EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Pravidlá v oblasti civilného letectva a Agentúra Európskej únie pre bezpečnosť letectva

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Nariadenie (EÚ) 2018/1139 o spoločných pravidlách v oblasti civilného letectva, ktorým sa zriaďuje Agentúra Európskej únie pre bezpečnosť letectva

AKÝ JE CIEĽ TOHTO NARIADENIA?

  • Cieľom nariadenia je stanoviť vysokú a jednotnú úroveň bezpečnosti civilného letectva a zároveň zaručiť ochranu životného prostredia.
  • Nariadenie aktualizuje právne predpisy v oblasti letectva a zahŕňa:

HLAVNÉ BODY

Nariadenie sa dotýka všetkých hlavných oblastí letectva vrátane:

  • letovej spôsobilosti,
  • posádok,
  • letísk,
  • leteckej prevádzky a
  • leteckých navigačných služieb.

Nariadenie:

Hlavné zmeny a doplnenia

  • Nariadenie aktualizuje právne predpisy EÚ v leteckom odvetví. Ustanovujú sa v ňom základné požiadavky na lietadlá súvisiace s ich letovou spôsobilosťou a environmentálnou kompatibilitou. Výrobcovia budú mať povinnosť vydávať osvedčenia o letovej spôsobilosti v súlade s technickými požiadavkami.
  • Nariadenie zavádza pravidlá založené na riziku a výsledkoch, ktoré stanovujú ciele, ale ponechávajú určitú flexibilitu, pokiaľ ide o prostriedky, ktorými sa majú dosiahnuť. Podporuje tiež prijímanie nezáväzných opatrení (napríklad opatrení na podporu bezpečnosti) vždy, keď je to možné.
  • Reviduje rozsah pôsobnosti niektorých pravidiel tak, že vylučuje malé teplovzdušné balóny pre jedného pasažiera, upravuje hmotnostné limity pre vetrone a dopĺňa ľahké lietadlá na elektrický pohon. Zavádza reformy s cieľom:
    • riešiť nárast letovej prevádzky,
    • zvyšovať bezpečnosť,
    • znižovať náklady, oneskorenia a vplyv letovej prevádzky na životné prostredie.
  • Palubní sprievodcovia, ktorí sa podieľajú na obchodnej leteckej doprave, podliehajú osvedčovaniu a malo by sa im vydať osvedčenie. Európska komisia stanovila podrobné pravidlá a postupy pre kvalifikáciu palubných sprievodcov.
  • Nariadenie ďalej stanovuje základné požiadavky na bezpečné služby pozemnej obsluhy, ktoré sú teraz zahrnuté do rozsahu pôsobnosti nariadenia, a rieši celý rad ďalších otvorených otázok v oblasti bezpečnosti.
  • Zavádza sa nová kapitola o manažmente bezpečnosti letectva, v ktorej sa ustanovuje Európsky program bezpečnosti letectva pokrývajúci celý systém bezpečnosti letectva.

Civilné drony

  • V nariadení sa zavádzajú základné požiadavky na drony. Pravidlá sú formulované tak, aby boli primerané vzhľadom na riziko spojené s konkrétnou prevádzkou alebo druhom prevádzky, a uvádza sa v nich, že dron musí byť bezpečne riaditeľný a ovládateľný. Má byť naprojektovaný tak, aby bol vhodný pre svoju funkciu a určenú prevádzku, a má zohľadňovať ochranu súkromia a osobných údajov už na úrovni projektu a štandardného nastavenia. Má umožňovať identifikáciu dronu a povahy a účelu prevádzky.
  • Prevádzkovateľ dronu má byť zodpovedný za jeho prevádzku a má mať primerané znalosti a zručnosti na to, aby dron prevádzkoval bezpečne. Organizácie zapojené do projektovania, výroby, údržby, prevádzky, súvisiacich služieb a výcviku musia ustanoviť systém ohlasovania udalostí súvisiacich s bezpečnosťou.
  • V nariadení je uvedená hranica pre registráciu, ktorá sa uplatňuje na prevádzkovateľov dronov: prevádzkovatelia sa musia registrovať, ak prevádzkujú drony, ktoré môžu pri náraze preniesť na človeka kinetickú energiu nad 80 joulov. Hranicu je možné v budúcnosti bez zdĺhavých postupov zmeniť, aby sa zohľadnil vývoj v tejto oblasti.
  • Podľa povahy a rizika činnosti, prevádzkových charakteristík lietadla a charakteristiky oblasti jeho prevádzky možno v súvislosti s projektovaním, výrobou, údržbou a prevádzkou, a tiež pre pracovníkov vrátane pilotov na diaľku vyžadovať osvedčenie.
  • V súlade s nariadením vypracovala Komisia s pomocou EASA vykonávacie nariadenie (EÚ) 2019/947, ktorým sa stanovujú podrobné pravidlá pre drony a ich prevádzku. (pozri súhrn).

Osvedčenia pilotov vydané krajinami mimo EÚ

  • Delegovaným nariadením (EÚ) 2020/723 sa stanovujú postupy, a najmä možné výcvikové zápočty, ktoré si môže nárokovať pilot, ktorý získal preukaz spôsobilosti pilota v krajine mimo EÚ a chce tento zmeniť na preukaz spôsobilosti pilota EÚ.
  • Zabezpečuje, aby piloti naďalej absolvovali výcvik v oblastiach, ktoré sú špecifické pre vzdušný priestor EÚ, alebo sa za iných okolností nevyžadujú v krajinách mimo EÚ, a zároveň sa zabezpečilo, že ich nebude treba nadmerne preškoliť z hľadiska už vopred pokrytého obsahu.
  • Tento akt bol predtým súčasťou vykonávacieho nariadenia (EÚ) 1178/2011 (pozri súhrn), ale bolo potrebné ho oddeliť do delegovaného aktu vzhľadom na požiadavky nariadenia (EÚ) 2018/1139.

Ochrana životného prostredia

Okrem bezpilotných lietadiel a ich motorov, vrtúľ, súčastí a nenainštalovaného vybavenia musia lietadlá, pokiaľ ide o hluk a emisie, spĺňať od 1. januára 2021 požiadavky na ochranu životného prostredia uvedené v prílohe 16 k Dohovoru o medzinárodnom civilnom letectve.

Agentúra Európskej únie pre bezpečnosť letectva

  • Nariadením sa rozširuje rozsah pôsobnosti EASA aj na aspekty bezpečnostnej ochrany súvisiace s bezpečnosťou, napríklad kybernetickú bezpečnosť, a na ochranu životného prostredia.
  • Ustanovuje sa ním mechanizmus združovania a spoločného využívania leteckých inšpektorov a inú technickú pomoc s cieľom podporiť členské štáty EÚ pri plnení úloh osvedčovania, dohľadu a presadzovania predpisov.
  • Elektronický register informácií, ktorý agentúra EASA zriadila s cieľom zabezpečiť účinnú spoluprácu medzi ňou a príslušnými vnútroštátnymi orgánmi, zahŕňa informácie o prenose zodpovednosti súvisiacej s osvedčovaním, dohľadom a presadzovaním predpisov z jedného členského štátu EÚ na iný alebo na agentúru EASA, a tiež opatrenia týkajúce sa preletov nad oblasťami, v ktorých prebieha konflikt.

Riziká vyplývajúce z informačnej bezpečnosti s potenciálnym vplyvom na bezpečnosť letectva

  • V delegovanom nariadení (EÚ) 2022/1645, ktoré sa bude uplatňovať od 16. októbra 2025, sa stanovujú požiadavky, ktoré majú organizácie splniť s cieľom identifikovať a riadiť riziká v oblasti informačnej bezpečnosti s potenciálnym vplyvom na bezpečnosť letectva pre organizácie.
  • Tieto požiadavky sa vzťahujú na širokú škálu oblastí letectva a ich rozhrania, keďže letectvo je vysoko prepojeným systémom systémov, a uplatňujú sa na všetky organizácie, ktoré sú už povinné mať systém riadenia v súlade s existujúcimi právnymi predpismi EÚ v oblasti bezpečnosti letectva.
  • Medzi organizácie, na ktoré sa nariadenie uplatňuje, patria výrobné a projekčné organizácie, leteckí prevádzkovatelia, organizácie výkonu údržby, organizácie riadiace letovú spôsobilosť, prevádzkovatelia zariadení na odbornú prípravu, poskytovatelia výcvikových zariadení na simuláciu letu, poskytovatelia služieb manažmentu letovej prevádzky/leteckých navigačných služieb, prevádzkovatelia letísk a poskytovatelia služby riadenia prevádzky na odbavovacej ploche*.

ODKEDY SA NARIADENIE UPLATŇUJE?

Uplatňuje sa od 11. septembra 2018.

KONTEXT

Ďalšie informácie:

HLAVNÉ POJMY

Služba riadenia prevádzky na odbavovacej ploche. Služba poskytovaná s cieľom regulovať činnosti a pohyb lietadiel a vozidiel na odbavovacej ploche. Odbavovacie plocha je vymedzená plocha letiska určená na umiestnenie lietadla na účely nastupovania alebo vystupovania cestujúcich a nakladania alebo vykladania batožiny, pošty alebo nákladu, plnenie palivom, parkovanie alebo údržbu.

HLAVNÝ DOKUMENT

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/1139 zo 4. júla 2018 o spoločných pravidlách v oblasti civilného letectva, ktorým sa zriaďuje Agentúra Európskej únie pre bezpečnosť letectva a ktorým sa menia nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 2111/2005, (ES) č. 1008/2008, (EÚ) č. 996/2010, (EÚ) č. 376/2014 a smernice Európskeho parlamentu a Rady 2014/30/EÚ a 2014/53/EÚ a zrušujú nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 552/2004 a (ES) č. 216/2008 a nariadenie Rady (EHS) č. 3922/91 (Ú. v. EÚ L 212, 22.8.2018, s. 1 – 122).

Následné zmeny nariadenia (EÚ) 2018/1139 boli zapracované do pôvodného dokumentu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.

SÚVISIACE DOKUMENTY

Delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2022/1645 zo 14. júla 2022, ktorým sa stanovujú pravidlá uplatňovania nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/1139, pokiaľ ide o požiadavky na riadenie rizík informačnej bezpečnosti s potenciálnym vplyvom na bezpečnosť letectva pre organizácie, na ktoré sa vzťahujú nariadenia Komisie (EÚ) č. 748/2012 a (EÚ) č. 139/2014, a ktorým sa menia nariadenia Komisie (EÚ) č. 748/2012 a (EÚ) č. 139/2014 (Ú. v. EÚ L 248, 26.9.2022, s. 18 – 31).

Delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2020/723 zo 4. marca 2020, ktorým sa stanovujú podrobné pravidlá uznávania osvedčení pilotov vydaných v tretích krajinách a ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 1178/2011 (Ú. v. EÚ L 170, 2.6.2020, s. 1 – 8).

Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2019/947 z 24. mája 2019 o pravidlách a postupoch prevádzky bezpilotných lietadiel (Ú. v. EÚ L 152, 11.6.2019, s. 45 – 71).

Pozri konsolidované znenie.

Nariadenie Komisie (EÚ) č. 1321/2014 z 26. novembra 2014 o zachovaní letovej spôsobilosti lietadiel a výrobkov, súčastí a zariadení leteckej techniky a o schvaľovaní organizácií a personálu zapojených do týchto činností (Ú. v. EÚ L 362, 17.12.2014, s. 1 – 194).

Pozri konsolidované znenie.

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2014/53/EÚ zo 16. apríla 2014 o harmonizácii právnych predpisov členských štátov týkajúcich sa sprístupňovania rádiových zariadení na trhu, ktorou sa zrušuje smernica 1999/5/ES (Ú. v. EÚ L 153, 22.5.2014, s. 62 – 106).

Pozri konsolidované znenie.

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 376/2014 z 3. apríla 2014 o ohlasovaní udalostí, ich analýze a na ne nadväzujúcich opatreniach v civilnom letectve, ktorým sa mení nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 996/2010 a ktorým sa zrušuje smernica Európskeho parlamentu a Rady 2003/42/ES a nariadenia Komisie (ES) č. 1321/2007 a (ES) č. 1330/2007 (Ú. v. EÚ L 122, 24.4.2014, s. 18 – 43).

Pozri konsolidované znenie.

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2014/30/EÚ z 26. februára 2014 o harmonizácii právnych predpisov členských štátov vzťahujúcich sa na elektromagnetickú kompatibilitu (prepracované znenie) (Ú. v. EÚ L 96, 29.3.2014, s. 79 – 106).

Pozri konsolidované znenie.

Nariadenie Komisie (EÚ) č. 748/2012 z 3. augusta 2012 stanovujúce vykonávacie pravidlá osvedčovania letovej spôsobilosti a environmentálneho osvedčovania lietadiel a prislúchajúcich výrobkov, častí a zariadení, ako aj osvedčovania projekčných a výrobných organizácií (prepracované znenie) (Ú. v. EÚ L 224, 21.8.2012, s. 1 – 85).

Pozri konsolidované znenie.

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 996/2010 z 20. októbra 2010 o vyšetrovaní a prevencii nehôd a incidentov v civilnom letectve a o zrušení smernice 94/56/ES (Ú. v. EÚ L 295, 12.11.2010, s. 35 – 50).

Pozri konsolidované znenie.

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1008/2008 z 24. septembra 2008 o spoločných pravidlách prevádzky leteckých dopravných služieb v Spoločenstve (prepracované znenie) (Ú. v. EÚ L 293, 31.10.2008, s. 3 – 20).

Pozri konsolidované znenie.

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 2111/2005 zo 14. decembra 2005 o vytvorení zoznamu Spoločenstva týkajúceho sa leteckých dopravcov, ktorí podliehajú zákazu vykonávania leteckej dopravy v rámci Spoločenstva, a o informovaní cestujúcich v leteckej doprave o totožnosti prevádzkujúceho leteckého dopravcu, ktorým sa zrušuje článok 9 smernice 2004/36/ES (Ú. v. EÚ L 344, 27.12.2005, s. 15 – 22).

Pozri konsolidované znenie.

Posledná aktualizácia 18.10.2022

Top