EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017R0827

Регламент (ЕС) 2017/827 на Европейския парламент и на Съвета от 17 май 2017 години за изменение на Регламент (ЕС) № 258/2014 за създаване на програма на Съюза в подкрепа на специфични дейности в областта на финансовото отчитане и одита за периода 2014—2020 г. (Текст от значение за ЕИП. )

OB L 129, 19.5.2017, p. 24–26 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2020

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2017/827/oj

19.5.2017   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 129/24


РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2017/827 НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

от 17 май 2017 години

за изменение на Регламент (ЕС) № 258/2014 за създаване на програма на Съюза в подкрепа на специфични дейности в областта на финансовото отчитане и одита за периода 2014—2020 г.

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 114 от него,

като взеха предвид предложението на Европейската комисия,

след предаване на проекта на законодателния акт на националните парламенти,

като взеха предвид становището на Европейския икономически и социален комитет (1),

в съответствие с обикновената законодателна процедура (2),

като имат предвид, че:

(1)

Въз основа на Регламент (ЕС) № 258/2014 на Европейския парламент и на Съвета (3) Фондацията за международните стандарти за финансово отчитане („Фондацията за МСФО“), която е правоприемникът на Фондацията на Съвета по международните счетоводни стандарти, и Надзорният съвет за отчитане и отразяване на обществения интерес (PIOB) се ползват от предоставено от Съюза съфинансиране под формата на безвъзмездни средства за оперативни разходи до 31 декември 2020 г.

(2)

По силата на Регламент (ЕС) № 258/2014 до 31 декември 2016 г. Европейската консултативна група за финансова отчетност (ЕКГФО) се ползваше от предоставено от Съюза съфинансиране под формата на безвъзмездни средства за оперативни разходи.

(3)

На 12 ноември 2013 г. Комисията публикува доклада на Филип Мейстад, специален съветник на комисаря по въпросите на вътрешния пазар и услугите („докладът на специалния съветник“), в който се очертават възможните реформи на управлението на ЕКГФО, така че приносът на Съюза в разработването на международните счетоводни стандарти да се увеличи.

(4)

Комисията проследи отблизо провеждането на реформата на управлението на ЕКГФО и надлежно информира Европейския парламент и Съвета за напредъка в тази връзка. На тази основа е целесъобразно финансирането на ЕКГФО да продължи за периода 2017—2020 г. с оглед постигането на дългосрочните цели на програмата на Съюза в подкрепа на специфични дейности в областта на финансовото отчитане и одита.

(5)

Съветът на ЕКГФО, в който публичните и частните интереси са представени балансирано, следва да гарантира, че неговите членове се ангажират да действат в полза на европейския публичен интерес. Европейският орган за ценни книжа и пазари, Европейският банков орган, Европейският орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване и Европейската централна банка се приканват, доколкото е възможно, да допринасят активно за работата на Съвета на ЕКГФО.

(6)

Комисията следва да докладва ежегодно на Европейския парламент и на Съвета за основните постижения и дейности на ЕКГФО през предходната година. В този доклад следва също така да се разгледат тенденциите в развитието по отношение на критерия за „разширено обществено благо“ и да се направи подробен преглед на тенденциите в областта на международните стандарти за финансово отчитане (МСФО). Счетоводните стандарти не следва нито да застрашават финансовата стабилност в Съюза, нито да пречат на неговото икономическо развитие.

(7)

По отношение на развитието на МСФО, на PIOB и на ЕКГФО, годишният доклад на Комисията следва също така да взема предвид последващите действия и изпълнението на препоръките на Европейския парламент. Освен това Фондацията за МСФО, PIOB и ЕКГФО се насърчават да участват редовно, най-малко веднъж в годината, в изслушвания, организирани от Европейския парламент, за да предоставят пълен отчет относно развитието на международните стандарти за финансово отчитане и одит.

(8)

Комисията следва да предоставя по-редовно на Европейския парламент и на Съвета информация относно съвместните начинания на Фондацията за МСФО, на PIOB, и на ЕКГФО, като се има предвид, че тези три органа са съфинансирани от Съюза и работят за постигането на едни и същи цели.

(9)

Наред с това Комисията следва да вземе предвид възможни промени в дългосрочен план по отношение на функционирането и частноправния статут на ЕКГФО.

(10)

Поради това Регламент (ЕС) № 258/2014 следва да бъде съответно изменен.

(11)

Доколкото целта на настоящия регламент, а именно увеличаване на бюджета на програма на Съюза за периода 2017—2020 г. в подкрепа на дейността на ЕКГФО, която допринася за постигането на целите на политиката на Съюза в областта на финансовото отчитане, не може да бъде постигната в достатъчна степен от държавите членки, а поради нейния обхват и последици може да бъде по-добре постигната на равнището на Съюза, Съюзът може да приеме мерки в съответствие с принципа на субсидиарност, уреден в член 5 от Договора за Европейския съюз. В съответствие с принципа на пропорционалност, уреден в същия член, настоящият регламент не надхвърля необходимото за постигане на тази цел.

(12)

За да се гарантира непрекъснатост на финансирането за ЕКГФО, настоящият регламент следва да влезе в сила в деня на публикуването му и следва да се прилага от 1 януари 2017 г.,

ПРИЕХА НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Регламент (ЕС) № 258/2014 се изменя, както следва:

1)

В член 3, параграф 1, буква а), подточка i) се заменя със следното:

„i)

ЕКГФО;“.

2)

Член 6 се изменя, както следва:

а)

параграф 1 се заменя със следното:

„1.   Финансовият пакет за изпълнение на Програмата за периода 2014—2020 г. е 57 007 000 EUR по текущи цени.“;

б)

в параграф 3 буква а) се заменя със следното:

„а)

за ЕКГФО — 23 134 000 EUR;“.

3)

Член 9 се изменя, както следва:

а)

вмъква се следният параграф:

„4а.   По отношение на Фондацията за МСФO и СМСС, докладът по параграф 3 оценява също така тяхното управление, по-специално от гледна точка на прозрачността, предотвратяването на конфликти на интереси и разнообразието на експерти, както и действията, които са предприети за гарантиране на широко представителство на интересите и на публична отчетност.

Освен това, за да се гарантират висококачествени счетоводни стандарти и високи стандарти за прозрачност, отчетност и почтеност, докладът набелязва и оценява действията, предприети в рамките на Фондацията за МСФО, които, inter alia, засягат публичния достъп до документи, открития диалог с европейските институции и различните заинтересовани страни, правилата за прозрачност при срещите със заинтересованите страни и създаването на регистри за прозрачност.“;

б)

параграф 5 се заменя със следното:

„5.   По отношение на PIOB и неговия правоприемник докладът по параграф 3 обхваща промените в областта на диверсификацията на финансирането и оценява начина, по който работата на PIOB допринася за повишаване на качеството на одита, включително за почтеността по отношение на професията на одитора. Ако финансирането от страна на МФС за определена година надвиши две трети от общото годишно финансиране за PIOB, Комисията предлага годишната ѝ вноска за съответната година да бъде ограничена до максимална сума от 300 000 EUR.“;

в)

вмъква се следният параграф:

„6а.   По отношение на ЕКГФО докладът по параграф 3 оценява, считано от 2018 г.:

а)

дали по време на предприетия предходната година процес на одобрение е бил зачетен критерият за „разширено обществено благо“, препоръчан в доклада на специалния съветник;

б)

дали Европейският парламент и Съветът са били включени на ранен етап при разработването на стандарти за финансово отчитане като цяло и по-специално в процеса на одобрение;

в)

дали структурата за финансиране на ЕКГФО е достатъчно диверсифицирана и балансирана, за да позволи на ЕКГФО да изпълнява по независим и ефикасен начин своята мисия от обществен интерес; и

г)

управлението на ЕКГФО, по-специално що се отнася до прозрачността, както и предприетите действия за гарантиране на широко представителство на интересите и публична отчетност.

Освен това докладът набелязва и оценява действията, предприети в рамките на ЕКГФО за гарантиране на високи стандарти за демократична отчетност, прозрачност и почтеност, които засягат, inter alia, публичния достъп до документи, открития диалог с европейските институции и различните заинтересовани страни, създаването на задължителни регистри за прозрачност и правила относно прозрачността при срещите със заинтересованите страни, както и вътрешните правила, по-специално предотвратяването на конфликт на интереси.“

Член 2

Настоящият регламент влиза в сила в деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Прилага се от 1 януари 2017 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Страсбург на 17 май 2017 година.

За Европейския парламент

Председател

A. TAJANI

За Съвета

Председател

C. ABELA


(1)  ОВ C 303, 19.8.2016 г., стр. 147.

(2)  Позиция на Европейския парламент от 27 април 2017 г. (все още непубликувана в Официален вестник) и решение на Съвета от 11 май 2017 г.

(3)  Регламент (ЕС) № 258/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 3 април 2014 г. за създаване на програма на Съюза в подкрепа на специфични дейности в областта на финансовото отчитане и одита за периода 2014—2020 г. и за отмяна на Решение № 716/2009/ЕО (ОВ L 105, 8.4.2014 г., стр. 1).


Top