EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Evropská síť pro hospodářskou soutěž (ECN)

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Oznámení o spolupráci v rámci sítě orgánů pro hospodářskou soutěž

CO JE CÍLEM TOHOTO OZNÁMENÍ?

  • Podrobně stanoví, jak Evropská síť pro hospodářskou soutěž (ECN), jež byla zřízena nařízením (ES) č. 1/2003 (viz shrnutí), vykonává praktickou činnost za účelem zajištění účinné dělby práce a účinného a soudržného uplatňování pravidel EU v oblasti hospodářské soutěže.
  • Síť tvoří Evropská komise a vnitrostátní orgány pro hospodářskou soutěž, které spolupracují na případech týkajících se článku 101 (viz shrnutí) a článku 102 (dříve články 81 a 82) Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU).
  • Článek 101 zakazuje kartely a chování, které vylučuje, omezuje nebo narušuje hospodářskou soutěž. Článek 102 staví mimo zákon zneužití dominantního postavení společnostmi.

KLÍČOVÉ BODY

Nařízením se zřizuje systém souběžných pravomocí, který umožňuje všem orgánům pro hospodářskou soutěž uplatňovat články 101 a 102. Případy projednává ten orgán, který obdržel stížnost nebo zahájil řízení z moci úřední*. Změnu přidělení případu lze provést pouze na začátku řízení, kdy buď orgán dospěje k závěru, že není vhodným orgánem k zahájení řízení, nebo se za vhodné k zahájení řízení považují jiné orgány. Orgán lze považovat za vhodný k projednání daného případu, pokud jsou splněny tři kumulativní podmínky:

  • k údajnému protiprávnímu jednání dochází v jurisdikci orgánu nebo toto jednání z této jurisdikce vychází,
  • orgán může tuto praktiku zastavit,
  • orgán může shromáždit důkazy nutné pro prokázání protiprávního jednání, případně též s pomocí jiných orgánů.

Proto jsou k projednání případů zvlášť vhodné tyto orgány:

  • jediný vnitrostátní orgán, pokud níže uvedené podmínky potvrdí věcnou souvislost mezi protiprávním jednáním a územím tohoto orgánu,
  • 2 nebo 3 spolupracující nebo souběžně vyšetřující vnitrostátní orgány v případě, že dané jednání má významné dopady na hospodářskou soutěž na jejich příslušných územích,
  • Komise, pokud se případ týká hospodářské soutěže ve více než třech zemích EU nebo pokud souvisí s jinými pravidly EU, která spadají do působnosti Komise, nebo pokud je v zájmu EU přijmout rozhodnutí Komise za účelem rozvíjení politiky hospodářské soutěže EU v případě, že vyvstane nový problém v oblasti hospodářské soutěže, nebo s cílem zajistit účinné prosazování pravidel.

Spolupráce v oblasti přidělování případů a pomoci v rámci sítě zahrnuje:

  • rychlé a účinné přidělování případů,
  • výměnu informací na začátku postupu u všech případů dosud neprojednávaných u jednotlivých orgánů pro hospodářskou soutěž s cílem určit, který z orgánů je nejvhodnější k provádění šetření,
  • případně přidělení případu, obvykle do dvou měsíců.

Vnitrostátní orgán může:

  • pozastavit nebo ukončit řízení, ačkoliv není v žádném případě povinen tak činit, a může se rozhodnout, že tak učiní, pokud se případem zabývá nebo již zabýval jiný orgán,
  • požádat jiný vnitrostátní orgán o pomoc se shromažďováním informací nebo vyhledáváním faktů,
  • na požádání provést kontrolu pro Komisi.

Všechny orgány pro hospodářskou soutěž si mohou vyměňovat a používat důvěrné informace, které shromáždily, a současně uplatňovat tyto záruky pro podniky a jednotlivce:

  • zachovávat profesní tajemství, není-li předání těchto informací nutné k prokázání jednání narušujícího hospodářskou soutěž,
  • používat vyměněné informace pouze pro případy týkající se hospodářské soutěže,
  • respektovat právo jednotlivců na obhajobu, zejména pokud mohou být uloženy sankce.

Stěžovatelé, kteří upozornili Komisi na údajné porušení právních předpisů, mají právo dozvědět se důvody, pokud byla jejich stížnost zamítnuta.

Podniky, které žádají o příznivé zacházení v kartelových případech v rámci vnitrostátního programu shovívavosti*:

  • by měly předložit žádost o shovívavost všem orgánům pro hospodářskou soutěž zapojeným do případu,
  • musí udělit souhlas (a nesmí jej později vzít zpět) předtím, než veškeré informace, které dobrovolně poskytly nebo pomohly získat, budou předány jinému členu sítě, a to s výjimkou případů, kdy orgán, který je příjemcem informací:
    • rovněž obdržel žádost o shovívavost od daného podniku,
    • poskytne písemný závazek, že nepoužije informace k uložení sankcí žadateli o shovívavost ani žádné jiné právnické či fyzické osobě nebo současným a bývalým zaměstnancům, na které se vztahují opatření v oblasti příznivého zacházení.

Soudržné uplatňování právních předpisů EU v oblasti hospodářské soutěže:

  • vnitrostátní orgány jsou povinny:
    • neodchylovat se od rozhodnutí, která již přijala Komise, při vynášení vlastních rozhodnutí týkajících se dohod, rozhodnutí a postupů,
    • zasílat Komisi shrnutí případu nejpozději do 30 dnů před přijetím rozhodnutí o jednání narušujícím hospodářskou soutěž,
  • vnitrostátní orgány mohou přijímat rozhodnutí po uplynutí uvedených 30 dnů, pokud Komise nezahájila řízení, ačkoliv Komise může učinit k případu písemné připomínky,
  • vnitrostátním orgánům se uděluje možnost informovat Komisi a síť o veškerých dalších případech týkajících se práva EU v oblasti hospodářské soutěže.

Komise může zahájit vlastní řízení podle článku 101 a 102, a to buď proto, že je prvním orgánem pro hospodářskou soutěž, který zahájil řízení, nebo (po počátečním přidělení případu a s vysvětlením důvodů příslušným vnitrostátním orgánům) protože:

  • členové sítě mají v daném případě v úmyslu přijmout kolizní rozhodnutí nebo rozhodnutí, které není v souladu s judikaturou EU, nevznášejí námitku nebo nadměrně protahují řízení,
  • je třeba přijmout rozhodnutí Komise za účelem rozvoje politiky hospodářské soutěže EU.

Jakmile Komise zahájí řízení, nesmějí vnitrostátní orgány postupovat na základě téhož právního základu proti téže dohodě (dohodám) nebo postupu (postupům) ze strany téhož podniku (podniků) na témže příslušném a zeměpisném trhu.

Oznámení:

  • pravidelně přezkoumávají vnitrostátní orgány a Komise,
  • nahrazuje oznámení Komise o spolupráci mezi vnitrostátními orgány pro hospodářskou soutěž a Komisí při vyřizování případů spadajících do působnosti článku 81 a 82 (nyní články 101 a 102 SFEU) Smlouvy, které bylo zveřejněno v roce 1997.

ODKDY JE OZNÁMENÍ V PLATNOSTI?

Platí ode dne 27. dubna 2004.

KONTEXT

KLÍČOVÉ POJMY

Řízení z moci úřední: z moci svěřené úřadem nebo funkcí; „právem svěřeným danému úřadu“ – v záležitostech týkajících se státní podpory se tímto pojmem označují šetření z vlastní iniciativy, kdy se GŘ Komise pro hospodářskou soutěž chopí iniciativy s cílem přezkoumat a/nebo rozhodnout o zahájení šetření údajné protiprávní podpory.
Program shovívavosti: program, který nabízí podnikům zapojeným do kartelu možnost přihlásit se a předložit důkazy orgánům pro hospodářskou soutěž výměnou za úplnou imunitu nebo za shovívavost.

HLAVNÍ DOKUMENT

Oznámení Komise o spolupráci v rámci sítě orgánů pro hospodářskou soutěž (Úř. věst. C 101, 27.4.2004, s. 43–53)

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1 ze dne 11. prosince 2018 o posílení postavení orgánů pro hospodářskou soutěž v členských státech tak, aby mohly účinněji prosazovat pravidla, a o zajištění řádného fungování vnitřního trhu (Úř. věst. L 11, 14.1.2019, s. 3–33)

Konsolidované znění Smlouvy o fungování Evropské unie – Část třetí – Vnitřní politiky a činnosti Unie – Hlava VII – Společná pravidla pro hospodářskou soutěž, daně a sbližování právních předpisů – Kapitola 1 – Pravidla hospodářské soutěže – Oddíl 1 – Pravidla platná pro podniky – Článek 101 (bývalý článek 81 Smlouvy o ES) (Úř. věst. C 202, 7.6.2016, s. 88–89)

Konsolidované znění Smlouvy o fungování Evropské unie – Část třetí – Vnitřní politiky a činnosti Unie – Hlava VII – Společná pravidla pro hospodářskou soutěž, daně a sbližování právních předpisů – Kapitola 1 – Pravidla hospodářské soutěže – Oddíl 1 – Pravidla platná pro podniky – Článek 102 (bývalý článek 82 Smlouvy o ES) (Úř. věst. C 202, 7.6.2016, s. 89)

Nařízení Rady (ES) č. 1/2003 ze dne 16. prosince 2002 o provádění pravidel hospodářské soutěže stanovených v článcích 81 a 82 Smlouvy (Úř. věst. L 1, 4.1.2003, s. 1–25)

Postupné změny nařízení (ES) č. 1/2003 byly začleněny do původního textu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

Poslední aktualizace 15.05.2020

Top