Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

A tájékoztatáshoz való jog a büntetőeljárás során

A tájékoztatáshoz való jog a büntetőeljárás során

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

2012/13/EU irányelv a büntetőeljárás során a tájékoztatáshoz való jogról

MI AZ IRÁNYELV CÉLJA?

Közös minimumszabályokat állapít meg a büntetőeljárás során a tájékoztatáshoz való jogra vonatkozóan az Európai Unió (EU) egész területén.

FŐBB PONTOK

Alkalmazás

Az irányelv alkalmazása:

  • attól az időponttól kezdve kell alkalmazni, amikor valamely uniós tagállam illetékes hatóságai az érintett személy tudomására hozzák, hogy bűncselekmény elkövetésével gyanúsítják vagy vádolják;
  • az eljárás befejezéséig alkalmazandó, adott esetben ideértve a büntetés kiszabását és az esetleges jogorvoslatról való döntést is.

Eljárási jogok

  • A tagállamoknak biztosítaniuk kell, hogy a gyanúsítottak és a vádlottak legalább a következő eljárási jogokról tájékoztatást kapjanak:
    • ügyvéd igénybevételének joga;
    • térítésmentes jogi tanácsadásra való bármely jogosultság, és igénybevételének feltételei;
    • a vádra, azaz az arra a bűncselekményre vonatkozó tájékoztatáshoz való jog, amelynek elkövetésével az érintetteket gyanúsítják vagy vádolják;
    • a tolmácsoláshoz és a fordításhoz való jog;
    • a hallgatáshoz való jog.
  • A fentiekről szóban vagy írásban, egyszerű és közérthető nyelven kell tájékoztatást nyújtani, figyelembe véve a kiszolgáltatott személyek speciális igényeit.

A jogokról szóló írásbeli tájékoztató

  • Az őrizetbe vett vagy fogva tartott gyanúsítottaknak és vádlottaknak át kell adni a jogokról szóló írásbeli tájékoztatót, amit elolvashatnak, és meg kell nekik engedni, hogy azt a szabadságelvonásuk ideje alatt a birtokukban tarthassák.
  • A jogokról szóló tájékoztatónak az eljárási jogokra vonatkozó tájékoztatáson túlmentően a nemzeti jog szerint alkalmazandó alábbi jogokra vonatkozó információkat is tartalmaznia kell:
    • az ügy anyagaiba való betekintés joga;
    • a konzuli hatóságok és egy személy értesítéséhez való jog;
    • sürgősségi orvosi ellátáshoz való jog;
    • a gyanúsítottak, illetve a vádlottak legfeljebb néhány óráig vagy napig lehetnek megfosztva szabadságuktól, mielőtt igazságügyi hatóság elé állítják őket;
    • az őrizetbe vétel elleni panasztételnek, a fogva tartás felülvizsgálata kezdeményezésének, illetve ideiglenes szabadlábra helyezés kérelmezésének lehetőségei.
  • A jogokról szóló írásbeli tájékoztatót egyszerűen és közérthetően kell megfogalmazni, és azt a gyanúsítottak és a vádlottak által értett nyelven kell az érintett személyek rendelkezésére bocsátani. Ha a jogokról szóló írásbeli tájékoztató a megfelelő nyelven nem áll rendelkezésre, az érintett személyeket az általuk értett nyelven szóban kell tájékoztatni a jogaikról. Ezt követően mielőbb át kell adni részükre a jogokról szóló, általuk értett nyelven készült írásbeli tájékoztatót.
  • A 2002/584/IB kerethatározattal (lásd az összefoglalót) bevezetett európai elfogatóparancs végrehajtása érdekében letartóztatott személyeket haladéktalanul el kell látni egy, az adott tagállam nemzeti joga szerinti jogaikat ismertető jogokról szóló tájékoztatóval.

A váddal kapcsolatos tájékoztatáshoz való jog

  • Az uniós tagállamoknak biztosítaniuk kell, hogy a gyanúsítottak és a vádlottak tájékoztatást kapjanak a bűncselekményről, amelynek elkövetésével gyanúsítják vagy vádolják őket, valamint őrizetbe vételük vagy fogva tartásuk okairól.
  • Legkésőbb a vád tartalmának bírósághoz való benyújtásakor részletes tájékoztatást kell nyújtani a vádra vonatkozóan, többek között a bűncselekmény jellegéről és jogi minősítéséről, valamint a vádlott szerepének jellegéről.
  • Az uniós tagállamoknak biztosítaniuk kell, hogy a gyanúsítottakat, illetve a vádlottakat folyamatosan tájékoztassák az ezen információkban bekövetkezett változásokról.

Az ügy anyagaiba való betekintés joga

Amennyiben valakit büntetőeljárás során őrizetbe vesznek, illetve fogva tartanak, az őrizetbe vett személy vagy ügyvédje rendelkezésére kell bocsátani az adott üggyel kapcsolatos, az illetékes hatóságok birtokában lévő összes olyan dokumentumot, amely nélkülözhetetlen az őrizetbe vétel vagy fogva tartás jogszerűségének vitatásához.

A gyanúsítottaknak és vádlottaknak a védelemhez való joguk hatékony gyakorlása érdekében kellő időben, de legkésőbb a vád érdemi részének bíróság elé terjesztésekor hozzáférést kell biztosítani az illetékes hatóságok vagy ügyvédjeik birtokában lévő valamennyi lényeges bizonyítékhoz.

Az ügy anyagaihoz való hozzáférésnek ingyenesnek kell lennie.

Jogorvoslati lehetőségek

Az uniós tagállamoknak biztosítaniuk kell, hogy a gyanúsítottaknak és a vádlottaknak, illetve ügyvédjüknek joga legyen ahhoz, hogy jogorvoslattal élhessenek, ha az illetékes hatóságok elmulasztják vagy megtagadják az ezen irányelv szerinti tájékoztatást.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ AZ IRÁNYELV?

Az irányelv 2012. június 21-én lépett hatályba, és 2014. június 2-ig kellett a tagállamokban jogszabállyá válnia.

HÁTTÉR

További információk:

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 2012/13/EU irányelve (2012. május 22.) a büntetőeljárás során a tájékoztatáshoz való jogról (HL L 142., 2012.6.1., 1–10. o.)

A 2012/13/EU irányelv későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Tanács kerethatározata 2002. június 13-i 2002/584/IB kerethatározata az európai elfogatóparancsról és a tagállamok közötti átadási eljárásokról (HL L 190., 2002.7.18., 1–20. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 03.06.2021

Az oldal tetejére