Brüsszel, 2017.3.8.

JOIN(2017) 8 final

2017/0050(NLE)

Együttes javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

az egyrészről az Európai Unió, az Európai Atomenergia-közösség és tagállamaik, másrészről a Moldovai Köztársaság közötti társulási megállapodás által létrehozott Társulási Tanácsban az EU–Moldovai Köztársaság társulási menetrend elfogadása tekintetében az Unió által képviselendő álláspontról


INDOKOLÁS

1.A JAVASLAT HÁTTERE

A javaslat indokai és céljai

Az EU és a Moldovai Köztársaság (a továbbiakban: Moldova) közötti kapcsolatok jelenleg a társulási megállapodásukra és a felülvizsgált európai szomszédságpolitikai keretre 1 épülnek, mely utóbbi a kétoldalú kapcsolatokra irányadó alapelvként nagyobb hangsúlyt fektet a partnerországok közötti különbségekre és nagyobb felelősségvállalást határoz meg számukra.

Az EU–Moldova társulási megállapodást 2014. június 27-én írták alá és 2014. szeptember 1-jétől ideiglenesen alkalmazták. A megerősítési folyamat lezárását követően a társulási megállapodás 2016. július 1-jén lépett hatályba és azóta teljes körűen alkalmazzák.

A társulási megállapodás végrehajtásának előkészítése és előmozdítása céljából a Felek 2014. június 26-án az Együttműködési Tanács találkozója keretében társulási menetrendről állapodtak meg. A társulási menetrend a megállapodás szerkezetére épülő gyakorlati keretet nyújtott a közös munka 2014–2016 közötti prioritásait tartalmazó lista összeállításához, melyek a politikai társulás és a gazdasági integráció átfogó célkitűzéseinek megvalósítását szolgálják.

A Moldováról szóló, 2016. február 15-i tanácsi következtetések, továbbá az országban sürgősen végrehajtandó reformok és a társulási megállapodás 2016. július 1-jétől történő teljes körű alkalmazása fényében fontos politikai prioritássá vált a társulási menetrend aktualizálása a Felek közötti kapcsolatok jelenlegi állásának megfelelően.

A Társulási Tanács e javaslathoz csatolt határozattervezete aktualizálja és kiigazítja a 2014–2016 közötti időszakra szóló társulási menetrendet és meghatározza a közös munka új prioritásait a 2017–2019 közötti időszakra vonatkozóan. Különbséget tesz a rövid távú prioritások (melyek tekintetében 2017 végéig várnak jelentős előrelépést) és a középtávú prioritások (melyek tekintetében a következő két évben várnak jelentős előrelépést) között.

A javaslatnak a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel való összhangja

A társulási menetrend koherens az EU ezen a területen meghatározott szakpolitikai prioritásaival, nevezetesen a szomszédság politikai, gazdasági és biztonsági helyzetének stabilizálására vonatkozó célkitűzéssel, miközben szem előtt tartja az EU érdekeit és hirdeti az egyetemes értékeket.

Összhang az Unió egyéb szakpolitikáival

A javasolt „EU–Moldovai Köztársaság társulási menetrend” tükrözi az EU régóta tartó szerepvállalását keleti partnerével, és teljes mértékben követi az EU kül- és biztonságpolitikára vonatkozó legutóbbi globális stratégiájának azon felhívását, mely szerint törekedni kell a keleti államok és társadalmak ellenálló képességébe történő befektetésekre és a hozzájuk fűződő szorosabb kapcsolatok kialakítására. Az ellenálló képességre irányuló ezen integrált megközelítés kiterjed a kormányzati, a gazdasági, a társadalmi és az éghajlat-politikai/energetikai sérülékenység legsúlyosabb eseteinek kezelésére.

A javasolt társulási menetrend figyelembe veszi többek között azt, hogy szükség van a demokrácia és a jogállamiság megerősítésére, az emberi jogok, az alapvető szabadságok és a jó kormányzás előmozdítására, a terrorizmus elleni küzdelem érdekében a nemzetközi együttműködésre való összpontosításra, a konfliktus-megelőzésre, a regionális stabilitásra, valamint a szabadkereskedelemben rejlő lehetőségek kibontakoztatására egy olyan, teljes körűen működő piacgazdaságban, melyre az uniós szakpolitikákhoz fokozatosan közelítő szakpolitikák az irányadóak a növekedés és a munkahelyteremtés előmozdítása céljából.

2.JOGI SZEMPONTOK

Ez a tanácsi határozatjavaslat az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdésén alapul, és az egyrészről az Európai Unió, az Európai Atomenergia-közösség és tagállamaik, másrészről a Moldovai Köztársaság közötti társulási megállapodás által létrehozott Társulási Tanácsban a 2017–2019 közötti időszakra szóló társulási menetrend elfogadása tekintetében az Unió által képviselendő álláspontról szól. A társulási menetrend elfogadásának anyagi jogalapja az EUMSZ 217. cikke (Társulás harmadik országokkal).

A tervek szerint az új „társulási menetrendet” az EU–Moldova Társulási Tanács fogadja el írásbeli eljárással, a Társulási Tanácsban az Unió által képviselendő álláspontnak az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdésén alapuló, Tanács általi elfogadását követően. Elfogadását követően a „társulási menetrend” lesz az alapja az Európai Szomszédsági Támogatási Eszköz (ENI) keretében nyújtott támogatás programozásának.

Az európai szomszédságpolitika felülvizsgálatáról szóló, 2015. december 14-i tanácsi következtetések üdvözölték a felülvizsgálatról szóló közös közleményben 2 előirányzott javaslatokat, melyek szerint „fejleszteni kell az azon partnerekkel fennálló kapcsolatokat, akik közös értékeken alapuló, szorosabb kapcsolatokat kívánnak kialakítani az EU-val.” A közös közlemény hangsúlyozza a társulási menetrendek és partnerségi prioritások szerepét, mivel ezek „jelentik majd az alapot a támogatási prioritások meghatározásához”.

3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

A jelenleg hatályban lévő jogszabályok utólagos értékelése/célravezetőségi vizsgálata

Tárgytalan.

Az érdekelt felekkel folytatott konzultációk

A tanácsi határozatra irányuló együttes javaslat, az EU–Moldova Társulási Tanács határozattervezete és a társulási menetrend megszövegezésére az érintett bizottsági szolgálatokkal és a tagállamok képviselőivel a Kelet-Európával és Közép-Ázsiával foglalkozó tanácsi munkacsoport keretében folytatott szoros konzultációt, valamint a moldovai hatóságokkal folytatott megbeszéléseket követően került sor.

A civil társadalom érdekeltjeivel folytatott konzultációkra 2016 novemberében került sor Chișinăuban az európai szomszédságpolitika felülvizsgálatáról szóló közleményben foglalt iránymutatások alapján. Az érdekeltek a következő főbb pontokat emelték ki:

– tartalomjegyzék bevezetése a társulási menetrendbe,

– részletes mutatószámok kidolgozása a kiemelt fellépésekre,

– a civil társadalom nagyobb mértékű bevonásának szükségessége a reformfolyamatba és a döntéshozatalba,

– az igazságügyi ágazat reformja,

– a korrupció elleni küzdelem,

– a közigazgatás reformja,

– a média helyzete,

– az energiaágazat reformja, és

– a mélyreható és átfogó szabadkereskedelmi térség megvalósítása.

E pontok mind figyelembe vételre kerültek a mellékelt szövegben.

Szakértői vélemények összegyűjtése és felhasználása

A releváns tematikus szakértelmet az intézményeken belül – az EU központjában vagy az uniós küldöttségen – biztosították.

Hatásvizsgálat

Tárgytalan.

Célravezető szabályozás és egyszerűsítés

Tárgytalan.

Alapjogok

A társulási menetrendnek nincsenek hatásai az alapjogokra az EU-tagállamokban.

Az alapjogok moldovai helyzetére tekintettel a hatások várhatóan pozitívak lesznek, mivel a moldovai kormány többek között a következők mellett kötelezné el magát:

– a nemzetközi és nemzeti emberi jogi jogszabályok szerinti vállalások és kötelezettségek tiszteletben tartása,

– az alapvető szabadságok megőrzése,

– a demokrácia és a jogállamiság tiszteletben tartását szavatoló intézmények stabilitásának, függetlenségének és hatékonyságának megerősítése Moldovában,

– a nemzeti kisebbségek integrálása,

– az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatalának összes ajánlását teljes mértékben figyelembe vevő demokratikus választások megrendezése,

– a bírói kar függetlenségének, pártatlanságának, professzionalizmusának és hatékonyságának biztosítása,

– a jó kormányzás előmozdítása, többek között a közigazgatási reform, az államháztartási gazdálkodás és az információhoz való hozzáférés javítása révén,

– az EBESZ és az Európa Tanács ajánlásaival teljes mértékben összhangban álló új audiovizuális törvény elfogadása, és

– a véleménynyilvánítás szabadságának és a média függetlenségének megőrzése.

Ami kifejezetten az emberi jogokat illeti, az EU és Moldova rendszeres párbeszédet folytat az olyan kérdésekről, mint a véleménynyilvánítás szabadsága, a tömegtájékoztatás szabadsága, az egyesülés szabadsága, a kínzás, a bántalmazás és a börtönkörülmények, a megkülönböztetés és a nemi alapú erőszak, a nők és a gyermekek jogai, a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek védelme és a vallásszabadság.

4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

Ennek a határozatnak nincsenek az EU meglévő nemzetközi kötelezettségvállalásaiból eredőkön túlmutató további költségvetési vonzatai. Az esetleges további költségvetési vonzatokat egyéb javaslatok – így például a hamarosan bemutatandó 2017–2020 közötti időszakra szóló ENI egységes támogatási keretre irányuló javaslat – tartalmazzák.

5.EGYÉB ELEMEK

Végrehajtási tervek, valamint a nyomon követés, az értékelés és a jelentéstétel szabályai

A „társulási menetrend” végrehajtását rendszeresen, legalább évente egyszer nyomon követik a társulási megállapodásban előirányzott felülvizsgálati mechanizmusok és kétoldalú együttműködési találkozók keretében.

6.HIVATKOZOTT DOKUMENTUMOK

a)Az egyrészről az Európai Unió, az Európai Atomenergia-közösség és tagállamaik, másrészről a Moldovai Köztársaság közötti, 2014. június 27-én Brüsszelben aláírt társulási megállapodás (HL L 260., 2014.8.30.).

b)Közös közlemény az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának: Az európai szomszédságpolitika felülvizsgálata. (JOIN/2015/050 final)

c)A Tanács következtetései az európai szomszédságpolitika felülvizsgálatáról (2015. december 14.).

d)A Tanács következtetései a Moldovai Köztársaságról (2016. február 15.).

e)Az Európai Parlament és a Tanács 232/2014/EU rendelete (2014. március 11.) az Európai Szomszédsági Támogatási Eszköz létrehozásáról (HL L 77., 2014.3.15.).

f)Együttes nyilatkozat a Moldovai Köztársaság, az Európai Közösség és annak részt vevő tagállamai között kialakítandó mobilitási partnerség létrehozásáról (Brüsszel, 2008. június 5.).

g)Az Európai Parlament és a Tanács 259/2014/EU rendelete (2014. április 3.) a külső határok átlépésekor vízumkötelezettség alá eső, illetve az e kötelezettség alól mentes harmadik országbeli állampolgárok országainak felsorolásáról szóló 539/2001/EK tanácsi rendelet módosításáról.

h)Az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről a Moldovai Köztársaság közötti, a közös légtér létrehozásáról szóló, 2012. június 26-án Brüsszelben aláírt megállapodás (HL L 292., 2012.10.20.).

i)A Moldovai Köztársaságnak az Energiaközösséghez történő csatlakozása, jóváhagyva Bécsben, 2010. március 17-én.

j)A Moldovai Köztársaságnak a Horizont 2020 programhoz történő csatlakozásáról szóló, 2014. július 1-jén Brüsszelben aláírt megállapodás.

k)Az EU–Moldovai Köztársaság Társulási Tanács 1/2015. sz. határozata (2015. december 18.) az egyrészről az Európai Unió, az Európai Atomenergia-közösség és tagállamaik, másrészről a Moldovai Köztársaság közötti társulási megállapodás V. címének a Moldovai Köztársaság teljes területére történő alkalmazásáról (HL L 336., 2015.12.23.).

l)Az Európai Bizottság végrehajtási határozata (2014. június 11.) a Moldovai Köztársaságra vonatkozó, 2014–2017 közötti időszakra szóló egységes uniós támogatási keret elfogadásáról, (C(2014) 3995, 2014.6.11.).

2017/0050 (NLE)

Együttes javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

az egyrészről az Európai Unió, az Európai Atomenergia-közösség és tagállamaik, másrészről a Moldovai Köztársaság közötti társulási megállapodás által létrehozott Társulási Tanácsban az EU–Moldovai Köztársaság társulási menetrend elfogadása tekintetében az Unió által képviselendő álláspontról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 217. cikkére, összefüggésben 218. cikke (9) bekezdésével,

tekintettel az egyrészről az Európai Unió, az Európai Atomenergia-közösség és tagállamaik, másrészről a Moldovai Köztársaság közötti társulási megállapodásra (a továbbiakban: a társulási megállapodás) és különösen annak 436. cikkére,

tekintettel az Európai Bizottságnak és az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjének együttes javaslatára,

mivel:

(1)A társulási megállapodást 2014. június 27-én írták alá és a megállapodás 2016. július 1-jén lépett hatályba.

(2)A társulási megállapodás alkalmazásának támogatása céljából a Felek megállapodtak, hogy tárgyalásokat folytatnak egy társulási menetrendről, melynek célja, hogy meghatározza az ágazatonként folytatott közös munkájuk prioritásait.

(3)A Felek megegyeztek a társulási menetrendről a társulási megállapodás végrehajtásának előmozdítása érdekében. A társulási menetrendet a megállapodás által létrehozott Társulási Tanács fogadja el.

(4)Az EU–Moldovai Köztársaság 2017–2019 közötti időszakra szóló társulási menetrendjének elfogadása tekintetében az Unió által a Társulási Tanácsban képviselendő álláspontot a Tanács fogadja el,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Az egyrészről az Európai Unió, az Európai Atomenergia-közösség és tagállamai, másrészről a Moldovai Köztársaság közötti társulási megállapodással létrehozott Társulási Tanácsban az EU–Moldovai Köztársaság 2017–2019 közötti időszakra szóló társulási menetrendjének elfogadása tekintetében az Unió által képviselendő álláspont a Társulási Tanácsnak ez e határozathoz csatolt ajánlástervezetén alapul.

2. cikk

Ez a határozat az elfogadásának napján lép hatályba.

Kelt Brüsszelben,

   a Tanács részéről

   az elnök

(1) A Tanács következtetései az európai szomszédságpolitika felülvizsgálatáról, 2015. december 14.
(2) JOIN(2015) 50, 2015.11.18.

Brüsszel, 2017.3.8.

JOIN(2017) 8 final

MELLÉKLET

a következőhöz:

Együttes javaslat
A TANÁCS HATÁROZATA



az egyrészről az Európai Unió, az Európai Atomenergia-közösség és tagállamaik, másrészről a Moldovai Köztársaság közötti társulási megállapodás által létrehozott Társulási Tanácsban az EU–Moldovai Köztársaság társulási menetrend elfogadása tekintetében az Unió által képviselendő álláspontról


AZ EU–MOLDOVAI KÖZTÁRSASÁG TÁRSULÁSI TANÁCS 1/2017 HATÁROZATA

az EU–Moldovai Köztársaság társulási menetrendről való megállapodásról

Az EU–MOLDOVAI KÖZTÁRSASÁG TÁRSULÁSI TANÁCS,

Tekintettel az egyrészről az Európai Unió, az Európai Atomenergia-közösség és tagállamaik, másrészről a Moldovai Köztársaság közötti EU–Moldovai Köztársaság társulási megállapodásra,

mivel:

(1)    Az egyrészről az Európai Unió, az Európai Atomenergia-közösség és tagállamaik, másrészről a Moldovai Köztársaság közötti EU–Moldovai Köztársaság társulási megállapodást (a továbbiakban: a megállapodás) 2014. június 27-én írták alá és 2016. július 1-jén hatályba lépett.

(2)    Az EU–Moldovai Köztársaság társulási megállapodás 436. cikke feljogosítja a Társulási Tanácsot arra, hogy megfelelő határozatokat hozzon a megállapodás céljainak elérése érdekében.

(3)    Az EU–Moldovai Köztársaság társulási megállapodás 453. cikke értelmében a Felek meghozzák azokat az általános vagy konkrét intézkedéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy teljesíthessék a megállapodás szerinti kötelezettségeiket, és gondoskodnak arról, hogy a megállapodásban meghatározott célkitűzések teljesüljenek.

(4)    Az európai szomszédságpolitika felülvizsgálata a partnerekkel való szerepvállalás új szakaszát helyezte kilátásba, amely mindkét fél részéről fokozott felelősségvállalást feltételez.

(5)    Az EU és a Moldovai Köztársaság a közöttük fennálló partnerség megszilárdítása mellett döntöttek a 2017–2019 közötti időszakra vonatkozó prioritások elfogadásával, amelyek a Moldovai Köztársaság ellenálló képességének és stabilitásának előmozdítására és megerősítésére irányulnak, miközben szorosabb politikai társulásra és mélyebb gazdasági integrációra törekednek.

(6)    Az EU–Moldovai Köztársaság társulási megállapodás részes Felei megállapodtak az EU–Moldovai Köztársaság társulási menetrend szövegéről. A társulási menetrend támogatja az EU–Moldovai Köztársaság társulási megállapodás végrehajtását, és az együttesen azonosított közös érdekű területeken való együttműködésre összpontosít,

A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

1. cikk

A Társulási Tanács elfogadja a mellékletben foglalt EU–Moldovai Köztársaság társulási menetrendet.

2. cikk

Az EU–Moldovai Köztársaság társulási menetrend a 2014. június 26-án elfogadott EU–Moldovai Köztársaság társulási menetrend helyébe lép.

3. cikk

Ez a határozat az elfogadásának napján lép hatályba.

Kelt Brüsszelben, [2017. hónap nap]-án/-én.

a Társulási Tanács részéről

az elnök

***

MELLÉKLET

 

TÁRSULÁSI MENETREND

az

EURÓPAI UNIÓ

és

a Moldovai Köztársaság között

Tartalom

Társulási menetrend    

az Európai Unió és a Moldovai Köztársaság között    

1.    A társulási menetrend végrehajtására vonatkozó elvek, eszközök és források    

2.    A társulási menetrend prioritásai    

2.1. Legfontosabb prioritások    

2.2. Politikai párbeszéd, jó kormányzás és az intézmények erősítése    

i.    A demokráciát és a jogállamiságot garantáló intézmények stabilitásának, függetlenségének és hatékonyságának erősítése Moldovában.    

ii.    Az igazságügyi ágazat további reformja, különös tekintettel a bírói kar, az ügyészség és a bűnüldöző hatóságok függetlenségének, pártatlanságának, professzionalizmusának és hatékonyságának biztosítására    

iii.    Az emberi jogok és alapvető szabadságok tiszteletben tartásának biztosítása    

Emberi jogok és alapvető szabadságok    

A véleménynyilvánítás szabadsága    

A civil társadalommal való együttműködés    

Rossz bánásmód és kínzás    

A gyermekek jogai    

Családon belüli erőszak    

Egyenlő bánásmód    

Szakszervezeti jogok és alapvető munkaügyi normák    

2.3    Kül- és biztonságpolitika    

Terrorizmus, a tömegpusztító fegyverek (WMD) elterjedésének megakadályozása és fegyverek illegális exportja    

A Dnyeszter-melléki konfliktus    

A Nemzetközi Büntetőbíróság    

2.4.    Együttműködés a jogérvényesülés, a szabadság és a biztonság területén    

A személyes adatok védelme    

A szervezett bűnözés elleni küzdelem    

Rendőrségi reform    

Rendőrségi együttműködés és adatbázisok    

A tiltott kábítószerek elleni küzdelem    

Emberkereskedelem    

A gyermekek szexuális bántalmazása és szexuális kizsákmányolása elleni küzdelem    

A számítástechnikai bűnözés elleni harc    

A korrupció és az összeférhetetlenség megelőzése és az azok elleni küzdelem    

A pénzmosás elleni küzdelem, a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelem és a pénzügyi bűncselekmények elleni küzdelem    

Együttműködés a migráció, menekültügy és határigazgatás területén    

Jogi együttműködés    

2.5.    Kereskedelem és kereskedelemmel kapcsolatos ügyek (DCFTA)    

Árukereskedelem    

Műszaki előírások, szabványosítás és kapcsolódó infrastruktúra    

Állat- és növény-egészségügyi (SPS) intézkedések    

Vámkönnyítések és a kereskedelmi eljárások egyszerűsítése    

Származási szabályok    

Letelepedés, szolgáltatáskereskedelem és elektronikus kereskedelem    

Folyó fizetések és tőkemozgás    

Közbeszerzés    

Szellemi tulajdonjogok    

Verseny    

Átláthatóság    

A kereskedelem és a fenntartható fejlődés    

2.6.    Gazdasági fejlődés és piaci lehetőségek    

Társasági jog, számvitel és pénzügyi ellenőrzés, vállalatirányítás    

Foglalkoztatás, szociálpolitika és esélyegyenlőség    

Fogyasztóvédelem    

Statisztika    

Adózás    

Pénzügyi szolgáltatások    

Ipar- és vállalkozáspolitika    

Bányászat és nyersanyagok    

Turizmus    

Mezőgazdaság és vidékfejlesztés    

Információs társadalom/Digitális gazdaság és társadalom    

Közegészségügy    

Várostervezés és építés    

Regionális fejlesztés    

Halászati és tengerpolitika    

2.7.    Összekapcsolás, energiahatékonyság, éghajlat-politika, környezet és polgári védelem    

Energia    

Közlekedés    

Környezetvédelem    

Éghajlat-politika    

Polgári védelem    

2.8.    Mobilitás és az emberek közötti kapcsolatok    

Oktatás, képzés és ifjúság    

Kutatás és innováció    

Kultúra, audiovizuális politika és média    

Az uniós ügynökségekben és programokban való részvétel    

2.9.    A nyilvánosság tájékoztatása és láthatóság    


Társulási menetrend

az Európai Unió és a Moldovai Köztársaság között

2014. június 27-én az Európai Unió és a Moldovai Köztársaság (a továbbiakban: Moldova) – a Felek – ambiciózus és innovatív társulási megállapodást írtak alá, mely mélyreható és átfogó szabadkereskedelmi térséget is magában foglal. A megállapodás kötelező, szabályokra épülő rendelkezéseket tartalmaz és biztosítja a megerősített együttműködést, mely túllépi a hagyományos megállapodásokat és lefedi az érdeklődésre számot tartó valamennyi területet. A megállapodást ideiglenesen 2014. szeptember 1-jétől alkalmazták a megerősítési folyamat lezárásáig, ami lehetővé tette a társulási megállapodás teljes körű alkalmazását 2016. július 1-jétől.

A társulási megállapodás végrehajtásának előkészítése és előmozdítása céljából a Felek 2014. június 26-án Brüsszelben társulási menetrendről állapodtak meg, és listát készítettek a közös munka új prioritásairól a 2014–2016 közötti időszakra vonatkozóan.

A Moldovára vonatkozó következtetések Európai Unió Tanácsa általi, 2016. február 15-i elfogadását követően ez a dokumentum aktualizálja és új alapokra helyezi a 2014–2016 közötti időszakra szóló társulási menetrendet, és meghatározza a közös munka új prioritásait a 2017–2019 közötti időszakra vonatkozóan. Különbséget tesz a rövid távú prioritások (melyek tekintetében 2017 végéig várnak jelentős előrelépést) és a középtávú prioritások (melyek tekintetében a következő két évben várnak jelentős előrelépést) között.

Az a tény, hogy a társulási menetrend kisszámú prioritásra összpontosít, nem érinti az egyéb vonatkozó megállapodások és partnerségek, illetve a keleti partnerség multilaterális irányvonala alapján jelenleg folyó párbeszéd terjedelmét, vagy az arra szóló felhatalmazást.

Továbbá, 2014 áprilisában életbe lépett a biometrikus útlevéllel rendelkező moldovai állampolgárok számára a vízummentes utazás a schengeni országokba. Folyamatosan teljesíteni kell a vízumliberalizációs cselekvési tervben foglalt célokat a vízummentességi rendszer fenntarthatóságának biztosítása érdekében, ezáltal hozzájárulva a mobilitáshoz és az emberek közötti kapcsolatokhoz az EU és Moldova között, melyek Moldova Európai Unióval való, a társulási megállapodásban meghatározott politikai társulásának és gazdasági integrációjának alapvető elemei közé tartoznak.



1.    A társulási menetrend végrehajtására vonatkozó elvek, eszközök és források

A következő közös elvek vezérlik a társulási menetrend végrehajtását:

A társulási menetrend részeként hozott intézkedéseket a politikai társulás és a gazdasági integráció átfogó célkitűzéseinek szellemében kell végrehajtani.

A társulási menetrend prioritásai az EU és Moldova felelősségét tükrözik az iránt, hogy maradéktalanul végrehajtják társulási megállapodásuk rendelkezéseit, miután az teljes mértékben hatályba lépett.

Mindkét Felet be kell vonni a társulási menetrend végrehajtásába, a felelősségvállalás, az átláthatóság, az elszámoltathatóság és az inkluzivitás elveinek maradéktalan tiszteletben tartása mellett.

A társulási menetrend célja kézzel fogható, meghatározott és fenntartható eredmények elérése a gyakorlati intézkedések fokozatos végrehajtása és a civil társadalom és más érdekeltek bevonása révén. Mindkét Fél biztosítja különösen, hogy a társulási menetrend keretében kidolgozott jogszabályok és stratégiai dokumentumok inkluzív és tényeken alapuló folyamat keretében készülnek.

A Felek elismerik annak fontosságát, hogy megfelelő és elegendő politikai, technikai és pénzügyi eszközzel támogassák az egyeztetett prioritásokat.

A társulási menetrend végrehajtása monitoring, éves jelentéstétel és értékelés tárgya. Az elért eredményeket felülvizsgálják, a társulási megállapodásban meghatározott kétoldalú struktúrák keretében megrendezett üléseken is. A civil társadalmat is ösztönzik, hogy monitoring tevékenységeit a társulási menetrendre összpontosítsa.

Az Európai Unió támogatja Moldovát a társulási menetrendben meghatározott célkitűzések és prioritások végrehajtásában. Ennek érdekében: felkínálja az összes rendelkezésre álló uniós támogatási forrást; szakértelmet és tanácsadást biztosít; elősegíti a bevált gyakorlatok, a know-how és az információk megosztását; valamint támogatja a kapacitásépítést és az intézmények erősítését. Az Európai Unió továbbá elősegíti, hogy Moldova más partnerektől is támogatásban részesüljenek, és törekedni fog azok összehangolására. Felhasználja majd a megfelelő pénzügyi eszközeit a társulási menetrend végrehajtásának elősegítésére. Ugyanakkor a társulási menetrend nem pénzügyi programozási dokumentum, és nem helyettesíti a Felek által végzett pénzügyi programozást.

Az Unió a Moldovának történő segítségnyújtás átfogó prioritásainak keretében nyújt támogatást, melyeket az Európai Szomszédsági Támogatási Eszköz (ENI) egységes támogatási keretében, valamint az ENI keretében készített, Moldovára vonatkozó, több országgal kapcsolatos programozásban határoztak meg. Mindezt az uniós külső támogatásra vonatkozó végrehajtási szabályokkal és eljárásokkal teljes összhangban fogják megtenni.

Ezen társulási menetrend elfogadásának időpontjától alkalmazandó. A társulási menetrend bármikor módosítható vagy aktualizálható az EU–Moldova Társulási Tanács megállapodásával.



2.    A társulási menetrend prioritásai

2.1. Legfontosabb prioritások

A társulási menetrend prioritásai mellett, továbbá a rigai csúcson meghatározott négy prioritásnak megfelelően a következő reformintézkedéseket kell prioritásként kezelni:

Az intézmények erősítése és a jó kormányzás terén:

1/ Az igazságszolgáltatás és a bűnüldöző hatóságok függetlensége 

Az igazságszolgáltatással és a bűnüldöző hatóságokkal kapcsolatos jelenlegi jogszabályok végrehajtása a politikai és egyéb jogosulatlan beavatkozástól függetlenül eljárni hivatott bírói kar, ügyészség és bűnüldöző hatóságok függetlenségének, pártatlanságának, professzionalizmusának és hatékonyságának biztosítása érdekében, továbbá a korrupcióval szembeni zéró tolerancia biztosítása és minden fajta korrupt magatartás megelőzése. A bírók és ügyészek átlátható, érdemeken alapuló felvétele egyetlen belépési ponton keresztül az igazságszolgáltatás függetlenségének helyreállítása érdekében.

2. A korrupció, a csalás és az összeférhetetlenség megelőzése és az azok elleni küzdelem

A közigazgatást átfogó feddhetetlenségi törvény elfogadása, a civil társadalmi szervezetekkel folytatott konzultáció mellett. A korrupció arányos és elrettentő szankcionálásáról, valamint bűnügyi és igazgatási eljárásokban a mentességek korlátozásáról szóló törvények elfogadása. Új, korrupcióellenes stratégia elfogadása és végrehajtása a korrupció uniós értékeknek és szabályoknak megfelelő, hatékony megelőzése és csökkentése érdekében. Az összes érintett tisztviselőt vagyonnyilatkozatok és összeférhetetlenségi nyilatkozatok megtételére kötelező törvény maradéktalan végrehajtása, továbbá hatékony betartásának biztosítása. Működőképes jogi keret létrehozása a visszaélést bejelentő személyek védelme érdekében.

3. Vagyonvisszaszerzés és a banki csalások kivizsgálása

Hatékony nemzeti vagyon-visszaszerzési szolgálat létrehozása. A második szakaszban készült Kroll-jelentés megosztása az EU-val. A Moldova bankrendszerét érintő 2012–2014-es csalási ügyek alapos és pártatlan kivizsgálása, többek között annak érdekében, hogy az eltulajdonított pénzeszközöket visszaszerezzék és a felelősöket bíróság elé állítsák.

4. Közigazgatási reform és az államháztartási gazdálkodás

A 2016-ban az OECD-vel/SIGMA-val és a donorközösséggel folytatott konzultáció keretében kidolgozott közigazgatási reformstratégia és az ahhoz kapcsolódó stratégiák végrehajtása. A kormányzati intézmények, közigazgatási hatóságok és állami tulajdonban lévő vállalatok átszervezése az elszámoltathatóság, az eredményesség és a hatékonyság növelése érdekében. A szakpolitikák kidolgozási és koordinációs rendszerének felülvizsgálata az inkluzivitás, a koherencia, a hatékonyság, a kiszámíthatóság és a döntéshozatali folyamat átláthatóságának javítása érdekében. A közszolgáltatások minőségének és hozzáférhetőségének javítása. Professzionális közszolgálati és modern emberi erőforrás-gazdálkodási rendszer biztosítása. Területi reform elindítása, mely lehetővé teszi helyi szinten a polgárok számára rendelkezésre bocsátott erőforrások maximalizálását.

Moldova 2013–2020 közötti időszakra szóló államháztartási gazdálkodási stratégiájának aktualizálása. A parlamenti felügyelet és a költségvetési felügyelet reformjának elindítása. Az államháztartási politika és gazdálkodás átláthatóságának, áttekinthetőségének és elszámoltathatóságának erősítése. A kormányzás javítása prudens költségvetés és költségvetési fegyelem, megerősített elszámoltathatósági folyamatok és eredményorientáltabb gazdálkodás révén.

5. Alapvető szabadságok

A tömegtájékoztatás szabadságának fenntartása, többek között az új audiovizuális törvény elfogadásával, az Európa Tanács, az Európai Unió és az EBESZ ajánlásainak megfelelően, melynek célja a médiatulajdon koncentrációjának és a reklámpiac monopolizációjának sürgős kezelése, továbbá az állami műsorszolgáltató reformja. Az audiovizuális tanács hatásköreinek és feladatainak pontosabb meghatározása, függetlenségének megerősítése céljából.

Az új nemzeti emberi jogi cselekvési terv elfogadása és végrehajtása a legkiszolgáltatottabb csoportokra összpontosítva, valamint a tervezési és költségvetési eljárások összehangolása, hogy megfelelő forrásokat juttassanak a cselekvési terv hatékony végrehajtása számára. Az Emberi Jogok Európai Bírósága ítéletei hatékony végrehajtásának biztosítása, továbbá a végrehajtás parlamenti felügyeletét biztosító hatékony mechanizmus létrehozása.

Kiemelt figyelmet kell fordítani a nemi kérdések átfogó prioritásként történő kezelésére.

6. A Dnyeszter-melléki konfliktus rendezése

A Dnyeszter-melléki konfliktus rendezését célzó jövőkép kialakítása, mely vonzó és kölcsönösen elfogadható közös jövőt kínálna mindkét fél számára egy, már nem megosztott országban. A moldovai-ukrán határ központi (Dnyeszter-melléki) szakaszán kialakult helyzettel kapcsolatos konstruktív párbeszéd folytatása az összes érintett féllel.

A gazdasági fejlődés és a piaci lehetőségek terén:

7. Az üzleti környezet és a befektetési környezet javítása

A Nemzetközi Valutaalappal (IMF) megállapodott reformprogram maradéktalan végrehajtása, továbbá gazdasági, pénzügyi és adópolitikák végrehajtása az IMF reformprogramjával megegyező szellemben. A szabályozási keret, a kkv-k működési környezetének javítása, továbbá a versenytörvények érvényre juttatása a monopolista magatartások visszaszorítása érdekében. A 2012–2020 közötti időszakra szóló kkv-stratégia és cselekvési tervének végrehajtása az új kkv-törvénynek, továbbá az ország felülvizsgált versenyképességi menetrendjének, valamint az exportösztönzésről és a befektetésvonzásról szóló új stratégiának megfelelően. Az üzleti és kkv-szövetségek (és az ágazati szövetségek) szerepének erősítése a köz- és a magánszféra közötti párbeszéd javítása érdekében. A felügyelőségek és a különböző felügyeleti szervek rendszerének egyszerűsítése a hatékonyság növelése és a korrupció lehetőségeinek csökkentése, továbbá a jogszabályok és a normák végrehajtásának javítása érdekében.

8. Mezőgazdaság és Vidékfejlesztés

Általános törvény elfogadása a mezőgazdaságot és a vidékfejlesztést érintő támogatási elvekről, ami javítja ezen a területen a szakpolitika végrehajtását. A mezőgazdasági termelés versenyképességének növelése, különösen a magas exportértékkel rendelkező válogatott ágazatokban. A foglalkoztatási és életkörülmények javítása a vidéki területeken. A föld és a vízkészletek fenntartható felhasználásának javítása. A szolgáltatások és az infrastruktúra javítása, valamint a gazdasági tevékenységek diverzifikálása a vidéki területeken.

9. Kereskedelemhez kapcsolódó reformok: Műszaki előírások, szabványosítás és kapcsolódó infrastruktúra, vámkönnyítések és a kereskedelmi eljárások egyszerűsítése

A kereskedelmi eljárások egyszerűsítése az OECD kereskedelmi eljárások egyszerűsítésére vonatkozó mutatói alapján. A műszaki szabványok területén az együttműködés fejlesztése és megerősítése, és adott esetben nemzetközi tagság megszerzése az olyan releváns nemzetközi és uniós intézményekben, mint az EURAMET, az EA, a CEN, a CENELEC, az ETSI és a WELMEC. Az állat- és növény-egészségügyi (SPS) intézkedések terén akkreditáció szerzése a nemzetközi szabványok betartásának hivatalos ellenőrzésében résztvevő összes laboratórium számára az exportot érintő állat- és növény-egészségügyi követelmények teljesítése, valamint az élelmiszerbiztonság erősítése érdekében Moldova belső piacán.

Moldova jogszabályainak összehangolása az Európai Unió Vámkódexével, valamint a vámigazgatás teljesítményének javítása. Ütemterv készítése Moldova egységes árutovábbítási eljárásról szóló egyezményhez való csatlakozásához.

Az összeköttetés, az energiahatékonyság, a környezet és az éghajlat-politika területén:

10. Energiabiztonság és energiahatékonyság

Az ANRE függetlenségének erősítése, ideértve az igazgatók kinevezésének és elbocsátási eljárásának depolitizálását, valamint az autonóm költségvetés-megállapítást. Új energiatörvény elfogadása. Az Energiaközösség Titkársága által az ANRE vonatkozásában elvégzett felülvizsgálatban foglalt összes ajánlás végrehajtása. A villamos energiáról és a földgázról szóló új törvények végrehajtása a jogszabályokban előírt szükséges intézkedések meghozatala, továbbá a szükséges másodlagos jogszabályok elfogadása révén. További lépések megtétele Moldova energiapiacának az EU energiapiacába való integrálása felé. Az épületek energiahatékonyságára vonatkozó törvény összehangolása, továbbá a középületeket és a háztartásokat célzó energiahatékonysági intézkedéseket szolgáló megfelelő támogatási mechanizmusok létrehozása. A megújuló energiaforrásból előállított energia támogatásáról szóló törvény alapján támogatási rendszerek, igazgatási szabályok és egyéb intézkedések kidolgozása, melyek a megújuló energiaforrások használatának növeléséhez szükségesek.

11. Közlekedés

A vasúti ágazat reformjának és szerkezetátalakítási programjának előkészítése. A légi közlekedésre vonatkozó uniós jogszabályok végrehajtására irányuló erőfeszítések fokozása annak érdekében, hogy teljes mértékben kihasználják az EU és Moldova közötti közös légiközlekedési megállapodás előnyeit. Szabad és tisztességes verseny létrehozása a légi közlekedési ágazatban, a repülőtérhez való megkülönböztetésmentes hozzáférésről szóló záradék belefoglalása a chișinăui repülőtéri koncesszióba, továbbá a hatékony verseny helyreállítása a földi kiszolgálási ágazatban. A gazdaságilag fontos infrastruktúrák fejlesztése, ideértve a kibővített indikatív TEN-T hálózat fejlesztéséhez szükséges projektek megvalósítását.

12. Környezetvédelem és éghajlat-politika

Az igazgatási reformok folytatásának biztosítása, továbbá megfelelő igazgatási kapacitás kiépítése a társulási megállapodás környezetvédelem és éghajlat-politika fejezeteinek végrehajtása érdekében. Előrelépés a környezetvédelmi vívmányokhoz való közeledésben az ágazatot érintő fő jogi keret, nevezetesen a stratégiai környezeti vizsgálatról, a levegő védelméről, a hulladékgazdálkodásról, a vegyi anyagok kezeléséről és az ipari kibocsátásokról szóló törvények (a környezetszennyezés integrált megelőzése és csökkentése – IPPC) elfogadása révén. Az új, globális éghajlat-változási megállapodás (a Párizsi Megállapodás) megerősítése.

A mobilitás és az emberek közötti kapcsolatok terén:

13. Oktatás, képzés és ifjúság

Az új oktatási törvény végrehajtása. Az Oktatási Minisztérium és az alárendelt szervek igazgatási kapacitásának növelése. Az Oktatási Minisztérium számára szükséges költségvetés biztosítása a megvalósított mérföldkövek alapján. Az érintett szereplők (pl. a vállalkozások és a szociális partnerek) bevonásának előmozdítása az egész életen át tartó tanulás valamennyi formájába a folyamatos szakmai fejlődésük előmozdítása céljából annak érdekében, hogy jobban megfeleljenek a munkaerő-piaci igényeknek. A szakképzési reform végrehajtása, ideértve az ágazati bizottságokra vonatkozó jogszabályokat. Az ifjúsági politikára irányuló stratégiai megközelítés elfogadása.



2.2. Politikai párbeszéd, jó kormányzás és az intézmények erősítése

A végrehajtandó reformokra irányuló ezen társulási menetrend keretében zajló politikai párbeszéd és együttműködés célja az ENSZ és az Európa Tanács alapvető egyezményeiben és ezek kapcsolódó jegyzőkönyveiben meghatározott demokratikus elvek, a jogállamiság, a jó kormányzás, az emberi jogok és alapvető szabadságok – köztük a kisebbségekhez tartozó személyek jogai – tiszteletben tartásának megerősítése. Biztosítani kell az összhangot az Európa Tanács cselekvési tervével, mely ezen társulási menetrend végrehajtásának idején válik alkalmazandóvá.

i.    A demokráciát és a jogállamiságot garantáló intézmények stabilitásának, függetlenségének és hatékonyságának erősítése Moldovában, többek között átfogó közigazgatási reform és az államháztartási gazdálkodás reformja révén.

Rövid távú prioritások

Az Alkotmánybíróság felülvizsgált hatáskörének és a bíróság tagjainak kinevezésével kapcsolatos eljárásoknak az elfogadása és végrehajtása, szoros együttműködésben az Európa Tanács Velencei Bizottságával.

Az etnikai csoportok közötti kapcsolatok megszilárdítását célzó stratégia (2017–2027) végrehajtásának megkezdése.

Működőképes jogi keret létrehozása a visszaélést bejelentő személyek védelme érdekében.

Az ország területi szerkezeti reformjának végrehajtása a helyi hatóságok számának csökkentése révén, összhangban a nemzeti decentralizációs stratégiával és a közigazgatásireform-stratégiával.

A 2016-ban az OECD-vel/SIGMA-val és a donorközösséggel folytatott konzultáció keretében kidolgozott közigazgatási reformstratégia és az ahhoz kapcsolódó stratégiák végrehajtása.

A koordinációs, monitoring és jelentéstételi mechanizmusok és kapacitások erősítése politikai és igazgatási szinten.

A 2016–2018 közötti időszakra szóló közigazgatási reform cselekvési terve becsült költségeinek megállapítása.

Kiegyensúlyozott költségvetés megállapítása az IMF-megállapodással összhangban, a tervezett reformok végrehajtásához elegendő pénzügyi források biztosítása mellett.

A Miniszterelnöki Hivatal reformja.

A főbb intézmények feladatainak, szerepeinek és felelősségeinek tisztázása, valamint egységes, írásban lefektetett és összehangolt eljárások és módszerek kidolgozása az inkluzív és tényeken alapuló szakpolitika-kidolgozásra és koordinációra vonatkozóan.

A közszolgálat jogi kerete felülvizsgálatának előkészítése arra irányuló módosítása céljából, hogy lefedje a tipikus kormányzati igazgatási feladatokat ellátó intézményeket és biztosítsa, hogy a felvétel, az előléptetés és az elbocsátás érdemeken alapuljon.

A legmagasabb besorolási fokozatú köztisztviselők, nevezetesen az államtitkárok szerepének megerősítése minden egyes szakminisztériumnál a közszolgálat professzionalizálásához és depolitizálásához való hozzájárulás érdekében.

A személyzeti nyilvántartáshoz szükséges adatgyűjtés kiterjesztése, többek között a fizetésekre vonatkozó adatokra, és használatának fokozatos kiterjesztése az összes állami intézményre.

A kormányzati intézmények átszervezése az elszámoltathatóság, az eredményesség és a hatékonyság növelése érdekében, ideértve az igazgatási feladatokat ellátó, állami tulajdonban lévő vállalkozások költséghatékonyságának és eredményességének felülvizsgálatát.

A nyilvános információkhoz való hozzáférésről szóló törvény módosítása a végrehajtásának javítása, továbbá a végrehajtásának nyomon követéséhez szükséges intézkedések meghatározása céljából.

Az igazgatási eljárásokról szóló általános törvény kidolgozása a jó kormányzás elveinek érvényre juttatása, továbbá a különleges igazgatási eljárások új törvénnyel történő fokozatos harmonizálása céljából.

Területi reform elindítása, mely lehetővé teszi a helyi szinten a polgárok számára rendelkezésre bocsátott erőforrások maximalizálását.

Moldova 2013–2020 közötti időszakra szóló államháztartási gazdálkodási stratégiájának aktualizálása.

Az államháztartási belső kontrollrendszerre vonatkozó új stratégia elfogadása.

A parlamenti felügyelet és a költségvetési felügyelet reformjának folytatása. Az államháztartási politika és gazdálkodás átláthatóságának, áttekinthetőségének és elszámoltathatóságának erősítése.

Alkotmánymódosítások és a Nemzeti Számvevőszékről szóló új törvényjavaslat elfogadása az állami külső ellenőrzések függetlenségének és hatékonyságának biztosítása érdekében.

Középtávú prioritások

A Velencei Bizottsággal való együttműködésben az intézményi keret erősítéséhez szükséges lépések feltérképezése Moldova hosszú távú ellenálló képességének előmozdítása érdekében.

A kormány és a Parlament közötti információcsere javítása.

A reformok és jogszabályok végrehajtása feletti állandó parlamenti felügyeletet szolgáló hatékony mechanizmus biztosítása.

Annak biztosítása, hogy az elnöki, a parlamenti és a helyi választásokat demokratikusan, az európai normáknak megfelelően bonyolítják le, valamint orvosolják az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet /Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala (EBESZ/ODIHR) által feltárt hiányosságokat.

A decentralizációs stratégia további végrehajtása, összhangban az Európa Tanács Helyi Önkormányzatok Európai Chartájával (Európa Tanácsi Szerződések sorozat (CETS), 122. szám).

A szavazók nyilvántartásba vételét szolgáló mechanizmusok felülvizsgálata az EBESZ/ODIHR ajánlásoknak megfelelően az adatok pontosságának biztosítása érdekében.

A SIAS „Választások” modul – „Pénzügyi kontroll” részének és a szabályozási keret kidolgozása és végrehajtása, mely automatizálni fogja a politikai pártok és a választási jelöltek pénzügyi beszámolóinak jelentését, összegyűjtését és elemzését, továbbá megkönnyíti az említett információkhoz való nyilvános hozzáférést. Hatékony szankciók bevezetése jogsértések esetén és annak biztosítása, hogy a pénzeszközök eredetére vonatkozó bizonyítás terhe a pártokra hárul. A tisztázatlan eredetű vagyon elkobzásának lehetővé tétele.

A politikai pártok tevékenységének, választási kampányok/jelöltek Moldova állampolgárai általi, az országon kívül szerzett bevételekből történő közvetlen finanszírozása lehetőségének értékelése, ugyanakkor annak megelőzése, hogy külföldi állampolgárok, személyek és államok közvetlenül vagy közvetve beavatkozzanak a politikai tevékenységekbe Moldovában.

A támogatásáramlások kormányzat szükségleteinek megfelelő irányítását és koordinálását szolgáló hatékony mechanizmusok létrehozása.

A közigazgatás reformjának folytatása (központi és helyi szinten, beleértve a területi reformot is) a közigazgatási elvekkel összhangban a civil társadalommal folytatott konzultáció keretében, elszámoltatható, hatékony, átlátható, professzionális, érdemeken és eredményeken alapuló, saját etikai kódexszel rendelkező, politikai nyomástól független közszolgálat létrehozása céljából.

A közigazgatásireform-stratégiával összhangban a közigazgatás optimalizálása nemzeti és helyi szinten.

Előzetes hatásvizsgálatok rendszeres használata. Annak biztosítása, hogy a reformok költségeit szisztematikusan határozzák meg, továbbá minisztériumközi konfliktusmegoldási fórumok létrehozása magas igazgatási és politikai szinten.

Átlátható és versenyképesebb javadalmazási rendszer bevezetése a közalkalmazottak számára a tehetségek vonzása és megőrzése érdekében.

Könnyen hozzáférhető információ biztosítása az állampolgároknak a jó közigazgatáshoz, az információhoz való hozzáféréshez, a közigazgatási igazságszolgáltatáshoz való jogaikról, valamint a kártérítéshez való jogukról, melyek alapján az állampolgárok tudni fogják, hogy hol és hogyan tehetnek panaszt. Az állampolgári panaszok hatékony és konkrét nyomon követésének biztosítása.

A parlamenti felügyelet erősítéséhez szükséges intézményi és szervezeti javítások biztosítása, ideértve az állami külső ellenőrzéssel való együttműködés modalitásait.

A Pénzügyminisztérium képességének erősítése, hogy elláthassa központi pénzügyi hatóságként betöltött szerepét, továbbá az államháztartás fenntarthatóságának biztosítása.

Az államháztartási gazdálkodás további javítása, valamint az aktualizált államháztartási gazdálkodási stratégia hatékony végrehajtása.

A Pénzügyminisztérium által vezetett, többéves állami beruházási program létrehozása annak érdekében, hogy biztosítani lehessen a kiemelt beruházásokat nemzeti szinten a többéves költségvetési keretben.

A külső felügyelet erősítéséhez szükséges intézményi és szervezeti javítások biztosítása, ideértve a Moldovai Számvevőszék külső ellenőrzési funkciójának a Legfőbb Ellenőrző Intézmények Nemzetközi Szervezete szabályaival összhangban történő továbbfejlesztését, valamint a Parlament és az állami külső ellenőrzés közötti együttműködés modalitásait.

Adott esetben fegyelmi eljárások lefolytatása és szankciók hatékony alkalmazása.

A költségvetési számvitel és a külső beszámolásra vonatkozó szabványok fokozatos megreformálása.

ii.    Az igazságügyi ágazat további reformja, különösen a bármely politikai és egyéb jogosulatlan beavatkozástól függetlenül eljárni hivatott bírói kar, ügyészség és bűnüldöző hatóságok függetlenségének, pártatlanságának, professzionalizmusának és hatékonyságának biztosítása érdekében. Az igazságügyi ágazat átfogó reformjának egyes alábbi elemei alkotmánymódosítást igényelhetnek:

Rövid távú prioritások

A bírákra, ügyészekre, ügyvédekre vonatkozó hatályos jogszabály végrehajtása annak érdekében, hogy biztosítsák a korrupcióval szembeni zéró toleranciát, és minden fajta korrupt magatartás megelőzését.

Biztosítani kell az új jogi kerettel összhangban a bírák és az ügyészek érdemeken alapuló, átlátható, egyetlen belépési ponton keresztüli felvételi rendszerének bevezetését.

A bírák függetlenségét garantáló biztosítékok hatékony végrehajtásának biztosítása.

A fegyelmi szabályok és etikai kódexek hatékony végrehajtásának biztosítása, ideértve a bírákra és az ügyészekre vonatkozó eljárási biztosítékokat, az Igazságügyi Felügyelőségnek a Magisztratúra Legfelsőbb Tanácsával szembeni függetlenségét, valamint a nyilvánosság számára elérhető panaszkezelési mechanizmusokat.

Az igazságügyi ágazaton belüli feddhetetlenségről szóló jogszabálycsomag végrehajtása.

A Magisztratúra Legfelsőbb Tanácsa döntéshozatali folyamatának átláthatóbbá és hatékonyabbá tétele.

Az Ügyészek Legfelsőbb Tanácsa függetlenségének erősítése az ügyészségről szóló 2016. február 25-i törvény rendelkezéseinek megfelelően, továbbá az ügyészség átfogó reformjának felgyorsítása.

Tisztességes bírósági eljárás, az igazságszolgáltatáshoz való hozzáférés és a büntetőeljárások során biztosítandó eljárási jogok garantálása Moldova emberi jogok európai egyezménye szerinti kötelezettségeinek, a Törvényszék ítélkezési gyakorlatának, továbbá az Európa Tanács vonatkozó egyezményeinek megfelelően, a következők bevezetésével:

– a gyanúsítottak és a vádlottak büntetőeljárások során biztosítandó eljárási jogait garantáló jogszabályok és intézkedések,

– a bűncselekmények áldozatainak igazságszolgáltatáshoz való hozzáféréshez, védelemhez, támogatáshoz és kártérítéshez való jogait garantáló jogszabályok, intézkedések és erőforrások.

A jogsegély és az alternatív vitarendezési mechanizmusok végrehajtásának erősítése.

A bírósági ügyek véletlenszerű elosztása és az igazságszolgáltatási statisztikák tekintetében megbízható, hatékony elektronikus bírósági ügykezelési rendszer működésének biztosítása.

Középtávú prioritások

Az igazságszolgáltatási intézmények függetlenségének biztosítása annak érdekében, hogy azok ne kerüljenek a közigazgatás, a kormány vagy a Parlament részéről kifejtett politikai vagy egyéb formájú nyomásgyakorlás alá.

A bírák átlátható és érdemeken alapuló felvételének és előléptetésének megvalósítása. 

Biztosítani kell, hogy a Nemzeti Igazságszolgáltatási Intézet alap- és továbbképzést nyújtson az azonosított igényeknek megfelelően.

A bírói kar feddhetetlenségét és elszámoltathatóságát erősítő olyan intézkedések felmutatása, mint az átvilágítás és a korrupcióval kapcsolatos bűncselekmények tárgyában hozott ítéletek.

A bírói kar függetlenségével, feddhetetlenségével, átláthatóságával és elszámoltathatóságával kapcsolatos közmegítélés javításának előmozdítása.

Előrelépés az ügyészség átfogó reformjában, ideértve a szervezett bűnözésre és a korrupcióra szakosodott ügyészeket.

Jelentős előrelépés az igazságszolgáltatási térkép optimalizálásáról szóló törvény végrehajtásában.

Az igazságszolgáltatáshoz való hozzáférés javítása, különösen a nők és a veszélyeztetett csoportok tekintetében.

A polgári és a büntetőeljárások időtartamának jelentős csökkentése.

A bírósági ügyek tekintetében a lezárási arány növelése.



iii.     Az emberi jogok és alapvető szabadságok tiszteletben tartásának biztosítása az emberi jogok és alapvető szabadságok védelmére vonatkozó átfogó együttműködés révén. Ez az együttműködés a következő területeken végzett munkára terjed ki:

Emberi jogok és alapvető szabadságok

Rövid távú prioritások

Az új nemzeti emberi jogi cselekvési terv megszövegezése majd végrehajtása a legkiszolgáltatottabb csoportokra összpontosítva, valamint a tervezési és költségvetési eljárások összehangolása, hogy megfelelő forrásokat juttassanak a hatékony végrehajtás számára.

Nemzeti Tanács és Titkárság létrehozása az új nemzeti emberi jogi cselekvési terv megszövegezésére, végrehajtásának nyomon követésére és a végrehajtásról való jelentéstételre.

Az Emberi Jogok Európai Bírósága ítéletei hatékony végrehajtásának biztosítása, továbbá az ilyen végrehajtások parlamenti felügyeletét biztosító hatékony mechanizmus létrehozása.

Előrelépés a Regionális vagy Kisebbségi Nyelvek Európai Kartája kísérleti végrehajtása terén 7 településen, melynek célja a karta megerősítéséről szóló törvénytervezet benyújtása a Parlamentnek.

Az információkhoz történő hozzáférésről szóló törvény végrehajtásának folytatása.

Az ombudsmani intézmény reformjának lezárása az ombudsmanról szóló, 2014.4.3-i 52. törvény végrehajtása révén a Velencei Bizottság ajánlásainak megfelelően, valamint pénzügyi források biztosítása a párizsi elvek szerint.

A kínzás elleni nemzeti mechanizmus működésének biztosítása a kínzás és más kegyetlen, embertelen vagy megalázó bánásmód vagy büntetés elleni ENSZ-egyezmény fakultatív jegyzőkönyve 18. cikke (3) bekezdésének megfelelően.

Az emberi jogok és alapvető szabadságjogok védelméről szóló egyezmény 12. jegyzőkönyvének megerősítése.

Középtávú prioritások

A bármilyen alapon történő hátrányos megkülönböztetéssel szemben törvények és rendeletek – így az egyenlőség biztosításáról szóló törvény – alkalmazásának biztosítása, valamint a Hátrányos Megkülönböztetés Megelőzésével és Megszüntetésével Foglalkozó Tanács (Egyenlőségi Tanács) kapacitásának megerősítése.

Az Európa Tanács szervezetei és szakértői által, a nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezmény betartása tekintetében tett ajánlások megfontolása, és azoknak az említett szervezetekkel és szakértőkkel egyetértésben történő végrehajtása.

A fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló ENSZ-egyezmény hatékony végrehajtásának biztosítása, különös tekintettel a 12. cikkre (A törvény előtti egyenlőség) és a 14. cikkre (Szabadság és személyi biztonság).

A gyermekek intézményi elhelyezésének további visszaszorítása.

Hatékony, pert megelőző és peren kívüli vitarendezési mechanizmusok fenntartása az emberi jogok és alapvető szabadságok területén.

A polgárok jogaira és a megfelelő jogi megoldásokra vonatkozó információkhoz való hozzájutás folyamatos biztosítása. 

Az emberi jogok és a megkülönböztetésmentesség megismertetése és népszerűsítése az igazságszolgáltatáson, a bűnüldözésen és a közigazgatáson belül.

A Gagauzia különleges autonóm státuszáról szóló 1994-es törvény végrehajtása a Velencei Bizottság 2002. évi és az EBESZ 2013. évi ajánlásai alapján.

Az arra vonatkozó munka előre vitele, hogy az előzetes letartóztatottak fogdái a Belügyminisztérium felügyelete alól átkerüljenek az Igazságügyi Minisztérium alá.

A véleménynyilvánítás szabadsága

Rövid távú prioritások

A véleménynyilvánítás szabadságának és a média függetlenségének biztosítására irányuló folyamatos munka az Európa Tanács, az Európai Unió és az EBESZ ajánlásainak megfelelően.

Rendszeres párbeszéd kialakítása, a tömegtájékoztatás szabadságára, pluralizmusára, a jó hírnév megsértése büntethetőségének megszüntetésére, az újságírók forrásainak védelmére, és a médián belüli kulturális sokszínűségével kapcsolatos bevált gyakorlatok cseréje céljából.

Új audiovizuális törvény elfogadása, mely teljes mértékben összhangban áll az EBESZ és az Európa Tanács ajánlásaival és a 2011. évi tervezet szövegével.

Az állami műsorszolgáltatók teljes függetlenségéhez szükséges feltételek megteremtése.



A civil társadalommal való együttműködés

Rövid távú prioritások

A civil társadalmi szervezetek – többek között a munkáltatók képviseleti szervezetei és a szakszervezetek – bevonása az információgyűjtésbe és a szakpolitikai intézkedések nyomon követésébe.

A civil társadalom fejlesztésére vonatkozó 2017–2020 közötti stratégia elfogadása.

Középtávú prioritások

A civil társadalom és a szociális partnerek növekvő mértékben történő bevonása a törvények és egyéb közpolitikai dokumentumok megszövegezésébe.

A civil társadalom részvétele keretének erősítése a közpolitikák kidolgozásában és azok végrehajtásának nyomon követésében.

A civil társadalom pénzügyi fenntarthatóságának előmozdítása és erősítése.

Az aktív polgári és önkéntességi szellemiség fejlesztése.

Rossz bánásmód és kínzás

Rövid távú prioritások

A fogva tartottakkal – különösen az előzetes letartóztatásban lévőkkel – szemben a bűnüldözési tisztviselők által alkalmazott rossz bánásmód valamennyi bejelentett esetének hatékony kezelése.

Középtávú prioritások

Átfogó szakpolitikai keret kialakítása a büntetlenség megelőzése és leküzdése érdekében, az emberi jogok súlyos megsértése tekintetében a büntetlenség megszüntetésére vonatkozó iránymutatás alapján (Európa Tanács, 2011).

A gyermekek jogai

Középtávú prioritások

A 2014–2020 közötti időszakra szóló gyermekvédelmi stratégia 2016–2020 közötti időszakra szóló cselekvési tervének végrehajtása.

Családon belüli erőszak

Rövid távú prioritások

A családon belüli erőszak hatályos jogszabályi kerete végrehajtásának biztosítása.

Egyenlő bánásmód

Középtávú prioritások

Az európai normákkal való harmonizáció biztosítása az egészségügyi és biztonsági szabályok, a szülési szabadságra vonatkozó szabályok, valamint a szülői és munkavállalói kötelezettségek összehangolására vonatkozó szabályok tekintetében.

A nők döntéshozatalban, a politikában és a közéletben való részvételének elősegítése, és célzott tevékenységek végzése ezen a területen.

Szakszervezeti jogok és alapvető munkaügyi normák

Középtávú prioritások

Folyamatos munka annak biztosítására, hogy a szakszervezeti jogok és az alapvető munkaügyi normák az európai normáknak és a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) egyezményeinek megfelelően érvényesülnek.

Előrelépés a munkaerőpiacon a nemek közötti egyenlőség biztosítása terén, különös tekintettel a női munkanélküliségre és a nemek közötti bérkülönbségre.

Előrelépés a gyermekmunka kérdésében.



2.3    Kül- és biztonságpolitika

A fokozatos konvergenciára irányuló párbeszéd és együttműködés a közös kül- és biztonságpolitika (KKBP) terén, a közös biztonság- és védelempolitikát (KBVP) is beleértve. Ezek során konfliktusmegelőzési és válságkezelési kérdésekkel, a regionális stabilitással, a leszereléssel, a nonproliferációval, a fegyverzet- ellenőrzéssel, és a fegyverexport-ellenőrzéssel foglalkoznak. Az e területen zajló együttműködés közös értékeken és kölcsönös érdekeken alapul és célja, hogy fokozza a politikai harmonizációt és hatékonyságot, a kétoldalú, nemzetközi és regionális fórumok biztosította lehetőségek kihasználásával. Az együttműködés az alábbiakra terjed majd ki:

Rövid távú prioritások

Az Európai Unió és Moldova között a minősített információk cseréjére vonatkozó biztonsági eljárásokról létrejött megállapodás aláírása.

Középtávú prioritások

A békés konfliktusmegoldás és nemzetközi stabilitás és biztonság további előmozdítása a hatékony multilateralizmus alapján.

Az uniós szankciókkal kapcsolatos együttműködés kiépítése.

Az ENSZ Alapokmányába és az EBESZ Helsinki Záróokmányába foglalt, a szuverenitás, a területi integritás, a határok sérthetetlensége és a függetlenség elvei tiszteletben tartásának előmozdítása.

A konfliktusmegelőzésre és a válságkezelésre vonatkozó gyakorlati együttműködés megerősítése azáltal, hogy elősegítik Moldova részvételét az Unió által irányított civil és katonai válságkezelési műveletekben, valamint konzultációt és képzést biztosítanak a KBVP területén (a 2013. július 1-jén hatályba lépett, részvételről szóló keretmegállapodás, valamint a KBVP-hez kapcsolódó keleti partnerségi panel multilaterális kerete alapján).



Terrorizmus, a tömegpusztító fegyverek (WMD) elterjedésének megakadályozása és fegyverek illegális exportja

Rövid távú prioritások

A terrorista szervezetekre, csoportokra, azok tevékenységére és támogató hálózataira vonatkozó információk cseréje a nemzetközi jognak és a Felek által elfogadott jogszabályoknak megfelelően, többek között a Moldova és az Europol közötti operatív és stratégiai együttműködési megállapodás révén.

Annak biztosítása, hogy a terrorizmus elleni küzdelemről szóló törvény az emberi jogokra épüljön és azt a Velencei Bizottság felülvizsgálja.

Együttműködés az importált, exportált vagy tranzitban lévő áruk biztonságát és védelmét biztosító, kockázatalapú vámellenőrzések terén.

Segítségnyújtás a terrorizmus megelőzéséhez.

Középtávú prioritások

Együttműködés az emberi jogokra épülő, terrorizmus elleni küzdelemre – és a terrorcselekmények jogi fogalom-meghatározására – vonatkozó nemzetközi konszenzus erősítése érdekében.

A jogalkotási és szabályozási nemzeti keretek további erősítése a terrorizmus elleni küzdelem terén, elsősorban az ENSZ és az Európa Tanács olyan vonatkozó egyezményeivel összhangban, mint az Európa Tanács terrorizmus megelőzéséről szóló 2005-ös egyezménye (CETS 196) és annak kiegészítő jegyzőkönyve, továbbá az Európa Tanács pénzmosásról, a bűncselekményből származó jövedelmek felkutatásáról, lefoglalásáról és elkobzásáról, valamint a terrorizmus finanszírozásáról szóló egyezménye (CETS 198).

Nagyobb hangsúly fektetése a radikalizálódás ösztönzőinek és az erőszakos szélsőségességnek kedvező tényezők megértésére és az azok elleni fellépésre.

Az együttműködés lehetőségeinek felmérése többek között a kapacitásépítést illetően a légi közlekedés (pl. repülőterek) védelme és a sebezhető célpontok védelme terén.

A fegyverkereskedelem elleni küzdelemre és a fegyverkészletek megsemmisítésére vonatkozó együttműködési módok kidolgozása.

Az illegális fegyverek felderítésével és felkutatásával kapcsolatos információcserére vonatkozó együttműködési módok kidolgozása.

Együttműködés és közreműködés a tömegpusztító fegyverek, és az azokkal kapcsolatos anyagok, valamint e fegyverek hordozóeszközei elterjedése elleni küzdelemben, a leszerelésről és a tömegpusztító fegyverek és az azokhoz felhasznált anyagok elterjedésének megakadályozásáról szóló nemzetközi szerződések és megállapodások alapján fennálló, valamint egyéb vonatkozó nemzetközi kötelezettségeik teljes mértékű teljesítése és nemzeti végrehajtása révén.

Hatékony nemzeti exportellenőrzési rendszer felállítása, amely ellenőrzi a tömegpusztító fegyverekkel kapcsolatos áruk exportját és tranzitját, beleértve a kettős felhasználású technológiák esetében a tömegpusztító fegyverként való végfelhasználás ellenőrzését, valamint hatékony szankciók kilátásba helyezését az exportellenőrzés megsértése esetére.

A kézi- és könnyűfegyverek, és az azokhoz szükséges lőszerek tiltott kereskedelme elleni küzdelem a hatályos nemzetközi megállapodások, az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatai, valamint az e területen alkalmazandó más nemzetközi okmányok szerinti kötelezettségvállalások alapján.

Folyamatos együttműködés a hagyományos fegyverek exportjának ellenőrzése terén, a katonai technológia és felszerelések kivitelének ellenőrzéséről szóló uniós közös álláspont alapján.

A Dnyeszter-melléki konfliktus

Középtávú prioritások

Az összes létező párbeszédplatform és tárgyalási formáció működőképességének megőrzése, melyek célja életképes megoldások azonosítása a Dnyeszter-folyó mindkét partján élő emberek problémáira, továbbá a Dnyeszter-melléki konfliktus Moldova szuverenitásán és területi integritásán alapuló átfogó és békés rendezése a nemzetközileg elismert határain belül, a Dnyeszteren túli terület számára különleges jogállás biztosításával.

A Dnyeszter-melléki konfliktus rendezését célzó jövőkép kialakítása, mely vonzó és kölcsönösen elfogadható közös jövőt kínálna mindkét fél számára egy, már nem megosztott országban.

Az Unió és Moldova közötti, Dnyeszter-melléki konfliktus rendezésére irányuló hatékony együttműködés fenntartása és a bizalomépítő intézkedések előmozdítása az elfogadott formátumok keretében, ideértve a rendezést követő megállapodásokra vonatkozó konzultációkat.

A párbeszéd erősítése abból a célból, hogy ismertessék a társulási megállapodás előnyeit, és biztosítsák annak Moldova egész területén való alkalmazhatóságát; ezzel egyidejűleg a Dnyeszter folyó bal partjáról származó gazdasági szereplők tevékenységeinek legalizálását szolgáló intézkedések meghozatala.

A moldovai-ukrán határ központi (Dnyeszter-melléki) szakaszán kialakult helyzettel kapcsolatos konstruktív párbeszéd folytatása az összes érintett féllel.

A Nemzetközi Büntetőbíróság

Rövid távú prioritások

A Nemzetközi Büntetőbíróság Római Statútumának és a kapcsolódó eszközeinek a végrehajtása, megfelelő figyelmet fordítva e bíróság feddhetetlenségének megőrzésére.



2.4.    Együttműködés a jogérvényesülés, a szabadság és a biztonság területén

Moldovának folyamatosan teljesítenie kell a vízumliberalizációról szóló, 2010. december 16-i cselekvési terv négy témakörében meghatározott követelményeket. A cselekvési tervben, ideértve a III. témakörben (Közrend és közbiztonság) foglalt összes teljesítménymérő referenciaérték eredményes és fenntartható teljesítése döntő fontosságú az EU-val létrehozott vízummentességi rendszer fenntartásához. A felülvizsgált vízummentesség-felfüggesztési mechanizmussal 1 összhangban felfüggeszthető a vízummentes utazás azokban az esetekben, amikor egy vagy több teljesítménymérő referenciaérték már nem teljesül. A cselekvési terv konkrét teljesítménymérő referenciaértékei teljesítését illetően felmerült indokolt kételyek esetében Moldova – kérésre – ellátja információval az Európai Uniót.

Továbbá, a Felek kellőképpen tudomásul veszik a Moldovában az igazságszolgáltatás, továbbá a korrupció és a pénzmosás elleni küzdelem területét értékelő, 2015-ben és 2016-ban lefolytatott szakértői értékelő missziók keretében tett ajánlásokat. E tekintetben Moldova vállalja ezen ajánlások, továbbá az EU és a nemzetközi szervezetek egyéb ajánlásainak alkalmazását az igazságszolgáltatásról és a korrupció elleni küzdelemről szóló, 2016 utáni szakpolitikai dokumentumok, továbbá a pénzmosás elleni küzdelemről szóló, 2017 utáni szakpolitikai dokumentum kidolgozásához.

A Felek továbbá a következő területeken működnek együtt:

A személyes adatok védelme

Középtávú prioritások

A személyes adatok védelméről szóló nemzeti jogi keret további harmonizálása az uniós jogszabályokkal, különös tekintettel az (EU) 2016/679 rendeletre (általános adatvédelmi rendelet).

A személyes adatok védelmét szabályozó jogi keret végrehajtásának folytatása az összes ágazatban a személyes adatok európai eszközöknek és szabványoknak megfelelő, magas szintű védelmének biztosítása érdekében.

A Személyes Adatok Védelmének Nemzeti Központja kapacitásépítésének további megerősítése.



A szervezett bűnözés elleni küzdelem

Rövid távú prioritások

Az információgyűjtés, továbbá az (igazságügyi szakértői) bizonyítékok gyűjtése és alkalmazása tekintetében végrehajtandó rendőrségi illetékességek és hatáskörök egyértelmű meghatározása és különválasztása.

A szervezett bűnözésből származó vagyon felkutatására, lefoglalására és elkobzására épülő, pénzügyi nyomozási rendszer létrehozása és eredményes fejlesztése.

Középtávú prioritások

Jól kidolgozott kockázat- és fenyegetettségelemzési és irányítási rendszerre épülő, hírszerzésen alapuló bűnüldözés megvalósítása (az EUROPOL-nak a súlyos és szervezett bűnözés általi fenyegetettség értékelése kontextusában alkalmazott módszertana). A közösségi rendőrség fejlesztésének és a különleges nyomozási eszközök (SIM) használatának beépítése.

Együttműködés az Interpol vonatkozó eszközei és szolgáltatásai fokozatos és szélesebb körű alkalmazásának biztosítása érdekében.



Rendőrségi reform

Rövid távú prioritások

A Belügyminisztériumba integrált, elszámoltatható, megbízható és hatékony rendőrségi szervezet létrehozásának lezárása. A minisztérium politikai hatásköre a rendőrség stratégiai prioritásainak és átfogó politikáinak meghatározására fog korlátozódni. A rendőrség operatív tevékenységeit illetően nem lesz utasítási jogkör (sem pozitív, sem negatív).

A rendőrség elszámoltathatóságának és függetlenségének erősítése.

Független szerv (pl. parlamenti bizottság) létrehozása, mely megfelelően kezeli a rendőrség strukturális gyengeségeit (rendőri erőszak esetei, csalás, korrupció, stb.).

Középtávú prioritások

A 2016–2020 időszakra vonatkozó rendőrség-fejlesztési stratégia végrehajtásának folytatása, különös tekintettel a rendőrség modernizálására a következő területeken: a. emberierőforrás-menedzsment, b. irányítási technikák és c. operatív képességek (alapvető emberi jogok tiszteletben tartása a fogvatartottakkal szemben; hatékony kapcsolatok kiépítése a társadalommal; az IKT-környezetének korszerűsítése; a bűnügyi helyszínelés kapacitásainak javítása és a korrupcióellenes stratégia továbbfejlesztése).

A csendőralakulatok fejlesztésére irányuló stratégia elfogadása és haladás a stratégia végrehajtásával.

Hatékony tanúvédelmi rendszer (külön egység) létrehozása és a tanúk megfélemlítéssel és fizikai fenyegetésekkel szembeni védelméhez szükséges garanciák biztosítása.

A feddhetetlenségi kultúra és az erkölcsi értékek előmozdítása a Belügyminisztériumban és a rendőrségben. Magatartási szabályok és standardok kidolgozása a rendőrségi visszaélések megelőzése és azok hatékony szankcionálása érdekében. A rendőrség tevékenységeinek hatékonyságát és eredményességét értékelő eszközök létrehozása.

Közös bűnüldözési képzési központ (JLETC) létrehozása megfelelő alapképzés és szolgálatközpontú képzés biztosítása érdekében, ideértve igény esetén a magas fokon specializált képzéseket. A Moldova és az Európai Unió Bűnüldözési Képzési Ügynöksége (CEPOL) közötti 2012. évi együttműködési megállapodás alapján a közös bűnüldözési képzési központ szoros operatív kapcsolatot alakít ki a CEPOL-lal.

A fogvatartási körülmények javítása a rendőrségen belül.

A gyorsreagálási képesség növelése.



Rendőrségi együttműködés és adatbázisok

Rövid távú prioritások

Automatizált központi adatbázis továbbfejlesztése mind a nyomozásra, mind a büntetőeljárásra vonatkozóan (nemzeti e-ügykezelő rendszerek), hogy egyrészt el lehessen kerülni a bűnügyek közötti átfedéseket, másrészt pedig be lehessen azonosítani az egymással összefüggő, nagy földrajzi kiterjedésű, adott esetben nemzetközi szintű bűnügyeket. Ideális esetben ez a rendszer a nyomozási/büntetőeljárási folyamat valamennyi szakaszát lefedné, és a vagyon-visszaszerzésről, -befagyasztásról és -elkobzásról is tartalmazna információt.

A bűnözési rátát és a felderítési arányt mérő nemzeti statisztikai eszköz továbbfejlesztése. Hatékony irányítási eszközként kell alkalmazni az új szakpolitikai prioritások kidolgozásában.

Középtávú prioritások

Annak biztosítása, hogy a nemzetközi rendőrségi együttműködési egységek (nemzeti Europol-egység, SIRENE-iroda, nemzeti központi Interpol-iroda) egyetlen igazgatási struktúrán keresztül (egyablakos ügyintézés) hozzáférhessenek a vonatkozó nemzeti és nemzetközi adatbázisokhoz.

Az együttműködés fokozása és adatcsere Moldova és az Europol között (minőségi és mennyiségi értelemben egyaránt) a határon átnyúló bűnügyek tekintetében.

A tiltott kábítószerek elleni küzdelem

Rövid távú prioritások

Részvétel a Kábítószer és Kábítószerfüggőség Európai Megfigyelőközpontjának (EMCDDA) Kábítószer és a Kábítószer-függőség Európai Információs Hálózatában (Reitox) és az EMCDDA által szervezett releváns szakértői találkozókon.

Világos feladatelhatárolás és koordináció megvalósítása a kábítószer iránti kereslet csökkentése terén illetékes hatóságok, valamint a kábítószer-kínálat csökkentésében résztvevő hatóságok között.

Középtávú prioritások

A koordináció kiterjesztése a drogpolitika valamennyi szempontjára, ideértve a társadalmi és a közegészségügyi szempontokat, a bűnüldözési intézkedéseket, a nemzetközi együttműködést és az ifjúságpolitikát.

A 2011–2018 közötti időszakra vonatkozó nemzeti kábítószer-ellenes stratégia végrehajtásáról szóló, 2017–2018 közötti időszakra vonatkozó nemzeti cselekvési terv jóváhagyása és végrehajtása.



Emberkereskedelem

Az emberkereskedelem megelőzésére és az emberkereskedelem elleni küzdelemre vonatkozó nemzeti stratégia (2017–2022) jóváhagyása és végrehajtása.

Az információáramlás további egyszerűsítése az Europol és a moldovai nemzeti multidiszciplináris bűnüldözési egységek közötti, valamint maguk a moldovai nemzeti multidiszciplináris bűnüldözési egységek közötti kommunikáció és együttműködés javítása révén.

Kapacitásépítés biztosítása a bűnüldöző intézményekben az uniós ügynökségekkel az emberkereskedelem elleni küzdelem és annak megelőzése terén folytatott együttműködés biztosítása érdekében.

A gyermekek szexuális bántalmazása és szexuális kizsákmányolása elleni küzdelem

Az érintett nyomozóegység kapacitásának erősítése a szexuális zaklatás, kiemelten pedig a gyermekpornográfia gyermekáldozatainak azonosítása terén.

Olyan struktúrák létrehozása, amelyekkel egyedileg értékelhető a szexuális zaklatás minden egyes gyermekáldozatának esete, a nekik szükséges speciális segítség és támogatás meghatározása céljából.

Képviselő kijelölése a szexuális zaklatás gyermekáldozatai számára azokban az esetekben, ahol a szülői felelősséget gyakorló személyeket – a köztük és az áldozat közötti érdekellentét miatt – kizárták a gyermek képviseletéből, vagy amennyiben a gyermeknek nincs kísérője, illetve elszakadt a családjától.

A gyermekek szexuális zaklatásának és kizsákmányolásának összes elkövetőjével kapcsolatos egyedi kockázat kezelését szolgáló, megfelelő beavatkozási intézkedések vagy programok biztosítása.



A számítástechnikai bűnözés elleni harc

Rövid távú prioritások

Az Europol Számítástechnikai Bűnözés Elleni Központjával való együttműködés erősítése.

Középtávú prioritások

Beruházás a számítástechnikai bűnözés elleni küzdelem területén a kapacitásépítésbe (ideértve a büntető igazságügyi hatóságok kapacitásait), a know-how-ba és a szakosodásba, figyelembe véve a hibrid fenyegetéseket (számítástechnikai bűnözés elleni testreszabott fellépések, kétoldalú igazságszolgáltatási/rendőrségi programok).

Az együttműködés erősítése a számítástechnikai bűnözés és a gyermekek szexuális kizsákmányolása elleni küzdelem területén a prioritások összehangolása és a kommunikáció ésszerűsítése révén.

Az együttműködés lehetőségeinek felmérése különösen a kritikus infrastruktúrák védelme tekintetében.

Az együttműködés fokozása a kibertámadásokkal szembeni ellenálló képesség és felkészültség javítása érdekében: hálózatbiztonsági vészhelyzeteket elhárító csoportok felállítása, nemzeti kiberbiztonsági stratégia kidolgozásának elősegítése, a köz- és magánszféra közötti partnerségek előmozdítása.

Együttműködés az EBESZ kiberbiztonsági bizalomépítő intézkedéseinek végrehajtása terén, melyek célja az átláthatóság és az együttműködés növelése regionális és szubregionális szinten.

A számítástechnikai bűnözésről szóló Budapesti Egyezmény végrehajtása, különös tekintettel a belföldi nyomozásokra vonatkozó eljárásjogra, a köz- és a magánszféra együttműködésére és a nemzetközi együttműködésre.



A korrupció és az összeférhetetlenség megelőzése és az azok elleni küzdelem

Rövid távú prioritások

A közigazgatást átfogó, feddhetetlenségről szóló törvény elfogadása a civil társadalmi szervezetekkel folytatott konzultáció keretében.

Az összes érintett tisztviselőt vagyonnyilatkozatok és összeférhetetlenségi nyilatkozatok megtételére kötelező törvény végrehajtása, továbbá a törvény hatékony betartásának biztosítása. A vagyonnyilatkozatok/összeférhetetlenségi nyilatkozatok tartalmának helytállóságát az Országos Feddhetetlenségi Hatóságnak kell ellenőriznie (NIA), az ezzel kapcsolatos nyomozás elvégzése a Nemzeti Korrupcióellenes Központ feladata. Az értékeléseket megfelelően rangsorolni kell, kiemelt figyelemmel a magas rangú személyek nyilatkozataira, pl. a bírók és az ügyészek nyilatkozataira.

A gyanús nyilatkozatok elégséges nyomon követésének biztosítása, továbbá szankciók (bírságok, fegyelmi intézkedések és egyebek) szisztematikus alkalmazása hamis nyilatkozatok, késedelmes nyilatkozatok vagy a vagyonnyilatkozat elmulasztása esetében. A pénz vagy a vagyon eredetére vonatkozó bizonyítási teher a tisztviselőre hárul. A vagyonnyilatkozatok nyilvánossá tételének folytatása.

A korrupció arányos és elrettentő szankcionálásáról, valamint bűnügyi és igazgatási eljárásokban a mentességek korlátozásáról szóló törvények elfogadása.

Új, korrupcióellenes stratégia elfogadása és hatékony végrehajtásának megkezdése, mely a korrupció uniós értékeknek és szabályoknak megfelelő, hatékony megelőzésére és csökkentésére kidolgozott stratégiai eszköz. A nemzeti korrupcióellenes stratégia végrehajtásával foglalkozó Monitoring Csoport kapacitásainak erősítése, szoros együttműködésben a Parlamenttel és a civil társadalommal.

A megfelelő uniós intézményekkel és szervekkel való együttműködés, és az azok számára történő segítségnyújtás – ideértve a Csalás Elleni Hivatal (OLAF) helyszíni ellenőrzéseit, valamint az uniós alapok irányítási és kontrollrendszereivel kapcsolatos vizsgálatokat –, amit az alkalmazandó szabályoknak és eljárásoknak megfelelően kell biztosítani.

Középtávú prioritások

A korrupcióellenes küzdelem területén a koordinációs és az együttműködési mechanizmus javítása a korrupció elleni ügynökségek – a Nemzeti Korrupcióellenes Központ, a Nemzeti Feddhetetlenségi Hatóság, az Ügyészség, a Belügyminisztérium belső védelmi és korrupció elleni szolgálata, valamint a hírszerző és biztonsági szolgálat – között.

Eredményes koordinációs mechanizmus létrehozása a korrupció, a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelem terén a közigazgatáson belül kormányzati szinten.

A Feddhetetlenségi Tanács, az Országos Feddhetetlenségi Hatóság vezetőinek és vizsgálóinak kinevezését szolgáló, átlátható, érdemeken és professzionalizmuson alapuló mechanizmusok kidolgozása annak biztosítása érdekében, hogy az Országos Feddhetetlenségi Hatóság független és mentes bármilyen politikai befolyástól. Az Országos Feddhetetlenségi Hatóság számára a szükséges nyilvántartásokhoz, így az összes állami és magán-nyilvántartáshoz, való hozzáférés biztosítása a vagyon és a személyes érdekeltségek hatékony vizsgálatának biztosítása érdekében. A civil társadalom képviseletének biztosítása a Feddhetetlenségi Tanácsban.

A Nemzeti Korrupcióellenes Központ szerepének erősítése a korrupcióellenes küzdelemben, konkrét eredmények elérése céljából. Annak biztosítása, hogy elegendő költségvetéssel és alkalmazottal rendelkezzen, legyenek egyértelműen elhatárolva a feladatkörök, és rendelkezzen megfelelő szakértelemmel és a szükséges autonómiával, továbbá politikai és egyéb jogosulatlan beavatkozástól függetlenül járjon el és működjön együtt jól a korrupció elleni küzdelemben résztvevő többi bűnüldöző intézménnyel, különösen a Korrupcióellenes Ügyészséggel.

A korrupció különböző fajtáinak és típusainak, továbbá az ezek megelőzését szolgáló módszerek további tudatosítása. Rendszeresen lefolytatott információs kampányok. A kommunikációs eszközöket és stratégiákat a célközönségre kell szabni, az eredményeiket rendszeresen értékelni kell.

A korrupciós ügyekben érintett magas rangú tisztviselők elleni nyomozás és azok vádhatósági eljárás alá vonása rendszerének javítása, biztosítva a bírósági eljárások átláthatóságát és pártatlanságát, többek között a média számára a szabad tudósítás feltételeinek megteremtése révén. E tekintetben a Korrupcióellenes Ügyészség hatáskörének korlátozása a magas szintű korrupcióra, továbbá kapacitásainak erősítése a magas szinten elkövetett korrupció elleni küzdelemben.

Kézzelfoghatóbb eredmények elérése a korrupció elleni küzdelemben a korrupció ellen küzdő hatóságok eredményeinek javítása révén hatékonyabb, különösen a magas rangú tisztviselők elleni szankciókkal és ítéletekkel.

Átfogó és koherens jogszabályi keret kidolgozása és továbbfejlesztése a feddhetetlenség előmozdítása érdekében a közszektorban.

A bankrendszert érintő csalási ügyek alapos kivizsgálása annak érdekében, hogy az eltulajdonított pénzeszközöket visszaszerezzék, valamint rendszeres jelentéstétel a vizsgálatok előrehaladásáról átlátható módon.

A második szakaszban készült Kroll-jelentés megosztása az EU-val.

Az elektronikus feddhetetlenségi rendszer átjárhatóságának biztosítása az összes állami és magán-nyilvántartással a vagyon és a személyes érdekeltségek hatékony vizsgálatának biztosítása érdekében.

A nyilatkozatok online benyújtására való fokozatos átállás biztosítása.

A rendszeres alapú, korrupció elleni önértékelés rendszerének megerősítése.



A pénzmosás elleni küzdelem, a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelem és a pénzügyi bűncselekmények elleni küzdelem

Rövid távú prioritások

A jogszabályok összehangolása a pénzmosásról és a terrorizmus finanszírozásáról szóló 4. irányelvvel.

Annak biztosítása, hogy a tőkeliberalizációról és az adóösztönzőkről szóló új jogszabályok, valamint a jogalkotási aktusok módosítása és végrehajtása összhangban legyen Moldova társulási megállapodás szerinti vállalásaival.

A pénzügyi hírszerző egység technikai és operatív kapacitásainak növelése annak érdekében, hogy hatékonyan el tudja látni az összes feladatot a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelem területén, különösen a pénzügyi hírszerzés javítása területén.

A pénzügyi hírszerző egységnek intenzívebben és proaktívan kell kivizsgálnia a pénzmosással és a terrorizmus finanszírozásával kapcsolatos bejelentéseket, kezdve a rendszeres adatszolgáltatásra kötelezett szervekkel, melyek szisztematikusan jelentik a gyanús tranzakciókat, aminek elmaradását szankcionálni kell.

A preventív befagyasztási rendszer erősítése azáltal, hogy hatáskörrel ruházzák fel az adatszolgáltatásra kötelezett intézményeket a gyanús pénzügyi tranzakciók felfüggesztésére.

Nemzeti vagyonvisszaszerzési szolgálat létrehozása, mely megerősített együttműködés révén előmozdítja Unió-szerte a bűncselekményekből származó vagyon lehető leggyorsabb felkutatását.

 Középtávú prioritások

A pénzügyi bűncselekményekre és a pénzügyi nyomozásra vonatkozóan egy átfogó politika/stratégia végrehajtása, amely valamennyi érintett hatóságra kiterjed, az ügyészi hatóságokat is beleértve, és amelynek célja a pénzügyi bűncselekményekre irányuló bonyolult és hosszadalmas nyomozás felgyorsítása. A pénzügyi nyomozás fogalmának és a hírszerzésen alapuló bűnüldözésnek a beleillesztése a stratégiába az adatelemzésen alapuló proaktív bűnüldöző intézkedések lehetővé tétele érdekében.

Szilárd alapokon nyugvó, pénzmosás elleni és a terrorizmus finanszírozása elleni jogszabályi keret megerősítése és végrehajtása, mely összhangban van az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozataival és a Pénzügyi Akció Munkacsoport ajánlásaival, valamint a Moneyval keretében elvégzett kölcsönös értékelések eredményeivel.

A vagyonlefoglalásra és -elkobzásra vonatkozó, hathatós és ambiciózus jogszabály végrehajtása, mely túllép az uniós szinten meghatározott minimumszabályokon és kiterjed pl. az elítélés nélküli elkobzásra vonatkozó szabályokra is.

Az operatív együttműködés megerősítése a vagyonelkobzás, a vagyonvisszaszerzés és a vagyonkezelés terén a moldovai vagyon-visszaszerzési hivatal és az EU közötti hatékony kommunikáció és a bevált gyakorlatok cseréje révén.

Az operatív együttműködés megerősítése a pénzügyi hírszerző, a rendőrségi, a pénzügyi ellenőrzési, az adó- és vámügyi szolgálatok és egységek közötti interoperabilitás és adatcserék (pl. adatcserére vonatkozó, testre szabott megállapodások) révén. Az operatív együttműködés megkönnyítése érdekében összekötő tisztviselőket kell kinevezni. Fontolóra kell venni a képzési célú ideiglenes személyzeti cseréket.

A közös bűnüldözési képzési központ (vő. fent), együttműködésében olyan képzési terv kialakítása, amely világos akkreditációs folyamatot tartalmaz a pénzügyi nyomozók és elemzők számára, valamint lehetővé teszi és ösztönzi, hogy más területeken dolgozók is részt vegyenek a pénzügyi nyomozással kapcsolatos képzésben. A pénzügyi nyomozások fontosságának a nyomozók, ügyészek és bírák képzésében is kellőképpen tükröződnie kell.

A gyanús tranzakciókról rendszeres adatszolgáltatásra kötelezett szervezetekre vonatkozó iránymutatás és instrukciók kidolgozása a pénzmosás elleni küzdelemre és a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelemre vonatkozó nemzeti jogszabályok végrehajtásának hatékonyabbá tétele érdekében.

Együttműködés a migráció, menekültügy és határigazgatás területén

Migráció és menekültügy

Rövid távú prioritások

Az EU és Moldova közötti visszafogadási egyezmény végrehajtásának folytatása, a moldovai állampolgárok visszailleszkedésének további támogatása.

A vízummentes utazással kapcsolatos jogok és kötelezettségek tisztázását célzó folyamatos információnyújtás, ideértve az EU munkaerőpiacához való hozzáférésre vonatkozó szabályokkal kapcsolatos információt (pl. az uniós bevándorlási portálon keresztül), továbbá a legális migrációra vonatkozó uniós keretre (harmadik országbeli állampolgárok bizonyos kategóriáinak belépésére és tartózkodására vonatkozó feltételekről szóló irányelvek), a vízummentességi rendszer szerinti jogokkal való visszaéléssel kapcsolatos felelősségre, valamint az uniós tagállamok egészségügyi rendszereivel kapcsolatos jogokra és kötelezettségekre vonatkozó információt.

A gyakorlati együttműködés továbbfejlesztése az EU–Moldova mobilitási partnerség keretében.

Középtávú prioritások

Az EU–Moldova mobilitási partnerségen belüli együttműködés előmozdítása és megerősítése az uniós tagállamok aktív részvételével, kiemelten a migráció és a fejlesztés területén.

A meglévő infrastruktúra (így az idegenrendészeti fogdák) megerősítése, és a felelős szervek személyzettel történő ellátása a Moldova területén illegálisan tartózkodó és/vagy áthaladó harmadik országbeli állampolgárok hatékony kiutasítása céljából, az őrizetben lévő bevándorlók emberi jogai tiszteletben tartásának biztosítása, valamint az integrációs keret kiépítése.

A migrációs és menekültügyi iroda – a migrációs áramlások kezelését és a migránsok számbavételét szolgáló rendszer fő szereplője – tevékenységének megerősítése, a következők révén: 1. A jogi keret, a fogadási feltételek és a külföldiek nyilvántartásának erősítése, 2. a regionális szolgálatok erősítése a külföldiek jogellenes tartózkodása elleni küzdelem és a külföldiek számbavétele terén, és 3. az infrastruktúra javítása, valamint a szükséges pénzügyi források és humánerőforrások allokációja.

A migrációs áramlásokkal és a menekültüggyel kapcsolatos adatok gyűjtését és elemzését szolgáló rendszer további erősítése a bővített migrációs profil aktualizálása révén, valamint a migrációval és a menekültüggyel kapcsolatos értékelések és kockázatelemzési jelentések megszövegezése.

A menekültügyi jogszabályok további hatékony végrehajtása, melyek szilárd keretet biztosítanak a nemzetközi védelemre szorulók védelméhez, továbbá a befogadó állomás infrastruktúrájának erősítése.

A köztisztviselők, a Belügyminisztérium alkalmazottjai és a bírák menekültüggyel és migrációval kapcsolatos képzése.

Integrált megközelítés követése a diaszpóra témakörében, továbbá a nemzeti és a helyi hatóságok kapacitásainak megszilárdítása diaszpórával kapcsolatos kérdésekben.

A körkörös migrációt előmozdító, hatékonyabb módszerek kidolgozása.

Határigazgatás

Rövid távú prioritások

A határigazgatás további erősítése, valamint a magas szintű határellenőrzés és határőrizet fenntartása, továbbá a rögzített és mobil videokamerás megfigyelési eszközök kibővítése és korszerűsítése.

A közös határigazgatás fokozása az EU és Moldova közötti határon.

Középtávú prioritások

A megfelelő infrastruktúra, műszaki felszerelés, IT-rendszerek, valamint pénzügyi és emberi erőforrások folyamatos biztosítása, Moldova integrált határigazgatási stratégiájának és cselekvési tervének megfelelően.

A határigazgatás terén az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökséggel (Frontex) való együttműködés további erősítése.

Határon átnyúló együttműködési kezdeményezések végrehajtása és az uniós tagállamokkal folytatott együttműködés megerősítése a FRONTEX által irányított EUROSUR határok előtti területekről alkotott közös hírszerzési képét alkotó adatok gyarapításához és kibővítéséhez Romániával és a régió más országaival regionális hálózat létrehozása révén.

A nemzeti és helyi szinten kialakult helyzet javítása a kockázatelemzés, az információelemzés, továbbá a nemzeti és nemzetközi partnerekkel folytatott információcsere erősítése révén.

Jogi együttműködés

Középtávú prioritások

Az együttműködés fokozása Moldova és az Eurojust között (minőségi és mennyiségi értelemben egyaránt) a határon átnyúló bűnügyek tekintetében.

A polgári és kereskedelmi ügyekben folytatott igazságügyi együttműködés folyamatos erősítése az alábbi intézkedések révén:

A polgári ügyekben történő igazságügyi együttműködésről szóló multilaterális egyezményekhez, különösen a polgári és kereskedelmi ügyekben külföldön történő bizonyításfelvételről szóló 1970. évi egyezményhez történő csatlakozás, és azok végrehajtása.

A gyermekek védelméről szóló multilaterális egyezményekhez, különösen a Hágai Nemzetközi Magánjogi Konferencia igazságügyi együttműködési egyezményeihez történő csatlakozás, és azok végrehajtása a családjog területén.

A szülői felelősséggel és a gyermekek védelmét szolgáló intézkedésekkel kapcsolatos együttműködésről, valamint az ilyen ügyekre irányadó joghatóságról, alkalmazandó jogról, elismerésről és végrehajtásról szóló 1996. évi egyezményhez történő csatlakozásnak, és az egyezmény végrehajtásának előkészítése, elsősorban a nemzeti kapacitások és erőforrások értékelése révén.

A büntetőügyekben folytatott igazságügyi együttműködés megerősítése a megfelelő egyezményekhez – különösen az Európa Tanács egyezményeihez – történő csatlakozás és azok végrehajtása révén.



2.5.    Kereskedelem és kereskedelemmel kapcsolatos ügyek (DCFTA)

A mélyreható és átfogó szabadkereskedelmi térség (a továbbiakban: DCFTA) a társulási megállapodás jelentős részét teszi ki. Ezért várható, hogy a megállapodás V. címében (Kereskedelem és kereskedelemmel kapcsolatos ügyek) foglalt ezen rész végrehajtása a társulási megállapodás kontextusában és az EU–Moldova kapcsolatok keretében betöltött jelentőségének megfelelő prioritást fog élvezni.

Árukereskedelem

A Felek együttműködnek annak érdekében, hogy – elsősorban közös konzultációk keretében – előkészítsék az áruk (így az energia) piacra jutására vonatkozó rendelkezések végrehajtását az alábbiak céljából:

Rövid távú prioritások

További javítások végzése a kereskedelmi mérlegre vonatkozó statisztikák terén annak érdekében, hogy a Felek helyesen alkalmazzák a kijátszásellenes mechanizmust.

A Moldova versenyképességének javítására vonatkozó ütemterv végrehajtásával kapcsolatos együttműködés.

A Moldovában zajló, piacra jutással kapcsolatos fejleményekre, és az ország piacra jutással kapcsolatos politikájára vonatkozó információk cseréje.

A kereskedelem terén működő vállalkozások számára az üzleti klímát javító intézkedések végrehajtása.

Középtávú prioritások

Moldova exportkapacitásának növelése, többek között vállalkozásokra szabott exportfejlesztési pénzügyi és nem pénzügyi támogatási programokkal.

Az EU és Moldova közötti együttműködés erősítése azon jogszabályok előkészítési és végrehajtási folyamatában, amelyekre szükség lehet a mélyreható és átfogó szabadkereskedelmi térségre vonatkozó rendelkezések végrehajtásához.

A kereskedelmi vonatkozású energiaügyi rendelkezéseknek való megfelelés biztosítása.

A 2016–2020 közötti időszakra vonatkozó, befektetésvonzásról és exportösztönzésről szóló nemzeti stratégia 2018–2020 közötti időszakra vonatkozó exportelemeinek végrehajtása, valamint e stratégia félidős értékelése 2018-ban.



Műszaki előírások, szabványosítás és kapcsolódó infrastruktúra

A Felek együttműködnek a tárulási megállapodás előírásai szerinti uniós technikai szabályozással, szabványosítással, metrológiával, hitelesítéssel, megfelelőségértékelési eljárásokkal és piacfelügyeleti rendszerekkel való összhang megvalósítása során a társulási megállapodásban és különösen annak DCFTA-részében foglaltak szerint.

Az előkészületek az alábbiakra terjednek majd ki:

Rövid távú prioritások

A hazai jogszabályoknak az uniós vívmányokhoz való közelítésére tett, a megállapodás vonatkozó mellékleteiben meghatározott vállalások teljesítésével és a megállapodás végrehajtásával kapcsolatos információk cseréje.

Az érintett kormányzati szervek, intézmények és ügynökségek igazgatási kapacitásainak erősítése.

Középtávú prioritások

A technikai szabályozás, szabványosítás, metrológia, hitelesítés, megfelelőség-értékelési eljárások és piacfelügyeleti rendszerek kezelésével kapcsolatos infrastruktúra kiépítése, beleértve a nemzeti informatikai rendszer létrehozását.

Az együttműködés fejlesztése vagy megerősítése, és adott esetben nemzetközi tagság megszerzése az olyan releváns nemzetközi és uniós intézményekben, mint az EURAMET, az EA, a CEN, a CENELEC, az ETSI és a WELMEC.

Moldova kereskedelem technikai akadályaival kapcsolatos terveinek egyéb releváns részleteire, és az alkalmazandó határidőkre vonatkozó információcsere.

Moldova magánszektort képviselő szerveivel együttműködve részletes tájékoztatást és tanácsadást nyújtó kampány/intézkedés kidolgozása és végrehajtása, melynek célja segítséget nyújtani Moldova üzleti világának az uniós termékszabályok, valamint a termékek forgalomba hozatalára vonatkozó követelmények jobb megértéséhez.

Együttműködés az ipari termékek megfelelőség-értékeléséről és elfogadásáról szóló megállapodás (ACAA) előkészítésének folyamatában.



Állat- és növény-egészségügyi (SPS) intézkedések

A Felek együttműködnek annak érdekében, hogy Moldova szorosabban összehangolja az élelmiszerekre és takarmányokra vonatkozó egészségügyi és növény-egészségügyi szabványait, növény-egészségügyi, állat-egészségügyi és állatjóléti jogszabályait és gyakorlatát a jövőbeni társulási megállapodás vonatkozó mellékleteibe foglaltaknak megfelelő uniós szabályozással. Ez az együttműködés az alábbiakra terjed majd ki:

Rövid távú prioritások

A mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek import/exportbizonyítványainak egyszerűsítése.

A 2017–2022 közötti időszakra szóló élelmiszerbiztonsági stratégia kidolgozása és végrehajtása.

A Nemzeti Élelmiszerbiztonsági Ügynökség és a Mezőgazdasági Minisztérium közötti együttműködés erősítése jogszabályreformok előkészítése és végrehajtása érdekében az állat- és növény-egészségügyi területen.

Az igazgatási kapacitás erősítése a felelős kormányzati és végrehajtó szervek és hivatalok személyzetének képzése révén, hogy a jogszabályok készítése és végrehajtása összhangban álljon az uniós joggal.

Tájékoztató kampányok szervezése az érintett hivatalok, vállalkozások és nem kormányzati szervezetek számára az uniós piacra jutási követelményekről, valamint a civil társadalom számára az élelmiszer- és takarmány-biztonság fogyasztói vonatkozásairól (RASFF-rendszer).

Akkreditáció szerzése a nemzetközi szabványok betartásának hivatalos ellenőrzésében résztvevő összes laboratórium számára az exportot érintő állat- és növény-egészségügyi követelmények teljesítése, valamint az élelmiszerbiztonság erősítése érdekében Moldova belső piacán.

Középtávú prioritások

A Nemzeti Élelmiszerbiztonsági Ügynökség kapacitásainak átszervezése és fejlesztése a 2017–2022 közötti időszakra szóló jövőbeni, új élelmiszerbiztonsági stratégia rendelkezései alapján.

Moldova jelenlegi élelmiszer-biztonsági stratégiája végrehajtásának lezárása, különös hangsúlyt helyezve a jogszabályok minőségére és a jogérvényesítési képességre, valamint a feltárt hiányosságok orvoslására.

A hazai jogszabályok közelítése a megállapodás vonatkozó mellékleteiben felsorolt uniós vívmányokhoz, továbbá azok eredményes végrehajtásának és betartásának biztosítása.

Az infrastruktúra és a jogszabályok végrehajtásához szükséges, kapcsolódó kapacitás – különösen az állat-egészségügy, a növény-egészségügy, az élelmiszer-biztonsági laboratóriumok és az állat-egészségügyi határállomások terén történő – további javítása az uniós követelményeknek megfelelően.

Az élelmiszerekre és takarmányokra, állat- és növény-egészségre és -biztonságra vonatkozó korai figyelmeztető rendszer létrehozásával kapcsolatos tevékenység lezárása.



Vámkönnyítések és a kereskedelmi eljárások egyszerűsítése

A Felek együttműködnek abból a célból, hogy összehangolják Moldova jogszabályait a társulási megállapodás 5. fejezetében és a vonatkozó mellékleteiben felsorolt uniós jogszabályokkal, az EU vámigazgatási útmutatójával és a nemzetközi normákkal. Ez az együttműködés az alábbiakra terjed majd ki:

Rövid távú prioritások

Moldova jogszabályainak összehangolása az Európai Unió Vámkódexével.

A vámügyi együttműködés stratégiai kerete végrehajtásának folytatása.

Moldova vámigazgatásának és infrastruktúrájának további modernizálása, az alkalmazottak számára képzések szervezése, elsősorban a szolgálatközpontú és korrupciótól mentes kultúra erősítése céljából.

Moldovának az egységes árutovábbítási eljárásról szóló egyezményhez való csatlakozására vonatkozó ütemterv készítése és projektcsapat felállítása.

A csalás elleni küzdelemmel kapcsolatos párbeszéd fokozása a tiltott kereskedelem megelőzése érdekében, többek között a jövedéki termékek esetében, különösen a vámügyekben történő kölcsönös közigazgatási segítségnyújtásról szóló jegyzőkönyv keretében zajló megerősített együttműködés révén.

Moldova földrajzi jelzésekről és a szellemitulajdon-jogról szóló jogszabályai hatékony végrehajtásának biztosítása és e tekintetben megfelelő képzés biztosítása a vámtisztviselők számára.

Középtávú prioritások

Moldova engedélyezett gazdálkodói rendszerének összehangolása az EU rendszerével, szem előtt tartva a kölcsönös elismerés lehetőségét.

A jogszabályok összehangolása és Moldovának az egységes árutovábbítási eljárásról szóló egyezményhez való csatlakozására vonatkozó feltételek meghatározása.

A vámeljárások egyszerűsítésének és korszerűsítésének folytatása és azok hatékony végrehajtásának biztosítása.

A kockázatalapú vámellenőrzésre vonatkozó együttműködés és azoknak a releváns információknak a megosztása, amelyek hozzájárulnak a kockázatkezelés javításához és az ellátási láncok biztonságához, a törvényes kereskedelem megkönnyítéséhez, valamint az importált, exportált és tranzitban lévő áruk biztonságához és védelméhez.

A WHO dohányzás visszaszorításáról szóló keretegyezményéhez csatolt jegyzőkönyvéhez való mihamarabbi csatlakozást és a jegyzőkönyv végrehajtását lehetővé tevő eljárások felgyorsítása a dohánytermékek tiltott kereskedelmének felszámolása érdekében.



Származási szabályok

A Felek együttműködnek a társulási megállapodás jegyzőkönyvében meghatározott, továbbá Moldova pán-euromediterrán preferenciális származási szabályokról szóló regionális egyezményhez való csatlakozásából következő szabályok végrehajtásában. Ez az együttműködés az alábbiakra terjed majd ki:

Rövid távú prioritások

Moldova vámügyi szerve által az áruk származásának tanúsítása és ellenőrzése során alkalmazott jelenlegi eljárások megvitatása, és szükség esetén azok felülvizsgálata.

Középtávú prioritások

Moldova segítése az egyezményhez való csatlakozásával járó kötelezettségeinek teljesítésében.

A preferenciális származás tanúsítására és ellenőrzésére vonatkozó képzés nyújtása Moldova vámügyi szerve számára.

Letelepedés, szolgáltatáskereskedelem és elektronikus kereskedelem

A Felek a társulási megállapodás vonatkozó rendelkezéseinek megfelelően folytatják a letelepedésről, a szolgáltatáskereskedelemről és az elektronikus kereskedelemről szóló párbeszédet. A szolgáltatások terén tett vállalások végrehajtása, a társulási megállapodás vonatkozó mellékleteiben előirányzottaknak megfelelően. Ez az együttműködés az alábbiakra terjed majd ki:

Rövid távú prioritások

Képzés és megfelelő igazgatási kapacitás biztosítása a jogszabályok közelítésének kezelése érdekében.

A jogközelítésre kiválasztott területeken tervezett és folyamatban lévő jogalkotási munkára vonatkozó rendszeres információcsere biztosítása, és e célra irányuló párbeszéd folytatása.

Annak biztosítása, hogy a szolgáltatásokra és a letelepedésre vonatkozó jogi keret Moldovában tükrözi a jogokat és kötelezettségeket, és lehetővé teszi a mélyreható és átfogó szabadkereskedelmi térségből eredő, piacra jutással kapcsolatban tett vállalások eredményes teljesítését.

Folyó fizetések és tőkemozgás

A Felek folytatják a tőkemozgásokra és fizetésekre vonatkozó párbeszédet, különös tekintettel a társulási megállapodásban foglalt összes jelenlegi vállalás teljesítésének ellenőrzésére.



Közbeszerzés

A Felek együttműködnek a társulási megállapodás közbeszerzési fejezete és a kapcsolódó reformok Moldova általi végrehajtása terén. Ez az együttműködés az alábbiakra terjed majd ki:

Rövid távú prioritások

Moldova közbeszerzési jogi kerete harmonizálásának koordinálása az Európai Bizottsággal.

Pontos és időszerű tájékoztatás nyújtása Moldova jogszabályaival kapcsolatos fejleményekről, különösen a közbeszerzési politikát és jogérvényesítést érintő, tervezett jogalkotási munkáról.

Moldova közbeszerzési stratégiájának elfogadása és végrehajtásának megkezdése, ezáltal olyan jól működő, versenyképes, elszámoltatható és átlátható beszerzési rendszer létrehozása, mely megteremti és fenntartja Moldova állampolgárainak és a nemzetközi közösségnek a közbeszerzési eljárásokba vetett bizalmát.

A közbeszerzési eljárások hatékonyságának növeléséhez szükséges képességek és igazgatási kapacitás fejlesztése, ideértve azokat a szempontokat, amelyek hozzájárulhatnak Moldova intelligens, fenntartható és inkluzív gazdasági növekedéséhez.

Pontos és időszerű tájékoztatás nyújtása a Moldova jogszabályaival kapcsolatos fejleményekről, különösen a közbeszerzési politikát és jogérvényesítést érintő, tervezett jogalkotási munkáról.

Középtávú prioritások

Moldova közbeszerzési stratégiájának végrehajtása.

A nemzeti közbeszerzési reform biztosítása a vonatkozó és aktuális uniós jogi kerethez való fokozatos közeledés révén, továbbá a reform megfelelő végrehajtásának és érvényesülésének biztosítása.

A közbeszerzési politika végrehajtásának felügyeletéért felelős szervek szükséges szakismereteinek és igazgatási kapacitásának fejlesztése.

A panaszokkal és vitarendezéssel foglalkozó nemzeti ügynökség függetlenségének és annak biztosítása, hogy elegendő igazgatási kapacitással rendelkezzen ahhoz, hogy eredményes jogorvoslatot tudjon biztosítani a vonatkozó uniós jogszabályokkal összhangban.

Az e-közbeszerzés további kiépítése és a vonatkozó IT-eszköz funkcióinak javítása.

A jogorvoslati rendszer hozzáigazítása a függetlenséggel, a feddhetetlenséggel és az átláthatósággal kapcsolatos normákat tartalmazó uniós vívmányokhoz, ami biztosítja a gyors és hozzáértő panaszkezelést.

Mérlegelni kell központi beszerzési szervek létrehozását és biztosítani kell, hogy valamennyi ajánlatkérő szerv/entitás rendelkezzen a feladataik ellátásához megfelelő létszámmal és szükséges erőforrásokkal.

A vonatkozó uniós jogszabályokhoz közelítő közbeszerzési jogszabályok bevezetése és végrehajtása a közművek, a koncessziók és a köz- és magánszféra közötti partnerség területén.

Szellemi tulajdonjogok

A Felek együttműködnek annak érdekében, hogy Moldova jogszabályait összehangolják a szellemi tulajdonjogok védelméről szóló uniós jogszabályokkal és nemzetközi normákkal, a társulási megállapodásban meghatározottaknak megfelelően. Ez az együttműködés az alábbiakra terjed majd ki:

Rövid távú prioritások

A szellemi tulajdon védelmével kapcsolatos tudatosítás fokozására irányuló intézkedések meghozatala, valamint a jogosultakkal való hatékony párbeszéd biztosítása.

Az e területre vonatkozó hazai jogszabályok és releváns normák megfelelő végrehajtásának biztosítása, valamint a társulási megállapodás alapján a szellemi tulajdonjog végrehajtásával és érvényesítésével kapcsolatos ellenőrzési eszközök kidolgozása.

Középtávú prioritások

Annak biztosítása, hogy mindkét fél jogosultjainak szellemi tulajdonjogai megfelelő és hatékony szintű védelemben részesüljenek, valamint megfelelő intézkedések álljanak rendelkezésre e jogok érvényesítéséhez.

A felelős kormányzati szervek és végrehajtó hivatalok – így Moldova vámügyi szerve – jogérvényesítési kapacitásának erősítése, valamint rendszeres jelentéstétel az igazgatási kapacitás helyzetéről.

A jogosultak igazságszolgáltatáshoz való jogát garantáló megfelelő jogi keret, valamint a büntetések rendelkezésre állásának és hatékony végrehajtásának biztosítása.

A releváns intézményi struktúrák, valamint a szellemi tulajdonnal foglalkozó állami ügynökség és a jogkezelő társaságok megerősítése. A harmadik országok hatóságaival, a közös jogkezelést végző szervezeteivel és iparági szövetségeivel folytatott együttműködés erősítése.

A 2004/48/EK végrehajtási irányelvbe, valamint a szellemi tulajdonjogok vámhatósági érvényesítéséről szóló, 2013. június 12-i 608/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletbe foglalt normák végrehajtása.

A hamisítás és a kalózkodás elleni hatékony intézkedések meghozatala, valamint a szellemi tulajdonjogra vonatkozó, 2020-ig szóló nemzeti stratégián alapuló végrehajtási jogszabályok és a szellemi tulajdonjogok megsértésével kapcsolatos szankciók hatékony végrehajtásának biztosítása, valamint kézzelfogható és mérhető célértékeken és adatokon alapuló, rendszeres jelentések készítése.



Verseny

A Felek együttműködnek a társulási megállapodás versenyjogi fejezete és a kapcsolódó reformok végrehajtása terén. Ez az együttműködés az alábbiakra terjed majd ki:

Középtávú prioritások

Annak biztosítása, hogy Moldova intézményi kerete és igazgatási kapacitása garantálja a versenyjogszabályok pártatlan módon történő eredményes végrehajtását és az összes gazdasági szereplő számára egyenlő versenyfeltételek biztosítását.

Az e területre vonatkozó jogérvényesítési jogszabályokkal, és a versenyjoggal összefüggő egyéb jogalkotási fejleményekkel kapcsolatos párbeszéd erősítése, ideértve az állami támogatási szabályok általános érvényesítésére vonatkozó, hatóságoknak nyújtott képzést és eseti szakértői tanácsadást.

Átláthatóság

A Felek kitüntetett figyelmet fordítanak az alábbiakra irányuló tevékenységre:

Rövid távú prioritások

A kormány kommunikációs stratégiájának fejlesztése és a kormányzat tájékoztatási erőfeszítéseinek összpontosítását szolgáló kulcsfontosságú témakörök meghatározása.

A kormányzati tájékoztató iroda stratégiai tervezési képességeinek erősítése.

Az átlátható szakpolitikai döntéshozatal bevált módszereinek és tapasztalatainak megvitatása, nevezetesen a civil társadalom szakpolitikai párbeszédbe való bevonása révén.

Információcsere, és megfelelő képzés biztosítása, ideértve a kommunikációs mechanizmusokra és érdekelt felekkel folytatott konzultációkra vonatkozókat.

Szemináriumok és a nagyközönségnek szóló egyéb események megtartása azzal a céllal, hogy ismertessék a társulási megállapodás és a jogközelítési folyamat végrehajtását.

Középtávú prioritások

A kereskedelemmel kapcsolatos politikai döntéshozatal átláthatóságára vonatkozó vállalások tiszteletben tartása, valamint az ennek érdekében esetleg létrehozandó, szükséges mechanizmusok mérlegelése.

A nyilvános információhoz való, törvényben előírt szabad és könnyű hozzáférés javítása.

A kereskedelem és a fenntartható fejlődés

A Felek folytatják a párbeszédet a társulási megállapodás vonatkozó fejezetében meghatározott kérdésekről és azok megoldására törekednek. Ez a párbeszéd az alábbiakra terjed majd ki:

Rövid és közép távú prioritások

A releváns belső szakpolitikai keret, illetve a fenntartható fejlődéssel kapcsolatos nemzetközi kötelezettségvállalások végrehajtására vonatkozó információcsere.

Az érdekeltek bevonása és a civil társadalommal folytatott párbeszéd tekintetében az ezen fejezet keretében vállalt kötelezettségek hatékony végrehajtásának megvitatása.

Annak biztosítása, hogy a munkaügyi ellenőrzés továbbra is kövesse a nemzetközi és uniós elveket.

A bevált gyakorlatok és a releváns tapasztalatok cseréje.

A Felek szem előtt tartják, hogy a 2.2. szakaszban szereplő szakszervezeti jogokkal és alapvető munkaügyi normákkal összefüggő prioritások, valamint a 2.6. szakaszban (Foglalkoztatás, szociálpolitika és esélyegyenlőség) meghatározott prioritások igen lényegesek a kereskedelemről és fenntartható fejlődésről szóló fejezet végrehajtásához, tehát a fentieket a társulási megállapodás említett részével összefüggésben kell kezelni.



2.6.    Gazdasági fejlődés és piaci lehetőségek

A Felek együttműködnek, hogy támogatást nyújtsanak Moldovának a teljes mértékben működőképes piacgazdaság kiépítéséhez, és ahhoz, hogy fokozatosan összhangba hozza politikáit az uniós szakpolitikákkal, a makrogazdasági stabilitás, a rendezett államháztartás, az erős pénzügyi rendszer és a fenntartható fizetési mérleg irányadó elveinek megfelelően. Ez az együttműködés a következő célkitűzések megvalósításához járul hozzá:

Rövid távú prioritások

A Nemzetközi Valutaalappal (IMF) megállapodott reformprogram végrehajtása.

Az EU-val megállapodott makroszintű pénzügyi támogatás végrehajtásának megkezdése, annak elfogadását követően.

Középtávú prioritások

A Nemzetközi Valutaalappal (IMF) megállapodott reformprogram maradéktalan végrehajtása.

Az EU-val megállapodott makroszintű pénzügyi támogatás maradéktalan végrehajtása, annak elfogadását követően.

A makrogazdasági fejlemények nyomon követése, a szakpolitikai kihívások megvitatása és a rendszeres makrogazdasági párbeszédet erősítő bevált módszerekkel kapcsolatos információk cseréje a gazdaságpolitikai döntéshozatal javítása érdekében.

A Moldovai Nemzeti Bank és a Pénzügyi Piacok Nemzeti Bizottsága függetlenségének, szabályozási hatáskörének és kapacitásának további erősítése. A monetáris politikával és az árfolyam-politikával, továbbá a pénzügyi és a bankszektor szabályozásával és a felügyeleti politikákkal kapcsolatos uniós tapasztalatok megosztása Moldova képességeinek ezeken a területeken történő további fejlesztése érdekében.

Az államháztartás fenntarthatóságának és irányításának javítása költségvetési reformok végrehajtása révén, ideértve a költségvetés feletti parlamenti felügyelet végrehajtásának javítását.

Nyitott, versenyen alapuló és átlátható privatizációs szabályok és eljárások további kidolgozása, valamint azok végrehajtása a bevált uniós gyakorlatoknak megfelelően.



Társasági jog, számvitel és pénzügyi ellenőrzés, vállalatirányítás

A Felek együttműködnek abból a célból, hogy – különösen az alábbi intézkedések révén – felkészítsék Moldovát az uniós jog, valamint a társulási megállapodás vonatkozó mellékleteiben említett nemzetközi okmányok végrehajtására:

Rövid távú prioritások

A hatályos jogszabályok állapotára és az uniós jognak való megfelelésére vonatkozó időszerű, releváns és pontos információk cseréje a Felek által elfogadott formátumban, hogy az uniós jogot az elfogadott ütemtervnek megfelelően hajtsák végre.

Azoknak a területeknek a meghatározása, ahol képzést, kapacitásépítést és szakismeretet kell biztosítani.

A felügyelőségek és a különböző felügyeleti szervek rendszerének egyszerűsítése a hatékonyság növelése és a korrupció lehetőségeinek csökkentése érdekében, melynek végső céljai az üzleti környezet, továbbá a jogszabályok és a normák végrehajtásának javítása.

Középtávú prioritások

Moldova társasági jog végrehajtásában, számvitelben, pénzügyi ellenőrzésben és vállalatirányításban résztvevő állami intézményei igazgatási kapacitásainak fejlesztése.

Vállalkozások számára a tényleges tulajdonosokat és jogi megoldásokat tartalmazó nyilvántartások létrehozása.



Foglalkoztatás, szociálpolitika és esélyegyenlőség

A Felek együttműködnek az alábbiak érdekében:

Rövid távú prioritások

A munkaügyi ellenőrzés eredményes működését lehetővé tevő alapfeltételek érvényesülésének biztosítása.

A szociális párbeszéd folyamatos előmozdítása, többek között a szociális partnerek kapacitásának építése útján.

Középtávú prioritások

Az uniós jog végrehajtása a munkahelyi egészségvédelem és biztonság, a munkajog és a munkafeltételek terén, a társulási megállapodás vonatkozó mellékleteiben említetteknek megfelelően, különösen a következők céljából:

az igazgatási és végrehajtási kapacitás megerősítése a munkahelyi egészségvédelem és biztonság, a munkajog és a munkafeltételek terén, elsősorban a munkaügyi felügyelőség és a megfelelő igazságügyi szervek tekintetében,

a szociális partnerek kapacitásának építése (pl. az egészségvédelemre és biztonságra, valamint a munkajogra vonatkozó uniós jogszabályokkal és normákkal kapcsolatos képzés).

A foglalkoztatásra vonatkozó stratégiai megközelítés kidolgozása a következők céljából: a tisztességes munkafeltételeket biztosító, megfelelőbb munkahelyek számának növelése, a készségek és a munkalehetőségek munkaerő-piaci megfeleltetésének javítása, valamint az aktív támogatás és a hatékony foglalkoztatási szolgálatok előmozdítása, továbbá befogadó munkaerőpiac előmozdítása. A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) és Moldova által elfogadott, a tisztességes munka előmozdítását célzó nemzeti programok végrehajtása.

A foglalkoztatási és szociálpolitika kidolgozásáért és végrehajtásáért felelős közigazgatási szervek, különösen a foglalkoztatási és a szociális szolgálatok kapacitásának erősítése.



Fogyasztóvédelem

A társulási megállapodás vonatkozó mellékletében említett uniós jogszabályok és nemzetközi okmányok végrehajtásának előkészítése érdekében a Felek együttműködnek az alábbiak céljából:

Rövid távú prioritások

A Moldovában a mai napig elfogadott összes fogyasztóvédelmi vívmány felülvizsgálata az ezen a területen nemrég elfogadott uniós vívmányok tekintetében (lásd a társulási megállapodás IV. mellékletében felsoroltakat).

A Fogyasztóvédelmi Ügynökség többéves intézményfejlesztési tervének végrehajtása.

Moldova Nemzeti Élelmiszerbiztonsági Ügynöksége többéves intézményfejlesztési tervének végrehajtása.

Középtávú prioritások

A nemzeti érdekeltek közötti, a veszélyes, nem élelmiszer jellegű termékekről és azok visszahívásáról folytatott hatékony kommunikációt lehetővé tévő nemzeti rendszer létrehozása és bevezetése.

Veszélyes, élelmiszer jellegű termékekre vonatkozó információcserét szolgáló RASFF-alapú rendszer létrehozása és bevezetése.

A különböző élelmiszerbiztonsági ellenőrzési pontok (határállomások, növény-egészségügyi és állategészségügyi szolgálatok, továbbá a szántónövény- és talajteszteléssel és tanúsítással foglalkozó nemzeti központ) integrálása egyetlen vezetői információs rendszerbe.

Élelmiszerek és nem élelmiszer jellegű termékek kockázatalapú irányítási, elemzési és kontrolleljárásainak továbbfejlesztése és betartatása.

A Fogyasztóvédelmi Ügynökség többéves intézményfejlesztési tervének időszakos értékelése és amennyiben szükséges, annak felülvizsgálata.

Moldova Nemzeti Élelmiszerbiztonsági Ügynöksége többéves intézményfejlesztési tervének időszakos értékelése és amennyiben szükséges, annak felülvizsgálata.

Moldova állat- és növény-egészségügyi jogi és szabályozási kereteinek további közelítése az uniós vívmányokhoz.

Moldova fogyasztóvédelmi jogérvényesítéssel kapcsolatos igazgatási kapacitásának erősítése, különösen annak révén, hogy képzést nyújtanak a kormányzati tisztviselők és egyéb fogyasztóvédelmi érdekképviselők számára az uniós jog átültetéséről, és azt követő végrehajtásáról és érvényesítéséről.



Statisztika

A Felek együttműködnek annak érdekében, hogy szorosabban összehangolják Moldova jogszabályait a statisztika terén meglévő uniós joggal. Ez az együttműködés az alábbiakra terjed majd ki:

Rövid távú prioritások

Az európai statisztikákról szóló, 2009. március 11-i 223/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet alapján kidogozott, továbbá a kelet-európai, a kaukázusi és a közép-ázsiai országok hivatalos statisztikáiról szóló általános jogszabályon alapuló, a hivatalos statisztikákról szóló törvény jóváhagyása.

A statisztikai célú területi egységek nómenklatúrájának (NUTS) létrehozásáról szóló, 2003. május 26-i 1059/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet szerinti NUTS-osztályozás jóváhagyása további módosításokkal és kiigazításokkal.

A 2014. évi nép- és lakásszámlálás végeredményeinek közzététele, valamint a népességi adatok javítása az adminisztratív adatforrások használatának kiterjesztése révén.

Regionális számlákra vonatkozó becslések készítése az SNA 1993/ESA 1995 módszertan szerint.

Moldova nemzeti statisztikai hivatala szakmai függetlenségének biztosítása a következő közigazgatási reform végrehajtása során a közigazgatásban betöltött jelenlegi státuszának és helyének megőrzése révén.

Középtávú prioritások

Uniós szabványok szerint számított harmonizált fogyasztói árindex (HICP) biztosítása.

Az SNA 2008/ESA 2010 módszertan átültetése, valamint a főbb makrogazdasági mutatókkal kapcsolatos idősorok újraszámítása a jóváhagyott módszertannak megfelelően.

A hivatalos statisztikákra vonatkozó, az európai szabványoknak megfelelő minőségbiztosítási rendszer végrehajtása.



Adózás

A Felek erősítik az együttműködést Moldova adórendszerének és adóigazgatásának az uniós és nemzetközi normák alapján történő javítása és fejlesztése céljából. Ez felöleli annak előkészítését, hogy Moldova jogszabályait fokozatosan összhangba hozzák a társulási megállapodás mellékletében említett uniós jogszabályokkal és nemzetközi okmányokkal, és különösen az alábbi tevékenységekre terjed ki:

Rövid távú prioritások

Az adóhatóság reformját szolgáló stratégia elfogadása és végrehajtásának megkezdése.

Az adóhatóság modernizálását célzó projekt elindítása.

Az OECD-vel és az uniós tagállamok adóigazgatásaival való együttműködés kialakítása, az adózás terén jelentkező új tapasztalatok és tendenciák kicserélése révén.

Középtávú prioritások

Az adójogszabályok javítása és egyszerűsítése.

A nemzetközi adóügyi együttműködés megerősítése a jó adóügyi kormányzás erősítése céljából, vagyis az átláthatóság, az információcsere és a tisztességes adóverseny elveinek érvényesítése révén.

Az adóigazgatás kapacitásának javítása a változásmenedzsment erősítése révén, továbbá az intézményi és az operatív reform végrehajtása, az európai integrációs folyamathoz való hozzájárulás, továbbá az információs technológia modernizálása.

Intézkedések meghozatala a jövedéki termékekkel kapcsolatos csalás és csempészet elleni küzdelemre irányuló politikák összehangolása céljából.



Pénzügyi szolgáltatások

A Felek együttműködnek abban, hogy felkészítsék Moldovát a pénzügyi szabályozási és felügyeleti keretének modernizálására, hogy megfeleljen a pénzügyi szolgáltatásokra vonatkozó nemzetközileg elfogadott szabályozási standardoknak, ennek során alkalmazza a társulási megállapodás vonatkozó mellékleteiben felsorolt uniós jogszabályokat és nemzetközi okmányokat, ideértve e megállapodás IV. címét (Gazdasági és egyéb ágazati együttműködés), melyek referenciául szolgálnak a Moldova számára megfelelő szabályok egész sorának kidolgozásához. Ez az együttműködés a következő intézkedéseket fogja át és a következő célkitűzések megvalósításához járul hozzá:

Rövid távú prioritások

A részesedéssel rendelkezőkkel kapcsolatos átláthatóság és a biztosítási piac pénzügyi stabilitását garantáló lépések megtétele.

A Moldova bankrendszerét érintő 2014-es csalási ügyek alapos, átlátható és pártatlan kivizsgálásának biztosítása annak érdekében, hogy az eltulajdonított pénzeszközöket visszaszerezzék és a felelősöket bíróság elé állítsák.

A jogi keret további javítása az olyan szükséges eszközök és intézkedések (pl. a részesedéssel rendelkezők felelősségének növelése, szigorúbb szankciók kiszabása) révén, melyek a 2014. évi banki csalásokat lehetővé tevő tényezők megszüntetését célozzák, továbbá hasonló csalárd tranzakciók megelőzése valamennyi szinten.

Nemzetközileg elfogadott szabványoknak megfelelő betétbiztosítási keret fokozatos kidolgozása és elfogadása.

A Pénzügyi Piacok Nemzeti Bizottsága által kidolgozott, a nem banki hitelszervezetekről szóló törvény elfogadása.

Az uniós pénzügyi felügyeletekkel való kapcsolattartás és információcsere kialakítása. Az EU biztosítani fogja a megfelelő támogatást a moldovai hatóságoknak a pénzügyi szolgáltatások terén az érintett uniós szabályozási és felügyeleti hatóságokkal (pl. az Európai Központi Bankkal és az uniós tagállamok hatóságaival) folytatott információcseréről és együttműködésről szóló megállapodások megkötéséhez.

Naprakész, releváns és pontos információk cseréje Moldova hatályos jogszabályainak aktuális helyzetéről.

Azon területek azonosítása, amelyeken képzést, kapacitásépítést és szakismeretet kell biztosítani.

Középtávú prioritások

Nemzetközileg elfogadott szabályozási standardoknak megfelelő új szabályozási és felügyeleti keret létrehozása, ideértve új felügyeleti megközelítést és eszközöket.

A banki/pénzügyi ágazatban a vállalatirányítást és a kockázatkezelést javító, átfogó keret bevezetése.

Makro-prudenciális felügyeleti keret kialakítása.

Kapacitásépítés a pénzügyi szektorról szóló új jogszabály végrehajtásához.

A felügyeleti hatóságok igazgatási kapacitásának javítása a nemzetközileg elfogadott szabványoknak megfelelően.

A pénzmosás és a terrorizmus finanszírozásának megelőzésére és az azok elleni küzdelemre vonatkozó nemzeti jogszabályok fejlesztése, a következők révén: az uniós jogszabályok végrehajtása ezeken a területeken, az együttműködés erősítése a Pénzügyi Akció Munkacsoporttal (FATF), az Európa Tanáccsal, különösen az utóbbi pénzmosás elleni intézkedések értékelését vizsgáló szakértői bizottságával (MONEYVAL), és az uniós tagállamok egyéb érintett hatóságaival, továbbá Moldova pénzügyi hírszerzési hatóságai és az uniós tagállamok közötti egyetértési megállapodás aláírása.

A pénzmosás elleni küzdelemre és a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelemre vonatkozó nemzeti jogszabályok végrehajtásának felügyeletéért felelős állami hatóságok és szervezetek közötti együttműködés fejlesztése.



Ipar- és vállalkozáspolitika

A Felek együttműködnek annak érdekében, hogy javítsák az üzleti és szabályozási környezetet Moldovában, különösen a kis- és középvállalkozások (kkv-k), köztük a mikrovállalkozások tekintetében. Ez az együttműködés az alábbiakra terjed majd ki:

Rövid távú prioritások

A 2012–2020 közötti időszakra szóló kkv-stratégia és cselekvési tervének végrehajtása az új kkv-törvénynek, továbbá az ország felülvizsgált versenyképességi menetrendjének, valamint az exportösztönzésről és a befektetésvonzásról szóló új stratégiának megfelelően.

A vállalkozások versenyképességét és a kis- és középvállalkozásokat segítő program (COSME) és annak keretében az olyan kezdeményezések, mint az Enterprise Europe Network (EEN), az „Erasmus fiatal vállalkozóknak”, klaszter együttműködési projektek stb. eredményes végrehajtása az érintett intézményi és magánszektorbeli szereplők kapacitásának erősítése révén Moldovában.

Középtávú prioritások

Az országspecifikus ütemterv és az európai kisvállalkozói intézkedéscsomag (SBA) értékelése keretében tett ajánlások végrehajtása.

A kkv-k fejlesztésének összekapcsolása a mélyreható és átfogó szabadkereskedelmi térség teremtette lehetőségekkel, ideértve az üzleti (támogatási) hálózatokat (pl. Enterprise Europe Network) és a klasztereket, továbbá az erre a kontextusra irányuló klaszterpolitika kidolgozásának befejezése.

Az üzleti és kkv-szövetségek (és az ágazati szövetségek) szerepének erősítése a köz- és a magánszféra közötti párbeszéd javítása érdekében.

Moldova ipari klasztereinek fejlesztését ösztönző fogalmi, jogszabályi és operatív keret létrehozása.

Bányászat és nyersanyagok

A Felek információt cserélnek a bányászatról és a nyersanyagokról annak érdekében, hogy jobban megértsék egymás stratégiai irányvonalait és politikáit. A megbeszélésekre az erre a célra létrehozott albizottságban kerül sor.

Turizmus

A Felek együttműködnek az alábbiak érdekében:

Középtávú prioritások

Kapcsolatok építése a versenyképes és fenntartható turisztikai ágazat fejlesztésének erősítése érdekében, valamint Moldova és az Unió között a turizmus terén meglévő együttműködés elmélyítéséhez szükséges lépések felvázolása.

A bevált gyakorlatok további cseréje és az ismeretek megosztása, képzés és oktatás a turizmus területén.



Mezőgazdaság és vidékfejlesztés

A szakpolitika és a jogszabályok uniós közös agrárpolitikához (KAP) való közelítést célzó együttműködés, és különösen a társulási megállapodás vonatkozó mellékleteiben meghatározott területeken tett vállalásokra vonatkozó határidők betartása érdekében a Felek a következő területeken működnek együtt:

Rövid távú prioritások

Általános törvény elfogadása a mezőgazdaságot és a vidékfejlesztést érintő támogatási elvekről, ami javítja ezen a területen a szakpolitika végrehajtását.

A Mezőgazdasági Minisztérium és az élelmiszeripar kapacitásainak fejlesztése a mezőgazdasági statisztikák és a gazdasági elemzések terén.

Meghatározott mezőgazdasági alágazatokra irányuló ágazati programok kidolgozása, előmozdítása és végrehajtása.

Középtávú prioritások

A mezőgazdaság és a vidékfejlesztés terén szakpolitika, jogi és intézményi keret kidolgozása és végrehajtása (ideértve az élelmiszerbiztonsági követelményeket, a minőségpolitikát, a biogazdálkodási és a forgalmazási előírásokat).

A mezőgazdasági termelés versenyképességének javítása, valamint a gazdasági tevékenységek diverzifikálása a vidéki térségekben.    

A föld és a vízkészletek fenntartható felhasználásának javítása az agrár-élelmiszeripari ágazatban.

A központi és helyi közigazgatási szervek vidékfejlesztési politikákkal kapcsolatos kapacitásainak fejlesztése.

A kifizető ügynökség kapacitásának erősítése a folyósított állami támogatás átláthatóságának, hatékonyságának és kiszámíthatóságának biztosítása céljából.

A mezőgazdasági ágazat éghajlati kockázatokkal szembeni kitettségének csökkentése.

A földhasználat nyomon követésének alapjául szolgáló naprakész, átlátható kataszter-nyilvántartás létrehozása, továbbá a földreform elősegítése és a mezőgazdasági üzemek megerősítése az agrár-élelmiszeripari ágazat strukturális helyzetének javítása, valamint a mezőgazdasági és a vidékfejlesztési politikák végrehajtása céljából.



Információs társadalom/Digitális gazdaság és társadalom

A Felek együttműködnek az ország digitális környezeteinek az EU digitális tartalmak egységes piacához való közelítésében. Ez Moldovában munkahelyeket teremt, elősegíti a növekedést és innovációt, különösen a fiatalok javára – a helyi vagy távoktatási, illetve a helyi és távmunka-lehetőségek szempontjából – és az alacsony kezdőtőkével induló vállalkozások számára. A Felek együttműködnek annak érdekében, hogy segítsék Moldovát a társulási megállapodás vonatkozó mellékleteiben említett uniós vívmányok végrehajtásában, az alábbiak céljából:

Rövid távú prioritások

A nemzeti szabályozó függetlenségének és igazgatási kapacitásának erősítése az elektronikus hírközlés területén annak biztosítására, hogy képes legyen megfelelő szabályozó intézkedések meghozatalára és saját határozatainak és valamennyi alkalmazandó rendeletnek az érvényesítésére, valamint a piacokon a tisztességes verseny garantálására.

Előrelépés az egységes európai segélyhívó szám (112) bevezetésében a Moldovai Köztársaságban.

Középtávú prioritások

A digitális ágazat erősítése a digitális tartalmak egységes piacának megvalósításával kapcsolatos információk és tapasztalatok cseréje révén. Moldovában az uniós jogszabályokkal, a bevált gyakorlatokkal és normákkal való összehangolás elősegítése, többek között a következők tekintetében: e-kereskedelem, adatvédelem a hálózat ellenállóképessége révén, nemzeti kiberbiztonsági stratégia kidolgozása, nemzeti hálózatbiztonsági vészhelyzeteket elhárító csoport (CERT) kapacitásainak kiépítése, és nemzeti modell meghatározása a vidéken kiépítendő szélessávú kapcsolatok számára.

A kiberbiztonság szintjének és a személyes adatok védelmének növelése az elektronikus kommunikáció terén, a nyilvánosan elérhető elektronikus hírközlési szolgáltatások rendelkezésre állásának és integritásának biztosítása, valamint a polgárok e szolgáltatásba vetett bizalmának növelése érdekében.



Közegészségügy

A Felek a következő területeken működnek együtt:

Rövid távú prioritások

Moldova aktív részvételének előmozdítása az EU 2014–2020 közötti egészségügyi programjában.

Középtávú prioritások

Moldova támogatása a társulási megállapodás mellékleteiben említett egészségügyi uniós vívmányok végrehajtására való előkészítése során, különös tekintettel a dohányzás visszaszorítására, az emberi eredetű anyagok (vér, szövetek, szervek és sejtek) minőségére és biztonságára és az egészségügyi veszélyekre vonatkozó jogszabályokra, Moldova dohányzás visszaszorításáról szóló keretegyezmény és a Nemzetközi Egészségügyi Rendszabályok szerinti nemzetközi kötelezettségeinek megfelelően.

A fertőző betegségekkel kapcsolatos felkészültség, képzés és járványügyi felügyelet erősítése, többek között a következők révén: 1) Moldova részvétele az intervenciós epidemiológiai képzés mediterrán programjában (MediPIET), 2) együttműködés az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központtal, 3) a HIV betegség, a tuberkulózis és hepatitis megelőzését és ellenőrzését szolgáló nemzeti programok tekintetében az ország felelősségvállalásának és a programok fenntarthatóságának biztosítása, 4) immunizációs programok erősítése.

A dohánytermékek tiltott kereskedelmének felszámolásáról szóló jegyzőkönyvhöz való csatlakozás, majd annak végrehajtásának biztosítása.

A több ágazatot átfogó nemzeti fellépés erősítése az antimikrobiális rezisztencia ellen, többek között a felügyelet erősítése, az antimikrobiális szerek körültekintő alkalmazása és az egészségügyi létesítményekben folytatott infekciókontroll révén.



Várostervezés és építés

Középtávú prioritások

A 2017–2020 időszakra vonatkozó várostervezési és építési törvénykönyv végrehajtása másodlagos jogszabályok (törvénytervezetek és kormányhatározatok) kidolgozása és elfogadása révén a „Moldova 2020 stratégiának” megfelelően.

A nemzeti, regionális és kerületi szintű területfejlesztési programok biztosítását szolgáló intézkedések, továbbá települések főterveinek és fejlesztési terveinek biztosítása az integrált regionális fejlesztési politika előmozdítása érdekében.

Regionális fejlesztés

A Felek együttműködnek a regionális fejlesztési szakpolitikák, továbbá az EU–Moldova közötti, regionális politikáról szóló párbeszéd keretében Moldova következő erőfeszítéseinek tekintetében:

Rövid távú prioritások

A Duna régióra vonatkozó uniós stratégiában való moldovai részvétel fokozása annak érdekében, hogy Moldova részesülhessen az uniós tagállamok résztvevő régióival folytatott tapasztalatcseréből és a bevált gyakorlatokból.

Részvétel a 2014–2020 közötti időszak határon átnyúló (CBC) programjaiban (ENI/CBC Románia/Moldova és fekete-tengeri programok, a Duna-régió transznacionális programja, valamint a Moldova-Ukrajna területi együttműködési program).

Középtávú prioritások

Moldova 2016–2020 közötti időszakra vonatkozó regionális fejlesztési stratégiájának végrehajtása a „Moldova 2020” programnak megfelelően az ország teljes területén az egész ország kiegyensúlyozottabb növekedésének elősegítése céljából.

A Moldova regionális fejlesztési stratégiájában meghatározott célkitűzés részeként különösen a regionális gazdasági specializáció és innováció, a vállalkozói készség, továbbá a városközpontok versenyképességének és gazdasági fejlesztési potenciáljának növelése, továbbá a kutatási és innovációs stratégiák kidolgozásával kapcsolatos intelligens szakosodás előmozdítása.

A nemzeti, regionális és helyi intézmények intézményi és operatív kapacitásának erősítése a regionális fejlesztés terén, ideértve a hatékony, többszintű kormányzási rendszer kifejlesztésére és a feladatkörök világos megosztásának kidolgozására irányuló tevékenységet.

Az érdekelt felek bevonásának fokozása helyi és regionális szinten, továbbá a regionális fejlesztésben részt vevő valamennyi fél közötti partnerség megszilárdítása.

A Duna régióra vonatkozó uniós stratégiában való moldovai részvétel fokozása annak érdekében, hogy Moldova részesülhessen az uniós tagállamok résztvevő régióival folytatott, számos témakört – ideértve a társulási megállapodásban szereplő témaköröket – érintő tapasztalatcseréből és a bevált gyakorlatokból.

Halászati és tengerpolitika

A Felek együttműködnek az alábbiak érdekében:

Rövid távú prioritások

Az integrált tengerügyi megközelítés előmozdítása nemzeti kapcsolattartó pont kinevezése, valamint a tengeri medencékhez kapcsolódó uniós kezdeményezésekben való részvétel révén a fekete-tengeri együttműködés és a projektfejlesztés szempontjából közös érdeklődésre számot tartó területek azonosítása céljából.

Középtávú prioritások

A Fekete-tenger fenntartható halászatára irányuló tevékenység és együttműködés fokozása a két és többoldalú keretek között egyaránt, az összes parti állam 2016. évi bukaresti nyilatkozatának megfelelően, a halászati gazdálkodás ökoszisztéma-alapú megközelítése alapján.

Az igazgatási, a tudományos és a technikai együttműködés fokozása a halászati tevékenységek, továbbá a halászati termékek kereskedelmének és azok nyomon követhetősége monitoringjának és ellenőrzésének javítása érdekében, melynek célja a jogellenes, be nem jelentett és szabályozatlan halászat elleni hatékony küzdelem.



2.7.    Összekapcsolás, energiahatékonyság, éghajlat-politika, környezet és polgári védelem

Energia

A Felek együttműködnek az energiabiztonság javításában a diverzifikáció és az energiahatékonyság növelése, valamint a megújuló energia használata révén. A közös cél továbbra is a versenyképes energiapiac létrehozása Moldovában és annak teljes integrálása az EU energiapiacába.

Rövid távú prioritások

Az ANRE függetlenségének erősítése, ideértve az igazgatók kinevezésének és elbocsátási eljárásának depolitizálását, valamint az autonóm költségvetés-megállapítást. E célból Moldova új energiatörvényt fogad el és végrehajtja az Energiaközösség Titkársága által az ANRE vonatkozásában elvégzett felülvizsgálatban foglalt összes ajánlást.

További lépések megtétele Moldova energiapiacának az EU energiapiacába való integrálása felé.

A villamos energiáról szóló új törvény (a harmadik energiaügyi csomag) végrehajtása a jogszabályokban előírt szükséges intézkedések meghozatala, továbbá a szükséges másodlagos jogszabályok elfogadása révén.

A földgázról szóló új törvény (a harmadik energiaügyi csomag) végrehajtása.

Lépések megtétele a földgázpiac nagyobb megnyitása felé.

A Moldovatransgas jogi szétválasztásának lezárása és teljes szétválasztásának előkészítése, szem előtt tartva az Energiaközösség Miniszteri Tanácsának a gázágazat szétválasztásának időzítésére vonatkozó határozatát.

A Moldova és Románia közötti gáz- és villamosenergia-összeköttetések javítására kidolgozott ütemterv végrehajtása.

A Termoelectrica vállalat szerkezetátalakításának lezárása.

A villamosenergia-ellátásra kiírt pályázati felhívások és szerződések átláthatóságának javítása és biztosítása.

A megújuló energiaforrásokból előállított energia támogatásáról szóló törvény alapján támogatási programok, igazgatási szabályok és egyéb intézkedések kidolgozása, melyek a megújuló energiaforrások használatának növeléséhez szükségesek.

A stratégiai olajtartalékokról szóló cselekvési terv megszövegezése és végrehajtása az Energiaközösség által előírt kötelezettségnek megfelelően.

Az épületek energiahatékonyságára vonatkozó törvény összehangolása, továbbá a középületeket és a háztartásokat célzó energiahatékonysági intézkedéseket szolgáló megfelelő támogatási mechanizmusok létrehozása.

A villamosenergia- és a gázpiacokon a verseny növelését és az energiaforrások diverzifikációját szolgáló intézkedések azonosítása és végrehajtása.

A földgázellátás biztonságáról szóló rendeletnek való megfeleléshez szükséges intézkedések meghozatala.

Középtávú prioritások

A villamosenergia-, a gáz- és a távfűtési hálózatokban az átviteli és elosztási veszteségek csökkentését szolgáló további lépések.

2020-ig a megújuló energiaforrások teljes bruttó energiafogyasztáson belüli részesedésének 17 %-ra emelésére vonatkozó cselekvési terv elfogadása és végrehajtása.

A 2012/27/EU új irányelvnek megfelelő új energiahatékonysági törvény elfogadása, továbbá az energia- és egyéb erőforrás-fogyasztást jelölő címkézés kiterjesztése új termékekre.

A verseny továbbfejlesztése a villamosenergia- és a gázpiacokon az ahhoz szükséges likviditási szint elérése céljából, mely lehetővé teszi a szervezett versenypiacok fejlődését.

A piaci viszonyok rendszeres értékelése alapján a piaci (verseny) alapú árképzési mechanizmusokra való fokozatos átálláshoz szükséges lépések és meghozandó intézkedések azonosítása.

A Moldovagas és a Moldovatransgaz teljes szétválasztása, új belépési-kilépési díjak elfogadása a földgázágazatban.

A kiszolgáltatott helyzetben lévő fogyasztók szociális támogatását és védelmét erősítő intézkedések azonosítása és végrehajtása.

Romániával (és/vagy Ukrajnával) az energiahálózatok összekapcsolásának megvalósítása, és a regionális piaci integráció felé mutató intézkedések meghozatala.



Közlekedés

A Felek együttműködnek a társulási megállapodás mellékleteiben említett uniós jogszabályok további végrehajtásának biztosítása és Moldova támogatásának érdekében. Ez az együttműködés az alábbiakra terjed majd ki:

Rövid távú prioritások

A vasúti ágazat reformjának és szerkezeti programjának végrehajtása.

A légi közlekedésre vonatkozó uniós jog végrehajtására irányuló erőfeszítések fokozása annak érdekében, hogy teljes mértékben kihasználják az EU és Moldova közötti közös légiközlekedési megállapodás előnyeit.

A légi közlekedési ágazatban szabad és tisztességes verseny létrehozása, a repülőtérhez való megkülönböztetésmentes hozzáférésről szóló záradék belefoglalása a chișinăui repülőtéri koncesszióba, továbbá a hatékony verseny helyreállítása a földi kiszolgálási ágazatban.

Középtávú prioritások

A 2013–2022-es időszakra vonatkozó, átfogó közlekedési és logisztikai stratégia végrehajtása.

A közúti alap biztosítása és stabil finanszírozás garantálása a teljesítményalapú karbantartási szerződések (PBMC) teljesítéséhez.

Az ahhoz szükséges reformok végrehajtása, hogy Moldova minél hamarabb lekerülhessen a párizsi egyetértési megállapodás feketelistájáról.

Az infrastruktúra fejlesztése, kiemelten a kiterjesztett TEN-T törzshálózat fejlesztését szolgáló további projektek előkészítése és megvalósítása révén, a TEN-T-vel foglalkozó, 2016-ban Rotterdamban megrendezett miniszteri találkozón elfogadottaknak megfelelően.

Az EU-tagállamoknak mérlegelniük kell a közúti szállítási piac fokozatos megnyitásának lehetőségét a Moldova által a vonatkozó uniós vívmányok átültetése terén tett haladás alapján.



Környezetvédelem

A Felek együttműködnek annak érdekében, hogy – különösen az alábbi intézkedések révén – előkészítsék az uniós jog és a nemzetközi normák végrehajtását:

Rövid távú prioritások

Az igazgatási reformok folytatásának biztosítása, továbbá megfelelő igazgatási kapacitás kiépítése a társulási megállapodás környezetvédelem fejezetének végrehajtása érdekében.

Előrelépés a környezetvédelmi vívmányokhoz való közeledésben az ágazatot érintő fő jogi keret, nevezetesen a stratégiai környezeti vizsgálatról, a levegő védelméről, a hulladékgazdálkodásról, a vegyi anyagok kezeléséről és az ipari kibocsátásokról szóló törvények (a környezetszennyezés integrált megelőzése és csökkentése – IPPC) elfogadása révén.

Környezeti hatásvizsgálat (KHV) és stratégiai környezeti vizsgálat (SKV) alkalmazását szolgáló végrehajtási mechanizmusok kidolgozása és elfogadása a környezetnek mint átfogó kérdésnek más kulcsfontosságú szakterületeken történő érvényesítése érdekében.

A levegővédelemre, a vegyi anyagok kezelésére és a vízgazdálkodásra vonatkozó nemzeti stratégiák, programok és tervek kidolgozása és elfogadása.

Középtávú prioritások

A szükséges végrehajtási jogszabályok elfogadása a környezet különböző alterületein, különösen a vízminőség és vízgazdálkodás, a hulladékgazdálkodás, a vegyi anyagok kezelése, a természetvédelem, a levegőminőség és ipari szennyezés területén, a társulási megállapodásban foglalt kötelezettségek teljesítése érdekében.

A zöld gazdaság fejlesztésének előmozdítása Moldovában.

A 2014–2023 közötti időszakra szóló környezeti stratégia, továbbá a vízellátásra és szennyvízkezelésre, a hulladékgazdálkodásra és a biodiverzitás megőrzésére vonatkozó nemzeti stratégiák végrehajtásának folytatása.



Éghajlat-politika

A Felek együttműködnek annak érdekében, hogy megerősítsék az éghajlatváltozási párbeszédet és együttműködést az alábbi célokból:

Rövid távú prioritások

Az új, globális éghajlat-változási megállapodás (a Párizsi Megállapodás) megerősítése.

Középtávú prioritások

A 2020-ig tartó időszakra vonatkozó, az éghajlatváltozás hatásaihoz való alkalmazkodásra irányuló új uniós stratégia és cselekvési terv végrehajtásának biztosítása.

A 2030-ig tartó időszakra vonatkozó, az alacsony üvegházhatásúgáz-kibocsátást támogató fejlesztési stratégia végrehajtásának megkezdése, tekintettel az ország tervezett nemzeti vállalására.

Az intézményközi és ágazatközi koordináció javítása, továbbá az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás és az éghajlatváltozás enyhítésének érvényesítése a szakpolitikákban és tervekben valamennyi szinten.

A moldovai jogszabályok jobb összehangolása a társulási megállapodásban ismertetett alkalmazandó uniós és nemzetközi okmányokkal, a megállapodás XII. mellékletének megfelelően.

Moldova éghajlat-politikára vonatkozó átláthatósági keretének javítása, elsősorban az éghajlat-politikák, az intézkedések és az üvegházhatásúgáz-kibocsátás nyomon követését és az azokról való jelentéstételt szolgáló nemzeti rendszeren keresztül.



Polgári védelem

A Felek együttműködnek az alábbiak érdekében:

Rövid távú prioritások

A fogadó ország nyújtotta támogatásra vonatkozó uniós iránymutatások elfogadásának és végrehajtásának előmozdítása.

Előrehaladás az országos katasztrófakockázat-értékelés és a -feltérképezés fejlesztése terén, valamint az elektronikus regionális kockázati atlasz kidolgozásának támogatása, és az atlasz hatékony nemzeti szintű felhasználásának biztosítása.

A katasztrófamegelőzés, -készültség és -reagálás politikai vonatkozásaival kapcsolatos párbeszéd megkezdése, a bevált gyakorlatok cseréje, közös képzések, gyakorlatok, tanulmányi látogatások és műhelytalálkozók szervezése, valamint a valódi vészhelyzeti műveletek és a gyakorlatok során szerzett tanulságok összefoglalása révén.

A lakosságot, különösen a fiatalokat célzó megelőzési tevékenységek folytatása a jelentős kockázatokkal kapcsolatos oktatás, képzés és tájékoztatás révén.

Középtávú prioritások

Hatékony, napi 24 órás, megszakítás nélküli kommunikáció biztosítása, beleértve az EU-t és Moldovát, valamint az olyan harmadik országokat érintő nagyobb veszélyhelyzetekre vonatkozó korai figyelmeztetések és információk cseréjét, ahol a Felek egyike katasztrófareagálásban vesz részt.

Megfelelő esetben és a kellő erőforrások rendelkezésre állása esetén a kölcsönös segítségnyújtás elősegítése nagyobb veszélyhelyzetek esetén az uniós polgári védelmi mechanizmus révén.

A katasztrófakockázatokra és a gazdasági veszteségekre vonatkozó tudásalap javítása az adatok hozzáférhetősége és összeegyeztethetősége terén folytatott együttműködés erősítése révén.

Az ipari vagy „natech-” (természeti és technológiai) katasztrófák megelőzésének javítása, ideértve az uniós vívmányok vonatkozó rendelkezéseit és a bevált gyakorlatokat.

Az együttműködés javítása, ami az uniós tagállamok bevált gyakorlataira ás tapasztalataira épülő, stabil polgári védelmi és katasztrófavédelmi oktatási programot fog eredményezni Moldovában.

A környezeti radiológiai adatok online cseréjének elindítása Moldova európai radiológiai adatcsere-platformhoz (EURDEP) való csatlakozásának előmozdítása révén.



2.8.    Mobilitás és az emberek közötti kapcsolatok 

Oktatás, képzés és ifjúság

A Felek együttműködnek az oktatási rendszer átfogó modernizálása és reformja érdekében, mely szem előtt tartja a fiatalok és az ország igényeit, méltányos a tanulókkal és hallgatókkal azok társadalmi és földrajzi hátterétől függetlenül, hatékony az erőforrás-felhasználás tekintetében és hozzájárul a társadalom oktatásba vetett bizalmához azáltal, hogy biztosítja humán erőforrások megfelelő képzettségét és teljesítményét, valamint a képzési és az ifjúságpolitikai rendszerek jó minőségét Moldovában. Ez az együttműködés az alábbiakra terjed majd ki:

Rövid távú prioritások

Az új oktatási törvény végrehajtása.

Az Oktatási Minisztérium és az alárendelt szervek igazgatási kapacitásának növelése.

Az oktatási rendszer teljesítményeinek relevanciáját tükröző teljesítménymutató-rendszer létrehozása.

Az iskolalátogatást jutalmazó utalványok kísérleti bevezetése.

A tanári alapképzés minőségének javítása, továbbá a felvételi eljárások minőségének javítása és a pénzbeli ellenszolgáltatás szintjének emelése.

Az egyetemek modernizálása, elsősorban az alkalmazottak felvételét szolgáló átláthatóbb eljárások révén.

Közös tevékenységek és cserék, amelyek elősegítik Moldova európai felsőoktatási térségbe történő integrációját az ország bolognai folyamatban való tagsága keretében.

Az egyetemi együttműködés, a kapacitásépítés, valamint a hallgatók és oktatók mobilitásának előmozdítása az Erasmus+ program, továbbá a kutatói mobilitásra és képzésre vonatkozó Marie Skłodowska-Curie-cselekvések keretében.

Az oktatási rendszer és a magánszektor közötti rendszeres együttműködés előmozdítása a munkaerő-piaci igények kielégítése érdekében.

Az oktatási törvény VII. címének (Egész életen át tartó tanulás) maradéktalan végrehajtása a Munkaügyi Minisztériummal való együttműködésben.

Az érintett szereplők bevonásának előmozdítása az egész életen át tartó tanulás valamennyi formájába a folyamatos szakmai fejlődésük előmozdítása céljából annak érdekében, hogy jobban megfeleljenek a munkaerő-piaci igényeknek.

A szakképzési reform végrehajtása, ideértve az ágazati bizottságokra vonatkozó jogszabályokat.

Az ifjúsági ágazat fejlesztésére vonatkozó nemzeti stratégia végrehajtásának folytatása.

A fiatalok és a fiatal munkavállalók iskolarendszeren kívüli oktatása terén a cserék és az együttműködés javítása (többek között az uniós ifjúsági programok keretében) a kultúrák közötti párbeszéd és a civil társadalom támogatásának eszközeként.

Középtávú prioritások

A PISA-felmérésekben való folyamatos részvétel.

Az alapfokú oktatást célzó reformok folytatása a tanárképzés minőségének javítása, a tantervek korszerűsítése és a teljesítményértékelés szélesebb körű használata érdekében.

A korai iskolaelhagyók arányának csökkentése.

Az oktatás összekapcsolása a kutatással és az innovációval, valamint a gazdasági és társadalmi környezettel.

Mindhárom ciklus (alapképzés, mesterképzés, doktorképzés) összes programjának és valamennyi felsőoktatási intézmény külső értékelése és akkreditációja.

A felnőttképzést nyújtók külső értékelése és akkreditációja.

Az egész életen át tartó tanulás növelése.

A szakképzésre vonatkozó stratégiai megközelítés végrehajtása és támogatása annak érdekében, hogy Moldova szakképzési rendszerét összhangba hozzák az EU szakképzési szervezeteinek korszerűsítésével, amire a koppenhágai folyamat és annak eszközei keretében kerül sor.



Kutatás és innováció

A Felek együttműködnek az alábbiak érdekében:

Rövid távú prioritások

A kutatási jogszabály Moldova kutatási rendszerének a szakpolitika-támogató eszköz keretében elvégzett legutóbbi felülvizsgálatán alapuló, és az új oktatási törvénnyel koherens, új módosításának elfogadása.

Új struktúrák létrehozása, melyek kormányzati szinten koordinálják a kutatást és az innovációt.

Középtávú prioritások

Moldova Európai Kutatási Térségbe (ERA) történő integrációjának előmozdítása.

Moldova „Horizont 2020” programban való részvételének fokozása.

A 2020-ig szóló kutatási és fejlesztési stratégia, a 2013–2020 időszakra szóló cselekvési terv és innovációs stratégia, az „Innováció és versenyképesség”, és a „Horizont 2020” szakpolitika-támogató eszköz szakértői értékelésében tett ajánlások végrehajtása terén történő előrelépés.

Az emberi, anyagi és intézményi erőforrások megerősítése a kutatási és innovációs kapacitások javítása érdekében.

Moldova részvételének megerősítése a Marie Skłodowska-Curie-cselekvésekben.

Kultúra, audiovizuális politika és média

Kultúra

A Felek együttműködnek az alábbiak érdekében:

Rövid távú prioritások

A kulturális kifejezések sokszínűségének védelméről és előmozdításáról szóló, 2005. évi UNESCO-egyezmény végrehajtásának előmozdítása.

A Moldovából származó kulturális szereplők és audiovizuális szolgáltatók uniós programokban – különösen a Kreatív Európa programban – való részvételének előmozdítása.

Középtávú prioritások

Moldova inkluzív kulturális politikájának kidolgozására, valamint a kulturális és természeti örökség megőrzésére és előmozdítására vonatkozó együttműködés.

A kulturális vállalkozói szellem fejlesztését és a kulturális szolgáltatások nyújtását biztosító kapacitások erősítése a kulturális és kreatív ágazatokban (ideértve a kulturális örökséget).

Audiovizuális politika és média

A Felek együttműködnek annak érdekében, hogy előkészítsék a társulási megállapodás mellékleteiben említett uniós jogszabályok végrehajtását. Ez az együttműködés Moldovának az alábbiak révén történő támogatására terjed ki:

Rövid távú prioritások

A média szabályozási hatóságok/szervek kapacitásának és függetlenségének megerősítése, és különösen az Audiovizuális Koordinációs Tanács teljes függetlenségére irányuló tevékenység.

A jogszabályok módosítása annak garantálása céljából, hogy a médiát megillető, közforrásból származó pénzügyi támogatás az összes médiumra és műsorszolgáltatóra egyenlően alkalmazandó, szigorúan objektív kritériumoknak megfelelően kerüljön elosztásra.

A jogszabályok módosítása a médiatulajdon koncentrációjának sürgős kezelése érdekében.

Az Európai Bizottsággal együtt annak feltérképezése, hogy milyen lehetőségek kínálkoznak az uniós ügynökségeknek az európai szomszédságpolitika (ENP) országaira összpontosító, kiválasztott uniós programjaiban és tevékenységeiben való részvételre.

Az elfogadásra váró új audiovizuális törvénnyel és az európai szabványokkal összhangban álló új reklámtörvény kidolgozása az ágazaton belüli hatékony verseny biztosítása érdekében.

Középtávú prioritások

Az európai normáknak megfelelő audiovizuális jogszabály elfogadására irányuló tevékenység, amely kiterjed az audiovizuális politikával, a vonatkozó nemzetközi normákkal – így a rasszizmussal és az idegengyűlölettel szembeni együttműködéssel – kapcsolatos véleménycserére.

Az uniós ügynökségekben és programokban való részvétel

Középtávú prioritások

Az uniós programokban való részvételről szóló jegyzőkönyv végrehajtásának felülvizsgálata Moldova uniós programokban való tényleges részvétele alapján.

2.9.    A nyilvánosság tájékoztatása és láthatóság

Rövid távú prioritások

Jól megalapozott tájékoztatás biztosítása az EU–Moldova társulási megállapodás lehetőségeiről és hatásairól, különös tekintettel a mélyreható és átfogó szabadkereskedelmi térségre.

(1)

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2017/xxx rendelete (2017.xx.xx.) a külső határok átlépésekor vízumkötelezettség alá eső, illetve az e kötelezettség alól mentes harmadik országbeli állampolgárok országainak felsorolásáról szóló, 2001. március 15-i 539/2001/EK tanácsi rendelet módosításáról (HL L ...).