Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Assotsieerimisleping Ukrainaga

 

KOKKUVÕTE:

otsus (EL) 2017/1247 ja otsus (EL) 2017/1248 Ukrainaga assotsieerimislepingu ELi nimel sõlmimise kohta

MIS ON OTSUSTE JA LEPINGU EESMÄRK?

  • Nõukogu otsustega (EL) 2017/1247 ja (EL) 2017/1248 sõlmiti assotsieerimisleping Ukrainaga, võimaldades sellel jõustuda.
  • Leping kujutab endast uut järku Euroopa Liidu (EL) ja Ukraina vahelistes lepingulistes suhetes, mille eesmärk on poliitiline assotsieerumine ja majanduslik integreerumine järgmiselt:
    • edendades lepinguosaliste järkjärgulist lähenemist (häid suhteid) ühiste väärtuste alusel;
    • tõhustades poliitilist dialoogi ja koostööd õiguse, vabaduse ja turvalisuse valdkonnas;
    • edendades rahu ja stabiilsust;
    • luues tingimused tõhustatud majandus- ja kaubandussuheteks, et integreerida Ukraina järk-järgult ELi siseturuga;
    • luues tingimused üha tihedamaks koostööks teistes ühist huvi pakkuvates valdkondades.
  • See asendab ELi ja Ukraina vaheliste suhete õigusliku aluse ja raamistikuna ELi ja Ukraina vahelise partnerlus- ja koostöölepingu.

PÕHIPUNKTID

Lepingu koosseisu kuulub preambul, milles sätestatakse lepingu sõlmimise põhjused ja selle eesmärgid. Sellele järgneb seitse jaotist.

Üldpõhimõtted

Lepinguosalistevahelise lepingu põhiosaks on järgmised põhimõtted:

  • demokraatlike ja õigusriigi põhimõtete ning hea valitsemistava austamine, inimõiguste ja põhivabaduste kaitse;
  • suveräänsuse, territoriaalse terviklikkuse, piiride puutumatuse ja sõltumatuse põhimõtete austamise edendamine ning samuti massihävitusrelvade leviku tõkestamine.

Samuti lepivad EL ja Ukraina kokku, et nende suhete aluseks on vaba turumajanduse põhimõtted. Lisaks tunnistavad nad, et nende suhete tihendamisel on kesksel kohal

Intensiivsem poliitiline dialoog ja koostöö

Poliitilist dialoogi arendatakse edasi, et jõuda järkjärgulise lähenemiseni ELi ja Ukraina vahel ühise välis- ja julgeolekupoliitika ning samuti ühise julgeoleku- ja kaitsepoliitika valdkonnas. Muuhulgas püütakse sellega

  • tugevdada koostööd ja dialoogi rahvusvahelise julgeoleku ja kriisiohjamise valdkonnas, et tulla toime üleilmsete ja piirkondlike väljakutsete ja ohtudega;
  • edendada tulemustele orienteeritud ja praktilist koostööd, et saavutada rahu, julgeolek ja stabiilsus Euroopas.

Õigus, vabadus ja turvalisus

Selle valdkonna prioriteedid on:

  • õigusriigi arendamine ja kõikide tasandite haldusinstitutsioonide tugevdamine üldiselt ning
  • õiguskaitse, konkreetselt õigusemõistmise valdkonnas.

Eesmärk on tugevdada kohtusüsteemi, parandada selle tõhusust, tagada selle sõltumatus ja erapooletus ning võidelda korruptsiooni vastu. Lepinguosaliste koostöö õiguse, vabaduse ja turvalisuse valdkonnas põhineb inimõiguste ja põhivabaduste austamisel.

Samuti kohustuvad lepinguosalised

  • süvendama rände, varjupaiga ja piiride haldamise alast dialoogi ja koostööd ning
  • võitlema organiseeritud kuritegevuse ja rahapesu vastu.

Selles jaotises märgitakse otseselt lepinguosaliste soovi tihendada inimestevahelisi kontakte ning tunnistatakse, et on oluline kehtestada Ukraina kodanikele ELi viisavaba reisimise võimalus, kui on täidetud hästi juhitud ja turvalise liikuvuse nõuded.

Kaubandus ja kaubandusküsimused

Lepinguosaliste eesmärk on luua põhjalik ja laiaulatuslik vabakaubanduspiirkond. Nende kindel eesmärk on kujundada uus ja soodne kliima eelkõige kaubanduse ja investeeringute arendamiseks ning konkurentsi edendamiseks, mis on väga olulised tegurid majanduse ümberkorraldamiseks ja ajakohastamiseks. Põhjalik ja laiaulatuslik vabakaubanduspiirkond hõlmab tollitariifide ja kvootide järkjärgulist kõrvaldamist, mis toetab kooskõlas Ukraina õigusaktide lähendamisega ELi õigusaktidele, standarditele ja tavadele (acquis) edasist majandusintegratsiooni ELi ühtse turuga.

Majandus- ja valdkondlik koostöö

Selles jaotises käsitletakse koostööd mitmesugustel majandusaladel ja erinevates valdkondades ELi õiguse ja tavadega ning asjakohastel juhtudel rahvusvaheliste normide ja standarditega järkjärgulise lähendamise põhimõttel. Asjaomased valdkonnad on järgmised:

Finantskoostöö

EL ja ELi liikmesriigid on andnud Ukrainale rahalist abi 1990ndatest aastatest alates. Assotsieerimislepingu eesmärkide saavutamiseks võib Ukraina jätkuvalt saada rahalist abi asjakohastest ELi rahastamismehhanismidest ja -vahenditest. Varasem Euroopa naabruspoliitika rahastamisvahend on aastateks 2021–2027 asendatud naabruspiirkonna, arengu- ja rahvusvahelise koostöö instrumendiga „Globaalne Euroopa“.

Institutsioonilised, üldised ja lõppsätted

Viimases jaotises käsitletakse ELi ja Ukraina vaheliste suhete korraldamist. Institutsiooniline struktuur on järgmine.

  • ELi ja Ukraina tippkohtumine. See võimaldab tipptasemel poliitilist dialoogi presidentide vahel.
  • Assotsieerimisnõukogu. See on ministrite tasemel dialoog, kus saab teha siduvaid otsuseid.
  • Assotsieerimiskomitee. Abistab assotsieerimisnõukogu tema ülesannete täitmisel. Assotsieerimiskomitee võib luua allkomiteesid, et rakendada valdkondlikku koostööd.
  • Parlamentaarne assotsieerimiskomitee. See on foorum, kus Euroopa Parlamendi liikmed ja Ukraina Ülemraada liikmed saavad kohtuda ja mõtteid vahetada.
  • Kodanikuühiskonna platvorm. See edendab korrapäraseid kodanikuühiskonna kohtumisi ning võib anda soovitusi assotsieerimisnõukogule.

Ajutine kaubanduse liberaliseerimine

Seoses Venemaa provotseerimata ja põhjendamatu agressioonisõjaga Ukraina vastu võtsid Euroopa Parlament ja Euroopa Liidu Nõukogu 25. mail 2023 vastu määruse (EL) 2023/1077, kehtestades ajutised kaubanduse liberaliseerimise meetmed, millega täiendatakse kaubanduskontsessioone assotsieerimislepingu alusel ja peatatakse olemasolevad kaubanduse kaitsemeetmed üheks aastaks. Need meetmed jõustusid 6. juunil 2023. Määrusega uuendatakse varasemat määrust (EL) 2022/870.

Üheks aastaks peatatakse kõik Ukrainaga assotsieerimislepingu IV jaotisega loodava põhjaliku ja laiaulatusliku vabakaubanduspiirkonna kohased tariifid, mida ei olnud veel liberaliseeritud. Peatamine hõlmab

  • puu- ja köögivilju, mille suhtes kohaldatakse sisenemishindade süsteemi; ning põllumajandustooteid ja töödeldud põllumajandustooteid, mille suhtes kohaldatakse tariifikvoote;
  • Ukrainast pärit impordi suhtes kehtestatud dumpinguvastaste tollimaksude sissenõudmist ja
  • impordi ühiste eeskirjade rakendamist Ukrainast pärit impordi suhtes.

JÕUSTUMISE KUUPÄEV

See jõustus 1. septembril 2017.

TAUST

Lepingu mitmeid olulisi osi kohaldatakse ajutiselt alates 1. novembrist 2014:

  • inimõiguste, põhivabaduste ja õigusriigi põhimõtete austamine;
  • poliitiline dialoog ja reform;
  • õigus, vabadus ja turvalisus;
  • majandus- ja valdkondlik (nt energeetika, keskkond, kliimameetmed, transport, põllumajandus, maaelu areng, tarbijakaitse ja kalandus) ning rahandusalane (sh pettusevastane) koostöö.

Põhjalikku ja laiaulatuslikku vabakaubanduspiirkonda kohaldatakse ajutiselt 1. jaanuarist 2016.

Lisateave:

PÕHIDOKUMENDID

Ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ning nende liikmesriikide ja teiselt poolt Ukraina vaheline assotsieerimisleping (ELT L 161, 29.5.2014, lk 3–2137)

Assotsieerimislepingu hilisemad muudatused on alusdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

Nõukogu 11. juuli 2017. aasta otsus (EL) 2017/1247 ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ning nende liikmesriikide ja teiselt poolt Ukraina vahelise assotsieerimislepingu, välja arvatud sätete, mis puudutavad teise lepinguosalise territooriumil seaduslikult töötavate kolmandate riikide kodanike kohtlemist, Euroopa Liidu nimel sõlmimise kohta (ELT L 181, 12.7.2017, lk 1–3)

Nõukogu 11. juuli 2017. aasta otsus (EL) 2017/1248 ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ning nende liikmesriikide ja teiselt poolt Ukraina vahelise assotsieerimislepingu Euroopa Liidu nimel sõlmimise kohta sätete osas, mis puudutavad teise lepinguosalise territooriumil seaduslikult töötavate kolmandate riikide kodanike kohtlemist (ELT L 181, 12.7.2017, lk 4–5)

SEONDUVAD DOKUMENDID

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 31. mai 2023. a.. aasta määrus (EL) 2023/1077, mis käsitleb kaubanduse ajutist liberaliseerimist, millega täiendatakse Ukraina toodete suhtes kohaldatavaid kaubanduskontsessioone ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ning nende liikmesriikide ja teiselt poolt Ukraina vahelise assotsieerimislepingu alusel (ELT L 144, 5.6.2023, lk 1–6)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. mai 2022. aasta määrus (EL) 2022/870, mis käsitleb kaubanduse ajutist liberaliseerimist, millega täiendatakse Ukraina toodete suhtes kohaldatavaid kaubanduskontsessioone ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ning nende liikmesriikide ja teiselt poolt Ukraina vahelise assotsieerimislepingu alusel (ELT L 152, 3.6.2022, lk 103–108)

Teave ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ning nende liikmesriikide ja teiselt poolt Ukraina vahelise assotsieerimislepingu jõustumise kohta (ELT L 193, 25.7.2017, lk 1)

Teatis ühelt poolt Euroopa Liidu, Euroopa Aatomienergiaühenduse ja nende liikmesriikide ning teiselt poolt Ukraina vahelise assotsieerimislepingu ajutise kohaldamise kohta (ELT L 321, 5.12.2015, lk 1)

Teatis ühelt poolt Euroopa Liidu, Euroopa Aatomienergiaühenduse ja nende liikmesriikide ning teiselt poolt Ukraina vahelise assotsieerimislepingu ajutise kohaldamise kohta (ELT L 311, 31.10.2014, lk 1)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. märtsi 2015. aasta määrus (EL) 2015/478 impordi ühiste eeskirjade kohta (ELT L 83, 27.3.2015, lk 16–33)

Ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ning nende liikmesriikide ja teiselt poolt Ukraina vahelise assotsieerimislepinguga seotud lõppakt (ELT L 278, 20.9.2014, lk 4–5)

Nõukogu 23. juuni 2014. aasta otsus 2014/668/EL ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ning nende liikmesriikide ja teiselt poolt Ukraina vahelise assotsieerimislepingu Euroopa Liidu nimel allkirjastamise ja ajutise kohaldamise kohta selle III jaotise (välja arvatud sätted teise lepinguosalise territooriumil seaduslikult töötavate kolmandate riikide kodanike kohtlemise kohta) ning IV, V, VI ja VII jaotise ning seotud lisade ja protokollide osas (ELT L 278, 20.9.2014, lk 1–3)

Vt konsolideeritud versioon.

Nõukogu 17. märtsi 2014. aasta otsus 2014/295/EL ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ning nende liikmesriikide ning teiselt poolt Ukraina vahelise assotsieerimislepingu Euroopa Liidu nimel allkirjastamise ja selle ajutise kohaldamise kohta selle preambuli, artikli 1 ning I, II ja VII jaotise osas (ELT L 161, 29.5.2014, lk 1–2)

Viimati muudetud: 09.06.2023

Top