uskladiti nacionalne mjere za gospodarenje ambalažom i ambalažnim otpadom, i
poboljšati kvalitetu okoliša sprječavanjem i smanjenjem utjecaja ambalaže i ambalažnog otpada na okoliš.
Direktiva (EU) 2018/852 zadnja je izmjena Direktive 94/62/EZ i sadržava ažurirane mjere namijenjene:
sprječavanju proizvodnje ambalažnog otpada i
promidžbi ponovne uporabe, recikliranja i drugih načina oporabe ambalažnog otpada, umjesto njegova konačnog zbrinjavanja, doprinoseći pritom prijelazu na kružno gospodarstvo1.
KLJUČNE TOČKE
Područje primjene
Direktiva obuhvaća svu ambalažu stavljenu na tržište EU-a i sav ambalažni otpad, bez obzira na to upotrebljava li se ili ispušta na industrijskoj, komercijalnoj, uredskoj, trgovinskoj, uslužnoj razini, na razini kućanstva ili bilo kojoj drugoj razini, neovisno o korištenom materijalu.
Mjere
Izmijenjena direktiva od država članica EU-a zahtijeva da poduzmu mjere, kao što su nacionalni programi, poticaji putem programa proširene odgovornosti proizvođača i druge ekonomske instrumente, kako bi se spriječilo stvaranje ambalažnog otpada i kako bi se smanjio utjecaj ambalaže na okoliš.
Države članice trebale bi potaknuti povećanje udjela ponovno uporabljive ambalaže2 stavljene na tržište i sustave za ponovnu uporabu ambalaže na za okoliš siguran način bez ugrožavanja sigurnosti hrane ili sigurnosti potrošača. To može uključivati:
primjenu sustava povrata pologa
ciljeve
ekonomske poticaje
minimalni postotak ambalaže stavljene na tržište koja se može ponovo uporabiti svake godine za svaku vrstu ambalaže itd.
Države članice također moraju poduzeti potrebne mjere za ispunjavanje ciljeva za recikliranje koji se razlikuju ovisno o ambalažnom materijalu. Za tu svrhu one moraju primjenjivati nova pravila izračuna za obavještavanje o novim ciljevima za recikliranje koje je potrebno postići do 2025. i 2030.
Ciljevi
Do najmanje 65 % ukupnog ambalažnog otpada mora biti reciklirano po težini. Ciljevi za recikliranje po materijalima:
50 % plastike
25 % drveta
70 % neobojenih metala
50 % aluminija
70 % stakla i
75 % papira i kartona.
Do najmanje 70 % ukupnog ambalažnog otpada mora biti reciklirano po težini. To uključuje:
55 % plastike
30 % drveta
80 % neobojenih metala
60 % aluminija
75 % stakla i
85 % papira i kartona.
Osnovni zahtjevi
Države članice moraju osigurati da ambalaža koja se stavlja na tržište ispunjava osnovne zahtjeve sadržane u Prilogu II. Direktivi, a to su:
ograničavanje mase i obujma ambalaže na najmanju primjerenu razinu kako bi se ipak zadovoljila potrebna razina sigurnosti, higijene i prihvatljivosti za ambalažirani proizvod i za potrošače;
svođenje sadržaja opasnih tvari i materijala u ambalažnom materijalu i njegovim dijelovima na najmanju moguću mjeru;
izrada ambalaže koja se može oporabiti ili obnoviti, što može uključivati izradu materijala za recikliranje ili organskog recikliranja, kao i izradu za uporabu otpada za energetske svrhe.
Izmijenjenom direktivom pojašenjena je razlika između ambalaže koja se može obnoviti kompostiranjem i biorazgradivog ambalažnog otpada te je utvrđeno da se oksorazgradiva plastična ambalaža (plastična ambalaža s aditivima koji uzrokuju njezino razbijanje na mikroskopske čestice i pridonose prisutnosti mikroplastike u okolišu) ne smatra biorazgradivom ambalažom.
Europska komisija trenutačno ispituje kako ojačati osnovne zahtjeve radi poboljšanja dizajna ambalaže za ponovnu uporabu i promicanja visokokvalitetnog recikliranja, kao i jačanja provedbe osnovnih zahtjeva.
Sustavi za oporabu ambalaže
Države članice trebaju osigurati uspostavu sustava za povrat i/ili skupljanje uporabljene ambalaže i/ili ambalažnog otpada, kao i za ponovnu uporabu ili oporabu, uključujući recikliranje ambalaže i/ili skupljenog ambalažnog otpada.
Odgovornost proizvođača
Do kraja 2024. države članice trebaju osigurati uspostavu programa odgovornosti proizvođača3 za svu ambalažu. Programi odgovornosti proizvođača omogućuju financiranje ili financiranje i organizaciju povrata i/ili skupljanja uporabljene ambalaže i/ili ambalažnog otpada te njegovo usmjeravanje na najprikladniju opciju gospodarenja otpadom, kao i ponovnu uporabu ili recikliranje skupljene ambalaže i ambalažnog otpada.
Ti će programi morati biti u skladu s minimalnim zahtjevima utvrđenima Okvirnom direktivom o otpadu 2008/98/EZ (vidjeti sažetak). Programi bi trebali pomoći poticanju ambalaže koja je dizajnirana, proizvedena i komercijalizirana na način koji promiče ponovnu uporabu ambalaže ili visokokvalitetno recikliranje i na najmanju moguću mjeru svodi utjecaj ambalaže i ambalažnog otpada na okoliš.
Sustavi obavješćivanja i izvješćivanje
Provedbenim aktom, odnosno Odlukom 2005/270/EZ utvrđuju se oblici, kao i pravila za izračun, provjeru i izvještavanje podataka koje države članice moraju svake godine dostaviti Komisiji radi praćenja provedbe Direktive 94/62/EZ.
Odlukom (EU) 2019/665 mijenja se Odluka 2005/270/EZ kojom se uvode nova pravila kako bi se uskladila s novim pravilima Direktive 94/62/EZ o izračunu ostvarenja ciljeva recikliranja koji se odnose na:
mogućnost uzimanja u obzir (do najviše 5 % cilja recikliranja) ponovno uporabljive prodajne ambalaže (članak 5.stavak 2.),
mogućnost uzimanja u obzir popravka drvene ambalaže radi ponovne uporabe (u članku 5.stavku 3.),
izračun količine metala u ambalažnom otpadu koji se odvajaju od pepela s rešetke ložišta nakon spaljivanja (članak 6.a),
kompozitna ambalaža, koja se više ne smije prijavljivati prema glavnom materijalu, nego prema materijalu sadržanom u ambalaži, uz moguća odstupanja za materijale koji čine manje od 5 % ukupne mase ambalažne jedinice.
Cilj novih pravila izračuna je osigurati da se za izračun cilja recikliranja smije upotrebljavati samo otpad koji ulazi u postupak recikliranja ili otpad koji je postigao kraj statusa otpada, a općenito, mjerenje otpada mora se provoditi na ulazu u postupak recikliranja.
Odluka predviđa poboljšani sustav kontrole kvalitete prijavljenih podataka (podatci izravno od gospodarskih subjekata, uporaba elektroničkih registara), osiguravajući time bolju sljedivost prijavljenih podataka, uključujući otpad koji se izvozi na recikliranje u treće zemlje izvan EU-a.
Odlukom (EU) 2019/665 također se uvode promjene koje se odnose na oblike dostavljanja podataka u skladu s člankom 12. Direktive 94/62/EZ. Oblici bi trebali uzeti u obzir podatke o ponovno uporabljivoj ambalaži koja se prvi put stavlja na tržište i o broju ciklusa uporabe ambalaže na godišnjoj razini, što je nužno za određivanje udjela ponovno uporabljive ambalaže u usporedbi s ambalažom za jednokratnu uporabu. Budući da se ponovno uporabljiva prodajna ambalaža može uzeti u obzir u kontekstu ciljeva recikliranja, potrebno je utvrditi razliku između ponovno uporabljive prodajne ambalaže i druge ponovno uporabljive ambalaže.
Stavljanje izvan snage
Direktivu 94/62/EZ bit će stavljena izvan snage Uredbom (EU) 2025/40 (vidjeti sažetak) od , uz iznimku određenih pravila koja će se nastaviti primijenjivati nakon toga.
OTKAD SE PRIMJENJUJU TA PRAVILA?
Direktiva 94/62/EZ trebala se prenijeti u nacionalno pravo do
Direktiva o izmjeni (EU) 2018/852 trebala se prenijeti u nacionalno pravo do
Kružno gospodarstvo. Kružno gospodarstvo svodi na najmanju moguću mjeru unos resursa, otpad, emisije i ispuštanje energije. Može se postići kroz dugotrajan dizajn, održavanje, popravak, ponovnu uporabu i recikliranje. U suprotnosti je s linearnim gospodarstvom koje vadi resurse, upotrebljava ih, a zatim ih odbacuje.
Ponovno uporabljiva ambalaža. Ambalaža koja je osmišljena, dizajnirana i stavljena na tržište tako da tijekom svog životnog vijeka ostvari više putova na način da se ponovno puni ili ponovno uporabi u istu svrhu u koju je osmišljena.
Programi proširene odgovornosti proizvođača. Sustavi uspostavljeni kako bi se osiguralo da proizvođači snose financijsku odgovornost ili financijsku i organizacijsku odgovornost za gospodarenje fazom otpada u životnom vijeku proizvoda. Prilagođavanjem naknada koje proizvođači plaćaju za stavljanje ambalaže na tržište, sustavi proširene odgovornosti proizvođača omogućuju proizvođačima i državama članicama da potiču izradu proizvoda i njihovih komponenata koji više poštuju okoliš.
GLAVNI DOKUMENT
Direktiva Europskog parlamenta i Vijeća 94/62/EZ od o ambalaži i ambalažnom otpadu (SL L 365, , str. 10.–23.).
Naknadne izmjene i dopune Direktive 94/62/EZ uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.
VEZANI DOKUMENTI
Direktiva 2008/98/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od o otpadu i stavljanju izvan snage određenih direktiva (SL L 312, , str. 3.–30.).
Odluka Komisije 2005/270/EZ od o utvrđivanju formata u odnosu na sustav baza podataka na temelju Direktive 94/62/EZ Europskog parlamenta i Vijeća o ambalaži i ambalažnom otpadu (SL L 86, , str. 6.–12.)