Sustav trgovanja emisijama EU-a
SAŽETAK DOKUMENTA:
Direktiva 2003/87/EZ o uspostavi sustava trgovanja emisijskim jedinicama stakleničkih plinova unutar Europske unije
ČEMU SLUŽI OVA DIREKTIVA?
- Njome se utvrđuje sustav Europske unije (EU) za trgovanje emisijama (ETS). To je temelj politike EU-a za rješavanje problema klimatskih promjena smanjenjem emisija stakleničkih plinova na način koji je učinkovit u troškovnom i gospodarskom smislu. Temelji se na načelu ograniči i trguj*.
- Izvorno se zakonodavstvo nekoliko puta izmijenilo u skladu s razvojem sustava. Najnovije promjene donesene su u Direktivi (EU) 2023/958 i Direktivi (EU) 2023/959 u sklopu inicijative EU-a „Spremni za 55 %” čiji je cilj osigurati da su politike EU-a u skladu s klimatskim ciljevima i obvezama Europskog zakona o klimi u skladu s Europskim zelenim planom i Pariškim sporazumom.
KLJUČNE TOČKE
Trenutačna (četvrta) faza ETS-a traje od 2021. do 2030. EU je za to razdoblje utvrdio novi, povećani cilj za smanjenje emisija stakleničkih plinova za 62 % u usporedbi s razinama iz 2005.
Sustav se primjenjuje na:
- elektrane;
- širok opseg energetski intenzivnih industrijskih sektora;
- letove unutar EU-a i Europskog gospodarskog prostora (EGP) te letove u Švicarsku i Ujedinjenu Kraljevinu;
- pomorski promet (obveze predaje postupno će se uvesti između 2024. i 2026.);
- emisije:
- ugljikova dioksida (CO2),
- dušikova oksida
- perfluorougljika
- metana.
Uspostavljen je novi zasebni, samostalni ETS za obuhvaćanje zgrada, cestovnog prijevoza i goriva za dodatne sektore koji odgovaraju industrijskim aktivnostima koje nisu obuhvaćene postojećim ETS-om.
Emisijske jedinice
- Od 1. siječnja 2005. operateri koji izvršavaju aktivnosti obuhvaćene zakonodavstvom morali su svake godine predati odgovarajući broj emisijskih jedinica koji pokriva njihove emisije stakleničkih plinova iz prethodne godine (jedna emisija po toni (CO2); ili jednakovrijedna količina drugih snažnih stakleničkih plinova).
- Ukupna količina emisijskih jedinica izdanih u EU-u svake godine postupno se smanjuje: za 1,74 % između 2013. i 2020. te za 2,2 % između 2021. i 2023. Između 2024. i 2027. smanjit će se za 4,3 % godišnje, a od 2028. za 4,4 % godišnje.
- Sustav besplatnih emisijskih jedinica izmijenjen je kako bi se odgovorilo na pitanje istjecanja ugljika* fokusiranjem na sektore kojima prijeti premještanje proizvodnje izvan EU-a. U tom pogledu:
- besplatne emisijske jedinice postupno će se ukidati na temelju viših stopa smanjenja;
- uspostavljen je mehanizam za graničnu prilagodbu emisija ugljika (poznat kao CBAM) (to je sustav cijena ugljika koji se primjenjuje na energetski intenzivne proizvode uvezene u EU – dodjela besplatnih emisijskih jedinica u ETS-u postupno će se ukinuti do 2034. za sektore obuhvaćene mehanizmom za graničnu prilagodbu emisija ugljika).
Sektor zrakoplovstva
- Do kraja 2026. cijene ugljika EU-a primjenjivat će se na letove unutar EU-a/EGP-a te letove u Švicarsku i Ujedinjenu Kraljevinu, zadržavajući trenutačni ograničeni geografski opseg za međunarodnu primjenu pravila. Do 1. srpnja 2026., Europska Komisija mora podnijeti izvješće o procjeni integriteta Programa za neutralizaciju i smanjenje emisija ugljika za međunarodno zrakoplovstvo (CORSIA) koji je uspostavila Međunarodna organizacija za civilno zrakoplovstvo. Izvješće mora biti popraćeno zakonodavnim prijedlogom koji održava ili proširuje područje primjene ETS-a na letove s obzirom na integritet i ambiciju programa CORSIA u pogledu ciljeva iz Pariškog sporazuma. CORSIA će se primjenjivati na izvaneuropske letove u zemlje koje sudjeluju u programu CORSIA iz njih.
- Ažurirana pravila ubrzavaju provedbu načela onečišćivač plaća* postupnim ukidanjem besplatnih emisijskih jedinica za sektor zrakoplovstva s potpunim dražbovanjem u 2026.
- Od 1. siječnja 2024. do 31. prosinca 2030. 20 milijuna emisijskih jedinica bit će rezervirano kao poticaj operatorima zrakoplova da se odmaknu od uporabe fosilnih goriva.
Zasebni sustav trgovanja emisijama za zgrade, cestovni prijevoz i dodatne sektore
S ciljem poticanja smanjenja emisija u sektorima cestovnog prijevoza i zgrada – koji nisu bili obuhvaćeni postojećim ETS-om – suzakonodavci su se složili uspostaviti, od 2027., zasebni, ali paralelni ETS za emisije iz goriva koja izgaraju u relevantnim sektorima. Za razliku od postojećeg ETS-a, tzv. ETS2 točku regulacije premješta uzvodno, odnosno na obveznike plaćanja trošarina na energiju (poput trošarinskih skladišta i opskrbljivača gorivom), a ne na krajnje potrošače goriva. Regulirani subjekti obuhvaćeni ETS-om 2 trebali bi predati emisijske jedinice za svoje verificirane emisije koje odgovaraju količinama goriva puštenima u potrošnju. Iako će predaja emisijskih jedinica prema ETS2 započeti tek 2028. za emisije iz 2027., praćenje i izvješćivanje o emisijama počet će od 1. siječnja 2025. Emisijske jedinica u ETS2 neće biti zamjenjive s emisijskim jedinicama kojima se trguje u postojećem ETS-u i bit će stavljene na tržište samo putem dražbe (bez dodjele besplatnih emisijskih jedinica). Ukupna količina emisijskih jedinica izdanih u ETS-u 2 smanjivat će se godišnje: za 5,10 % na početku sustava te za 5,38 % od 2028.
Mehanizmi financiranja s niskim udjelom ugljika
- Fond za modernizaciju pruža potporu investicijskim projektima za modernizaciju u energetskom sektoru i širim energetskim sustavima u državama članicama EU-a s bruto domaćim proizvodom (BDP) po stanovniku 2013. po tržišnom tečaju nižim od 60 % prosjeka EU-a. Dodane su tri države članice s nižim dohotkom čiji je bruto domaći proizvod po stanovniku prema tržišnim cijenama bio ispod 75 % prosjeka EU-a od 2016. do 2018.
- Fond za inovacije podupire demonstraciji inovativnih tehnologija i naprednoj inovaciji u sektorima obuhvaćenim sustavom EU-a za trgovanje emisijama, uključujući inovativne obnovljive izvore energije, hvatanje i upotrebu ugljika te skladištenje energije s jačim fokusom na povećanje novih tehnologija.
- Socijalni fond za klimatsku politiku uspostavljen Uredbom (EU) 2023/955 (vidjeti sažetak) pratit će uvođenje cijene ugljika u sektorima zgrada i cestovnog prijevoza i osigurati namjenska sredstva državama članicama za potporu najpogođenijim ranjivim skupinama, posebno kućanstvima u području energetskog ili prometnog siromaštva i mikropoduzećima.
Uloga države članice
Države članice odgovorne su za sljedeće zadaće:
- dodjelu emisijskih jedinica;
- osiguravanje da operatori, operatori zrakoplova, brodarske kompanije i regulirani subjekti prate svoje emisije i izvješćuju o njima godišnje te predaju određeni broj emisijskih jedinica jednak njihovim ukupnim emisijama tijekom prethodne kalendarske godine;
- prodaju na dražbi svih emisijskih jedinica koje nisu besplatno dodijeljene ili stavljene u rezervu za stabilnost tržišta;
- odluku o tome kako će koristiti prihod od prodaje u klimatske, energetske i društvene svrhe;
- dostavu godišnjeg izvješća o primjeni zakonodavstva Komisiji;
- osiguranje da se emisijske jedinice mogu prenositi između postrojenja u EU-u i u zemlje izvan EU-a u kojima su emisijske jedinice priznate;
- određivanje učinkovitih kazni za svako kršenje zakona.
Pravila o dražbi emisijskih jedinica
- Delegiranim aktom, Uredbom (EU) 2023/2830, dopunjuje se Direktiva 2003/87/EZ o utvrđivanju pravila o vremenskom rasporedu, upravljanju i drugim aspektima dražbi emisijskih jedinica. Njom se izvan snage stavljaju i zamjenjuju pravila prethodno utvrđena u Uredbi (EU) br. 1031/2010, uzimajući u obzir nova pravila i elemente uvedene u Direktivi 2003/87/EZ, kao što je proširenje područja primjene postojećeg ETS-a na pomorski promet i uvođenje novog i zasebnog ETS-a za zgrade, cestovni prijevoza i industrijske aktivnosti koje nisu obuhvaćene postojećim ETS-om.
- Delegirana uredba (EU) 2023/2830 bavi se aspektima kao što su:
- koncepcija dražbi (proizvodi na dražbi, oblik dražbe, podnošenje i povlačenje ponuda, konačna dražbovna cijena i rješavanje povezanih ponuda),
- kalendari dražbi (vremenski raspored, učestalost i raspoređivanje količine emisijskih jedinica, okolnosti koje sprečavaju provođenje dražbi, godišnje količine emisijskih jedinica za prodaju na dražbi),
- pristup dražbama,
- imenovanje dražbovatelja i povezane zadaće,
- prodaja emisijskih jedinica na dražbi za inovacijski fond, modernizacijski fond, mehanizam za oporavak i otpornost te socijalni fond za klimatsku politiku,
- postupak poništenja emisijskih jedinica,
- imenovanje zajedničke dražbovne platforme i usluge koje platforma pruža državama članicama i Komisiji,
- imenovanje i zadaće zasebnih dražbovnih platformi (kada država članica ne sudjeluje u imenovanju zajedničke dražbovne platforme),
- izvješćivanje o transakcijama,
- plaćanje i prijenos prihoda od prodaje na dražbi,
- isporuka emisijskih jedinica prodanih na dražbi,
- upravljanje jamstvom,
- naknade i troškovi,
- nadzor dražbe, korektivne mjere i sankcije,
- transparentnost i povjerljivost.
Uloga Komisije
Komisija:
- predstavlja Europskom parlamentu i Vijeću Europske unije godišnje izvješće o provedbi sustava EU-a za trgovanje emisijama i pratećim klimatskim i energetskim politikama;
- ovlaštena je definirati tehničke propise potrebne za provedbu osnovnog zakonodavstva;
- vodi neovisni registar i dnevnik transakcija u kojem se bilježi vlasništvo, izdavanje, prijenos i poništenje emisijskih jedinica.
Svake godine Europsko nadzorno tijelo za vrijednosne papire i tržišta kapitala predstavlja procjenu funkcioniranja tržišta ugljikom EU-a.
OTKAD SE PRIMJENJUJU TA PRAVILA?
- Direktiva 2003/87/EZ trebala se prenijeti u nacionalno pravo 31. prosinca 2003.
- Države članice moraju do 31. prosinca 2023. u nacionalno zakonodavstvo prenijeti izmjene uvedene revizijom Direktive (EU) 2023/958 i Direktive (EU) 2023/959 o stacionarnim postrojenjima, zrakoplovstvu i pomorskom prometu.
- Unatoč tome, države članice morat će primjenjivati nekoliko odredbi u vezi s dodjelom besplatnih emisijskih jedinica tek od 1. siječnja 2026.
- Rok za prijenos pravila novog ETS-a za zgrade, cestovni prijevoz i dodatne sektore je 30. lipnja 2024.
POZADINA
KLJUČNI POJMOVI
Načelo ograniči i trguj. EU ETS djeluje na ovom načelu. Granica se postavlja na cijeli iznos određenih stakleničkih plinova koje mogu emitirati tvornice, elektrane i druga postrojenja u sustavu. Granica se smanjuje s vremenom kako bi se cjelokupne emisije stakleničkih smanjile. Sustav omogućuje trgovinu emisijskim jedinicama na način da cjelokupne emisije postrojenja i operatera zrakoplova ostanu unutar granice i da se poduzmu najisplativije mjere kako bi se smanjile emisije.
Istjecanje ugljika. Istjecanje ugljika odnosi se na situaciju do koje bi moglo doći ako bi, zbog troškova povezanih s klimatskim politikama, poduzeća prenijela proizvodnju u druge zemlje s blažim ograničenjima emisija. To bi moglo dovesti do povećanja njihovih ukupnih emisija. Rizik od istjecanja ugljika može biti veći u određenim energetski intenzivnim industrijama.
Načelo onečišćivač plaća. Tim se načelom od onečišćivača zahtijeva da snose troškove onečišćenja koje su uzrokovali.
GLAVNI DOKUMENT
Direktiva 2003/87/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 13. listopada 2003. o uspostavi sustava trgovanja emisijskim jedinicama stakleničkih plinova unutar Zajednice i o izmjeni Direktive Vijeća 96/61/EZ (SL L 275, 25.10.2003., str. 32.–46.)
Sukcesivne izmjene i dopune Direktive 2003/87/EZ uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.
VEZANI DOKUMENTI
Uredba (EU) 2023/955 Europskog parlamenta i Vijeća od 10. svibnja 2023. o uspostavi Socijalnog fonda za klimatsku politiku i o izmjeni Uredbe (EU) 2021/1060 (SL L 130, 16.5.2023., str. 1.–51.)
Delegirana uredba Komisije (EU) 2023/2830 od 17. listopada 2023. o dopuni Direktive 2003/87/EZ Europskog parlamenta i Vijeća utvrđivanjem pravila o vremenskom rasporedu, upravljanju i drugim aspektima dražbi emisijskih jedinica stakleničkih plinova (SL L, 2023/2830, 20.12.2023.)
Uredba (EU) 2021/1119 Europskog parlamenta i Vijeća od 30. lipnja 2021. o uspostavi okvira za postizanje klimatske neutralnosti i o izmjeni uredaba (EZ) br. 401/2009 i (EU) 2018/1999 („Europski zakon o klimi”) (SL L 243, 9.7.2021., str. 1.–17.)
Odluka Vijeća (EU) 2020/954 od 25. lipnja 2020. o stajalištu koje treba zauzeti u ime Europske unije u okviru Međunarodne organizacije civilnog zrakoplovstva u pogledu obavješćivanja o dobrovoljnom sudjelovanju u Programu za neutralizaciju i smanjenje emisija ugljika za međunarodno zrakoplovstvo (CORSIA) od 1. siječnja 2021. i o opciji odabranoj za izračun zahtjevâ u vezi s neutralizacijom za operatore zrakoplova tijekom razdoblja 2021.–2023. (SL L 212, 3.7.2020., str. 14.–17.)
Provedbena uredba Komisije (EU) 2019/1842 od 31. listopada 2019. o utvrđivanju pravila za primjenu Direktive 2003/87/EZ Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu dodatnih aranžmana za prilagodbe dodjele besplatnih emisijskih jedinica zbog promjena razine aktivnosti (SL L 282, 4.11.2019., str. 20.–24.)
Vidjeti pročišćeni tekst.
Posljednje ažuriranje 21.03.2024