Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017D0803(01)

    Решение на Комисията от 27 юли 2017 година за създаване на експертната група на високо равнище на Комисията по въпросите на радикализацията

    C/2017/5149

    OB C 252, 3.8.2017, p. 3–7 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 29/08/2018; отменен от 32018D0810(01)

    3.8.2017   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 252/3


    РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

    от 27 юли 2017 година

    за създаване на експертната група на високо равнище на Комисията по въпросите на радикализацията

    (2017/C 252/04)

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като има предвид, че:

    (1)

    За да се увеличат усилията за предотвратяване и борба с радикализацията, водеща до насилнически екстремизъм и тероризъм, и за да се подобрят координацията и сътрудничеството между всички съответни заинтересовани страни, в съответствие с призивите за действие, отправени в Европейската програма за сигурност (1), Съобщението на Комисията относно предотвратяването на радикализацията (2), както и преразгледаната стратегия на ЕС относно радикализацията и набирането на терористи (3) и други съответни заключения на Съвета по този въпрос (4), Комисията се нуждае от експертния опит на експерти на високо равнище в рамките на консултативен орган.

    (2)

    Поради това е необходимо да бъде създадена експертна група на високо равнище в областта на предотвратяването и противодействането на радикализацията, както и да се определят нейните задачи и структура.

    (3)

    Групата следва да допринесе за по-нататъшното развитие и прилагане на политиките, инструментите и инициативите на Съюза, насочени към предотвратяване на радикализацията, включително чрез разработване на набор от ръководни принципи и препоръки за бъдещата работа по предотвратяване и противодействане на радикализацията както на равнището на Съюза, така и на национално равнище, както и чрез подкрепа на дейността по оценяване на необходимостта от механизми за по-структурирано сътрудничество в дейността по предотвратяване на радикализацията на равнището на Съюза, като се вземе предвид и външното измерение.

    (4)

    С цел събиране на съответните европейски и национални перспективи и експертен опит групата следва да бъде съставена от компетентните органи на държавите членки, Агенцията на Европейския съюз за сътрудничество в областта на правоприлагането (5), Звеното на Европейския съюз за съдебно сътрудничество (6), Агенцията на Европейския съюз за основните права (7), Агенцията на Европейския съюз за обучение в областта на правоприлагането (8), Центъра за високи постижения на Мрежата за осведоменост по въпросите на радикализацията (9), Европейската служба за външна дейност (10) и координатора на ЕС за борбата с тероризма (11).

    (5)

    По-конкретно агенциите на Съюза предоставят своя опит от гледна точка на правоприлагането и наказателното правосъдие, като се вземат предвид измерението на основните права и нуждата от изграждане на капацитет. Центърът за високи постижения на Мрежата за осведоменост по въпросите на радикализацията предлага единствена по рода си независимост в борбата с радикализацията на равнището на Съюза, познанията си за нуждите и очакванията на практикуващите експерти, както и опита си в транснационалното сътрудничество между заинтересованите страни. Европейската служба за външна дейност допринася със своя опит и експертни знания във връзка с външното измерение на усилията на Съюза, които се основават на сътрудничеството с трети държави и международни организации и оказват принос за това сътрудничество. Координаторът на ЕС за борбата с тероризма участва с експертния си опит, основан на общата си визия за съответните инструменти на политиката.

    (6)

    Следва да се определят правила за оповестяването на информация от страна на членовете на групата.

    (7)

    Целесъобразно е да се определи срок за прилагането на настоящото решение. Комисията ще прецени своевременно необходимостта от евентуално удължаване на посочения срок,

    ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

    Член 1

    Предмет

    Създава се експертната група на високо равнище на Комисията по въпросите на радикализацията („групата“).

    Член 2

    Задачи

    Задачите на групата са:

    а)

    да съветва относно начините за подобряване на сътрудничеството и съвместната работа между различните заинтересовани страни, и по-специално с държавите членки, по въпроси, свързани с предотвратяването и противодействането на радикализацията, водеща до насилнически екстремизъм и тероризъм;

    б)

    да съветва и подпомага Комисията при по-нататъшното разработване на политиките на Съюза, насочени към предотвратяването и противодействането на радикализацията, водеща до насилнически екстремизъм и тероризъм, включително чрез разработване на набор от принципи и препоръки, като се отчитат надлежно констатациите от съществуващи и бъдещи финансирани от ЕС изследвания в областта, за да се приложат целенасочени и ефективни мерки за предотвратяване и противодействане на радикализацията както на равнището на Съюза, така и на национално равнище, включващи по-целенасочено използване на програми за финансиране от Съюза;

    в)

    да съветва и подпомага Комисията при проучването на възможностите за бъдещи механизми за по-структурирано сътрудничество на равнището на Съюза в областта на предотвратяването и противодействането на радикализацията, водеща до насилнически екстремизъм и тероризъм, въз основа на съществуващите подходи към обмена на най-добри практики, изграждането на мрежи и оправомощаването на заинтересованите страни.

    Член 3

    Членство

    1.   Групата се състои от следните членове:

    а)

    компетентните органи на държавите членки;

    б)

    Агенцията на Европейския съюз за сътрудничество в областта на правоприлагането;

    в)

    Звеното на Европейския съюз за съдебно сътрудничество;

    г)

    Агенцията на Европейския съюз за основните права;

    д)

    Агенцията на Европейския съюз за обучение в областта на правоприлагането;

    е)

    Центъра за високи постижения на Мрежата за осведоменост по въпросите на радикализацията;

    ж)

    Европейската служба за външна дейност;

    з)

    координатора на ЕС за борбата с тероризма.

    2.   Членовете на групата назначават един представител на високо равнище и един заместник. Всеки от представителите на високо равнище или техните заместници могат да бъдат придружени от един експерт в областта на предотвратяването на радикализацията.

    3.   Членовете, които вече не са в състояние да допринасят ефективно към разискванията на експертната група, които според съответната служба на Комисията не отговарят на условията, определени в член 339 от Договора за функционирането на Европейския съюз, или които подадат оставка, престават да бъдат канени за участие в заседанията на групата и могат да бъдат заменени за оставащата част от мандата си.

    Член 4

    Председател

    Групата се председателства от представител на високо равнище на ГД „Миграция и вътрешни работи“ на Комисията.

    Член 5

    Функциониране

    1.   Групата действа по искане на своя председател в съответствие с член 13, параграф 1 от хоризонталните правила на Комисията за експертните групи („хоризонталните правила“) (12).

    2.   Заседанията на групата обикновено се провеждат в помещения на Комисията.

    3.   ГД „Миграция и вътрешни работи“ предоставя секретарски услуги. Служители на Комисията от други служби с интерес към работата на групата, се канят да присъстват на заседанията на групата и на нейните подгрупи.

    4.   Със съгласието на ГД „Миграция и вътрешни работи“ групата може, с обикновено мнозинство на своите членове, да реши обсъжданията ѝ да бъдат открити.

    5.   Протоколът от обсъжданията по всяка точка от дневния ред и по изразените от групата становища е съдържателен и пълен. Протоколът се изготвя от секретариата под отговорността на председателя.

    6.   Групата приема своите становища, препоръки или доклади с консенсус. В случаите на гласуване резултатът от него се решава с обикновено мнозинство на членовете. Членовете, които са гласували против, имат право към становищата, препоръките или докладите да бъде приложен документ, в който са обобщени мотивите за позицията им.

    Член 6

    Подгрупи

    1.   ГД „Миграция и вътрешни работи“ може да създава подгрупи за разглеждане на конкретни теми въз основа на задание, определено от Комисията. Подгрупите извършват дейността си при спазване на хоризонталните правила и докладват за работата си на групата. Те се разпускат веднага след изпълнението на възложения им мандат.

    2.   Членовете на групата могат да номинират представители за подгрупите, притежаващи високи технически експертни знания.

    Член 7

    Поканени експерти

    ГД „Миграция и вътрешни работи“ може да кани експерти, включително от частния сектор, със специфични експертни знания по въпрос от дневния ред, които да участват ad hoc в работата на групата или подгрупите.

    Член 8

    Наблюдатели

    1.   На физически лица, организации и публични субекти може да се предоставя статут на наблюдател в съответствие с хоризонталните правила чрез пряка покана от председателя.

    2.   Организациите и публичните субекти, определени за наблюдатели, посочват свои представители.

    3.   Председателят може да разреши на наблюдателите и техните представители да участват в разискванията на групата и да предоставят експертни знания. Те обаче нямат право на глас и не участват във формулирането на препоръки или съвети на групата.

    Член 9

    Процедурен правилник

    По предложение на ГД „Миграция и вътрешни работи“ и със съгласието ѝ, както и в съответствие с хоризонталните правила, групата приема с обикновено мнозинство на своите членове свой процедурен правилник въз основа на стандартния процедурен правилник за експертните групи (13).

    Член 10

    Професионална тайна и работа с класифицирана информация

    Членовете на групата, техните представители и поканените експерти и наблюдатели са обвързани със задължението за опазване на професионална тайна, което по силата на Договорите и правилата за тяхното прилагане се прилага по отношение на всички членове на институциите и техните служители, а така също и с правилата на Комисията относно сигурността по отношение на защитата на класифицираната информация на Съюза, предвидени в решения (ЕС, Евратом) 2015/443 (14) и 2015/444 (15) на Комисията. Ако те не спазват тези задължения, Комисията може да предприеме всички подходящи мерки.

    Член 11

    Прозрачност

    1.   Групата и нейните подгрупи се регистрират в Регистъра на експертните групи.

    2.   Що се отнася до състава на групата, имената на членовете и на наблюдателите се публикуват в Регистъра на експертните групи.

    3.   До всички съответни документи, включително дневния ред, протоколите и представените от участниците материали, се предоставя достъп чрез публикуването им в Регистъра на експертните групи или чрез връзка от Регистъра към специален уебсайт, на който може да се намери информацията. Достъпът до тези специални уебсайтове не е обвързан с изискване за регистриране на потребителите или с някакво друго ограничение. По-специално дневният ред и други съответни свързани с работата документи се публикуват своевременно преди заседанието, а протоколите се публикуват своевременно след заседанието. Изключения от публикуването се предвиждат само в случаите, при които се счита, че оповестяването на даден документ би засегнало защитата на обществен или частен интерес съгласно член 4 от Регламент (ЕО) № 1049/2001 на Европейския парламент и на Съвета (16).

    Член 12

    Разходи за заседанията

    1.   Участниците в дейностите на групата и на подгрупите не получават възнаграждение за извършените от тях услуги.

    2.   Пътните и дневните разходи на участниците в дейностите на групата и подгрупите се възстановяват от Комисията. Възстановяването се извършва в съответствие с действащите в Комисията разпоредби и в рамките на наличните бюджетни кредити, отпуснати на службите на Комисията в рамките на годишната процедура за разпределение на ресурсите.

    Член 13

    Приложимост

    Настоящото решение се прилага до 31 декември 2018 г.

    Съставено в Брюксел на 27 юли 2017 година.

    За Комисията

    Dimitris AVRAMOPOULOS

    Член на Комисията


    (1)  Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите „Европейска програма за сигурност“, COM(2015) 185 final, Страсбург, 28.4.2015 г.

    (2)  Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите „Подпомагане на предотвратяването на радикализацията, водеща до насилнически екстремизъм“, COM(2016) 379 final, Брюксел, 14.6.2016 г.

    (3)  9956/14 JAI 332 ENFOPOL 138 COTER 34.

    (4)  Вж. по-конкретно заключенията на Съвета на Европейския съюз и на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета, относно засилването на действията на наказателното правосъдие в отговор на радикализацията, водеща до тероризъм и насилствен екстремизъм, от 20 ноември 2015 г. (14419/15), заключенията на Съвета относно развиването на медийна грамотност и критично мислене чрез образование и обучение от 30 май 2016 г. (9641/16), заключенията на Съвета относно ролята на сектора на младежта в рамките на интегриран и междусекторен подход за предотвратяване и борба с водещата до насилие радикализация сред младите хора от 30 май 2016 г. (9640/16), заключенията на Съвета и на представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета, относно предотвратяването на радикализацията, водеща до насилнически екстремизъм от 21 ноември 2016 г. (14276/16), заключенията на Европейския съвет от 22 и 23 юни 2017 г. (EUCO 8/17), както и заключенията на Съвета относно външните действия на ЕС за борба с тероризма от 19 юни 2017 г. (10384/17).

    (5)  Регламент (ЕС) 2016/794 на Европейския парламент и на Съвета от 11 май 2016 г. относно Агенцията на Европейския съюз за сътрудничество в областта на правоприлагането (Европол) и за замяна и отмяна на решения 2009/371/ПВР, 2009/934/ПВР, 2009/935/ПВР, 2009/936/ПВР и 2009/968/ПВР на Съвета (ОВ L 135, 24.5.2016 г., стр. 53).

    (6)  Решение 2002/187/ПВР на Съвета от 28 февруари 2002 г. за създаване на Евроюст с оглед засилване на борбата срещу тежката престъпност (ОВ L 43, 6.3.2002 г., стр. 1).

    (7)  Регламент (ЕО) № 168/2007 на Съвета от 15 февруари 2007 г. за създаване на Агенция на Европейския съюз за основните права (ОВ L 53, 22.2.2007 г., стр. 1).

    (8)  Регламент (ЕС) 2015/2219 на Европейския парламент и на Съвета от 25 ноември 2015 г. относно Агенцията на Европейския съюз за обучение в областта на правоприлагането (CEPOL) и за замяна и отмяна на Решение 2005/681/ПВР на Съвета (ОВ L 319, 4.12.2015 г., стр. 1).

    (9)  Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите „Предотвратяване на радикализацията, водеща до тероризъм и екстремистко насилие: укрепване на реакцията на ЕС“, COM (2013) 941 окончателен, 15.1.2014 г.

    (10)  Решение 2010/427/ЕС на Съвета от 26 юли 2010 г. за определяне на организацията и функционирането на Европейската служба за външна дейност (ОВ L 201, 3.8.2010 г., стр. 30).

    (11)  Декларация на Европейския съвет относно борбата с тероризма от 25 март 2004 г.

    (12)  Решение на Комисията C(2016) 3301 final от 30 май 2016 г. за установяване на хоризонтални правила относно създаването и функционирането на експертни групи на Комисията.

    (13)  Член 17 от хоризонталните правила.

    (14)  Решение (ЕС, Евратом) 2015/443 на Комисията от 13 март 2015 г. относно сигурността в Комисията (ОВ L 72, 17.3.2015 г., стр. 41).

    (15)  Решение (ЕС, Евратом) 2015/444 на Комисията от 13 март 2015 г. относно правилата за сигурност за защита на класифицираната информация на EC (ОВ L 72, 17.3.2015 г., стр. 53).

    (16)  Регламент (ЕО) № 1049/2001 на Европейския парламент и на Съвета от 30 май 2001 г. относно публичния достъп до документи на Европейския парламент, на Съвета и на Комисията (ОВ L 145, 31.5.2001 г., стр. 43).


    Top