EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Dohoda o přidružení s Ukrajinou

 

PŘEHLED DOKUMENTŮ:

Rozhodnutí (EU) 2017/1247 a rozhodnutí (EU) 2017/1248 o uzavření, jménem EU, dohody o přidružení s Ukrajinou

CO JE CÍLEM TĚCHTO ROZHODNUTÍ A DOHODY?

  • Rozhodnutími Rady (EU) 2017/1247 a (EU) 2017/1248 byla s Ukrajinou uzavřena dohoda o přidružení a tato rozhodnutí umožňují její vstup v platnost.
  • Dohoda představuje novou etapu smluvních vztahů mezi Evropskou unií (EU) a Ukrajinou, jejímž cílem je politické přidružení a hospodářská integrace prostřednictvím:
    • podpory postupného sbližování (dobrého vztahu) mezi stranami založeného na společných hodnotách,
    • zlepšování politického dialogu a spolupráce v oblasti svobody, bezpečnosti a práva,
    • podpory míru a stability,
    • vytváření podmínek pro lepší hospodářské a obchodní vztahy vedoucí k postupnému přístupu Ukrajiny k částem vnitřního trhu EU,
    • vytváření podmínek pro stále užší spolupráci v dalších oblastech společného zájmu.
  • Nahrazuje Dohodu o partnerství a spolupráci mezi EU a Ukrajinou jako právní základ a rámec vztahů mezi EU a Ukrajinou.

KLÍČOVÉ BODY

Dohoda obsahuje preambuli, která stanoví důvody pro tuto dohodu a její cíle. Následuje sedm hlav.

Obecné zásady

Zásady, které tvoří základní prvky této dohody mezi stranami, jsou:

  • dodržování demokratických zásad, právní stát, řádná správa věcí veřejných, lidská práva a základní svobody,
  • podpora dodržování zásad svrchovanosti a územní celistvosti, nedotknutelnosti hranic a nezávislosti a opatření proti šíření zbraní hromadného ničení.

EU a Ukrajina se také dohodly, že zásady tržního hospodářství posilují jejich vztahy. Uznávají rovněž, že hlavními faktory pro posílení jejich vztahů jsou:

Intenzivnější politický dialog a spolupráce

Politický dialog se bude dál rozvíjet tak, aby bylo dosaženo postupného sbližování EU a Ukrajiny v oblasti společné zahraniční a bezpečnostní politiky a společné bezpečnostní a obranné politiky. Kromě toho bude usilovat o:

  • posílení spolupráce a dialogu v oblasti mezinárodní bezpečnosti a řešení krizí za účelem zvládání globálních a regionálních výzev a klíčových hrozeb,
  • budování praktické a na výsledky zaměřené spolupráce pro dosažení míru, bezpečnosti a stability na evropském kontinentě.

Spravedlnost, svoboda a bezpečnost

Priority v této oblasti zahrnují:

  • upevnění právního státu a posílení institucí na všech úrovních veřejné správy obecně a
  • prosazování práva, zejména výkonu spravedlnosti.

Cílem je podpořit soudnictví, zlepšovat jeho účinnost, chránit jeho nezávislost a nestrannost a potírat korupci. Dodržování lidských práv a základních svobod bude pro veškerou spolupráci v oblastech spravedlnosti, svobody a bezpečnosti směrodatné.

Strany se také zavazují:

  • zintenzivnit svůj dialog a spolupráci v oblasti migrace, azylu a správy hranic a
  • bojovat proti organizovanému zločinu a praní peněz.

V názvu je rovněž výslovně zmíněno přání stran rozšířit mezilidské kontakty a uznání významu včasného zavedení bezvízového styku s EU pro ukrajinské občany za předpokladu, že budou vytvořeny podmínky pro dobře řízenou a bezpečnou mobilitu.

Obchod a obchodní záležitosti

Cílem stran je vytvořit prohloubenou a komplexní zónu volného obchodu. Strany jsou odhodlány vytvářet nové příznivé podmínky zejména pro obchod a investice a podporovat hospodářskou soutěž, což jsou rozhodující faktory hospodářské restrukturalizace a modernizace. Součástí prohloubené a komplexní zóny volného obchodu je postupné odstraňování celních sazeb a kvót, což v souladu s širším procesem sbližování ukrajinských právních předpisů s právními předpisy, normami a postupy EU (acquis) přispěje k další hospodářské integraci s jednotným trhem EU.

Hospodářská a odvětvová spolupráce

Tento titul se vztahuje na spolupráci v nejrůznějších oblastech a odvětvích, která je založena na postupném sbližování s právními předpisy a postupy EU a případně s mezinárodními normami a standardy. K příslušným odvětvím patří:

Finanční spolupráce

EU a členské státy EU poskytují Ukrajině finanční pomoc už od 90. let minulého století. Ukrajina může mít užitek z pokračující finanční pomoci z příslušných mechanismů a nástrojů financování EU, což přispěje k dosažení cílů dohody o přidružení. Na období 2021–2027 byl bývalý evropský nástroj sousedství nahrazen Nástrojem pro sousedství a rozvojovou a mezinárodní spolupráci – Globální Evropa.

Institucionální, obecná a závěrečná ustanovení

Poslední hlava se zabývá způsobem řízení vztahů mezi EU a Ukrajinou. Institucionální struktura je následující.

  • Summit EU–Ukrajina. Tento summit umožní politický dialog na nejvyšší úrovni mezi prezidenty.
  • Rada přidružení. Jedná se o dialog na ministerské úrovni, kde lze přijímat závazná rozhodnutí.
  • Výbor pro přidružení. Pomáhá Radě přidružení při plnění jejích povinností; výbor může vytvářet podvýbory k provádění odvětvové spolupráce.
  • Parlamentní výbor pro přidružení. Jedná se o fórum vytvořené pro poslance Evropského parlamentu a ukrajinského parlamentu, na kterém se budou scházet a vyměňovat si názory.
  • Platforma občanské společnosti. Bude podporovat pravidelné schůzky občanské společnosti a dávat doporučení Radě přidružení.

Dočasná liberalizace obchodu

Vzhledem k nevyprovokované a neodůvodněné vojenské agresi Ruska proti Ukrajině přijaly Evropský parlament a Rada Evropské unie dne 25. května 2023 nařízení (EU) 2023/1077, kterým se zavádějí dočasná opatření pro liberalizaci obchodu, která doplňují obchodní koncese podle dohody o přidružení, a kterým se na dobu jednoho roku pozastavují stávající opatření na ochranu obchodu. Tato opatření vstoupila v platnost dne 6. června 2023. Tímto nařízením se obnovuje dřívější nařízení (EU) 2022/870.

Všechna dosud neliberalizovaná cla podle hlavy IV dohody o přidružení s Ukrajinou, kterou se zřizuje prohloubená a komplexní zóna volného obchodu, se pozastavují na jeden rok. Pozastavení zahrnuje:

  • ovoce a zeleninu podléhající režimu vstupních cen a zemědělské produkty a zpracované zemědělské produkty podléhající celním kvótám,
  • vybírání antidumpingových cel z dovozu pocházejícího z Ukrajiny a
  • uplatňování společných pravidel pro dovoz na dovoz pocházející z Ukrajiny.

DATUM VSTUPU V PLATNOST

V platnost vstoupila dne 1. září 2017.

KONTEXT

Několik důležitých částí dohody prozatímně platilo od 1. listopadu 2014:

  • dodržování lidských práv, základních svobod a právní stát,
  • politický dialog a politické reformy,
  • spravedlnost, svoboda a bezpečnost,
  • hospodářská a odvětvová spolupráce (např. energetika, životní prostředí, opatření v oblasti klimatu, doprava, zemědělství, rozvoj venkova, ochrana spotřebitelů a rybolov) a finanční spolupráce, včetně boje proti podvodům.

Prohloubená a komplexní zóna volného obchodu prozatímně platí od 1. ledna 2016.

Další informace viz:

HLAVNÍ DOKUMENTY

Dohoda o přidružení mezi Evropskou unií, Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy na jedné straně a Ukrajinou na straně druhé (Úř. věst. L 161, 29.5.2014, s. 3–2137).

Postupné změny dohody o přidružení byly začleněny do původního dokumentu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

Rozhodnutí Rady (EU) 2017/1247 ze dne 11. července 2017 o uzavření, jménem Evropské unie, Dohody o přidružení mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy na jedné straně a Ukrajinou na straně druhé, s výjimkou ustanovení o zacházení s pracovníky, kteří jsou státními příslušníky třetích zemí a jsou legálně zaměstnáni na území druhé strany (Úř. věst. L 181, 12.7.2017, s. 1–3).

Rozhodnutí Rady (EU) 2017/1248 ze dne 11. července 2017 o uzavření, jménem Evropské unie, Dohody o přidružení mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy na jedné straně a Ukrajinou na straně druhé, pokud jde o ustanovení o zacházení s pracovníky, kteří jsou státními příslušníky třetích zemí a jsou legálně zaměstnáni na území druhé strany (Úř. věst. L 181, 12.7.2017, s. 4–5).

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2023/1077 ze dne 31. května 2023 o dočasných opatřeních pro liberalizaci obchodu, která doplňují obchodní koncese použitelné pro ukrajinské produkty podle Dohody o přidružení mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy na straně jedné a Ukrajinou na straně druhé (Úř. věst. L 144, 5.6.2023, s. 1–6).

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2022/870 ze dne 30. května 2022 o dočasných opatřeních pro liberalizaci obchodu, která doplňují obchodní koncese použitelné pro ukrajinské produkty podle Dohody o přidružení mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy na straně jedné a Ukrajinou na straně druhé (Úř. věst. L 152, 3.6.2022, s. 103–108).

Informace o vstupu v platnost Dohody o přidružení mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy na jedné straně a Ukrajinou na straně druhé (Úř. věst. L 193, 25.7.2017, s. 1)

Oznámení o prozatímním provádění Dohody o přidružení mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy na jedné straně a Ukrajinou na straně druhé (Úř. věst L 321, 5.12.2015, s. 1).

Oznámení o prozatímním provádění Dohody o přidružení mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy na jedné straně a Ukrajinou na straně druhé (Úř. věst. L 311, 31.10.2014, s. 1).

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/478 ze dne 11. března 2015 o společných pravidlech dovozu (Úř. věst. L 83, 27.3.2015, s. 16–33).

Závěrečný akt mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy na jedné straně a Ukrajinou na straně druhé, pokud jde o Dohodu o přidružení (Úř. věst. L 278, 20.9.2014, s. 4–5).

Rozhodnutí Rady 2014/668/EU ze dne 23. června 2014 o podpisu jménem Evropské unie a prozatímním prováděním Dohody o přidružení mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy na jedné straně a Ukrajinou na straně druhé, pokud jde o hlavu III (s výjimkou ustanovení o zacházení s pracovníky, kteří jsou státními příslušníky třetích zemí a jsou legálně zaměstnáni na území druhé strany) a hlavy IV, V, VI a VII dohody a související přílohy a protokoly (Úř. věst. L 278, 20.9.2014, s. 1–3).

Viz konsolidované znění.

Rozhodnutí Rady 2014/295/EU ze dne 17. března 2014 o podpisu jménem Evropské unie a prozatímním provádění Dohody o přidružení mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy na jedné straně a Ukrajinou na straně druhé, pokud jde o její preambuli, článek 1 a hlavy I, II a VII (Úř. věst. L 161, 29.5.2014, s. 1–2).

Poslední aktualizace 09.06.2023

Top