Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 31998D0923(01)

    Računsko sodišče Sklep št. 18/97 o določitvi notranjih pravil za obravnavanje vlog za dostop do dokumentov, ki jih hrani Računsko sodišče (98/C 295/01)

    UL C 295, 23.9.1998, p. 1–2 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

    Dokument je bil objavljen v posebni izdaji. (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/03/2005; razveljavil 32005D0012(01)

    31998D0923(01)



    Uradni list C 295 , 23/09/1998 str. 0001 - 0002


    Računsko SODIŠČE SKLEP št. 18/97

    o določitvi notranjih pravil za obravnavanje vlog za dostop do dokumentov, ki jih hrani Računsko sodišče

    (98/C 295/01)

    EVROPSKO RAČUNSKO SODIŠČE JE

    ob upoštevanju Izjave o pravici dostopa do informacij, priložene k Sklepni listini Pogodbe o Evropski uniji, ki poudarja, da preglednost pri postopku odločanja krepi demokratičnost institucij in zaupanje javnosti v upravo,

    ob upoštevanju zaključkov Evropskega sveta v Birminghamu in Edinburghu, ki se zavzemajo za Skupnost, ki bo bližja svojim državljanom,

    ob upoštevanju Finančne uredbe, ki se uporablja za splošni proračun Evropskih skupnosti, ter zlasti člena 88 Uredbe,

    ker Računsko sodišče meni, da je priporočljivo sprejeti notranja pravila glede obravnave vlog za dostop do dokumentov, ki jih hrani;

    ob upoštevanju določb Uredbe Sveta (EGS, Euratom) št. 354/83 z dne 1. februarja 1983 v zvezi z odpiranjem za javnost arhivskega gradiva Evropske gospodarske skupnosti in Evropske skupnosti za atomsko energijo [1],

    ker ta notranja pravila sodijo v okvir politike Evropskih skupnosti glede sporočanja in obveščanja;

    ker bo te predpise treba izvajati ob ustreznem upoštevanju določb glede zaupnosti določenih informacij,

    SKLENILO:

    Člen 1

    Splošno načelo

    V okviru in ob upoštevanju določb, ki jih določajo ta notranja pravila, in standardov, ki urejajo zaupnost revizij, ima javnost dostop do dokumentov Računskega sodišča v pisni ali elektronski obliki.

    Člen 2

    Obravnava začetnih prošenj

    1. Prošnje za dostop do dokumenta se morajo predložiti v pisni obliki in oblikovati dovolj natančno; vsebovati morajo zlasti vse informacije, potrebne za prepoznavanje zadevnega dokumenta ali dokumentov.

    2. Vse prošnje, ki jih prejme Računsko sodišče, se pošlje direktorju Oddelka za zunanje odnose in pravne službe, kopije pa predsedniku in generalnemu sekretarju. Po posvetovanju z zadevnim članom Računskega sodišča direktor Oddelka za zunanje odnose in pravne službe preveri dopustnost prošnje in odloči o njeni nadaljnji obravnavi.

    3. Če je to primerno, direktor Oddelka za zunanje odnose in pravne službe od vlagatelja zahteva, da sestavi bolj podrobno prošnjo. To mora zahtevati v roku enega meseca po prejemu prošnje.

    4. Dostop do dokumentov se omogoči v obliki vpogleda na Računskem sodišču ali v obliki dostave kopije vlagatelju prošnje na njegove stroške. Vpogled v dokumente se opravi v prostorih Računskega sodišča v Luksemburgu; o datumu in času se dogovorita vlagatelj in direktor Oddelka za zunanje odnose in pravne službe. Standardna pristojbina v višini 10 ECU z dodatkom 0,05 ECU na stran se zaračuna za dostavo kopije papirnega dokumenta, daljšega kot 30 strani, čemur se dodajo vsi morebitni poštni stroški. O pristojbinah, ki se zaračunajo za dostavo preko drugih medijev, se odloča od primera do primera, o čemer se vlagatelja obvesti vnaprej.

    5. Vlagatelja o odločitvi Računskega sodišča v zvezi s prošnjo pisno obvesti direktor Oddelka za zunanje odnose in pravne službe v roku enega meseca po prejemu prošnje. Direktor Oddelka za zunanje odnose in pravne službe poišče po posvetovanju z vlagatelji pravično rešitev v primerih ponovnih prošenj in/ali prošenj, ki se nanašajo na obsežne dokumente. V primeru zavrnitve prošnje se mora zanjo navesti razloge, vlagatelja pa obvestiti o njegovi pravici pritožbe na takšno odločitev v roku enega meseca; če vlagatelj tega ne stori, se prošnja šteje za umaknjeno.

    6. Oseba, ki je prejela dokument, ne sme brez predhodnega pisnega dovoljenja Računskega sodišča razmnoževati ali razpošiljati zadevnega dokumenta.

    Člen 3

    Obravnava pritožb glede prošenj, ki so bile zavrnjene na prvi stopnji

    1. Vse pritožbe, naslovljene na Računsko sodišče, se predloži predsedniku Računskega sodišča, kopije pa generalnemu sekretarju in direktorju Oddelka za zunanje odnose in pravne službe.

    2. Predsednik Računskega sodišča je po posvetovanju s skupino ADAR in s članom Računskega sodišča, pristojnim za zadevno vprašanje, pooblaščen za odločanje o pritožbah.

    3. Vlagatelja je treba obvestiti o odločitvi o pritožbi v roku dveh mesecev po datumu pritožbe. Navesti je treba razloge za zavrnitev in vlagatelja obvestiti o razpoložljivih pravnih sredstvih, t.j. o pravnih sredstvih pred sodišči in o pritožbi varuhu človekovih pravic, pod pogoji, predvidenimi v členih 173 in 138e Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti.

    Člen 4

    Posebni primeri in izjeme

    1. Če se prošnja nanaša na dokument, ki ga hrani Računsko sodišče, vendar pa ni njegov avtor, Računsko sodišče potrdi prejem prošnje in sporoči ime osebe, institucije ali organa, na katerega je treba nasloviti vlogo.

    2. Če je bil ali bo zahtevani dokument objavljen v dvanajstih mesecih po vložitvi prošnje, se od vlagatelja zahteva, da se obrne na Urad za uradne publikacije Evropskih skupnosti v Luksemburgu.

    3. Računsko sodišče lahko zavrne dostop do dokumentov na podlagi naslednjih meril:

    (a) zaščita javnih interesov (npr. javna varnost, mednarodni odnosi, monetarna stabilnost, sodni postopki, nadzorne in preiskovalne dejavnosti),

    (b) zaščita posameznika in njegove zasebnosti (zlasti vsi osebni podatki glede uradnikov in drugih uslužbencev Računskega sodišča),

    (c) zaščita poslovnih in industrijskih skrivnosti,

    (d) zaščita finančnih interesov Skupnosti,

    (e) zaščita zaupnosti na zahtevo posameznika ali pravne osebe, ki je zagotovila informacije, ali zaupnosti, ki jo zahteva zakonodaja države članice, ki je zagotovila informacije.

    4. V skladu s pravili o zaupnosti iz člena 88(1) Finančne uredbe Računsko sodišče zavrne dostop do vseh dokumentov, ki vsebujejo pripombe glede revizij.

    5. Računsko sodišče lahko zavrne dostop tudi zaradi zaščite zaupnosti svojih posvetovanj. Praviloma in razen če ne odloči drugače sodišče zavrne dostop do vseh dokumentov, ki se nanašajo na njegove delovne postopke.

    Člen 5

    Začetek veljavnosti

    Ta sklep je Računsko sodišče sprejelo na svojem 543. sestanku dne 20. februarja 1997. Učinkovati začne prvega dne v mesecu, ki sledi njegovemu sprejetju, t.j. 1. marca 1997.

    V Luxembourgu, 7. aprila 1997

    Za Računsko sodišče

    Bernhard Friedmann

    Predsednik

    [1] UL L 43, 15.2.1983, str. 1.

    --------------------------------------------------

    Top