EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32011H0716(02)

Doporučení Rady ze dne 12. července 2011 k národnímu programu reforem Lucemburska na rok 2011 a stanovisko Rady k aktualizovaném programu stability Lucemburska na období 2011–2014

Úř. věst. C 210, 16.7.2011, p. 5–7 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

16.7.2011   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 210/5


DOPORUČENÍ RADY

ze dne 12. července 2011

k národnímu programu reforem Lucemburska na rok 2011 a stanovisko Rady k aktualizovaném programu stability Lucemburska na období 2011–2014

2011/C 210/02

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na čl. 121 odst. 2 a čl. 148 odst. 4 této smlouvy,

s ohledem na nařízení Rady (ES) č. 1466/97 ze dne 7. července 1997 o posílení dohledu nad stavy rozpočtů a nad hospodářskými politikami a o posílení koordinace hospodářských politik (1), a zejména na čl. 5 odst. 3 uvedeného nařízení,

s ohledem na doporučení Evropské komise,

s ohledem na závěry Evropské rady,

s ohledem na stanovisko Výboru pro zaměstnanost,

po konzultaci s Hospodářským a finančním výborem,

Vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Dne 26. března 2010 schválila Evropská rada návrh Komise zahájit novou strategii pro zaměstnanost a růst, Evropa 2020, založenou na intenzivnější koordinaci hospodářských politik, které se zaměří na klíčové oblasti, v nichž je třeba přijmout opatření, aby se posílil evropský potenciál pro udržitelný růst a konkurenceschopnost.

(2)

Dne 13. července 2010 přijala Rada doporučení o hlavních směrech hospodářských politik členských států a Unie (2010–2014) a dne 21. října 2010 přijala rozhodnutí o hlavních směrech politik zaměstnanosti členských států (2), které společně tvoří „integrované hlavní směry“. Členské státy byly vyzvány, aby vzaly integrované hlavní směry v úvahu v rámci svých vnitrostátních politik v oblasti hospodářství a zaměstnanosti.

(3)

Dne 12. ledna 2011 přijala Komise první roční analýzu růstu představující pro EU začátek nového cyklu správy ekonomických záležitostí a prvního evropského semestru, v němž se provádí integrovaná ex ante koordinace politiky, vycházející ze strategie Evropa 2020.

(4)

Dne 25. března 2011 potvrdila Evropská rada priority pro fiskální konsolidaci a strukturální reformy (v souladu se závěry Rady ze dne 15. února a 7. března 2011 a v návaznosti na roční analýzu růstu vypracovanou Komisí). Zdůraznila, že je třeba se přednostně zaměřit na návrat ke zdravým rozpočtům a fiskální udržitelnosti, na snižování nezaměstnanosti prostřednictvím reforem trhu práce a na další úsilí o posílení růstu. Požádala členské státy, aby promítly tyto priority do konkrétních opatření, jež budou součástí jejich programů stability či konvergenčních programů a národních programů reforem.

(5)

Dne 25. března 2011 Evropská rada rovněž vyzvala členské státy účastnící se Paktu euro plus, aby předložily své závazky včas tak, aby mohly být zahrnuty do jejich programů stability či konvergenčních programů a národních programů reforem.

(6)

Lucembursko předložilo dne 29. dubna 2011 aktualizaci svého programu stability na období 2011–2014 za rok 2011 a svůj národní program reforem na rok 2011. Aby se vzaly v úvahu jejich vzájemné vazby, byly oba programy posuzovány současně.

(7)

I přes mimořádně vysoké zastoupení finančního sektoru v hospodářství přestálo Lucembursko finanční a hospodářskou krizi poměrně dobře. Poté, co reálný HDP v roce 2009 klesl o 3,6 %, se hospodářství v roce 2010 rychle zotavilo. HDP vzrostl zhruba o 3,5 % díky zvýšení veřejných výdajů, o nichž rozhodla vláda v rámci programu evropské hospodářské obnovy, a díky výraznému zvýšení čistého vývozu. Zaměstnanost odolala, částečně díky značnému využívání krátkodobých pracovních poměrů, které státní správa podpořila. Nezaměstnanost se začala zvyšovat od počátku roku 2008 a obecně se stabilizovala na zhruba 6 %, což je v Lucembursku historické maximum. Veřejné finance v Lucembursku jsou navzdory hospodářskému poklesu relativně zdravé (schodek odpovídající 1,7 % a hrubý státní dluh odpovídající 18,4 % v roce 2010) díky velice příznivé počáteční situaci.

(8)

Na základě posouzení aktualizovaného programu stability podle nařízení (ES) č. 1466/97 se Rada domnívá, že makroekonomický scénář, na němž jsou založeny rozpočtové výhledy, je ve srovnání s předpovědí útvarů Komise z jara 2011 poněkud opatrný. Podle programu stability je cílem na rok 2011 deficit ve výši 1 %, což je v souladu s jarní předpovědí útvarů Komise. Program stability podle nezměněného politického scénáře předpokládá zhoršení celkového schodku v roce 2012 na 1,5 % HDP. Později, do roku 2014, by se měl postupně znovu zlepšit na 0,8 % HDP. Předpověď útvarů Komise je mírně optimističtější a předpokládá na základě příznivějšího makroekonomického scénáře a pomalejšího růstu ve výdajích v roce 2012 schodek ve výši 1,1 % HDP. Program stability nepředpokládá, že by v programovém období 2011–2014 bylo dosaženo střednědobého cíle, který je definován jako strukturální přebytek ve výši přibližně 0,5 % HDP. Naopak se očekává, že se strukturální saldo (přepočítané útvary Komise společně dohodnutými metodami na základě informací v programu stability) bude postupně zhoršovat z 0,3% přebytku v roce 2011 na 0,8% schodek roce 2014.

(9)

Vzhledem k tomu, že se očekává i nadále významný růst HDP, mohlo by být pro veřejné finance Lucemburska přínosem další zlepšení strukturálního salda s cílem dosáhnout střednědobého cíle již v roce 2012. To by Lucembursku zajistilo bezpečnou rezervu pro případ budoucího hospodářského poklesu a pomohlo zlepšit dlouhodobou udržitelnost veřejných financí. Navíc vzhledem k odhadovanému dopadu závazků přirozeně souvisejících se stárnutím obyvatelstva by mu ambicióznější střednědobý cíl prospěl.

(10)

Podle posledního posouzení Komise jsou rizika spojená s dlouhodobou udržitelností veřejných financí střední. Růst veřejných výdajů ve spojitosti se stárnutím obyvatelstva v nadcházejících desetiletích má být v Lucembursku nejvyšší z celé EU. Krátkodobé financování důchodového systému je v současné době podporováno nízkým indexem závislosti starých osob a částečně závisí na příspěvcích placených relativně mladou populací přeshraničních pracovníků. V budoucnosti se oba faktory obrátí a očekává se výrazné zvýšení nákladů na důchody. Přestože vláda nashromáždila značná aktiva a důchodové rezervy stále rostou, nebudou pro zajištění udržitelnosti systému dostatečné. Navíc míra zaměstnanosti starších pracovníků (ve věku 55–64) dosahuje 38,2 % a je jedna z nejnižších v EU (průměr v EU činí 46 %). Přestože je zákonem stanovený důchodový věk v zásadě 65 let, lucemburský důchodový systém umožňuje často dřívější odchod do důchodu prakticky bez snížení pobírané částky, která je navíc poměrně vysoká. V důsledku toho je průměrný věk opuštění trhu práce 59,4 roku, což představuje významnou zátěž pro důchodový systém. Vláda v rámci důchodové reformy plánuje nový model, jehož cílem bude, aby lidé dobrovolně pracovali déle. Zlepšil by se tak index závislosti důchodového systému. Tento mechanismus by se však týkal pouze nových důchodců a vztahoval by se pouze na část kariéry po vstupu reformy v platnost, takže by se jeho plný účinek projevil až za 40 let.

(11)

Cenová a nákladová konkurenceschopnost Lucemburska se od počátku posledního desetiletí výrazně zhoršila. Je tomu tak v důsledku vývoje mezd a produktivity. V období 2000–2010 se náklady na jednotku pracovní síly v Lucembursku zvýšily zhruba jedenapůlkrát rychleji, než byl průměr v EU-15, a více než pětkrát rychleji než v Německu. Vzhledem k dohodě mezi vládou a odbory na odkladu mechanismu automatické indexace mezd z jara 2011 na říjen téhož roku se růst reálných mezd za rok 2011 výrazně zmírní. Je třeba ještě přijmout rozhodnutí týkající se následné prahové hodnoty. Vzhledem k současným inflačním výhledům by příští automatická indexace mohla připadnout už na jaro 2012, čímž by se dříve nabyté výhody z hlediska nákladové konkurenceschopnosti ztratily.

(12)

Navzdory historicky silnému růstu zaměstnanosti je míra zaměstnanosti místních obyvatel nižší než průměr v EU, a to zejména na obou koncích věkového spektra. Tvorba pracovních míst v posledních letech prospívala zejména osobám s bydlištěm v jiných členských státech. Přestože je růst nezaměstnanosti od roku 2008 spojen s hospodářským poklesem, nabývá stále více strukturální povahy, což dokládá skutečnost, že v průběhu let růstu před krizí byl k dosažení zanedbatelného poklesu nezaměstnanosti potřebný růst zaměstnanosti zhruba 4 % ročně. Nezaměstnanost mladých lidí je relativně vysoká a v roce 2010 dosahovala 16,1 % ve srovnání s 6 % u aktivní populace. Míra nezaměstnanosti výrazně závisí na dosažené úrovni vzdělání. Mladí místní obyvatelé jsou vystaveni ostré konkurenci ze strany zahraničních uchazečů, kteří jsou často stejně nebo lépe kvalifikovaní.

(13)

Vláda nastínila řadu závazků v souvislosti s Paktem euro plus. Tyto závazky se týkají čtyř oblastí paktu. Ve fiskální oblasti vláda schválila prvky důchodové reformy a zavazuje se k finalizaci reformy do konce roku 2011. V zájmu posílení finanční stability se opatření zaměřují na posílení odolnosti finančního odvětví prostřednictvím regulace a dozoru na evropské a mezinárodní úrovni a úsilím o diverzifikaci struktury lucemburského hospodářství. Opatření v oblasti zaměstnanosti se zaměřují na zvyšování účinnosti aktivní politiky zaměstnanosti (reforma „Administration de l'Emploi“) a podporu celoživotního učení v soukromém sektoru formou vyšší finanční spoluúčasti státu. Opatření v oblasti konkurenceschopnosti zahrnují odklad indexace mezd z jara 2011 (vyplývající z automatického systému indexace) na říjen 2011 a závazek k jednání se sociálními partnery o podobném odkladu v roce 2012. Vláda se navíc zavázala ke zlepšení podnikatelského prostředí zjednodušením administrativy a lepší infrastrukturou. Tyto závazky jsou v souladu s širším plánem reformy nastíněné v programu stability a v národním programu reforem a řeší problém v oblasti důchodů, konkurenceschopnosti, zaměstnanosti (zejména u mladých a starších pracovníků) a ve finančním odvětví. Některé navrhované reformy však nejsou dostatečně podrobné. Závazky Paktu euro plus byly posouzeny a zohledněny v doporučeních.

(14)

Komise posoudila program stability a národní program reforem, včetně závazků v rámci Paktu euro plus pro Lucembursko. Vzala v úvahu nejen jejich význam pro udržitelnou fiskální a sociálně-ekonomickou politiku Lucemburska, ale také jejich soulad s pravidly a pokyny EU, vzhledem k nutnosti posílit celkovou správu ekonomických záležitostí EU tím, že budou rozhodnutí členských států zahrnovat vstupy na úrovni EU. V této souvislosti má Komise za to, že ambicióznější snížení schodku v roce 2011 by bylo vzhledem k příznivým makroekonomickým výhledům možné a že výraznější fiskální úsilí by Lucembursku umožnilo dosáhnout střednědobých cílů v roce 2012. Měly by být přijaty také další kroky pro reformu důchodového systému a podporu aktivního stárnutí, k posílení konkurenceschopnosti a na pomoc mladým lidem při získávání pracovních míst.

(15)

Rada na základě tohoto posouzení přezkoumala aktualizaci paktu stability Lucemburska a její stanovisko (3) se odráží zejména v jejích doporučeních v bodech 1 a 2 níže. S ohledem na závěry Evropské rady ze dne 25. března 2011 Rada přezkoumala národní program reforem Lucemburska,

DOPORUČUJE, aby Lucembursko v období 2011–2012 provedlo tato opatření:

1.

Využít zlepšujících se cyklických podmínek k posílení fiskálního úsilí a k využití neočekávaných dodatečných příjmů s cílem dále snížit celkový schodek a dosáhnout střednědobého cíle v roce 2012.

2.

Navrhnout a provést rozsáhlou reformu důchodového systému s cílem zajistit jeho dlouhodobou udržitelnost počínaje opatřeními, která zvýší účast starších pracovníků. S cílem zvýšit skutečný věk odchodu do důchodu by mohla být zvažována opatření, jako je navázání zákonného důchodového věku na očekávaný věk dožití.

3.

Učinit po konzultaci se sociálními partnery a v souladu s vnitrostátními zvyklostmi nezbytné kroky k reformě systémů vyjednávání mezd a indexace mezd s cílem zajistit, aby růst mezd lépe odrážel vývoj produktivity práce a konkurenceschopnosti.

4.

Přijmout kroky ke snížení nezaměstnanosti mladých lidí zintenzivněním opatření pro odborné vzdělávání a vzdělávání, jejichž cílem je lépe sladit kvalifikace mladých lidí s požadavky trhu práce.

V Bruselu dne 12. července 2011.

Za Radu

předseda

J. VINCENT-ROSTOWSKI


(1)  Úř. věst. L 209, 2.8.1997, s. 1.

(2)  Rozhodnutí Rady 2011/308/EU ze dne 19. května 2011 o hlavních zásadách politiky zaměstnanosti členských států (Úř. věst. L 138, 26.5.2011, s. 56) stanoví, že platí i pro rok 2011.

(3)  Podle čl. 5 odst. 3 nařízení (ES) č. 1466/97.


Top