EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Csalás elleni küzdelem – Együttműködés az EU és Svájc között

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:

Együttműködési megállapodás egyrészről az Európai Közösség és annak tagállamai, másrészről a Svájci Államszövetség közötti, a csalás és a pénzügyi érdekeiket sértő egyéb jogellenes tevékenység elleni küzdelemről

2009/127/EK határozat az egyrészről az Európai Közösség és annak tagállamai, másrészről a Svájci Államszövetség közötti, a csalás és a pénzügyi érdekeiket sértő egyéb jogellenes tevékenység elleni küzdelemről szóló együttműködési megállapodás megkötéséről

MI A MEGÁLLAPODÁS ÉS A HATÁROZAT CÉLJA?

  • A megállapodás biztosítja az EU (és az uniós országok), valamint Svájc közötti közigazgatási együttműködés és kölcsönös bűnügyi jogsegély jogalapját a csalás és a szerződő felek pénzügyi érdekeinek kárt okozó minden egyéb illegális tevékenység ellen folytatott küzdelem céljából.
  • A határozat jóváhagyja a megállapodást az EU nevében. Tartalmaz továbbá közös nyilatkozatokat a pénzmosásról és a Svájci Államszövetségnek az Eurojusttal és, amennyiben lehetséges, az Európai Igazságügyi Hálózattal való együttműködéséről.

FŐBB PONTOK

Alkalmazandó ügyek

A megállapodás a csalás és a felek pénzügyi érdekeit sértő jogellenes tevékenység megelőzésére, felderítésére, kivizsgálására, üldözésére, valamint igazgatási és bűnügyi eszközökkel történő visszaszorítására, valamint a jogellenes tevékenységekből származó tartozások és jogalap nélkül felvett összegek behajtására vonatkozik. A következőkre terjed ki:

  • a vám- és a mezőgazdasági jogszabályokat sértő árukereskedelem;
  • a hozzáadottérték-adóra, a különleges fogyasztási adóra és a jövedéki adóra vonatkozó adójogszabályokat sértő kereskedelem;
  • a felek költségvetéséből, például támogatásokból és visszatérítésekből származó pénzeszközök megszerzése vagy visszatartása, beleértve e pénzeszközöknek az eredeti rendeltetésüktől eltérő célokra való felhasználását;
  • közbeszerzési szerződések odaítélése.

A pénzmosás is a megállapodás alkalmazási körébe tartozik olyan bűncselekmények esetében, amelyek hat hónapnál hosszabb szabadságvesztéssel járnának. A közvetlen adók nem tartoznak e megállapodás alkalmazási körébe.

A segítségnyújtást nem lehet megtagadni abban az esetben, ha az ügyet csak az egyik fél minősíti adózással kapcsolatos bűncselekménynek, vagy ha a felek járulékra, kiadásra, szabályozásra vagy egy cselekmény jogi minősítésére vonatkozó jogszabályai eltérőek.

Megerősített igazgatási segítségnyújtás

Az igazgatási segítségnyújtási intézkedések a következő intézkedéseket és feltételeket tartalmazzák:

  • A megállapodás más megállapodásból eredő kötelezettségeket nem érint;
  • A megállapodást a felek a nemzeti jog alapján rájuk ruházott hatáskör keretei között alkalmazzák;
  • Mindegyik fél kijelöl egy központi szolgálatot az igazgatási segítségnyújtás iránti megkeresések kezelésére;
  • A segítségnyújtás tartalmazhat tájékoztatás, megfigyelés és nyomozás iránti kérelmeket;
  • Önkéntes segítségnyújtás előzetes megkeresés nélkül lehetséges – az információkat adó hatóság annak felhasználását feltételekhez kötheti.

Különös együttműködés

Az együttműködés különös formái a következőket tartalmazzák:

  • közös határokon átnyúló műveletek az áruk behozatala, azok kivitele és továbbítása tekintetében;
  • közös különleges nyomozócsoportok;
  • összekötő tisztviselők kirendelése más szerződő felekhez.

Kölcsönös jogsegély

Jogsegély a következő esetekben nyújtható:

  • a közigazgatási hatóságok által indított eljárásokban olyan cselekmények miatt, amelyek legalább az egyik fél nemzeti jogszabályai alapján szabálysértésként büntetendők, ha a határozat ellen büntetőügyekben is hatáskörrel rendelkező bíróság előtt van helye jogorvoslatnak;
  • a büntetőeljáráshoz kapcsolódó polgári jogi igények tekintetében, amennyiben a büntetőbíróság még nem hozott végleges határozatot a büntetőeljárásban;
  • olyan cselekmények vagy jogsértések tekintetében, amelyért a megkereső fél államában jogi személy vonható felelősségre;
  • bűncselekményekből származó eszközök és dolgok lefoglalására és elkobzására irányuló nyomozásokban és eljárásokban.

A megállapodás részletezi a segítségnyújtás iránti kérelem benyújtása során követendő lépéseket, ideértve a postai úton történő kézbesítést is.

A házkutatásra és lefoglalásra irányuló jogsegély iránti megkeresés a következő feltételektől függ:

  • a jogsegély iránti megkeresés alapjául szolgáló cselekmény mindkét fél jogszabályai alapján szabadságvesztéssel vagy olyan szabadságelvonással járó intézkedéssel büntetendő, amelynek maximális időtartama legalább hat hónap, vagy az egyik fél jogszabályai alapján ugyanilyen büntetéssel és a másik fél jogszabályai alapján olyan szabálysértésként büntetendő, amely büntetőeljáráshoz vezethet;
  • a jogsegély iránti megkeresésnek összeegyeztethetőnek kell lennie a megkeresett fél jogszabályaival.

Banki és pénzügyi információ

A megállapodás kiterjed az érintett felek területén vezetett számlákkal kapcsolatos banki és pénzügyi információkra is. Banktitokra való hivatkozással egyik fél sem utasíthatja vissza az együttműködést egy jogsegély iránti megkereséssel kapcsolatban.

Vegyes bizottság

A felek képviselőiből, valamint az EU-t képviselő Európai Bizottságból álló vegyes bizottság alkalmazza a megállapodást és rendezi a felek közötti vitás kérdéseket.

MIKORTÓL HATÁLYOS A MEGÁLLAPODÁS?

A megállapodás 2009. március 8. óta hatályos.

Az egyes országok általi megerősítés dátuma megtekinthető a megállapodás európai tanácsi weboldalán.

Ezenkívül számos uniós ország nyilatkozatokat fogadott el, amelynek értelmében „a megállapodás hatálybalépéséig magára nézve kötelezőnek tekinti a megállapodást az ugyanezen nyilatkozatot megtevő másik szerződő féllel való kapcsolataiban”.

HÁTTÉR

További információkért lásd még:

FŐ DOKUMENTUMOK

Együttműködési megállapodás egyrészről az Európai Közösség és annak tagállamai, másrészről a Svájci Államszövetség közötti, a csalás és a pénzügyi érdekeiket sértő egyéb jogellenes tevékenység elleni küzdelemről (HL L 46., 2009.2.17., 8–35. o.)

A Tanács 2009/127/EK határozata (2008. december 18.) az egyrészről az Európai Közösség és annak tagállamai, másrészről a Svájci Államszövetség közötti, a csalás és a pénzügyi érdekeiket sértő egyéb jogellenes tevékenység elleni küzdelemről szóló együttműködési megállapodás megkötéséről (HL L 46., 2009.2.17., 6–7. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Értesítés az egyrészről az Európai Közösség és annak tagállamai, másrészről a Svájci Államszövetség közötti, a csalás és a pénzügyi érdekeiket sértő egyéb jogellenes tevékenység elleni küzdelemről szóló együttműködési megállapodásnak az Európai Közösség és a Svájci Államszövetség közötti, a megállapodás 44. cikkének (3) bekezdése alapján történő alkalmazásáról (HL L 177., 2009.7.8., 7. o.)

Egyezmény a Tanács által az Európai Unióról szóló szerződés 34. cikkének megfelelően létrehozott, az Európai Unió tagállamai közötti kölcsönös bűnügyi jogsegélyről – A Tanács nyilatkozata a 10. cikk (9) bekezdéséről – Az Egyesült Királyság nyilatkozata a 20. cikkről (HL C 197., 2000.7.12., 3–23. o.)

utolsó frissítés 14.07.2020

Top