EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021PC0218

SPOROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU v skladu s členom 294(6) Pogodbe o delovanju Evropske unije v zvezi s stališčem Sveta o sprejetju uredbe o vzpostavitvi programa Enotni trg za notranji trg, konkurenčnost podjetij, vključno z malimi in srednjimi podjetji, področje rastlin, živali, hrane in krme ter evropsko statistiko

COM/2021/218 final

Bruselj, 23.4.2021

COM(2021) 218 final

2018/0231(COD)

SPOROČILO KOMISIJE
EVROPSKEMU PARLAMENTU

v skladu s členom 294(6) Pogodbe o delovanju Evropske unije

v zvezi s

stališčem Sveta o sprejetju uredbe o vzpostavitvi programa Enotni trg za notranji trg, konkurenčnost podjetij, vključno z malimi in srednjimi podjetji, področje rastlin, živali, hrane in krme ter evropsko statistiko


2018/0231 (COD)

SPOROČILO KOMISIJE
EVROPSKEMU PARLAMENTU


v skladu s členom 294(6) Pogodbe o delovanju Evropske unije


v zvezi s

stališčem Sveta o sprejetju uredbe o vzpostavitvi programa Enotni trg za notranji trg, konkurenčnost podjetij, vključno z malimi in srednjimi podjetji, področje rastlin, živali, hrane in krme ter evropsko statistiko

1.Ozadje

Datum predložitve predloga Evropskemu parlamentu in Svetu
(dokument COM(2018) 441 final – 2018/0231 COD):

7. junij 2018

Datum mnenja Evropskega ekonomsko-socialnega odbora:

17. oktober 2018

Datum stališča Evropskega parlamenta v prvi obravnavi:

12. februar 2019

Datum predložitve spremenjenega predloga:

ni relevantno

Datum sprejetja stališča Sveta:

13. april 2021

2.Cilj predloga Komisije

Notranji trg vse od vzpostavitve pomembno prispeva k rasti, konkurenčnosti in zaposlovanju, prav tako pa pomaga ustvarjati delovna mesta ter potrošnikom omogoča večjo izbiro in nižje cene. Še vedno je gonilo za izgradnjo močnejšega, bolj uravnoteženega in pravičnejšega gospodarstva, pri čemer pa se mora nenehno prilagajati hitro spreminjajočemu se okolju, ki ga zaznamujeta digitalna revolucija in globalizacija. To predstavlja velik izziv za ureditev in izvrševanje.

Program Enotni trg združuje dejavnosti, financirane v okviru šestih predhodnih programov, na področjih konkurenčnosti podjetij, varstva potrošnikov in končnih uporabnikov finančnih storitev, standardov računovodskega poročanja in revizije, prehranske verige in evropske statistike. Program Enotni trg vključuje tudi dejavnosti, ki so se prej financirale neposredno iz proračunske vrstice za notranji trg in drugih povezanih proračunskih vrstic, kot so evropska standardizacija in nadzor trga ter izvajanje in razvoj notranjega trga za finančne storitve, pa tudi nove ukrepe za izboljšanje delovanja notranjega trga, na primer na področju izvrševanja pravil Unije o konkurenci.

Vse te dejavnosti združujejo njihovi skupni cilji urejati, izvajati, olajševati, izvrševati in zaščititi različne dejavnosti in akterje na notranjem trgu ter ohraniti nemoteno delujoč notranji trg. Vse te dejavnosti so bistvene za dobro delovanje notranjega trga, zato jih je treba še naprej finančno podpirati. Predlagani program zagotavlja kontinuiteto različnih preteklih ukrepov ob hkratni racionalizaciji in izkoriščanju sinergij med njimi.

Kar zadeva evropsko statistiko, Program nadomešča predhodni evropski statistični program z vzpostavitvijo finančnega okvira za zagotavljanje visokokakovostne, primerljive in zanesljive evropske statistike za podpiranje oblikovanja, spremljanja in ocenjevanja vseh politik Unije. Treba je poudariti, da ima evropska statistika kljub temu, da nedvomno prispeva k uresničevanju politik notranjega trga, veliko širše področje uporabe kot notranji trg, saj služi vsem politikam Unije.

3.Pripombe k stališču Sveta

Stališče Sveta, kot je bilo sprejeto na prvi obravnavi, v celoti odraža začasni dogovor, dosežen 8. decembra 2020 v trialogu med Evropskim parlamentom, Svetom in Komisijo. Glavne točke tega dogovora so:

Trajanje Programa: Program je vzpostavljen za obdobje od 1. januarja 2021 do 31. decembra 2027, pri čemer je njegovo trajanje usklajeno s trajanjem večletnega finančnega okvira.

Tehnična in upravna pomoč za izvajanje Programa: sozakonodajalca sta se dogovorila, da skupni stroški upravne in tehnične podpore ne presegajo 5 % vrednosti vseh finančnih sredstev, ki so na voljo za izvajanje Programa.

Imenovani upravičenci, ki zastopajo interese potrošnikov na ravni Unije: dogovorjeno je bilo, da se Komisija pooblasti za sprejemanje delegiranih aktov v zvezi z zastopanjem interesov potrošnikov na ravni Unije, in sicer za spremembo seznama subjektov, ki se jim lahko dodelijo nepovratna sredstva v okviru Programa brez razpisa za zbiranje predlogov.

Nacionalni referenčni laboratoriji kot imenovani upravičenci in njihova akreditacija: brez poseganja v obveznost držav članic, da v skladu z Uredbo (EU) 2017/625 zagotovijo ustrezna finančna sredstva nacionalnim referenčnim laboratorijem za zdravje rastlin in nacionalnim referenčnim laboratorijem za zdravje živali, je bil dosežen dogovor o možnosti, da ti laboratoriji kot imenovani upravičenci prejmejo nepovratna sredstva v okviru Programa, če njihovi ukrepi pomenijo dodano vrednost Unije in je v okviru Programa na voljo dovolj sredstev.

Pravila sofinanciranja na področju rastlin, živali, hrane in krme: Svet in Evropski parlament sta se dogovorila o fiksni stopnji sofinanciranja v višini 50 %, ki se pod določenimi pogoji izjemoma poveča na 75 % in 100 %, ter o določbi, v skladu s katero Komisija sprejme izvedbeni akt o uvedbi nižje stopnje sofinanciranja, kadar je to potrebno zaradi pomanjkanja sredstev, nezadostnega izvajanja veterinarskega in fitosanitarnega programa ali nujnih ukrepov ali postopnega opuščanja sofinanciranja ukrepov proti boleznim živali ali škodljivim organizmom rastlin.

Delegirani akti, izvedbeni akti in odbori: sozakonodajalca sta se dogovorila, da se programi dela sprejmejo z izvedbenimi akti, s čimer naj bi se uveljavila pravila, ki so že določena v temeljnem aktu, in po potrebi v skladu s povezano sektorsko zakonodajo. V zvezi z delegiranimi akti je bilo dogovorjeno, da se pooblastilo za njihovo sprejemanje prenese na Komisijo za obdobje sedmih let, to pa se nato samodejno podaljšuje za enako dolga obdobja, razen če Evropski parlament ali Svet nasprotuje temu podaljšanju.

Retroaktivnost: dogovorjeno je bilo, da uredba začne veljati na dan objave v Uradnem listu Evropske unije in se uporablja od 1. januarja 2021.

Komisija podpira začasni dogovor, ki je bil dosežen na trialogu in utira pot hitremu sprejetju novega programa. Program bo pomagal okrepiti upravljanje notranjega trga ter državljanom, potrošnikom, podjetjem in javnim organom omogočil, da izkoristijo povezovanje trgov.

4.Zaključek

Komisija sprejema stališče Sveta, ki v celoti odraža začasni dogovor, ki sta ga sozakonodajalca dosegla 8. decembra 2020.

Top