EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 02006R1741-20110301

Consolidated text: Регламент (ЕО) № 1741/2006 на Комисията от 24 ноември 2006 година за определяне на условията за предоставяне на специалното възстановяване при износ на обезкостено месо от възрастни мъжки животни от рода на едрия рогат добитък, поставени под режим митническо складиране преди износ

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2006/1741/2011-03-01

2006R1741 — BG — 01.03.2011 — 002.001


Този документ е средство за документиране и не обвързва институциите

►B

РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 1741/2006 НА КОМИСИЯТА

от 24 ноември 2006 година

за определяне на условията за предоставяне на специалното възстановяване при износ на обезкостено месо от възрастни мъжки животни от рода на едрия рогат добитък, поставени под режим митническо складиране преди износ

(ОВ L 329, 25.11.2006, p.7)

Изменен с

 

 

Официален вестник

  No

page

date

►M1

Регламент (ЕО) № 760/2009 на Комисията от 19 август 2009 година

  L 215

5

20.8.2009

►M2

Регламент (ЕС) № 173/2011 на Комисията от 23 февруари 2011 година

  L 49

16

24.2.2011




▼B

РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 1741/2006 НА КОМИСИЯТА

от 24 ноември 2006 година

за определяне на условията за предоставяне на специалното възстановяване при износ на обезкостено месо от възрастни мъжки животни от рода на едрия рогат добитък, поставени под режим митническо складиране преди износ



КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 1254/1999 г. на Съвета от 17 май 1999 г. относно общата организация на пазара на говеждо и телешко месо ( 1 ), и по-специално член 33, параграф 12 от него,

като има предвид, че:

(1)

Регламент (ЕИО) № 1964/82 на Комисията от 20 юли 1982 г. за определяне на условията за предоставяне на специално възстановяване при износ относно някои разфасовки обезкостено месо от животни от рода на едрия рогат добитък ( 2 ) определя условията, при които специални възстановявания при износ може да се предоставят за обезкостени разфасовки месо от възрастни мъжки животни от рода на едрия рогат добитък, изнесени за трети страни.

(2)

За гладкото опериране на разпоредбите, въведени от Регламент (ЕИО) № 1964/82, законодателят предвиди по-специално възможността операторите да използват за обезкостено месо от възрастни мъжки животни от рода на едрия рогат добитък режима митническо складиране или свободните зони, съгласно Регламент (ЕИО) № 565/80 на Съвета от 4 март 1980 г. относно авансовото изплащане на възстановявания при износ на селскостопански продукти ( 3 ).

(3)

Правилата и общите условия за прилагане на авансовото изплащане на възстановявания при износ за продукти, поставени под режим митническо складиране или свободните зони, са определени в глава 3 на дял II от Регламент (ЕО) № 800/1999 на Комисията от 15 април 1999 г. за установяване на общи подробни правила за прилагане на режима на възстановяванията при износ на селскостопански продукти ( 4 ).

(4)

Специфичните условия за прилагане на авансово плащане за обезкостено месо от възрастни мъжки животни от рода на едрия рогат добитък при режим митническо складиране или свободна зона са определени в Регламент (ЕО) № 456/2003 на Комисията от 12 март 2003 г. за определяне на специални правила за предварителното финансиране на възстановявания при износ за някои продукти от говеждо и телешко месо, поставени под режим митническо складиране или в безмитна зона ( 5 ). Те бяха приети, за да се разширят и изяснят разпоредбите на Регламенти (ЕИО) № 565/80 и (ЕО) № 800/1999, по-специално по отношение на клаузите контрол за обезкостено месо на възрастни мъжки животни от рода на едрия рогат добитък.

(5)

Мерките, въведени с Регламент (ЕИО) № 565/80, и съответните мерки за прилагане, определени в глава 3 на дял II от Регламент (ЕО) № 800/1999 бяха отменени от Регламент (ЕО) № 1713/2006 на Комисията. В резултат на отмяната на тези мерки специфичните мерки, определени в Регламент (ЕО) № 456/2003, бяха преценени за остарели и също бяха отменени.

(6)

Авансово изплащане на възстановявания при износ за обезкостено месо от възрастни мъжки животни от рода на едрия рогат добитък при режим митническо складиране се е използвала и все още се използва за износ до трети страни. Интересът към тази система, показан от операторите, се дължи по-специално на гъвкавостта, която тя предлага за подготовка на поръчки, особено възможността за операторите да складират месото за максимален срок от 4 месеца преди износа и да го замразяват през този период на междинно складиране.

(7)

При отсъствие на нови разпоредби операторите ще загубят гъвкавостта, предвидена от предходната процедура, и ще срещнат допълнителни трудности на външните пазари при изнасяне на обезкостено месо от възрастни мъжки животни от рода на едрия рогат добитък. Последствията от отмяната на тези мерки следва да се ограничат до възможно най-голяма степен. За да се постигне това, операторите следва да могат да поставят обезкостено месо от възрастни мъжки животни от рода на едрия рогат добитък при режим митническо складиране преди износа и следва да се определят условията за предоставяне на специалното възстановяване при износ на такова месо, когато е изнасяно след складиране.

(8)

В тази рамка е особено важно да се определят условията за влизащото в този режим месо и за да се осигури проследяемост на месото от възрастни мъжки животни от рода на едрия рогат добитък по време на складиране, следва да се създаде разпоредба за операторите, която да създаде и актуализира компютризирана база данни, предварително одобрена от митническия орган.

(9)

За да се подобри прозрачността на операциите и да се увеличи скоростта и ефективността на контрола, следва да се ограничи броят на декларациите за влизане за складиране, които могат да бъдат изпратени за обезкостяване, и броят на сертификатите за обезкостено месо, включени при вписването на надзорните разпоредби за складиране.

(10)

За гладкото опериране на режима следва да се създаде разпоредба за дерогации от Регламент (ЕО) № 1291/2000 на Комисията от 9 юни 2000 г. за определяне на общи подробни правила за прилагане на режима на вносни и износни лицензии и сертификати за предварително фиксиране за селскостопански продукти ( 6 ), по-специално по отношение на момента, когато лицензиите трябва да се представят и управлението на свързаната с това сигурност.

(11)

Максималният период на складиране също трябва да се определи, както и операциите, които биха се провели пред този период.

(12)

Критериите за контрол по време на срока за складиране трябва също да се определят, а тяхната периодичност и последователност да се очертае в случаи на несъответствие между записаните данни в базата данни и действителните стоки.

(13)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Управителния комитет по говеждо и телешко месо,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:



Член 1

Обхват

Без да се накърняват Регламент (ЕО) № 800/1999 и Регламент (ЕИО) № 1964/82, плащане на специалните възстановявания при износ за обезкостено месо на възрастни мъжки животни от рода на едрия рогат добитък, поставени при режим митническо складиране преди техния износ, е предмет на условията, определени в настоящия регламент.

Член 2

Дефиниции

За целите на настоящия регламент:

а) „обезкостено месо от възрастни мъжки животни от рода на едрия рогат добитък“ означава продукти по кодове 0201 30 00 9100 и 0201 30 00 9120 от Номенклатурата за селскостопански продукти относно възстановявания при износ, установена с Регламент (ЕИО) № 3846/87 на Комисията ( 7 );

б) „режим митническо складиране“ означава процедурата, определена в член 98, параграф 2 от Регламент (ЕИО) № 2913/92 на Съвета ( 8 );

в) „оператор“ означава износител, определен в член 2, параграф 1, i) от Регламент (ЕО) № 800/1999;

г) „операция по обезкостяване“ означава месото, обезкостено в един ден или през част от деня;

д) „сертификат за обезкостено месо“ означава сертификат съгласно член 4, параграф 1 от Регламент (ЕИО) № 1964/82.

Член 3

Достъп до режим митническо складиране

1.  Достъп на обезкостено месо от възрастни мъжки животни от рода на едрия рогат добитък до режим митническо складиране зависи от писмено разрешение от митническия орган, отговарящ за управлението и контрола на схемата.

2.  Разрешението съгласно параграф 1 се издава само на оператори, които писмено се задължат да поддържат компютризирана база данни от продукти, които да са поставени под режим митническо складиране (оттук нататък наричана база данни), и да гарантират, че складирането ще се извършва само в държавата-членка, в която разрешението е било дадено, и в местата, обхванати от това разрешение. Когато продуктите са складирани на повече от едно място, разрешението може да се даде за база данни за всеки склад.

Когато всички или част от стоките са складирани от трета страна, действаща от името на оператора, базата данни може да се поддържа от тази трета страна на отговорността на оператора, който следва да остане отговорен за точното изпълнение.

Митническият орган прави предварителни проверки, за да се увери, че базата данни, до която той трябва да има директен достъп без предварителна нотификация, е създадена и действаща. Разрешението съгласно параграф 1 определя процедурата за достъп до базата данни.

Член 4

Влизане в склад

1.  Операторите с разрешението съгласно член 3, параграф 1 изпращат до митническия орган декларация за влизане в склад, като изразяват тяхното намерение да поставят прясно или охладено обезкостено месо от възрастни мъжки животни от рода на едрия рогат добитък под режим митническо складиране с цел неговото изнасяне. Тази декларация може да се изпрати само в държавата-членка, в която процедурата по обезкостяването е била проведена.

Декларацията включва описание на продуктите, в съответствие с номенклатурния код по възстановяване при износ за месо, което се поставя под този режим, неговото нетно тегло и всички данни, необходими за точното идентифициране на месото и мястото, където ще бъде складирано до неговия износ.

Декларацията се придружава от сертификата за обезкостеното месо и на митническия орган се представя копие № 1 от лицензията за износ, която е валидна чрез дерогация на член 24, параграф 1 и 2 от Регламент (ЕО) № 1291/2000, заедно с тази декларация за влизане в склад.

2.  Максимум 2 декларации за влизане в склад под митнически надзор може да се приемат за всяка процедура по обезкостяване. Декларация за влизане в склад може да се отнася само до максимум два сертификата за обезкостяване на месо.

3.  Датата на приемане на декларацията за влизане в склад, номерът на сертификата за обезкостеното месо, придружаващи обезкостеното месо от възрастни мъжки животни от рода на едрия рогат добитък при поставяне под режим митническото складиране, броят на кутиите за тип разфасовано месо, идентификационни подробности и теглото на такова месо се вписват в декларацията за влизане в склад.

Информацията от първата алинея се вписва по такъв начин, че да може да се установи ясна връзка между различните видове месо, внесено в складовете и съответните сертификати.

Датата на приемане на декларацията за влизане в склад, теглото на месото и номерът на декларацията за влизане в склад незабавно се вписват в клетки 10 и 11 в сертификата за обезкостено месо.

4.  Декларациите за влизане в склад се изпращат по административни канали до отговорния орган за изплащане на възстановяванията при износ. Същото се прилага за сертификатите за обезкостено месо, в които всички налични количества са били вписани.

5.  След вписването и заверката от митническия орган копие № 1 от лицензията се връща на оператора.

6.  Чрез дерогация на член 31, буква б) от Регламент (ЕО) № 1291/2000 в случаите на обезкостено месо от възрастни мъжки животни от рода на едрия рогат добитък под режим митническо складиране преди износ, задължението на износа се счита за изпълнено и правото на износ съгласно лицензията или сертификата се счита за упражнено в деня, когато декларацията за влизане в склад е приета. Първото изискване се счита, че е изпълнено, когато е представено доказателство за приемане на декларацията за влизане в склад. За предоставяне на доказателство членове 33 и 35 от Регламент (ЕО) № 1291/2000 се прилагат mutatis mutandis според изискването.

7.  Датата на приемане на декларацията за влизане в склад определя типа, количеството и характеристиките на продуктите, избрани за плащане на възстановяването, в съответствие с член 10.

8.  Обезкостеното месо от възрастни мъжки животни от рода на едрия рогат добитък, за което е приета декларация за влизане в склад, е предмет на физически проверки, свързани с представителен избор на поне 5 % от приетите декларации за влизане в склад.

Член 3 от Регламент (ЕИО) № 386/90 на Съвета ( 9 ) и член 2, параграф 2, членове 3, 4, 5 и 6, член 8, параграфи 1 и 2, член 11, първа алинея и приложение I към Регламент (ЕО) № 2090/2002 на Комисията ( 10 ) се прилагат mutatis mutandis.

Чрез дерогация от първа алинея физическата проверка може да обхване по-малък процент от приетите декларации за влизане в склад, но не по-малко от 2 %, където митническият орган използва рисков анализ, като взема предвид критериите, предвидени в Регламент (ЕО) № 3122/94 на Комисията ( 11 ).

Член 5

Проследяемост на месото

Базата данни трябва:

а) да позволява обхванатото от разпоредбите месо да се проследява административно през периода на складиране;

б) да предоставя осъвременен доклад в реално време за количеството месо в склад, което трябва да е налично въз основа на всеки от критериите съгласно трета алинея.

Проследяемостта, съгласно първа алинея, буква а) по-горе, се основава на уникална идентификация на месото от същата процедура по обезкостяване, проведена преди съответните продукти да са поставени под режим митническо складиране.

Уникалната идентификация съгласно втора алинея съдържа:

а) уникален номер;

б) дата на производство;

в) номера на сертификата за обезкостеното месо;

г) борят на получените кутии за тип от разфасовка и нетното тегло, измерено при поставянето под режим митническо складиране.

Член 6

Актуализиране на базата данни

1.  Базата данни се актуализира и посочва влизането и изнасянето от склада на продукти до деня на представяне на:

а) декларацията за влизане в склада, съгласно член 4, параграф 1;

б) декларацията за износ, съгласно член 5 от Регламент (ЕО) № 800/1999.

2.  Митническият орган приема декларациите съгласно параграф 1 само след удостоверяване, че операцията, за която декларацията е била издадена, е вписана в базата данни като „влезли“ или „преместени“.

Митническият орган може да приема декларации съгласно параграф 1 преди да направи съответните проверки съгласно първа алинея. В такива случаи операторът трябва да потвърди пред органа, че съответното вписване е било извършено в базата данни. Митническият орган може да отложи и обедини тези проверки, но трябва да ги проведе поне веднъж на всеки два календарни месеца.

Член 7

Продължителност на складирането

1.  Обезкостено месо от възрастни мъжки животни от рода на едрия рогат добитък може да остане под режим митническо складиране до 4 месеца от датата на приемане на декларацията за влизане в склад съгласно член 4, параграф 1.

2.  Когато оператор не успее да спази срока съгласно параграф 1 или оттегли част от продуктите, поставени под режим митническо складиране от надзора, задължението за износ се счита за неизпълнено за съответното количество.

Митническият орган, които е приел декларацията за влизане в склад съгласно член 4, параграф 1, или отговарящият орган за плащане на възстановяванията при износ съгласно член 9, параграф 3 незабавно информира органа, който е издал износната лицензия. По-специално, той ги нотифицира относно количеството и типа от въпросните продукти, номера на лицензията и съответната дата.

3.  Когато задължението за износ не е изпълнено, органът, който е издал лицензията, прилага член 44 от Регламент (ЕО) № 1291/2000 mutatis mutandis.

Член 8

Операции по време на складирането

1.  По време на периода на складиране съгласно член 7 обезкостеното месо от възрастни мъжки животни от рода на едрия рогат добитък може да бъде подложено, в съответствие с условията, определени от митническия орган, на промяна на етикети, да бъде замразено или, съгласно случая, преопаковано, при условие че:

а) индивидуалните опаковки на всяко парче месо не са повредени или променени;

б) връзката с оригиналния етикет е запазена и проследяемостта на месото съгласно член 5 не е нарушена.

Когато операциите съгласно първа алинея се проведат, те се записват в базата данни и се установява ясна връзка с декларацията за влизане в склада и съответните сертификати за обезкостено месо.

2.  Всяко възстановяване при износ за продукти, които са преминали през процедурите в параграф 1, се определя на базата на количеството, типа и характеристиките на месото, съществуващо на датата, на която декларацията за влизане в склад е приета в съответствие с член 4, параграф 3.

Всяка загуба на тегло по време на складирането в митническия склад не се взема предвид, ако тя е вследствие от естествени причини. Появила се повреда на продуктите не се счита за загуба на тегло вследствие от естествени причини.

Член 9

Формалности за износ

1.  Когато митническите формалности за износ на обезкостено месо от възрастни мъжки животни от рода на едрия рогат добитък, поставени под режим митническо складиране, са проведени в съответствие с настоящия регламент, броят на декларациите за влизане в склад и количествата изнесени за всяка декларация за влизане в склад се вписват под надзора на митническия орган по декларациите за износ съгласно член 5 от Регламент (ЕО) № 800/1999.

2.  Декларацията за износ се изпраща до последния ден от срока съгласно член 7, параграф 1.

3.  Когато митническите формалности за износ са приключили, копието от всяка декларация за износ се изпраща по административни канали до органа, отговарящ за изплащане на възстановяванията при износ.

Член 10

Предоставяне на възстановяване

1.  Изплащане на възстановяването се извършва от държавата-членка, в която декларацията на влизане в склад е приета, в съответствие с член 4, параграф 1.

2.  Когато количествата, съответстващи на декларацията за влизане в склад са били изнесени, операторът има право на изплащане на възстановяване за тези количества, при условие че са изпълнени другите условия на общностните правила за износ с възстановяване, по-специално тези, определени в член 6 от Регламент (ЕИО) № 1964/82, в член 21 и в глава IV от Регламент (ЕО) № 800/1999.

Когато оператор се е възползвал от разпоредбите на член 24 от Регламент (ЕО) № 800/1999, преди да освободи съответното обезпечение, органът, отговорен за плащане на възстановяването при износ, се уверява, че са спазени разпоредбите на член 6 от Регламент (ЕИО) № 1964/82.

3.  Когато оператор не спази един или повече срокове, установени в член 7, параграф 1 от настоящия регламент, член 7, параграф 1 и член 15, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 800/1999, приложимото възстановяване при износ се коригира, освен в случаите на форсмажорни обстоятелства, както следва:

а) възстановяването се намалява първо с 15 %;

б) така намаленото възстановяване също се намалява с:

i) 2 % за всеки ден след изтичане на сроковете съгласно член 7, параграф 1 от този регламент и член 15, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 800/1999;

ii) 5 % за всеки ден след изтичане на сроковете съгласно член 7, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 800/1999.

Когато документите съгласно член 49, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 800/1999 са представени в рамките на 6 месеца след изтичане на приетия срок, възстановяването, както е установено според случая, в съответствие с първа алинея, се намалява със сума, равна на 15 % от възстановяването, което би било платено, ако е спазен срока.

Член 50, параграф 3, 4 и 6 от Регламент (ЕО) № 800/1999 се прилага mutatis mutandis.

▼M1

4.  За целите на изчислението на плащанията за възстановявания при износ количествата продукти, взети за проба като мостри за физическата проверка, посочена в член 4, параграф 8 и невърнати впоследствие, се считат за неизтеглени от изнесеното количество.

▼B

Член 11

Проверки в складовете

1.  Митническият орган провежда поне две необявени проверки за календарна година за оперирането и съдържанието на базата данни.

Такива проверки обхващат общо поне 5 % от общите количества продукти, които според базата данни са на склад в деня, когато започват проверките. Тези проверки гарантират, че месото, поставено в помещенията на склада, е вписано в базата данни и че месото, вписано в базата данни, може да бъде идентифицирано в помещенията на склада.

Изготвя се доклад за всяка проверка.

2.  Митническият орган информира органа, отговорен за плащането на възстановяването при износ относно:

а) всички предоставени, суспендирани или оттеглени разрешителни;

б) всички извършени проверки.

Когато съществува презумпция за риск от нещо нередовно, отговорните органи за изплащане на възстановяването може да изискат митническият орган да извърши проверка.

Член 12

Санкции

Когато митническият орган открие несъответствие между физическата стока и записаната стока в базата данни, разрешението съгласно член 3, параграф 1 се суспендира за период, който се определя от държавите-членки и който не може да е по-малко от 3 месеца от датата, в която е регистриран проблемът. През периода на суспендиране операторът няма разрешение да внася обезкостено месо от възрастни мъжки животни от рода на едрия рогат добитък в митнически склад съгласно настоящия регламент.

Разрешението не се суспендира, когато несъответствието между физическата стока и регистрираната стока в базата данни е в резултат от форсмажорни обстоятелства.

Разрешението не се суспендира, когато количествата, липсващи или невписани в базата данни, не надвишават 1 % от общото тегло на продуктите, избрани за проверка, и са вследствие от пропуски или обикновени административни грешки, при условие че се предприемат корективни мерки, за да се гарантира, че няма да се появяват подобни грешки.

Ако те се появят отново, митническите органи могат окончателно да оттеглят разрешението.

▼M2

Член 13

Уведомяване на Комисията

1.  В съответствие с настоящия регламент, всеки месец държавите-членки уведомяват Комисията за количествата обезкостено месо от възрастни мъжки животни от рода на едрия рогат добитък, поставени под режим митническо складиране преди износ, с разбивка на тези количества съгласно 12-цифровия код от Номенклатурата за селскостопански продукти за възстановявания при износ, установена с Регламент (ЕИО) № 3846/87.

Държавите-членки съобщават на Комисията посочената в първа алинея информация в срок до втория месец след месеца на приемане на декларацията за влизане в склад.

2.  Уведомленията, посочени в параграф 1, се извършват в съответствие с Регламент (ЕО) № 792/2009 на Комисията ( 12 ).

▼B

Член 14

Влизане в сила

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Той се прилага 1 януари 2007 година.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави-членки.



( 1 ) ОВ L 160, 26.6.1999 г., стр. 21. Регламент, последно изменен с Регламент (ЕО) № 1913/2005 (ОВ L 307, 25.11.2005 г., стр. 2).

( 2 ) ОВ L 212, 21.7.1982 г., стр. 48. Регламент, последно изменен с Регламент (ЕО) № 1713/2006 (ОВ L 321, 21.11.2006 г., стр. 11).

( 3 ) ОВ L 62, 7.3.1980 г., стр. 5. Регламент, отменен с Регламент (ЕО) № 1713/2006.

( 4 ) ОВ L 102, 17.4.1999 г., стр. 11. Регламент, последно изменен с Регламент (ЕО) № 1713/2006.

( 5 ) ОВ L 69, 13.3.2003 г., стр. 18. Регламент, отменен с Регламент (ЕО) № 1713/2006.

( 6 ) ОВ L 152, 24.6.2000 г., стр. 1. Регламент, последно изменен с Регламент (ЕО) № 1713/2006.

( 7 ) ОВ L 366, 24.12.1987 г., стр. 1.

( 8 ) ОВ L 302, 19.10.1992 г., стр. 1.

( 9 ) ОВ L 42, 16.2.1990 г., стр. 6.

( 10 ) ОВ L 322, 27.11.2002 г., стр. 4.

( 11 ) ОВ L 330, 21.12.1994 г., стр. 31.

( 12 ) ОВ L 228, 1.9.2009 г., стр. 3.

Top