза, обхваща допълнителни продукти с добавен живак, а други продукти с добавен живак подлежат на забрана за пускане на вътрешния пазар, съгласно законодателството на Съюза.

(6)

Предложенията за изменение на приложение А към Конвенцията имат за цел да разширят приложното ѝ поле, така че да включва допълнителни продукти с добавен живак, със съответната дата на постепенно прекратяване на производството, или мерки за регулиране на живака.

(7)

Приложение III към Регламент (ЕС) 2017/852, което транспонира приложение Б към Конвенцията в правото на Съюза обхваща допълнителни живачни процеси и определя дати за постепенно прекратяване на всички засегнати процеси.

(8)

Предложението за изменение на приложение Б към Конвенцията има за цел да разшири приложното ѝ поле чрез въвеждане на дата на постепенно прекратяване на един живачен процес, обхванат от посоченото приложение.

(9)

В съответствие с член 26, параграф 2 и член 27 от Конвенцията текстът на всяко предложено изменение следва да се изпрати от секретариата до страните най-малко шест месеца преди заседанието на КС, на което се предлага да се приеме това изменение. Секретариатът също така следва да изпрати предложеното изменение до страните, подписали конвенцията, както и до депозитаря на Конвенцията за сведение. Тъй като четвъртото заседание на КС е насрочено за 1—5 ноември 2021 г., Съюзът следва да представи на секретариата до 30 април 2021 г. своите предложения за изменение на приложения А и Б към Конвенцията,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Съюзът представя предложения за изменение на приложения А и Б към Конвенцията, както е посочено в приложението към настоящото решение.

Комисията предава на секретариата предложенията от името на Съюза.

Член 2

Настоящото решение влиза в сила в деня на приемането му.

Съставено в Брюксел на 29 април 2021 година.

За Съвета

Председател

A. P. ZACARIAS


(1)  Решение (ЕС) 2017/939 на Съвета от 11 май 2017 г. за сключване от името на Европейския съюз на Конвенцията Минамата относно живака (ОВ L 142, 2.6.2017 г., стр. 4).

(2)  Регламент (ЕС) 2017/852 на Европейския парламент и на Съвета от 17 май 2017 г. относно живака и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1102/2008 (ОВ L 137, 24.5.2017 г., стр. 1).


ПРИЛОЖЕНИЕ

I.   ПРЕДЛОЖЕНИ ИЗМЕНЕНИЯ НА ЧАСТ I ОТ ПРИЛОЖЕНИЕ А към КОНВЕНЦИЯТА

Съюзът предлага добавянето на следните вписвания в част I на приложение А:

Продукти с добавен живак

Дата, след която производството, вносът или износът на продукта не са разрешени (дата на поетапно спиране)

„Дискови цинково-сребърно-оксидни батерии със съдържание на живак < 2 % и дискови цинково-въздушни батерии със съдържание на живак < 2 %

2023 г.

Халофосфатни фосфорни линейни луминесцентни лампи за общо осветление

2023 г.

Следните неелектронни измервателни уреди:

а)

тензометрични датчици, използвани в плетизмографи;

б)

тензиометри

2023 г.

Следните електрически и електронни измервателни уреди:

а)

датчици, предаватели и сензори за налягането на стопилки;

б)

живачни вакуумни помпи

2023 г.

Полиуретан, включително флакони за нанасяне на полиуретан

2023 г.“

II.   ПРЕДЛОЖЕНИ ИЗМЕНЕНИЯ НА ЧАСТ II ОТ ПРИЛОЖЕНИЕ А КЪМ КОНВЕНЦИЯТА

Съюзът предлага добавянето на следния текст в част II от приложение А:

„До 1 януари 2024 г. страните:

i)

предвиждат денталната амалгама да се използва само в предварително дозирана капсулирана форма (1);

ii)

забраняват употребата на живак в насипно състояние от практикуващите специалисти по дентална медицина;

iii)

гарантират, че операторите на стоматологични центрове, в които се използва дентална амалгама или в които се премахват пломби от дентална амалгама или зъби, съдържащи такива пломби, оборудват своите практики с амалгамни сепаратори с ниво на ефективност на задържане 95 % (2) за задържане и събиране на частиците амалгама, включително съдържащите се в използваната вода;

iv)

повече не разрешават използването на дентална амалгама за стоматологичното лечение на млечни зъби, на деца на възраст под 15 години и на бременни жени или кърмачки, освен когато практикуващият специалист по дентална медицина счете това използване за абсолютно необходимо въз основа на специфичните медицински нужди на пациента.

III.   ПРЕДЛОЖЕНО ИЗМЕНЕНИЕ НА ПРИЛОЖЕНИЕ Б КЪМ КОНВЕНЦИЯТА

Съюзът предлага добавянето на следното вписване в част I от приложение Б:

Производствен процес с използване на живак или живачни съединения

Дата на поетапно спиране

„Производство на полиуретан с използване на съдържащи живак катализатори

2023 г.“


(1)  Капсулите амалгама, като описаните в международните стандарти ISO 13897:2018 и 24234:2015, се считат за подходящи за използване от практикуващите специалисти по дентална медицина.

(2)  Съответствието на амалгамните сепаратори се основава на приложимите международни стандарти, включително ISO 11143:2008.“ “


Top