Atgadījumi civilajā aviācijā – ziņošana, analīze un turpmākie pasākumi
KOPSAVILKUMS:
Regula (ES) Nr. 376/2014 par ziņošanu, analīzi un turpmākajiem pasākumiem attiecībā uz atgadījumiem civilajā aviācijā
KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?
- Regulas (ES) Nr. 376/2014 mērķis ir uzlabot aviācijas drošību Eiropas Savienībā (ES) un visā pasaulē, nodrošinot, lai attiecīgā lidojumu drošuma informācija, kas attiecas uz civilo aviāciju, tiktu paziņota, apkopota, glabāta, aizsargāta, lai tiktu veikta šādas informācijas apmaiņa, lai tā tiktu izplatīta un analizēta.
- Tā tika grozīta ar Regulu (ES) 2018/1139, ar kuru papildus atjaunināja aviācijas drošības tiesību aktus un pārskatīja Eiropas Savienības Aviācijas drošības aģentūras (EASA) mandātu (skatīt kopsavilkumu).
SVARĪGĀKIE ASPEKTI
Ar regulu paredz noteikumus šādās jomās:
- ziņošana par atgadījumiem, kas apdraud gaisa kuģi, personas, kas tajā atrodas, jebkuru citu personu, kā arī aprīkojumu vai iekārtas, kas ietekmē gaisa kuģa ekspluatāciju;
- citas attiecīgās ar lidojumu drošumu saistītās informācijas ziņošana minētajā kontekstā.
Obligātā ziņošana
- Par atgadījumiem, kas var radīt ievērojamu risku aviācijas drošībai, jāziņo regulā minētajiem galvenajiem gaisa satiksmes speciālistiem. Jāziņo par atgadījumiem, kas saistīti ar:
- gaisa kuģa ekspluatāciju, piemēram, ar sadursmēm saistīti notikumi vai notikumi lidojuma laikā;
- gaisa kuģa tehnisko stāvokli, apkopi un remontu, piemēram, konstrukcijas defektiem un sistēmas darbības traucējumiem;
- aeronavigācijas pakalpojumiem un iekārtām, piemēram, sadursmēm, gandrīz notikušām sadursmēm vai sadursmju iespējamību;
- lidlaukiem un pakalpojumiem uz zemes, piemēram, darbībām ar pasažieriem, bagāžu, pasta sūtījumiem un kravu.
- Atgadījumu, par kuriem jāziņo saskaņā ar obligātajām ziņošanas sistēmām, pilns saraksts ir iekļauts īstenošanas aktā – Īstenošanas regulā (ES) 2015/1018.
- Katrā gadījumā atbildīgajām personām (piemēram, pilotam, gaisa satiksmes vadības dispečeram vai personai, kas paraksta lidojumderīguma pārbaudes sertifikātu) un organizācijām jāziņo par atgadījumiem 72 stundu laikā pēc tam, kad tās uzzina par attiecīgo atgadījumu, ja vien to nekavē ārkārtas apstākļi.
Ziņošanas sistēma
- Ikvienai organizācijai, kas veic uzņēmējdarbību kādā dalībvalstī, jāizveido obligātās un brīvprātīgās ziņošanas sistēmas, lai apkopotu, izvērtētu, apstrādātu, analizētu un glabātu datus par ziņotajiem atgadījumiem.
- Ikvienai dalībvalstij un EASA jāizveido obligātās un brīvprātīgās ziņošanas sistēmas, lai apkopotu, izvērtētu, apstrādātu, analizētu un glabātu datus par ziņotajiem atgadījumiem, tostarp par atgadījumiem, par kuriem ziņojušas organizācijas.
- Mazām organizācijām var atļaut ieviest vienkāršotu mehānismu, lai apkopotu un glabātu datus par atgadījumiem.
Informācijas par atgadījumiem, kas attiecas uz lidojumu drošumu, un rekomendāciju glabāšana
- Ikvienai dalībvalstij un EASA jāiesniedz apkopoti dati par atgadījumiem Eiropas Centrālajam repozitorijam (ECR), ko pārvalda Eiropas Komisija.
- ECR ietver arī drošības rekomendācijas (Regulas (ES) Nr. 996/2010 – skatīt kopsavilkumu 17. pants), ko izdevušas dalībvalstu drošības izmeklēšanas iestādes (4. pants).
- Īstenošanas lēmumā (ES) 2019/1128 ir izklāstīti noteikumi par ECR pārvaldību, kas cita starpā prasa, lai visas drošības rekomendācijas un atbildes uz tām būtu pieejamas sabiedrībai, izmantojot publisku tīmekļa vietni.
Riska klasifikācija
- Regula (ES) Nr. 376/2014 ir papildināta ar deleģēto aktu – Deleģēto regulu (ES) 2020/2034, kas stājās spēkā 2020. gada 31. decembrī.
- Tajā izklāstīta kopējā Eiropas riska klasifikācijas shēma*, kas ir definēta kā metodika, ko izmanto, lai novērtētu atgadījuma kopējo drošības riska pakāpi, ņemot vērā vissliktāko iespējamo atgadījuma iznākumu un šī iespējamā iznākuma iespējamību.
- Vispārējais mērķis ir noteikt atgadījuma drošības risku un tādējādi palīdzēt attiecīgajām vienībām novērtēt atgadījumus un noteikt, kur koncentrēt centienus, lai mazinātu to atkārtošanos.
- Īstenošanas regulā (ES) 2021/2082 ir noteikta Eiropas riska klasifikācijas shēmas īstenošanas kārtība.
Informācijas apmaiņa un piekļuve ECR datiem
- Izmantojot ECR, ES dalībvalstis un Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) valstis nodrošina, ka EASA apmainās ar informāciju, kas saistīta ar lidojumu drošumu un kas tiek glabāta attiecīgajās datubāzēs.
- Piekļuvi ECR informācijai reglamentē stingri konfidencialitātes un aizsardzības noteikumi. Tikai tām personām vai organizācijām, kam uzticēta civilās aviācijas lidojumu drošuma regulēšana, vai drošības izmeklēšanas iestādei ES ir droša pilnīga tiešsaistes piekļuve ECR iekļautajai informācijai par atgadījumiem.
- Ieinteresētās personas, kas uzskaitītas Regulā (ES) Nr. 376/2014, ar konkrētiem nosacījumiem var pieprasīt un iegūt ECR iekļauto informāciju.
Konfidencialitāte un informācijas avotu aizsardzība
- Ziņojumu apstrādi veic tā, lai novērstu informācijas izmantošanu citiem nolūkiem nekā lidojumu drošība.
- Jāievieš aizsardzības pasākumi, lai aizsargātu ziņotāja un ziņojumos par atgadījumiem minēto personu identitātes konfidencialitāti nolūkā veicināt “taisnīguma kultūru”. Tādēļ dalībvalstīm un EEZ valstīm ir arī pienākums izraudzīties “taisnīguma kultūras struktūru”, kas būs atbildīga par Regulā (ES) Nr. 376/2014 noteikto taisnīguma kultūras prasību īstenošanu.
- Darba devējs nedrīkst radīt darbiniekiem nelabvēlīgas sekas, pamatojoties uz ziņojumā par atgadījumu sniegto informāciju. Šajā sakarā ir noteikti daži izņēmumi, piemēram, ja darbinieks izdara tīšu pārkāpumu vai pieļauj rupju nolaidību.
- Izņemot, ja valstu krimināltiesību akti nosaka citādi, dalībvalstis nevar ierosināt lietu pret informācijas avotiem, pamatojoties uz ziņojumiem, un lietas ierosināšanas gadījumā notikumu aprakstā ietverto informāciju nedrīkst izmantot pret ziņotājiem vai personām, kuras minētas notikumu aprakstā. Šis noteikums nav spēkā gadījumos, kad ir nopietni ignorēts acīmredzams risks un nav ievērota profesionālā atbildība un nav veikti attiecīgajos apstākļos nepieciešamie piesardzības pasākumi, kas tādējādi varētu izraisīt paredzamu kaitējumu personai vai īpašumam, vai kas krasi apdraud aviācijas drošības līmeni.
KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?
Tā ir piemērojama kopš 2015. gada 15. novembra.
KONTEKSTS
Plašāka informācija:
GALVENIE TERMINI
Eiropas riska klasifikācijas shēma. Metodika, ko izmanto, lai novērtētu risku, ko atgadījums rada civilās aviācijas drošībai, izsakot to ar drošības riska rezultātu.
PAMATDOKUMENTS
Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 376/2014 (2014. gada 3. aprīlis) par ziņošanu, analīzi un turpmākajiem pasākumiem attiecībā uz atgadījumiem civilajā aviācijā un ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 996/2010 un atceļ Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2003/42/EK, Komisijas Regulas (EK) Nr. 1321/2007 un (EK) Nr. 1330/2007 (OV L 122, 24.4.2014., 18.–43. lpp.).
Regulas (ES) Nr. 376/2014 turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.
SAISTĪTIE DOKUMENTI
Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2021/2082 (2021. gada 26. novembris), ar ko nosaka kārtību Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 376/2014 īstenošanai attiecībā uz Eiropas vienoto riska klasifikācijas shēmu (OV L 426, 29.11.2021., 32.–40. lpp.).
Skatīt konsolidēto versiju.
Komisijas Deleģētā regula (ES) 2020/2034 (2020. gada 6. oktobris), ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 376/2014 papildina attiecībā uz Eiropas vienoto riska klasifikācijas shēmu (OV L 416, 11.12.2020., 1.–10. lpp.).
Komisijas Īstenošanas lēmums (ES) 2019/1128 (2019. gada 1. jūlijs) par tiesībām piekļūt Eiropas Centrālajā repozitorijā glabātajām drošības rekomendācijām un atbildes pasākumiem un par Lēmuma 2012/780/ES atcelšanu (OV L 177, 2.7.2019., 112.–113. lpp.).
Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2015/1018 (2015. gada 29. jūnijs), ar ko nosaka sarakstu, kurā klasificēti atgadījumi civilajā aviācijā, par kuriem obligāti jāziņo saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 376/2014 (OV L 163, 30.6.2015., 1.–17. lpp.).
Skatīt konsolidēto versiju.
Pēdējo reizi atjaunots: 30.05.2022