EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014D0604(01)

Sklep Komisije z dne 3. junija 2014 o ustanovitvi strokovne skupine Komisije za nadzor raka in razveljavitvi Sklepa 96/469/ES

UL C 167, 4.6.2014, p. 4–8 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 06/08/2018; razveljavil 32018D0718(02)

4.6.2014   

SL

Uradni list Evropske unije

C 167/4


SKLEP KOMISIJE

z dne 3. junija 2014

o ustanovitvi strokovne skupine Komisije za nadzor raka in razveljavitvi Sklepa 96/469/ES

2014/C 167/05

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

V skladu s členom 168(2) Pogodbe o delovanju Evropske unije morajo države članice v povezavi s Komisijo medsebojno usklajevati svoje politike in programe na področjih iz odstavka 1. Komisija lahko v tesni povezavi z državami članicami daje koristne pobude za pospeševanje takšnega usklajevanja, zlasti pobude, namenjene oblikovanju smernic in kazalcev, organizaciji izmenjave najboljših praks ter pripravi elementov, potrebnih za redno spremljanje in presojo.

(2)

V beli knjigi Komisije „Skupaj za zdravje: strateški pristop EU za obdobje 2008–2013 (1)“, ki jo je Komisija sprejela 23. oktobra 2007 in ki vsebuje zdravstveno strategijo EU, je bil rak določen za prednostno področje ukrepanja.

(3)

Svet je 2. decembra 2003 sprejel priporočilo o presejalnih pregledih za odkrivanje raka (2).

(4)

Svet je 10. junija 2008 sprejel sklepe o zmanjšanju bremena raka (3), 13. septembra 2010 pa o boju proti raku (4).

(5)

Evropska komisija je 24. junija 2009 sprejela „Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij o boju proti raku: Evropsko partnerstvo“ (5).

(6)

Sporočilo predsednika Komisije z dne 10. novembra 2010 z naslovom „Okvir za strokovne skupine Komisije: Horizontalna pravila in javni register“ (6) (v nadaljnjem besedilu: okvir za strokovne skupine Komisije) določa spremenjen sklop pravil za vse strokovne skupine Komisije.

(7)

Priprava in izvajanje dejavnosti na področju raka zahteva tesno sodelovanje s specializiranimi organi v državah članicah in zainteresiranimi stranmi. Tako sodelovanje bi pomenilo odgovor na zahteve predstavnikov držav članic in deležnikov za izboljšano usklajevanje zaradi večjega obsega dela na področju raka. Poleg tega izmenjava znanja in informacij lahko pripomore k reševanju nekaterih težav, ki jih imajo države članice pri nadzoru raka in olajša sodelovanje z drugimi pomembnimi akterji, kot so združenja bolnikov.

(8)

Nasveti priznanih evropskih strokovnjakov na področju raka, sprejeti v okviru strokovne skupine, ki bi jo ustanovila Komisija, bi morali biti vedno na voljo. Strokovna skupina za nadzor raka bi morala Komisiji na njeno zahtevo zagotoviti svetovanje in strokovno znanje pri oblikovanju in izvajanju dejavnosti Unije na področju raka ter spodbujati izmenjavo relevantnih izkušenj, politik in praks med državami članicami in različnimi vključenimi stranmi.

(9)

Ta skupina bi morala biti sestavljena iz predstavnikov držav članic, predstavnikov združenj onkoloških bolnikov, predstavnikov evropskih združenj za preprečevanje raka, evropskih poklicnih združenj ali znanstvenih organizacij na področju raka, predstavnika proizvajalcev proizvodov ali ponudnikov storitev na področju raka ter predstavnika Mednarodne agencije za raziskave raka, da se omogoči široka zastopanost deležnikov in strokovnjakov na področju raka.

(10)

Strokovna skupina za nadzor raka ne bi smela delovati kot odbor v smislu Uredbe (EU) št. 182/2011 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. februarja 2011 o določitvi splošnih pravil in načel, na podlagi katerih države članice nadzirajo izvajanje izvedbenih pooblastil Komisije (7).

(11)

Osebne podatke bi bilo treba obdelovati v skladu z Uredbo (ES) št. 45/2001 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. decembra 2000 o varstvu posameznikov pri obdelavi osebnih podatkov v institucijah in organih Skupnosti in o prostem pretoku takih podatkov (8).

(12)

Zato bi bilo treba Sklep Komisije 96/469/ES z dne 30. julija 1996 o Svetovalnem odboru za preprečevanje raka (9) razveljaviti –

SPREJELA NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Ustanovitev strokovne skupine

Ustanovi se strokovna skupina Komisije za nadzor raka (v nadaljnjem besedilu: strokovna skupina).

Člen 2

Naloge strokovne skupine

1.   Na zahtevo Komisije ali služb Komisije strokovna skupina izvaja naslednje naloge na področju raka:

(a)

Komisiji pomaga pri pripravi pravnih instrumentov in političnih dokumentov, smernic in priporočil za nadzor raka ter podatkov o raku, vključno z epidemiologijo, zgodnjim odkrivanjem raka in presejalnimi pregledi za odkrivanje raka, pri informiranju javnosti o preprečevanju raka, pri postopku za zagotavljanje kakovosti pri zdravljenju raka in preventivnih vidikih, ki bi jih lahko razvili na podlagi rezultatov temeljnih, translacijskih in kliničnih raziskav raka, ki se izvajajo v okviru raziskovalnih programov EU in drugih mednarodnih ali nacionalnih raziskovalnih pobud ter pri pomembnih temah v zvezi z rakom;

(b)

Komisiji svetuje pri izvajanju ukrepov Unije in predlaga izboljšave sprejetih ukrepov;

(c)

Komisiji svetuje pri spremljanju, ocenjevanju in širjenju rezultatov ukrepov, sprejetih na ravni Unije in na nacionalni ravni;

(d)

Komisiji svetuje glede mednarodnega sodelovanja;

(e)

izboljšuje usklajevanje in izmenjavo informacij med državami članicami;

(f)

za Komisijo pripravlja celovit pregled politik Unije in nacionalnih politik;

(g)

zbira informacije o ustreznih izkušnjah, politikah in praksah držav članic in različnih vključenih strani.

2.   Strokovna skupina lahko za izvajanje nalog iz odstavka 1 na zahtevo služb Komisije izdaja mnenja, priporočila in poročila.

3.   Naloge strokovne skupine se ne prekrivajo s področji, ki jih pokrivata Svetovalni odbor za varnost in zdravje pri delu (ACSH), ustanovljen s Sklepom Sveta 2003/C 218/01 (10), in Znanstveni odbor za omejitve poklicne izpostavljenosti kemičnim snovem (SCOEL), ustanovljen s Sklepom Komisije 2014/113/EU (11), s področji iz Direktive 2004/37/ES Evropskega parlamenta in Sveta (12) o varovanju delavcev pred nevarnostmi zaradi izpostavljenosti rakotvornim ali mutagenim snovem pri delu ali področji, na katerih deluje Odbor za farmacijo, ustanovljen s Sklepom Sveta 75/320/EGS (13).

Člen 3

Posvetovanje

Komisija se lahko s strokovno skupino posvetuje o vseh zadevah v zvezi z rakom.

Člen 4

Članstvo – imenovanje članov

1.   Strokovno skupino sestavljajo naslednji člani:

(a)

pristojni organi držav članic;

(b)

trije predstavniki združenj onkoloških bolnikov;

(c)

dva predstavnika evropskih združenj za preprečevanje raka;

(d)

trije predstavniki evropskih poklicnih združenj ali znanstvenih organizacij na področju raka;

(e)

en predstavnik proizvajalcev proizvodov ali ponudnikov storitev na področju raka;

(f)

en predstavnik Mednarodne agencije za raziskave raka.

2.   Pristojni organi držav Efte, ki so pogodbenice Sporazuma o Evropskem gospodarskem prostoru, lahko na zahtevo zadevnih držav Efte tudi postanejo člani skupine.

3.   Pristojni organi držav kandidatk za pristop k Evropski uniji lahko na zahtevo zadevnih držav prav tako postanejo člani skupine.

4.   Člane imenuje generalni direktor za zdravje in potrošnike.

5.   Člani, navedeni v točkah (b), (c), (d) in (e) odstavka 1, se imenujejo s seznama primernih kandidatov, ki se oblikuje po objavi razpisa za prijavo interesa. V razpisu za prijavo interesa se opredelijo zahtevane kvalifikacije in pogoji za pridobitev statusa člana strokovne skupine.

6.   Člani iz odstavka 1(a) do (f) ter odstavkov 2 in 3 imenujejo predstavnike in njihove nadomestne predstavnike, da nadomestijo predstavnike v primeru odsotnosti ali zadržanosti. Nadomestni predstavniki se imenujejo pod enakimi pogoji kot predstavniki. Nadomestni predstavniki samodejno nadomeščajo člane, ki so odsotni ali zadržani.

7.   Generalni direktor za zdravje in potrošnike lahko zavrne predstavnika ali nadomestnega predstavnika, ki ga je predlagala organizacija, če ne ustreza profilu, zahtevanemu v razpisu za prijavo interesa iz odstavka 5. V takih primerih se zadevno organizacijo zaprosi, da imenuje drugega predstavnika ali nadomestnega predstavnika.

8.   Mandat članov strokovne skupine traja tri leta in se lahko podaljša v okviru novega razpisa za prijavo interesa.

9.   Mandat člana se konča pred iztekom triletnega obdobja v primeru odstopa člana.

10.   Člane iz odstavka 1(b) do (f) ali njihove predstavnike je mogoče izključiti in nadomestiti za preostanek mandata v katerem koli od naslednjih primerov:

(a)

trajna nezmožnost za udeleževanje sestankov;

(b)

nezmožnost za učinkovito prispevanje k razpravam skupine;

(c)

neizpolnjevanje pogojev iz člena 339 Pogodbe o delovanju Evropske unije;

(d)

nadaljnje neizpolnjevanje kvalifikacij in pogojev, navedenih v razpisu za prijavo interesa iz odstavka 5.

11.   Generalni direktor za zdravje in potrošnike lahko prosi člana iz odstavka 1(b) do (f), da imenuje drugega predstavnika ali drugega nadomestnega predstavnika v primerih iz odstavka 10.

12.   Člane, katerih mandat se v skladu z odstavkoma 8 in 9 prekine pred iztekom triletnega obdobja, je mogoče zamenjati za preostalo obdobje njihovega mandata.

13.   Imena članov in njihovih predstavnikov se objavijo v registru strokovnih skupin Komisije in drugih podobnih subjektov (v nadaljnjem besedilu: register) (14). V registru se lahko objavijo imena organov držav članic.

14.   Osebni podatki se zbirajo, obdelujejo in objavljajo v skladu z Uredbo (ES) št. 45/2001.

Člen 5

Delovanje

1.   Strokovni skupini predseduje direktor, odgovoren za politiko javnega zdravja v generalnem direktoratu Komisije za zdravje in potrošnike. Direktor lahko prenese predsedovanje na drugega uradnika Komisije.

2.   V dogovoru s Komisijo lahko strokovna skupina ustanovi podskupine za proučitev posebnih vprašanj na podlagi mandata, ki ga določi skupina. Take podskupine se razpustijo takoj, ko izpolnijo mandat.

3.   Komisija lahko povabi strokovnjake s posebnim znanjem z določenega področja na dnevnem redu, ki niso člani strokovne skupine, da sodelujejo pri delu skupine. Poleg tega lahko Komisija podeli status opazovalca posameznikom ali organizacijam, v skladu s pravilom 8(3) okvira za strokovne skupine Komisije, in državam kandidatkam za pristop k EU.

4.   Člani strokovnih skupin in njihovi predstavniki ter namestniki predstavnikov kot tudi povabljeni strokovnjaki in opazovalci spoštujejo obveznosti o varovanju poslovne skrivnosti, določene v Pogodbah in njihovih izvedbenih pravilih, ter Pravilnik Komisije o varnosti v zvezi z zaščito tajnih podatkov EU iz Priloge k Sklepu Komisije 2001/844/ES, ESPJ, Euratom (15). Če teh obveznosti ne spoštujejo, lahko Komisija sprejme vse ustrezne ukrepe.

5.   Sestanki strokovne skupine in podskupin potekajo v prostorih Komisije, razen če se izjemoma organizirajo drugje iz ustrezno utemeljenih razlogov. Komisija zagotovi tajniške storitve. Komisija pripravlja dnevni red in zapisnike sestankov strokovne skupine. Sestankov strokovne skupine in njenih podskupin se lahko udeležujejo tudi drugi zainteresirani uradniki Komisije.

6.   Strokovna skupina sprejme poslovnik na podlagi standardnega poslovnika Komisije za strokovne skupine.

7.   Komisija objavi vse relevantne dokumente (npr. dnevne rede, zapisnike in prispevke sodelujočih) o dejavnostih strokovne skupine v registru ali s povezavo iz registra na posebni spletni strani, na kateri je mogoče najti zadevne informacije. Dokument se ne objavi, kadar bi njegovo razkritje oslabilo varstvo javnega ali zasebnega interesa, kakor je opredeljeno v členu 4 Uredbe (ES) št. 1049/2001 (16).

Člen 6

Stroški sestankov

1.   Sodelujoči v dejavnostih strokovne skupine za svoje storitve niso plačani.

2.   Komisija sodelujočim potne stroške in stroške bivanja, nastale pri opravljanju dejavnosti strokovne skupine, povrne v skladu z veljavnimi določbami Komisije.

3.   Stroški iz odstavka 2 se povrnejo v mejah razpoložljivih odobrenih sredstev, dodeljenih v okviru letnega postopka razporeditve sredstev.

Člen 7

Razveljavitev

Sklep 96/469/ES se razveljavi.

Člen 8

Ta sklep se uporablja od datuma sprejetja.

V Bruslju, 3. junija 2014

Za Komisijo

Tonio BORG

Član Komisije


(1)  COM(2007) 630 final, 23.10.2007.

(2)  UL L 327, 16.12.2003, str. 34.

(3)  2876. seja Sveta za zaposlovanje, socialno politiko, zdravje in varstvo potrošnikov, 10. junij 2008.

(4)  3032. seja Sveta za splošne zadeve, 13. september 2010.

(5)  COM(2009) 291 final, 24.6.2009.

(6)  C(2010) 7649 final, 10.11.2010.

(7)  UL L 55, 28.2.2011, str. 13.

(8)  UL L 8, 12.1.2001, str. 1.

(9)  UL L 192, 2.8.1996, str. 31, in UL L 204, 14.8.1996, str. 20.

(10)  UL C 218, 13.9.2003, str. 1.

(11)  UL L 62, 4.3.2014, str. 18.

(12)  UL L 229, 29.6.2004, str. 23.

(13)  UL L 147, 9.6.1975, str. 23.

(14)  Člani, ki ne želijo, da bi bilo njihovo ime objavljeno, lahko zaprosijo za odstopanje od tega pravila. Prošnja za neobjavo imena člana strokovne skupine se šteje za utemeljeno, kadar bi objava lahko ogrozila njegovo varnost ali integriteto ali neupravičeno posegla v njegovo zasebnost.

(15)  Sklep Komisije 2001/844/ES, ESPJ, Euratom z dne 29. novembra 2001 o spremembah njenega poslovnika (UL L 317, 3.12.2001, str. 1).

(16)  Te izjeme so namenjene zaščiti javne varnosti, vojaških zadev, mednarodnih odnosov, finančne, denarne ali gospodarske politike, zasebnosti in celovitosti posameznika, poslovnih interesov, sodnih postopkov in pravnih nasvetov, inšpekcij/preiskav/revizij in postopka odločanja institucije.


Top