Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020H1104(01)

    Препоръка на Съвета от 30 октомври 2020 година относно „Мост към работни места — укрепване на гаранцията за младежта“, и за замяна на Препоръката на Съвета от 22 април 2013 г. за създаване на гаранция за младежта 2020/C 372/01

    OB C 372, 4.11.2020, p. 1–9 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    4.11.2020   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 372/1


    ПРЕПОРЪКА НА СЪВЕТА

    от 30 октомври 2020 година

    относно „Мост към работни места — укрепване на гаранцията за младежта“, и за замяна на Препоръката на Съвета от 22 април 2013 г. за създаване на гаранция за младежта

    (2020/C 372/01)

    СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 292 във връзка с член 149 от него,

    като взе предвид предложението на Европейската комисия,

    като има предвид, че:

    (1)

    През ноември 2017 г. Европейският парламент, Съветът и Комисията обявиха създаването на Европейски стълб на социалните права, в който се определят 20 принципа и права в подкрепа на добре функциониращи и справедливи пазари на труда и социални системи. В Европейския стълб на социалните права се определя правото на справедливи условия на труд, посочва се, че във всички области трябва да се гарантират равното третиране и равните възможности между мъжете и жените, и се определя правото на достъп до социална закрила и обучение. В него също така се посочва, че изпитателните срокове следва да бъдат с разумна продължителност и че трябва да се забрани злоупотребата с нетипични договори. Съгласно принцип 4 („Активна подкрепа за заетостта“) „младите хора имат право на продължаващо образование, чиракуване, стаж или добро предложение за работа в рамките на 4 месеца, след като останат без работа или напуснат образователната система“.

    (2)

    В насоките за политиките за заетост на държавите членки, приети от Съвета с Решение 2019/1181 (1), и по-специално в насока 6, държавите членки се призовават да продължат да предприемат действия във връзка с младежката безработица и проблема с младите хора, които не участват в никаква форма на заетост, образование или обучение („NEET“), чрез предотвратяване на преждевременното напускане на училище и структурно подобрение на прехода от училище към работа, включително чрез пълното прилагане на гаранцията за младежта.

    (3)

    В Препоръката на Съвета от 20 декември 2012 г. относно валидирането на неформалното и самостоятелното учене (2) се определят елементите и принципите за валидиране на неформалното и информалното учене, които да дават на всяко лице възможността да валидира знанията, уменията и компетентностите, които е придобило чрез неформално и информално учене, и да получи пълна или, където е приложимо, частична квалификация.

    (4)

    В Препоръката на Съвета от 19 декември 2016 г. относно повишаване на уменията: нови възможности за възрастните (3) се препоръчва на възрастните с ограничени умения, знания и компетентности да се предостави възможност, в съответствие с техните индивидуални потребности, да придобият минимално равнище на езикова и математическа грамотност и компетентност в областта на цифровите технологии или да придобият по-широк набор от умения, знания и компетентности.

    (5)

    В Препоръката на Съвета от 22 май 2018 г. относно ключовите компетентности за учене през целия живот (4) държавите членки се призовават да подкрепят развитието на основни цифрови умения и да повишават и подобряват равнището на компетентностите в областта на цифровите технологии сред всички слоеве от населението.

    (6)

    Препоръката на Съвета от 10 март 2014 г. относно рамка за качество на стажовете (5) предоставя насоки относно осигуряването на качествени стажове и включва качествени елементи, които се отнасят по-специално до учебното съдържание, условията на труд и прозрачността относно финансовите условия и практиките за наемане на работа.

    (7)

    Препоръката на Съвета от 15 март 2018 г. относно Европейска рамка за качествено и ефективно чиракуване (6) определя 14 основни критерия, които държавите членки и заинтересованите страни следва да използват за разработване на качествено и ефективно чиракуване, за да се гарантира както придобиването на умения, свързани с работата, така и личностното развитие на чираците.

    (8)

    Регламент (ЕС) 2019/1700 на Европейския парламент и на Съвета (7) осигурява обща рамка за седем набора от данни, които преди това не са били свързани помежду си, включително наблюдението на работната сила в ЕС. Тази обща рамка, и по-специално интегрираната европейска социална статистика (IESS), дава по-подробни сравнителни данни на равнище ЕС, което ще даде възможност за по-добро разбиране на прехода на младите хора от образование към работа, като се отчитат по-точно тяхното обучение и професионален опит, но също така и на особеностите на индивидуалния им опит.

    (9)

    В заключенията си от 15 декември 2016 г. Европейският съвет призовава за продължаване на гаранцията за младежта. В заключенията си от 15 юни 2017 г. Съветът потвърждава отново, че справянето с безработицата и икономическата неактивност сред младите хора продължава да бъде политически приоритет, посочва, че гаранцията за младежта и инициативата за младежка заетост са дали силен стимул за структурни реформи и иновации в политиката и подчертава, че достигането до NEET изисква солидни и постоянни усилия от страна на националните органи, както и междусекторно сътрудничество.

    (10)

    В резолюцията си от 18 януари 2018 г. относно изпълнението на инициативата за младежка заетост в държавите членки Европейският парламент призовава държавите членки да създадат подходящи и съобразени с нуждите стратегии за достигане до всички млади хора от групата на NEET и да възприемат интегриран подход с цел предоставянето на достъп до по-индивидуализирана помощ и услуги за подкрепа на младите хора, изправени пред множество пречки. Европейският парламент подчертава необходимостта от подобряване на качеството на предложенията в рамките на гаранцията за младежта и на инициативата за младежка заетост и призовава за бъдещо обсъждане относно допустимата възрастова група.

    (11)

    Европейският зелен пакт е новата стратегия за растеж на Съюза. Той има за цел превръщането на Съюза в справедливо и благоденстващо общество с модерна, ресурсно ефективна и конкурентоспособна икономика, в която до 2050 г. няма нетни емисии на парникови газове и икономическият растеж не е свързан с използването на ресурсите.

    (12)

    За да се подпомогне възстановяването от икономическите и социалните щети, причинени от пандемията от COVID-19, за да се задвижи възстановяването на Европа от тези щети и за да се защитят и създадат работни места, Комисията представи предложение за обширен план за възстановяване на Европа въз основа на мобилизирането на пълния потенциал на бюджета на Съюза и за инструмент за възстановяване „Next Generation EU“. Този инструмент ще бъде от решаващо значение, за да се подкрепят, наред с другото, краткосрочните мерки в подкрепа на заетостта, включително младежката заетост, както и инвестициите в дългосрочни политически реформи, свързани с пазара на труда, социалните системи и системите за образование и обучение.

    (13)

    През 2013 г., по време на предходната икономическа рецесия, равнището на младежката безработица (лицата на възраст 15—24 години) беше 24,4 % в Съюза (спрямо 16 % през 2018 г.) и над 50 % в някои държави членки, като в групата на NEET попадаха 6,5 милиона младежи на възраст 15—24 години. В отговор на това през април 2013 г. беше приета Препоръката на Съвета за създаване на гаранция за младежта (8). Това е важен координиран отговор на равнището на Съюза на предизвикателствата, пред които са изправени младите хора, и се основава на интервенциите на политиките в областта на образованието и на активната политика на пазара на труда в държавите членки.

    (14)

    Пандемията от COVID-19 тласна Съюза в безпрецедентна икономическа рецесия, която вероятно ще доведе до драматично високи равнища на младежката безработица и на NEET. Очаква се икономиката на Съюза да се свие значително през 2020 г., като навлезе в най-дълбоката рецесия в своята история. Най-засегнати ще бъдат младите хора, които преди началото на пандемията вече се намираха в несигурно положение на пазара на труда или се сблъскваха с пречки пред достъпа до работа, а за лицата, които навлизат на пазара на труда в този период, ще е по-трудно да намерят първата си работа. Поради това в контекста на настоящата криза е необходимо гаранцията за младежта да бъде укрепена.

    (15)

    Младите хора могат да се сблъскат с множество предизвикателства на пазара на труда и поради факта, че се намират в преходен период в живота си, както и поради ограничения си или липсващ професионален опит, и поради други пречки пред навлизането в трудовия живот. Както показват предишните рецесии, младите хора са по-силно засегнати в сравнение с по-възрастните и по-опитните работници.

    (16)

    В сравнение с младите мъже е по-вероятно младите жени да станат икономически неактивни поради отговорности за полагане на грижи като грижа за деца или зависими възрастни, или други лични или семейни отговорности. Отговорностите за полагане на грижи като причина за икономическа неактивност са над пет пъти по-често срещани сред младите жени, отколкото сред младите мъже. Това може да доведе до увеличаване на разликата в заетостта между жените и мъжете, която да има трайни последици през живота на жените.

    (17)

    Безработицата и икономическата неактивност сред младите хора, както и ограниченият достъп до приобщаващо висококачествено образование и обучение и социални услуги, могат да имат т.нар. „ефект на белега“, като например повишен риск от безработица в бъдеще, намалени равнища на бъдещите доходи, загуба на човешки капитал и предаване на бедността между поколенията. Тези елементи водят до индивидуални трудности и до преки и непреки разходи за обществото като цяло. Те също така допринасят за регионалните неравенства, като младите хора например не са в състояние да си осигурят устойчива интеграция на пазара на труда в селските или отдалечените райони и поради това се опитват да намерят възможности за реализация другаде.

    (18)

    Текущите промени, като автоматизацията и цифровизацията на производството и услугите, продължават да преобразяват света на труда. На младите хора се пада непропорционално голям дял от нестандартните работни места, като например работа чрез платформа или работа по отделни заявки, при които може да нямат достъп до адекватна социална закрила. Младите хора са сред групите, които са изложени на риск да загубят работата си заради автоматизацията, тъй като позициите в началото на кариерата обикновено имат по-голям дял на автоматизация. Същевременно цифровите технологии създават нови работни места и увеличават търсенето на умения, необходими за цифровата трансформация в много сектори на икономиката.

    (19)

    Осъществените сега инвестиции в човешкия капитал на младите европейци ще помогне на социалните пазарни икономики на Европа да се подготвят за бъдещето, вземайки предвид демографските промени, като в същото време напълно се интегрират реалността на цифровата ера и растежът на работните места в зелената икономика. Тези инвестиции вървят ръка за ръка с реформите на пазара на труда, с които могат да се преодолеят някои от структурните проблеми пред младите хора и да им се предостави по-добра начална позиция. Съюзът ще може в пълна степен да се ползва от наличието на активна и квалифицирана работна сила с новаторско мислене, като същевременно ще се избегнат извънредно високите икономически и социални разходи, свързани с отпадането на младите хора от сферите на заетостта, образованието и обучението.

    (20)

    Една укрепена гаранция за младежта може да допринесе за създаване на възможности за младежка заетост и насърчаване на младежкото предприемачество и да способства за използване на възможностите, произтичащи от цифровия и зеления преход. Тя може да спомогне за намаляване на трайните белези за пазара на труда от резкия икономически спад, като насърчава фирмите да наемат безработни младежи, включително онези, които са били безработни преди пандемията, и като предоставя обучение, което улеснява намирането на съответствие между безработните и икономически неактивни млади хора и свободните работни места.

    (21)

    Една укрепена гаранция за младежта следва да гарантира, че всички млади хора получават добро предложение за работа, продължаване на образованието, чиракуване или стаж в рамките на четири месеца, след като останат без работа или напуснат системата на формалното образование. За да се постигне тази амбиция, гаранцията следва да осигури на младите хора път към стабилна интеграция на пазара на труда и да достигне до по-голям брой младежи, които да мотивира, независимо от пречките, с които може да се сблъскат, като гарантира, че нито един от тях не е изоставен. Една укрепена гаранция за младежта следва да подкрепя младите хора в придобиването на ценен професионален опит и развиването на нужните умения за един променящ се свят на труда, по-специално уменията, които са от значение за секторите на растежа и за зеления и цифровия преход. Качеството на чиракуването играе важна роля в това отношение. Необходимо е да се стимулира предлагането на възможности за чиракуване, особено по време на фазата на възстановяване, и да се насърчи участието на дружествата, така че да се улесни по-гладкият преход към заетост. Чиракуването подготвя младите хора за работни места, за които има голямо търсене, като по този начин им предлага път към устойчива интеграция на пазара на труда, включително на местно равнище.

    (22)

    В Препоръката на Съвета от 2013 г. за създаване на гаранция за младежта държавите членки се ангажираха да гарантират, че всички млади хора на възраст под 25 години получават добро предложение за работа, продължаване на образованието, чиракуване или стаж в рамките на четири месеца, след като останат без работа или напуснат системата на формалното образование. С разширяването на възрастовата група, за да се включат младите хора на възраст между 25 и 29 години, се отчита, че преходът от училище към работа и устойчивата интеграция на пазара на труда отнемат повече време поради променящото се естество на работата, удължаването на образователните периоди и търсените умения. Важно е да се отчете, че икономическият спад в резултат на пандемията от COVID-19 ще доведе до това по-голяма част от лицата на възраст между 25 и 29 години да останат безработни и да се нуждаят от подкрепа. Това е в съответствие и с мерките и програмите, свързани с младежта, на държавите членки, които обикновено са достъпни за млади хора на възраст между 15 и 29 години.

    (23)

    Групата на NEET е хетерогенна. За някои младежи попадането в групата на NEET може да бъде симптом на многобройни и вкоренени проблеми — израз на неравностойно положение, и може да показва дългосрочно откъсване от обществото и поради това изисква по-дълги периоди на интервенция. Някои млади хора са особено уязвими, например преждевременно напусналите системата на образование и обучение или лицата с недостатъчно образование или обучение, които често разполагат с ограничена социална закрила, ограничен достъп до финансови ресурси, несигурни условия на труд или които може да се сблъскват с дискриминация. За други, такива като висококвалифицираните млади хора или тези, които вече имат значителен и все още подходящ трудов опит, попадането в групата на NEET е вероятно да е временно, тъй като те са изправени пред малки пречки пред навлизането на пазара на труда и нямат присъща уязвимост. С укрепената гаранция за младежта следва да се признае, че NEET се нуждаят от индивидуализиран подход: за някои от тях един по-лек подход може да е достатъчен, докато други, по-уязвими NEET може да се нуждаят от по-интензивни, продължителни и всеобхватни интервенции, които следва да са съобразени с равенството между половете, като се отчитат различията между националните, регионалните и местните обстоятелства.

    (24)

    Повече от един на всеки петима млади хора в целия Съюза не успява да постигне основно ниво на цифрови умения, като за младите хора с ниска квалификация има над три пъти по-голяма вероятност да не достигнат достатъчно ниво на цифрови умения в сравнение с младежите с по-висока квалификация. Пандемията от COVID-19 ускори цифровия преход, което превърна недостига на цифрови умения в ключов фактор за пригодността за заетост на младите хора и тяхната способност да се възползват от възможностите, произтичащи от този преход. Целенасоченото повишаване на уменията помага на младите хора да отговорят на нарастващото търсене на цифрови умения и е насочено към преодоляване на цифровото разделение.

    (25)

    Укрепената гаранция за младежта следва да включва, когато това е уместно, подготвително обучение преди да се приеме предложение, което да се провежда в съответствие с индивидуалните потребности и да е свързано със специфични области на умения, като например цифрови, „зелени“, езикови умения, умения в областта на предприемачеството и управлението на професионалното развитие. Това практическо обучение може да бъде стъпало към пълен курс на професионално обучение, докосване до сферата на труда или да допълва съществуващо образование или трудов опит преди началото на дейността по предложението от гаранцията за младежта. Краткосрочният и неформален характер на това подготвително обучение, което не следва да удължава продължителността на четиримесечния подготвителен етап, го отличава от самото предложение.

    (26)

    Ефективната координация и партньорствата във всички области на политиката, включително заетост, образование, работа с младежта, равенство между половете и социални въпроси, са от първостепенно значение за стимулирането на качествена заетост и на по-добри възможности за обучение и образование, чиракуване и стажове. Интегрираните услуги (например обслужването на едно гише или други модели) предлагат по-лесен достъп до услуги и социални обезщетения и могат по-лесно да предоставят на младите хора, изправени пред многоизмерни пречки за навлизане на пазара на труда, адаптирани и гъвкави решения, с които в по-голяма степен се откликва на нуждите им. Интегрираните услуги изискват промяна в работната култура, като поставят младите хора в центъра на интервенциите, насърчават обмена на идеи за най-добри практики между всички равнища на управление и изграждат мрежи между всички съответни участници. Освен това трябва да се обърне внимание на въпросите, свързани със защитата на данните, за да се даде възможност за ефективно и безпроблемно сътрудничество между различните публични администрации и служби.

    (27)

    Укрепената гаранция за младежта следва да се прилага посредством схема от мерки за подкрепа и следва да бъде съобразена с условията на национално, регионално и местно равнище. Тези схеми следва да отчитат различията между държавите членки по отношение на равнищата на безработица и икономическа неактивност сред младите хора, институционалната структура и капацитета на различните участници на пазара на труда. Те следва да отчитат и различните условия по отношение на публичните бюджети и финансовите ограничения при разпределението на ресурсите и да бъдат постоянно наблюдавани и подобрявани.

    (28)

    Мерките за подкрепа могат да бъдат финансирани от фондовете на Съюза. Инициативата за младежка заетост за периода 2014—2020 г. (към която Съюзът допринася с почти 9 милиарда евро), заедно с допълнителните инвестиции от Европейския социален фонд („ЕСФ“), е ключов финансов ресурс на Съюза в подкрепа на прилагането на гаранцията за младежта. Механизмът за възстановяване и устойчивост и Помощта за възстановяване в полза на сближаването и териториите на Европа („REACT-EU“), които са част от Плана за възстановяване за Европа и инструмента Next Generation EU, ще осигурят допълнително финансиране от Съюза за мерки за младежка заетост. Тези усилия ще бъдат допълнени през финансовия период 2021—2027 г. от Европейския социален фонд плюс („ЕСФ+“), който ще подкрепя пълния набор от мерки за заетост, образование и обучение в рамките на укрепената гаранция за младежта,

    ПРЕПОРЪЧВА НА ДЪРЖАВИТЕ ЧЛЕНКИ:

    1)

    да гарантират, че всички млади хора на възраст под 30 години получават качествено предложение за работа, продължаване на образованието, чиракуване или стаж в рамките на четири месеца след като останат без работа или напуснат системата на формалното образование в съответствие с принцип 4 на Европейския стълб на социалните права.

    Началната точка за отправяне на предложение към млад човек по линия на гаранцията за младежта следва да бъде регистрацията на съответния млад човек при доставчик на услуги по гаранцията за младежта. Схемите по гаранцията за младежта следва да се основават на следните насоки, които са структурирани около четири етапа (съответно, набелязване, информационни дейности, подготовка и предложение), и следва да се организират в съответствие с условията на национално, регионално и местно равнище, като се отчитат половата принадлежност и многообразието на младите хора, към които са насочени мерките:

    Набелязване

    Определяне на целевата група, наличните услуги и потребностите от умения

    2)

    да укрепят картографирането на целевата група, за да се даде възможност за по-добро опознаване на многообразието на NEET и на адаптираната подкрепа, от която те могат да се нуждаят, включително на NEET, които са неблагоприятно засегнати от икономическата рецесия;

    3)

    да набележат услугите, които са на разположение за различни нужди от подкрепа, да използват прогнози за уменията на национално равнище заедно с наличните прогнози за уменията на местно равнище (извлечени например от големите информационни масиви за пазара на труда), за да се определят търсените на пазара на труда умения, като се обръща специално внимание на специфичните особености на регионалния пазар на труда и на пречките, пред които са изправени младите хора, живеещи в селски, отдалечени или необлагодетелствани градски райони;

    Осигуряване възможности за превенция чрез системи за проследяване и ранно предупреждение

    4)

    да укрепват системите за ранно предупреждение и възможностите за проследяване, за да установят лицата, за които съществува риск да попаднат в групата на NEET, като същевременно се допринася за предотвратяване на преждевременното напускане на системата на образование и обучение (например чрез професионално ориентиране в училищата, по-гъвкави процеси на учене и повече учене в процеса на работа), в сътрудничество със сектора на образованието, родителите или настойниците и местните общности и с включването на службите за младежта, социалните, здравните служби и службите по заетостта;

    Информационни дейности

    Повишаване на осведомеността и насочване на комуникацията

    5)

    да възприемат съвременни, удобни за младите хора и местни информационни канали и схеми за комуникация за дейностите за повишаване на осведомеността, като се използват цифрови и нецифрови възможности и същевременно се гарантира участието на младите хора, младежките работници и местните младежки организации, семействата и родителските асоциации;

    6)

    да използват разпознаваем визуален стил за всички комуникации, основан, когато е уместно, на насоките, предоставени от Комисията, като същевременно се осигури достъпна и лесно разбираема информация за всички налични видове подкрепа, например чрез единен уеб портал на езика (езиците) на държавата. При комуникацията следва да се избягват каквито и да било стереотипи;

    По-добро достигане до уязвимите групи

    7)

    да засилят акцента върху NEET (по-специално тези, които принадлежат към уязвими групи, включително лицата с увреждания и лицата с многоизмерни проблеми), като се използват специално обучени доставчици на услуги и допълващи стратегии, като например работа с младежта, млади „посланици“ и сътрудничество с партньори, които са в контакт с конкретни групи млади хора. За NEET, които са най-трудни за достигане — да проучат възможностите за координиране с предоставянето на обезщетения, както и използването на мобилни екипи;

    Подготовка

    Използване на инструменти за профилиране с цел изработване на индивидуализирани планове за действие

    8)

    да подобрят инструментите и практиките за профилиране и скрининг, за да могат предлаганите решения да отговорят на потребностите чрез възприемане на многостранен подход за профилиране и скрининг, съобразен с равенството между половете, който взема предвид предпочитанията и мотивацията, уменията и предишния професионален опит, пречките пред съответния млад човек и неговото неравностойно положение, в това число причините за безработица или икономическа неактивност или причините, свързани с пребиваването в селски, отдалечени и необлагодетелствани градски райони;

    9)

    да гарантират, че процесът на консултиране в публичните служби по заетостта е укрепен и че доставчиците на услуги по гаранцията за младежта разполагат с необходимия персонал, включително с персонал, който е специално обучен за работа с инструментите за профилиране и скрининг и за тяхното подобряване, както и за разработването на индивидуализирани планове за действие, при които се отчитат личните потребности и ориентираните към отделния човек ответни действия;

    Съветване, насоки и наставничество

    10)

    да активизират подготвителния етап с ориентирани към съответното лице услуги по съветване, предоставяне на насоки и наставничество, извършвани от обучени консултанти в отговор на потребностите на съответното лице, като надлежно се отчитат полово обусловените предубеждения и други форми на дискриминация. Да осигуряват подготовка на лицата от групата на NEET за променящото се естество на работата и изискванията за учене през целия живот, било то чрез съвети за професионално развитие или подкрепа за предприемачеството, като същевременно се предоставя индивидуална и мотивационна подкрепа, застъпничество или партньорска подкрепа за NEET;

    11)

    да предоставят възможност за по-цялостен подход към съветването, насочването и наставничеството, като младите хора се препращат към партньори (например институции за образование и обучение, социални партньори и младежки организации, както и организации за работата с младежта и здравните и социалните служби), които могат да помогнат за мотивирането и подпомагането на тези млади хора при преодоляването на други пречки пред заетостта;

    Повишаване на цифровите умения с подготвително обучение

    12)

    да направят оценка на цифровите умения на всички регистрирали се по гаранцията за младежта NEET, например като се използват Европейската рамка за цифрова компетентност (DigComp) и наличните инструменти за оценка и самооценка и се гарантира, че въз основа на установените пропуски на всички млади хора, които се нуждаят от специално подготвително обучение, се предлага такова обучение с цел подобряване на цифровите им умения;

    13)

    да осигурят валидирането и признаването на неформалните и информалните резултати от подготвителното обучение, като се използват механизми за валидиране от системите за образование и обучение, съществуващи инструменти, като например Европас, за да се даде възможност за възприемане на по-модулен подход за натрупване на квалификации, засилване на резултатите от обучението и подобряване на признаването;

    Оценяване, подобряване и валидиране на други важни умения

    14)

    да гарантират, че подготвителният етап улеснява повишаването на квалификацията и преквалификацията, когато това се счита за необходимо, като те се насочват най-вече към придобиването на цифрови, „зелени“, езикови умения и умения в областта на предприемачеството и управлението на професионалното развитие, като се използват съществуващите рамки за компетентност, инструменти за оценка и самооценка и инструменти за валидиране, за да се помогне на младите хора да се възползват от възможностите в разрастващите се сектори и да се подготвят за потребностите на променящия се пазар на труда;

    Предложение

    Ефикасност на стимулите за заетост и за започване на стопанска дейност

    15)

    да използват целенасочени и добре замислени стимули за заетост — като например субсидии за заплати, стимули за наемане на работа („бонуси“), намаляване на социалноосигурителните вноски, данъчни кредити или помощи за инвалидност — и стимули за започване на стопанска дейност с цел създаване на добри възможности за устойчива интеграция на младите хора на пазара на труда; когато е уместно, предлагането, което насърчава самостоятелната заетост на младите хора, следва да бъде свързано със задълбочено обучение и всеобхватни предприемачески консултации;

    Привеждане на предложението в съответствие със съществуващите стандарти, за да се гарантират качество и равнопоставеност

    16)

    да хармонизират предложенията за работа със съответните принципи на Европейския стълб на социалните права, като се гарантира равно третиране и равни възможности между жените и мъжете във всички области и правото на справедливи условия на труд, достъп до социална закрила и обучение, разумна продължителност на изпитателните срокове и забрана на злоупотребата с нетипични договори;

    17)

    да улесняват завръщането на младите хора към образование и обучение чрез разнообразяване на предлаганите възможности за продължаване на образованието (например чрез гъвкави процеси на учене, учене в процеса на работа, програми за преход и програми за втори шанс), като се гарантира, когато е уместно, валидирането на неформалното и информалното учене;

    18)

    да засилват подкрепата за качествените възможности за чиракуване и да гарантират, че предложенията съответстват на минималните стандарти, определени в Европейската рамка за качествено и ефективно чиракуване;

    19)

    да гарантират, че предложенията за стажове съответстват на минималните стандарти, определени в рамката за качество на стажовете;

    Подкрепа след назначаването на работа и получаване на обратна информация

    20)

    да разширяват текущата подкрепа за младите хора след назначаването им на работа, за да им се помогне да се справят в нови ситуации, и да адаптират индивидуализираните планове за действие, когато това е необходимо, като се използва възможността за получаване на обратна информация след назначаването на работа, за да се гарантира, че е предоставено качествено предложение и да се предотврати изпадането на младите хора в положение на NEET;

    Междусекторни благоприятстващи фактори

    Мобилизиране на партньорства

    21)

    да укрепват партньорствата на всички нива на управление между доставчиците на услуги по гаранцията за младежта и съответните заинтересовани страни, като работодатели, институции за образование и обучение, социални партньори, служби за работа с младежта, доставчици на дейности за солидарност и гражданска дейност, младежки организации и други организации на гражданското общество; да насърчават протоколи за сътрудничество между доставчиците на услуги по гаранцията за младежта и други социални услуги (например услуги за грижи за деца, здравеопазване, рехабилитация, социално жилищно настаняване и достъпност);

    22)

    да насърчават по-нататъшното разработване на модели на интегрирани услуги, като например обслужване на едно гише, съвместно управление на досиетата или мултидисциплинарни екипи, които укрепват партньорствата и дават възможност за създаване на единно звено за контакт за младите хора;

    Подобряване на събирането на данни и мониторинга на схемите

    23)

    да увеличават усилията за обогатяване на данните от последващото проследяване чрез укрепване на системите, които позволяват проследяване на младите хора след приемане на предложението, с цел да се наблюдава дългосрочната, устойчива интеграция на пазара на труда;

    24)

    да насърчават, при спазване на правилата за защита на данните, по-широкия обмен на данни за проследяване, профилиране и последващо проследяване между партньорите по гаранцията за младежта с цел подобряване на качеството на подкрепата, което е от особено значение за успеха на интервенциите, насочени към уязвими NEET;

    Пълно и оптимално използване на средствата

    25)

    да заделят достатъчно национални ресурси за изпълнението на мерките на политиката, предложени от укрепената гаранция за младежта, като се гарантира, че те са добре насочени към индивидуалните потребности на всеки млад човек, и по-конкретно за най-уязвимите групи;

    26)

    да използват пълноценно и оптимално съществуващите инструменти на Съюза в рамките на политиката на сближаване, по-специално на инициативата за младежка заетост, ЕСФ и Европейския фонд за регионално развитие („ЕФРР“) (2014—2020 г.), и да мобилизират значителен дял от допълнителните средства, предоставени в рамките на REACT-EU, както и „ЕСФ+ и ЕФРР (2021—2027 г.), за подкрепа на младежката заетост, образование и обучение, предотвратяване на безработицата и икономическата неактивност сред младите хора и провеждане на съответните реформи на политиката;

    27)

    да използват потенциала на допълването на националните усилия за финансиране с други източници на финансиране от Съюза, които биха могли да допринесат за изпълнението на укрепената гаранция за младежта, по-специално Механизма за възстановяване и устойчивост, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони („ЕЗФРСР“), програмата InvestEU, фонд „Убежище, миграция и интеграция“, програмата „Еразъм +“ и Инструмента за техническа подкрепа;

    ПРИВЕТСТВА НАМЕРЕНИЕТО НА КОМИСИЯТА:

    Подобряване на събирането на данни и мониторинга на схемите

    28)

    да продължи да подкрепя количествения мониторинг на схемите по гаранцията за младежта въз основа на общоприетата рамка от показатели, като предлага, когато е целесъобразно, корекции с оглед на настоящата препоръка;

    29)

    да подобри, от 2022 г. нататък, степента на подробно оценяване на целевата група на NEET, като се възползва от подобренията в наблюдението на работната сила в ЕС, постигнати в резултат на Регламент (ЕС) 2019/1700;

    Наблюдение на изпълнението

    30)

    да наблюдава прилагането на схемите по гаранцията за младежта в съответствие с настоящата препоръка чрез многостранното наблюдение, осъществявано от Комитета по заетостта („EMCO“) в рамките на европейския семестър;

    31)

    да си сътрудничи редовно с държавите членки в контекста на европейския семестър, за да се гарантира наблюдението на непрекъснатите национални инвестиции в политиките и програмите за младежка заетост; да отправи, когато е целесъобразно, специфични за всяка държава препоръки към държавите членки въз основа на насоките за политиките за заетост на държавите членки;

    32)

    да докладва редовно на ЕМСО относно развитията, свързани с прилагането и резултатите от схемите по гаранцията за младежта;

    Повишаване на осведомеността и насочване на комуникацията

    33)

    да засили подкрепата за усилията на държавите членки за повишаване на осведомеността и за комуникация, както и да подобри разпространението на резултатите и примерите за добри практики между държавите членки, включително чрез Европейската мрежа на публичните служби по заетостта.

    Препоръката на Съвета от 22 април 2013 г. за създаване на гаранция за младежта се заменя с настоящата препоръка.

    Съставено в Брюксел на 30 октомври 2020 година.

    За Съвета

    Председател

    M. ROTH


    (1)  Решение (ЕС) 2019/1181 на Съвета от 8 юли 2019 г. относно насоки за политиките за заетост на държавите членки (ОВ L 185, 11.7.2019 г., стр. 44).

    (2)  ОВ C 398, 22.12.2012 г., стр. 1.

    (3)  ОВ C 484, 24.12.2016 г., стр. 1.

    (4)  ОВ C 189, 4.6.2018 г., стр. 1.

    (5)  ОВ C 88, 27.3.2014 г., стр. 1.

    (6)  ОВ C 153, 2.5.2018 г., стр. 1.

    (7)  Регламент (EС) 2019/1700 на Европейския парламент и на Съвета от 10 октомври 2019 г. за създаване на обща рамка за европейската статистика за лицата и домакинствата, основана на индивидуални данни, събрани чрез извадки, за изменение на регламенти (EО) № 808/2004, (EО) № 452/2008 и (EО) № 1338/2008 на Европейския парламент и на Съвета, и за отмяна на Регламент (EО) № 1177/2003 на Европейския парламент и на Съвета и на Регламент (EО) № 577/98 на Съвета (ОВ L 261I, 14.10.2019 г., стр. 1).

    (8)  ОВ C 120, 26.4.2013 г., стр. 1.


    Top