Bezpečnostné predpisy týkajúce sa letísk
ZHRNUTIE K DOKUMENTU:
Nariadenie (EÚ) č. 139/2014 – požiadavky a administratívne postupy týkajúce sa letísk
AKÝ JE CIEĽ TOHTO NARIADENIA?
Nariadením sa zavádzajú požiadavky na riadenie, osvedčovanie a prevádzku letísk* na úrovni Európskej únie (EÚ), čím sa nahrádzajú platné vnútroštátne predpisy týkajúce sa bezpečnosti letísk.
HLAVNÉ BODY
Dohľad
Každý členský štát EÚ musí určiť príslušný orgán (alebo orgány):
- ktorý má (ktoré majú) právomoci a zodpovednosť za osvedčovanie letísk, ako aj zamestnancov a organizácií, ktoré sa na týchto činnostiach podieľajú, a za dohľad nad nimi,
- ktorý je nezávislý (ktoré sú nezávislé) od prevádzkovateľov letísk a poskytovateľov služieb riadenia prevádzky na odbavovacej ploche (AMS)*.
Personál, ktorý je oprávnený príslušným orgánom, musí mať právomoc vykonávať prinajmenšom tieto úlohy:
- kontrolovať záznamy, údaje, postupy a všetky ďalšie materiály potrebné na vykonávanie úlohy osvedčovania a/alebo dohľadu;
- robiť kópie alebo výpisy z týchto materiálov;
- požadovať ústne vysvetlenie na mieste;
- vstupovať na letiská, do príslušných budov, prevádzkových alebo iných príslušných priestorov a dopravných prostriedkov;
- vykonávať audity, prešetrovania, testy, cvičenia, hodnotenia a kontroly;
- v prípade potreby prijímať alebo iniciovať opatrenia na presadzovanie.
Agentúra Európskej únie pre bezpečnosť letectva
- Do troch mesiacov od uplatňovania nariadenia (EÚ) č. 139/2014 sa od členských štátov vyžadovalo, aby Agentúre Európskej únie pre bezpečnosť letectva (EASA), ktorá bola zriadená na základe nariadenia (EÚ) 2018/1139, poskytli informácie o:
- Nariadením (EÚ) č. 376/2014 (pozri súhrn) sa príslušným orgánom členských štátov stanovujú osobitné povinnosti týkajúce sa vytvorenia systémov na ohlasovanie udalostí, ich analýzu a na ne nadväzujúce opatrenia v rámci systému riadenia civilného letectva. Keďže tieto povinnosti existujú súbežne s požiadavkami na vykazovanie podľa nariadenia (EÚ) č. 139/2014, vykonávacím aktom, konkrétne vykonávacím nariadením (EÚ) 2024/894, sa pre príslušné vnútroštátne orgány zosúlaďujú systémy na hlásenie udalostí podľa nariadenia (EÚ) č. 139/2014 so zásadami nariadenia (EÚ) č. 376/2014 o ohlasovaní udalostí, ich analýze a na ne nadväzujúcich opatreniach v civilnom letectve s účinnosťou od 20. marca 2025.
- Členské štáty môžu niektorým letiskám udeliť výnimky z pravidiel nariadenia (EÚ) č. 139/2014 ohľadom ohlasovania udalostí, ich analýzy a nadväzujúcich opatrení v civilnom letectve, a to najmä letisku, ktoré:
- neobslúži viac ako 10 000 cestujúcich ročne,
- neuskutoční viac ako 850 pohybov súvisiacich s nákladnou dopravou ročne.
- Musia však každý rok preskúmať údaje o objeme dopravy na letisku, ktorému sa udelila výnimka.
Osvedčenia
- Nariadenie obsahuje pravidlá týkajúce sa prevodu osvedčení vydaných pred 31. decembrom 2014 na základe vnútroštátnych predpisov na prechodné obdobie do 31. decembra 2017.
- Príslušné orgány môžu do 31. decembra 2024 prijímať žiadosti o osvedčenie vrátane odchýlok od špecifikácií osvedčovania, ktoré vydala Agentúra Európskej únie pre bezpečnosť letectva, ak sú splnené isté technické podmienky uvedené v prílohách k nariadeniu. V takýchto prípadoch musia príslušné orgány v dokumente o prijatí odchýlky a následných opatreniach (DAAD) zhromaždiť dôkazy, že tieto podmienky boli splnené, a priložiť tento dokument k osvedčeniu.
- Príslušný orgán musí určiť dobu platnosti dokumentu DAAD a v prípade, že podmienky nie sú viac splnené, môže dokument DAAD zmeniť, pozastaviť alebo stiahnuť.
Prevádzka letiska
- V záujme zaistenia úrovne bezpečnosti prevádzky letísk sa musia na prevádzkovej úrovni vypracovať požiadavky na kvalitu údajov.
- Dodatočné požiadavky stanovené v delegovanom akte, delegovanom nariadení (EÚ) 2020/1234, boli zapracované do nariadenia (EÚ) č. 139/2014 a uplatňujú sa od 20. marca 2022. Týkajú sa letísk a organizácií poskytujúcich služby riadenia prevádzky na odbavovacej ploche (AMS) a zahŕňajú:
- právomoci príslušných orgánov, pokiaľ ide o vyhlásenia o spôsobilosti, ktoré predkladajú organizácie poskytujúce služby riadenia prevádzky na odbavovacej ploche (AMS),
- požiadavky na organizácie poskytujúce služby riadenia prevádzky na odbavovacej ploche (AMS) týkajúce sa riadenia bezpečnosti, prevádzkových postupov a zamestnancov,
- požiadavky na riadenie bezpečnostných rozhraní medzi prevádzkovateľom letiska, organizáciami zodpovednými za služby riadenia prevádzky na odbavovacej ploche (AMS) a poskytovateľom letových prevádzkových služieb, pokiaľ ide o prevádzku na odbavovacej ploche.
Vzletové a pristávacie dráhy
- Príloha I k nariadeniu bola pozmenená nariadením (EÚ) 2018/401. Zmena prílohy odráža zmeny, ktoré prijala organizácia ICAO s cieľom zjednodušiť doterajšiu klasifikáciu vzletových a pristávacích dráh na priblíženie a presnejšie opísať rôzne typy priblíženia a pristátia.
- S cieľom znížiť počet nehôd súvisiacich s bezpečnosťou vzletovej a pristávacej dráhy a počet vážnych incidentov súvisiacich s vniknutím na vzletovú a pristávaciu dráhu, ako aj iných udalostí súvisiacich s bezpečnosťou vzletovej a pristávacej dráhy bola príloha I ďalej zmenená delegovaným nariadením (EÚ) 2020/2148. Jeho cieľom je zaviesť platné štandardy a odporúčania ICAO pre hodnotenie a hlásenie týkajúce sa podmienok na vzletovej a pristávacej dráhe vrátane doplnenia vymedzenia nových pojmov.
Okolie letiska
Členské štáty musia zabezpečiť:
- uskutočnenie konzultácií zameraných na vplyv navrhnutých stavebných činností na bezpečnosť:
- v rámci hraníc prekážkovej* a ochrannej* roviny spolu s inými plochami, ktoré súvisia s letiskom,
- v rámci hraníc prekážkovej a ochrannej roviny, ako aj iných plôch, ktoré súvisia s letiskom a ktoré presahujú výšku stanovenú členskými štátmi;
- koordináciu zabezpečenia letísk, ktoré sa nachádzajú v blízkosti hraníc s inými členskými štátmi;
- uskutočnenie konzultácií v súvislosti s ľudskými činnosťami a využívaním územia, ktorými sú napríklad:
- výstavba, ktorá môže v dôsledku prekážky vyvolať turbulencie, ktoré by mohli byť nebezpečné pre prevádzku lietadiel,
- použitie nebezpečných, klamlivých a zavádzajúcich svetelných zdrojov,
- použitie vysoko reflexných plôch, ktoré môžu spôsobiť oslnenie,
- činnosti, ktoré by mohli rušiť výkonnosť leteckých spojovacích, navigačných a sledovacích systémov.
Riadenie nebezpečenstva spojeného s voľne žijúcimi živočíchmi
Členské štáty musia:
- vytvoriť postupy na zaznamenávanie a hlásenie zrážok lietadiel s voľne žijúcimi živočíchmi;
- zhromažďovať informácie od prevádzkovateľov letísk, personálu letísk a z iných zdrojov o prítomnosti voľne žijúcich živočíchov, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre prevádzku lietadiel;
- zabezpečiť nepretržité hodnotenie nebezpečenstva spojeného s voľne žijúcimi živočíchmi oprávneným personálom;
- zhromažďovať a posielať organizácii ICAO správy o zrážkach s voľne žijúcimi živočíchmi s cieľom zaradiť ich do informačného systému ICAO o zrážkach s vtákmi.
Požiadavky na prevádzku za každého počasia
Delegovaným nariadením (EÚ) 2022/208, ktorým sa stanovujú pravidlá vykonávania prevádzky za každého počasia na letiskách, sa menia prílohy I, III a IV k nariadeniu.
Riziká vyplývajúce z informačnej bezpečnosti s potenciálnym vplyvom na bezpečnosť letectva
V delegovanom nariadení (EÚ) 2022/1645 sú stanovené požiadavky na prevádzkovateľov letísk a poskytovateľov AMS týkajúce sa riadenia rizík v oblasti informačnej bezpečnosti s potenciálnym vplyvom na bezpečnosť letectva. Uplatňuje sa od 16. októbra 2025.
ODKEDY SA NARIADENIE UPLATŇUJE?
Nariadenie (EÚ) č. 139/2014 sa uplatňuje od 6. marca 2014.
KONTEXT
Ďalšie informácie:
- Letiská (Európska komisia)
- Letiská (Agentúra Európskej únie pre bezpečnosť letectva).
HLAVNÉ POJMY
Letisko. Vymedzená plocha (vrátane budov, zariadení a vybavenia) na zemi alebo na vode, alebo na pevnej, upevnenej príbrežnej alebo plávajúcej konštrukcii, určená buď úplne, alebo čiastočne na prílety, odlety a pohyby lietadiel na zemi.
Služby riadenia prevádzky na odbavovacej ploche. Orgán, nad ktorým vykonáva dohľad príslušný orgán a ktorý poskytuje služby na riadenie činností a pohybu lietadiel a vozidiel na odbavovacej ploche – vymedzenej ploche určenej na umiestnenie lietadla na účely nastupovania alebo vystupovania cestujúcich, nakladania a vykladania pošty alebo nákladu, dopĺňania paliva, parkovania alebo údržby.
Prekážková rovina. Plocha, ktorá vymedzuje hranice priestoru, kam objekty môžu vyčnievať do vzdušného priestoru.
Ochranná rovina. Plocha určená pre svetelné zostupové sústavy, nad ktorou nie je povolený výskyt objektov alebo prvkov predlžujúcich existujúce objekty, s výnimkou prípadu, keď by podľa názoru zodpovedajúceho orgánu nový objekt alebo prvok predlžujúci objekt bol zakrytý iným existujúcim nepohyblivým objektom.
HLAVNÉ DOKUMENTY
Nariadenie Komisie (EÚ) č. 139/2014 z 12. februára 2014, ktorým sa stanovujú požiadavky a administratívne postupy týkajúce sa letísk podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 216/2008 (Ú. v. EÚ L 44, 14.2.2014, s. 1 – 34).
Následné zmeny nariadenia (EÚ) č. 139/2014 boli zapracované do pôvodného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.
Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2024/894 z 13. marca 2024, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 139/2014, pokiaľ ide o hlásenie udalostí (Ú. v. EÚ L, 2024/894, 20.3.2024).
SÚVISIACE DOKUMENTY
Delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2022/1645 zo 14. júla 2022, ktorým sa stanovujú pravidlá uplatňovania nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/1139, pokiaľ ide o požiadavky na riadenie rizík informačnej bezpečnosti s potenciálnym vplyvom na bezpečnosť letectva pre organizácie, na ktoré sa vzťahujú nariadenia Komisie (EÚ) č. 748/2012 a (EÚ) č. 139/2014, a ktorým sa menia nariadenia Komisie (EÚ) č. 748/2012 a (EÚ) č. 139/2014 (Ú. v. EÚ L 248, 26.9.2022, s. 18 – 31).
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/1139 zo 4. júla 2018 o spoločných pravidlách v oblasti civilného letectva, ktorým sa zriaďuje Agentúra Európskej únie pre bezpečnosť letectva a ktorým sa menia nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 2111/2005, (ES) č. 1008/2008, (EÚ) č. 996/2010, (EÚ) č. 376/2014 a smernice Európskeho parlamentu a Rady 2014/30/EÚ a 2014/53/EÚ a zrušujú nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 552/2004 a (ES) č. 216/2008 a nariadenie Rady (EHS) č. 3922/91 (Ú. v. EÚ L 212, 22.8.2018, s. 1 – 122).
Pozri konsolidované znenie.
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 376/2014 z 3. apríla 2014 o ohlasovaní udalostí, ich analýze a na ne nadväzujúcich opatreniach v civilnom letectve, ktorým sa mení nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 996/2010 a ktorým sa zrušuje smernica Európskeho parlamentu a Rady 2003/42/ES a nariadenia Komisie (ES) č. 1321/2007 a (ES) č. 1330/2007 (Ú. v. EÚ L 122, 24.4.2014, s. 18 – 43).
Pozri konsolidované znenie.
Posledná aktualizácia 12.07.2024