EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52005AE0384

Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru k návrhu smernice Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa mení a dopĺňa smernica 95/2/ES o potravinárskych prísadách, iných než farby a sladidlá, a smernica 94/35/ES o sladidlách na potravinárske účely KOM(2004) 650 v konečnom znení – 2004/0237 COD

Ú. v. EÚ C 255, 14.10.2005, p. 59–60 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

14.10.2005   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 255/59


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru k návrhu smernice Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa mení a dopĺňa smernica 95/2/ES o potravinárskych prísadách, iných než farby a sladidlá, a smernica 94/35/ES o sladidlách na potravinárske účely

KOM(2004) 650 v konečnom znení – 2004/0237 COD

(2005/C 255/11)

Dňa 16. novembra 2004 sa Rada rozhodla prekonzultovať s Európskym hospodárskym a sociálnym výborom stanovisko k navrhovanej téme.

Odborná sekcia pre poľnohospodárstvo, rozvoj vidieka a životné prostredie, ktorá bola zodpovedná za prípravu prác výboru v tejto veci, prijala svoje stanovisko 17. marca 2005. Spravodajkyňou bola pani Ann Davison.

Na svojom 416. plenárnom zasadnutí, ktoré sa konalo 6. a 7. apríla 2005 (schôdzi zo 6. apríla 2005), prijal Európsky hospodársky a sociálny výbor nasledujúce stanovisko počtom hlasov 136, proti boli 2 členovia a 7 členovia sa hlasovania zdržali:

1.   Východisková situácia

1.1

Tento dokument je šiesty pozmeňovací návrh o potravinárskych prísadách, iných než farby a sladidlá za desať rokov, a tretí pre sladidlá.

1.2

Pozmeňovacie návrhy k smernici 95/2/ES, ktoré fungovali na princípe praktických zoznamov, sa týkajú prísad „iných než farby a sladidlá“. To znamená, že hlavná pozornosť sa sústreďuje hlavne na emulgátory, stabilizátory a konzervačné látky.

1.3

Pozmeňovacie návrhy majú za cieľ stiahnutie, zredukovanie, prehodnotenie, schválenie, rozšírenie, objasnenie a premenovanie určitých potravinárskych prísad v týchto relevantných kategóriách. Tieto zmeny berú do úvahy stanoviská Vedeckého výboru pre potraviny Úradu pre bezpečnosť európskych potravín k návrhom nových prísad a rozšíreniu použitia určitých existujúcich prísad. Pozmeňovacie návrhy zavedú aj harmonizované kontroly prísad, ktoré sú potrebné pre uskladňovanie a používanie chuťových látok. (V súčasnosti platia pre jednotlivé členské štáty odlišné zákony).

1.4

Nové ustanovenia zaistia, aby boli prísady povolené iba tam, kde bola vyhodnotená ich bezpečnosť, oprávnené ich technologické využitie a kde neboli identifikované žiadne obavy pri požívaní takých potravín.

2.   Všeobecné pripomienky

2.1

Výbor navrhol zriadenie Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín a je potešený z výslednej separácie hodnotenia rizík od riadenia rizík, rovnako aj z toho, že Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) zohľadňuje potrebu nových výrobkov. Výbor dúfa, že členské štáty používajú adekvátne zdroje na presadenie nového prístupu EFSA. EHSV víta túto aktualizáciu legislatívy a má určité konkrétne pripomienky.

3.   Konkrétne pripomienky

Bolo by jasnejšie, keby Komisia vo svojich dokumentoch uviedla k vymenovaným prísadám e-čísla, tak ako sú uvedené na etikete produktu.

3.1   Zlúčeniny sodíka

Text uvádza niekoľko zlúčenín sodíka. EHSV sa obáva, že spotrebitelia si z označenia na etikete výrobkov neuvedomia, že sú slané a toto môže prispieť k ich celkovej maximálnej navrhovanej hodnote priemerného denného príjmu (ADI) 6 g. Preto nemôžu cieľavedome reagovať na radu, aby znížili príjem týchto látok.

3.2   Dusitany a dusičnany

Komisia si na radu EFSA praje čo možno najväčšmi znížiť povolené hladiny bez ohrozenia bezpečnosti potravín. Dusitany a dusičnany sú užitočné konzervačné látky, ale ich príliš vysoká spotreba znamená riziko. Komisia preto navrhuje stratégiu, ktorá stanoví ich maximálnu hladinu. EHSV by v záujme bezpečnosti spotrebiteľov rád videl čo najnižšiu možnú základnú hladinu, v prípade potreby s rozličnými hladinami pre rozličné výrobky.

3.3   Potraviny predĺženej dojčenskej výživy, potravinové doplnky a potraviny na špeciálne lekárske účely

EHSV podporuje návrh Komisie zladiť znenie návrhu tým, že nahradí výraz v celej legislatíve „potraviny predĺženej dojčenskej výživy“ výrazmi „spracované potraviny na báze obilnín a potraviny pre malé deti“ a objasniť formuláciu potravinových dodatkov a potravín na špeciálne lekárske účely.

3.4   p – Hydroxybenzoany

3.4.1

Tieto látky mali byť podrobené revízii a EFSA určila úplnú skupinu týchto látok prijateľnú pre denné požitie v množstve 0-10 mg/kg váhy pre celkové množstvo esterov kyseliny metyl a etyl p-hydroxybenzoovej. Odporúča sa však vyňať súhlas pre propylparabén, ktorý mal účinky na pohlavné hormóny a reprodukčné orgány u mladých potkanov. Rovnako sa navrhuje vyňať používanie p-hydroxybenzoanov v tekutých diétnych potravinových doplnkoch.

3.4.2

Výbor chápe, že výpočet množstiev ADI (ADI = acceptable daily intake = najvyššie povolené množstvo látky za deň pri dlhodobom používaní v potravinách) zo strany EFSA umožňuje vhodný bezpečnostný limit pre deti a iné zraniteľné skupiny. Súhlasí s tým, že ak sa vyskytnú hoci aj veľmi malé pozorované nepriaznivé účinky, súhlas s týmito látkami by sa mal stiahnuť.

3.5   Želé látky v želé mištičkách

Vzhľadom na preukázané riziko zadusenia sa navrhuje stiahnuť z používania istý počet potravinárskych prísad na tvorbu želé. EHSV súhlasí so zákazom, ale poukazuje na to, že skôr tvar, forma a konzistencia takých sladkostí spôsobujú riziko, než samotné prísady. Preto je potrebný širší zákaz, aby sa celkove zabránilo tomu, aby prišli na trh. Keďže neexistuje ustanovenie v rámci všeobecného zákona o potravinách alebo v rámci smernice o všeobecnej bezpečnosti výrobkov pre zavedenie zákazu na samotný výrobok, mal by byť výrobok zakázaný kvôli prísadám, ktoré obsahuje. Výbor je toho názoru, že EÚ by mala mať možnosť tento nebezpečný potravinársky výrobok zakázať.

3.6   Erytritol

Je to sladidlo, ktoré sa prirodzene vyskytuje v niektorých druhoch ovocia, húb, fermentovaných potravinách a syre, ale ktoré je tiež užitočné na iné účely a navrhuje sa povoliť ho na rôzne použitia. EHSV súhlasí s týmto rozhodnutím, ale má námietky voči zneniu „zamaskovanie nežiaducich zlých chutí“, ktoré znie, akoby sa mohlo maskovať, že niektoré potraviny nie sú najčerstvejšie. EHSV poukazuje na výhody nového sladidla pre konkrétne skupiny častých užívateľov, akými sú napríklad diabetici. Nielenže zvyšuje voľbu výrobkov obsahujúcich umelé sladidlá, ale má aj menšie laxatívne účinky, ktoré v tomto prípade ani nemusia byť uvedené na etikete.

3.7   4 – hexylrezorcinol

3.7.1

Táto látka je navrhnutá ako alternatíva, a nie ako náhrada sulfidov, ktoré bránia hnednutiu kôrovcov. Vedecký výbor pre potraviny nariadil, že látka je prípustná za predpokladu, že jej zvyškové množstvo v mäse kôrovcov nepresiahne 2 mg/kg.

3.7.2

EFSA má obavy o ľudí, ktorí konzumujú mimoriadne množstvá kôrovcov – napríklad o ľudí, ktorí žijú na pobreží. Výbor by mal zhodnotiť, či je pre spotrebiteľov bezpečnejší 4-hexylrezorcinol, sulfidy, alebo ich kombinácia.

3.8   Sójová hemicelulóza

Táto látka sa získava z vlákien tradičnej sóje a je schválená Vedeckým výborom pre potraviny. Všetky výrobky zo sóje, vrátane sójovej hemicelulózy, musia byť označené, pretože sú potenciálne alergény.

3.8.1

EHSV akceptuje túto zmenu ohľadom použitia sójovej hemicelulózy, pretože bola preukázaná potreba takého obmedzeného použitia.

3.9   Etylcelulóza

Pripravuje sa z drevnej buničiny alebo bavlny a má široké použitie ako náplň vo farmaceutických tabletkách. EFSA si nemyslí, že sú potrebné nejaké ADI. EHSV súhlasí s návrhom na rozšírenie jej použitia rovnakým spôsobom ako pre iné celulózy.

3.10   Rozšírenie použitia už existujúcich schválených potravinárskych prísad

Komisia navrhuje rozšíriť použitie troch prísad, hydrouhličitanu sodného, sorbátov a benzoanov a oxidu kremičitého.

Hydrouhličitan sodný

Prísada bola pôvodne definovaná ako pomôcka pre spracovanie, ktorá nespadá pod kompetenciu Spoločenstva. Teraz bola opätovne definovaná, ale jej použitie Komisia nespochybnila, pretože je už povolená v ekologických potravinách.

Sorbáty a benzoany v kôrovcoch

Navrhuje sa rozšíriť používanie vyššie uvedených látok na základe toho, že sa nepredpokladá, že by sa spotreba výrazne zvýšila. EHSV si myslí, že priemerný údaj pre spotrebu takých výrobkov môže ukrývať výrazné obmeny a pýta sa, či sú nároční spotrebitelia dostatočne chránení. Výbor víta fakt, že Komisia zhromažďuje viac informácií o benzoanoch.

Oxid kremičitý

Komisia musí objasniť svoj názor ohľadom toho, že by bolo lepšie zvýšiť dávky oxidu kremičitého namiesto vysokej spotreby organických farbív.

3.11   Načasovanie

Pozastavenie uvedenia na trh cukríkov v želé mištičkách ba malo pretrvať dovtedy a pod tou podmienkou, kým sa neprijme nová legislatíva, ktorá bude mať rovnaký účinok.

Brusel 6. apríla 2005

Predsedníčka

Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Anne-Marie SIGMUND


Top