Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013R0803

    Регламент за изпълнение (ЕС) № 803/2013 на Комисията от 22 август 2013 година за разрешаване на употребата на фолиева киселина като фуражна добавка при всички животински видове текст от значение за ЕИП

    OB L 225, 23.8.2013, p. 17–19 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2013/803/oj

    23.8.2013   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 225/17


    РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) № 803/2013 НА КОМИСИЯТА

    от 22 август 2013 година

    за разрешаване на употребата на фолиева киселина като фуражна добавка при всички животински видове

    (текст от значение за ЕИП)

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Регламент (ЕО) № 1831/2003 на Европейския парламент и на Съвета от 22 септември 2003 г. относно добавки за използване при храненето на животните (1), и по-специално член 9, параграф 2 от него,

    като има предвид, че:

    (1)

    В Регламент (ЕО) № 1831/2003 се предвижда разрешителният режим за добавките за използване при храненето на животните, както и основанията и процедурите за издаване на разрешително. В член 10 от посочения регламент се предвижда извършването на повторна оценка на добавките, чиято употреба е разрешена съгласно Директива 70/524/ЕИО на Съвета (2).

    (2)

    В съответствие с Директива 70/524/ЕИО безсрочно беше разрешена употребата на фолиева киселина като фуражна добавка за всички животински видове като част от групата „витамини, провитамини и химически добре дефинирани вещества, които имат подобен ефект“. Впоследствие този продукт беше вписан в Регистъра на фуражните добавки на Европейския съюз като съществуващ продукт в съответствие с член 10, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 1831/2003.

    (3)

    В съответствие с член 10, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 1831/2003 във връзка с член 7 от същия регламент беше подадено заявление за повторна оценка на фолиева киселина като фуражна добавка за всички животински видове с искане добавката да се класифицира в категорията „хранителни добавки“. Посоченото заявление беше придружено от данните и документите, изисквани съгласно член 7, параграф 3 от Регламент (ЕО) № 1831/2003.

    (4)

    Европейският орган за безопасност на храните (Органът) заключи в становището си от 24 април 2012 г. (3), че при предложените условия на употреба във фуражите фолиева киселина не оказва неблагоприятно въздействие върху здравето на животните и на потребителите и не се очаква да представлява допълнителен риск за околната среда. Освен това Органът заключи, че няма да възникнат опасения във връзка с безопасността на потребителите, при условие че се вземат съответните предпазни мерки. Той също така провери доклада относно метода за анализ на фуражната добавка във фуражите, представен от референтната лаборатория, определена с Регламент (ЕО) № 1831/2003.

    (5)

    При оценката на фолиева киселина се установи, че са изпълнени условията за разрешаване, посочени в член 5 от Регламент (ЕО) № 1831/2003. Поради това употребата на посоченото вещество следва да бъде разрешена съгласно указаното в приложението към настоящия регламент.

    (6)

    Тъй като няма съображения във връзка с безопасността, които да налагат незабавното прилагане на измененията в условията за разрешителното, е целесъобразно да се предвиди преходен период за изчерпване на съществуващите складови наличности от добавката, премиксите и комбинираните фуражи, които я съдържат, съгласно разрешеното с Директива 70/524/ЕИО.

    (7)

    Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по хранителната верига и здравето на животните,

    ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1

    Разрешава се употребата на посочения в приложението препарат, който спада към категорията „хранителни добавки“ и към функционална група „витамини, провитамини и химически добре дефинирани вещества, които имат подобен ефект“, като добавка при храненето на животните при спазване на определените в същото приложение условия.

    Член 2

    Посоченият в приложението препарат и съдържащите го фуражи, които са произведени и етикетирани преди 12 март 2014 г. съгласно правилата, приложими преди 12 септември 2013 г., могат да продължат да бъдат пускани на пазара и да се използват до изчерпване на складовите наличности

    Член 3

    Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

    Съставено в Брюксел на 22 август 2013 година.

    За Комисията

    Председател

    José Manuel BARROSO


    (1)  ОВ L 268, 18.10.2003 г., стр. 29.

    (2)  ОВ L 270, 14.12.1970 г., стр. 1.

    (3)  EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ), 2012 г.; 10(5):2674.


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    Идентификационен номер на добавката

    Наименование на притежателя на разрешителното

    Добавка

    Състав, химична формула, описание, метод за анализ

    Вид или категория на животните

    Максимална възраст

    Минимално съдържание

    Максимално съдържание

    Други разпоредби

    Срок на валидност на разрешителното

    mg/kg пълноценен фураж със съдържание на влага 12 %

    Категория „хранителни добавки“. Функционална група „витамини, провитамини и химически добре дефинирани вещества, които имат подобен ефект“

    3a316

    Фолиева киселина

     

    Състав на добавката

    Препарат от фолиева киселина, твърдо състояние

     

    Характеристика на активното вещество

    Наименование: фолиева киселина

    Химична формула: C19H19N7O6

    CAS №: 59-30-3

    Получена чрез химичен синтез

    Чистота: не по-малко от 96 % фолиева киселина, на безводна основа

    Критерии за чистота: както е предвидено в Европейската фармакопея, 6-о издание 01/2008/0067.

     

    Метод за анализ  (1)

    За количественото определяне на фолиева киселина във фуражната добавка и премиксите: високоефективна течна хроматография с обърнати фази, комбинирана с ултравиолетово откриване (RP-HPLC-UV).

    За количественото определяне на фолатите общо (включително добавената фолиева киселина) в храните за животни и водата: микробиологично изследване — въз основа на валидиран метод EN 14131 за кръгово изследване на CEN.

    Всички животински видове

    1.

    Ако препаратът съдържа технологична добавка или фуражни суровини, за които има определено максимално допустимо съдържание или за които се прилагат други ограничения, тази информация се предоставя на потребителите от производителя на фуражната добавка.

    2.

    В упътването за употреба на добавката и премикса да се посочат условията за съхранение и устойчивост.

    3.

    Фолиевата киселина може да се приема също и с питейна вода.

    4.

    Мерки за безопасност: по време на работа да се използват средства за дихателна защита, средства за защита на очите и кожата.

    12 септември 2023 г.


    (1)  Подробна информация за методите за анализ може да бъде намерена на следния адрес на референтната лаборатория: http://irmm.jrc.ec.europa.eu/EURLs/EURL_feed_additives/Pages/index.aspx


    Top