Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010D0335

    2010/335/: 2010 m. birželio 10 d. Komisijos sprendimas dėl anglies sankaupų žemėje apskaičiavimo gairių, nurodytų Direktyvos 2009/28/EB V priede (pranešta dokumentu Nr. C(2010) 3751)

    OL L 151, 2010 6 17, p. 19–41 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Šis dokumentas paskelbtas specialiajame (-iuosiuose) leidime (-uose) (HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2010/335/oj

    17.6.2010   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    L 151/19


    KOMISIJOS SPRENDIMAS

    2010 m. birželio 10 d.

    dėl anglies sankaupų žemėje apskaičiavimo gairių, nurodytų Direktyvos 2009/28/EB V priede

    (pranešta dokumentu Nr. C(2010) 3751)

    (2010/335/ES)

    EUROPOS KOMISIJA,

    atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo,

    atsižvelgdama į 2009 m. balandžio 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2009/28/EB dėl skatinimo naudoti atsinaujinančių išteklių energiją, iš dalies keičiančią bei vėliau panaikinančią Direktyvas 2001/77/EB ir 2003/30/EB (1), ypač į jos V priedo C dalies 10 punktą,

    kadangi:

    (1)

    Direktyvoje 2009/28/EB nustatytos biodegalų, skystųjų bioproduktų ir lygintino iškastinio kuro sukeliamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų poveikio apskaičiavimo taisyklės, kuriose atsižvelgiama į teršalus, išmetamus dėl anglies sankaupų kitimo, susijusio su žemės naudojimo paskirties keitimu. 1998 m. spalio 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvoje 98/70/EB dėl benzino ir dyzelinių degalų (dyzelino) kokybės, iš dalies keičiančioje Tarybos direktyvą 93/12/EEB (2), nustatytos atitinkamos su biodegalais susijusios taisyklės.

    (2)

    Komisija turėtų parengti anglies sankaupų žemėje apskaičiavimo gaires, remdamasi 2006 m. Tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos (TKKK) gairėmis dėl nacionalinės šiltnamio efektą sukeliančių dujų apskaitos. Tos gairės buvo skirtos nacionalinei šiltnamio efektą sukeliančių dujų apskaitai, todėl jos nėra pritaikytos naudoti ūkinės veiklos vykdytojams. Todėl, jei TKKK gairėse dėl nacionalinės šiltnamio efektą sukeliančių dujų apskaitos trūksta būtinos informacijos, susijusios su biodegalų ir skystųjų bioproduktų gamyba, arba jei su tokia informacija nėra galimybės susipažinti, tikslinga remtis kitais moksliniais duomenų šaltiniais.

    (3)

    Anglies sankaupoms dirvožemio organinėje medžiagoje apskaičiuoti tikslinga atsižvelgti į klimatą, dirvožemio tipą, žemės dangą, žemės tvarkymą ir žmogaus veiklą. Mineralinių dirvožemių atveju tinkamu apskaičiavimo metodu laikoma TKKK 1 pakopos metodika, skirta organinės anglies sankaupoms dirvožemyje apskaičiuoti, kadangi ji taikoma pasauliniu lygmeniu. Organinių dirvožemių atveju TKKK metodika visų pirma naudojama dėl dirvožemio drenažo per metus prarastoms anglies sankaupoms apskaičiuoti. Kadangi dėl dirvožemio drenažo paprastai prarandama didelė anglies sankaupų dalis, kurios nekompensuoja naudojant biodegalus ar skystuosius bioproduktus išmetamas mažesnis šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis, ir kadangi durpynų dirvožemio drenažas draudžiamas pagal Direktyvoje 2009/28/EB nustatytus tvarumo kriterijus, pakanka nustatyti bendras taisykles, skirtas organinės anglies sankaupoms arba nykstančioms anglies sankaupoms organiniuose dirvožemiuose apskaičiuoti.

    (4)

    Anglies sankaupoms gyvojoje biomasėje ir negyvoje organinėje medžiagoje apskaičiuoti turėtų būti naudojamas nesudėtingas metodas, atitinkantis augmenijai taikomą TKKK 1 pakopos metodiką. Remiantis šia metodika galima manyti, kad pakeitus žemės naudojimo paskirtį prarandamos visos gyvojoje biomasėje ir negyvoje organinėje medžiagoje esančios anglies sankaupos. Nors negyvos organinės medžiagos reikšmė keičiant žemės naudojimo paskirtį ir ją apsodinant biodegalams ir skystiesiems bioproduktams gaminti skirtais pasėliais paprastai yra nedidelė, į ją reikėtų atsižvelgti bent uždarų miškų atveju.

    (5)

    Apskaičiuojant žemės naudojimo paskirties keitimo padarinius, susijusius su šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis, ūkinės veiklos vykdytojams turėtų būti sudaryta galimybė naudoti faktines anglies sankaupų vertes, susijusias su etalonine žemės naudojimo paskirtimi ir su žemės naudojimo paskirtimi po pakeitimo. Be to, jiems turėtų būti sudaryta galimybė naudoti standartines vertes, kurias tikslinga pateikti šiose gairėse. Tačiau standartinių verčių nebūtina pateikti tikrovėje nepasitaikantiems klimato ir dirvožemio tipo deriniams.

    (6)

    Direktyvos 2009/28/EB V priede nustatytas šiltnamio efektą sukeliančių dujų poveikio apskaičiavimo metodas ir pateiktos metinio teršalų kiekio, išmetamo dėl anglies sankaupų kitimo, susijusio su žemės naudojimo paskirties keitimu, apskaičiavimo taisyklės. Prie šio sprendimo pridedamose gairėse nustatomos anglies sankaupų žemėje apskaičiavimo taisyklės, kuriomis papildomos V priede nustatytos taisyklės.

    PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

    1 straipsnis

    Šio sprendimo priede pateikiamos anglies sankaupų žemėje apskaičiavimo gairės, nurodytos Direktyvos 2009/28/EB V priede.

    2 straipsnis

    Šis sprendimas skirtas valstybėms narėms.

    Priimta Briuselyje 2010 m. birželio 10 d.

    Komisijos vardu

    Günther OETTINGER

    Komisijos narys


    (1)  OL L 140, 2009 6 5, p. 16.

    (2)  OL L 350, 1998 12 28, p. 58.


    PRIEDAS

    Anglies sankaupų žemėje apskaičiavimo gairės, nurodytos Direktyvos 2009/28/EB V priede

    TURINYS

    1.

    Įžanga

    2.

    Nuoseklus anglies sankaupų žemėje nustatymas

    3.

    Anglies sankaupų apskaičiavimas

    4.

    Organinės anglies sankaupos dirvožemyje

    5.

    Anglies sankaupos antžeminėje ir požeminėje augmenijos dalyse

    6.

    Standartinis anglies sankaupų kiekis mineraliniuose dirvožemiuose

    7.

    Organinės anglies sankaupų kiekio dirvožemyje ir standartinio organinės anglies sankaupų kiekio dirvožemyje skirtumą atspindintys veiksniai

    8.

    Anglies sankaupų antžeminėje ir požeminėje augmenijos dalyse vertės

    1.   ĮŽANGA

    Šiose gairėse nustatomos anglies sankaupų žemėje, susijusių tiek su etalonine žemės naudojimo paskirtimi (CSR , kaip apibrėžta Direktyvos 2009/28/EB V priedo 7 punkte), tiek su faktine žemės naudojimo paskirtimi (CSA , kaip apibrėžta Direktyvos 2009/28/EB V priedo 7 punkte), apskaičiavimo taisyklės.

    2 dalyje pateikiamos taisyklės, pagal kurias būtų galima nuosekliai nustatyti anglies sankaupas žemėje. 3 dalyje pateikiama bendra anglies sankaupų, kurias sudaro organinės anglies sankaupos dirvožemyje ir anglies sankaupos antžeminėje ir požeminėje augmenijos dalyse, apskaičiavimo taisyklė.

    4 dalyje pateikiamos išsamios organinės anglies sankaupų dirvožemyje apskaičiavimo taisyklės. Mineralinių dirvožemių atveju numatyta galimybė taikyti metodą, pagal kurį gali būti naudojamos gairėse nustatytos vertės, tačiau taip pat numatyta galimybė taikyti ir kitus metodus. Organinių dirvožemių atveju aprašyti juose esančių organinės anglies sankaupų apskaičiavimo metodai, bet gairėse nepateikiamos minėtoms sankaupoms nustatyti reikalingos vertės.

    5 dalyje pateikiamos išsamios anglies sankaupų augmenijoje apskaičiavimo taisyklės, tačiau jos tinka tik tuo atveju, jei pasirenkama nenaudoti gairių 8 dalyje nustatytų anglies sankaupų antžeminėje ir požeminėje augmenijos dalyse verčių (8 dalyje pateiktos vertės nėra privalomos ir tam tikrais atvejais gali būti nepateikta tinkamų verčių).

    6 dalyje pateiktos taisyklės, kuriomis vadovaujantis būtų galima pasirinkti tinkamas vertes tuo atveju, jei pasirinkta naudoti gairėse pateiktas vertes, susijusias su organinės anglies sankaupomis mineraliniuose dirvožemiuose (šios vertės pateiktos 6 ir 7 dalyse). Šiose taisyklėse pateikta nuoroda į atskirus duomenis apie klimato regionus ir dirvožemio tipą, kuriuos galima rasti pagal Direktyvą 2009/28/EB įkurtoje internetinėje skaidrumo platformoje. Pagal minėtus išsamius duomenis parengti toliau pateikti 1 ir 2 paveikslai.

    8 dalyje pateiktos anglies sankaupų antžeminėje ir požeminėje augmenijos dalyse vertės ir susiję parametrai. 7 ir 8 dalyse pateiktos keturioms skirtingoms žemės naudojimo paskirties kategorijoms – pasėlių žemei, daugiamečiams augalams, pievoms ir miškų žemei – skirtos vertės.

    1   paveikslas

    Klimato regionai

    Image

    2   paveikslas

    Geografinis dirvožemio tipų pasiskirstymas

    Image

    2.   NUOSEKLUS ANGLIES SANKAUPŲ ŽEMĖJE NUSTATYMAS

    Su CSR ir CSA susijusioms anglies sankaupoms ploto vienetui nustatyti taikomos šios taisyklės:

    1)

    visas plotas, kurio anglies sankaupos žemėje apskaičiuojamos, pasižymi:

    a)

    panašiomis biofizinėmis savybėmis, t. y. panašiu klimatu ir dirvožemio tipu;

    b)

    panašia žemės tvarkymo patirtimi, t. y. panašiu žemės įdirbimu;

    c)

    panašiais istoriniais anglies patekimo į dirvožemį duomenimis;

    2)

    nglies sankaupos, susijusios su faktine žemės naudojimo paskirtimi, t. y. CSA , – tai:

    numatoma anglies sankaupų pusiausvyra, kuri bus pasiekta pakeitus žemės naudojimo paskirtį (tuo atveju, kai anglies sankaupos prarandamos);

    numatomos anglies sankaupos po 20 metų arba subrendus pasėliams, atsižvelgiant į tai, kuri data ankstesnė (tuo atveju, kai anglies sankaupos kaupiasi).

    3.   ANGLIES SANKAUPŲ APSKAIČIAVIMAS

    CSR ir CSA apskaičiuoti taikoma ši taisyklė:

    CSi = (SOC + CVEG ) × A

    Čia:

    CSI= anglies sankaupos ploto vienetui, susijusios su žemės naudojimo paskirtimi i (matuojamos kaip anglies masė ploto vienetui, įskaitant dirvožemį ir augmeniją);

    SOC= organinės anglies sankaupos dirvožemyje (matuojamos kaip anglies masė hektarui), apskaičiuojamos vadovaujantis 4 dalimi;

    CVEG= anglies sankaupos antžeminėje ir požeminėje augmenijos dalyse (matuojamos kaip anglies masė hektarui), apskaičiuojamos vadovaujantis 5 dalimi arba pasirenkama atitinkama 8 dalyje pateikta vertė;

    A= veiksnių mastas atitinkamame plote (matuojamas hektarais ploto vienetui).

    4.   ORGANINĖS ANGLIES SANKAUPOS DIRVOŽEMYJE

    4.1.   Mineraliniai dirvožemiai

    SOC apskaičiuoti gali būti taikoma ši taisyklė:

    SOC = SOCST × FLU × FMG × FI

    Čia:

    SOC= organinės anglies sankaupos dirvožemyje (matuojamos kaip anglies masė hektarui);

    SOCST= standartinis organinės anglies sankaupų, esančių 0–30 cm gylio viršutiniame dirvožemio sluoksnyje, kiekis (matuojamas kaip anglies masė hektarui);

    FLU= žemės naudojimo paskirties veiksnys, kuriuo išreiškiamas organinės anglies sankaupų kiekio dirvožemyje, kai anglies sankaupos susijusios su žemės naudojimo paskirtimi, ir standartinio organinės anglies sankaupų kiekio skirtumas;

    FMG= žemės tvarkymo veiksnys, kuriuo išreiškiamas organinės anglies sankaupų kiekio dirvožemyje, kai anglies sankaupos susijusios su pagrindine žemės tvarkymo veikla, ir standartinio organinės anglies sankaupų kiekio skirtumas;

    FI= žmogaus veiklos veiksnys, kuriuo išreiškiamas organinės anglies sankaupų kiekio dirvožemyje, kai anglies sankaupos susijusios su skirtingais anglies patekimo į dirvožemį lygiais, ir standartinio organinės anglies sankaupų kiekio skirtumas;

    SOCST taikomos atitinkamos 6 dalyje pateiktos vertės.

    FLU , FMG ir FI taikomos atitinkamos 7 dalyje pateiktos vertės.

    Vietoj anksčiau pateiktos taisyklės, SOC nustatyti gali būti naudojami kiti tinkami metodai, įskaitant matavimus. Jei tokie metodai nepagrįsti matavimais, juos taikant atsižvelgiama į klimatą, dirvožemio tipą, žemės dangą, žemės tvarkymą ir žmogaus veiklą.

    4.2.   Organiniai dirvožemiai (durpžemiai)

    SOC nustatyti naudojami atitinkami metodai. Taikant šiuos metodus atsižvelgiama į visą organinio dirvožemio sluoksnį, taip pat į klimatą, žemės dangą, žemės tvarkymą ir žmogaus veiklą. Taikant tokius metodus gali būti atliekami matavimai.

    Jei apskaičiuojamos anglies sankaupos, kurioms turėjo įtakos dirvožemio drenažas, taikant atitinkamus metodus atsižvelgiama į dėl dirvožemio drenažo prarastą anglies sankaupų dalį. Tokie metodai gali būti grindžiami per metus dėl drenažo prarastų anglies sankaupų dalimi.

    5.   ANGLIES SANKAUPOS ANTŽEMINĖJE IR POŽEMINĖJE AUGMENIJOS DALYSE

    Išskyrus atvejus, kai naudojama 8 dalyje pateikta CVEG vertė, CVEG apskaičiuoti taikoma ši taisyklė:

    CVEG = CBM  + CDOM

    Čia:

    CVEG= anglies sankaupos antžeminėje ir požeminėje augmenijos dalyse (matuojamos kaip anglies masė hektarui);

    CBM= anglies sankaupos antžeminėje ir požeminėje gyvojoje biomasėje (matuojamos kaip anglies masė hektarui), apskaičiuojamos vadovaujantis 5.1 dalimi;

    CDOM= anglies sankaupos antžeminėje ir požeminėje negyvoje organinėje medžiagoje (matuojamos kaip anglies masė hektarui), apskaičiuojamos vadovaujantis 5.2 dalimi.

    CDOM vertė gali būti lygi 0, išskyrus anglies sankaupas miškų žemėje (neįskaitant miškų plantacijų), kurioje medžių lajos danga užima daugiau kaip 30 % miško ploto.

    5.1.   Gyvoji biomasė

    CBM apskaičiuoti taikoma ši taisyklė:

    CBM = CAGB  + CBGB

    Čia:

    CBM= anglies sankaupos antžeminėje ir požeminėje gyvojoje biomasėje (matuojamos kaip anglies masė hektarui);

    CAGB= anglies sankaupos antžeminėje gyvojoje biomasėje (matuojamos kaip anglies masė hektarui), apskaičiuojamos vadovaujantis 5.1.1 dalimi;

    CBGB= anglies sankaupos požeminėje gyvojoje biomasėje (matuojamos kaip anglies masė hektarui), apskaičiuojamos vadovaujantis 5.1.2 dalimi.

    5.1.1.   Antžeminė gyvoji biomasė

    CAGB apskaičiuoti taikoma ši taisyklė:

    CAGB = BAGB  × CFB

    Čia:

    CAGB= anglies sankaupos antžeminėje gyvojoje biomasėje (matuojamos kaip anglies masė hektarui);

    BAGB= antžeminės gyvosios biomasės svoris (matuojamas kaip sausosios medžiagos masė hektarui);

    CFB= anglies sankaupų dalis gyvosios biomasės sausojoje medžiagoje (matuojama kaip anglies masė sausosios medžiagos masėje).

    Pasėlių žemės, daugiamečių augalų plotų ir miškų plantacijų BAGB vertė yra antžeminės gyvosios biomasės svorio vidurkis per augimo ciklą.

    CFB vertė gali būti lygi 0,47.

    5.1.2.   Požeminė gyvoji biomasė

    CBGB apskaičiuoti naudojama viena iš šių dviejų taisyklių:

    1)

    CBGB = BBGB  × CFB

    Čia:

    CBGB= anglies sankaupos požeminėje gyvojoje biomasėje (matuojamos kaip anglies masė hektarui);

    BBGB= požeminės gyvosios biomasės svoris (matuojamas kaip sausosios medžiagos masė hektarui);

    CFB= anglies sankaupų dalis gyvosios biomasės sausojoje medžiagoje (matuojama kaip anglies masė sausosios medžiagos masėje).

    Pasėlių žemės, daugiamečių augalų plotų ir miškų plantacijų BBGB vertė yra požeminės gyvosios biomasės svorio vidurkis per augimo ciklą.

    CFB vertė gali būti lygi 0,47.

    2)

    CBGB = CAGB  × R

    Čia:

    CBGB= anglies sankaupos požeminėje gyvojoje biomasėje (matuojamos kaip anglies masė hektarui);

    CAGB= anglies sankaupos antžeminėje gyvojoje biomasėje (matuojamos kaip anglies masė hektarui);

    R= anglies sankaupų požeminėje gyvojoje biomasėje ir anglies sankaupų antžeminėje gyvojoje biomasėje santykis.

    R santykiui išreikšti gali būti naudojamos atitinkamos 8 dalyje pateiktos vertės.

    5.2.   Negyva organinė medžiaga

    CDOM apskaičiuoti taikoma ši taisyklė:

    CDOM = CDW  + CLI

    Čia:

    CDOM= anglies sankaupos antžeminėje ir požeminėje negyvoje organinėje medžiagoje (matuojamos kaip anglies masė hektarui);

    CDW= anglies sankaupos negyvoje medienoje (matuojamos kaip anglies masė hektarui), apskaičiuojamos vadovaujantis 5.2.1 dalimi;

    CLI= anglies sankaupos kraike (matuojamos kaip anglies masė hektarui), apskaičiuojamos vadovaujantis 5.2.2 dalimi.

    5.2.1.   Anglies sankaupos negyvoje medienoje

    CDW apskaičiuoti taikoma ši taisyklė:

    CDW = DOMDW  × CFDW

    Čia:

    CDW= anglies sankaupos negyvoje medienoje (matuojamos kaip anglies masė hektarui);

    DOMDW= negyvos medienos svoris (matuojamas kaip sausosios medžiagos masė hektarui);

    CFDW= anglies sankaupų dalis negyvos medienos sausojoje medžiagoje (matuojama kaip anglies masė sausosios medžiagos masėje).

    CFDW vertė gali būti lygi 0,5.

    5.2.2.   Anglies sankaupos kraike

    CLI apskaičiuoti taikoma ši taisyklė:

    CLI = DOMLI  × CFLI

    Čia:

    CLI= anglies sankaupos kraike (matuojamos kaip anglies masė hektarui);

    DOMLI= kraiko svoris (matuojamas kaip sausosios medžiagos masė hektarui);

    CFLI= anglies sankaupų dalis kraiko sausojoje medžiagoje (matuojama kaip anglies masė sausosios medžiagos masėje).

    CFLI vertė gali būti lygi 0,4.

    6.   STANDARTINIS ANGLIES SANKAUPŲ KIEKIS MINERALINIUOSE DIRVOŽEMIUOSE

    SOCST vertė pasirenkama iš 1 lentelės remiantis atitinkamu klimato regionu ir susijusios teritorijos dirvožemio tipu, kaip nurodyta 6.1 ir 6.2 dalyse.

    1   lentelė

    SOCST – standartinis organinės anglies sankaupų, esančių 0–30 cm gylio viršutiniame dirvožemio sluoksnyje, kiekis

    (tonos anglies hektarui)

    Klimato regionas

    Dirvožemio tipas

     

    Didelio aktyvumo molingi dirvožemiai

    Mažo aktyvumo molingi dirvožemiai

    Smėlingi dirvožemiai

    Iliuviniai humusiniai geležingieji (angl. spodic) dirvožemiai

    Vulkaninės kilmės dirvožemiai

    Šlapynių dirvožemiai

    Subarktinis

    68

    10

    117

    20

    146

    Vidutinių platumų šiltasis sausasis

    50

    33

    34

    20

    87

    Vidutinių platumų šiltasis drėgnasis

    95

    85

    71

    115

    130

    87

    Subtropinis sausasis

    38

    24

    19

    70

    88

    Subtropinis drėgnasis

    88

    63

    34

    80

    88

    Subekvatorinis sausasis

    38

    35

    31

    50

    86

    Subekvatorinis drėgnasis

    65

    47

    39

    70

    86

    Ekvatorinis (pusiaujo) lietingasis

    44

    60

    66

    130

    86

    Ekvatorinis (pusiaujo) kalnų

    88

    63

    34

    80

    86

    6.1.   Klimato regionas

    Atitinkamas klimato regionas, pagal kurį būtų galima pasirinkti atitinkamą SOCST vertę, nustatomas remiantis pagal Direktyvos 2009/28/EB 24 straipsnį įkurtos skaidrumo platformos interneto svetainėje apie klimato regionus pateiktais duomenimis.

    6.2.   Dirvožemio tipas

    Atitinkamas dirvožemio tipas nustatomas pagal 3 paveikslą. Nustatant atitinkamą dirvožemio tipą galima vadovautis pagal Direktyvos 2009/28/EB 24 straipsnį įkurtos skaidrumo platformos interneto svetainėje apie dirvožemio tipus pateiktais duomenimis.

    3   paveikslas

    Dirvožemio tipų klasifikacija

    Image

    7.   ORGANINĖS ANGLIES SANKAUPŲ KIEKIO DIRVOŽEMYJE IR STANDARTINIO ORGANINĖS ANGLIES SANKAUPŲ KIEKIO DIRVOŽEMYJE SKIRTUMĄ ATSPINDINTYS VEIKSNIAI

    Atitinkamos FLU , FMG ir FI vertės pasirenkamos iš šioje dalyje pateiktų lentelių. Apskaičiuojant CSR remiamasi atitinkamais 2008 m. sausio mėn. taikytais žemės tvarkymo ir žmogaus veiklos veiksniais. Apskaičiuojant CSA remiamasi šiuo metu taikomais atitinkamais žemės tvarkymo ir žmogaus veiklos veiksniais, kurie padės pasiekti konkrečių anglies sankaupų pusiausvyrą.

    7.1.   Pasėlių žemė

    2   lentelė

    Pasėlių žemei taikomi veiksniai

    Klimato regionas

    Žemės naudojimo paskirtis

    (FLU )

    Žemės tvarkymas

    (FMG )

    Žmogaus veikla

    (FI )

    FLU

    FMG

    FI

    Vidutinių platumų ir (arba) subarktinis sausasis

    Dirbama žemė

    Visiškai įdirbta žemė

    Neintensyvi

    0,8

    1

    0,95

    Vidutiniškai intensyvi

    0,8

    1

    1

    Intensyvi naudojant trąšas

    0,8

    1

    1,37

    Intensyvi nenaudojant trąšų

    0,8

    1

    1,04

    Mažiau įdirbta žemė

    Neintensyvi

    0,8

    1,02

    0,95

    Vidutiniškai intensyvi

    0,8

    1,02

    1

    Intensyvi naudojant trąšas

    0,8

    1,02

    1,37

    Intensyvi nenaudojant trąšų

    0,8

    1,02

    1,04

    Neįdirbta žemė

    Neintensyvi

    0,8

    1,1

    0,95

    Vidutiniškai intensyvi

    0,8

    1,1

    1

    Intensyvi naudojant trąšas

    0,8

    1,1

    1,37

    Intensyvi nenaudojant trąšų

    0,8

    1,1

    1,04

    Vidutinių platumų ir (arba) subarktinis drėgnasis ir (arba) lietingasis

    Dirbama žemė

    Visiškai įdirbta žemė

    Neintensyvi

    0,69

    1

    0,92

    Vidutiniškai intensyvi

    0,69

    1

    1

    Intensyvi naudojant trąšas

    0,69

    1

    1,44

    Intensyvi nenaudojant trąšų

    0,69

    1

    1,11

    Mažiau įdirbta žemė

    Neintensyvi

    0,69

    1,08

    0,92

    Vidutiniškai intensyvi

    0,69

    1,08

    1

    Intensyvi naudojant trąšas

    0,69

    1,08

    1,44

    Intensyvi nenaudojant trąšų

    0,69

    1,08

    1,11

    Neįdirbta žemė

    Neintensyvi

    0,69

    1,15

    0,92

    Vidutiniškai intensyvi

    0,69

    1,15

    1

    Intensyvi naudojant trąšas

    0,69

    1,15

    1,44

    Intensyvi nenaudojant trąšų

    0,69

    1,15

    1,11

    Subekvatorinis sausasis

    Dirbama žemė

    Visiškai įdirbta žemė

    Neintensyvi

    0,58

    1

    0,95

    Vidutiniškai intensyvi

    0,58

    1

    1

    Intensyvi naudojant trąšas

    0,58

    1

    1,37

    Intensyvi nenaudojant trąšų

    0,58

    1

    1,04

    Mažiau įdirbta žemė

    Neintensyvi

    0,58

    1,09

    0,95

    Vidutiniškai intensyvi

    0,58

    1,09

    1

    Intensyvi naudojant trąšas

    0,58

    1,09

    1,37

    Intensyvi nenaudojant trąšų

    0,58

    1,09

    1,04

    Neįdirbta žemė

    Neintensyvi

    0,58

    1,17

    0,95

    Vidutiniškai intensyvi

    0,58

    1,17

    1

    Intensyvi naudojant trąšas

    0,58

    1,17

    1,37

    Intensyvi nenaudojant trąšų

    0,58

    1,17

    1,04

    Subekvatorinis drėgnasis ir (arba) ekvatorinis (pusiaujo) lietingasis

    Dirbama žemė

    Visiškai įdirbta žemė

    Neintensyvi

    0,48

    1

    0,92

    Vidutiniškai intensyvi

    0,48

    1

    1

    Intensyvi naudojant trąšas

    0,48

    1

    1,44

    Intensyvi nenaudojant trąšų

    0,48

    1

    1,11

    Mažiau įdirbta žemė

    Neintensyvi

    0,48

    1,15

    0,92

    Vidutiniškai intensyvi

    0,48

    1,15

    1

    Intensyvi naudojant trąšas

    0,48

    1,15

    1,44

    Intensyvi nenaudojant trąšų

    0,48

    1,15

    1,11

    Neįdirbta žemė

    Neintensyvi

    0,48

    1,22

    0,92

    Vidutiniškai intensyvi

    0,48

    1,22

    1

    Intensyvi naudojant trąšas

    0,48

    1,22

    1,44

    Intensyvi nenaudojant trąšų

    0,48

    1,22

    1,11

    Ekvatorinis (pusiaujo) kalnų

    Dirbama žemė

    Visiškai įdirbta žemė

    Neintensyvi

    0,64

    1

    0,94

    Vidutiniškai intensyvi

    0,64

    1

    1

    Intensyvi naudojant trąšas

    0,64

    1

    1,41

    Intensyvi nenaudojant trąšų

    0,64

    1

    1,08

    Mažiau įdirbta žemė

    Neintensyvi

    0,64

    1,09

    0,94

    Vidutiniškai intensyvi

    0,64

    1,09

    1

    Intensyvi naudojant trąšas

    0,64

    1,09

    1,41

    Intensyvi nenaudojant trąšų

    0,64

    1,09

    1,08

    Neįdirbta žemė

    Neintensyvi

    0,64

    1,16

    0,94

    Vidutiniškai intensyvi

    0,64

    1,16

    1

    Intensyvi naudojant trąšas

    0,64

    1,16

    1,41

    Intensyvi nenaudojant trąšų

    0,64

    1,16

    1,08

    3 lentelėje pateikiamos rekomendacijos, kuriomis remiantis būtų galima pasirinkti tinkamas 2 ir 4 lentelėse nurodytas vertes.

    3   lentelė

    Rekomendacijos pasėlių žemės ir daugiamečių augalų plotų žemės tvarkymo ir žmogaus veiklos tipui nustatyti

    Žemės tvarkymas ir (arba) žmogaus veikla

    Rekomendacijos

    Visiškai įdirbta žemė

    Žymus dirvožemio suardymas jį visiškai apverčiant ir (arba) dažnai (per metus) jį ariant. Sodinant liekanomis padengiama maža dirvožemio paviršiaus dalis (t. y. < 30 %).

    Mažiau įdirbta žemė

    Pirminis ir (arba) antrinis įdirbimas, tačiau mažiau suardant dirvožemį (paprastai įdirbimas būna negilus ir dirvožemis nėra visiškai apverčiamas); sodinant liekanomis paprastai padengiama > 30 % dirvožemio paviršiaus.

    Neįdirbta žemė

    Sėjama tiesiogiai, be pirminio įdirbimo, dirvožemis suardomas itin mažai ir tik sėjimo zonoje. Piktžolėms naikinti paprastai naudojami herbicidai.

    Neintensyvi žmogaus veikla

    Mažą liekanų patekimą atgal į dirvožemį lemia jų pašalinimas (surenkant arba sudeginant), dažnai paliekamas grynasis pūdymas, mažai liekanų paliekančių pasėlių (pvz., daržovių, tabako, medvilnės) auginimas, mineralinių trąšų nenaudojimas arba azotą fiksuojančių pasėlių auginimas.

    Vidutiniškai intensyvi žmogaus veikla

    Kasmetinio žemės apsėjimo grūdinėmis kultūromis, kai visos jų liekanos patenka į dirvą, pavyzdys. Jei liekanos pašalinamos, dirva papildomai patręšiama papildoma organine medžiaga (pvz., mėšlu). Be to, reikalingas tręšimas mineralinėmis trąšomis arba azotą fiksuojančių pasėlių sėjomaina.

    Intensyvi žmogaus veikla naudojant trąšas

    Palyginti su auginimo sistemomis, kurias naudojant į dirvožemį patenka vidutinis kiekis anglies, šiuo atveju dėl papildomo nuolatinio tręšimo gyvulių mėšlu į dirvožemį patenka daug didesnis kiekis anglies.

    Intensyvi žmogaus veikla nenaudojant trąšų

    Palyginti su auginimo sistemomis, kurias naudojant į dirvožemį patenka vidutinis kiekis anglies, šiuo atveju dėl papildomos veiklos – daug liekanų paliekančių pasėlių auginimo, žaliųjų trąšų naudojimo, antsėlių auginimo, užimtųjų pūdymų laikymo, drėkinimo, taikant kasmetinę sėjomainą dažno apsėjimo daugiamete žole, – kurią vykdant nenaudojamos trąšos (žr. ankstesnį punktą), į dirvožemį patenka daug didesnis pasėlių liekanų kiekis.

    7.2.   Daugiamečiai augalai

    4   lentelė

    Daugiamečiams augalams, t. y. augalams, kurių stiebai paprastai nėra kasmet nupjaunami (pvz., trumpos rotacijos želdiniai ir aliejinės palmės), taikomi veiksniai

    Klimato regionas

    Žemės naudojimo paskirtis

    (FLU )

    Žemės tvarkymas

    (FMG )

    Žmogaus veikla

    (FI )

    FLU

    FMG

    FI

    Vidutinių platumų ir (arba) subarktinis sausasis

    Daugiamečiai augalai

    Visiškai įdirbta žemė

    Neintensyvi

    1

    1

    0,95

    Vidutiniškai intensyvi

    1

    1

    1

    Intensyvi naudojant trąšas

    1

    1

    1,37

    Intensyvi nenaudojant trąšų

    1

    1

    1,04

    Mažiau įdirbta žemė

    Neintensyvi

    1

    1,02

    0,95

    Vidutiniškai intensyvi

    1

    1,02

    1

    Intensyvi naudojant trąšas

    1

    1,02

    1,37

    Intensyvi nenaudojant trąšų

    1

    1,02

    1,04

    Neįdirbta žemė

    Neintensyvi

    1

    1,1

    0,95

    Vidutiniškai intensyvi

    1

    1,1

    1

    Intensyvi naudojant trąšas

    1

    1,1

    1,37

    Intensyvi nenaudojant trąšų

    1

    1,1

    1,04

    Vidutinių platumų ir (arba) subarktinis drėgnasis ir (arba) lietingasis

    Daugiamečiai augalai

    Visiškai įdirbta žemė

    Neintensyvi

    1

    1

    0,92

    Vidutiniškai intensyvi

    1

    1

    1

    Intensyvi naudojant trąšas

    1

    1

    1,44

    Intensyvi nenaudojant trąšų

    1

    1

    1,11

    Mažiau įdirbta žemė

    Neintensyvi

    1

    1,08

    0,92

    Vidutiniškai intensyvi

    1

    1,08

    1

    Intensyvi naudojant trąšas

    1

    1,08

    1,44

    Intensyvi nenaudojant trąšų

    1

    1,08

    1,11

    Neįdirbta žemė

    Neintensyvi

    1

    1,15

    0,92

    Vidutiniškai intensyvi

    1

    1,15

    1

    Intensyvi naudojant trąšas

    1

    1,15

    1,44

    Intensyvi nenaudojant trąšų

    1

    1,15

    1,11

    Subekvatorinis sausasis

    Daugiamečiai augalai

    Visiškai įdirbta žemė

    Neintensyvi

    1

    1

    0,95

    Vidutiniškai intensyvi

    1

    1

    1

    Intensyvi naudojant trąšas

    1

    1

    1,37

    Intensyvi nenaudojant trąšų

    1

    1

    1,04

    Mažiau įdirbta žemė

    Neintensyvi

    1

    1,09

    0,95

    Vidutiniškai intensyvi

    1

    1,09

    1

    Intensyvi naudojant trąšas

    1

    1,09

    1,37

    Intensyvi nenaudojant trąšų

    1

    1,09

    1,04

    Neįdirbta žemė

    Neintensyvi

    1

    1,17

    0,95

    Vidutiniškai intensyvi

    1

    1,17

    1

    Intensyvi naudojant trąšas

    1

    1,17

    1,37

    Intensyvi nenaudojant trąšų

    1

    1,17

    1,04

    Subekvatorinis drėgnasis ir (arba) ekvatorinis (pusiaujo) lietingasis

    Daugiamečiai augalai

    Visiškai įdirbta žemė

    Neintensyvi

    1

    1

    0,92

    Vidutiniškai intensyvi

    1

    1

    1

    Intensyvi naudojant trąšas

    1

    1

    1,44

    Intensyvi nenaudojant trąšų

    1

    1

    1,11

    Mažiau įdirbta žemė

    Neintensyvi

    1

    1,15

    0,92

    Vidutiniškai intensyvi

    1

    1,15

    1

    Intensyvi naudojant trąšas

    1

    1,15

    1,44

    Intensyvi nenaudojant trąšų

    1

    1,15

    1,11

    Neįdirbta žemė

    Neintensyvi

    1

    1,22

    0,92

    Vidutiniškai intensyvi

    1

    1,22

    1

    Intensyvi naudojant trąšas

    1

    1,22

    1,44

    Intensyvi nenaudojant trąšų

    1

    1,22

    1,11

    Ekvatorinis (pusiaujo) kalnų

    Daugiamečiai augalai

    Visiškai įdirbta žemė

    Neintensyvi

    1

    1

    0,94

    Vidutiniškai intensyvi

    1

    1

    1

    Intensyvi naudojant trąšas

    1

    1

    1,41

    Intensyvi nenaudojant trąšų

    1

    1

    1,08

    Mažiau įdirbta žemė

    Neintensyvi

    1

    1,09

    0,94

    Vidutiniškai intensyvi

    1

    1,09

    1

    Intensyvi naudojant trąšas

    1

    1,09

    1,41

    Intensyvi nenaudojant trąšų

    1

    1,09

    1,08

    Neįdirbta žemė

    Neintensyvi

    1

    1,16

    0,94

    Vidutiniškai intensyvi

    1

    1,16

    1

    Intensyvi naudojant trąšas

    1

    1,16

    1,41

    Intensyvi nenaudojant trąšų

    1

    1,16

    1,08

    7.1 dalies 3 lentelėje pateikiamos rekomendacijos, kuriomis remiantis būtų galima pasirinkti tinkamas 4 lentelėje pateiktas vertes.

    7.3.   Pievos

    5   lentelė

    Pievoms, įskaitant savanas, taikomi veiksniai

    Klimato regionas

    Žemės naudojimo paskirtis

    (FLU )

    Žemės tvarkymas

    (FMG )

    Žmogaus veikla

    (FI )

    FLU

    FMG

    FI

    Vidutinių platumų ir (arba) subarktinis sausasis

    Pievos

    Geresnės būklės

    Vidutiniškai intensyvi

    1

    1,14

    1

    Intensyvi

    1

    1,14

    1,11

    Nominaliai tvarkomos

    Vidutiniškai intensyvi

    1

    1

    1

    Vidutiniškai nualintos

    Vidutiniškai intensyvi

    1

    0,95

    1

    Labai nualintos

    Vidutiniškai intensyvi

    1

    0,7

    1

    Vidutinių platumų ir (arba) subarktinis drėgnasis ir (arba) lietingasis

    Pievos

    Geresnės būklės

    Vidutiniškai intensyvi

    1

    1,14

    1

    Intensyvi

    1

    1,14

    1,11

    Nominaliai tvarkomos

    Vidutiniškai intensyvi

    1

    1

    1

    Vidutiniškai nualintos

    Vidutiniškai intensyvi

    1

    0,95

    1

    Labai nualintos

    Vidutiniškai intensyvi

    1

    0,7

    1

    Subekvatorinis sausasis

    Pievos

    Geresnės būklės

    Vidutiniškai intensyvi

    1

    1,17

    1

    Intensyvi

    1

    1,17

    1,11

    Nominaliai tvarkomos

    Vidutiniškai intensyvi

    1

    1

    1

    Vidutiniškai nualintos

    Vidutiniškai intensyvi

    1

    0,97

    1

    Labai nualintos

    Vidutiniškai intensyvi

    1

    0,7

    1

    Subekvatorinis drėgnasis ir (arba) ekvatorinis (pusiaujo) lietingasis

    Savana

    Geresnės būklės

    Vidutiniškai intensyvi

    1

    1,17

    1

    Intensyvi

    1

    1,17

    1,11

    Nominaliai tvarkoma

    Vidutiniškai intensyvi

    1

    1

    1

    Vidutiniškai nualinta

    Vidutiniškai intensyvi

    1

    0,97

    1

    Labai nualinta

    Vidutiniškai intensyvi

    1

    0,7

    1

    Ekvatorinis (pusiaujo) kalnų sausasis

    Pievos

    Geresnės būklės

    Vidutiniškai intensyvi

    1

    1,16

    1

    Intensyvi

    1

    1,16

    1,11

    Nominaliai tvarkomos

    Vidutiniškai intensyvi

    1

    1

    1

    Vidutiniškai nualintos

    Vidutiniškai intensyvi

    1

    0,96

    1

    Labai nualintos

    Vidutiniškai intensyvi

    1

    0,7

    1

    6 lentelėje pateikiamos rekomendacijos, kuriomis remiantis būtų galima pasirinkti tinkamas 5 lentelėje pateiktas vertes.

    6   lentelė

    Rekomendacijos pievų žemės tvarkymo ir žmogaus veiklos tipui nustatyti

    Žemės tvarkymas ir (arba) žmogaus veikla

    Gairės

    Geresnės būklės

    Tvariai tvarkomos pievos, jose ganoma vidutiniškai intensyviai, o jų būklė pagerinama bent vienu veiksniu (pvz., tręšiant, gerinant augalų rūšis, drėkinant).

    Nominaliai tvarkomos

    Nenualintos, tvariai tvarkomos pievos, tačiau jų būklė nėra akivaizdžiai gerinama.

    Vidutiniškai nualintos

    Per daug nuganytos arba vidutiniškai nualintos pievos, kurių produktyvumas, palyginti su natūraliomis arba minimaliai tvarkomomis pievomis, iš dalies sumažėjęs ir nesiimama jokių žemės tvarkymo priemonių.

    Labai nualintos

    Pastebimas stiprus ilgalaikis produktyvumo nuosmukis ir augmenijos nykimas, kuriuos lemia didelė mechaninė žala augmenijai ir (arba) stipri dirvožemio erozija.

    Vidutiniškai intensyvi

    Nesiimama jokių papildomų žemės tvarkymo priemonių.

    Intensyvi

    Taikoma geresnės būklės pievai, kai imtasi papildomų žemės tvarkymo priemonių ir (arba) pievų būklės gerinimo pastangų. Be to, tokios pievos turi būti priskirtos prie geresnės būklės pievų.

    7.4.   Miškų žemė

    7   lentelė

    Miškų žemei, kurioje medžių lajos danga užima bent 10 % miško ploto, taikomi veiksniai

    Klimato regionas

    Žemės naudojimo paskirtis

    (FLU )

    Žemės tvarkymas

    (FMG )

    Žmogaus veikla

    (FI )

    FLU

    FMG

    FI

    Visi

    Natūralus miškas (nesunykęs)

    nt (1)

    nt

    1

     

     

    Visi

    Tvarkomas miškas

    Visų rūšių

    Visų rūšių

    1

    1

    1

    Subekvatorinis drėgnasis ir (arba) sausasis

    Kaitomasis auginimas, trumpalaikis pūdymavimas

    nt

    nt

    0,64

     

     

    Kaitomasis auginimas, brandinamasis pūdymavimas

    nt

    nt

    0,8

     

     

    Vidutinių platumų ir (arba) subarktinis drėgnasis ir (arba) sausasis

    Kaitomasis auginimas, trumpalaikis pūdymavimas

    nt

    nt

    1

     

     

    Kaitomasis auginimas, brandinamasis pūdymavimas

    nt

    nt

    1

     

     

    8 lentelėje pateikiamos rekomendacijos, kuriomis remiantis būtų galima pasirinkti tinkamas 7 lentelėje nurodytas vertes.

    8   lentelė

    Rekomendacijos miško žemės naudojimo paskirčiai nustatyti

    Žemės naudojimo paskirtis

    Gairės

    Natūralus miškas

    (nesunykęs)

    Natūralus arba ilgaamžis nesunykęs ir tvariai tvarkomas miškas.

    Kaitomasis auginimas

    Nuolat kaitomas auginimas: atogrąžų miškas arba miškinga vietovė iškertama ir žemė trumpam laikui (t. y. 3–5 metams) apsodinama vienmetėmis kultūromis. Vėliau ji paliekama nedirbama laukiant, kol vėl ataugs miškas.

    Brandinamasis pūdymavimas

    Miško augmenijai ataugus ir subrendus arba beveik subrendus, ji vėl iškertama ir žemė apsodinama kultūromis.

    Trumpalaikis pūdymavimas

    Miško augmenijai dar nespėjus ataugti, ji vėl iškertama.

    8.   ANGLIES SANKAUPŲ ANTŽEMINĖJE IR POŽEMINĖJE AUGMENIJOJE VERTĖS

    CVEG arba R išreikšti gali būti naudojamos šioje dalyje nurodytos vertės.

    8.1.   Pasėlių žemė

    9   lentelė

    Pasėlių žemei taikomos anglies sankaupų augmenijoje vertės (bendros)

    Klimato regionas

    CVEG

    (tonų anglies hektarui)

    Visi

    0


    10   lentelė

    Cukranendrėms taikomos anglies sankaupų augmenijoje vertės (konkrečios)

    Sritis

    Klimato regionas

    Ekologinė juosta

    Žemynas

    CVEG

    (tonų anglies hektarui)

    Ekvatorinė (pusiaujo)

    Subekvatorinis sausasis

    Sausieji atogrąžų miškai

    Afrika

    4,2

    Azija (žemyninė dalis ir salos)

    4

    Atogrąžų krūmynai

    Azija (žemyninė dalis ir salos)

    4

    Subekvatorinis drėgnasis

    Sezoniškai drėgni atogrąžų lapuočių miškai

    Afrika

    4,2

    Centrinė ir Pietų Amerika

    5

    Ekvatorinis (pusiaujo) lietingasis

    Drėgnieji visžaliai atogrąžų miškai

    Azija (žemyninė dalis ir salos)

    4

    Centrinė ir Pietų Amerika

    5

    Subtropinė

    Subtropinis sausasis

    Subtropinės stepės

    Šiaurės Amerika

    4,8

    Subtropinis drėgnasis

    Subtropiniai drėgnieji (humidinio klimato) miškai

    Centrinė ir Pietų Amerika

    5

    Šiaurės Amerika

    4,8

    8.2.   Daugiamečiai augalai, t. y. augalai, kurių stiebai nuimant derlių paprastai nėra kasmet nupjaunami (pvz., trumpos rotacijos želdiniai ir aliejinės palmės)

    11   lentelė

    Daugiamečiams augalams taikomos anglies sankaupų augmenijoje vertės (bendros)

    Klimato regionas

    CVEG

    (tonų anglies hektarui)

    Vidutinių platumų (visų drėgmės režimų)

    43,2

    Subekvatorinis sausasis

    6,2

    Subekvatorinis drėgnasis

    14,4

    Ekvatorinis (pusiaujo) lietingasis

    34,3


    12   lentelė

    Konkretiems daugiamečiams augalams taikomos anglies sankaupų augmenijoje vertės

    Klimato regionas

    Augalų tipas

    CVEG

    (tonų anglies hektarui)

    Visi

    Kokosai

    75

    Braivėliai (lot. jatropha)

    17,5

    Simondsijos (angl. jojoba)

    2,4

    Aliejinės palmės

    60

    8.3.   Pievos

    13   lentelė

    Pievoms, išskyrus krūmynus, taikomos anglies sankaupų augmenijoje vertės (bendros)

    Klimato regionas

    CVEG

    (tonų anglies hektarui)

    Subarktinis sausasis ir drėgnasis

    4,3

    Vidutinių platumų šiltasis sausasis

    3,3

    Vidutinių platumų šiltasis lietingasis

    6,8

    Subtropinis sausasis

    3,1

    Subtropinis lietingasis

    6,8

    Subekvatorinis sausasis

    4,4

    Subekvatorinis drėgnasis ir ekvatorinis (pusiaujo) lietingasis

    8,1


    14   lentelė

    Miskantams (lot. miscanthus) taikomos anglies sankaupų augmenijoje vertės (konkrečios)

    Sritis

    Klimato regionas

    Ekologinė juosta

    Žemynas

    CVEG

    (tonų anglies hektarui)

    Subtropinė

    Subtropinis sausasis

    Sausieji subtropiniai miškai

    Europa

    10

    Šiaurės Amerika

    14,9

    Subtropinės stepės

    Šiaurės Amerika

    14,9


    15   lentelė

    Krūmynams, t. y. žemės plotams, kuriuose daugiausia auga žemesni nei 5 metrų aukščio medingieji augalai, nepasižymintys medžiams būdingomis aiškiomis išorinėmis savybėmis, taikomos anglies sankaupų augmenijoje vertės

    Sritis

    Žemynas

    CVEG

    (tonų anglies hektarui)

    Ekvatorinė (pusiaujo)

    Afrika

    46

    Šiaurės ir Pietų Amerika

    53

    Azija (žemyninė dalis)

    39

    Azija (salos)

    46

    Australija

    46

    Subtropinė

    Afrika

    43

    Šiaurės ir Pietų Amerika

    50

    Azija (žemyninė dalis)

    37

    Europa

    37

    Azija (salos)

    43

    Vidutinių platumų

    Pasaulio mastu

    7,4

    8.4.   Miškų žemė

    16   lentelė

    Miškų žemei (išskyrus miškų plantacijas), kurioje medžių lajos danga užima nuo 10 % iki 30 % miško ploto, taikomos anglies sankaupų augmenijoje vertės

    Sritis

    Ekologinė juosta

    Žemynas

    CVEG

    (tonų anglies hektarui)

    R

    Ekvatorinė (pusiaujo)

    Drėgnieji visžaliai atogrąžų miškai

    Afrika

    40

    0,37

    Šiaurės ir Pietų Amerika

    39

    0,37

    Azija (žemyninė dalis)

    36

    0,37

    Azija (salos)

    45

    0,37

    Sezoniškai drėgni atogrąžų miškai

    Afrika

    30

    0,24

    Šiaurės ir Pietų Amerika

    26

    0,24

    Azija (žemyninė dalis)

    21

    0,24

    Azija (salos)

    34

    0,24

    Sausieji subekvatoriniai miškai

    Afrika

    14

    0,28

    Šiaurės ir Pietų Amerika

    25

    0,28

    Azija (žemyninė dalis)

    16

    0,28

    Azija (salos)

    19

    0,28

    Ekvatorinės (pusiaujo) kalnų sistemos

    Afrika

    13

    0,24

    Šiaurės ir Pietų Amerika

    17

    0,24

    Azija (žemyninė dalis)

    16

    0,24

    Azija (salos)

    26

    0,28

    Subtropinė

    Drėgnieji (humidinio klimato) subtropiniai miškai

    Šiaurės ir Pietų Amerika

    26

    0,28

    Azija (žemyninė dalis)

    22

    0,28

    Azija (salos)

    35

    0,28

    Sausieji subtropiniai miškai

    Afrika

    17

    0,28

    Šiaurės ir Pietų Amerika

    26

    0,32

    Azija (žemyninė dalis)

    16

    0,32

    Azija (salos)

    20

    0,32

    Subtropinės stepės

    Afrika

    9

    0,32

    Šiaurės ir Pietų Amerika

    10

    0,32

    Azija (žemyninė dalis)

    7

    0,32

    Azija (salos)

    9

    0,32

    Vidutinių platumų

    Vidutinių platumų jūrinio klimato juostos miškai

    Europa

    14

    0,27

    Šiaurės Amerika

    79

    0,27

    Naujoji Zelandija

    43

    0,27

    Pietų Amerika

    21

    0,27

    Vidutinių platumų žemyninio klimato juostos miškai

    Azija, Europa (≤ 20 m.)

    2

    0,27

    Azija, Europa (> 20 m.)

    14

    0,27

    Šiaurės ir Pietų Amerika (≤ 20 m.)

    7

    0,27

    Šiaurės ir Pietų Amerika (> 20 m.)

    16

    0,27

    Vidutinių platumų kalnų sistemos

    Azija, Europa (≤ 20 m.)

    12

    0,27

    Azija, Europa (> 20 m.)

    16

    0,27

    Šiaurės ir Pietų Amerika (≤ 20 m.)

    6

    0,27

    Šiaurės ir Pietų Amerika (> 20 m.)

    6

    0,27

    Subarktinė

    Subarktiniai spygliuočių miškai

    Azija, Europa, Šiaurės Amerika

    12

    0,24

    Subarktinė miškatudrė

    Azija, Europa, Šiaurės Amerika (≤ 20 m.)

    0

    0,24

    Azija, Europa, Šiaurės Amerika (> 20 m.)

    2

    0,24

    Subarktinės kalnų sistemos

    Azija, Europa, Šiaurės Amerika (≤ 20 m.)

    2

    0,24

    Azija, Europa, Šiaurės Amerika (> 20 m.)

    6

    0,24


    17   lentelė

    Miškų žemei (išskyrus miškų plantacijas), kurioje medžių lajos danga užima daugiau kaip 30 % miško ploto, taikomos anglies sankaupų augmenijoje vertės

    Sritis

    Ekologinė juosta

    Žemynas

    CVEG (tonų anglies hektarui)

    Ekvatorinė (pusiaujo)

    Drėgnieji visžaliai atogrąžų miškai

    Afrika

    204

    Šiaurės ir Pietų Amerika

    198

    Azija (žemyninė dalis)

    185

    Azija (salos)

    230

    Sezoniškai drėgni atogrąžų lapuočių miškai

    Afrika

    156

    Šiaurės ir Pietų Amerika

    133

    Azija (žemyninė dalis)

    110

    Azija (salos)

    174

    Sausieji subekvatoriniai miškai

    Afrika

    77

    Šiaurės ir Pietų Amerika

    131

    Azija (žemyninė dalis)

    83

    Azija (salos)

    101

    Ekvatorinės (pusiaujo) kalnų sistemos

    Afrika

    77

    Šiaurės ir Pietų Amerika

    94

    Azija (žemyninė dalis)

    88

    Azija (salos)

    130

    Subtropinė

    Drėgnieji (humidinio klimato) subtropiniai

    Šiaurės ir Pietų Amerika

    132

    Azija (žemyninė dalis)

    109

    Azija (salos)

    173

    Sausieji subtropiniai miškai

    Afrika

    88

    Šiaurės ir Pietų Amerika

    130

    Azija (žemyninė dalis)

    82

    Azija (salos)

    100

    Subtropinės stepės

    Afrika

    46

    Šiaurės ir Pietų Amerika

    53

    Azija (žemyninė dalis)

    41

    Azija (salos)

    47

    Vidutinių platumų

    Vidutinių platumų jūrinio klimato juostos miškai

    Europa

    84

    Šiaurės Amerika

    406

    Naujoji Zelandija

    227

    Pietų Amerika

    120

    Vidutinių platumų žemyninio klimato juostos miškai

    Azija, Europa (≤ 20 m.)

    27

    Azija, Europa (> 20 m.)

    87

    Šiaurės ir Pietų Amerika (≤ 20 m.)

    51

    Šiaurės ir Pietų Amerika (> 20 m.)

    93

    Vidutinių platumų kalnų sistemos

    Azija, Europa (≤ 20 m.)

    75

    Azija, Europa (> 20 m.)

    93

    Šiaurės ir Pietų Amerika (≤ 20 m.)

    45

    Šiaurės ir Pietų Amerika (> 20 m.)

    93

    Subarktinė

    Subarktiniai spygliuočių miškai

    Azija, Europa, Šiaurės Amerika

    53

    Subarktinė miškatudrė

    Azija, Europa, Šiaurės Amerika (≤ 20 m.)

    26

    Azija, Europa, Šiaurės Amerika (> 20 m.)

    35

    Subarktinės kalnų sistemos

    Azija, Europa, Šiaurės Amerika (≤ 20 m.)

    32

    Azija, Europa, Šiaurės Amerika (> 20 m.)

    53


    18   lentelė

    Miškų plantacijoms taikomos anglies sankaupų augmenijoje vertės

    Sritis

    Ekologinė juosta

    Žemynas

    CVEG

    (tonų anglies hektarui)

    R

    Ekvatorinė (pusiaujo)

    Drėgnieji visžaliai atogrąžų miškai

    Afrika, plačialapių, > 20 m.

    87

    0,24

    Afrika, plačialapių, ≤ 20 m.

    29

    0,24

    Afrika, pušų (Pinus spp.), > 20 m.

    58

    0,24

    Afrika, pušų (Pinus spp.), ≤ 20 m.

    17

    0,24

    Šiaurės ir Pietų Amerika, eukaliptų (Eucalyptus spp.)

    58

    0,24

    Šiaurės ir Pietų Amerika, pušų (Pinus spp.)

    87

    0,24

    Šiaurės ir Pietų Amerika, didžiųjų tikmedžių (Tectona grandis)

    70

    0,24

    Šiaurės ir Pietų Amerika, kitų plačialapių

    44

    0,24

    Azija, plačialapių

    64

    0,24

    Azija, kitos

    38

    0,24

    Sezoniškai drėgni atogrąžų lapuočių miškai

    Afrika, plačialapių, > 20 m.

    44

    0,24

    Afrika, plačialapių, ≤ 20 m.

    23

    0,24

    Afrika, pušų (Pinus spp.), > 20 m.

    35

    0,24

    Afrika, pušų (Pinus spp.), ≤ 20 m.

    12

    0,24

    Šiaurės ir Pietų Amerika, eukaliptų (Eucalyptus spp.)

    26

    0,24

    Šiaurės ir Pietų Amerika, pušų (Pinus spp.)

    79

    0,24

    Šiaurės ir Pietų Amerika, didžiųjų tikmedžių (Tectona grandis)

    35

    0,24

    Šiaurės ir Pietų Amerika, kitų plačialapių

    29

    0,24

    Azija, plačialapių

    52

    0,24

    Azija, kitos

    29

    0,24

    Sausieji subekvatoriniai miškai

    Afrika, plačialapių, > 20 m.

    21

    0,28

    Afrika, plačialapių, ≤ 20 m.

    9

    0,28

    Afrika, pušų (Pinus spp.) > 20 m.

    18

    0,28

    Afrika, pušų (Pinus spp.), ≤ 20 m.

    6

    0,28

    Šiaurės ir Pietų Amerika, eukaliptų (Eucalyptus spp.)

    27

    0,28

    Šiaurės ir Pietų Amerika, pušų (Pinus spp.)

    33

    0,28

    Šiaurės ir Pietų Amerika, didžiųjų tikmedžių (Tectona grandis)

    27

    0,28

    Šiaurės ir Pietų Amerika, kitų plačialapių

    18

    0,28

    Azija, plačialapių

    27

    0,28

    Azija, kitos

    18

    0,28

    Subekvatoriniai krūmynai

    Afrika, plačialapių

    6

    0,27

    Afrika, pušų (Pinus spp.), > 20 m.

    6

    0,27

    Afrika, pušų (Pinus spp.), ≤ 20 m.

    4

    0,27

    Šiaurės ir Pietų Amerika, eukaliptų (Eucalyptus spp.)

    18

    0,27

    Šiaurės ir Pietų Amerika, pušų (Pinus spp.)

    18

    0,27

    Šiaurės ir Pietų Amerika, didžiųjų tikmedžių (Tectona grandis)

    15

    0,27

    Šiaurės ir Pietų Amerika, kitų plačialapių

    9

    0,27

    Azija, plačialapių

    12

    0,27

    Azija, kitos

    9

    0,27

    Ekvatorinės (pusiaujo) kalnų sistemos

    Afrika, plačialapių, > 20 m.

    31

    0,24

    Afrika, plačialapių, ≤ 20 m.

    20

    0,24

    Afrika, pušų (Pinus spp.), > 20 m.

    19

    0,24

    Afrika, pušų (Pinus spp.), ≤ 20 m.

    7

    0,24

    Šiaurės ir Pietų Amerika, eukaliptų (Eucalyptus spp.)

    22

    0,24

    Šiaurės ir Pietų Amerika, pušų (Pinus spp.)

    29

    0,24

    Šiaurės ir Pietų Amerika, didžiųjų tikmedžių (Tectona grandis)

    23

    0,24

    Šiaurės ir Pietų Amerika, kitų plačialapių

    16

    0,24

    Azija, plačialapių

    28

    0,24

    Azija, kitos

    15

    0,24

    Subtropinė

    Drėgnieji (humidinio klimato) subtropiniai miškai

    Šiaurės ir Pietų Amerika, eukaliptų (Eucalyptus spp.)

    42

    0,28

    Šiaurės ir Pietų Amerika, pušų (Pinus spp.)

    81

    0,28

    Šiaurės ir Pietų Amerika, didžiųjų tikmedžių (Tectona grandis)

    36

    0,28

    Šiaurės ir Pietų Amerika, kitų plačialapių

    30

    0,28

    Azija, plačialapių

    54

    0,28

    Azija, kitos

    30

    0,28

    Sausieji subtropiniai miškai

    Afrika, plačialapių, > 20 m.

    21

    0,28

    Afrika, plačialapių, ≤ 20 m.

    9

    0,32

    Afrika, pušų (Pinus spp.), > 20 m.

    19

    0,32

    Afrika, pušų (Pinus spp.), ≤ 20 m.

    6

    0,32

    Šiaurės ir Pietų Amerika, eukaliptų (Eucalyptus spp.)

    34

    0,32

    Šiaurės ir Pietų Amerika, pušų (Pinus spp.)

    34

    0,32

    Šiaurės ir Pietų Amerika, didžiųjų tikmedžių (Tectona grandis)

    28

    0,32

    Šiaurės ir Pietų Amerika, kitų plačialapių

    19

    0,32

    Azija, plačialapių

    28

    0,32

    Azija, kitos

    19

    0,32

    Subtropinės stepės

    Afrika, plačialapių

    6

    0,32

    Afrika, pušų (Pinus spp.), > 20 m.

    6

    0,32

    Afrika, pušų (Pinus spp.), ≤ 20 m.

    5

    0,32

    Šiaurės ir Pietų Amerika, eukaliptų (Eucalyptus spp.)

    19

    0,32

    Šiaurės ir Pietų Amerika, pušų (Pinus spp.)

    19

    0,32

    Šiaurės ir Pietų Amerika, didžiųjų tikmedžių (Tectona grandis)

    16

    0,32

    Šiaurės ir Pietų Amerika, kitų plačialapių

    9

    0,32

    Azija, plačialapių > 20 m.

    25

    0,32

    Azija, plačialapių, ≤ 20 m.

    3

    0,32

    Azija, spygliuočių > 20 m.

    6

    0,32

    Azija, spygliuočių, ≤ 20 m.

    34

    0,32

    Subtropinių kalnų sistemos

    Afrika, plačialapių, > 20 m.

    31

    0,24

    Afrika, plačialapių, ≤ 20 m.

    20

    0,24

    Afrika, pušų (Pinus spp.), > 20 m.

    19

    0,24

    Afrika, pušų (Pinus spp.), ≤ 20 m.

    7

    0,24

    Šiaurės ir Pietų Amerika, eukaliptų (Eucalyptus spp.)

    22

    0,24

    Šiaurės ir Pietų Amerika, pušų (Pinus spp.)

    34

    0,24

    Šiaurės ir Pietų Amerika, didžiųjų tikmedžių (Tectona grandis)

    23

    0,24

    Šiaurės ir Pietų Amerika, kitų plačialapių

    16

    0,24

    Azija, plačialapių

    28

    0,24

    Azija, kitos

    15

    0,24

    Vidutinių platumų

    Vidutinių platumų jūrinio klimato juostos miškai

    Azija, Europa, plačialapių, > 20 m.

    60

    0,27

    Azija, Europa, plačialapių, ≤ 20 m.

    9

    0,27

    Azija, Europa, spygliuočių, > 20 m.

    60

    0,27

    Azija, Europa, spygliuočių, ≤ 20 m.

    12

    0,27

    Šiaurės Amerika

    52

    0,27

    Naujoji Zelandija

    75

    0,27

    Pietų Amerika

    31

    0,27

    Vidutinių platumų žemyninio klimato juostos miškai ir kalnų sistemos

    Azija, Europa, plačialapių, > 20 m.

    60

    0,27

    Azija, Europa, plačialapių, ≤ 20 m.

    4

    0,27

    Azija, Europa, spygliuočių, > 20 m.

    52

    0,27

    Azija, Europa, spygliuočių, ≤ 20 m.

    7

    0,27

    Šiaurės Amerika

    52

    0,27

    Pietų Amerika

    31

    0,27

    Subarktinė

    Subarktiniai spygliuočių miškai ir kalnų sistemos

    Azija, Europa, > 20 m.

    12

    0,24

    Azija, Europa, ≤ 20 m.

    1

    0,24

    Šiaurės Amerika

    13

    0,24

    Subarktinė miškatundrė

    Azija, Europa, > 20 m.

    7

    0,24

    Azija, Europa, ≤ 20 m.

    1

    0,24

    Šiaurės Amerika

    7

    0,24


    (1)  nt = netaikoma; šiais atvejais FMG ir FI veiksniai netaikomi, o SOC apskaičiuoti gali būti taikoma ši taisyklė: SOC = SOCST × FLU


    Top