EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 02017R0907-20170530

Consolidated text: Council Implementing Regulation (EU) 2017/907 of 29 May 2017 implementing Regulation (EU) No 36/2012 concerning restrictive measures in view of the situation in Syria

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2017/907/2017-05-30

02017R0907 — EN — 30.05.2017 — 000.001


This text is meant purely as a documentation tool and has no legal effect. The Union's institutions do not assume any liability for its contents. The authentic versions of the relevant acts, including their preambles, are those published in the Official Journal of the European Union and available in EUR-Lex. Those official texts are directly accessible through the links embedded in this document

►B

COUNCIL IMPLEMENTING REGULATION (EU) 2017/907

of 29 May 2017

implementing Regulation (EU) No 36/2012 concerning restrictive measures in view of the situation in Syria

(OJ L 139 30.5.2017, p. 15)


Corrected by:

►C1

Corrigendum, OJ L 146, 9.6.2017, p.  159 (2017/907)




▼B

COUNCIL IMPLEMENTING REGULATION (EU) 2017/907

of 29 May 2017

implementing Regulation (EU) No 36/2012 concerning restrictive measures in view of the situation in Syria



Article 1

Annex II to Regulation (EU) No 36/2012 shall be amended in accordance with the Annex to this Regulation.

Article 2

▼C1

This Regulation shall enter into force on the date of its publication in the Official Journal of the European Union.

▼B

This Regulation shall be binding in its entirety and directly applicable in all Member States.




ANNEX

Annex II to Regulation (EU) No 36/2012 is amended as follows:

1. In Part A (‘Persons’), the following entries replace the entries concerning the persons listed below:



 

Name

Identifying information

Reasons

Date of listing

‘13.

Munzir (image) (a.k.a. Mundhir, Monzer) Jamil Al-Assad (image)

Date of birth: 1 March 1961;

Place of birth: Kerdaha, Latakia Province;

Passports No 86449 and No 842781

Involved in violence against the civilian population as part of the Shabiha militia.

9.5.2011

37.

Brigadier-General Rafiq (image) (a.k.a. Rafeeq) Shahadah (image) (a.k.a. Shahada, Shahade, Shahadeh, Chahada, Chahade, Chahadeh, Chahada)

Place of birth: Jablah, Latakia Province

Former Head of Syrian Military Intelligence (SMI) Branch 293 (Internal Affairs) in Damascus. Directly involved in repression and violence against the civilian population in Damascus. Advisor to President Bashar Al-Assad for strategic questions and military intelligence.

23.8.2011

53.

Adib (image) Mayaleh (image) (a.k.a. André Mayard)

Born: 15 May 1955;

Place of birth: Bassir

Former Minister of Economy and Foreign Trade in power after May 2011 (appointed in July 2016). As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population. Adib Mayaleh was also responsible for providing economic and financial support to the Syrian regime through his former functions as the Governor of the Central Bank of Syria.

15.5.2012

59.

General Ghassan (image) Belal (image)

 

General in command of the 4th Division reserve bureau. Adviser to Maher al-Assad and coordinator of security operations. Responsible for the crackdown on the civilian population across Syria and involved in several breaches of cessation of hostilities in the Ghouta.

14.11.2011

66.

Kifah (image) Moulhem (image) (a.k.a. Moulhim, Mulhem, Mulhim)

 

Former batallion Commander in the 4th Division. Appointed deputy head of the Military Intelligence Division in July 2015. Responsible for the crackdown on the civilian population in Deir ez-Zor.

14.11.2011

106.

Dr Wael (image) Nader (image) Al –Halqi (image) (a.k.a. Al-Halki)

Born: 1964;

Place of birth: Dara'a Province

Former Prime Minister, in office until 3 July 2016, and former Minister of Health. As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

27.2.2012

109.

Imad (image) Mohammad (image) (a.k.a. Mohamed, Muhammad, Mohammed) Deeb Khamis (image) (a.k.a. Imad Mohammad Dib Khamees)

Date of birth: 1 August 1961;

Place of birth: near Damascus

Prime Minister and former Minister of Electricity. As Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

23.3.2012

110.

Omar (image) Ibrahim (image) Ghalawanji (image)

Born: 1954;

Place of birth: Tartous

Former Vice Prime Minister for Services Affairs, former Minister of Local Administration, in office until 3 July 2016. As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

23.3.2012

117.

Adnan (image) Hassan (image) Mahmoud (image)

Born: 1966;

Place of birth: Tartous

Syrian Ambassador to Iran. Former Minister of Information in power after May 2011. As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

23.9.2011

157.

Eng. Bassam (image) Hanna (image)

 

Former Minister of Water Resources in power after May 2011. As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

16.10.2012

162.

Dr Mahmoud (image) Ibraheem (image) (a.k.a. Ibrahim) Sa'iid (image) (a.k.a. Said, Sa'eed, Saeed)

 

Former Minister of Transport in power after May 2011. As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

16.10.2012

166.

Dr Lubana (image) (a.k.a. Lubanah) Mushaweh (image) (a.k.a. Mshaweh, Mshawweh, Mushawweh)

Born 1955;

place of birth Damascus

Former Minister of Culture in power after May 2011. As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

16.10.2012

168.

Omran (image) Ahed (image) Al Zu'bi (image) (a.k.a. Al Zoubi, Al Zo'bi, Al Zou'bi)

Born 27 September 1959;

Place of birth Damascus

Former Minister of Information in power after May 2011. As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

16.10.2012

170.

Najm (image) (a.k.a. Nejm) Hamad (image) Al Ahmad (image) (a.k.a. Al-Ahmed)

 

Former Minister of Justice in power after May 2011. As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

16.10.2012

171.

Dr Abdul- Salam (image image) Al Nayef (image)

 

Former Minister of Health in power after May 2011. As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

16.10.2012

173.

Dr Nazeera (image) (a.k.a. Nazira, Nadheera, Nadhira) Farah (image) Sarkees (image) (a.k.a. Sarkis)

 

Former State Minister for Environmental Affairs, in power after May 2011. As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

16.10.2012

176.

Abdullah (image) (a.k.a. Abdallah) Khaleel (image) (a.k.a. Khalil) Hussein (image) (a.k.a. Hussain)

 

Former State Minister in power after May 2011. As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

16.10.2012

177.

Jamal (image) Sha'ban (image) (a.k.a. Shaaban) Shaheen (image)

 

Former State Minister in power after May 2011. As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

16.10.2012

181.

Suleiman Al Abbas

 

Former Oil and Mineral Resources Minister in power after May 2011. As a former Government Minister, shares responsibility for the violent repression of the Syrian people.

24.6.2014

182.

Kamal Eddin Tu'ma

Date of birth: 1959

Former Industry Minister in power after May 2011. As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

24.6.2014

183.

Kinda al-Shammat (a.k.a. Shmat)

Date of birth: 1973

Former Social Affairs Minister in power after May 2011. As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

24.6.2014

184.

Hassan Hijazi

Date of birth: 1964

Former Minister for Labour in power after May 2011. As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

24.6.2014

185.

Ismael Ismael (a.k.a. Ismail Ismail, or Isma'Il Isma'il)

Born: 1955

Former Finance Minister in power after May 2011. As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

24.6.2014

186.

Dr Khodr Orfali (a.k.a. Khud/Khudr Urfali/Orphaly)

Date of birth: 1956

Former Economy and Foreign Trade Minister in power after May 2011. As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

24.6.2014

187.

Samir Izzat Qadi Amin

Date of birth: 1966

Former Internal Trade and Consumer Protection Minister in power after May 2011. As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

24.6.2014

189.

Dr Malek Ali (a.k.a. Malik)

Date of birth: 1956

Former Higher Education Minister in power after May 2011. As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

24.6.2014

191.

Dr Hassib Elias Shammas (a.k.a. Hasib)

Date of birth: 1957

Former State Minister in power after May 2011. As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

24.6.2014

1.

Houmam Jaza'iri (a.k.a. Humam al-Jazaeri, Hammam al-Jazairi)

Born: 1977

Former Minister of Economy and Foreign Trade in power after May 2011. As a former Government Minister, shares responsibility for the violent repression of the Syrian people.

21.10.2014

2.

Mohamad Amer Mardini (a.k.a. Mohammad Amer Mardini)

Date of birth: 1959;

Place of birth: Damascus

Former Minister of Higher Education in power after May 2011 (appointed 27.8.2014). As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

21.10.2014

3.

Mohamad Ghazi Jalali (a.k.a. Mohammad Ghazi al-Jalali)

Date of birth: 1969;

Place of birth: Damascus

Former Minister of Communications and Technology in power after May 2011 (appointed 27.8.2014). As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

21.10.2014

4.

Kamal Cheikha (a.k.a. Kamal al-Sheikha)

Date of birth: 1961;

Place of birth: Damascus

Former Minister of Water Resources in power after May 2011 (appointed 27.8.2014). As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

21.10.2014

5.

Hassan Nouri (a.k.a. Hassan al-Nouri)

Date of birth: 9.2.1960

Former Minister of Administrative Development in power after May 2011 (appointed 27.8.2014). As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

21.10.2014

7.

Khalaf Souleymane Abdallah (a.k.a. Khalaf Sleiman al-Abdullah)

Date of birth: 1960;

Place of birth: Deir ez-Zor

Former Minister of Labour in power after May 2011 (appointed 27.8.2014). As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

21.10.2014

9.

Hassan Safiyeh (a.k.a. Hassan Safiye)

Date of birth: 1949;

Place of birth: Latakia

Former Minister of Internal Trade and Consumer Protection in power after May 2011 (appointed 27.8.2014). As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

21.10.2014

10.

Issam Khalil

Date of birth: 1965;

Place of birth: Banias

Former Minister of Culture in power after May 2011 (appointed 27.8.2014). As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

21.10.2014

11.

Mohammad Mouti' Mouayyad (a.k.a. Mohammad Muti'a Moayyad)

Date of birth: 1968;

Place of birth: Ariha (Idlib)

Former State Minister in power after May 2011 (appointed 27.8.2014). As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

21.10.2014

12.

Ghazwan Kheir Bek (a.k.a. Ghazqan Kheir Bek)

Date of birth: 1961;

Place of birth: Latakia

Former Minister of transport in power after May 2011 (appointed 27.8.2014). As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

21.10.2014

217.

Atef Naddafimage

Date of birth: 1956;

Place of birth: Damascus Countryside

Higher Education Minister.

Appointed in July 2016.

14.11.2016

218.

Hussein Makhlouf (a.k.a. Makhluf)image

Date of birth: 1964;

Place of birth: Lattakia;

Former Governor of Damascus Governorate

Local Administration Minister.

Appointed in July 2016.

Cousin of Rami Makhlouf.

14.11.2016

219.

Ali Al-Zafir (a.k.a. al-Dafeer)image

Date of birth: 1962;

Place of birth: Tartous

Communications and Technology Minister.

Appointed in July 2016.

14.11.2016

220.

Ali Ghanemimage

Date of birth: 1963;

Place of birth: Damascus

Minister for Petroleum and Mineral Resources.

Appointed in July 2016.

14.11.2016

221.

Mohammed (a.k.a. Mohamed, Muhammad, Mohammad) Ramez Tourjman (a.k.a. Tourjuman) (image)

Date of birth: 1966;

Place of birth: Damascus

Information Minister.

Appointed in July 2016.

14.11.2016

222.

Mohammed (a.k.a. Mohamed, Muhammad, Mohammad) al-Ahmed (a.k.a. al-Ahmad)image

Date of birth: 1961;

Place of birth: Lattakia

Culture Minister.

Appointed in July 2016.

14.11.2016

223.

Ali Hamoud (a.k.a. Hammoud)image

Date of birth: 1964;

Place of birth: Tartous

Transport Minister.

Appointed in July 2016.

14.11.2016

224.

Mohammed Zuhair (a.k.a. Zahir) Kharboutliimage

Place of birth: Damascus

Electricity Minister.

Appointed in July 2016.

14.11.2016

225.

Maamoun (a.k.a. Ma'moun) Hamdanimage

Date of birth: 1958;

Place of birth: Damascus

Finance Minister.

Appointed in July 2016.

14.11.2016

226.

Nabil al-Hasan (a.k.a. al-Hassan)image

Date of birth: 1963;

Place of birth: Aleppo

Minister of Water Resources.

Appointed in July 2016.

14.11.2016

227.

Ahmad al-Hamu (a.k.a. al-Hamo)image

Date of birth: 1947

Minister for Industry.

Appointed in July 2016.

14.11.2016

228.

Abdullah al-Gharbi (a.k.a. al-Qirbi)image

Date of birth: 1962;

Place of birth: Damascus

Minister of Internal Trade and Consumer Protection.

Appointed in July 2016.

14.11.2016

229.

Abdullah Abdullah (image)

Date of birth: 1956

State Minister.

Appointed in July 2016.

14.11.2016

230.

Salwa Abdullahimage

Date of birth: 1953;

Place of birth: Quneitra

State Minister.

Appointed in July 2016.

14.11.2016

231.

Rafe'a Abu Sa'ad (a.k.a. Saad)image

Date of birth: 1954;

Place of birth: Habran village (Sweida province)

State Minister.

Appointed in July 2016.

14.11.2016

232.

Wafiqa Hosniimage

Date of birth: 1952;

Place of birth: Damascus

State Minister.

Appointed in July 2016.

14.11.2016

233.

Rima Al-Qadiri (a.k.a. Al-Kadiri)image

Date of birth: 1963;

Place of birth: Damascus

Minister for Social Affairs (since August 2015).

14.11.2016

236.

Saji' Darwish (a.k.a. Saji Jamil Darwish; Sajee Darwish; Sjaa Darwis) (image)

Date of birth: 11 January 1957;

Rank: Major General, Syrian Arab Air Force

Holds the rank of Major General, a senior officer and Commander of the 22nd Division of the Syrian Arab Air Force, in post after May 2011.

Operates in the chemical weapons proliferation sector and is responsible for the violent repression against the civilian population: as a senior ranking officer of the Syrian Arab Air Force and Commander of the 22nd Division he holds responsibility for the use of chemical weapons by aircraft operating from airbases under the control of the 22nd Division, including the attack on Talmenes that the Joint Investigative Mechanism reported was conducted by Hama airfield-based regime helicopters.

21.3.2017’

2. In Part A (‘Persons’), the following entries concerning the persons listed below are inserted:



 

Name

Identifying information

Reasons

Date of listing

‘239.

Hisham Mohammad Mamdouh al-Sha'ar

Date of birth: 1958;

Place of birth: Damascus (Syria)

Justice Minister. Appointed in March 2017.

30.5.2017

240.

Mohammad Samer Abdelrahman al-Khalil

 

Economy and Foreign Trade. Minister. Appointed in March 2017.

30.5.2017

241.

Salam Mohammad al-Saffaf

Date of birth: 1979

Administrative Development Minister. Appointed in March 2017.

30.5.2017’

3. In Part B (‘Entities’), the following entry replaces the entry concerning the entity listed below:



 

Name

Identifying information

Reasons

Date of listing

‘36.

Ebla Petroleum Company a.k.a. Ebco

Head Office Mazzeh Villat Ghabia Dar Es Saada 16,

P.O. Box 9120,

Damascus, Syria;

Tel: +963 116691100

Joint venture of GPC. Provides financial support to the regime.

23.1.2012’

Top