EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Smanjenje interferencije između električnih i elektroničkih uređaja

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Direktiva 2014/30/EU o usklađivanju zakonodavstava država članica EU-a u odnosu na elektromagnetsku kompatibilnost

ČEMU SLUŽI OVA DIREKTIVA?

  • Ima za cilj osigurati da električna i elektronička oprema bude u skladu s odgovarajućom razinom elektromagnetske kompatibilnosti u Europskoj uniji (EU).
  • Njome se utvrđuju jedinstvena pravila kojima se osigurava da oprema ne stvara štetne elektromagnetske smetnje te da je oprema sposobna normalno raditi bez pada kvalitete u prisutnosti elektromagnetske smetnje.
  • U odnosu na elektromagnetsku kompatibilnost također jamči slobodno kretanje električne i elektroničke opreme unutar unutarnjeg tržišta EU-a.
  • Direktivom 2014/30/EU revidira se i stavlja izvan snage Direktiva 2004/108/EZ.

KLJUČNE TOČKE

Područje primjene

  • Oprema koju obuhvaća ova direktiva uključuje i nepokretne instalacije i druge uređaje.
  • Ne primjenjuje se na:
    • radijsku opremu obuhvaćenu područjem primjene Direktive 2014/53/EU (vidjeti sažetak);
    • opremu za ocjenjivanje izrađenu po mjeri, namijenjenu za uporabu stručnjaka na mjestima za istraživanje i razvoj;
    • radijsku opremu koju koriste radioamateri osim ako je oprema stavljena na raspolaganje na tržištu;
    • samu po sebi neopasnu opremu;
    • određene vrste zračne opreme, uslijed izmjena i dopuna Uredbe (EU) 2018/1139 (vidjeti članak 137. te uredbe).
  • Direktiva se ne primjenjuje, ili se prestaje primjenjivati, u odnosu na osnovne zahtjeve o elektromagnetskoj kompatibilnosti, na opremu koja se nalazi u okviru direktive, gdje su ti zahtjevi u potpunosti ili djelomično utvrđeni na određeniji način drugim zakonodavstvom EU-a.

Uređaji

Direktiva definira odgovornosti proizvođača, uvoznika i distributera u skladu s prodajom elektromagnetskih uređaja.

  • Svi uređaji (obuhvaćeni direktivom) koji se prodaju u EU-u moraju imati oznaku CE o sukladnosti kako bi pokazali da zadovoljavaju sve osnovne zahtjeve zakonodavstva EU-a.
  • Proizvođač najprije mora provesti ocjenjivanje sukladnosti i izraditi tehničku dokumentaciju za uređaje. Navedeno je obavezno za uređaje koji su stavljeni na tržište, ali ne za uređaje koje treba ugraditi u postojeću nepokretnu instalaciju.
  • Ako je dokazana sukladnost uređaja s propisanim zahtjevima, proizvođači sastavljaju EU izjavu o sukladnosti i stavljaju oznaku CE.
  • Uvoznici moraju provjeriti jesu li proizvođači ispravno proveli postupak ocjenjivanja sukladnosti te obavijestiti nacionalna nadležna tijela odgovorna za nadzor tržišta ako smatraju da uređaj nije u skladu s bitnim sigurnosnim zahtjevima. Također moraju osigurati da je proizvođač sastavio tehničku dokumentaciju, da uređaj nosi oznaku CE i da su uza nj priloženi traženi dokumenti i podaci.
  • Distributeri moraju provjeriti nosi li uređaj oznaku CE te jesu li uza nj priloženi potrebni dokumenti i podaci.
  • Sva potrebna dokumentacija mora se čuvati 10 godina.
  • Proizvođači, uvoznici i distributeri moraju pružiti podatke i dokumentaciju da pokažu sukladnost na jeziku koje nadležno nacionalno tijelo razumije bez teškoća.
  • Proizvođači i uvoznici moraju na uređajima naznačiti svoju poštansku adresu ili, gdje to nije moguće, na njihovoj ambalaži ili u dokumentu koji se isporučuje s uređajima.

Uz to, direktiva navodi na koji način nadležna nacionalna tijela moraju identificirati i spriječiti dostupnost onih uređaja koji nisu u skladu s njezinim sigurnosnim zahtjevima.

Nepokretne instalacije

Države članice EU-a utvrđuju nužna pravila za utvrđivanje osobe ili osoba odgovornih za utvrđivanje sukladnosti nepokretne instalacije.

Vodič za direktivu o elektromagnetskoj kompatibilnosti

Cilj vodiča za direktivu o elektromagnetskoj kompatibilnosti jest da pomaže pri zajedničkoj primjeni Direktive 2014/30/EU. Vodič nema pravnu težinu, ali bavi se brojnim praktičnim pitanjima koja zanimaju proizvođače i druge dionike.

OTKAD SE PRAVILA PRIMJENJUJU?

Direktiva se trebala prenijeti u nacionalno pravo do 19. travnja 2016. Ova se pravila primjenjuju od 20. travnja 2016.

POZADINA

Direktiva ažurira pravila EU-a vezana uz stavljanje elektromagnetske opreme na tržište. Dio je napora koji se ulažu u modernizaciju europskog zakonodavstva u širokom spektru industrijskih sektora kako bi se smanjila upravna opterećenja te utvrdila jednostavnija, jasnija i dosljednija pravila.

Za više informacija vidjeti:

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva 2014/30/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 26. veljače 2014. o usklađivanju zakonodavstava država članica u odnosu na elektromagnetsku kompatibilnost (preinačena) (SL L 96, 29.3.2014., str. 79.–106.).

Sukcesivne izmjene i dopune Direktive 2014/30/EU uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

VEZANI DOKUMENTI

Uredba (EU) 2019/1020 Europskog parlamenta i Vijeća od 20. lipnja 2019. o nadzoru tržišta i sukladnosti proizvoda i o izmjeni Direktive 2004/42/EZ i uredbi (EZ) br. 765/2008 i (EU) br. 305/2011 (SL L 169, 25.6.2019., str. 1.–44.).

Odluka br. 768/2008/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 9. srpnja 2008. o zajedničkom okviru za stavljanje na tržište proizvoda i o stavljanju izvan snage Odluke Vijeća 93/465/EEZ (SL L 218, 13.8.2008., str. 82.–128.)

Posljednje ažuriranje 26.07.2022

Top