EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017JC0008

Kopīgs priekšlikums PADOMES LĒMUMS par Savienības nostāju Asociācijas padomē, kas izveidota ar Asociācijas nolīgumu starp Eiropas Savienību un Eiropas Atomenerģijas kopienu un to dalībvalstīm, no vienas puses, un Moldovas Republiku, no otras puses, attiecībā uz ES un Moldovas Republikas asociācijas programmas pieņemšanu

JOIN/2017/08 final - 2017/050 (NLE)

Briselē, 8.3.2017

JOIN(2017) 8 final

2017/0050(NLE)

Kopīgs priekšlikums

PADOMES LĒMUMS

par Savienības nostāju Asociācijas padomē, kas izveidota ar Asociācijas nolīgumu starp Eiropas Savienību un Eiropas Atomenerģijas kopienu un to dalībvalstīm, no vienas puses, un Moldovas Republiku, no otras puses, attiecībā uz ES un Moldovas Republikas asociācijas programmas pieņemšanu


PASKAIDROJUMA RAKSTS

1.PRIEKŠLIKUMA KONTEKSTS

Priekšlikuma pamatojums un mērķi

Attiecības starp ES un Moldovas Republiku (turpmāk “Moldova”) pašlaik balstās uz to asociācijas nolīgumu un uz pārskatīto Eiropas kaimiņattiecību politikas 1 satvaru, un divpusējo attiecību pamatprincipi ir lielāka diferenciācija starp partnervalstīm un to atbildības palielināšana.

ES un Moldovas asociācijas nolīgums tika parakstīts 2014. gada 27. jūnijā, un to provizoriski piemēro no 2014. gada 1. septembra. Pēc ratifikācijas procesa pabeigšanas tas stājās spēkā un kļuva pilnībā piemērojams 2016. gada 1. jūlijā.

Sadarbības padomes 2014. gada 26. jūnija sanāksmē Puses vienojās par asociācijas programmu nolūkā sagatavot un sekmēt asociācijas nolīguma īstenošanu. Asociācijas programmā tika sniegts praktisks, uz nolīguma struktūru balstīts satvars prioritāšu saraksta izveidei attiecībā uz kopīgu darbu 2014.–2016. gadā nolūkā sasniegt virsmērķus — politisko asociāciju un ekonomisko integrāciju.

Ņemot vērā Padomes 2016. gada 15. februāra secinājumus par Moldovu un steidzamo vajadzību pēc reformām valstī, kā arī asociācijas nolīguma pilnīgo piemērošanu no 2016. gada 1. jūlija, par svarīgu politisko prioritāti ir kļuvusi asociācijas programmas atjaunināšana nolūkā atspoguļot tajā pašreizējo Pušu attiecību stāvokli.

Ar Asociācijas padomes lēmuma projektu, kas pievienots šim priekšlikumam, tiek atjaunināta un pielāgota asociācijas programma 2014.–2016. gadam un noteiktas jaunas prioritātes kopīgam darbam 2017.–2019. gadā. Tajā tiek nošķirtas īstermiņa prioritātes (ievērojams progress būtu jāpanāk līdz 2017. gada beigām) un vidēja termiņa prioritātes (ievērojams progress būtu jāpanāk nākamo divu gadu laikā).

Saskanība ar pašreizējiem noteikumiem konkrētajā politikas jomā

Asociācijas programma ir saskaņā ar šajā jomā noteiktajām ES politikas prioritātēm, proti, kaimiņreģionu stabilizāciju politikas, ekonomikas un drošības ziņā, un tajā pašā laikā tiek ievērotas ES intereses un veicinātas vispārējās vērtības.

Saskanība ar citām Savienības politikas jomām

Ierosinātajā “ES un Moldovas Republikas asociācijas programmā” ir atspoguļotas ES ilgstošās attiecības ar tās austrumu partneri, un tā pilnībā atbilst aicinājumam nesen pieņemtajā ES globālajā stratēģijā dot lielāku ieguldījumu to valstu un sabiedrību noturībā, kas atrodas austrumu kaimiņreģionos, un veidot ciešākas attiecības ar tām. Šāda integrēta pieeja noturībai nozīmē, ka būs jāpievēršas gadījumiem, kur valdības, ekonomikas, sabiedrības un klimata/enerģijas ziņā trauslums ir visakūtākais.

Ierosinātajā asociācijas programmā cita starpā ir ņemta vērā nepieciešamība stiprināt demokrātiju un tiesiskumu un veicināt cilvēktiesības, pamatbrīvības un labu pārvaldību; tajā pastiprināta uzmanība pievērsta arī starptautiskai sadarbībai terorisma apkarošanas jomā, konfliktu novēršanai, reģionālajai stabilitātei un brīvas tirdzniecības potenciālam pilnībā funkcionējošā tirgus ekonomikā, ko regulētu tāda rīcībpolitika, kas pakāpeniski tiktu saskaņota ar ES rīcībpolitiku nolūkā radīt izaugsmi un nodarbinātību.

2.JURIDISKIE ASPEKTI

Šis ir uz LESD 218. panta 9. punktu balstīts priekšlikums Padomes Lēmumam par Savienības nostāju Asociācijas padomē, kas izveidota ar Asociācijas nolīgumu starp Eiropas Savienību un Eiropas Atomenerģijas kopienu un to dalībvalstīm, no vienas puses, un Moldovas Republiku, no otras puses, attiecībā uz asociācijas programmas 2017.–2019. gadam pieņemšanu. Materiālais juridiskais pamats asociācijas programmas pieņemšanai ir LESD 217. pants (asociācijas nolīgumi ar trešām valstīm).

Ir paredzēts, ka jauno asociācijas programmu ES un Moldovas Asociācijas padome pieņems rakstiskā procedūrā pēc tam, kad Padome, pamatojoties uz LESD 218. panta 9. punktu, būs pieņēmusi ES nostāju, kas jāieņem Asociācijas padomē. Pēc pieņemšanas asociācijas programma būs par pamatu atbalsta plānošanai, ko sniedz Eiropas kaimiņattiecību instrumenta (EKI) ietvaros.

2015. gada 14. decembra Padomes secinājumos par Eiropas kaimiņattiecību politikas pārskatīšanu atzinīgi novērtēti Kopīgajā paziņojumā par pārskatīšanu 2 izklāstītie priekšlikumi “turpināt attīstīt attiecības ar partneriem, kuri vēlas izvērst padziļinātas attiecības ar ES, pamatojoties uz kopīgām vērtībām”. Kopīgajā paziņojumā ir uzsvērta asociācijas programmu un partnerattiecību prioritāšu loma, kas ir “palīdzības prioritāšu noteikšanas pamats”.

3.EX POST IZVĒRTĒJUMU, APSPRIEŠANĀS AR IEINTERESĒTAJĀM PERSONĀM UN IETEKMES NOVĒRTĒJUMU REZULTĀTI

Ex post izvērtējumi / spēkā esošo tiesību aktu atbilstības pārbaude

Neattiecas.

Apspriešanās ar ieinteresētajām personām

Kopīgais priekšlikums Padomes lēmumam, ES un Moldovas Asociācijas padomes lēmuma projekts un asociācijas programma tika sagatavota pēc padziļinātas apspriešanās ar attiecīgajiem Komisijas dienestiem un dalībvalstu pārstāvjiem Padomes Austrumeiropas un Vidusāzijas jautājumu darba grupā, kā arī pēc apspriešanās ar Moldovas iestādēm.

Pamatojoties uz pārskatītās Eiropas kaimiņattiecību politikas pamatnostādnēm, 2016. gada novembrī Kišiņevā notika apspriešanās ar pilsoniskās sabiedrības ieinteresētajām personām. Galvenie ieinteresēto personu norādītie aspekti ir šādi:

– satura rādītāja iekļaušana asociācijas programmā,

– sīki izstrādātu rādītāju ieviešana attiecībā uz prioritārām darbībām,

– nepieciešamība vairāk iesaistīt pilsonisko sabiedrību reformu procesā un lēmumu pieņemšanā,

– tieslietu nozares reforma,

– korupcijas apkarošana,

– valsts pārvaldes reforma,

– situācija plašsaziņas līdzekļu jomā,

– enerģētikas nozares reforma un

– padziļinātas un visaptverošas brīvās tirdzniecības zonas izveide.

Visi šie aspekti tika ņemti vērā pievienotajos dokumentos.

Ekspertu atzinumu pieprasīšana un izmantošana

Attiecīgās tematiskās zināšanas bija pieejamas iekšēji — ES galvenajā birojā vai ES delegācijā.

Ietekmes novērtējums

Neattiecas.

Normatīvā atbilstība un vienkāršošana

Neattiecas.

Pamattiesības

Asociācijas programma neietekmēs pamattiesības ES dalībvalstīs.

Attiecībā uz pamattiesībām Moldovā ir sagaidāms, ka ietekme būs pozitīva, jo Moldovas valdība cita starpā uzņemsies saistības

– pildīt saistības un pienākumus saskaņā ar starptautiskajām un nacionālajām cilvēktiesībām,

– aizstāvēt pamatbrīvības,

– stiprināt iestāžu stabilitāti, neatkarību un efektivitāti, garantējot demokrātiju un tiesiskumu Moldovā,

– integrēt nacionālās minoritātes,

– rīkot demokrātiskas vēlēšanas, pilnībā ņemot vērā visus EDSO Demokrātisku iestāžu un cilvēktiesību biroja ieteikumus,

– nodrošināt tiesu iestāžu neatkarību, objektivitāti, profesionalitāti un efektivitāti,

– veicināt labu pārvaldību, cita starpā reformējot valsts pārvaldi, īstenojot publisko finanšu pārvaldību un uzlabojot piekļuvi informācijai,

– pieņemt jaunu audiovizuālo kodeksu, kas pilnībā atbilst EDSO un Eiropas Padomes ieteikumiem, un

– aizstāvēt plašsaziņas līdzekļu vārda brīvību un neatkarību.

Attiecībā konkrēti uz cilvēktiesībām ES un Moldovai noris regulārs dialogs par tādiem jautājumiem kā vārda brīvība, plašsaziņas līdzekļu brīvība, biedrošanās brīvība, spīdzināšana, slikta izturēšanās un ieslodzījuma apstākļi, diskriminācija un ar dzimumu saistīta vardarbība, sieviešu un bērnu tiesības, nacionālajām minoritātēm piederīgu personu aizsardzība un reliģijas brīvība.

4.IETEKME UZ BUDŽETU

Šis lēmums nerada papildu ietekmi uz budžetu, izņemot to, kas izriet no esošajām ES starptautiskajām saistībām. Jebkāda turpmāka ietekme uz budžetu tiks noteikta atsevišķos priekšlikumos, piemēram, gaidāmajā priekšlikumā attiecībā uz EKI vienoto atbalsta shēmu 2017.–2020. gadam.

5.CITI ELEMENTI

Īstenošanas plāni un uzraudzības, izvērtēšanas un ziņošanas kārtība

Asociācijas programmas īstenošanu regulāri un vismaz reizi gadā uzraudzīs paredzēto pārskatīšanas mehānismu ietvaros un divpusējās sadarbības sanāksmēs, kas paredzētas asociācijas nolīgumā.

6.ATSAUCES

(a)Asociācijas nolīgums starp Eiropas Savienību un Eiropas Atomenerģijas kopienu un to dalībvalstīm, no vienas puses, un Moldovas Republiku, no otras puses, kas tika parakstīts Briselē 2014. gada 27. jūnijā (OV L 260, 30.8.2014.)

(b)Eiropas kaimiņattiecību politikas pārskatīšana, Kopīgs paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai (JOIN/2015/050 final)

(c)Padomes secinājumi par Eiropas kaimiņattiecību politikas pārskatīšanu (2015. gada 14. decembris)

(d)Padomes secinājumi par Moldovas Republiku (2016. gada 15. februāris)

(e)Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 232/2014 (2014. gada 11. marts), ar ko izveido Eiropas kaimiņattiecību instrumentu (OV L 77, 15.3.2014.)

(f)Kopīgā deklarācija, ar ko izveido Moldovas Republikas un Eiropas Kopienas un tās iesaistīto dalībvalstu mobilitātes partnerību (Briselē, 2008. gada 5. jūnijā)

(g)Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 259/2014 (2014. gada 3. aprīlis), ar kuru groza Padomes Regulu (EK) Nr. 539/2001, ar ko izveido to trešo valstu sarakstu, kuru pilsoņiem, šķērsojot ārējās robežas, ir jābūt vīzām, kā arī to trešo valstu sarakstu, uz kuru pilsoņiem šī prasība neattiecas

(h)Kopējās aviācijas telpas nolīgums starp Eiropas Savienību un tās dalībvalstīm un Moldovas Republiku, kas tika parakstīts Briselē 2012. gada 26. jūnijā (OV L 292, 20.10.2012.)

(i)Moldovas Republikas pievienošanās Enerģētikas kopienai, Vīnē, 2010. gada 17. martā

(j)Nolīgums par Moldovas Republikas pievienošanos programmai “Apvārsnis 2020”, kas tika parakstīts Briselē 2014. gada 1. jūlijā

(k)ES un Moldovas Republikas Asociācijas padomes Lēmums Nr. 1/2015 (2015. gada 18. decembris) par Asociācijas nolīguma starp Eiropas Savienību un Eiropas Atomenerģijas kopienu un to dalībvalstīm, no vienas puses, un Moldovas Republiku, no otras puses, V sadaļas piemērošanu visā Moldovas Republikas teritorijā (OV L 336, 23.12.2015.)

(l)Eiropas Komisijas Īstenošanas lēmums (2014. gada 11. jūnijs), ar kuru pieņem vienoto atbalsta shēmu Eiropas Savienības atbalstam Moldovas Republikai 2014.–2017. gadā (C(2014) 3995, 11.6.2014.)

2017/0050 (NLE)

Kopīgs priekšlikums

PADOMES LĒMUMS

par Savienības nostāju Asociācijas padomē, kas izveidota ar Asociācijas nolīgumu starp Eiropas Savienību un Eiropas Atomenerģijas kopienu un to dalībvalstīm, no vienas puses, un Moldovas Republiku, no otras puses, attiecībā uz ES un Moldovas Republikas asociācijas programmas pieņemšanu

EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 217. pantu saistībā ar 218. panta 9. punktu,

ņemot vērā Asociācijas nolīgumu starp Eiropas Savienību un Eiropas Atomenerģijas kopienu un to dalībvalstīm, no vienas puses, un Moldovas Republiku, no otras puses (“asociācijas nolīgums”), un jo īpaši tā 436. pantu,

ņemot vērā Eiropas Komisijas un Savienības Augstās pārstāves ārlietās un drošības politikas jautājumos kopīgo priekšlikumu,

tā kā:

(1)Asociācijas nolīgums tika parakstīts 2014. gada 27. jūnijā un stājās spēkā 2016. gada 1. jūlijā.

(2)Lai atbalstītu asociācijas nolīguma piemērošanu, Puses ir vienojušās risināt sarunas par asociācijas programmu ar mērķi noteikt prioritāšu sarakstu kopīgam darbam katrā nozarē atsevišķi.

(3)Puses ir vienojušās par asociācijas programmu, lai sekmētu asociācijas nolīguma īstenošanu. To pieņems ar nolīgumu izveidotā Asociācijas padome.

(4)Padome pieņems Savienības nostāju Asociācijas padomē attiecībā uz ES un Moldovas Republikas asociācijas programmas 2017.–2019. gadam pieņemšanu,

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

1. pants

Savienības nostājas Asociācijas padomē, kas izveidota ar Asociācijas nolīgumu starp Eiropas Savienību un Eiropas Atomenerģijas kopienu un to dalībvalstīm, no vienas puses, un Moldovas Republiku, no otras puses, attiecībā uz ES un Moldovas Republikas asociācijas programmas 2017.–2019. gadam pieņemšanu, pamatā ir Asociācijas padomes ieteikuma projekts, kurš pievienots šim lēmumam.

2. pants

Šis lēmums stājas spēkā tā pieņemšanas dienā.

Briselē,

   Padomes vārdā —

   priekšsēdētājs

(1) Padomes secinājumi par Eiropas kaimiņattiecību politikas pārskatīšanu, 2015. gada 14. decembris.
(2) JOIN(2015) 50, 18.11.2015.
Top

Briselē, 8.3.2017

JOIN(2017) 8 final

PIELIKUMS

dokumentam

Kopīgs priekšlikums
PADOMES LĒMUMAM


par Savienības nostāju Asociācijas padomē, kas izveidota ar Asociācijas nolīgumu starp Eiropas Savienību, Eiropas Atomenerģijas kopienu un to dalībvalstīm, no vienas puses, un Moldovas Republiku, no otras puses, attiecībā uz ES un Moldovas Republikas Asociācijas programmas pieņemšanu



ES UN MOLDOVAS REPUBLIKAS ASOCIĀCIJAS PADOMES LĒMUMS Nr. 01/2017,

ar ko vienojas par Eiropas Savienības un Moldovas Republikas Asociācijas programmu

ES UN MOLDOVAS REPUBLIKAS ASOCIĀCIJAS PADOME,

ņemot vērā ES un Moldovas Asociācijas nolīgumu starp Eiropas Savienību un Eiropas Atomenerģijas kopienu un to dalībvalstīm, no vienas puses, un Moldovas Republiku, no otras puses,

tā kā:

(1)    ES un Moldovas Republikas Asociācijas nolīgums starp Eiropas Savienību un Eiropas Atomenerģijas kopienu un to dalībvalstīm, no vienas puses, un Moldovas Republiku, no otras puses, tika parakstīts 2014. gada 27. jūnijā un stājās spēkā 2016. gada 1. jūlijā.

(2)    ES un Moldovas asociācijas nolīguma 436. pants pilnvaro Asociācijas padomi pieņemt piemērotus lēmumus nolīguma mērķu sasniegšanai.

(3)    Saskaņā ar ES un Moldovas Asociācijas nolīguma 453. pantu Puses veic vispārējus vai konkrētus pasākumus, kas nepieciešami to saistību izpildei saskaņā ar nolīgumu, un raugās, lai tiktu sasniegti nolīgumā izvirzītie mērķi.

(4)    Pārskatot Eiropas kaimiņattiecību politiku, tika ierosināts sākt jaunu posmu attiecībās ar partneriem, kas abām pusēm ļaus panākt lielāku atbildību.

(5)    ES un Moldovas Republika vienojās nostiprināt savu partnerību, vienojoties par prioritāšu kopumu 2016.–2020. gadam, ar mērķi atbalstīt un stiprināt Moldovas Republikas izturētspēju un stabilitāti, turklāt vienlaikus cenšoties veidot ciešāku politisko asociāciju un dziļāku ekonomisko integrāciju.

(6)    ES un Moldovas Asociācijas nolīguma Puses vienojās par ES un Moldovas Asociācijas nolīguma programmas tekstu, kas palīdzēs īstenot ES un Moldovas Asociācijas nolīgumu, koncentrējot sadarbību uz kopīgi noteiktajām kopīgajām interesēm,

IR PIEŅĒMUSI ŠĀDU LĒMUMU.

1. pants

Asociācijas Padome pieņem ES un Moldovas Republikas Asociācijas programmu, kas izklāstīta pielikumā.

2. pants

ES un Moldovas Republikas Asociācijas programma aizstāj ES un Moldovas Republikas Asociācijas programmu, kas tika pieņemta 2014. gada 26. jūnijā.

3. pants

Šis lēmums stājas spēkā tā pieņemšanas dienā.

Briselē, [2017. gada....].

Asociācijas padomes vārdā –

priekšsēdētājs

***

PIELIKUMS

EIROPAS SAVIENĪBAS

UN

Moldovas Republikas

ASOCIĀCIJAS PROGRAMMA

Satura rādītājs

Eiropas Savienības un Moldovas Republikas    

Asociācijas programma    

1.    Principi, instrumenti un līdzekļi asociācijas programmas īstenošanai    

2.    Asociācijas programmas prioritātes    

2.1. Galvenās prioritātes    

2.2. Politiskais dialogs, laba pārvaldība un iestāžu nostiprināšana    

i)    Stabilitātes, neatkarības un efektivitātes stiprināšana attiecībā uz institūcijām, kas nodrošina demokrātiju un tiesiskumu Moldovā    

ii)    Veikt turpmākas reformas tieslietu jomā, jo īpaši, lai nodrošinātu tiesu iestāžu, tostarp prokuratūras, neatkarību, objektivitāti, profesionalitāti un efektivitāti    

iii)    Cilvēktiesību un pamatbrīvību ievērošanas nodrošināšana    

Cilvēktiesības un pamatbrīvības    

Vārda brīvība    

Sadarbība ar pilsonisko sabiedrību    

Slikta izturēšanās un spīdzināšana    

Bērnu tiesības    

Vardarbība ģimenē    

Vienlīdzīga attieksme    

Arodbiedrību tiesības un darba pamatstandarti    

2.3.    Ārpolitika un drošības politika    

Terorisms, masu iznīcināšanas ieroču (MII) neizplatīšana un nelegāls ieroču eksports    

Piedņestras konflikts    

Starptautiskā krimināltiesa    

2.4.    Sadarbība brīvības, drošības un tiesiskuma jomā    

Personas datu aizsardzība    

Organizētās noziedzības apkarošana    

Policijas reforma    

Policijas sadarbība un datu bāzes    

Nelegālo narkotiku apkarošana    

Cilvēku tirdzniecība    

Cīņa pret bērnu seksuālo izmantošanu un seksuālo ekspluatāciju    

Kibernoziedzības apkarošana    

Korupcijas un interešu konfliktu novēršana un apkarošana    

Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršana un cīņa pret finanšu noziegumiem    

Sadarbība migrācijas, patvēruma un robežu pārvaldības jomā    

Tiesiskā sadarbība    

2.5.    Tirdzniecība un ar tirdzniecību saistītie jautājumi (DCFTA)    

Preču tirdzniecība    

Tehniskie noteikumi, standartizācija un saistītā infrastruktūra    

Sanitārie un fitosanitārie (SFS) pasākumi    

Muita un tirdzniecības veicināšana    

Izcelsmes noteikumi    

Uzņēmējdarbības veikšana, pakalpojumu tirdzniecība un elektroniskā komercija    

Kārtējie maksājumi un kapitāla aprite    

Publiskais iepirkums    

Intelektuālā īpašuma tiesības    

Konkurence    

Pārredzamība    

Tirdzniecība un ilgtspējīga attīstība    

2.6.    Ekonomikas attīstība un tirgus iespējas    

Uzņēmējdarbības tiesības, grāmatvedība un revīzija, korporatīvā pārvaldība    

Nodarbinātība, sociālā politika un vienlīdzīgas iespējas    

Patērētāju tiesību aizsardzība    

Statistika    

Nodokļi    

Finanšu pakalpojumi    

Rūpniecības un uzņēmumu politika    

Ieguves rūpniecība un izejvielas    

Tūrisms    

Lauksaimniecība un lauku attīstība    

Informācijas sabiedrība / digitālā ekonomika un sabiedrība    

Sabiedrības veselība    

Pilsētplānošana un būvniecība    

Reģionālā attīstība    

Zivsaimniecības un jūrlietu politika    

2.7.    Savienojamība, energoefektivitāte, klimata politika, vide un civilā aizsardzība    

Enerģētika    

Transports    

Vide    

Klimata politika    

Civilā aizsardzība    

2.8.    Mobilitāte un personiski kontakti    

Izglītība, mācības un jaunatne    

Pētniecība un inovācija    

Kultūra, audiovizuālā politika un plašsaziņas līdzekļi    

Līdzdalības ES aģentūrās un programmās    

2.9.    Sabiedrības informēšanas pasākumi un redzamība    


Eiropas Savienības un Moldovas Republikas

Asociācijas programma

Eiropas Savienība un Moldovas Republika (“Moldova”) – “Puses” – 2014. gada 27. jūnijā parakstīja vērienīgu un novatorisku asociācijas nolīgumu (AN), tostarp sadaļu par padziļinātu un visaptverošu brīvās tirdzniecības zonu (DCFTA). Nolīgumā ir iekļauti saistoši noteikumi, un tas paredz pastiprināt sadarbību, kas būs plašāka nekā tradicionālajos nolīgumos un aptvers visas interešu jomas. Nolīgumu provizoriski piemēroja no 2014. gada 1. septembra līdz ratifikācijas procesa beigām, kas ļāva asociācijas nolīgumu pilnībā piemērot no 2016. gada 1. jūlija.

Lai sagatavotu un sekmētu asociācijas nolīguma īstenošanu, Puses 2014. gada 26. jūnijā Briselē vienojās par asociācijas programmu, kurā izstrādāts prioritāšu saraksts kopīgam darbam 2014.–2016. gadā.

Ņemot vērā Eiropas Savienības Padomes 2016. gada 15. februāra secinājumus par Moldovu, šis dokuments atjaunina asociācijas programmu 2014.–2016. gadam un nosaka jaunas prioritātes kopīgam darbam 2017.–2019. gadā. Tiek nošķirtas īstermiņa prioritātes (ievērojams progress būtu jāpanāk līdz 2017. gada beigām) un vidēja termiņa prioritātes (ievērojams progress būtu jāpanāk nākamo 2 gadu laikā).

Tam, ka asociācijas programmā uzmanība pievērsta ierobežotam prioritāšu skaitam, nevajadzētu ietekmēt citu attiecīgo Partnerības un sadarbības nolīgumu vai Austrumu partnerības daudzpusējās sadarbības ietvaros esošā dialoga tvērumu vai pilnvaras.

Turklāt 2014. gada aprīlī stājās spēkā bezvīzu režīms ceļošanai uz Šengenas zonas valstīm tiem Moldovas pilsoņiem, kuriem ir biometriskās pases. Ir jāturpina vīzu režīma liberalizācijas rīcības plāna kritēriju izpilde, lai nodrošinātu bezvīzu režīma ilgtspēju un tādējādi veicinātu mobilitāti un tiešus personiskus kontaktus starp ES un Moldovu, kas ir daži no pamatelementiem, uz kuriem balstāma Moldovas politiskā asociācija un ekonomiskā integrācija Eiropas Savienībā, kā tas paredzēts asociācijas nolīgumā. 



1.    Principi, instrumenti un līdzekļi asociācijas programmas īstenošanai

Turpmāk norādīti kopīgie principi, kas veidos pamatu asociācijas programmas īstenošanai.

Darbības, kuras īsteno kā daļu no asociācijas programmas, būtu jāīsteno, ievērojot politiskās asociācijas un ekonomiskās integrācijas vispārējos mērķus.

Asociācijas programmas prioritātes atspoguļo ES un Moldovas pienākumu pilnībā īstenot asociācijas nolīguma noteikumus patlaban, kad asociācijas nolīgums ir pilnībā stājies spēkā.

Asociācijas programmas īstenošanā ir jāiesaistās abām Pusēm, pilnībā ievērojot līdzdalības, pārredzamības un iekļautības principus.

Asociācijas programmas īsteno, lai sasniegtu taustāmus, konkrētus un ilgtspējīgus rezultātus, pakāpeniski īstenojot praktiskus pasākumus un iesaistot pilsonisko sabiedrību un citas ieinteresētās puses. Puses jo īpaši nodrošina, ka visi tiesību akti un stratēģiskie dokumenti, kas izstrādāti saistībā ar asociācijas programmu, tiks sagatavoti iekļaujošā un uz pierādījumiem balstītā procesā.

Puses atzīst to, cik svarīgi ir ar pienācīgiem un pietiekamiem politiskiem, tehniskiem un finanšu līdzekļiem atbalstīt prioritātes, par kurām panākta vienošanās.

Asociācijas programmas īstenošanas sakarā būs jāsniedz gada ziņojumi, kā arī tiks veikta tās uzraudzība un novērtēšana. Panāktais progress tiks pārskatīts, tostarp ar asociācijas nolīgumu izveidoto divpusējo struktūru sanāksmēs. Arī pilsoniskā sabiedrība tiks mudināta koncentrēt savas uzraudzības darbības uz asociācijas programmu.

Eiropas Savienība atbalstīs Moldovu asociācijas programmā izklāstīto mērķu un prioritāšu īstenošanā. Šim nolūkam tā: piedāvās visus pieejamos ES atbalsta avotus, nodrošinās speciālās zināšanas un konsultācijas, sekmēs labākās prakses, zinātības (know-how) un informācijas apmaiņu un atbalstīs spēju un institucionālās bāzes stiprināšanu. Eiropas Savienība arī rosinās un lūgs atbalsta koordinēšanu no citiem Moldovas partneriem. Tā izmantos savus attiecīgos finanšu instrumentus, lai palīdzētu īstenot asociācijas programmu. Tomēr asociācijas programma nav finanšu plānošanas dokuments un tā neaizstāj finanšu plānošanu, ko veic Puses.

ES sniegs atbalstu, ņemot vērā vispārējās prioritātes attiecībā uz palīdzību Moldovai, kā izklāstīts Eiropas Kaimiņattiecību instrumenta (EKI) vienotās atbalsta shēmas (SSF) un starpvalstu programmu plānošanas dokumentos, kas sagatavoti Moldovai ar EKI starpniecību. Tas tiks darīts, pilnībā ievērojot īstenošanas noteikumus un procedūras, kas reglamentē ES ārējo palīdzību.

Šo asociācijas programmu piemēros no tās pieņemšanas brīža. Asociācijas programmu var grozīt vai atjaunināt jebkurā brīdī, ja par to vienojas ES un Moldovas Asociācijas padome.



2.    Asociācijas programmas prioritātes

2.1. Galvenās prioritātes

No asociācijas programmā minētajām prioritātēm un saskaņā ar četrām prioritātēm, par ko vienošanās panākta augstākā līmeņa sanāksmē Rīgā, prioritārā kārtā būtu jāpievēršas šādiem reformu pasākumiem.

Iestāžu un labas pārvaldības stiprināšanas jomā

1. Tiesu un tiesībaizsardzības iestāžu neatkarība 

Īstenot spēkā esošos tiesību aktus attiecībā uz tiesu un tiesībaizsardzības iestādēm, lai nodrošinātu neatkarību, objektivitāti, profesionalitāti un efektivitāti attiecībā uz tiesnešiem, prokuroriem un tiesībaizsardzības iestādēm, kurām vajadzētu būt brīvām no politiskas vai jebkādas citas nevēlamas iejaukšanās, kā arī nodrošināt “nulles toleranci” pret korupciju un novērst visa veida korupcijas izpausmes. Attiecībā uz tiesnešu un prokuroru iecelšanu amatā īstenot pārredzamu, uz sasniegumiem balstītu pieeju, izmantojot vienotu darbinieku pieņemšanas kārtību darbam tiesu iestādēs ar mērķi atjaunot tiesu iestāžu neatkarību.

2. Korupcijas, krāpšanas un interešu konfliktu novēršana un apkarošana

Apspriežoties ar pilsoniskās sabiedrības organizācijām, pieņemt likumu par godprātību, kas ietver valsts pārvaldes sektoru. Pieņemt tiesību aktus attiecībā uz samērīgiem, preventīviem sodiem par korupciju un attiecībā uz imunitātes ierobežošanu kriminālprocesos un administratīvajos procesos. Pieņemt un īstenot jauno Korupcijas apkarošanas stratēģiju, lai efektīvi novērstu un mazinātu korupciju saskaņā ar ES vērtībām un standartiem. Pilnībā īstenot tiesību aktus, kas paredz, ka visiem attiecīgajiem ierēdņiem jāsniedz īpašumu deklarācijas un jāziņo par iespējamiem interešu konfliktiem, un nodrošināt efektīvu izpildes procedūru. Izveidot efektīvu tiesisko regulējumu trauksmes cēlāju aizsardzībai.

3. Līdzekļu atgūšana un banku krāpšanas gadījumu izmeklēšana

Izveidot efektīvu valsts līdzekļu atguves dienestu. Darīt Eiropas Savienībai pieejamu Kroll otrā posma ziņojumu. Nodrošināt, lai tiktu rūpīgi un objektīvi izmeklēti krāpšanas gadījumi, kas Moldovas banku sistēmu skāra 2014. gadā, arī ar mērķi atgūt ļaunprātīgi izmantotos līdzekļus un saukt vainīgos pie atbildības.

4. Valsts pārvaldes, tostarp publisko finanšu pārvaldības, reforma

Īstenot Valsts pārvaldes reformas stratēģiju un pamatā esošās stratēģijas, kas izstrādātas 2016. gadā, konsultējoties ar ESAO/SIGMA un līdzekļu devējiem. Reorganizēt valsts iestādes, administratīvās iestādes un valsts uzņēmumus, lai palielinātu pārskatatbildību, efektivitāti un lietderību. Pārskatīt politikas izstrādes un koordinācijas sistēmu, lai palielinātu lēmumu pieņemšanas procesa iekļautību, saskaņotību, lietderību, paredzamību un pārredzamību. Uzlabot sabiedrisko pakalpojumu kvalitāti un pieejamību. Nodrošināt profesionālu civildienestu un modernu cilvēkresursu pārvaldības sistēmu. Uzsākt teritoriālo reformu, kas dotu iespēju maksimāli palielināt resursu pieejamību iedzīvotājiem vietējā līmenī.

Atjaunināt Moldovas Publisko finanšu pārvaldības (PFP) stratēģiju 2013.–2020. gadam. Uzsākt parlamentārās pārbaudes un budžeta izpildes pārraudzības reformu. Stiprināt publisko finanšu politikas un pārvaldības pārredzamību, pārraudzību un pārskatatbildību. Stiprināt pārvaldību, nodrošinot budžeta stabilitāti un disciplīnu, nostiprinātu pārskatatbildības procesu un uzlabotu rezultātu pārvaldību.

5. Pamatbrīvības

Nodrošināt plašsaziņas līdzekļu brīvību, tostarp pieņemot jaunu Audiovizuālo kodeksu saskaņā ar Eiropas Padomes, Eiropas Savienības un EDSO ieteikumiem, lai prioritārā kārtā risinātu plašsaziņas līdzekļu īpašumtiesību koncentrāciju, reklāmas tirgus monopolizāciju un valsts raidorganizācijas reformu. Precīzāk noteikt Audiovizuālās padomes pilnvaras un uzdevumus, lai nostiprinātu tās neatkarību.

Pieņemt un īstenot Valsts rīcības plānu cilvēktiesību jomā, īpašu uzmanību pievēršot mazaizsargātām grupām, un koordinēt plānošanas un budžeta procesu, lai atvēlētu pietiekami daudz resursu tā efektīvai īstenošanai. Nodrošināt Eiropas Cilvēktiesību tiesas spriedumu efektīvu izpildi un izveidot šādas izpildes efektīvu parlamentārās kontroles mehānismu.

Īpaša uzmanība tiks pievērsta tam, lai nodrošinātu, ka dzimumu līdztiesības jautājumi tiek risināti kā starpnozaru prioritāte.

6. Piedņestras konflikta noregulējums

Izstrādāt uzlabotu redzējumu par Piedņestras konflikta noregulējumu, kas varētu piedāvāt pievilcīgu un savstarpēji pieņemamu kopīgu nākotni abām pusēm reintegrētā valstī. Turpināt konstruktīvu dialogu ar visiem partneriem saistībā ar situāciju Moldovas un Ukrainas robežas centrālajā (Piedņestras) segmentā.

Ekonomikas attīstības un tirgus iespēju jomā

7. Uzlabot uzņēmējdarbības vidi un ieguldījumu klimatu

Pilnībā īstenot reformu programmu, par ko panākta vienošanās ar Starptautisko Valūtas fondu, un īstenot ekonomikas, nodokļu un finanšu politiku līdzīgā garā kā SVF reformu programmu. Uzlabot MVU tiesisko regulējumu, darbības vidi un piemērot konkurences tiesību aktus, lai samazinātu monopolistisku praksi. Īstenot MVU stratēģiju 2012.–2020. gadam un tās attiecīgo rīcības plānu saskaņā ar jauno MVU likumu un saskaņā ar pārskatīto valsts Konkurētspējas ceļvedi un jauno Stratēģiju par eksporta veicināšanu un investīciju piesaisti. Stiprināt uzņēmējdarbības un MVU apvienību lomu (tostarp nozares apvienību), lai uzlabotu publiskā un privātā sektora dialogu. Vienkāršot inspekciju un dažādu inspekciju struktūru sistēmu, lai uzlabotu efektivitāti un samazinātu korupcijas iespējas, vienlaikus veicinot tiesību aktu un standartu īstenošanu.

8. Lauksaimniecība un lauku attīstība

Pieņemt vispārējo likumu par subsīdijām lauksaimniecībā un lauku attīstībā, tādējādi uzlabojot politikas īstenošanu šajā jomā. Uzlabot lauksaimnieciskās ražošanas konkurētspēju, jo īpaši nozarēs ar augstu eksporta vērtību. Uzlabot darba un dzīves apstākļus lauku apvidos. Uzlabot ilgtspējīgu zemes un ūdens resursu izmantošanu. Uzlabot pakalpojumus un infrastruktūru un ekonomikas virzienu daudzveidību lauku apvidos.

9. Ar tirdzniecību saistītās reformas – Tehniskie noteikumi, standartizācija un saistītā infrastruktūra, muita un tirdzniecības veicināšana

Uzlabot tirdzniecības veicināšanu, pamatojoties uz ESAO tirdzniecības veicināšanas indikatoriem. Tehnisko standartu jomā, izstrādāt vai uzlabot sadarbību un nepieciešamības gadījumā kļūt par attiecīgo starptautisko un ES organizāciju, piemēram, EURAMET, EA, CEN, CENELEC, ETSI, WELMEC, biedru. Attiecībā uz sanitārajiem un fitosanitārajiem (SFS) pasākumiem, iegūt visu laboratoriju, kas iesaistītas starptautisko standartu oficiālajā kontrolē, akreditāciju, lai izpildītu SFS prasības attiecībā uz eksportu un stiprinātu pārtikas nekaitīgumu Moldovas iekšējā tirgū.

Saskaņot Moldovas tiesību aktus ar Eiropas Savienības Muitas kodeksu un uzlabot muitas pārvaldes darbību. Izstrādāt ceļvedi par Moldovas pievienošanos Konvencijai par kopīgu tranzīta procedūru.

Savienojamības, energoefektivitātes, vides un klimata politikas jomā

10. Energoapgādes drošība un energoefektivitāte

Stiprināt ANRE neatkarību, tostarp depolitizējot direktoru iecelšanas un atlaišanas procedūru, kā arī nodrošinot neatkarīgu budžeta izstrādi. Pieņemt jaunu enerģētikas likumu. Īstenot visus ieteikumus par ANRE pārskatīšanu, ko veic Enerģētikas kopienas sekretariāts. Īstenot jaunos tiesību aktus par elektroenerģiju un dabasgāzi, veicot tiesību aktos paredzētās nepieciešamās darbības un pieņemot nepieciešamos sekundāros tiesību aktus. Turpināt veikt pasākumus, lai integrētu Moldovas enerģijas tirgu ES enerģijas tirgū. Saskaņot likumu par ēku energoefektivitāti un izveidot piemērotus atbalsta mehānismus, lai īstenotu energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumus gan sabiedriskajās ēkās, gan mājsaimniecībās. Pamatojoties uz tiesību aktiem par atjaunojamo energoresursu enerģijas izmantošanas veicināšanu, izveidot atbalsta shēmas, administratīvos noteikumus un citus pasākumus, kas vajadzīgi, lai veicinātu plašāku atjaunojamo energoresursu izmantošanu.

11. Transports

Īstenot dzelzceļa nozares reformu un pārstrukturēšanas programmu. Pastiprināt īstenošanas centienus attiecībā uz ES tiesību aktiem aviācijas jomā, lai varētu pilnībā izmantot Kopējās aviācijas telpas nolīgumu starp ES un Moldovu. Izveidot brīvu un godīgu konkurenci aviācijas nozarē, jo īpaši iekļaut nosacījumus par nediskriminējošu piekļuvi lidostai Kišiņevas lidostas koncesijā, un atjaunot efektīvu konkurenci apkalpošanas uz zemes pakalpojumu nozarē. Attīstīt infrastruktūras projektus, kuriem ir ekonomiska nozīme, tostarp turpinot īstenot projektus paplašinātā provizoriskā TEN-T tīkla attīstībai.

12. Vide un klimata politika

Nodrošināt administratīvo reformu turpināšanu un pienācīgu administratīvo spēju attīstību, lai īstenotu asociācijas nolīguma vides un klimata politikas nodaļas. Turpināt saskaņot vides acquis, pieņemot galveno tiesisko regulējumu šajā jomā, proti, tiesību aktus par stratēģisko ietekmes uz vidi novērtējumu, gaisa satiksmes aizsardzību, atkritumu apsaimniekošanu, ķīmisko vielu pārvaldību un rūpnieciskajām emisijām (par piesārņojuma integrētu novēršanu un kontroli). Ratificēt jauno pasaules mēroga vienošanos klimata pārmaiņu jomā (Parīzes vienošanās).

Mobilitātes un cilvēku personisko kontaktu jomā

13. Izglītība, mācības un jaunatne

Īstenot jauno Izglītības kodeksu. Palielināt Izglītības ministrijas un tās pakļautībā esošo struktūru administratīvo spēju. Nodrošināt Izglītības ministrijai nepieciešamo budžetu, pamatojoties uz sasniegtajiem rezultātiem. Veicināt attiecīgo ieinteresēto personu (tostarp uzņēmumu un sociālo partneru) iesaisti visa veida mūžizglītības pasākumos nepārtrauktai profesionālai pilnveidei, lai tie spētu pielāgoties darba tirgus vajadzībām. Veikt reformas profesionālajā izglītībā un apmācībās, tostarp tiesību aktos saistībā ar nozares komitejām. Pieņemt stratēģisku pieeju jaunatnes politikai.



2.2. Politiskais dialogs, laba pārvaldība un iestāžu nostiprināšana

Politiskā dialoga un sadarbības asociācijas programmas ietvaros veicamo reformu jomā mērķis ir stiprināt demokrātijas principu, tiesiskuma un labas pārvaldības, cilvēktiesību un pamatbrīvību ievērošanu, tostarp minoritāšu tiesību, kas ietvertas svarīgākajās ANO un Eiropas Padomes konvencijās un saistītajos protokolos, ievērošanu. Būtu jānodrošina saskaņotība ar Eiropas Padomes rīcības plānu, kas būs piemērojams šīs asociācijas programmas īstenošanas laikā.

i)    Stabilitātes, neatkarības un efektivitātes stiprināšana attiecībā uz institūcijām, kas nodrošina demokrātiju un tiesiskumu Moldovā, tostarp īstenojot visaptverošu valsts pārvaldes reformu un valsts finanšu pārvaldības reformu

Īstermiņa prioritātes

Ciešā sadarbībā ar Eiropas Padomes Venēcijas komisiju pieņemt un īstenot pārskatītās konstitucionālās tiesas pilnvaras un tās locekļu amatā iecelšanas procedūras.

Sākt īstenot Stratēģiju etnisko grupu savstarpējo attiecību stiprināšanai 2017.–2027. gadam.

Izveidot efektīvu tiesisko regulējumu trauksmes cēlāju aizsardzībai.

Īstenot valsts teritoriālās struktūras reformu, samazinot vietējo iestāžu skaitu saskaņā ar Valsts decentralizācijas stratēģiju, kā arī VPR stratēģiju.

Īstenot Valsts pārvaldes reformas stratēģiju un pamatā esošās stratēģijas, kas izstrādātas 2016. gadā, konsultējoties ar ESAO/SIGMA un līdzekļu devējiem.

Pastiprinātu koordinācijas, uzraudzības un ziņošanas mehānismus un spējas gan politiskā, gan administratīvā līmenī;

Aplēst izmaksas valsts pārvaldes reformas rīcības plānam 2016.–2018. gadam.

Izveidot līdzsvarotu budžetu saskaņā ar SVF vienošanos, atvēlot pietiekamus finanšu līdzekļus plānoto reformu īstenošanai.

Reformēt Valsts kanceleju.

Precizēt galveno iestāžu funkcijas, uzdevumus un pienākumus un izstrādāt vienotas, rakstveida un saskaņotas procedūras un metodiku iekļaujošas un uz pierādījumiem balstītas politikas izstrādei un koordinācijai.

Sagatavot civildienesta tiesiskā regulējuma pārskatīšanu ar mērķi paplašināt tā darbības jomu, lai iekļautu visas iestādes, kuras īsteno valsts pārvaldei raksturīgus uzdevumus, un nodrošināt, ka darbā pieņemšana, paaugstināšana amatā un atlaišana ir balstīta uz nopelniem.

Stiprināt valsts sekretāru kā augstākā līmeņa valsts ierēdņu lomu katrā jomas ministrijā, lai sekmētu sabiedrisko pakalpojumu profesionalizāciju un depolitizāciju.

Paplašināt personāla reģistra datu vākšanas tvērumu, iekļaujot datus par algām un pakāpeniski paplašināt tā izmantošanu, iekļaujot visas valsts iestādes.

Reorganizēt valdības iestādes, lai panāktu lielāku pārskatatbildību, efektivitāti un lietderību, tostarp pārskatot izmaksu lietderību un valsts uzņēmumu, kas veic administratīvas funkcijas, efektivitāti.

Grozīt likumu par piekļuvi publiskai informācijai, lai uzlabotu tā īstenošanu, un noteikt vajadzīgos pasākumus īstenošanas uzraudzībai.

Izstrādāt vispārēju tiesību aktu par administratīvajām procedūrām, lai īstenotu labas pārvaldības principus, un pakāpeniski saskaņot īpašas administratīvas procedūras ar jauno tiesību aktu.

Uzsākt teritoriālo reformu, kas dotu iespēju maksimāli palielināt resursu pieejamību iedzīvotājiem vietējā līmenī.

Atjaunināt Moldovas PFP stratēģiju 2013.–2020. gadam.

Pieņemt jaunu Valsts iekšējās finanšu kontroles (PIFC) stratēģiju.

Turpināt parlamentārās pārbaudes un budžeta izpildes pārraudzības reformu. Stiprināt pārredzamību, pārraudzību un pārskatatbildību publisko finanšu politikā un pārvaldībā.

Pieņemt konstitūcijas grozījumus un jauno likumprojektu par Valsts Revīzijas biroju, nodrošinot publiskās ārējās revīzijas neatkarību un efektivitāti.

Vidēja termiņa prioritātes

Sadarbībā ar Venēcijas komisiju izpētīt pasākumus, kas nepieciešami, lai stiprinātu iestāžu sistēmu, nolūkā veicināt Moldovas noturību ilgtermiņā.

Uzlabot informācijas apmaiņu starp valdību un parlamentu.

Nodrošināt efektīvu parlamenta pastāvīgās pārraudzības mehānismu attiecībā uz reformu un tiesību aktu īstenošanu.

Nodrošināt, ka parlamenta un pašvaldību vēlēšanas notiek demokrātiskā veidā saskaņā ar Eiropas standartiem un ka tiek novērsti visi Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas / Demokrātisku iestāžu un cilvēktiesību biroja (EDSO/DICB) konstatētie trūkumi.

Turpināt decentralizācijas stratēģijas īstenošanu saskaņā ar Eiropas Padomes Eiropas vietējo pašvaldību hartu (Eiropas Padomes konvenciju krājums Nr. 122).

Pārskatīt vēlētāju reģistrācijas mehānismu saskaņā ar EDSO/DICB ieteikumiem nolūkā nodrošināt datu precizitāti.

Izstrādāt un īstenot SIAS “Vēlēšanas” moduli – “Finanšu kontrole” un tiesisko regulējumu, kas automatizēs finanšu pārskatu par politisko partiju un vēlēšanu kandidātiem sniegšanas, vākšanas un analizēšanas procesus un uzlabos sabiedrības piekļuvi šai informācijai. Ieviest efektīvas sankcijas par noteikumu pārkāpšanu un nodrošināt, ka pusēm ir pierādīšanas pienākums attiecībā uz naudas līdzekļu izcelsmi. Ieviest neizskaidrojamu aktīvu konfiscēšanas iespēju.

Izvērtēt iespēju ļaut Moldovas pilsoņiem finansēt politisko partiju darbības, vēlēšanu kampaņas/vēlēšanu sāncenšus no ieņēmumiem, kas iegūti ārpus valsts, tajā pašā laikā novēršot ārvalstu pilsoņu, personu un ārvalstu tiešu vai netiešu iejaukšanos Moldovas politiskajā darbībā.

Ieviest efektīvus palīdzības plūsmu pārvaldības un koordinācijas mehānismus saskaņā ar valdības vajadzībām.

Saskaņā ar valsts pārvaldes principiem un apspriežoties ar pilsonisko sabiedrību turpināt valsts pārvaldes reformu (gan centrālā, gan vietējā līmenī, kā arī teritoriālo reformu) ar mērķi izveidot atbildīgu, efektīvu, pārredzamu un profesionālu, uz nopelniem un pierādījumiem balstītu civildienestu ar atbilstošu ētikas kodeksu un brīvu no politiskā spiediena.

Saskaņā ar VPR stratēģiju optimizēt valsts pārvaldi valsts un vietējā līmenī.

Regulāri izmantot ex ante ietekmes novērtējumus. Nodrošināt, ka reformu izmaksas tiek sistemātiski aplēstas, un izveidot starpministriju konfliktu risināšanas forumus gan augstā administratīvajā, gan politiskā līmenī.

Ieviest pārredzamu un konkurētspējīgāku publiskā sektora darbinieku algu sistēmu talantīgu darbinieku piesaistīšanai un paturēšanai darbā.

Sniegt pilsoņiem viegli pieejamu informāciju par viņu tiesībām uz labu pārvaldību, piekļuvi informācijai, administratīvo tiesvedību un tiesībām prasīt kompensāciju, lai iedzīvotāji zinātu, kur un kā iesniegt sūdzību. Nodrošināt efektīvus un konkrētus pēcpasākumus saistībā ar iedzīvotāju pieprasījumiem un sūdzībām.

Nodrošināt institucionālus un organizatoriskus uzlabojumus, kas nepieciešami, lai stiprinātu parlamentāro uzraudzību, tostarp sadarbības kārtību ar publisko ārējo revīziju.

Stiprināt Finanšu ministrijas spējas pildīt savu centrālās fiskālās iestādes lomu un nodrošināt fiskālo ilgtspēju.

Turpināt uzlabot PFP un efektīvi īstenot atjaunināto PFP stratēģiju.

Izveidot caurviju daudzgadu Valsts investīciju programmu, kuru vada Finanšu ministrija, lai nodrošinātu prioritāros ieguldījumus valsts līmenī daudzgadu budžeta sistēmā.

Nodrošināt institucionālus un organizatoriskus uzlabojumus, kas nepieciešami, lai vēl vairāk stiprinātu ārējo pārraudzību, tostarp Moldovas Revīzijas palātas ārējās revīzijas funkcijas turpmāku attīstību saskaņā ar Starptautiskās Augstāko revīzijas iestāžu organizācijas standartiem un sadarbības starp parlamentu un publisko ārējo revīziju kārtību.

Vajadzības gadījumā īstenot disciplinārās procedūras un efektīvi piemērot sankcijas.

Pakāpeniski reformēt valsts grāmatvedības un ārējo pārskatu standartus.

ii) Veikt turpmākas reformas tieslietu jomā, jo īpaši, lai nodrošinātu tiesu iestāžu, tostarp prokuratūras, neatkarību, objektivitāti, profesionalitāti un efektivitāti, tām vajadzētu būt brīvām no politiskas vai jebkādas citas nevēlamas iejaukšanās. Īstenojot tieslietu nozares visaptverošās reformas atsevišķus elementus, var būt nepieciešami konstitūcijas grozījumi.

Īstermiņa prioritātes

Īstenot pašreizējos tiesību aktus par tiesnešu, prokuroru, advokātu un citu juridisko profesiju pārstāvjiem, lai veicinātu absolūtas neiecietības politiku pret korupciju un novērstu visu veidu korupcijas izpausmes.

Nodrošināt pārredzamu, uz sasniegumiem balstītu sistēmu tiesnešu un prokuroru iecelšanai amatā, izmantojot vienotu darbinieku pieņemšanas kārtību tiesu iestādēs saskaņā ar jauno tiesisko regulējumu.

Nodrošināt aizsardzības pasākumu efektīvu īstenošanu attiecībā uz tiesnešu neatkarību.

Nodrošināt disciplināro noteikumu un ētikas kodeksu, tostarp procesuālo aizsardzības pasākumu, efektīvu īstenošanu attiecībā uz tiesnešiem un prokuroriem un Tiesu inspekcijas neatkarību no Tiesnešu augstākās padomes, kā arī sabiedrībai pieejamus sūdzību mehānismus.

Īstenot tiesību aktu kopumu par godprātību tieslietu nozarē.

Uzlabot Tiesnešu augstākās padomes lēmumu pieņemšanas procesa pārredzamību un efektivitāti.

Stiprināt Prokuroru augstākās padomes neatkarību saskaņā ar 2016. gada 25. februāra likumu par prokuratūru un paātrināt visaptverošu prokuratūras reformu.

Nodrošināt taisnīgu tiesu, tiesu iestāžu pieejamību un procesuālās tiesības kriminālprocesā, ņemot vērā Moldovas pienākumus saskaņā ar Eiropas Cilvēktiesību konvenciju, Tiesas judikatūru un citām attiecīgām Eiropas Padomes konvencijām, ieviešot:

– tiesību aktus un pasākumus, kuru mērķis ir nodrošināt aizdomās turēto un apsūdzēto procesuālās tiesības kriminālprocesā;

– tiesību aktus, pasākumus un resursus, kuru mērķis ir nodrošināt noziegumos cietušo tiesības uz tiesu iestāžu pieejamību, aizsardzību, atbalstu un kompensāciju, tostarp krimināltiesību sistēmas ietvaros.

Nostiprināt juridiskās palīdzības un alternatīvo strīdu izšķiršanas mehānismu īstenošanu.

Nodrošināt efektīvu elektronisko tiesu lietu pārvaldības sistēmu ar uzticamu lietu sadali pēc nejaušības principa un tiesu statistiku.

Vidēja termiņa prioritātes

Nodrošināt tiesu iestāžu sektora neatkarību, lai minētās iestādes neskartu politisks spiediens vai jebkāds cits spiediena veids no valsts pārvaldes puses, valdības vai parlamenta.

Īstenot pārredzamu un uz sasniegumiem balstītu sistēmu tiesnešu iecelšanai un paaugstināšanai amatā. 

Nodrošināt, ka Tieslietu valsts institūts sniedz sākotnējo un turpmāko apmācību atbilstīgi konstatētajām apmācības vajadzībām.

Uzrādīt tādu pasākumu rezultātus, kuru mērķis ir stiprināt tiesu iestāžu godprātību un atbildību, piemēram, pārbaudes un notiesāšana par nodarījumiem, kas saistīti ar korupciju.

Strādāt pie tā, lai uzlabotu sabiedrības izpratni par neatkarību, integritāti, pārredzamību un pārskatatbildību.

Panākt progresu attiecībā uz visaptverošu reformu attiecībā uz prokuratūru, tostarp specializētajiem prokuroriem, kuri atbild par organizētās noziedzības un korupcijas apkarošanu.

Panākt ievērojamu progresu likuma par tiesu iestāžu kartējuma optimizāciju īstenošanā.

Uzlabot tiesu iestāžu pieejamību, jo īpaši attiecībā uz sievietēm un mazāk aizsargātām grupām.

Strādāt pie tā, lai būtiski samazinātu administratīvās procedūras ilgumu civillietās un krimināllietās.

Strādāt pie tā, lai palielinātu lietu pabeigšanas koeficientu.



iii) Cilvēktiesību un pamatbrīvību ievērošanas nodrošināšana, izmantojot visaptverošu sadarbību cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības jomā. Minētā sadarbība notiks turpmāk uzskaitītajās jomās.

Cilvēktiesības un pamatbrīvības

Īstermiņa prioritātes

Izstrādāt un pēc tam īstenot valsts rīcības plānu cilvēktiesību jomā, īpašu uzmanību pievēršot mazaizsargātām grupām, un koordinēt plānošanas un budžeta procesu, lai pietiekami daudz resursu tiktu piešķirts tā efektīvai īstenošanai.

Izveidot nacionālo padomi un sekretariātu, lai izstrādātu, pārraudzītu un ziņotu par to, kā tiek īstenots jaunais valsts rīcības plāns cilvēktiesību jomā.

Nodrošināt Eiropas Cilvēktiesību tiesas spriedumu efektīvu izpildi un izveidot šādas izpildes efektīvu parlamentārās kontroles mehānismu.

Panākt progresu attiecībā uz Eiropas reģionālo vai minoritāšu valodu hartas īstenošanas izmēģinājumu septiņos apvidos nolūkā iesniegt Parlamentam likumprojektu par hartas ratificēšanu. 

Turpināt īstenot tiesību aktus par brīvu piekļuvi informācijai.

Pabeigt ombuda iestādes reformu, uzlabojot 2014. gada 3. aprīļa Tiesībsarga likumu Nr. 52 saskaņā ar Venēcijas komisijas ieteikumiem un finanšu noteikumiem, ievērojot Parīzes principus.

Nodrošināt valsts preventīvā mehānisma pret spīdzināšanu darbību saskaņā ar Eiropas Konvenciju pret spīdzināšanu un citiem nežēlīgas, necilvēcīgas vai pazemojošas izturēšanās vai sodīšanas veidiem fakultatīvā protokola 18. panta 3. punktu.

Ratificēt Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas 12. protokolu.

Vidēja termiņa prioritātes

Nodrošināt likumu un noteikumu pret visa veida diskrimināciju, tostarp Likuma par vienlīdzības nodrošināšanu, piemērošanu un stiprināt Diskriminācijas izskaušanas un novēršanas padomes (“Līdztiesības padome”) spēju.

Ņemt vērā Eiropas Padomes struktūru un ekspertu sniegtos ieteikumus par atbilstību Vispārējai konvencijai par nacionālo minoritāšu aizsardzību un tos īstenot, vienojoties ar šīm struktūrām un ekspertiem.

Nodrošināt ANO Konvencijas par personu ar invaliditāti tiesībām, tostarp 12. panta (vienlīdzīgas tiesībspējas atzīšana) un 14. panta (tiesības uz personas brīvību un drošību) efektīvu īstenošanu.

Turpināt bērnu deinstitucionalizāciju.

Uzturēt efektīvu pirmstiesas un ārpustiesas mehānismu strīdu izšķiršanai cilvēktiesību un pamatbrīvību jomā.

Turpināt informācijas sniegšanu par pilsoņu tiesībām un atbilstīgiem juridiskiem risinājumiem. 

Veicināt un vairot informētību tiesās, tiesībaizsardzības iestādēs un valsts pārvaldes iestādēs par cilvēktiesībām un diskriminācijas novēršanu.

Ieviest 1994. gada likumu par Gagauzijas autonomā apgabala īpašo juridisko statusu, pamatojoties uz 2002. gada Venēcijas komisijas un 2013. gada EDSO ieteikumiem.

Virzīties uz atbildības par pirmstiesas apcietinājuma centriem nodošanu Tieslietu ministrijai no Iekšlietu ministrijas un citām iestādēm.

Vārda brīvība

Īstermiņa prioritātes

Turpināt darbu, lai nodrošinātu plašsaziņas līdzekļu vārda brīvību un neatkarību atbilstoši Eiropas Padomes, Eiropas Savienības un EDSO ieteikumiem.

Izveidot regulāru dialogu, lai apmainītos ar labāko praksi attiecībā uz plašsaziņas līdzekļu brīvību, plašsaziņas līdzekļu plurālismu, kriminālatbildības atcelšanu par neslavas celšanu, žurnālistu informācijas avotu aizsardzību un kultūras daudzveidību plašsaziņas līdzekļos.

Pieņemt jaunu Audiovizuālo kodeksu, kas pilnībā atbilst EDSO un Eiropas Padomes ieteikumiem, ņemot vērā 2011. gada projektu.

Radīt apstākļus sabiedrisko raidorganizāciju pilnīgai neatkarībai.



Sadarbība ar pilsonisko sabiedrību

Īstermiņa prioritātes

Iesaistīt pilsoniskās sabiedrības organizācijas, tostarp darba devēju organizācijas un arodbiedrības, informācijas apkopošanā un politikas uzraudzībā.

Pieņemt Pilsoniskās sabiedrības attīstības stratēģiju 2017.–2020. gadam.

Vidēja termiņa prioritātes

Tiesību aktu un citu sabiedriskās politikas dokumentu izstrādes procesā aizvien vairāk iesaistīt pilsonisko sabiedrību, tostarp sociālos partnerus.

Nostiprināt pilsoniskās sabiedrības iesaistes sistēmu sabiedriskās politikas izstrādē un īstenošanas uzraudzībā.

Veicināt un stiprināt pilsoniskās sabiedrības finansiālo ilgtspēju.

Attīstīt aktīvu pilsoniskās līdzdalības un brīvprātīgā darba garu.

Slikta izturēšanās un spīdzināšana

Īstermiņa prioritātes

Efektīvi vērsties pret gadījumiem, kad ziņots par tiesībaizsardzības amatpersonu sliktu izturēšanos pret ieslodzītajiem, it īpaši pirmstiesas apcietinājuma vietās.

Vidēja termiņa prioritātes

Izstrādāt visaptverošu politisko regulējumu, lai novērstu un apkarotu nesodāmību, balstoties uz pamatnostādnēm par nesodāmības izskaušanu attiecībā uz nopietniem cilvēktiesību pārkāpumiem (Eiropas Padome, 2011. gads).

Bērnu tiesības

Vidēja termiņa prioritātes

Īstenot 2016.–2020. gada rīcības plānu attiecībā uz Bērnu aizsardzības stratēģiju 2014.–2020. gadam.

Vardarbība ģimenē

Īstermiņa prioritātes

Nodrošināt, ka tiek īstenots spēkā esošais tiesiskais regulējums pret vardarbību ģimenē.

Vienlīdzīga attieksme

Vidēja termiņa prioritātes

Nodrošināt saskaņotību ar Eiropas standartiem attiecībā uz darba aizsardzības noteikumiem, noteikumiem par grūtniecības un dzemdību atvaļinājumu, un noteikumiem par ģimenes un darba pienākumu saskaņošanu.

Veicināt sieviešu līdzdalību lēmumu pieņemšanā un sabiedriskajā un politiskajā dzīvē, kā arī veikt mērķtiecīgas darbības minētajās jomās.

Arodbiedrību tiesības un darba pamatstandarti

Vidēja termiņa prioritātes

Turpināt darbu, lai nodrošinātu arodbiedrību tiesību un darba pamatstandartu ievērošanu saskaņā ar Eiropas standartiem un Starptautiskās Darba organizācijas (SDO) konvencijām.

Panākt progresu dzimumu līdztiesības nodrošināšanai darba tirgū, īpašu uzmanību pievēršot sieviešu bezdarbam un darba samaksas atšķirībai starp dzimumiem.

Panākt progresu bērnu nodarbinātības novēršanā.



2.3.    Ārpolitika un drošības politika

Dialoga un sadarbības mērķis kopējās ārpolitikas un drošības politikas (KĀDP) jomā ir pakāpeniska konverģence, tostarp attiecībā uz kopējo drošības un aizsardzības politiku (KDAP). Konkrētāk, uzmanība tiks pievērsta tādām jomām kā konfliktu novēršana un krīžu pārvarēšanas jautājumi, reģionālā stabilitāte, atbruņošanās, ieroču neizplatīšana, ieroču kontrole un eksporta kontrole. Sadarbība šajā jomā balstīsies uz kopīgām vērtībām un abpusējām interesēm, un tās mērķis būs palielināt politikas saskaņošanu un efektivitāti ar divpusējo, starptautisko un reģionālo forumu starpniecību. Tas ietvers darbības šādu uzdevumu izpildei.

Īstermiņa prioritātes

Parakstīt Nolīgumu starp Eiropas Savienību un Moldovu par drošības procedūrām klasificētas informācijas apmaiņā.

Vidēja termiņa prioritātes

Turpināt veicināt konfliktu miermīlīgu noregulēšanu un starptautisko stabilitāti un drošību, kas balstīta uz efektīvu daudzpusēju sadarbību.

Attīstīt sadarbību ES sankciju jomā.

Veicināt suverenitātes un teritoriālās integritātes, robežu neaizskaramības un neatkarības principu ievērošanu, kā noteikts ANO Hartā un EDSO Helsinku Noslēguma aktā.

Stiprināt praktisko sadarbību konfliktu novēršanas un krīzes pārvaldības jomā, veicinot Moldovas līdzdalību ES civilajās un militārajās krīžu pārvarēšanas operācijās, un sniegt konsultācijas un apmācību pasākumus KDAP jomā (pamatojoties uz dalības pamatnolīgumu, kas stājās spēkā 2013. gada 1. jūlijā, un Austrumu partnerības daudzpusējo sistēmu darba grupu KDAP jautājumos).



Terorisms, masu iznīcināšanas ieroču (MII) neizplatīšana un nelegāls ieroču eksports

Īstermiņa prioritātes

Apmainīties ar informāciju par teroristu organizācijām, grupām, to darbībām un to atbalsta tīkliem saskaņā ar starptautiskajām tiesībām un tiesību aktiem, ko Puses ir pieņēmušas, tostarp nolīguma par operatīvo un stratēģisko sadarbību starp Moldovu un Eiropolu ietvaros.

Nodrošināt, ka tiesību akti par terorisma apkarošanu ir balstīti cilvēktiesībās un tos pārskata Venēcijas komisija.

Sadarboties uz risku balstītas muitas kontroles nolūkos, ar ko nodrošina importēto, eksportēto vai tranzīta preču drošumu un nekaitīgumu.

Atbalstīt terorisma novēršanas centienus.

Vidēja termiņa prioritātes

Sadarboties nolūkā stiprināt starptautisko vienprātību par cilvēktiesībās balstītu cīņu pret terorismu, tostarp par terora aktu juridisko definīciju.

Turpināt uzlabot likumdošanas un reglamentējošo valsts satvaru terorisma apkarošanas jomā, jo īpaši saskaņā ar attiecīgajām ANO un Eiropas Padomes konvencijām, piemēram, Eiropas Padomes 2005. gada Konvenciju par terorisma novēršanu (CETS Nr. 196) un tās papildu protokolu un Eiropas Padomes konvenciju par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanu, kā arī šo līdzekļu meklēšanu, izņemšanu un konfiskāciju (CETS Nr. 198).

Vairāk strādāt pie radikalizācijas dzinuļu un faktoru, kas veicina vardarbīgu ekstrēmismu, izprašanas un novēršanas.

Izpētīt sadarbības iespējas, tostarp spēju veidošanu aviācijas (tostarp lidostu), drošības un viegli pieejamu mērķu aizsardzības jomā.

Attīstīt sadarbības veidus cīņai pret ieroču tirdzniecību un attiecībā uz munīcijas krājumu iznīcināšanu.

Attīstīt sadarbības veidus un apmainīties ar informāciju attiecībā uz nelegālo ieroču atklāšanu un izsekošanu.

Sadarboties un dot ieguldījumu cīņā pret MII un ar tiem saistītu materiālu un to nogādes līdzekļu izplatīšanu, pilnīgi ievērojot un to valstīs īstenojot Pušu pastāvošās saistības atbilstīgi starptautiskajiem atbruņošanās un ieroču neizplatīšanas līgumiem un nolīgumiem, kā arī citas attiecīgas starptautiskās saistības.

Izveidot efektīvu valsts eksporta un tranzīta kontroli attiecībā uz precēm, kas saistītas ar MII, tostarp MII galīgās izmantošanas kontroli divējāda lietojuma tehnoloģijām un efektīvas sankcijas par eksporta kontroles pārkāpumiem.

Novērst kājnieku ieroču un vieglo ieroču, tostarp to munīcijas, nelikumīgu tirdzniecību, saskaņā ar esošajiem starptautiskajiem nolīgumiem un ANO Drošības padomes rezolūcijām, kā arī saistībām, kas izriet no starptautiskajiem instrumentiem, kuri piemērojami šajā jomā.

Turpināt sadarbību parasto ieroču eksporta kontroles jomā, ņemot vērā ES kopējo nostāju par militāru tehnoloģiju un ekipējuma eksporta kontroli.

Piedņestras konflikts

Vidēja termiņa prioritātes

Uzturēt visu esošo dialoga platformu un sarunu formātu funkcionalitāti, lai noteiktu dzīvotspējīgus risinājumus problēmām, ar ko cilvēki saskaras abos Dņestras upes krastos, un vispusīgi un miermīlīgi atrisinātu Piedņestras konfliktu, balstoties uz Moldovas suverenitāti un teritoriālo integritāti tās starptautiski atzītajās robežās ar īpašu juridisko statusu Piedņestras reģionam.

Izstrādāt uzlabotu redzējumu par Piedņestras konflikta noregulējumu, kas varētu piedāvāt pievilcīgu un savstarpēji pieņemamu kopīgo nākotni abām pusēm reintegrētā valstī.

Uzturēt efektīvu sadarbību starp ES un Moldovu notiekošajās sarunās par Piedņestras konflikta risināšanu un uzticības vairošanas pasākumu veicināšanu formātā, par kuru panākta vienošanās, tostarp apspriedēs par kārtību, kāda gaidāma pēc risinājuma pieņemšanas.

Stiprināt dialogu ar mērķi izskaidrot, kādi būs ieguvumi no asociācijas nolīguma, un nodrošināt tā piemērojamību visā Moldovas teritorijā, vienlaikus veicot pasākumus, lai legalizētu to uzņēmēju darbību, kuri ir Dņestras upes kreisajā krastā.

Turpināt konstruktīvu dialogu ar visiem partneriem saistībā ar situāciju Moldovas un Ukrainas robežas centrālajā (Piedņestras) segmentā.

Starptautiskā krimināltiesa

Īstermiņa prioritātes

Īstenot Romas Starptautiskās Krimināltiesas Statūtus un ar tiem saistītos instrumentus, pienācīgu uzmanību pievēršot tās integritātei.



2.4.    Sadarbība brīvības, drošības un tiesiskuma jomā

Tiek sagaidīts, ka Moldova nodrošinās prasību, kas minētas 2010. gada 16. decembra vīzu režīma liberalizācijas rīcības plāna četros blokos, nepārtrauktu izpildi. Lai uzturētu bezvīzu režīmu ar ES, ļoti svarīgi ir efektīvi un ilgtspējīgi īstenot visus kritērijus, kas ietverti rīcības plānā, tostarp 3. blokā (Sabiedriskā kārtība un drošība). Saskaņā ar pārskatīto vīzu režīma atcelšanas apturēšanas mehānismu 1 , bezvīzu režīmu var apturēt gadījumā, ja vairs netiek izpildīti viens vai vairāki kritēriji. Gadījumā, ja pastāv pamatotas bažas par konkrētu rīcības plānā iekļauto kritēriju izpildi, Moldova pēc Eiropas Savienības lūguma sniegs tai informāciju.

Turklāt Puses pienācīgi ņem vērā ieteikumus, kas gūti pēc salīdzinošās pārskatīšanas misijām, kuras tika organizētas 2015. un 2016. gadā ar mērķi izvērtēt Moldovas tieslietu, korupcijas apkarošanas un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas jomas. Šajā sakarā Moldova apņemas izmantot iepriekšminētos ieteikumus kopā ar pārējiem ES ieteikumiem, kā arī citu starptautisko organizāciju ieteikumus, lai izstrādātu politikas dokumentus tiesiskuma un korupcijas apkarošanas jomā laikposmam pēc 2016. gada un politikas dokumentu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas jomā laikposmam pēc 2017. gada.

Puses ciešāk sadarbosies turpmāk minētajās jomās, lai veiktu šādus uzdevumus.

Personas datu aizsardzība

Vidēja termiņa prioritātes

Turpināt saskaņot valsts tiesisko regulējumu personas datu aizsardzības jomā ar ES tiesību aktiem, īpaši ņemot vērā Regulu 2016/679 (Vispārīgā datu aizsardzības regula).

Turpināt īstenot tiesisko regulējumu attiecībā uz personas datu aizsardzību visās nozarēs, lai nodrošinātu augsta līmeņa datu aizsardzību saskaņā ar Eiropas instrumentiem un standartiem.

Turpināt stiprināt Personas datu aizsardzības valsts centra spēju veidošanu.



Organizētās noziedzības apkarošana

Īstermiņa prioritātes

Skaidri definēt un nodalīt, kādas ir policijas kompetences un pilnvaras, kas jāīsteno izlūkdatu un (tiesu ekspertīzes) liecību vākšanas un izmantošanas vajadzībām.

Izveidot un efektīvi stiprināt finanšu izmeklēšanas sistēmu, kas galvenokārt vērsta uz tādu līdzekļu meklēšanu, izņemšanu un konfiskāciju, kas iegūti no organizētās noziedzības.

Vidēja termiņa prioritātes

Īstenot uz izlūkdatiem balstīta policijas darba koncepciju, kurai nepieciešama labi izstrādāta riska un draudu analīzes un pārvaldības sistēma (Eiropola metodoloģija, ko piemēro saistībā ar SOCTA). Iekļaut sabiedriskās kārtības uzturēšanu un speciālo izmeklēšanas līdzekļu (SIM) izmantošanu.

Sadarboties, lai nodrošinātu pakāpenisku un plašāku attiecīgo Interpola instrumentu un pakalpojumu izmantošanu.



Policijas reforma

Īstermiņa prioritātes

Pabeigt atbildīgas, uzticamas un efektīvas policijas organizācijas, kas integrēta Iekšlietu ministrijā, izveidi. Ministrijas politiskā vadība aprobežosies ar policijas spēku stratēģisko prioritāšu un plašu politikas virzienu noteikšanu. Attiecībā uz policijas spēku operatīvo darbību nepastāvēs izpildraksta (pozitīva vai negatīva) tiesības.

Pastiprināt policijas pārskatatbildību un neatkarību.

Izveidot neatkarīgu struktūru (piemēram, parlamentāro komisiju), kas pienācīgi risina strukturālos trūkumus (policijas vardarbības, krāpšanas, korupcijas u.c. gadījumus).

Vidēja termiņa prioritātes

Turpināt Policijas attīstības stratēģijas 2016.–2020. gadam īstenošanu, īpašu uzmanību pievēršot policijas spēku a) cilvēkresursu pārvaldības, b) pārvaldības metožu un c) operatīvo spēju modernizēšanai (cilvēktiesību ievērošana attiecībā uz aizturētajiem; efektīvu attiecību ar sabiedrību attīstīšana; IKT vides atjaunināšana; nozieguma vietas izmeklēšanas spēju uzlabošana un korupcijas apkarošanas stratēģijas turpmāka izstrāde).

Pieņemt Karabinieru karaspēka attīstības stratēģiju un nodrošināt progresu stratēģijas īstenošanā.

Izveidot efektīvu liecinieku aizsardzības sistēmu (specializētu vienību) un nodrošināt nepieciešamās liecinieku garantijas, lai tos pasargātu no iebiedēšanas un fiziska apdraudējuma.

Veicināt godprātības un ētisko vērtību kultūru visā Iekšlietu ministrijā un policijā. Izstrādāt noteikumus un rīcības standartus, lai novērstu un efektīvi sodītu policijas pārkāpumus. Izveidot instrumentus, lai novērtētu policijas darbību lietderību un efektivitāti.

Izveidot Apvienoto Tiesībaizsardzības apmācības centru (ATAC), lai nodrošinātu pienācīgu pamata un specializētu apmācību dienesta ietvaros, tostarp augsta specializācijas līmeņa apmācību, ja nepieciešams. Pamatojoties uz 2012. gada Darba vienošanos starp Moldovu un ES Policijas akadēmiju (CEPOL), ATAC veidos ciešas operacionālās attiecības ar CEPOL.

Uzlabot apcietinājuma apstākļus policijā.

Palielināt ātrās reaģēšanas spējas.



Policijas sadarbība un datu bāzes

Īstermiņa prioritātes

Turpmāk izstrādāt automatizētu centralizētu datubāzi attiecībā uz lietām gan izmeklēšanā, gan kriminālvajāšanas stadijā (valsts e-lietu pārvaldības sistēmas), lai izvairītos no krimināllietu pārklāšanās riska un tā, ka lietas, kurām bieži ir plašs ģeogrāfisks vai pat starptautisks mērogs, netiek skatītas kopā. Ideālā gadījumā šādai sistēmai būtu jāaptver visi izmeklēšanas/kriminālvajāšanas aspekti, tostarp informācija par līdzekļu atgūšanu, iesaldēšanu un konfiskāciju.

Turpmāk uzlabot valsts statistikas instrumentu noziedzības līmeņa un atrisināto lietu daudzuma uzskaitei. To būtu efektīvi jāizmanto kā pārvaldības instrumentu jaunu politikas prioritāšu izstrādei.

Vidēja termiņa prioritātes

Nodrošināt, ka vienotas administratīvās struktūras (vienotais kontaktpunkts – SPOC) ietvaros policijas starptautiskās sadarbības centrālajām vienībām (Eiropola valsts vienībai, SIRENE birojam, Interpola centrālajam valsts birojam) ir pieeja attiecīgajām valsts un starptautiskajām datubāzēm.

Pārrobežu krimināllietās pastiprināt sadarbību un datu apmaiņu (kvalitatīvā un kvantitatīvā izteiksmē) starp Moldovu un Eiropolu.

Nelegālo narkotiku apkarošana

Īstermiņa prioritātes

Piedalīties Eiropas Narkotiku un narkomānijas uzraudzības centra (EMCDDA) Eiropas Narkotiku un narkomānijas informācijas tīkla (Reitox) un attiecīgajās EMCDDA rīkotajās ekspertu sanāksmēs.

Īstenot skaidru pienākumu sadali un koordināciju starp iestādēm, kuru kompetencē ir narkotiku pieprasījuma samazināšana, kā arī starp iestādēm, kas iesaistītas narkotiku piedāvājuma samazināšanā.

Vidēja termiņa prioritātes

Paplašināt narkomānijas apkarošanas politikas aspektu, tostarp sociālo sabiedrības veselības aspektu, izpildes pasākumu, starptautiskās sadarbības un jauniešu politikas koordināciju.

Apstiprināt un īstenot 2017.–2018. gada Valsts rīcības plānu Narkomānijas apkarošanas valsts stratēģijas 2011.–2018. gadam īstenošanai.



Cilvēku tirdzniecība

Apstiprināt un īstenot Valsts stratēģiju cilvēku tirdzniecības novēršanai un apkarošanai 2017.–2022. gadam, kas aptvers arī valsts nosūtīšanas sistēmu.

Turpmāk racionalizēt informācijas plūsmu, uzlabojot saziņu starp Eiropolu un Moldovas valsts daudznozaru tiesībaizsardzības vienībām, kā arī starp pašām Moldovas valsts daudznozaru tiesībaizsardzības vienībām.

Nodrošināt spēju veidošanu tiesībaizsardzības iestādēs, lai nodrošinātu sadarbību ar ES aģentūrām cilvēku tirdzniecības novēršanai un apkarošanai.

Cīņa pret bērnu seksuālo izmantošanu un seksuālo ekspluatāciju

Stiprināt attiecīgās izmeklēšanas vienības spēju identificēt bērnus, kas cietuši no seksuālās izmantošanas, jo īpaši no bērnu pornogrāfijas.

Izveidot struktūras nolūkā veikt katra konkrētā seksuālā izmantošanā cietušā bērna atsevišķu novērtējumu, lai noteiktu konkrēto palīdzības un atbalsta veidu.

Nodrošināt īpašu pārstāvi no seksuālās izmantošanas cietušajiem bērniem, ja personām, kurām ir vecāku atbildība, nav atļauts pārstāvēt bērnu interešu konflikta dēļ vai ja bērns ir bez pavadoņa vai ir nošķirts no savas ģimenes.

Darīt pieejamus piemērotus intervences pasākumus vai programmas, lai pārvaldītu individuālo risku, kas saistīts ar visiem bērnu seksuālā izmantošanā notiesātajiem.



Kibernoziedzības apkarošana

Īstermiņa prioritātes

Stiprināt sadarbību ar Eiropola Kibernoziedzības centru (EC3).

Vidēja termiņa prioritātes

Ieguldīt cīņas pret kibernoziedzību spēju veidošanā (tostarp attiecībā uz krimināljustīcijas iestādēm), zinātībā un specializācijā, ņemot vērā arī saikni ar hibrīddraudu novēršanu (pielāgotas kibernoziedzības apkarošanas darbības, divpusējas tiesas/policijas programmas).

Pastiprināt sadarbību cīņai pret kibernoziegumiem un bērnu seksuālo izmantošanu, saskaņojot prioritātes un racionalizējot saziņu.

Izpētīt sadarbības iespējas, jo īpaši attiecībā uz kritiskās infrastruktūras aizsardzību.

Pastiprināt sadarbību nolūkā uzlabot kiberdrošības noturību un gatavību: izveidot Datorapdraudējumu reaģēšanas vienības (CERT), sekmēt valsts kiberdrošības stratēģijas izstrādi, veicināt publiskā un privātā sektora partnerību.

Sadarboties, lai īstenotu EDSO kiberdrošības uzticības veicināšanas pasākumus, kuru mērķis ir palielināt pārredzamību un sadarbību reģionālā un apakšreģionālā līmenī.

Īstenot Budapeštas konvenciju, jo īpaši attiecībā uz procesuālajām tiesībām iekšzemes izmeklēšanās, publiskā–privātā sektora un starptautisko sadarbību.



Korupcijas un interešu konfliktu novēršana un apkarošana

Īstermiņa prioritātes

Apspriežoties ar pilsoniskās sabiedrības organizācijām, pieņemt likumu par godprātību, kas ietver valsts pārvaldes sektoru.

Īstenot tiesību aktus, kas paredz, ka visiem attiecīgajiem ierēdņiem jāsniedz īpašumu deklarācijas un jāziņo par iespējamiem interešu konfliktiem, un nodrošināt efektīvu izpildes procedūru. Valsts godprātības iestādei (VGI) būtu jāizvērtē īpašumu deklarāciju saturs / iespējamie interešu konflikti, un Valsts pretkorupcijas centram (VPC) būtu jāveic ar to saistīta kriminālizmeklēšana. Šādi izvērtējumi būtu jāveic pienācīgā prioritārā secībā, galveno uzmanību pievēršot augsta līmeņa deklarācijām, tostarp tiesnešu un prokuroru deklarācijām.

Nodrošināt pienācīgus pēcpasākumus attiecībā uz aizdomīgām deklarācijām un sistemātiski piemērot sankcijas (naudas sodus, disciplināros pasākumus u.c.) gadījumos, kad iesniegtas nepatiesas deklarācijas, nokavēts deklarāciju iesniegšanas termiņš vai deklarācijās nav norādīti aktīvi. Pierādīšanas pienākums par naudas vai aktīvu izcelsmi ir ierēdnim. Turpināt publiskot īpašumu deklarācijas.

Pieņemt tiesību aktus attiecībā uz samērīgiem, preventīviem sodiem par korupciju un attiecībā uz imunitātes ierobežošanu kriminālprocesos un administratīvajos procesos.

Pieņemt un sākt efektīvi īstenot jauno Korupcijas apkarošanas stratēģiju kā stratēģisku instrumentu korupcijas novēršanai un samazināšanai saskaņā ar ES vērtībām un standartiem. Ciešā sadarbībā ar parlamentu un pilsonisko sabiedrību nostiprināt uzraudzības grupu Valsts korupcijas apkarošanas stratēģijas īstenošanai.

Nodrošināt efektīvu sadarbību un palīdzību attiecīgajām ES iestādēm un struktūrām, tostarp attiecībā uz Eiropas Biroja krāpšanas apkarošanai (OLAF) veiktajām pārbaudēm uz vietas un pārbaudēm, kas saistītas ar ES līdzekļu pārvaldību un kontroli un kas jāveic saskaņā ar piemērojamiem noteikumiem un procedūrām.

Vidēja termiņa prioritātes

Uzlabot koordinācijas un sadarbības mehānismu cīņā pret korupciju starp pretkorupcijas aģentūrām, piemēram VPC, VGI, Ģenerālprokuratūru, un Iekšlietu ministrijas Iekšējās aizsardzības un korupcijas apkarošanas dienestu un Izlūkošanas un drošības dienestu.

Valsts pārvaldē valdības līmenī izveidot efektīvu koordinācijas mehānismu korupcijas, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanai.

Izstrādāt pārskatāmus, uz nopelniem un profesionalitāti balstītus iecelšanas mehānismus attiecībā uz Valsts godprātības iestādes Godprātības padomi, pārvaldības un godprātības inspektoriem, lai nodrošinātu, ka Valsts godprātības iestāde ir neatkarīga un brīva no politiskās ietekmes. Nodrošināt, ka Valsts godprātības iestādei ir piekļuve visiem nepieciešamajiem reģistriem, tostarp valsts un privātajiem datiem, lai nodrošinātu mantiskā stāvokļa un personisko interešu efektīvu pārbaudi. Nodrošināt, ka Godprātības padomē ir pārstāvēta pilsoniskā sabiedrība.

Stiprināt VPC lomu cīņā pret korupciju, lai gūtu konkrētus rezultātus. Nodrošināt, ka tam piešķir pietiekamus budžeta līdzekļus un personālu, nosaka skaidras pilnvaras, kā arī nodrošina nepieciešamo autonomiju un ka tas ir aizsargāts no nepamatotas politiskās ietekmes un labi sadarbojas ar citām tiesībaizsardzības iestādēm, kas iesaistītas cīņā pret korupciju, jo īpaši ar Korupcijas apkarošanas prokuratūru.

Turpināt veicināt izpratni par dažādām korupcijas formām un izpausmēm un par to, kā tās novērst. Informācijas kampaņas būtu jāveic regulāri. Saziņas līdzekļi un stratēģijas būtu jāpielāgo attiecīgajām auditorijām un to ietekme būtu regulāri jāizvērtē.

Stiprināt sistēmu tādu korupcijas gadījumu, kas saistīti ar augsta līmeņa amatpersonām, izmeklēšanai un kriminālvajāšanai, nodrošinot tiesvedības pārredzamību un objektivitāti, cita starpā radot apstākļus tās atspoguļojumam plašsaziņas līdzekļos. Šajā sakarā ierobežot Korupcijas apkarošanas prokuratūras darba jomu, to attiecinot tikai uz augsta līmeņa korupciju, un stiprināt tās spēju cīņai pret augsta līmeņa korupciju.

Sasniegt taustāmākus rezultātus cīņā pret korupciju, uzlabojot korupcijas apkarošanas iestāžu darbu ar efektīvākām sankcijām un īstiem sodiem, it sevišķi attiecībā uz augsta līmeņa ierēdņiem.

Izstrādāt un paplašināt visaptverošu un saskaņotu tiesisko regulējumu godprātības veicināšanai publiskajā sektorā.

Rūpīgi izmeklēt banku krāpšanas gadījumus, lai atgūtu novirzīto naudu, un regulāri pārredzamā veidā ziņot par izmeklēšanā gūtajiem panākumiem.

Darīt Eiropas Savienībai pieejamu Kroll otrā posma ziņojumu.

Paredzēt godprātības nodrošināšanas sistēmas savstarpējo izmantošanu, iekļaujot visus valsts un privātā sektora datus, kas nepieciešami, lai efektīvi pārbaudītu mantisko stāvokli un personiskās intereses.

Nodrošināt pakāpenisku pāreju uz deklarāciju iesniegšanu tiešsaistē.

Nostiprināt periodiska korupcijas apkarošanas pašnovērtējuma sistēmu.



Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršana un cīņa pret finanšu noziegumiem

Īstermiņa prioritātes

Saskaņot tiesību aktus ar Ceturto direktīvu par nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu un terorisma finansēšanu.

Nodrošināt, ka jaunie tiesību akti par kapitāla liberalizāciju un fiskālo stimulēšanu, kā arī par tiesību aktu izmaiņām un precizējumiem, ir saderīgi ar Moldovas saistībām asociācijas nolīguma ietvaros.

Palielināt Finanšu izlūkošanas vienības tehnisko un operatīvo spēju, lai efektīvi īstenotu visus uzdevumus noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas jomā, it īpaši finanšu izlūkošanas uzlabošanas jomā.

Finanšu izlūkošanas vienībai būtu pastiprināti un proaktīvi jāpievēršas sūdzībām par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un terorisma finansēšanu, sākot ar iestādēm, kurām ir ziņošanas pienākums un kuras sistemātiski ziņo par aizdomīgiem darījumiem; neziņošanas gadījumā tām būtu jāpiemēro sankcijas.

Pastiprināt preventīvas aktīvu iesaldēšanas režīmu, attiecīgām ziņošanas vienībām paredzot pilnvaras apturēt aizdomīgus finanšu darījumus.

Izveidot valsts līdzekļu atguves dienestu, kas, īstenojot ciešāku sadarbību, veicina noziedzīgi iegūtu līdzekļu visātrāko iespējamo ES mēroga meklēšanu.

 Vidēja termiņa prioritātes

Īstenot finanšu noziegumu un finanšu izmeklēšanas visaptverošu politiku / stratēģiju, kas aptvertu visas iesaistītās iestādes, tostarp prokuratūru, ar mērķi paātrināt sarežģītu un ilgstošu lietu izmeklēšanu finanšu noziegumu jomā. Iekļaut stratēģijā finanšu izmeklēšanas un uz izlūkdatiem balstītas policijas darbības jēdzienus, lai dotu iespēju īstenot preventīvus piespiedu izpildes pasākumus, pamatojoties uz datu analīzi.

Veicināt un īstenot stabilu tiesību aktu sistēmu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanai, kas ir saskaņā ar ANO Drošības Padomes rezolūciju un FATF ieteikumiem un saskaņā ar savstarpējiem novērtējumiem MONEYVAL ietvaros.

Īstenot stingrus un vērienīgus aktīvu atsavināšanas un konfiskācijas tiesību aktus, kas pārsniedz ES noteiktos obligātos standartus un tādējādi ietver arī, piemēram, noteikumus par konfiskāciju bez notiesājoša sprieduma (vai civiltiesiskā kārtībā veiktu konfiskāciju).

Uzlabot operatīvo sadarbību starp Moldovas līdzekļu atguves dienestu un ES attiecībā uz konfiskāciju, noziedzīgi iegūtu līdzekļu atgūšanu un aktīvu pārvaldību, izmantojot efektīvu saziņu un apmaiņu ar labāko praksi.

Uzlabot operatīvo sadarbību starp finanšu izlūkošanu, policiju, finanšu kontroli, nodokļu un muitas dienestiem un nodaļām, izmantojot sadarbspēju un datu apmaiņu (piemēram, pamatojoties uz īpaši pielāgotiem nolīgumiem par datu apmaiņu). Lai sekmētu operatīvo sadarbību, būtu jāieceļ dienestu sadarbības koordinatori. Būtu jāizskata iespējas īstenot darbinieku savstarpējās apmaiņas mācību nolūkos.

Sadarbībā ar Apvienoto Tiesībaizsardzības apmācības centru (sk. iepriekš) izstrādāt finanšu noziegumu izmeklētājiem un analītiķiem mācību programmu ar skaidru akreditācijas procesu un sekmēt un mudināt, ka finanšu izmeklēšanas mācībās piedalās kolēģi no citām jomām. Izmeklētāju, prokuroru un tiesnešu mācībās būtu jāuzsver finanšu izmeklēšanas nozīme.

Izstrādāt vadlīnijas un instrukcijas iestādēm, kurām ir ziņošanas pienākums un kuras sistemātiski ziņo par aizdomīgiem darījumiem, lai uzlabotu valsts tiesību aktu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas jomā īstenošanas efektivitāti.

Sadarbība migrācijas, patvēruma un robežu pārvaldības jomā

Migrācija un patvērums

Īstermiņa prioritātes

Turpināt īstenot atpakaļuzņemšanas nolīgumu, kas noslēgts starp ES un Moldovu, un turpināt sniegt palīdzību Moldovas pilsoņu reintegrācijai.

Turpināt sniegt informāciju, ar ko precizē bezvīzu ceļošanas tiesības un pienākumus, tostarp informāciju attiecībā uz noteikumiem par piekļuvi ES darba tirgum (tostarp ES imigrācijas portālā), attiecībā uz ES tiesisko regulējumu likumīgas migrācijas jomā (direktīvas par ieceļošanas un uzturēšanās nosacījumiem dažu kategoriju trešo valstu valstspiederīgajiem) un attiecībā uz atbildību par bezvīzu režīma tiesību pārkāpumiem, kā arī attiecībā uz tiesībām un pienākumiem, kas saistīti ar ES dalībvalstu veselības aprūpes sistēmām.

Turpināt attīstīt praktisko sadarbību ES un Moldovas mobilitātes partnerības ietvaros.

Vidēja termiņa prioritātes

Veicināt un stiprināt sadarbību ES un Moldovas mobilitātes partnerības ietvaros ar aktīvu EUMS līdzdalību, īpašu uzmanību pievēršot migrācijai un attīstībai.

Stiprināt pašreizējo infrastruktūru (ieskaitot aizturēšanas centrus) un atbildīgo iestāžu personālu, lai nodrošinātu trešo valstu valstspiederīgo, kas nelegāli uzturas Moldovā un/vai šķērso tās teritoriju, efektīvu atgriešanos; nodrošināt imigrantu, kuri atrodas administratīvā aizturēšanā, cilvēktiesību ievērošanu, un izstrādāt integrācijas regulējumu.

Stiprināt Migrācijas un patvēruma lietu biroju kā galveno darbību veicēju uzskaites un migrācijas plūsmu pārvaldīšanas sistēmā: 1) stiprinot tiesisko regulējumu, uzņemšanas nosacījumus un ārvalstnieku dokumentāciju, 2) stiprinot reģionālos dienestus cīņai pret ārvalstnieku nelikumīgu uzturēšanos un ārvalstnieku uzskaitei, 3) uzlabojot infrastruktūru, kā arī piešķirot nepieciešamos finanšu resursus un cilvēkresursus.

Turpināt nostiprināt datu par migrācijas plūsmām un patvērumu vākšanas un analizēšanas sistēmu, atjauninot Paplašināto migrācijas profilu, un turpināt izstrādāt novērtēšanas un riska analīzes ziņojumus par migrāciju un patvērumu.

Turpināt efektīvi īstenot tiesību aktus patvēruma jomā, kas sniedz stabilu pamatu, lai aizsargātu personas, kurām nepieciešama starptautiskā aizsardzība, stiprinot Izmitināšanas centra infrastruktūru.

Apmācīt ierēdņus, Iekšlietu ministrijas darbiniekus, tiesnešus un miertiesnešus patvēruma un migrācijas jomā.

Īstenot integrētu pieeju diasporas jomā un nostiprināt valsts un vietējo iestāžu spējas attiecībā uz diasporas jautājumiem.

Izstrādāt efektīvākus veidus cirkulāras migrācijas veicināšanai.

Robežu pārvaldība

Īstermiņa prioritātes

Turpināt stiprināt robežu pārvaldību un uzturēt augstu kvalitāti robežpārbaužu un robežuzraudzības jomā, un modernizēt fiksētu un mobilo video uzraudzības aprīkojumu un paplašināt tā pielietojumu.

Palielināt kopējo robežu pārvaldību uz ES un Moldovas robežas.

Vidēja termiņa prioritātes

Turpināt nodrošināt atbilstošu infrastruktūru, tehnisko aprīkojumu, IT sistēmas, finanšu un cilvēkresursus saskaņā ar Moldovas integrētas robežu pārvaldības (IBM) stratēģiju un rīcības plānu.

Turpināt nostiprināt robežu pārvaldības sadarbību ar Eiropas Robežu un krasta apsardzes aģentūru (FRONTEX).

Īstenot pārrobežu sadarbības iniciatīvas un nostiprināt sadarbību ar ES dalībvalstīm nolūkā pilnveidot un paplašināt EUROSUR (kuru pārvalda FRONTEX) kopējo pierobežas izlūkošanas attēlu, izveidojot reģionālo tīklu ar Rumāniju un citām šā reģiona valstīm.

Atjaunināt situācijas novērtējumu valsts un vietējā līmenī, stiprinot riska analīzi, informācijas analīzi un apmaiņu ar valsts un starptautiskiem partneriem.

Tiesiskā sadarbība

Vidēja termiņa prioritātes

Pārrobežu krimināllietās pastiprināt sadarbību (kvalitatīvā un kvantitatīvā izteiksmē) starp Moldovu un Eurojust.

Turpināt tiesu iestāžu sadarbības civillietās un komerclietās stiprināšanu, pievēršoties šādiem uzdevumiem:

pievienoties un īstenot daudzpusējās konvencijas par tiesu iestāžu sadarbību civillietās, jo īpaši 1970. gada Hāgas konvenciju par pierādījumu iegūšanu ārvalstīs civillietās vai komerclietās;

pievienoties un īstenot daudzpusējās konvencijas par bērnu aizsardzību, jo īpaši Hāgas starptautisko privāttiesību konferences konvenciju ģimenes tiesību jomā;

sagatavot pamatu, lai piemērotu un īstenotu 1996. gada Konvenciju par jurisdikciju, piemērojamiem tiesību aktiem, atzīšanu, izpildi un sadarbību attiecībā uz vecāku atbildību un bērnu aizsardzības pasākumiem, jo īpaši, izvērtējot valsts spēju un resursus.

Stiprināt tiesu iestāžu sadarbību krimināllietās, pievienojoties un īstenojot attiecīgās konvencijas, jo īpaši Eiropas Padomes konvencijas.



2.5.    Tirdzniecība un ar tirdzniecību saistītie jautājumi (DCFTA)

Asociācijas nolīguma lielu daļu veido Padziļinātā un visaptverošā brīvās tirdzniecības zona. Tādēļ ir sagaidāms, ka šīs daļas, kas ietverta nolīguma V sadaļā (Tirdzniecība un ar tirdzniecību saistīti jautājumi), īstenošanai tiks dota priekšroka atbilstoši tās nozīmīgumam asociācijas nolīguma, kā arī ar ES un Moldovas attiecību vispārējā kontekstā.

Preču tirdzniecība

Puses sadarbosies, lai īstenotu asociācijas nolīguma noteikumus par preču, tostarp enerģijas, tirgus pieejamību, jo īpaši, izmantojot kopīgas apspriedes nolūkā veikt šādus uzdevumus.

Īstermiņa prioritātes

Turpināt uzlabojumu ieviešanu tirdzniecības un piegādes bilances statistikas jomā, lai Puses pareizi piemērotu nodokļu apiešanas novēršanas mehānismu.

Sadarboties ceļveža Moldovas konkurētspējas uzlabošanai īstenošanā.

Apmainīties ar informāciju par norisēm Moldovā un tās politiku saistībā ar tirgus pieejamību.

Īstenot pasākumus, lai uzlabotu uzņēmējdarbības vidi tirdzniecībā iesaistītiem uzņēmējiem.

Vidēja termiņa prioritātes

Palielināt Moldovas eksportspēju, tostarp ieviešot finansiāla un nefinansiāla atbalsta (dotāciju) shēmas individuālu uzņēmumu eksporta attīstībai.

Stiprināt sadarbību starp ES un Moldovu tiesību aktu, kas varētu būt nepieciešami, lai īstenotu DCFTA noteikumus, sagatavošanas un īstenošanas procesā.

Nodrošināt atbilstību ar tirdzniecību saistītiem enerģētikas noteikumiem.

Īstenot 2016.–2020. gada Investīciju piesaistes un eksporta veicināšanas valsts stratēģijas (NSIAEP) 2018.–2020. gada eksporta elementus, tostarp minētās stratēģijas vidusposma pārskatīšanu 2018. gadā.



Tehniskie noteikumi, standartizācija un saistītā infrastruktūra

Puses sadarbosies, lai panāktu atbilstību ES tehniskajiem noteikumiem, standartizācijai, metroloģijai, akreditācijai, atbilstības novērtēšanas procedūrām un tirgus uzraudzības sistēmai, kā paredzēts asociācijas nolīgumā, konkrētāk, tā DCFTA daļā.

Minētā sagatavošana ietvers šādu uzdevumu izpildi.

Īstermiņa prioritātes

Apmainīties ar informāciju par saistību izpildi attiecībā uz valsts tiesību aktu tuvināšanu Savienības tiesību aktiem, kas noteikti attiecīgajos nolīguma pielikumos, un par to izpildi.

Nostiprināt attiecīgo valdības struktūru, iestāžu un aģentūru administratīvās spējas.

Vidēja termiņa prioritātes

Attīstīt infrastruktūru, kas saistīta ar tehnisko noteikumu, standartizācijas, metroloģijas, akreditācijas un atbilstības novērtēšanas procedūru un tirgus uzraudzības sistēmu administrēšanu, tostarp izveidot valsts mēroga informācijas sistēmu.

Izstrādāt vai uzlabot sadarbību un nepieciešamības gadījumā kļūt par attiecīgo starptautisko un ES organizāciju, piemēram, EURAMET, EA, CEN, CENELEC, ETSI, WELMEC, biedru.

Apmainīties ar informāciju par citiem būtiskiem aspektiem, kas skar Moldovas plānus tehnisku tirdzniecības šķēršļu jomā, kā arī darīt zināmus noteiktos termiņus.

Sadarbībā ar Moldovas privāto sektoru pārstāvošām iestādēm izstrādāt un īstenot padziļinātu informāciju, konsultācijas un apspriešanās kampaņu/darbības, lai palīdzētu Moldovas uzņēmējiem labāk izprast ES ražojumu noteikumus un prasības attiecībā uz ražojumu laišanu tirgū.

Sadarboties Nolīguma par rūpniecisko izstrādājumu atbilstības novērtēšanu un atzīšanu (ACAA) sagatavošanas procesā.



Sanitārie un fitosanitārie (SFS) pasākumi

Puses sadarbosies nolūkā tuvināt Moldovas sanitāros un fitosanitāros standartus pārtikas un barības, augu veselības un dzīvnieku veselības jomā, kā arī labturības tiesību aktus un prakses atbilstīgajiem ES tiesību aktiem un praksei, kā izklāstīts asociācijas nolīguma attiecīgajos pielikumos. Minētā sadarbība ietvers šādu uzdevumu izpildi.

Īstermiņa prioritātes

Vienkāršot lauksaimniecības un pārtikas produktu importa/eksporta sertifikāciju.

Izstrādāt un īstenot pārtikas nekaitīguma stratēģiju 2017.–2022. gadam.

Pastiprināt sadarbību starp Valsts pārtikas nekaitīguma aģentūru un Lauksaimniecības ministriju, lai sagatavotu un īstenotu tiesību aktu reformas SFS jomā.

Nostiprināt administratīvo spēju, apmācot atbildīgo valdības un izpildvaras struktūru un aģentūru personālu sagatavot un īstenot tiesību aktus saskaņā ar ES tiesību aktiem.

Organizēt informācijas kampaņas ar attiecīgajām aģentūrām, uzņēmumiem un NVO par prasībām piekļūšanai ES tirgum un ar pilsonisko sabiedrību – par patērētāju aspektu pārtikas un barības nekaitīguma (RASFF) jomā.

Iegūt visu laboratoriju, kas iesaistītas starptautisko standartu oficiālajā kontrolē, akreditāciju, lai izpildītu SFS prasības attiecībā uz eksportu un stiprinātu pārtikas nekaitīgumu Moldovas iekšējā tirgū.

Vidēja termiņa prioritātes

Pārstrukturēt Valsts pārtikas nekaitīguma aģentūru un attīstīt tās spēju, pamatojoties uz jaunās Pārtikas nekaitīguma stratēģijas 2017.–2022. gadam noteikumiem.

Pabeigt Moldovas pašreizējās Pārtikas nekaitīguma stratēģijas īstenošanu, īpašu uzmanību pievēršot tiesību aktu kvalitātei un izpildes spējai, un novērst konstatētās nepilnības.

Tuvināt valsts tiesību aktus, Savienības tiesību aktiem, kas uzskaitīti attiecīgajos nolīguma pielikumos, un nodrošināt to efektīvu īstenošanu un izpildi.

Turpināt uzlabot infrastruktūru, jo īpaši dzīvnieku veselības, augu veselības, pārtikas nekaitīguma laboratoriju un robežkontroles punktu jomās, un ar to saistīto spēju tiesību aktu īstenošanai atbilstīgi ES prasībām.

Pabeigt darbu, kas saistīts ar pārtikas un barības nekaitīguma, dzīvnieku veselības un augu veselības agrīnās brīdināšanas sistēmas izveidi.



Muita un tirdzniecības veicināšana

Puses sadarbosies, lai panāktu Moldovas tiesību aktu atbilstību ES tiesību aktiem, ES Muitas koncepcijai un starptautiskajiem standartiem, kas uzskaitīti 5. nodaļā un asociācijas nolīguma attiecīgajos pielikumos. Minētā sadarbība ietvers šādu uzdevumu izpildi.

Īstermiņa prioritātes

Saskaņot Moldovas tiesību aktus ar Eiropas Savienības Muitas kodeksu.

Turpināt īstenot Stratēģisko sistēmu muitas sadarbībai.

Turpināt modernizēt Moldovas muitas dienestu un tā infrastruktūru un organizēt darbinieku apmācību, jo īpaši, lai stiprinātu uz pakalpojumiem orientētu un no korupcijas brīvu kultūru.

Izstrādāt ceļvedi par Moldovas pievienošanos Konvencijai par kopīgu tranzīta procedūru un izveidot projekta grupu.

Uzsākt dialogu cīņā pret krāpšanu, lai novērstu nelikumīgu tirdzniecību, tostarp attiecībā uz akcīzes precēm, jo īpaši, pastiprinot sadarbību saskaņā ar Protokolu par savstarpēju administratīvo palīdzību muitas lietās.

Nodrošināt efektīvu Moldovas tiesību aktu ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu un intelektuālā īpašuma tiesību (IĪT) jomā izpildi, un nodrošināt atbilstošu apmācību muitas ierēdņiem šajā sakarā.

Vidēja termiņa prioritātes

Saskaņot Moldovas Atzīto uzņēmēju sistēmu ar attiecīgo ES sistēmu ar mērķi panākt savstarpējo atzīšanu.

Saskaņot likumdošanu un izstrādāt nosacījumus attiecībā uz Moldovas pievienošanos Konvencijai par kopīgu tranzīta procedūru.

Turpināt vienkāršot un modernizēt muitas procedūras un nodrošināt to efektīvu īstenošanu.

Sadarboties uz risku balstītas muitas kontroles jomā un apmainīties ar būtisku informāciju, kas ļauj uzlabot riska pārvaldību un piegādes ķēdes drošību, veicinot importēto, eksportēto vai tranzīta preču likumīgu tirdzniecību, drošumu un nekaitīgumu.

Veicināt procedūras nolūkā nodrošināt drīzu pievienošanos PVO Pamatkonvencijas par tabakas kontroli protokolam un tā īstenošanu.



Izcelsmes noteikumi

Puses sadarbosies, lai īstenotu izcelsmes noteikumus, kas izklāstīti asociācijas nolīguma protokolā un kas izriet no Moldovas pievienošanās Reģionālajai konvencijai par Eiropas un Vidusjūras reģiona valstu preferenciāliem izcelsmes noteikumiem. Minētā sadarbība ietvers šādu uzdevumu izpildi.

Īstermiņa prioritātes

Apspriest un, ja vajadzīgs, pārskatīt pašreizējās procedūras, kuras Moldovas muitas dienests piemēro, lai sertificētu un verificētu preču izcelsmi.

Vidēja termiņa prioritātes

Palīdzēt Moldovai īstenot tās saistības, kas izriet no tās pievienošanās Konvencijai.

Nodrošināt apmācību Moldovas Muitas dienestam par preferenciālās izcelsmes sertifikāciju un verifikāciju.

Uzņēmējdarbības veikšana, pakalpojumu tirdzniecība un elektroniskā komercija

Puses turpinās dialogu par uzņēmējdarbību, pakalpojumu tirdzniecību un elektronisko komerciju saskaņā ar attiecīgajiem asociācijas nolīguma noteikumiem. Tās īstenos saistības pakalpojumu jomās, kā precizēts asociācijas nolīguma attiecīgajos pielikumos. Minētā sadarbība ietvers šādu uzdevumu izpildi.

Īstermiņa prioritātes

Nodrošināt apmācību un pietiekamu administratīvo spēju, lai spētu paveikt tiesību aktu tuvināšanu.

Nodrošināt regulāru informācijas apmaiņu par plānoto vai notiekošo likumdošanas darbu jomās, kas izvēlētas aktu tuvināšanai, un risināt dialogu šajā nolūkā.

Nodrošināt, ka tiesiskais regulējums attiecībā uz pakalpojumu sniegšanu un uzņēmējdarbības veikšanu Moldovā atspoguļo tiesības un pienākumus un ļauj efektīvi īstenot tirgus piekļuves saistības, kas izriet no DCFTA.

Kārtējie maksājumi un kapitāla aprite

Puses turpinās savu dialogu par kapitāla apriti un maksājumiem, jo īpaši nolūkā uzraudzīt atbilstību visām spēkā esošajām asociācijas nolīguma saistībām.



Publiskais iepirkums

Puses sadarbosies Moldovas asociācijas nolīguma nodaļas par konkurenci un saistīto reformu īstenošanā. Minētā sadarbība ietvers šādu uzdevumu izpildi.

Īstermiņa prioritātes

Koordinēt Moldovas publiskā iepirkuma tiesiskā regulējuma saskaņošanu ar Eiropas Komisiju.

Nodrošināt precīzu un savlaicīgu informāciju par norisēm attiecībā uz Moldovas tiesību aktiem, jo īpaši attiecībā uz plānoto likumdošanas darbu, kas skar iepirkumu politiku un izpildes nodrošināšanu.

Sākt Moldovas publiskā iepirkuma stratēģijas izstrādi, tādējādi izveidot labi funkcionējošu, konkurētspējīgu, pārskatatbildīgu un pārredzamu publiskā iepirkuma sistēmu, kas veicina un nostiprina Moldovas iedzīvotāju un starptautiskās sabiedrības uzticēšanos iepirkuma struktūrvienībai.

Attīstīt vajadzīgo kompetenci un administratīvo spēju, veicinot lielāku publiskā iepirkuma procesu efektivitāti, tostarp tādu aspektu, kas var veicināt gudru, ilgtspējīgu un iekļaujošu Moldovas ekonomikas izaugsmi.

Nodrošināt precīzu un savlaicīgu informāciju par norisēm attiecībā uz Moldovas tiesību aktiem, jo īpaši attiecībā uz plānoto likumdošanas darbu, kas skar iepirkumu politiku un izpildes nodrošināšanu.

Vidēja termiņa prioritātes

Īstenot Moldovas publiskā iepirkuma stratēģiju.

Reformēt valsts publiskā iepirkuma sistēmu, pakāpeniski saskaņojot to ar aktuālo ES tiesisko regulējumu un nodrošinot tās pienācīgu īstenošanu un izpildi.

Attīstīt vajadzīgo kompetenci un administratīvo spēju struktūrām, kas pārrauga iepirkuma politikas īstenošanu.

Nodrošināt, ka Valsts sūdzību noregulēšanas aģentūra ir neatkarīga un tai ir pietiekama administratīvā spēja, lai nodrošinātu efektīvus tiesiskās aizsardzības līdzekļus saskaņā ar attiecīgajiem ES tiesību aktiem.

Turpināt ieviest e-iepirkumu un uzlabot attiecīgo IT rīku funkcijas.

Saskaņot tiesiskās aizsardzības līdzekļu sistēmu ar Eiropas acquis attiecībā uz neatkarības, godīguma un pārredzamības standartiem, kas nodrošina ātru un kompetentu sūdzību izskatīšanu.

Apsvērt centralizētu iepirkuma struktūru izveidi un nodrošināt, ka visām līgumslēdzējām iestādēm/līgumslēdzējiem ir vajadzīgais personāls un vajadzīgie resursi savu darbību veikšanai.

Ieviest un īstenot publiskā iepirkuma tiesību aktus komunālo pakalpojumu, koncesiju un publiskā un privātā sektora partnerību jomā saskaņā ar attiecīgajiem ES tiesību aktiem.

Intelektuālā īpašuma tiesības

Puses sadarbosies, lai tuvinātu Moldovas tiesību aktus ES tiesību aktiem un starptautiskajiem standartiem intelektuālā īpašuma aizsardzības jomā, kā norādīts asociācijas nolīgumā. Minētā sadarbība ietvers šādu uzdevumu izpildi.

Īstermiņa prioritātes

Veikt pasākumus, lai palielinātu sabiedrības informētību par intelektuālā īpašuma aizsardzību un nodrošinātu efektīvu dialogu ar tiesību turētājiem.

Nodrošināt valsts tiesību aktu un attiecīgo standartu šajā jomā pienācīgu īstenošanu, un izstrādāt pārraudzības instrumentus IĪT īstenošanai un piemērošanai saskaņā ar asociācijas nolīgumu.

Vidēja termiņa prioritātes

Nodrošināt, ka abu Pušu tiesību turētājiem tiek nodrošināts piemērots un efektīvs IĪT aizsardzības līmenis un ka tiek veikti pienācīgi pasākumi, lai šīs tiesības izmantotu.

Stiprināt atbildīgo valsts struktūru un izpildaģentūru, tostarp Moldovas Muitas dienesta, izpildes nodrošināšanas spēju, un regulāri ziņot par administratīvās spējas situāciju.

Nodrošināt pienācīgu tiesisko regulējumu, lai tiesību turētājiem garantētu tiesu iestāžu pieejamību, kā arī sodu pieejamību un efektīvu īstenošanu.

Stiprināt attiecīgās institucionālās struktūras, kā arī Valsts Intelektuālā īpašuma aģentūru un kolektīvā pārvaldījuma organizācijas. Stiprināt sadarbību ar trešo valstu iestādēm, mantisko tiesību kolektīvā pārvaldījuma organizācijām un rūpnieciskajām apvienībām.

Īstenot standartus, kas noteikti Piemērošanas direktīvā 2004/48/EK un Eiropas Parlamenta un Padomes 2013. gada 12. jūnija Regulā (ES) Nr. 608/2013 par muitas darbu intelektuālā īpašuma tiesību īstenošanā.

Efektīvi cīnīties pret viltošanu un pirātismu un nodrošināt izpildes tiesību aktu un sankciju par intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpšanu efektīvu īstenošanu, pamatojoties uz IĪT valsts stratēģiju līdz 2020. gadam, un regulāri ziņot, balstoties uz reāliem un izmērāmiem mērķiem un datiem.



Konkurence

Puses sadarbosies, lai īstenotu asociācijas nolīguma nodaļu par konkurenci un saistītās reformas. Minētā sadarbība ietvers šādu uzdevumu izpildi.

Vidēja termiņa prioritātes

Nodrošināt, ka Moldovas iestāžu sistēma un administratīvā spēja garantē konkurences tiesību aktu efektīvu un objektīvu īstenošanu, un nodrošināt vienlīdzīgus konkurences apstākļus visiem ekonomikas dalībniekiem.

Stiprināt dialogu par pieredzi attiecībā uz tiesību aktu piemērošanu šajā jomā, kā arī attiecībā uz citām attīstības tendencēm konkurences tiesību jomā, tostarp nodrošinot apmācības iestādēm un ad-hoc ekspertu konsultācijas par valsts atbalsta noteikumu vispārēju piemērošanu.

Pārredzamība

Puses pievērsīs īpašu uzmanību darbam, kas vērsts uz šādu uzdevumu izpildi.

Īstermiņa prioritātes

Izstrādāt valdības komunikācijas stratēģiju un noteikt galvenos tematus, attiecībā uz kuriem koncentrēt administrācijas komunikācijas centienus.

Stiprināt valdības komunikācijas biroja stratēģiskās plānošanas spējas.

Apspriest pārskatāmas politikas veidošanas labāko praksi un pieredzi, jo īpaši, iesaistot politikas dialogā pilsoniskās sabiedrības.

Apmainīties ar informāciju un nodrošināt atbilstošas apmācības, tostarp attiecībā uz saziņas mehānismiem un apspriešanos ar ieinteresētajām personām.

Organizēt seminārus un citus pasākumus plašai sabiedrībai nolūkā izskaidrot asociācijas nolīguma īstenošanu un tuvināšanās procesu.

Vidēja termiņa prioritātes

Ievērot saistības attiecībā uz pārredzamību ar tirdzniecību saistītās politikas izstrādē un apsvērt vajadzīgos mehānismus, kurus var būt nepieciešamība ieviest.

Veicināt brīvu un vieglu piekļuvi publiskai informācijai, kas paredzēta tiesību aktos.

Tirdzniecība un ilgtspējīga attīstība

Puses turpinās savu dialogu un sadarbību jautājumos, kas apskatīti asociācijas nolīguma attiecīgajā nodaļā. Tas ietvers šādu uzdevumu izpildi.

Īstermiņa un vidēja termiņa prioritātes

Apmainīties ar informāciju par attiecīgā valsts politikas regulējuma īstenošanu vai starptautisko saistību attiecībā uz ilgtspējīgu attīstību īstenošanu.

Pārrunāt šajā nodaļā minēto saistību attiecībā uz ieinteresēto personu iesaisti un dialogu ar pilsonisko sabiedrību efektīvu īstenošanu.

Nodrošināt, ka darba inspekcija joprojām ir saskaņā ar starptautiskajiem un ES principiem.

Apmainīties ar labākās prakses piemēriem un attiecīgo pieredzi.

Puses ņems vērā, ka 2.2. iedaļā minētās prioritātes saistībā ar arodbiedrību tiesībām un galvenajiem darba standartiem un 2.6. iedaļā (Nodarbinātība, sociālā politika un vienlīdzīgas iespējas) norādītās prioritātes ir ļoti būtiskas nodaļas “Ilgtspējīga tirdzniecību un attīstība” īstenošanai, un tādēļ ar tām saistītie jautājumi ir jārisina saistībā ar minēto asociācijas nolīguma daļu.



2.6.    Ekonomikas attīstība un tirgus iespējas

Puses sadarbosies, lai atbalstītu Moldovu pilnībā funkcionējošas tirgus ekonomikas izveidē un pakāpeniski tuvinātu tās politiku ES politikai saskaņā ar makroekonomikas stabilitātes, stabilas publisko finanšu sistēmas, spēcīgas finanšu sistēmas un līdzsvarotas maksājumu bilances pamatprincipiem. Jo īpaši, šī sadarbība palīdz sasniegt šādus mērķus:

Īstermiņa prioritātes

Īstenot reformu programmu, par ko panākta vienošanās ar Starptautisko Valūtas fondu.

Sākt īstenot makrofinansiālās palīdzības sniegšanas darbību, par ko panākta vienošanās ar ES, pēc minētās darbībās pieņemšanas.

Vidēja termiņa prioritātes

Pilnībā īstenot reformu programmu, par ko panākta vienošanās ar Starptautisko Valūtas fondu.

Pilnībā īstenot makrofinansiālās palīdzības sniegšanas darbību, par ko panākta vienošanās ar ES, pēc minētās darbības pieņemšanas.

Uzraudzīt makroekonomiskās norises, apspriest galvenos politikas uzdevumus un apmainīties ar informāciju par labāko praksi, stiprinot regulāru makroekonomikas dialogu, lai uzlabotu ekonomikas politikas izstrādes kvalitāti.

Turpināt stiprināt Moldovas Valsts bankas un Valsts Finanšu tirgu komisijas neatkarību, regulatīvās pilnvaras un spējas. Dalīties ar ES pieredzi par monetāro un valūtas kursa politiku, kā arī finanšu un banku nozares regulējumu un pārraudzības politiku, lai tālāk attīstītu Moldovas iespējas šajās jomās.

Uzlabot publisko finanšu ilgtspēju un pārvaldību, īstenojot fiskālās reformas, tostarp uzlabojot budžeta parlamentārās uzraudzības īstenošanu.

Turpināt izstrādāt atklātus, konkurētspējīgus un pārredzamus privatizācijas noteikumus un procedūras un īstenot šos noteikumus un procedūras saskaņā ar ES labāko praksi.



Uzņēmējdarbības tiesības, grāmatvedība un revīzija, korporatīvā pārvaldība

Puses sadarbosies, lai sagatavotu Moldovu ES tiesību aktu un starptautisko instrumentu, kas norādīti asociācijas nolīguma attiecīgajos pielikumos, īstenošanai; turpmāk uzskaitīti minētās sadarbības uzdevumi.

Īstermiņa prioritātes

Savlaicīgi apmainīties ar svarīgu un precīzu informācija par pašreizējo tiesību aktu stāvokli un to atbilstību ES tiesību aktiem, pamatojoties uz formātu, par ko Puses vienojušās, lai īstenotu ES tiesību aktus atbilstoši plānotajam grafikam.

Apzināt jomas, kurās būtu jānodrošina apmācība, veiktspējas palielināšana un zinātība.

Vienkāršot inspekciju un dažādu inspekciju struktūru sistēmu, lai uzlabotu efektivitāti un samazinātu korupcijas iespējas, kā galīgo mērķi nosakot uzņēmējdarbības vides uzlabošanu un tiesību aktu un standartu izpildes stiprināšanu.

Vidēja termiņa prioritātes

Attīstīt uzņēmējdarbības tiesību īstenošanā, grāmatvedībā un revīzijā un uzņēmumu pārvaldībā iesaistīto Moldovas valsts iestāžu administratīvo spēju.

Strādāt pie tā, lai izveidotu uzņēmumu un juridisku veidojumu faktisko īpašnieku reģistrus.



Nodarbinātība, sociālā politika un vienlīdzīgas iespējas

Puses sadarbosies, lai veiktu šādus uzdevumus.

Īstermiņa prioritātes

Nodrošināt, ka pastāv vajadzīgie pamatnosacījumi, lai nodrošinātu efektīvu darba inspekcijas darbību.

Turpināt sociālā dialoga veicināšanu, tostarp ar sociālo partneru spējas sekmēšanu.

Vidēja termiņa prioritātes

Īstenot ES tiesību aktus darba aizsardzības, darba tiesību un darba apstākļu jomās, kā minēts asociācijas nolīguma attiecīgajos pielikumos nolūkā:

stiprināt administratīvo un tiesībaizsardzības spēju darba aizsardzības un darba tiesību jomās, proti, attiecībā uz darba inspekciju un attiecīgajām tiesībaizsardzības iestādēm;

attīstīt sociālo partneru spēju (piemēram, nodrošinot apmācības tādās jomās kā ES tiesību akti un standarti darba aizsardzības un darba tiesību jomās);

attīstīt stratēģisku pieeju nodarbinātībai, kas vērsta uz nodarbinātības līmeņa paaugstināšanu un labāku darba apstākļu nodrošināšanu, prasmju un darbvietu labāku saskaņošanu darba tirgū un aktīva atbalsta un efektīvu nodarbinātības dienestu nodrošināšanu; sekmēt iekļaujošu darba tirgu; ieviest valstu programmas pienācīgas kvalitātes nodarbinātības atbalstam, par ko ir vienojušās Moldova un Starptautiskā Darba organizācija (ILO);

Stiprināt administrācijas, kas atbild par nodarbinātības un sociālās politikas izstrādi un īstenošanu, spēju, jo īpaši attiecībā uz nodarbinātības dienestiem un sociālajiem dienestiem.



Patērētāju tiesību aizsardzība

Lai sagatavotu Moldovu ES tiesību aktu un starptautisko instrumentu, kas norādīti asociācijas nolīguma attiecīgajā pielikumā, īstenošanai, Puses sadarbosies šādu uzdevumu veikšanā.

Īstermiņa prioritātes

Pārskatīt visus līdz šim pieņemtos Moldovas patērētāju aizsardzības tiesību aktus, pielīdzinot tos nesen pieņemtajiem ES tiesību aktiem šajā jomā (kā uzskaitīts AA IV pielikumā).

Īstenot Patērētāju tiesību aizsardzības aģentūras (PTAA) daudzgadu institucionālās attīstības plānu.

Īstenot Moldovas Pārtikas nekaitīguma aģentūras (ANSA) daudzgadu institucionālās attīstības plānu.

Vidēja termiņa prioritātes

Izveidot un aktivizēt valsts sistēmu, kas nodrošina efektīvu saziņu starp valsts ieinteresētajām personām par bīstamām nepārtikas patēriņa precēm un to atsaukšanu.

Izveidot un aktivizēt informācijas apmaiņas sistēmu, kas balstīta RASFF, par bīstamām pārtikas un patēriņa precēm.

Iekļaut dažādas pārtikas nekaitīguma pārbaudes struktūras (robežkontroles punktus, augu veselības un dzīvnieku veselības pakalpojumus un Valsts kultūraugu un augsnes testēšanas un sertifikācijas centru) vienā integrētā un pārvaldītā MIS sistēmā.

Turpināt izstrādāt un īstenot riska pārvaldības analīzes kontroles procedūras attiecībā uz pārtikas un nepārtikas precēm.

Periodiski izvērtēt Patērētāju tiesību aizsardzības aģentūras (PTAA) daudzgadu institucionālās attīstības plānu un nepieciešamības gadījumā to pārskatīt.

Periodiski izvērtēt Pārtikas nekaitīguma aģentūras (ANSA) daudzgadu institucionālās attīstības plānu un nepieciešamības gadījumā to pārskatīt.

Turpināt saskaņot Moldovas sanitāro un fitosanitāro (SFS) tiesisko un normatīvo regulējumu ar ES acquis.

Nostiprināt patērētāju aizsardzības izpildes nodrošināšanas administratīvo spēju Moldovā, jo īpaši, apmācot valsts amatpersonas un citus patērētāju interešu pārstāvjus par ES tiesību aktu transponēšanu un to sekojošo īstenošanu un izpildi.



Statistika

Puses sadarbosies, lai panāktu Moldovas tiesību aktu lielāku atbilstību ES tiesību aktiem statistikas jomā. Minētā sadarbība ietvers šādu uzdevumu izpildi.

Īstermiņa prioritātes

Apstiprināt Likuma par oficiālo statistiku, kas izstrādāts, pamatojoties uz Eiropas Parlamenta un Padomes 2009. gada 11. marta Regulu (EK) Nr. 223/2009 par Kopienas statistiku un pamatojoties uz vispārīgiem tiesību aktiem par oficiālo statistiku Austrumeiropas, Kaukāza un Vidusāzijas valstīm.

Apstiprināt NUTS klasifikāciju, kas izriet no Eiropas Parlamenta un Padomes 2003. gada 26. maija Regulas (EK) Nr. 1059/2003 par kopējas statistiski teritoriālo vienību klasifikācijas (NUTS) izveidi ar turpmākiem grozījumiem un pielāgojumiem.

Izplatīt 2014. gada iedzīvotāju un mājokļu skaitīšanas rezultātus un uzlabot iedzīvotāju statistiku, plašāk izmantojot administratīvo datu avotus.

Izstrādāt reģionālo kontu aprēķināšanu, izmantojot SNA 1993/ESA 1995 metodoloģiju.

Plānotajā valsts pārvaldes reformā nodrošināt Moldovas Valsts statistikas biroja profesionālo neatkarību, saglabājot tā pašreizējo statusu valsts administrācijā.

Vidēja termiņa prioritātes

Nodrošināt saskaņotā patēriņa cenu indeksa (SPCI) aprēķinu saskaņā ar ES standartiem.

Īstenot SNA 2008/ESA 2010 metodiku un laikrindu par galvenajiem makroekonomiskajiem rādītājiem pārrēķināšanu saskaņā ar apstiprināto metodiku.

Īstenot oficiālās statistikas kvalitātes pārvaldības sistēmu, pamatojoties uz Eiropas standartiem.



Nodokļi

Puses stiprinās sadarbību, lai uzlabotu un attīstītu Moldovas nodokļu sistēmu un pārvaldību, pamatojoties uz ES un starptautiskajiem standartiem. Tas ietvers sagatavošanu, lai pakāpeniski panāktu Moldovas tiesību aktu saskaņotību ar ES tiesību aktiem un starptautiskajiem instrumentiem, kas norādīti asociācijas nolīguma pielikumā; turpmāk uzskaitīti minētās sadarbības uzdevumi.

Īstermiņa prioritātes

Pieņemt un sākt īstenot stratēģiju nodokļu administrēšanas reformai.

Sākt TAMP projektu.

Attīstīt sadarbību ar ESAO un ES dalībvalstu nodokļu pārvaldēm, apmainoties ar pieredzi un tendencēm nodokļu jomā.

Vidēja termiņa prioritātes

Uzlabot un vienkāršot tiesību aktus nodokļu jomā.

Uzlabot starptautisko sadarbību nodokļu jomā, lai minētajā jomā veicinātu labu pārvaldību, proti, īstenojot pārredzamības, informācijas apmaiņas un godīgas nodokļu konkurences principus.

Uzlabot nodokļu administrācijas spēju, stiprinot izmaiņu pārvaldību, īstenot institucionālo un darbību reformu, veicināt Eiropas integrācijas procesu un modernizēt informācijas tehnoloģijas.

Veikt pasākumus, lai saskaņotu politiku krāpšanas un akcīzes preču kontrabandas apkarošanai.



Finanšu pakalpojumi

Puses sadarbosies, lai sagatavotu Moldovu tās regulatīvā un uzraudzības finanšu satvara modernizēšanai, lai tā atbilstu starptautiski saskaņotiem regulatīvajiem standartiem finanšu pakalpojumu jomā, kā atsauci izmantojot ES tiesību aktus un starptautiskos instrumentus, kas minēti asociācijas nolīguma attiecīgajos pielikumos, tostarp šā nolīguma IV sadaļā (Ekonomiskā sadarbība un sadarbība citās nozarēs), nolūkā izstrādāt Moldovai atbilstošu noteikumu kopumu. Šī sadarbība ietver turpmāk uzskaitītās darbības un palīdz sasniegt turpmāk uzskaitītos mērķus.

Īstermiņa prioritātes

Veikt pasākumus akcionāru pārredzamības un apdrošināšanas tirgus finanšu stabilitātes nodrošināšanai.

Nodrošināt, lai tiktu rūpīgi, pārredzami un objektīvi izmeklēti krāpšanas gadījumi, kas skāra Moldovas banku sistēmu 2014. gadā, ar mērķi atgūt ļaunprātīgi izmantotos līdzekļus un saukt vainīgās personas pie atbildības.

Turpmāk uzlabot tiesisko regulējumu, paredzot nepieciešamos instrumentus un pasākumus (piemēram, palielinot akcionāru atbildību, nosakot stingrākas sankcijas), lai pievērstos faktoriem, kas bija 2014. gada banku krāpšanas pamatā, un novērstu līdzīgus krāpnieciskos darījumus visos līmeņos.

Pakāpeniski izstrādāt un pieņemt noguldījumu apdrošināšanas tiesisko regulējumu, kas ir saskaņā ar starptautiski pieņemtiem standartiem.

Pieņemt likumu par nebanku kreditēšanas organizācijām, ko izstrādājusi Valsts Finanšu tirgu komisija.

Nodibināt kontaktus un apmainīties ar informāciju ar ES finanšu uzraudzības iestādēm. Konkrētāk, ES Moldovas iestādēm sniegs nepieciešamo atbalstu attiecībā uz līgumu slēgšanu par informācijas apmaiņu un sadarbību finanšu pakalpojumu jomā ar attiecīgajām ES regulatīvajām un uzraudzības iestādēm (piemēram, Eiropas Centrālo banku un ES dalībvalstu iestādēm).

Savlaicīgi apmainīties ar svarīgu un precīzu informācija par Moldovas spēkā esošo tiesību aktu pašreizējo situāciju.

Apzināt jomas, kurās būtu jānodrošina apmācība, spējas palielināšana un zinātība.

Vidēja termiņa prioritātes

Izveidot jaunu regulējuma un uzraudzības sistēmu, kas atbilst starptautiski apstiprinātiem regulatīvajiem standartiem, tostarp jaunu uzraudzības pieeju, rīkus un instrumentus.

Ieviest visaptverošu regulējumu banku finanšu nozares korporatīvās pārvaldības un riska pārvaldības uzlabošanai.

Izstrādāt makroprudenciālās uzraudzības sistēmu.

Veidot spējas jauno finanšu nozares tiesību aktu īstenošanai.

Uzlabot uzraudzības iestāžu administratīvo spēju saskaņā ar starptautiski apstiprinātiem standartiem.

Izstrādāt valsts tiesību aktus par nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanu un apkarošanu, jo īpaši, īstenojot ES tiesību aktus šajās jomās, stiprinot sadarbību ar Finanšu darbības uzdevumu grupu (FATF), Eiropas Padomi, jo īpaši tās Ekspertu komiteju nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas apkarošanas pasākumu novērtēšanai (MONEYVAL), un citām attiecīgām ES dalībvalstu iestādēm un parakstot saprašanās memorandu starp Moldovas finanšu izmeklēšanas iestādēm un ES dalībvalstīm.

Attīstīt sadarbību starp valsts iestādēm un organizācijām, kuru pārziņā ir valsts tiesību aktu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas jomā īstenošanas uzraudzība.



Rūpniecības un uzņēmumu politika

Puses sadarbosies, lai uzlabotu uzņēmējdarbības un regulējumu vidi Moldovā, jo īpaši mazajiem un vidējiem uzņēmumiem (MVU), tostarp mikrouzņēmumiem. Minētā sadarbība ietvers šādu uzdevumu izpildi.

Īstermiņa prioritātes

Īstenot MVU stratēģiju 2012.–2020. gadam un tās attiecīgo rīcības plānu saskaņā ar jauno MVU likumu un saskaņā ar pārskatīto valsts Konkurētspējas ceļvedi un jauno Stratēģiju par eksporta veicināšanu un investīciju piesaisti.

Efektīvi īstenot Uzņēmumu un MVU konkurētspējas programmu (COSME), kas ietver tādas iniciatīvas kā Eiropas Biznesa atbalsta tīklu (EEN), Erasmus jaunajiem uzņēmējiem, uzņēmumu kopu sadarbības projektus utt., stiprinot attiecīgo institucionālo un privātā sektora ieinteresēto personu spēju Moldovā.

Vidēja termiņa prioritātes

Īstenot konkrētām valstīm adresēto ceļvedi un ieteikumus, kas izriet no Mazās uzņēmējdarbības akta (SBA) izvērtējuma.

Izveidot saikni starp MVU attīstību un iespējām, ko sniedz DCFTA, tostarp izmantojot uzņēmumu (atbalsta) tīklus (piemēram, Eiropas Biznesa atbalsta tīklu) un uzņēmumu kopas, un šajā kontekstā pabeigt uzņēmumu kopu politikas izstrādi.

Stiprināt uzņēmējdarbības un MVU apvienību lomu (tostarp nozares apvienību), lai uzlabotu publiskā un privātā sektora dialogu.

Īstenot konceptuālu, likumdošanas un darbības satvaru, kas veicina industriālu uzņēmumu kopu izveidi Moldovā.

Ieguves rūpniecība un izejvielas

Puses apmainīsies ar informāciju par ieguves rūpniecību un izejvielām, lai panāktu labāku izpratni par to attiecīgajiem stratēģiskajiem virzieniem un politiku. Apspriedes notiks specializētā apakškomitejā.

Tūrisms

Puses sadarbosies, lai veiktu šādus uzdevumus.

Vidēja termiņa prioritātes

Izveidot kontaktus konkurētspējīgas un ilgtspējīgas tūrisma nozares stiprināšanai un attīstībai un izklāstīt veicamos darbus sadarbības padziļināšanai starp Moldovu un ES tūrisma jomā.

Turpināt labākās prakses piemēru un zināšanu apmaiņu attiecībā uz apmācībām un izglītību tūrisma jomā.



Lauksaimniecība un lauku attīstība

Lai sadarbotos attiecībā uz politikas un tiesību aktu tuvināšanu ES kopējai lauksaimniecības politikai (KLP) un, jo īpaši, lai ievērotu termiņu saistības konkrētās jomās, kas noteiktas asociācijas nolīguma attiecīgajos pielikumos, puses strādās kopā nolūkā veikt turpmāk uzskaitītos uzdevumus.

Īstermiņa prioritātes

Pieņemt vispārējo likumu par subsīdijām lauksaimniecībā un lauku attīstībā, tādējādi uzlabojot politikas īstenošanu šajā jomā.

Attīstīt Lauksaimniecības ministrijas un pārtikas rūpniecības spējas lauksaimniecības statistikas un ekonomiskās analīzes jomā.

Izstrādāt, veicināt un īstenot nozaru programmas attiecībā uz konkrētām lauksaimniecības apakšnozarēm.

Vidēja termiņa prioritātes

Izstrādāt un īstenot politisko, tiesisko un institucionālo satvaru (tostarp attiecībā uz pārtikas nekaitīguma prasībām, kvalitātes politiku, bioloģisko lauksaimniecību un tirdzniecības standartiem) lauksaimniecības un lauku attīstības jomā.

Uzlabot lauksaimnieciskās ražošanas konkurētspēju, kā arī veicināt ekonomisko aktivitāšu daudzveidību lauku rajonos.    

Uzlabot ilgtspējīgu zemes un ūdens resursu izmantošanu lauksaimniecības–pārtikas nozarē.

Attīstīt centrālās un vietējās pārvaldes darbinieku spēju lauku attīstības politikas jomā.

Stiprināt maksājumu aģentūras spēju, lai nodrošinātu izmaksātā valsts atbalsta pārredzamību, efektivitāti un paredzamību.

Samazināt lauksaimniecības nozares neaizsargātību pret klimata radītiem apdraudējumiem.

Izstrādāt mūsdienīgu, pārredzamu zemes kadastru, kā pamatu zemes izmantošanas uzraudzībai, kā arī sekmēt zemes reformu un lauku saimniecību konsolidāciju, lai uzlabotu lauksaimniecības un pārtikas nozares strukturālo situāciju un lauksaimniecības un lauku attīstības politikas īstenošanu.



Informācijas sabiedrība / digitālā ekonomika un sabiedrība

Puses sadarbosies, lai tuvinātu valsts digitālo vidi ES digitālajam vienotajam tirgum. Tādējādi Moldovā tiks radītas darbvietas un panākta izaugsme un inovācija, kas īpaši nāks par labu jauniešiem, nodrošinot iespēju klātienē vai attālināti mācīties un strādāt, kā arī dibināt uzņēmumus ar mazu sākotnējo kapitālu. Konkrētāk, Puses sadarbosies, lai atbalstītu Moldovu attiecīgajos asociācijas nolīguma pielikumos norādīto ES tiesību aktu īstenošanā, lai veiktu šādus uzdevumus.

Īstermiņa prioritātes

Stiprināt valsts elektroniskās saziņas regulatora neatkarību un administratīvo spēju, lai nodrošinātu tā iespējas piemērot atbilstīgus regulatīvos pasākumus un izpildīt lēmumus un visus piemērojamos noteikumus, kā arī veicinātu godīgu konkurenci tirgos.

Panākt progresu Eiropas neatliekamās palīdzības dienesta numura 112 īstenošanā Moldovā.

Vidēja termiņa prioritātes

Stiprināt digitālo nozari, apmainoties ar informāciju un pieredzi par to, kā īstenot digitālo vienoto tirgu (DVT). Veicināt Moldovā tuvināšanos ES tiesību aktiem, labākajai praksei un normām, tostarp par: e-komerciju; datu aizsardzību, īstenojot tīklu noturību; valsts kiberdrošības stratēģijas noteikšanu; valstu CERT spēju veidošanu; valsts modeļa definīciju attiecībā uz platjoslas pakalpojumiem lauku reģionos īstenošanu.

Uzlabot kiberdrošību un personas datu aizsardzību elektroniskajos sakaros, lai nodrošinātu elektronisko publisko pakalpojumu pieejamību un integritāti un palielinātu iedzīvotāju uzticēšanos šiem pakalpojumiem.



Sabiedrības veselība

Puses sadarbosies, lai veiktu šādus uzdevumus:

Īstermiņa prioritātes

Veicināt Moldovas aktīvu līdzdalību ES Veselības programmā 2014.–2020. gadam.

Vidēja termiņa prioritātes

Atbalstīt Moldovas gatavošanos ES veselības aizsardzības tiesību aktu, kas minēti asociācijas nolīguma pielikumos, īstenošanai, jo īpaši attiecībā uz tiesību aktiem par tabakas kontroli, cilvēku izcelsmes vielu (asiņu, audu, orgānu, šūnu) kvalitāti un veselības apdraudējumiem, atbilstoši arī Moldovas starptautiskajām saistībām saskaņā ar Vispārējo konvenciju par tabakas kontroli un Starptautiskajiem veselības noteikumiem.

Nostiprināt sagatavotību, apmācību un epidemioloģisko uzraudzību un kontroli pār infekcijas slimībām, tostarp: 1) Moldovai piedaloties Vidusjūras reģiona Epidemioloģisko intervences pasākumu mācību programmā (MediPIET); 2) sadarbojoties ar Eiropas Slimību profilakses un kontroles centru; 3) nodrošinot valsts līdzatbildību un ilgtspēju attiecībā uz valsts HIV, tuberkulozes un hepatīta profilakses un kontroles programmām; 4) stiprinot imunizācijas programmas.

Nodrošināt Protokola par tabakas izstrādājumu nelikumīgas tirdzniecības ierobežošanu īstenošanu un sekojošu pievienošanos.

Stiprināt valsts daudznozaru pasākumus nolūkā apkarot mikrobu rezistenci, cita starpā stiprinot uzraudzību, antimikrobiālo līdzekļu piesardzīgu lietošanu un infekciju kontroli veselības aprūpes iestādēs.



Pilsētplānošana un būvniecība

Vidēja termiņa prioritātes

Īstenot Pilsētplānošanas un būvniecība stratēģiju 2017.–2020. gadam, izstrādājot un pieņemto sekundāros tiesību aktus (tiesību aktu priekšlikumus un valdības lēmumus) saskaņā ar “Moldovas stratēģiju 2020. gadam”.

Lai veicinātu integrētu reģionālo attīstības politiku, veikt pasākumus nolūkā nodrošināt, ka tiek īstenotas teritorijas plānošanas shēmas valsts, reģionālajā un rajona līmenī, kā arī izstrādāti ģenerālplāni un pašvaldību apvidu reģistri.

Reģionālā attīstība

Puses sadarbosies reģionālās attīstības politikas ietvaros, kā arī ES un Moldovas dialogā par reģionālo politiku, ņemot vērā turpmāk izklāstītos Moldovas centienus.

Īstermiņa prioritātes

Vēl vairāk izvērst Moldovas līdzdalību ES stratēģijā Donavas reģionam, lai varētu izmantot pieredzes un labākās prakses apmaiņas ar iesaistītajiem reģioniem no ES dalībvalstīm.

Piedalīties 2014.–2020. gada pārrobežu sadarbības (CBC) programmās (ENI/CBC Rumānija/Moldova un Melnās jūras reģiona programma, Donavas reģiona transnacionālā programma, kā arī Moldovas un Ukrainas teritoriālās sadarbības programma).

Vidēja termiņa prioritātes

Īstenot visā valsts teritorijā Moldovas reģionālās attīstības stratēģiju 2016.–2020. gadam saskaņā ar “Moldova 2020” programmu nolūkā atbalstīt līdzsvarotāku izaugsmi valstī kopumā.

Saskaņā ar Moldovas reģionālās attīstības stratēģijas mērķi nodrošināt ilgtspējīgu ekonomikas izaugsmi reģionos, jo īpaši veicināt reģionālās ekonomikas specializāciju un inovāciju, uzņēmējdarbību un pilsētu konkurētspējīga ekonomikas attīstības potenciāla stiprināšanu un veicināt pārdomātas specializācijas koncepciju pētniecības un inovācijas stratēģiju izstrādē.

Stiprināt valsts, reģionālo un vietējo iestāžu institucionālo un darbības spēju reģionālās attīstības jomā, tostarp izveidot efektīvu daudzlīmeņu pārvaldības sistēmu un skaidru atbildības sadalījumu.

Palielināt ieinteresēto personu iesaisti reģionālajā un vietējā līmenī un stiprināt partnerību starp visām reģionālajā attīstībā iesaistītajām pusēm.

Palielināt Moldovas līdzdalību ES stratēģijā Donavas reģionam, lai tā varētu izmantot pieredzes un labākās prakses apmaiņas ar iesaistītajiem reģioniem no ES dalībvalstīm attiecībā uz vairākiem jautājumiem, tostarp tādiem, kas iekļauti asociācijas nolīgumā.

Zivsaimniecības un jūrlietu politika

Puses sadarbosies, lai veiktu šādus uzdevumus.

Īstermiņa prioritātes

Veicināt integrētu pieeju jūrlietām, norīkojot valsts kontaktpunktu un piedaloties jūras baseina mēroga ES iniciatīvās nolūkā apzināt kopīgās interešu jomas sadarbībai un projektu izstrādei Melnās jūras reģionā.

Vidēja termiņa prioritātes

Pastiprināt sadarbību un veicināt ilgtspējīgu zvejniecību Melnajā jūrā gan saskaņā ar divpusējām un daudzpusējām struktūrām, gan visu piekrastes valstu 2016. gada Bukarestes deklarāciju, un, pamatojoties uz ekosistēmu pieeju zivsaimniecības pārvaldībai.

Palielināt administratīvo, zinātnisko un tehnisko sadarbību, lai uzlabotu zvejas darbību un zvejniecības produktu tirdzniecības uzraudzību un kontroli un produktu izsekojamību, lai efektīvi cīnītos pret nelegālu, nereģistrētu un neregulētu zveju (NNN zveju).



2.7.    Savienojamība, energoefektivitāte, klimata politika, vide un civilā aizsardzība

Enerģētika

Puses sadarbosies, lai uzlabotu energoapgādes drošību, īstenojot lielāku diversifikāciju, kā arī lielāku energoefektivitāti un atjaunojamās enerģijas izmantošanu. Kopīgais mērķis joprojām ir izveidot konkurētspējīgu enerģijas tirgu Moldovā un tā pilnīgu integrāciju ES enerģijas tirgū.

Īstermiņa prioritātes

Stiprināt ANRE neatkarību, tostarp depolitizējot direktoru iecelšanas un atlaišanas procedūru, kā arī nodrošinot neatkarīgu budžeta izstrādi. Šajā nolūkā Moldova pieņems jaunu Enerģētikas likumu un īstenos visus ieteikumus attiecībā uz ANRE pārskatīšanu, ko veica Enerģētikas kopienas sekretariāts.

Turpināt veikt pasākumus, lai integrētu Moldovas enerģijas tirgu ES enerģijas tirgū.

Īstenot jaunos tiesību aktus (“trešo enerģētikas paketi”) par elektroenerģiju, veicot tiesību aktos paredzētās nepieciešamās darbības un pieņemot nepieciešamos sekundāros tiesību aktus.

Īstenot jaunos tiesību aktus (“trešo enerģētikas paketi”) par dabasgāzi.

Veikt pasākumus, lai vēl plašāk atvērtu dabasgāzes tirgu.

Pabeigt tiesisko nodalīšanu un sagatavoties pilnīgai Moldovatransgaz nodalīšanai, ņemot vērā Enerģētikas kopienas Ministru padomes lēmumu par nodalīšanas laika grafiku gāzes nozarē.

Īstenot ceļvedi gāzes un elektroenerģijas tīklu starpsavienojumu uzlabošanai starp Moldovu un Rumāniju.

Pabeigt uzņēmuma Termoelectrica reorganizēšanu.

Uzlabot un nodrošināt publisko iepirkumu un līgumu par elektroenerģijas piegādi pārredzamību.

Pamatojoties uz tiesību aktiem par atjaunojamo energoresursu enerģijas izmantošanas veicināšanu, izveidot atbalsta shēmas, administratīvos noteikumus un citus pasākumus, kas vajadzīgi, lai veicinātu plašāku atjaunojamo energoresursu izmantošanu.

Izstrādāt un īstenot rīcības plānu par stratēģiskām naftas rezervēm saskaņā ar Enerģētikas kopienas saistībām.

Saskaņot likumu par ēku energoefektivitāti un izveidot piemērotus atbalsta mehānismus, lai īstenotu energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumus gan sabiedriskajās ēkās, gan mājsaimniecībās.

Apzināt un īstenot pasākumus konkurences palielināšanai elektroenerģijas un gāzes tirgos un enerģijas avotu diversifikācijai.

Veikt pasākumus lai panāktu atbilstību Piegādes drošības regulai.

Vidēja termiņa prioritātes

Veikt turpmākus pasākumus, lai samazinātu pārvades un sadales zudumus elektroenerģijas, gāzes un siltumenerģijas tīklos.

Pieņemt un īstenot rīcības plānu nolūkā līdz 2020. gadam palielināt atjaunojamo energoresursu īpatsvaru kopējā enerģijas patēriņā līdz 17 %.

Pieņemt jaunu Energoefektivitātes likumu, kas ir saskaņā ar jauno Direktīvu 2012/27/ES, un turpināt paplašināt prasību par enerģijas un citu resursu patēriņa marķējuma piemērošanu jauniem produktiem.

Turpināt attīstīt konkurenci elektroenerģijas un gāzes tirgos, lai panāktu vajadzīgo likviditātes pakāpi, kas dotu iespēju attīstīties organizētiem, konkurētspējīgiem tirgiem.

Pamatojoties uz tirgus apstākļu periodisku izvērtējumu, konstatēt, kādi pasākumi un darbības jāveic, lai pakāpeniski pārietu uz (konkurētspējīgu) cenu noteikšanas mehānismiem, kura pamatā ir tirgus nosacījumi.

Īstenot Moldovagaz un Moldovatransgaz pilnīgu nodalījumu un pieņemt jaunus ieejas-izejas tarifus dabasgāzes nozarē.

Apzināt un īstenot pasākumus, lai stiprinātu neaizsargātu patērētāju sociālo atbalstu un aizsardzību.

Pabeigt energosavienojumu izveidi ar Rumāniju (un/vai Ukrainu) un veikt pasākumus reģionālā tirgus integrācijai.



Transports

Puses sadarbosies, lai nodrošinātu asociācijas nolīguma pielikumā norādīto ES tiesību aktu turpmāku īstenošanu un lai atbalstītu Moldovu. Minētā sadarbība ietvers šādu uzdevumu izpildi.

Īstermiņa prioritātes

Īstenot dzelzceļa nozares reformu un pārstrukturēšanas programmu.

Pastiprināt īstenošanas centienus attiecībā uz ES tiesību aktiem aviācijas jomā, lai varētu pilnībā izmantot Kopējās aviācijas telpas nolīgumu starp ES un Moldovu.

Izveidot brīvu un godīgu konkurenci aviācijas nozarē, jo īpaši iekļaut nosacījumus par nediskriminējošu piekļuvi lidostai Kišiņevas lidostas koncesijā, un atjaunot efektīvu konkurenci apkalpošanas uz zemes pakalpojumu nozarē.

Vidēja termiņa prioritātes

Īstenot Visaptverošo transporta un loģistikas stratēģiju 2013.–2022. gadam.

Nodrošināt Autoceļu fondu, vienlaikus nodrošinot stabilu finansējumu, lai īstenotu Uz rezultātiem balstītus apkopes līgumus (PBMC).

Veikt vajadzīgās reformas, lai Moldovu var pēc iespējas drīz svītrot no Parīzes Saprašanās memoranda melnā saraksta.

Attīstīt infrastruktūru, jo īpaši sagatavojot un īstenojot papildu projektus, lai izstrādātu paplašinātā TEN-T tīkla pamatprojektus saskaņā ar vienošanos, kas panākta 2016. gada ministru sanāksmē Roterdamas TEN-T dienās.

ES dalībvalstis apsvērs iespēju pakāpeniski atvērt autopārvadājumu tirgu, pamatojoties uz Moldovas panākumiem attiecīgo ES tiesību aktu transponēšanā.



Vide

Puses sadarbosies, lai sagatavotos ES tiesību aktu un starptautisko standartu īstenošanai un, jo īpaši, lai veiktu šādus uzdevumus.

Īstermiņa prioritātes

Nodrošināt administratīvo reformu turpināšanu un pienācīgu administratīvo spēju attīstību, lai īstenotu asociācijas nolīguma vides nodaļu.

Turpināt saskaņot vides acquis, pieņemot galveno tiesisko regulējumu šajā jomā, proti, tiesību aktus par stratēģisko ietekmes uz vidi novērtējumu, gaisa satiksmes aizsardzību, atkritumu apsaimniekošanu, ķīmisko vielu pārvaldību un rūpnieciskajām emisijām (par piesārņojuma integrētu novēršanu un kontroli).

Izstrādāt un pieņemt īstenošanas mehānismus Ietekmes uz vidi novērtējuma (IVN) un Stratēģiskā vides novērtējuma (SVN) piemērošanai, lai iekļautu vidi kā transversālu jautājumu citās nozīmīgās politikas jomās.

Izstrādāt un ieviest valstu stratēģijas, programmas un rīcības plānus gaisa aizsardzības, ķīmisko vielu pārvaldības un ūdens resursu apsaimniekošanas jomā.

Vidēja termiņa prioritātes

Pieņemt nepieciešamos īstenošanas tiesību aktus dažādās vides apakšnozarēs, jo īpaši saistībā ar ūdens kvalitāti un ūdens resursu apsaimniekošanu, atkritumu apsaimniekošanu, ķīmisko vielu apsaimniekošanu, dabas aizsardzību, gaisa kvalitāti un rūpniecisko piesārņojumu, lai varētu izpildīt asociācijas nolīgumā izklāstītos pienākumus.

Veicināt ekoloģiskas ekonomikas attīstību Moldovā.

Nodrošināt Vides stratēģijas 2014.–2023. gadam un valsts stratēģiju un ūdensapgādes, sanitārijas, atkritumu apsaimniekošanas un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas jomā turpmāku īstenošanu.



Klimata politika

Puses sadarbosies nolūkā stiprināt dialogu un sadarbību klimata pārmaiņu jomā, lai veiktu šādus uzdevumus.

Īstermiņa prioritātes

Ratificēt jauno pasaules mēroga vienošanos klimata pārmaiņu jomā (Parīzes vienošanās).

Vidēja termiņa prioritātes

Nodrošināt Pielāgošanās klimata pārmaiņām stratēģijas un tās rīcības plāna, kas aptver laikposmu līdz 2020. gadam, īstenošanu.

Sākt īstenot Zemu emisiju attīstības stratēģiju, kas aptver laikposmu līdz 2030. gadam, attiecībā uz iecerēto nacionāli noteikto devumu (INND).

Uzlabot starpiestāžu un starpnozaru koordināciju un pielāgošanās klimata pārmaiņām un to seku mazināšanas integrēšanu politikā un plānos visos līmeņos.

Tuvināt Moldovas tiesību aktus attiecīgajiem ES tiesību aktiem un starptautiskajiem instrumentiem, kā paredzēts asociācijas nolīgumā saskaņā ar tā XII pielikumu.

Uzlabot Moldovas pārredzamības regulējumu klimata politikas jomā, jo īpaši, īstenojot spēcīgu valsts uzraudzības un ziņošanas sistēmu klimata politikas, pasākumu un siltumnīcefekta gāzu emisiju jomā, pamatojoties uz ES modeli.



Civilā aizsardzība

Puses sadarbosies, lai veiktu šādus uzdevumus.

Īstermiņa prioritātes

Veicināt ES pamatnostādņu par uzņēmējvalsts atbalstu pieņemšanu un īstenošanu.

Turpināt izstrādāt valsts mēroga katastrofu riska novērtējumu un kartēšanu un atbalstīt Elektroniskā reģionālā risku atlanta (ERRA) izstrādi, kā arī nodrošināt tā efektīvu izmantošanu valsts līmenī.

Sākt dialogu par politikas aspektiem katastrofu novēršanai, sagatavotībai un reaģēšanai, apmainoties ar labākās prakses piemēriem, organizējot kopīgas apmācības, vingrinājumus, mācību vizītes un seminārus, un apkopot reālās ārkārtas operācijās un mācībās gūto pieredzi.

Turpināt izstrādāt profilakses pasākumus, izglītojot, apmācot un informējot, iedzīvotājus, jo īpaši jauniešus, par galvenajiem riskiem.

Vidēja termiņa prioritātes

Nodrošināt efektīvu saziņu 24 stundas diennaktī, tostarp agrīnās brīdināšanas un informācijas apmaiņu par liela mēroga ārkārtas situācijām, kas skar ES un Moldovu, kā arī trešās valstis, kurās kāda no Pusēm ir iesaistīta, reaģējot katastrofas gadījumā.

Savienības civilās aizsardzības mehānisma ietvaros veicināt savstarpēju palīdzību liela mēroga ārkārtas gadījumos, atbilstoši situācijai un pietiekamu līdzekļu pieejamībai.

Uzlabot zināšanu bāzi par katastrofu riskiem un ekonomiskajiem zaudējumiem, nostiprinot sadarbību datu pieejamības un salīdzināmības jomā.

Uzlabot rūpniecības vai “natech” (dabas vai tehnoloģiju) katastrofu novēršanas priekšnoteikumu politiku, iekļaujot ES acquis attiecīgos noteikumus un labāko praksi.

Uzlabot sadarbību, kuras rezultātā, pamatojoties uz ES dalībvalstu labāko praksi un pieredzi, Moldovā tiks izveidota stabila civilās aizsardzības un katastrofu pārvarēšanas mācību programma.

Sākt radioaktivitātes datu apmaiņu tiešsaistē, veicinot Moldovas pievienošanos Eiropas Radioaktivitātes datu apmaiņas platformai (EURDEP).



2.8.    Mobilitāte un personiski kontakti  

Izglītība, mācības un jaunatne

Puses sadarbosies, lai veiktu vispārēju izglītības, apmācības un jaunatnes sistēmas modernizāciju un reformu Moldovā, ņemot vērā jauniešu un valsts vajadzības, nodrošinot vienlīdzīgas iespējas skolēniem un studentiem no jebkura sociālā slāņa un ģeogrāfiskā apgabala, nodrošinot efektivitāti attiecībā uz resursu izmantošanu, kvalitatīvus cilvēkresursus un rezultātus, tādējādi vairojot sabiedrības uzticību. Minētā sadarbība ietvers šādu uzdevumu izpildi.

Īstermiņa prioritātes

Īstenot jauno Izglītības kodeksu.

Palielināt Izglītības ministrijas un tās pakļautībā esošo struktūru administratīvo spēju.

Izveidot rezultātu rādītāju sistēmu, kas atspoguļo gūto rezultātu nozīmību izglītības sistēmā.

Izmēģināt vaučeru ieviešanu, kas paredz atlīdzību par skolas apmeklējumu.

Paaugstināt skolotāju sākotnējās apmācības kvalitāti, darbā pieņemšanas procedūru kvalitāti un finansiālo atlīdzību.

Modernizēt universitātes, jo īpaši palielinot darbinieku pieņemšanas procedūru pārredzamību.

Veikt kopīgus pasākumus un apmaiņu, kas turpmāk veicina Moldovas integrāciju Eiropas augstākās izglītības telpā, ņemot vērā tās dalību Boloņas procesā.

Veicināt akadēmisko sadarbību, spēju veidošanu un studentu un darbinieku mobilitāti programmas “Erasmus +” ietvaros, kā arī pētnieku mobilitāti un apmācību Marijas Sklodovskas-Kirī vārdā nosaukto darbību ietvaros.

Veicināt sistemātisku sadarbību starp izglītības sistēmu un privāto sektoru, lai apmierinātu darba tirgus vajadzības.

Sadarbībā ar Nodarbinātības ministriju pilnībā ieviest praksē Izglītības likuma VII sadaļu (Mūžizglītība).

Veicināt attiecīgo ieinteresēto personu iesaisti visa veida mūžizglītības pasākumos nepārtrauktai profesionālai pilnveidei, lai tie spētu pielāgoties darba tirgus vajadzībām.

Veikt reformas profesionālajā izglītībā un apmācībās, tostarp tiesību aktos saistībā ar nozares komitejām.

Īstenot Valsts stratēģiju jaunatnes sektora attīstībai.

Uzlabot apmaiņu un sadarbību jauniešiem un jaunatnes darbiniekiem paredzētās neformālās izglītības jomā, lai sekmētu starpkultūru dialogu un atbalstītu pilsonisko sabiedrību, tostarp izmantojot ES programmas jaunatnes jomā.

Vidēja termiņa prioritātes

Nodrošināt pastāvīgu dalību PISA pārbaudījumos.

Turpināt reformas pamatizglītībā, lai uzlabotu skolotāju izglītības kvalitāti, modernizētu mācību programmas un virzītos uz rezultātu novērtēšanas plašāku izmantošanu.

Samazināt priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas rādītāju.

Apvienot izglītības vidi ar pētniecības un inovācijas, kā arī ekonomikas un sociālo vidi.

Veikt visu programmu visos trijos ciklos (bakalaura, maģistra, doktora) un visu augstākās izglītības iestāžu ārēju novērtēšanu un akreditāciju.

Veikt pieaugušo izglītības sniedzēju ārēju novērtēšanu un akreditāciju.

Palielināt mūžizglītības iespējas.

Īstenot un atbalstīt stratēģisku pieeju profesionālās izglītības un apmācības (PIA) sektoram, lai Moldovas PIA sistēma būtu saskaņā ar ES PIA struktūras modernizāciju, kā tas noteikts Kopenhāgenas procesā un tā instrumentos.



Pētniecība un inovācija

Puses sadarbosies, lai veiktu šādus uzdevumus.

Īstermiņa prioritātes

Pētniecības tiesību aktos būtu jāizstrādā un jāpieņem izmaiņas atbilstīgi jaunajam Izglītības kodeksam un pamatojoties uz Moldovas pētniecības sistēmas jaunāko pārskatīšanu, ko veica Politikas atbalsta instrumenta ietvaros.

Izveidot jaunas struktūras, kas uzņemsies pētniecības un inovācijas koordinēšanas lomu valdības līmenī.

Vidēja termiņa prioritātes

Veicināt Moldovas integrāciju Eiropas Pētniecības telpā (EPT).

Sekmēt Moldovas dalību pamatprogrammā “Apvārsnis 2020”.

Turpināt īstenot Pētniecības un izstrādes stratēģiju laikposmam līdz 2020. gadam, rīcības plānu un Inovāciju stratēģiju 2013.–2020. gadam “Inovācija konkurētspējai”, un pamatprogrammas “Apvārsnis 2020” Politikas atbalsta instrumenta ietvaros veiktās salīdzinošās izvērtēšanas ieteikumus.

Nostiprināt cilvēku, materiālos un institucionālos resursus, lai uzlabotu pētniecības un inovācijas spējas.

Pastiprināt Moldovas dalību Marijas Sklodovskas-Kirī vārdā nosauktajās darbībās.

Kultūra, audiovizuālā politika un plašsaziņas līdzekļi

Kultūra

Puses sadarbosies, lai veiktu šādus uzdevumus.

Īstermiņa prioritātes

Veicināt UNESCO 2005. gada Konvencijas par kultūras izpausmju daudzveidības aizsardzību un veicināšanu īstenošanu.

Veicināt Moldovas audiovizuālās jomas darbinieku iesaisti ES programmās, jo īpaši programmā “Radošā Eiropa”.

Vidēja termiņa prioritātes

Sadarboties attiecībā uz visaptverošas kultūras politikas izstrādi Moldovā un attiecībā uz kultūras un dabas mantojuma saglabāšanu un veicināšanu.

Stiprināt spēju kultūras uzņēmējdarbības attīstībai kultūras un radošajās nozarēs (tostarp kultūras mantojuma jomā) un kultūras pakalpojumu sniegšanai.

Audiovizuālā politika un plašsaziņas līdzekļi

Puses sadarbosies, lai sagatavotu asociācijas nolīguma pielikumā norādīto ES tiesību aktu īstenošanu. Šī sadarbība ietvers atbalstu Moldovai nolūkā veikt šādus uzdevumus.

Īstermiņa prioritātes

Stiprināt plašsaziņas līdzekļu regulatīvo iestāžu spēju un neatkarību, jo īpaši strādāt pie tā, lai panāktu Audiovizuālās koordinācijas padomes pilnīgu neatkarību.

Grozīt tiesību aktus, lai nodrošinātu, ka publiskā sektora finansiālā palīdzība plašsaziņas līdzekļiem ir piešķirta saskaņā ar stingriem objektīviem kritērijiem, kas ir vienlīdz piemērojami visiem plašsaziņas līdzekļiem un raidorganizācijām.

Grozīt tiesību aktus, lai prioritārā kārtā pievērstos plašsaziņas līdzekļu īpašumtiesību koncentrācijas jautājumam.

Kopā ar Eiropas Komisiju izpētīt iespējas piedalīties izvēlētajās ES aģentūru ES programmās un darbībās, kas vērstas uz EKP valstīm.

Saskaņā ar jauno Audiovizuālo kodeksu, kuru plānots pieņemt, un Eiropas standartiem izstrādāt jaunu likumu par reklāmu nolūkā panākt efektīvu konkurenci šajā nozarē.

Vidēja termiņa prioritātes

Strādāt pie tā, lai audiovizuālajā jomā tiktu pieņemti Eiropas standartiem atbilstoši tiesību akti, tostarp apmainoties ar viedokļiem par audiovizuālo politiku, piemērojamiem starptautiskajiem standartiem un sadarbojoties cīņā pret rasismu un ksenofobiju.

Līdzdalības ES aģentūrās un programmās

Vidēja termiņa prioritātes

Pārskatīt, kā tiek īstenots Protokols par dalību ES programmās, pamatojoties uz Moldovas faktisko līdzdalību konkrētās ES programmās.

2.9.    Sabiedrības informēšanas pasākumi un redzamība

Īstermiņa prioritātes

Nodrošināt argumentētu saziņu par ES un Moldovas asociācijas nolīguma iespējām un ietekmi, īpašu uzmanību pievēršot DCFTA.

(1)

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. xxx/2017 (2017. gada xxxx), ar kuru groza Padomes Regulu (EK) Nr. 539/2001, ar ko izveido to trešo valstu sarakstu, kuru pilsoņiem, šķērsojot dalībvalstu ārējās robežas, ir jābūt vīzām, kā arī to trešo valstu sarakstu, uz kuru pilsoņiem šī prasība neattiecas, OV L...

Top