EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015PC0589

SPOROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU v skladu s členom 294(6) Pogodbe o delovanju Evropske unije v zvezi s stališčem Sveta o sprejetju uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe Sveta (ES) št. 207/2009 z dne 26. februarja 2009 o blagovni znamki Skupnosti, o spremembi Uredbe Komisije (ES) št. 2868/95 za izvedbo Uredbe Sveta (ES) št. 40/94 o znamki Skupnosti ter o razveljavitvi Uredbe Komisije (ES) št. 2869/95 o pristojbinah, ki se plačujejo Uradu za harmonizacijo notranjega trga (blagovne znamke in modeli)

COM/2015/0589 final - 2013/088 (COD)

Bruselj, 24.11.2015

COM(2015) 589 final

2013/0088(COD)

SPOROČILO KOMISIJE
EVROPSKEMU PARLAMENTU

v skladu s členom 294(6) Pogodbe o delovanju Evropske unije

v zvezi s

stališčem Sveta o sprejetju uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe Sveta (ES) št. 207/2009 z dne 26. februarja 2009 o blagovni znamki Skupnosti, o spremembi Uredbe Komisije (ES) št. 2868/95 za izvedbo Uredbe Sveta (ES) št. 40/94 o znamki Skupnosti ter o razveljavitvi Uredbe Komisije (ES) št. 2869/95 o pristojbinah, ki se plačujejo Uradu za harmonizacijo notranjega trga (blagovne znamke in modeli)

(Besedilo velja za EGP)


2013/0088 (COD)

SPOROČILO KOMISIJE
EVROPSKEMU PARLAMENTU


v skladu s členom 294(6) Pogodbe o delovanju Evropske unije


v zvezi s

stališčem Sveta o sprejetju uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe Sveta (ES) št. 207/2009 z dne 26. februarja 2009 o blagovni znamki Skupnosti, o spremembi Uredbe Komisije (ES) št. 2868/95 za izvedbo Uredbe Sveta (ES) št. 40/94 o znamki Skupnosti ter o razveljavitvi Uredbe Komisije (ES) št. 2869/95 o pristojbinah, ki se plačujejo Uradu za harmonizacijo notranjega trga (blagovne znamke in modeli)

(Besedilo velja za EGP)

1.Ozadje

Datum predložitve predloga Evropskemu parlamentu in Svetu
(dokument COM(2013) 0161 final – 2013/0088 COD):

27. marec 2013

Datum mnenja Evropskega ekonomsko-socialnega odbora:

11. julij 2013

Datum mnenja Evropskega nadzornika za varstvo podatkov:

4. februar 2014

Datum stališča Evropskega parlamenta, prva obravnava:

25. februar 2014

Datum sprejetja stališča Sveta:

10. november 2015

2.Cilj predloga Komisije

Glavni skupni cilj predloga Komisije za uredbo Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe Sveta (ES) št. 207/2009 o blagovni znamki Skupnosti, o spremembi Uredbe Komisije (ES) št. 2868/95 za izvedbo Uredbe Sveta (ES) št. 40/94 o znamki Skupnosti ter o razveljavitvi Uredbe Komisije (ES) št. 2869/95 o pristojbinah, ki se plačujejo Uradu za harmonizacijo notranjega trga (blagovne znamke in modeli) (COM(2013) 0161 final – 2013/0088 (COD)) (predlog uredbe) in vzporednega predloga za prenovitev direktive, ki prihajata v svežnju, je spodbujati inovacije in rast s povečanjem dostopnosti, učinkovitosti in uspešnosti sistemov blagovnih znamk po Evropi za podjetja, kar naj bi dosegli z nižjimi stroški in manj zapletenimi postopki, hitrejšo obravnavo, večjo pravno varnostjo in boljšo zaščito pred ponarejanjem.

Cilji predloga uredbe so predvsem:

poenostavitev postopkov za prijavo in registracijo blagovne znamke EU;

posodobitev in izboljšanje veljavnih določb, in sicer s spremembami zastarelih določb, povečanjem pravne varnosti s pojasnitvijo določb in odpravo dvoumnosti.

vzpostavitev ustreznega okvira za sodelovanje UUNT in nacionalnih uradov za spodbujanje približevanja praks in razvoj skupnih orodij;

posodobitev upravljanja UUNT;

prilagoditev Uredbe 207/2009 glede na Lizbonsko pogodbo;

reševanje ključnih vprašanj, ki se nanašajo na finančno ravnovesje sistema blagovnih znamk EU.

3.Pripombe k stališču Sveta

3.1Splošne pripombe

Stališče Sveta odraža začasni politični dogovor, dosežen s Svetom, Odborom za pravne zadeve Evropskega parlamenta (JURI) in Komisije na neformalnih tristranskih razpravah 21. aprila 2015. Ta politični dogovor je Svet potrdil 13. julija 2015. Sprejetje stališča Sveta v prvi obravnavi in glasovanje na plenarnem zasedanju v Evropskem parlamentu sredi decembra 2015 bi morala privesti do končnega sprejetja besedila v drugi obravnavi. Kljub zaskrbljenosti v zvezi z nekaterimi proračunskimi vidiki kompromisa, ki so obravnavani v priloženem izkazu, Komisija podpira kompromis, ki bo izboljšal obstoječo situacijo, zlasti v smislu prava blagovnih znamk.

3.2Pripombe k spremembam, ki jih je sprejel Evropski parlament

3.2.1.Spremembe Evropskega parlamenta, ki so v celoti, delno ali načelno vključene v stališče Sveta med prvo obravnavo

Stališče Sveta v prvi obravnavi vključuje tudi več sprememb, ki jih je uvedel Evropski parlament, vključno s tistimi, ki jih zahtevajo vzporedne spremembe v Direktivi 2008/95.

V zvezi s pravom blagovnih znamk je Svet sprejel dopolnitev prehodnega obdobja v predlogu uredbe, ki spreminja specifikacije blagovnih znamk EU, vloženih pred spremembo prakse uvrščanja glede na sodno prakso Sodišča, z zagotavljanjem jamstva za tretje osebe, ki so vložile prijavo blagovne znamke v tem času. Komisija bi lahko takšen pristop podprla.

Svet je podprl tudi predlog Parlamenta, da sam določi višino pristojbin, ki se plačujejo UUNT, ki se trenutno obravnava v Uredbi Komisije (ES) št. 2869/95, neposredno v Uredbi 207/2009 v obliki priloge. Komisiji se zdi to sprejemljivo.

Kar zadeva vlogo in delovanje UUNT, spremembe Parlamenta, o katerih se je splošno dogovoril Svet, vključujejo spremembo imena agencije v „Urad Evropske unije za intelektualno lastnino“. Čeprav lahko Komisija to sprejme v duhu poravnave, novo ime žal ne predstavlja dejanske glavne dejavnosti in ne odraža jasnega dejstva, da je „Urad“ „agencija“ EU. Po drugi strani pa lahko Komisija podpre zamisel, ki jo podpirata sozakonodajalca, o ustanovitvi centra za mediacijo v okviru agencije, vendar se tako kot Svet zavzema, da njegove naloge ne bi zajemale arbitražnih dejavnosti.

Kar zadeva novi okvir za sodelovanje med nacionalnimi uradi za intelektualno lastnino in agencijami EU, se je Svet strinjal, da bo to sodelovanje obvezno, vendar z možnostjo izvzetja za nacionalne urade v določenih okoliščinah. Svet se je prav tako strinjal z zahtevo Parlamenta, da se zagotovijo tesna posvetovanja za uporabnike blagovnih znamk o projektih, ki so razviti v tem okviru. Poleg tega se je Svet strinjal, da se najvišji znesek proračuna, ki je dodeljen tej dejavnosti, poviša na 15 % letnih prihodkov agencije, EP pa je podprl 20-odstotno povišanje. Komisija te spremembe v celoti odobrava.

Kar zadeva upravljanje agencije, Komisija obžaluje, da je Svet upošteval stališče Evropskega parlamenta in črtal določbe v predlogu uredbe, ki omogočajo ustanovitev izvršnega odbora, vendar podpira novo sestavo upravnega odbora, ki vključuje predstavnika Evropskega parlamenta.

3.2.2.Spremembe Evropskega parlamenta, ki niso vključene v stališče Sveta med prvo obravnavo

Sozakonodajalca se nista uspela dogovoriti o novem postopku za izbor in imenovanje predstojnika urada UUNT v skladu z obstoječimi praksami v večini drugih agencij EU in sta zato črtala določbo v predlogu uredbe. Komisija obžaluje to ugotovitev, ki se ne bi smela obravnavati kot precedens za prihodnje reforme drugih agencij EU.

Po drugi strani Komisija pozdravlja dejstvo, da Svet ni upošteval predloga Evropskega parlamenta o ohranitvi sedanje določbe v Uredbi št. 207/2009 o tem, da lahko predstojnik Urada predloži predloge za spremembo te uredbe, niti o formalni dodelitvi pristojnosti imenovanja predstojniku namesto upravnemu odboru.

Glede prava blagovnih znamk in v skladu s pristopom glede predloga za prenovitev Direktive 2008/95 Komisija podpira nasprotovanje Sveta, da se nadalje dopolnjujejo omejitve učinkov blagovne znamke, kot je predlagal Evropski parlament. Kljub temu lahko sprejme končno poravnavo, da se v uvodno izjavo doda pojasnilo o obravnavanju zlasti vprašanja temeljnih pravic in svoboščin, tudi umetniško izražanje.

Kot v primeru predloga za prenovitev Direktive 2008/95 Komisija nadalje podpira predlog Sveta za črtanje zadevne določbe o uvozu manjših pošiljk glede na sodno prakso Sodišča Evropske unije.

3.3Nove določbe, ki jih je uvedel Svet, in stališče Komisije v zvezi z njimi

V skladu s pristopom, uporabljenim v predlogu za prenovitev Direktive št. 2008/95, se je Svet dogovoril o kompromisni rešitvi v zvezi z določbo o blagu v tranzitu, pri čemer pravica do preprečitve vnosa blaga na ozemlje EU preneha, če deklarant oziroma imetnik blaga pred pristojnim sodiščem lahko dokaže, da imetnik blagovne znamke nima pravice prepovedati dajanja blaga na trg v namembni državi. Ta predlog spremembe ohranja glavni cilj predloga Komisije za vzpostavitev učinkovitih in uspešnih sredstev za boj proti vedno večjemu pretoku ponarejenega blaga skozi Unijo, poleg tega pa odraža ustrezno ravnotežje med potrebo po zagotovitvi učinkovitega uveljavljanja pravic blagovne znamke in politični nujnosti za zagotovitev zaščitnih ukrepov, da se ne bi po nepotrebnem oviralo prostega pretoka blaga v redkih primerih, kadar pravice v zvezi z blagovnimi znamkami pripadajo različnim stranem zunaj EU. Rešitev, ki jo predlaga Svet, bi Komisija lahko podprla.

Svet je sprejel nove zneske pristojbin, ki se plačujejo UUNT (ki bodo določeni v Prilogi k Uredbi št. 207/2009) z namenom, da se pristojbine za podaljšanje znižajo na isto raven kot pristojbine za vlogo. Komisija močno podpira ta pristop, ki bi omogočil prihranke do 37 %, zlasti za pristojbine za podaljšanje veljavnosti za podjetja, ki iščejo zaščito svoje blagovne znamke EU po začetnem desetletnem obdobju.

Svet je dodal novo pravno podlago za izravnavo držav članic za stroške, ki jih imajo nacionalni uradi kot funkcionalni del sistema blagovne znamke EU. Komisija je prvotno predlagala le mehanizem financiranja, ki bi UUNT omogočil financiranje skupnih projektov z nepovratnimi sredstvi, vendar lahko to spremembo sprejme kot del končne poravnave med sozakonodajalcema.

Svet je ponovno uvedel določbo, ki jo je prvotno predlagala Komisija in Evropski parlament izbrisal in ki omogoča prenos proračunskega presežka UUNT v proračun EU. Komisija v celoti podpira načelo takega prenosa, vendar obžaluje, da bi pogoji, ki jih je določil Svet, lahko močno omejili področje uporabe te nove določbe v praksi.

Svet je uvedel tudi določbe o uporabi izvedbenih aktov in postopkov za njihovo sprejetje v ustreznih odborih. V zvezi s tem je bilo treba vključiti veliko tehničnih pravil, ki so trenutno vključene v Uredbo Komisije (ES) št. 2868/95, Uredbo Komisije (ES) št. 2869/95 in Uredbo Komisije (ES) št. 216/96 v besedilu Uredbe. Komisija obžaluje, da bo to s praktičnega vidika zahtevalo uporabo rednega zakonodajnega postopka tudi za manjše tehnične spremembe.

4.Zaključek

Kljub zaskrbljenosti v zvezi z nekaterimi proračunskimi vidiki poravnave, ki so obravnavani v priloženem izkazu, bi Komisija lahko podprla poravnavo, zlasti tiste spremembe, ki bodo okrepile položaj imetnikov blagovnih znak in zagotovile večjo pravno varnost pri uporabi prava blagovnih znamk.

5.Izjava Komisije

Komisija je seznanjena z dogovorom, ki sta ga dosegla Evropski parlament in Svet o reformi sistema blagovne znamke EU. Glede na dodano vrednost te reforme za uporabnike sistema blagovne znamke EU se je Komisija odločila, da ga podpre, saj v celoti gledano dogovor znatno izboljšuje sedanje razmere, zlasti v zvezi z materialnim pravom za blagovne znamke. Kljub temu je izrazila pomisleke o nekaterih proračunskih vidikih dogovora.

Komisija predvsem obžaluje, da se sozakonodajalca nista mogla dogovoriti o enem najpomembnejših elementov njenega predloga glede proračuna Urada za usklajevanje na notranjem trgu (UUNT): samodejnem pregledu ravni pristojbin v primeru znatnega ponavljajočega se presežka in samodejnem prenosu tega presežka v proračun EU. Čeprav bo raven pristojbin določena v uredbi o blagovni znamki EU, bo prenos „bistvenega“ presežka namreč ostal v pristojnosti proračunskega odbora UUNT (glasovanje z dvotretjinsko večino). Komisija opozarja, da bi do takšnega prenosa prišlo šele potem, ko bi bili izčrpani vsi drugi načini uporabe razpoložljivih virov, kot jih določa temeljni akt, vključno z izravnavo stroškov centralnih uradov za industrijsko lastnino in drugih zadevnih organov držav članic, ki nastanejo pri zagotavljanju nemotenega delovanja sistema blagovne znamke Evropske unije.

Komisija bo še naprej spremljala raven pristojbin, ki jih zaračunava UUNT, da bi predlagala, naj se čim bolj prilagodijo stroškom storitev, opravljenih za industrijo, in da bi se preprečilo kopičenje znatnih presežkov v UUNT v skladu s pravili, ki se uporabljajo za vse druge agencije in so bila dogovorjena z Evropskim parlamentom in Svetom.

Komisija poudarja, da bi morale agencije, ki se v celoti financirajo same, kot je UUNT, pa tudi institucije in organi s proračunsko avtonomijo, ki se financirajo zunaj proračuna EU, kriti vse stroške svojega osebja, vključno s stroški za šolanje otrok svojih uslužbencev v evropskih šolah. V skladu z načelom upravne samostojnosti bo Komisija sprejela vse ustrezne ukrepe, da bo zagotovila, da te agencije, institucije in organi dejansko krijejo te stroške ali da jih povrnejo v proračun EU.

Komisija v zvezi s postopkom predizbora in imenovanja izvršnega direktorja poudarja, da mora biti kakršna koli prihodnja reforma UUNT popolnoma v skladu z načeli skupnega pristopa.

Top