EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Civiltiesiskā sadarbība un līgumi ar trešām valstīm

Civiltiesiskā sadarbība un līgumi ar trešām valstīm

 

KOPSAVILKUMS:

Regula (EK) Nr. 662/2009 – sarunu risināšana un nolīgumu noslēgšana starp dalībvalstīm un trešām valstīm par konkrētiem jautājumiem saistībā ar tiesību aktiem, kas piemērojami līgumiskām un ārpuslīgumiskām saistībām

KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

  • Tās mērķis ir nodrošināt saskaņotību ES ārējās darbības jomā, kas tagad ir ES ekskluzīvā kompetencē.
  • Ar to izveido procedūru, kā ES dalībvalstij atļauj grozīt esošu nolīgumu vai risināt sarunas un noslēgt jaunu nolīgumu ar trešo valsti par konkrētiem jautājumiem saistībā ar tiesību aktiem, kas piemērojami līgumiskām un ārpuslīgumiskām saistībām*. Uz procedūru ir attiecināmi stingri nosacījumi, un tā ir jāuzskata par izņēmumu.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Joma: regula attiecas uz nolīgumiem, kas ietver konkrētus jautājumus, kas daļēji vai pilnībā ir attiecināmi uz Regulu (EK) Nr. 593/2008 par tiesību aktiem, kas piemērojami līgumsaistībām (Roma I) un Regulu (EK) Nr. 864/2007 par tiesību aktiem, kas piemērojami ārpuslīgumiskām saistībām (Roma II).

Paziņojums: kad ES dalībvalsts vēlas uzsākt sarunas, lai grozītu esošu nolīgumu vai noslēgtu jaunu nolīgumu, kas uz attiecas uz regulu, tai pēc iespējas ātrāk ir rakstiskā veidā jāinformē Eiropas Komisija par savu nodomu, pirms paredzēts uzsākt formālas sarunas.

Konfidencialitāte: ja pieprasīts, Komisijai ir jārīkojas ar ES dalībvalsts sniegto informāciju kā konfidenciālu.

Novērtējums: Komisijai:

  • vispirms ir jāpārbauda, vai nākamajos 24 mēnešos nav konkrēti paredzēts attiecīgs sarunu pilnvarojums, lai noslēgtu nolīgumu ES līmenī ar trešo valsti;
  • ja nav, jāpārbauda, vai ES dalībvalsts ir īpaši ieinteresēta noslēgt nolīgumu un paredzamais nolīgums nepasliktinās ES tiesību aktu efektivitāti, kā arī ES ārējo attiecību politikas priekšmetu un mērķi;
  • ja nepieciešams, jāpārbauda turpmākā informācija.

Sarunu pilnvarojums: ja pastāv atbilstība nosacījumiem, Komisija pilnvaro ES dalībvalsti uzsākt formālas sarunas par nolīgumu. Komisija var ierosināt sarunu pamatnostādnes un var pieprasīt, lai paredzētajā nolīgumā tiktu iekļauti konkrēti noteikumi.

Dalība: Komisija var piedalīties sarunās kā novērotāja, kā arī citos gadījumos Komisija ir jāinformē par norisi un rezultātiem.

Nolīguma noteikumi: ja pilnvarots, nolīgumā jebkurā gadījumā ir jāatrunā,

  • ka nolīgums tiek pilnībā vai daļēji pārtraukts, ja turpmāk tiek noslēgts nolīgums starp ES un to pašu trešo pusi par to pašu līguma priekšmetu;
  • ka turpmākais nolīgums starp ES un trešo pusi par to pašu līguma priekšmetu tieši aizstāj nolīguma pantus.

Nolīguma noslēgšanas atļauja: pirms nolīguma parakstīšanas ES dalībvalstij ir jāziņo par sarunu iznākumu un jāiesniedz nolīguma teksts Komisijai nolīguma noslēgšanas apstiprināšanai pēc pārliecināšanās, ka nosacījumi ir ievēroti.

Atteikums: regulā ir norādīta procedūra un sekas Komisijas atteikumam apstiprināt sarunas vai nolīguma noslēgšanu.

Pārskatīšana un darbības beigas

Noteikuma darbība beidzas trīs gadus pēc Komisijas pieteikuma ziņojuma iesniegšanas – ne ātrāk kā 2017. gada 7. jūlijā. Šajā ziņojumā Komisija norāda, vai tā iesaka nomainīt šo noteikumu vai tā darbības beigās aizstāt to ar jaunu noteikumu.

Visi citi noteikumi, kas ir spēkā konkrētā nosacījuma darbības beigās, paliek spēkā.

KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 2009. gada 20. augusta.

KONTEKSTS

Šī regula ir jāskata ES ekskluzīvās ārējās kompetences kontekstā šīm civillikuma jomām. Pirms atbilstošo iekšējo ES Regulu (Roma I un Roma II) pieņemšanas ES dalībvalstis pašas noslēdza nolīgumus ar trešām pusēm šajā jomā.

Kā daļu no ES pieejas tiesu iestāžu sadarbībai un nolīgumiem ar trešām valstīm civillietās šī Regula tiek ieviesta kopā ar Regulu (EK) Nr. 664/2009, ar ko izveido procedūru sarunu risināšanai un divpusēju nolīgumu noslēgšanai starp dalībvalstīm un trešām valstīm par jurisdikciju, spriedumu un lēmumu atzīšanu un izpildi laulības lietās, lietās par vecāku atbildību un uzturēšanas saistību lietās, un tiesību aktiem, kas piemērojami uzturēšanas saistību lietās.

Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Ārpuslīgumiskas saistības: personai ir jākompensē zaudējumi gadījumā, kad persona ir atbildīga par zaudējumiem otrai personai ārpus līguma izpildes, piemēram, pārkāpjot cilvēktiesības vai neattaisnojami iedzīvojoties.

PAMATDOKUMENTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 662/2009 (2009. gada 13. jūlijs), ar ko izveido procedūru sarunu risināšanai un nolīgumu noslēgšanai starp dalībvalstīm un trešām valstīm par konkrētiem jautājumiem saistībā ar tiesību aktiem, kas piemērojami līgumiskām un ārpuslīgumiskām saistībām (OV L 200, 31.7.2009, 25.–30. lpp.)

Regulas (EK) Nr. 662/2009 turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Padomes Regula (EK) Nr. 664/2009 (2009. gada 7. jūlijs), ar ko izveido procedūru sarunu risināšanai un divpusēju nolīgumu noslēgšanai starp dalībvalstīm un trešām valstīm par jurisdikciju, spriedumu un lēmumu atzīšanu un izpildi laulības lietās, lietās par vecāku atbildību un uzturēšanas saistību lietās, un tiesību aktiem, kas piemērojami uzturēšanas saistību lietās (OV L 200, 31.7.2009., 46.–51. lpp.)

Skatīt konsolidēto versiju

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 593/2008 (2008. gada 17. jūnijs) par tiesību aktiem, kas piemērojami līgumsaistībām (Roma I) (OV L 177, 4.7.2008., 6.–16. lpp.)

Skatīt konsolidēto versiju

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 864/2007 (2007. gada 11. jūlijs) par tiesību aktiem, kas piemērojami ārpuslīgumiskām saistībām (“Roma II”) (OV L 199, 31.7.2007., 40.–49. lpp.)

Pēdējo reizi atjaunots: 06.12.2017

Top