EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 22013D0667

2013/667/ЕС: Решение № 5/2013 на Комитета на посланиците АКТБ—ЕС от 7 ноември 2013 година относно устава на Техническия център за аграрно и селско сътрудничество (ЦРЗ)

OB L 309, 19.11.2013, p. 50–54 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
OB L 309, 19.11.2013, p. 38–42 (HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2013/667/oj

19.11.2013   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 309/50


РЕШЕНИЕ № 5/2013 НА КОМИТЕТА НА ПОСЛАНИЦИТЕ АКТБ—ЕС

от 7 ноември 2013 година

относно устава на Техническия център за аграрно и селско сътрудничество (ЦРЗ)

(2013/667/ЕС)

КОМИТЕТЪТ НА ПОСЛАНИЦИТЕ АКТБ—ЕС,

като взе предвид Споразумението за партньорство между членовете на групата държави от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн, от една страна, и Европейската общност и нейните държави членки, от друга страна, подписано в Котону на 23 юни 2000 г. (1), изменено за първи път в Люксембург на 25 юни 2005 г. (2) и за втори път в Уагадугу на 22 юни 2010 г. (3), („Споразумението АКТБ—ЕС“), и по-специално член 3, параграфи 5 и 6 от приложение III към него,

като има предвид, че:

(1)

С второто преразглеждане на Споразумението АКТБ—ЕС бе изменено неговото приложение III с цел да бъде преразгледана мисията на Техническия център за аграрно и селско сътрудничество (ЦРЗ), както и с цел да бъде изяснено и укрепено управлението на тази организация, по-специално надзорът, упражняван от Комитета на посланиците, и отговорностите на Изпълнителния съвет.

(2)

С Решение № 2/2010 на Съвета на министрите АКТБ—ЕС (4) бе установено временното прилагане на второто изменение на Споразумението АКТБ—ЕС считано от 31 октомври 2010 г.

(3)

Вследствие на това уставът на Техническия център за аграрно и селско сътрудничество (ЦРЗ) (наричан по-долу „Центърът“) следва да бъде съответно изменен.

(4)

Съгласно член 3, параграф 5 от приложение III към Споразумението АКТБ—ЕС Комитетът на посланиците приема устава на Центъра. Следователно е уместно Комитетът да приеме решение с тази цел,

РЕШИ:

Член единствен

Приема се уставът на Техническия център за аграрно и селско сътрудничество (ЦРЗ), приложен към настоящото решение.

Европейският съюз и държавите от АКТБ се задължават, доколкото това ги засяга, да предприемат мерките, необходими за изпълнението на настоящото решение.

Настоящото решение влиза в сила в деня на приемането му.

Съставено в Брюксел на 7 ноември 2013 година.

За Комитета на посланиците АКТБ—ЕС

Председател

R. KAROBLIS


(1)  ОВ L 317, 15.12.2000 г., стр. 3.

(2)  Споразумение за изменение на Споразумението за партньорство между членовете на групата държави от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн, от една страна, и Европейската общност и нейните държави членки, от друга страна, подписано в Котону на 23 юни 2000 г. (ОВ L 209, 11.8.2005 г., стр. 27).

(3)  Споразумение за второ изменение на Споразумението за партньорство между членовете на групата държави от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн, от една страна, и Европейската общност и нейните държави членки, от друга страна, подписано в Котону на 23 юни 2000 г. и изменено за първи път в Люксембург на 25 юни 2005 г. (ОВ L 287, 4.11.2010 г., стр. 3).

(4)  Решение № 2/2010 на Съвета на министрите АКТБ—ЕС от 21 юни 2010 г. относно преходните мерки, приложими от датата на подписване до датата на влизане в сила на Споразумението за второ изменение на Споразумението за партньорство между членовете на групата на страните от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн, от една страна, и Европейската общност и нейните държави-членки, от друга страна, подписано в Котону на 23 юни 2000 г., изменено за първи път в Люксембург на 25 юни 2005 г. (ОВ L 287, 4.11.2010 г., стр. 68).


ПРИЛОЖЕНИЕ

УСТАВ НА ТЕХНИЧЕСКИЯ ЦЕНТЪР ЗА АГРАРНО И СЕЛСКО СЪТРУДНИЧЕСТВО (ЦРЗ)

Член 1

Предмет

1.   Техническия център за аграрно и селско сътрудничество (ЦРЗ) (наричан по-нататък „Центърът“), по смисъла на приложение III към Споразумението за партньорство между членовете на групата държави от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн, от една страна, и Европейската общност и нейните държави членки, от друга страна (1), изменено за първи път в Люксембург на 25 юни 2005 г. (2) и за втори път в Уагадугу на 22 юни 2010 г. (3) (наричано по-нататък „Споразумението АКТБ—ЕС“), е съвместен технически орган на АКТБ—ЕС. Той има правосубектност и се ползва във всички държави, които са страни по Споразумението АКТБ—ЕС, с възможно най-широката юридическа правоспособност, предоставена на юридическите лица от същия вид съгласно техните закони.

2.   Персоналът на Центъра се ползва с обичайните привилегии, имунитети и улеснения, предвидени в член 1, втора алинея от протокол 2 относно привилегиите и имунитетите на Споразумението АКТБ—ЕС и посочени в декларации VI и VII, приложени към Споразумението АКТБ—ЕС.

3.   Центърът е организация с нестопанска цел.

4.   Седалището на Центъра се намира временно във Wageningen, Нидерландия, с местен офис в Брюксел.

Член 2

Принципи и цели

1.   Центърът действа в съответствие с разпоредбите и целите на Споразумението АКТБ—ЕС. Той преследва целите, посочени в член 3 от приложение III към Споразумението АКТБ—ЕС, под надзора на Комитета на посланиците.

2.   Центърът описва подробно целите си в документ за цялостна стратегия.

3.   Центърът осъществява своята дейност в тясно сътрудничество с институциите и другите органи, посочени в Споразумението АКТБ—ЕС и приложените към него декларации. При необходимост Центърът може да се обръща към регионални и международни институции, по-специално към тези, които се намират в Европейския съюз или държавите от АКТБ и се занимават с въпроси, свързани с развитието на селското стопанство и селските райони.

Член 3

Финансиране

1.   Бюджетът на Центъра се финансира в съответствие с правилата, предвидени в Споразумението АКТБ—ЕС по отношение на сътрудничеството за финансиране на развитието.

2.   Бюджетът на Центъра може да получава допълнителни ресурси от други страни с оглед на постигането на целите, определени в Споразумението АКТБ—ЕС, и за прилагането на документа за стратегия, изготвен от Центъра.

Член 4

Комитет на посланиците

1.   Комитетът на посланиците е надзорният орган на Центъра в съответствие с член 3, параграф 5 от приложение III към Споразумението АКТБ—ЕС. Той назначава членовете на Изпълнителния съвет и директора на Центъра по предложение на Изпълнителния съвет. Той следи за цялостната стратегия на Центъра и упражнява надзор над работата на Изпълнителния съвет.

2.   Комитетът на посланиците освобождава директора от отговорност във връзка с изпълнението на бюджета. За да освободи директора от отговорност във връзка с изпълнението на бюджета, Комитетът на посланиците получава препоръка от Изпълнителния съвет въз основа на проверката на годишните финансови отчети и становището, изразено от одитора, заедно с отговорите на директора.

3.   Комитетът на посланиците може по всяко време да преразгледа и измени решенията, взети от Центъра. Той получава редовно информация от Изпълнителния съвет и при поискване от страна на Комитета на посланиците, също и от директора на Центъра.

Член 5

Изпълнителен съвет

1.   Изпълнителният съвет е създаден, за да подпомага, наблюдава и контролира техническите, административните и финансовите аспекти на всички дейности на Центъра.

2.   Изпълнителният съвет се състои от общо шестима членове съгласно принципа на равнопоставеност — трима граждани на държавите от АКТБ и трима граждани на Европейския съюз, които са подбрани от страните по Споразумението АКТБ—ЕС и назначени от Комитета на посланиците въз основа на своята професионална квалификация в областта на селското стопанство и развитието на селските райони и/или политиките за информация и комуникация, науката, управлението и технологиите.

3.   За да се осигури оперативната приемственост на Изпълнителния съвет, Комитетът на посланиците се стреми да не подменя всичките членове на Изпълнителния съвет в рамките на една и съща календарна година.

4.   Членовете на Изпълнителния съвет се назначават от Комитета на посланиците в съответствие с установените от него процедури за период до пет години, като подлежат на междинна оценка.

5.   Изпълнителният съвет провежда три редовни заседания годишно. По искане на Комитета на посланиците, на председателя на Изпълнителния съвет или на директора, Изпълнителният съвет може също да заседава извънредно, винаги когато това е необходимо, за да изпълни задълженията си. Центърът осигурява секретариата на Изпълнителния съвет.

6.   Членовете на Изпълнителния съвет изпълняват своите задачи независимо, не търсят или получават инструкции от трети страни и действат единствено в интерес на Центъра. Длъжността „член на Изпълнителния съвет“ е несъвместима с друга дейност, която се заплаща от Центъра.

7.   Членовете на Изпълнителния съвет избират помежду си председател и заместник-председател за срок до пет години в съответствие с разпоредбите, установени в процедурния правилник на Изпълнителния съвет. Длъжността „председател“ се изпълнява от гражданин на страната (АКТБ или Европейския съюз), различен от лицето, което заема поста „директор“ на Центъра. Длъжността „заместник-председател“ се изпълнява от гражданин на страната, различен от лицето, което заема поста „председател“.

8.   На заседанията на Изпълнителния съвет присъстват наблюдатели от Европейската комисия, Генералния секретариат на Съвета на Европейския съюз и от Секретариата на държавите от АКТБ.

9.   Изпълнителният съвет може да покани други членове на ръководството и служители на Центъра и/или външни експерти за консултации по конкретни въпроси.

10.   Изпълнителният съвет взема решенията си с обикновено мнозинство от присъстващите или представляваните членове в съответствие със своя процедурен правилник. Всеки член на Изпълнителния съвет разполага с един глас. При равен брой гласове решаващ е гласът на председателя.

11.   За всяко заседание се изготвя протокол. Разискванията в Изпълнителния съвет са поверителни.

12.   Изпълнителният съвет приема свой процедурен правилник и го предава на Комитета на посланиците за информация.

Член 6

Задачи на Изпълнителния съвет

1.   Изпълнителният съвет следи отблизо и упражнява надзор върху дейността на Центъра. Изпълнителният съвет се отчита пред Комитета на посланиците.

2.   Изпълнителният съвет:

а)

определя проект за финансови правила в съответствие с правилата на Европейския фонд за развитие (ЕФР) и на настоящия устав и ги представя на Комитета на посланиците за одобрение;

б)

определя и одобрява правилника за персонала, както и правилата за функционирането на Центъра в съответствие с правилата на ЕФР и на настоящия устав, и ги представя на Комитета на посланиците за информация;

в)

упражнява надзор над дейността на Центъра и гарантира, че неговата мисия и правила се изпълняват правилно;

г)

приема годишните и многогодишните работни програми и бюджета на Центъра и ги представя на Комитета на посланиците за информация;

д)

представя периодични доклади и оценки на дейностите на Центъра пред Комитета на посланиците;

е)

приема документа за цялостна стратегия на Центъра и го изпраща на Комитета на посланиците за информация;

ж)

одобрява организационната структура, политиката по отношение на служителите и органиграмата на Центъра;

з)

оценява представянето и работния план на директора на годишна основа и представя доклад във връзка с това пред Комитета на посланиците;

и)

одобрява назначаването на нови служители и подновяването, удължаването или прекратяването на договори на наетите служители;

й)

одобрява годишните финансови отчети въз основа на проверката на доклада на одитора;

к)

предава годишните финансови отчети и доклада на одитора, заедно с препоръка на вниманието на Комитета на посланиците, за да се предостави освобождаване от отговорност във връзка с изпълнението на бюджета на директора;

л)

одобрява годишните доклади и ги предава на Комитета на посланиците, който да провери, че дейността на Центъра отговаря на целите, определени в Споразумението АКТБ—ЕС и в документа за цялостната стратегия на Центъра;

м)

прави предложение пред Комитета на посланиците относно назначаването на директора на Центъра;

н)

ако е необходимо, предлага чрез надлежно обосновано предложение, след като е изчерпал всички възможности за помирение, средства за защита и като зачита правото на изслушване, Комитетът на посланиците да освободи директора;

о)

предлага на Комитета на посланиците да поднови мандата на директора за втори и последен мандат въз основа на подробна оценка на неговото представяне през първия мандат;

п)

докладва на Комитета на посланиците по всички важни въпроси, които възникват при изпълнение на своите задължения; както и

р)

докладва на Комитета на посланиците за мерките, предприети с оглед на забележките и препоръките на Комитета на посланиците, придружаващи решението на Комитета на посланиците за освобождаване от отговорност.

3.   След конкурентна тръжна процедура с поне три оферти Изпълнителният съвет избира за период от три години одиторско дружество. Това дружество е член на международно признат надзорен орган. Избраните одитори проверяват дали годишните финансови отчети са били изготвени правилно и в съответствие с международните счетоводни стандарти и дали дават точна и обективна представа за финансовото състояние на Центъра. Одиторите се произнасят също относно доброто финансово управление на Центъра.

4.   Изпълнителният съвет препоръчва на Комитета на посланиците да освободи директора от отговорност във връзка с изпълнението на бюджета в резултат на одита на годишните финансови отчети на Центъра.

Член 7

Директор

1.   Центърът се ръководи от директор, назначен от Комитета на посланиците по предложение на Изпълнителния съвет за мандат до пет години. Съпредседателите на Комитета на посланиците подписват писмото за назначаването на директора. След препоръка на Изпълнителния съвет, въз основа на изключително представяне, Комитетът на посланиците може по изключение да поднови назначаването на директора за нов мандат до пет години. След изтичането му този период не може да се удължава. Одобрението на втория и последен мандат се основава на подробна оценка въз основа на проверими критерии за представяне, като тя се предоставя от Изпълнителния съвет на Комитета на посланиците.

2.   Директорът представлява Центъра в юридическо и институционално отношение и отговаря за изпълнението на неговата мисия и задачи.

3.   Директорът представя на Изпълнителния съвет за одобрение:

а)

документа за цялостна стратегия на Центъра;

б)

годишните и многогодишните програми за дейността/работата;

в)

годишния бюджет на Центъра;

г)

годишния доклад, периодичните доклади и оценки;

д)

организационната структура, политиката по отношение на служителите и органиграмата на Центъра; както и

е)

назначаването на нови служители и подновяването, удължаването или прекратяването на договорите на наетите служители.

4.   Директорът отговаря за организацията и ежедневното управление на Центъра. Директорът докладва на Изпълнителния съвет относно всички мерки за изпълнение на правилника за функционирането на Центъра.

5.   Директорът докладва пред Изпълнителния съвет относно всички важни въпроси, възникнали при изпълнението на функциите му/ѝ, и при необходимост информира за тях Комитета на посланиците.

6.   Директорът представя годишен план за своето управление и докладва постиженията пред Изпълнителния съвет за оценка и предаване на Комитета на посланиците.

7.   Директорът представя годишните финансови отчети пред Изпълнителния съвет за тяхното одобрение и предаване на Комитета на посланиците.

8.   Директорът предприема всички необходими мерки, за да се съобрази със забележките и препоръките, придружаващи решението на Комитета на посланиците за освобождаване от отговорност.


(1)  ОВ L 317, 15.12.2000 г., стр. 3.

(2)  Споразумение за изменение на Споразумението за партньорство между членовете на групата държави от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн, от една страна, и Европейската общност и нейните държави-членки, от друга страна, подписано в Котону на 23 юни 2000 г. (ОВ L 209, 11.8.2005 г., стр. 27).

(3)  Споразумение за второ изменение на Споразумението за партньорство между членовете на групата държави от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн, от една страна, и Европейската общност и нейните държави-членки, от друга страна, подписано в Котону на 23 юни 2000 г. и изменено за първи път в Люксембург на 25 юни 2005 г. (ОВ L 287, 4.11.2010 г., стр. 3).


Top