EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017M7932

Opinia Komitetu Doradczego ds. Koncentracji wydana na posiedzeniu w dniu 14 marca 2017 r. dotycząca projektu decyzji w sprawie COMP/M.7932 – Dow/DuPont – Sprawozdawca: Bułgaria

Dz.U. C 353 z 20.10.2017, p. 3–5 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

20.10.2017   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

C 353/3


Opinia Komitetu Doradczego ds. Koncentracji wydana na posiedzeniu w dniu 14 marca 2017 r. dotycząca projektu decyzji w sprawie COMP/M.7932 – Dow/DuPont

Sprawozdawca: Bułgaria

(2017/C 353/03)

Transakcja

1.

Komitet Doradczy (9 państw członkowskich) zgadza się z Komisją, że transakcja stanowi koncentrację w rozumieniu art. 3 ust. 1 lit. b) rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw.

Wymiar unijny

2.

Komitet Doradczy (9 państw członkowskich) zgadza się z Komisją, że transakcja ma wymiar unijny zgodnie z art. 1 ust. 2 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw.

Rynki produktowe i geograficzne

3.

Komitet Doradczy (9 państw członkowskich) zgadza się z podanymi przez Komisję definicjami właściwych rynków produktowych w odniesieniu do postaci użytkowych środków ochrony roślin, a mianowicie z segmentacją następujących rynków:

3.1.

rynki herbicydów;

3.2.

rynki insektycydów;

3.3.

rynki nematocydów; jak również

3.4.

rynki fungicydów.

4.

Komitet Doradczy (9 państw członkowskich) zgadza się z podanymi przez Komisję definicjami następujących właściwych rynków produktowych:

4.1.

rynków wydawania zezwoleń dla substancji czynnych;

4.2.

rynków materiału siewnego;

4.3.

rynków edytowania genów;

4.4.

rynków kopolimerów kwasów;

4.5.

rynków jonomerów;

4.6.

rynków innych produktów inżynierii materiałowej; jak również

4.7.

rynków produktów specjalistycznych.

5.

Komitet Doradczy (9 państw członkowskich) zgadza się z podaną przez Komisję definicją zakresu konkurencji w dziedzinie innowacji.

6.

Komitet Doradczy (9 państw członkowskich) zgadza się z podanymi przez Komisję definicjami właściwych rynków geograficznych w odniesieniu do:

6.1.

rynków postaci użytkowych środków ochrony roślin;

6.2.

rynków wydawania zezwoleń dla substancji czynnych;

6.3.

rynków materiału siewnego;

6.4.

rynków edytowania genów;

6.5.

rynków produktów inżynierii materiałowej; jak również

6.6.

rynków produktów specjalistycznych.

7.

Komitet Doradczy (9 państw członkowskich) zgadza się z podaną przez Komisję definicją zakresu geograficznego konkurencji w dziedzinie innowacji.

Ocena konkurencji

8.

Komitet Doradczy (9 państw członkowskich) zgadza się z oceną Komisji, że transakcja doprowadziłaby do znacznego zakłócenia skutecznej konkurencji na rynkach:

8.1.

herbicydów do ochrony zbóż, rzepaku, słonecznika, ryżu i pastwisk;

8.2.

insektycydów owadów żujących i wysysających (w tym wciornastków); jak również

8.3.

fungicydów stosowanych przeciwko zarazie ryżowej.

9.

Komitet Doradczy (9 państw) zgadza się z oceną Komisji, że transakcja doprowadziłaby do znacznego zakłócenia skutecznej konkurencji w dziedzinie innowacji dotyczących ochrony roślin w zakresie:

9.1.

pokrywających się badań oraz produktów na wczesnym etapie, które strony mogą wprowadzić na rynek; jak również

9.2.

całego przemysłu ochrony roślin.

10.

Komitet Doradczy (9 państw członkowskich) zgadza się z oceną Komisji, że transakcja doprowadziłaby do znacznego zakłócenia skutecznej konkurencji na rynkach:

10.1.

kopolimerów kwasów; jak również

10.2.

jonomerów.

11.

Komitet Doradczy (9 państw członkowskich) zgadza się z Komisją, że ostateczne zobowiązania zaproponowane przez strony w dniu 17 lutego 2017 r. są wystarczające w świetle zastrzeżeń Komisji dotyczących konkurencji.

12.

Komitet Doradczy (9 państw członkowskich) zgadza się z oceną Komisji, że transakcja nie doprowadziłaby do znacznego zakłócenia skutecznej konkurencji wskutek związku między działalnością stron na:

12.1.

rynkach herbicydów przedwschodowych o szerokim spektrum działania do ochrony zbóż, herbicydów powschodowych stosowanych w uprawie buraka do zwalczania chwastów szerokolistnych, jak również herbicydów powschodowych stosowanych w uprawie kukurydzy do zwalczania chwastów szerokolistnych;

12.2.

rynkach insektycydów do ochrony rzepaku;

12.3.

rynkach fungicydów do ochrony zbóż, fungicydów zwalczających chorobę ryżu wywoływaną przez Rhizoctonia solani, fungicydów do ochrony warzyw i kwiatów, a także fungicydów do ochrony winorośli;

12.4.

rynkach środków do zwalczania nicieni;

12.5.

rynkach wydawania zezwoleń dla substancji czynnych;

12.6.

rynkach materiału siewnego;

12.7.

rynkach edytowania genów;

12.8.

rynkach produktów inżynierii materiałowej innych niż kopolimery i jonomery; jak również

12.9.

rynkach produktów specjalistycznych.

13.

Komitet Doradczy (9 państw członkowskich) zgadza się z Komisją, że – z zastrzeżeniem całkowitego wypełnienia ostatecznych zobowiązań zaproponowanych przez strony w dniu 17 lutego 2017 r. – transakcja nie doprowadziłaby do znacznego zakłócenia skutecznej konkurencji na rynku wewnętrznym lub na jego istotnej części.

Zgodność z rynkiem wewnętrznym

14.

Komitet Doradczy (9 państw członkowskich) zgadza się z Komisją, że transakcja powinna zatem zostać uznana za zgodną z rynkiem wewnętrznym oraz funkcjonowaniem Porozumienia EOG zgodnie z art. 2 ust. 2 i art. 8 ust. 2 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw oraz art. 57 Porozumienia EOG.


Top