Tarptautiniai kultūriniai ryšiai: ES strategija
DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA
Bendras komunikatas (JOIN(2016) 29 final) „Tarptautinio bendradarbiavimo kultūros srityje strategija“
Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 6 straipsnis
KOKS ŠIO KOMUNIKATO IR SESV 6 STRAIPSNIO TIKSLAS?
- Komunikatu siūloma veiksmingesnių kultūrinių ryšių (t. y. skirtingų kultūrų keitimosi idėjomis, požiūriais ir nuomonėmis) strategija, skirta remti Europos Komisijos prioritetą padaryti ES stipresne pasaulio veikėja bei geresne tarptautine partnere ir padidinti jos indėlį į tvarų augimą.
- Jame išdėstomas ES šalių, nacionalinių kultūros organizacijų ir privačiojo bei viešojo sektorių institucijų bendradarbiavimo kultūros srityje modelis, pagal kurį pasitelkiant „kultūrinę diplomatiją“ puoselėjama taika, teisinės valstybės principais, saviraiškos laisve, tarpusavio supratimu ir pagarba pagrindinėms vertybėms grindžiama pasaulio santvarka.
- Nors kultūros politika visų pirma yra pačių ES šalių reikalas, SESV 6 straipsnyje nurodyta, kad ES gali remti, koordinuoti ir papildyti ES šalių veiksmus šioje srityje.
PAGRINDINIAI ASPEKTAI
Kultūra – ne vien vaizduojamasis menas ar literatūra. Ji apima labai įvairią veiklą: kultūrų dialogą* ir turizmą, švietimą, mokslinius tyrimus ir kūrybos sektorių, paveldo apsaugą, naująsias technologijas, amatus ir vystomąjį bendradarbiavimą.
Kultūra taip pat vaidina svarbų vaidmenį ES užsienio politikoje, kur bendradarbiavimu kultūros srityje kovojama su stereotipais ir prietarais, o dialogas gali užkirsti kelią konfliktams ir skatinti susitaikymą. Ji padeda spręsti pasauliui kylančius uždavinius, kaip antai pabėgėlių integravimo, kovos su smurtiniu ekstremizmu ir pasaulio kultūros paveldo apsaugos.
Kultūra taip pat gali teikti svarbios socialinės ir ekonominės naudos, pavyzdžiui, didinti piliečių dalyvavimą ir turizmo pajamas ES ir už jos ribų.
Strategija yra grindžiama ankstesniais komunikatais dėl kultūros ir ES tarptautinių santykių ir kultūros vaidmens ES vystomojo bendradarbiavimo srityje – ja atnaujinami šie dokumentai. Didžiausias dėmesys skiriamas kultūriniam bendradarbiavimui trijose pagrindinėse srityse:
-
socialinio ir ekonominio vystymosi rėmimui stiprinant kultūros ir kūrybos sektorius bei didinant vietos institucijų vaidmenį. Praktiniai pavyzdžiai:
-
taikių bendruomeninių ir skirtingų religijų tautų santykių rėmimui. Dialogas gali padėti puoselėti sąžiningą, taikią ir integracinę visuomenę, kurioje gerbiamos žmogaus teisės ir atsižvelgiama į vietos ypatumus, o veiksmai derinami prie kultūrinio konteksto ir interesų. Tai apima:
-
bendradarbiavimo kultūros paveldo srityje stiprinimui skatinant mokslinius tyrimus, kovojant su neteisėta prekyba kultūros prekėmis ir remiant paveldo vietų apsaugą. Kultūros paveldo tvarkymas ir rėmimas skatina turizmą ir ekonomikos augimą. Keli pavyzdžiai:
- moksliniai tyrimai pagal programą „Horizontas 2020“, kuriais siekiama rasti naujų kultūros paveldo, kuriam kelia pavojų klimato kaita, išsaugojimo ir valdymo būdų. ES nepriklausančios šalys taip pat gali dalyvauti;
- kova su neteisėta prekyba paveldo objektais, įskaitant sienos kontrolės punktuose dirbančių muitinių pareigūnų mokymo rėmimą, kad būtų galima kuo anksčiau rasti pavogtus artefaktus;
- darbas drauge su UNESCO, kad būtų sukurtas skubaus reagavimo mechanizmas, padedantis apsaugoti kultūros paveldo vietas. ES regioninis patikos fondas, sukurtas reaguojant į krizę Sirijoje, taip pat prisidės prie kultūros paveldo apsaugos ir kultūros įvairovės skatinimo.
ES bendradarbiavimas kultūros srityje apima ES ir besivystančias šalis. Jį galima stiprinti:
- sutelkiant išteklius ir dirbant drauge su ES nepriklausančiomis šalimis;
- glaudžiau bendradarbiaujant su nacionalinėmis kultūros institucijomis ES;
- labiau išnaudojant ES ambasadas ES nepriklausančiose šalyse (delegacijas);
- steigiant Europos kultūros rūmus, kurie teiktų paslaugas vietos gyventojams, dalyvautų bendruose projektuose, teiktų stipendijas ir vykdytų kultūrinius bei švietimo mainus;
- organizuojant bendrus ES kultūros renginius;
- skiriant dėmesio strateginiams tarptautiniams partneriams;
- remiant studentų, tyrėjų ir absolventų mainus tarp ES ir ES nepriklausančių šalių.
Ši kultūrinė strategija gali būti remiama pasitelkiant esamus išteklius, kaip antai:
KONTEKSTAS
SVARBIAUSIOS SĄVOKOS
Kultūrų dialogas:: skirtingų kultūrų keitimasis idėjomis, požiūriais ir nuomonėmis.
PAGRINDINIS DOKUMENTAS
Bendras komunikatas Europos Parlamentui ir Tarybai „ES tarptautinių kultūrinių ryšių strategijos kūrimas“ (JOIN(2016) 29 final, 2016 6 8)
Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Pirmoji dalis – Principai. I antraštinė dalis – Sąjungos kompetencijos kategorijos ir sritys. 6 straipsnis (OL C 202, 2016 6 7, p. 52–53)
SUSIJĘ DOKUMENTAI
Tarybos išvados dėl kultūros ES išorės santykių srityje, ypač daug dėmesio skiriant kultūros svarbai vystomojo bendradarbiavimo srityje (OL C 417, 2015 12 15, p. 41–43)
Tarybos ir Taryboje posėdžiavusių valstybių narių vyriausybių atstovų išvados dėl kultūrų įvairovės ir dialogo skatinimo Sąjungos ir jos valstybių narių išorės santykiuose (OL C 320, 2008 12 16, p. 10–12)
paskutinis atnaujinimas 17.07.2017