EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020R1818

Delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2020/1818 zo 17. júla 2020, ktorým sa dopĺňa nariadenie (EÚ) 2016/1011 Európskeho parlamentu a Rady, pokiaľ ide o minimálne normy pre referenčné hodnoty EÚ pre investície do transformácie hospodárstva v súvislosti so zmenou klímy a referenčné hodnoty EÚ pre investície v súlade s Parížskou dohodou

C/2020/4757

Ú. v. EÚ L 406, 3.12.2020, p. 17–25 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2020/1818/oj

3.12.2020   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 406/17


DELEGOVANÉ NARIADENIE KOMISIE (EÚ) 2020/1818

zo 17. júla 2020,

ktorým sa dopĺňa nariadenie (EÚ) 2016/1011 Európskeho parlamentu a Rady, pokiaľ ide o minimálne normy pre referenčné hodnoty EÚ pre investície do transformácie hospodárstva v súvislosti so zmenou klímy a referenčné hodnoty EÚ pre investície v súlade s Parížskou dohodou

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/1011 z 8. júna 2016 o indexoch používaných ako referenčné hodnoty vo finančných nástrojoch a finančných zmluvách alebo na meranie výkonnosti investičných fondov, ktorým sa menia smernice 2008/48/ES a 2014/17/EÚ a nariadenie (EÚ) č. 596/2014 (1), a najmä na jeho článok 19a ods. 2,

keďže:

(1)

Parížska dohoda prijatá na základe Rámcového dohovoru Organizácie Spojených národov o zmene klímy, ktorú Únia schválila 5. októbra 2016 (2) (ďalej len „Parížska dohoda“) je zameraná na posilnenie odozvy na zmenu klímy, okrem iného zosúladením investičných tokov s prechodom na nízke emisie skleníkových plynov a na vývoj odolný proti zmenám klímy.

(2)

Komisia 11. decembra 2019 prijala Oznámenie Európskemu parlamentu, Európskej rade, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov s názvom „Európsky ekologický dohovor“ (3). Európska zelená dohoda predstavuje novú stratégiu rastu, ktorej cieľom je transformovať Úniu na spravodlivú a prosperujúcu spoločnosť s moderným a konkurencieschopným hospodárstvom, ktoré efektívne využíva zdroje, kde budú do roku 2050 čisté emisie skleníkových plynov na nule a kde hospodársky rast nezávisí od využívania zdrojov. Vykonávanie európskej zelenej dohody si vyžaduje, aby investori mali jasné a dlhodobé signály s cieľom vyhnúť sa uviaznutým aktívam a získať udržateľné financie.

(3)

Nariadením (EÚ) 2016/1011 sa vytvárajú referenčné hodnoty EÚ pre investície do transformácie hospodárstva v súvislosti so zmenou klímy a referenčné hodnoty EÚ pre investície v súlade s Parížskou dohodou. Metodika týchto referenčných hodnôt je založená na záväzkoch stanovených v Parížskej dohode. Treba bližšie určiť minimálne normy uplatniteľné na oba druhy referenčných hodnôt. Referenčné hodnoty EÚ pre investície do transformácie hospodárstva v súvislosti so zmenou klímy a referenčné hodnoty EÚ pre investície v súlade s Parížskou dohodou sledujú podobné ciele, odlišujú sa však v úrovniach ambícií. Väčšina minimálnych noriem by preto mala byť spoločná pre oba druhy referenčných hodnôt, ale prahové hodnoty by sa mali odlišovať v závislosti od druhu referenčnej hodnoty.

(4)

V súčasnosti nie je k dispozícii dostatok údajov na posúdenie uhlíkovej stopy, ktorá je výsledkom rozhodnutí štátnych subjektov. Emisie štátnych subjektov by preto nemali byť oprávnenými zložkami referenčných hodnôt EÚ pre investície do transformácie hospodárstva v súvislosti so zmenou klímy a referenčných hodnôt EÚ pre investície v súlade s Parížskou dohodou.

(5)

Keďže metodika EÚ pre referenčné hodnoty EÚ pre investície do transformácie hospodárstva v súvislosti so zmenou klímy a referenčné hodnoty EÚ pre investície v súlade s Parížskou dohodou je založená na záväzkoch stanovených v Parížskej dohode, treba použiť scenár otepľovania o 1,5 °C so žiadnym alebo obmedzeným prekročením, ako sa uvádza v osobitnej správe Medzivládneho panelu o zmene klímy (IPCC) o globálnom otepľovaní o 1,5 °C (4) (ďalej len „scenár IPCC“). Tento scenár IPCC je v súlade s cieľom Komisie dosiahnuť do roku 2050 nulové emisie skleníkových plynov, ako sa stanovuje v európskej zelenej dohode. Aby boli investície v súlade so scenárom IPCC, mali by sa prerozdeliť z činností závislých od fosílnych palív na ekologické alebo obnoviteľné činnosti a vplyv uvedených investícií na klímu by sa mal každý rok zlepšovať.

(6)

Odvetvia uvedené v oddieloch A až H a v oddiele L prílohy I k nariadeniu Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1893/2006 (5) vrátane odvetví ropy, plynu, ťažby a dopravy sú odvetvia, ktoré vo veľkej miere prispievajú k zmene klímy. S cieľom zabezpečiť, aby referenčné hodnoty EÚ pre investície do transformácie hospodárstva v súvislosti so zmenou klímy a referenčné hodnoty EÚ pre investície v súlade s Parížskou dohodou poskytli realistický obraz reálneho hospodárstva vrátane odvetví, ktoré by mali aktívne znižovať emisie skleníkových plynov, v záujme dosiahnutia cieľov Parížskej dohody by expozícia uvedených referenčných hodnôt voči uvedeným odvetviam nemala byť nižšia ako expozícia ich podkladového prostredia vhodného na investície. Uvedená požiadavka by sa však mala vzťahovať len na referenčné hodnoty EÚ pre investície do transformácie hospodárstva v súvislosti so zmenou klímy a referenčné hodnoty EÚ pre investície v súlade s Parížskou dohodou, ktoré sú akciovými referenčnými hodnotami, aby sa zabezpečilo, že kapitáloví investori, ktorí podporujú ciele Parížskej dohody, si prostredníctvom zapojenia a hlasovania zachovajú svoj vplyv na prechod spoločnosti k udržateľnejším činnostiam.

(7)

Výpočet emisií skleníkových plynov by mal byť porovnateľný a konzistentný. Preto treba stanoviť pravidlá týkajúce sa toho, ako často by sa uvedené výpočty mali aktualizovať, a prípadne aj meny, ktorá sa má použiť.

(8)

Dekarbonizácia len na základe emisií skleníkových plynov rozsahu 1 a 2 by mohla viesť k neintuitívnym výsledkom. Preto by sa malo objasniť, že minimálne normy pre referenčné hodnoty EÚ pre investície do transformácie hospodárstva v súvislosti so zmenou klímy a referenčné hodnoty EÚ pre investície v súlade s Parížskou dohodou nezohľadňujú len priame emisie spoločností, ale aj emisie posudzované na základe životného cyklu-, a teda aj emisie skleníkových plynov rozsahu 3. V dôsledku nedostatočnej kvality údajov, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii v prípade emisií skleníkových plynov rozsahu 3, treba stanoviť primeraný harmonogram postupného zavádzania a umožniť používanie zásob fosílnych palív na obmedzené časové obdobie. Uvedený harmonogram postupného zavádzania by mal byť založený na zozname hospodárskych činností stanovenom v nariadení (ES) č. 1893/2006.

(9)

Správcovia referenčných hodnôt by mali mať možnosť dať v referenčných hodnotách vyššiu váhu spoločnostiam, ktorých činnosť vychádza z cieľov v oblasti dekarbonizácie, ktoré si sami stanovili. Mali by sa preto stanoviť osobitné pravidlá týkajúce sa cieľov v oblasti dekarbonizácie, ktoré vykazujú jednotlivé spoločnosti.

(10)

Referenčnými hodnotami EÚ pre investície do transformácie hospodárstva v súvislosti so zmenou klímy a referenčnými hodnotami EÚ pre investície v súlade s Parížskou dohodou by sa mala preukázať schopnosť spoločností znižovať emisie uhlíka z jedného roka na druhý. Uvedený minimálny postup vedúci k dekarbonizácii by sa mal vypočítať použitím scenára IPCC. Okrem toho by sa mali bližšie určiť podmienky na odchýlenie sa od postupu vedúceho k dekarbonizácii a na právo naďalej označovať referenčnú hodnotu ako referenčnú hodnotu EÚ pre investície do transformácie hospodárstva v súvislosti so zmenou klímy alebo ako referenčnú hodnotu EÚ v súlade s Parížskou dohodou.

(11)

Hlavným parametrom na výpočet postupu vedúceho k dekarbonizácii by mala byť intenzita emisií skleníkových plynov, pretože uvedený parameter zabezpečuje porovnateľnosť medzi odvetviami a je objektívny voči konkrétnemu odvetviu. Na výpočet intenzity emisií skleníkových plynov treba poznať trhovú kapitalizáciu príslušnej spoločnosti. Ak sa však referenčné hodnoty uplatňujú na nástroje spoločnosti s fixným príjmom-, trhová kapitalizácia nemusí byť možná pre spoločnosti, ktoré nemajú nástroje, ktoré sú prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu. Preto by sa malo stanoviť, že ak sa referenčné hodnoty EÚ pre investície do transformácie hospodárstva v súvislosti so zmenou klímy alebo referenčné hodnoty EÚ pre investície v súlade s Parížskou dohodou uplatňujú na nástroje spoločnosti s fixným príjmom, správcom referenčných hodnôt by sa malo umožniť, aby používali emisie skleníkových plynov vypočítané na absolútnom základe, a nie na základe intenzity emisií skleníkových plynov.

(12)

Na zabezpečenie porovnateľnosti a konzistentnosti údajov o emisiách skleníkových plynov by sa mali stanoviť pravidlá týkajúce sa spôsobu výpočtu zmien intenzity emisií skleníkových plynov alebo emisií skleníkových plynov v absolútnom vyjadrení.

(13)

Dosiahnutie cieľov Parížskej dohody si vyžaduje, aby referenčné hodnoty EÚ pre investície do transformácie hospodárstva v súvislosti so zmenou klímy a referenčné hodnoty EÚ pre investície v súlade s Parížskou dohodou mali základné percentuálne zníženie, pokiaľ ide o expozíciu voči aktívam s vysokou intenzitou emisií skleníkových plynov v porovnaní s ich materskými referenčnými hodnotami alebo podkladovými prostrediami vhodnými na investície. Toto percentuálne zníženie by však malo byť výraznejšie v prípade referenčných hodnôt EÚ pre investície v súlade s Parížskou dohodou, ktoré sú svojou koncepciou ambicióznejšie než referenčné hodnoty EÚ pre investície do transformácie hospodárstva v súvislosti so zmenou klímy.

(14)

Referenčné hodnoty EÚ pre investície v súlade s Parížskou dohodou by nemali prispievať k podpore investícií do finančných nástrojov emitovaných spoločnosťami, ktoré porušujú globálne normy, ako sú napríklad zásady globálneho paktu Organizácie Spojených národov (UNGC). Preto treba stanoviť osobitné kritériá vylúčenia, ktoré sú založené na faktoroch súvisiacich s klímou alebo iných environmentálnych, sociálnych a správnych (ESG) faktoroch. Referenčné hodnoty EÚ pre investície do transformácie hospodárstva v súvislosti so zmenou klímy by mali spĺňať uvedené kritériá vylúčenia do 31. decembra 2022 v súlade s harmonogramom stanoveným v nariadení (EÚ) 2016/1011.

(15)

S cieľom podporiť zníženie využívania zdrojov energie, ktoré znečisťujú životné prostredie, a riadny prechod na obnoviteľné zdroje energie je takisto vhodné, aby spoločnosti, ktorých percentuálny podiel príjmov z uhlia, ropy alebo plynu je vyšší, než bol stanovený, boli vylúčené z referenčných hodnôt EÚ pre investície v súlade s Parížskou-dohodou. Pri stanovení týchto osobitných výnimiek by sa mali zohľadniť zmeny podielu týchto zdrojov energie na celkových dodávkach primárnej energie od roku 2020 do roku 2050, ako sa očakáva v prípade scenára IPCC. Najmä podľa tabuľky 2.6 osobitnej správy Medzivládneho panelu o zmene klímy (IPCC) o globálnom otepľovaní o 1,5 °C sa očakáva, že v rokoch 2020 – 2050 sa využívanie uhlia zníži o 57 % až 99 % a využívanie ropy poklesne o 9 % až 93 %, pričom sa očakáva, že využívanie plynu sa zvýši o 85 % alebo sa zníži o 88 %. Plyn sa môže využívať počas prechodu na nízkouhlíkové hospodárstvo najmä ako náhrada uhlia, čím sa vysvetľuje širšie očakávané rozpätie, pričom očakávaný mediánový pokles jeho využívania je 40 %. Z rovnakého dôvodu treba vylúčiť spoločnosti, ktoré dosahujú vyšší percentuálny podiel príjmov z činností na výrobu elektrickej energie, než bol stanovený.

(16)

S cieľom zabezpečiť transparentnosť týkajúcu sa metodiky, ktorá sa používa pre referenčné hodnoty EÚ pre investície do transformácie hospodárstva v súvislosti so zmenou klímy a referenčné hodnoty EÚ pre investície v súlade s Parížskou dohodou, je vhodné stanoviť pravidlá týkajúce sa potrebných zverejnení informácií o postupe vedúcom k dekarbonizácii a zdrojov údajov pre obe kategórie referenčných hodnôt. Z toho istého dôvodu je vhodné stanoviť požiadavky na zverejňovanie informácií v prípade správcov referenčných hodnôt, ktorí používajú odhady údajov o emisiách skleníkových plynov, bez ohľadu na to, či ich poskytli externí poskytovatelia údajov, alebo nie.

(17)

Na podporu harmonizácie metodiky pre referenčné hodnoty EÚ pre investície do transformácie hospodárstva v súvislosti so zmenou klímy a referenčné hodnoty EÚ pre investície v súlade s Parížskou dohodou je vhodné stanoviť pravidlá týkajúce sa kvality a presnosti zdrojov údajov,

PRIJALA TOTO NARIADENIE:

KAPITOLA I

VYMEDZENIE POJMOV

Článok 1

Vymedzenie pojmov

Na účely tohto nariadenia sa uplatňuje toto vymedzenie pojmov:

a)

„emisie skleníkových plynov“ sú emisie skleníkových plynov podľa vymedzenia v článku 3 bode 1 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/842 (6);

b)

„emisie skleníkových plynov v absolútnom vyjadrení“ sú tony ekvivalentu CO2 podľa vymedzenia v článku 2 bode 7 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 517/2014 (7);

c)

„intenzita emisií skleníkových plynov“ sú emisie skleníkových plynov v absolútnom vyjadrení vydelené hodnotou podniku v miliónoch EUR vrátane hotovosti;

d)

„hodnota podniku vrátane hotovosti“ alebo „EVIC“ je súčet na konci fiškálneho roka, ktorý pozostáva z trhovej kapitalizácie kmeňových akcií, trhovej kapitalizácie prioritných akcií, účtovnej hodnoty celkového dlhu a podielov nezakladajúcich ovládanie, bez odpočítania hotovosti alebo peňažných ekvivalentov;

e)

„prostredie vhodné na investovanie“ je súbor všetkých investovateľných nástrojov v danej triede aktív alebo skupine tried aktív;

f)

„východiskový rok“ je prvý zo všetkých rokov referenčnej hodnoty.

KAPITOLA II

MINIMÁLNE NORMY PRE NÁVRH METODIKY REFERENČNEJ HODNOTY

ODDIEL 1

MINIMÁLNE NORMY SPOLOČNÉ PRE REFERENČNÉ HODNOTY EÚ PRE INVESTÍCIE DO TRANSFORMÁCIE HOSPODÁRSTVA V SÚVISLOSTI SO ZMENOU KLÍMY A REFERENČNÉ HODNOTY EÚ PRE INVESTÍCIE V SÚLADE S PARÍŽSKOU DOHODOU

Článok 2

Scenár referenčnej teploty

Správcovia referenčných hodnôt EÚ pre investície do transformácie hospodárstva v súvislosti so zmenou klímy a správcovia referenčných hodnôt EÚ pre investície v súlade s Parížskou dohodou použijú scenár otepľovania o 1,5 °C so žiadnym alebo obmedzeným prekročením, ako sa uvádza v osobitnej správe o globálnom otepľovaní o 1,5 °C Medzivládneho panelu o zmene klímy (IPCC), ako scenár referenčnej teploty, aby navrhli metodiku na vytvorenie uvedených referenčných hodnôt.

Článok 3

Obmedzenie pri alokácií akcií

Referenčné hodnoty EÚ pre investície do transformácie hospodárstva v súvislosti so zmenou klímy a referenčné hodnoty EÚ pre investície v súlade s Parížskou dohodou, ktoré sa zakladajú na majetkových cenných papieroch, ktoré sú prijaté na obchodovanie na verejnom trhu v Únii alebo v inej jurisdikcii, majú súhrnnú expozíciu voči odvetviam uvedeným v oddieloch A až H a v oddiele L prílohy I k nariadeniu (ES) č. 1893/2006, ktorá je aspoň rovnocenná súhrnnej expozícii podkladového prostredia vhodného na investície voči uvedeným odvetviam.

Článok 4

Výpočet intenzity emisií skleníkových plynov alebo emisií skleníkových plynov v absolútnom vyjadrení

1.   Správcovia referenčných hodnôt EÚ pre investície do transformácie hospodárstva v súvislosti so zmenou klímy a správcovia referenčných hodnôt EÚ pre investície v súlade s Parížskou dohodou vypočítajú intenzitu emisií skleníkových plynov alebo prípadne emisie skleníkových plynov v absolútnom vyjadrení uvedených referenčných hodnôt použitím rovnakej meny pre všetky svoje podkladové aktíva.

2.   Správcovia referenčných hodnôt EÚ pre investície do transformácie hospodárstva v súvislosti so zmenou klímy a správcovia referenčných hodnôt EÚ pre investície v súlade s Parížskou dohodou prepočítajú intenzitu emisií skleníkových plynov a emisie skleníkových plynov v absolútnom vyjadrení uvedených referenčných hodnôt na ročnom základe.

Článok 5

Postupné zavádzanie emisií skleníkových plynov rozsahu 3 do metodiky referenčnej hodnoty

1.   Metodika referenčnej hodnoty pre referenčné hodnoty EÚ pre investície do transformácie hospodárstva v súvislosti so zmenou klímy alebo referenčné hodnoty EÚ pre investície v súlade s Parížskou dohodou zahŕňa údaje o emisiách skleníkových plynov rozsahu 3 takto:

a)

Od 23. decembra 2020: údaje o emisiách skleníkových plynov rozsahu 3 aspoň pre odvetvia energetiky a baníctva uvedené v divíziách 05 až 09 a v divíziách 19 a 20 prílohy I k nariadeniu (ES) č. 1893/2006;

b)

do dvoch rokov od 23. decembra 2020: údaje o emisiách skleníkových plynov rozsahu 3 aspoň pre odvetvia dopravy, stavebníctva, (výstavby) budov, materiálov a priemyselné odvetvia uvedené v divíziách 10 až 18, 21 až 33, 41, 42 a 43, 49 až 53 a v divízii 81 prílohy I k nariadeniu (ES) č. 1893/2006;

c)

do štyroch rokov od 23. decembra 2020: údaje o emisiách skleníkových plynov rozsahu 3 pre všetky ostatné odvetvia uvedené v prílohe I k nariadeniu (ES) č. 1893/2006.

2.   Na účely odseku 1 písm. a) od 23. decembra 2020 do 31. decembra 2021 môžu správcovia referenčných hodnôt EÚ pre investície do transformácie hospodárstva v súvislosti so zmenou klímy a správcovia referenčných hodnôt EÚ pre investície v súlade s Parížskou dohodou použiť zásoby fosílnych palív, ak preukážu, že nemôžu vypočítať ani odhadnúť údaje o emisiách skleníkových plynov rozsahu 3.

Článok 6

Spoločnosti, ktoré stanovujú a uverejňujú ciele znižovania emisií skleníkových plynov

Správcovia referenčných hodnôt EÚ pre investície do transformácie hospodárstva v súvislosti so zmenou klímy a správcovia referenčných hodnôt EÚ pre investície v súlade s Parížskou dohodou môžu v uvedených referenčných hodnotách zvýšiť váhu emitentov jednotlivých cenných papierov, ktorí stanovujú a uverejňujú ciele zníženia emisií skleníkových plynov, ak sú splnené tieto podmienky:

a)

emitenti jednotlivých cenných papierov konzistentne a presne uverejňujú svoje emisie skleníkových plynov rozsahu 1, 2 a 3;

b)

emitenti jednotlivých cenných papierov znížili svoju intenzitu emisií skleníkových plynov alebo prípadne svoje emisie skleníkových plynov v absolútnom vyjadrení vrátane emisií skleníkových plynov rozsahu 1, 2 a 3 v priemere aspoň o 7 % za rok počas najmenej troch po sebe nasledujúcich rokov.

Na účely prvého pododseku sa emisie skleníkových plynov rozsahu 3 vykladajú v súlade s obdobím postupného zavádzania stanoveným v článku 5.

Článok 7

Stanovenie postupu vedúceho k dekarbonizácii

1.   Postup vedúci k dekarbonizácii v prípade referenčných hodnôt EÚ pre investície do transformácie hospodárstva v súvislosti so zmenou klímy a referenčných hodnôt EÚ pre investície v súlade s Parížskou-dohodou má tieto ciele:

a)

v prípade majetkových cenných papierov, ktoré sú prijaté na obchodovanie na verejnom trhu v Únii alebo v inej jurisdikcii, aspoň 7 % zníženie intenzity emisií skleníkových plynov v priemere za rok;

b)

v prípade dlhových cenných papierov, ktoré nie sú emitované štátnym emitentom, ak emitent uvedených dlhových cenných papierov má majetkové cenné papiere, ktoré sú prijaté na obchodovanie na verejnom trhu v Únii alebo v inej jurisdikcii, aspoň 7 % zníženie intenzity emisií skleníkových plynov v priemere za rok alebo aspoň 7 % zníženie emisií skleníkových plynov v absolútnom vyjadrení v priemere za rok;

c)

v prípade dlhových cenných papierov, ktoré nie sú emitované štátnym emitentom, ak emitent uvedených dlhových cenných papierov nemá majetkové cenné papiere, ktoré sú prijaté na obchodovanie na verejnom trhu v Únii alebo v inej jurisdikcii, aspoň 7 % zníženie emisií skleníkových plynov v absolútnom vyjadrení v priemere za rok.

2.   Ciele uvedené v odseku 1 sa vypočítajú geometricky, čo znamená, že ročné minimálne 7 % zníženie intenzity emisií skleníkových plynov alebo emisií skleníkových plynov v absolútnom vyjadrení za rok „n“ sa vypočíta na základe intenzity emisií skleníkových plynov alebo emisií skleníkových plynov v absolútnom vyjadrení v roku n – 1 v geometrickej postupnosti od východiskového roku.

3.   Ak sa priemerná hodnota EVIC jednotlivých cenných papierov referenčnej hodnoty počas posledného kalendárneho roka zvýšila alebo znížila, hodnota EVIC každého jednotlivého cenného papiera sa upraví tak, že sa vydelí faktorom, ktorý upravuje hodnotu podniku podľa výšky inflácie. Uvedený faktor sa vypočíta tak, že sa priemerná hodnota EVIC zložiek referenčnej hodnoty ku koncu kalendárneho roka vydelí priemernou hodnotou EVIC indexových zložiek ku koncu predchádzajúceho kalendárneho roka.

4.   Správcovia referenčných hodnôt EÚ pre investície do transformácie hospodárstva v súvislosti so zmenou klímy a správcovia referenčných hodnôt EÚ pre investície v súlade s Parížskou dohodou za každý rok, v ktorom sa nedosiahnu ciele stanovené v odseku 1, nahradia uvedené nedosiahnuté ciele úpravou cieľov postupu vedúceho k dekarbonizácii na nasledujúci rok smerom nahor.

5.   Správcovia referenčných hodnôt EÚ pre investície do transformácie hospodárstva v súvislosti so zmenou klímy a správcovia referenčných hodnôt EÚ pre investície v súlade s Parížskou dohodou nebudú môcť takto označovať svoje referenčné hodnoty, ak:

a)

ciele stanovené v odseku 1 sa v danom roku nedosiahnu a nedosiahnutý cieľ nie je v nasledujúcom roku nahradený alebo

b)

ciele stanovené v odseku 1 sa nedosiahli trikrát v žiadnom z 10 po sebe nasledujúcich rokoch.

Správcovia referenčných hodnôt môžu nanovo označiť referenčnú hodnotu ako referenčnú hodnotu EÚ pre investície do transformácie hospodárstva v súvislosti so zmenou klímy alebo ako referenčnú hodnotu EÚ pre investície v súlade s Parížskou dohodou, ak uvedená referenčná hodnota spĺňa cieľ postupu vedúceho k dekarbonizácii dva po sebe nasledujúce roky po strate označenia, pokiaľ táto referenčná hodnota nestratila svoje označenie dvakrát.

Článok 8

Zmena intenzity emisií skleníkových plynov a emisií skleníkových plynov v absolútnom vyjadrení

1.   Zmena intenzity emisií skleníkových plynov alebo emisií skleníkových plynov v absolútnom vyjadrení sa vypočíta ako percentuálna zmena na jednej strane medzi váženou priemernou intenzitou emisií skleníkových plynov alebo emisiami skleníkových plynov v absolútnom vyjadrení všetkých zložiek referenčnej hodnoty EÚ pre investície do transformácie hospodárstva v súvislosti so zmenou klímy alebo referenčnej hodnoty EÚ podľa Parížskej dohody na konci roka „n“ a na druhej strane druhej váženou priemernou intenzitou emisií skleníkových plynov alebo emisiami skleníkových plynov v absolútnom vyjadrení všetkých zložiek referenčných hodnôt na konci roka n – 1.

2.   Správcovia referenčných hodnôt použijú nový východiskový rok vždy, keď dôjde k významným zmenám v metodike výpočtu intenzity emisií skleníkových plynov alebo emisií skleníkových plynov v absolútnom vyjadrení.

Na účely prvého pododseku je novým východiskovým rokom rok, v ktorom sa vypočíta postup vedúci k dekarbonizácii podľa článku 7.

Výberom nového východiskového roka nie sú dotknuté pravidlá stanovené v článku 7 ods. 5

ODDIEL 2

MINIMÁLNE NORMY PRE REFERENČNÉ HODNOTY EÚ PRE INVESTÍCIE DO TRANSFORMÁCIE HOSPODÁRSTVA V SÚVISLOSTI SO ZMENOU KLÍMY

Článok 9

Základné zníženie intenzity emisií skleníkových plynov alebo emisií skleníkových plynov v absolútnom vyjadrení v prípade referenčných hodnôt EÚ pre investície do transformácie hospodárstva v súvislosti so zmenou klímy

Intenzita emisií skleníkových plynov alebo prípadne emisie skleníkových plynov v absolútnom vyjadrení v prípade referenčných hodnôt EÚ pre investície do transformácie hospodárstva v súvislosti so zmenou klímy vrátane emisií skleníkových plynov rozsahu 1, 2 a 3 musia byť aspoň o 30 % nižšie ako intenzita emisií skleníkových plynov alebo emisie skleníkových plynov v absolútnom vyjadrení prostredia vhodného na investície.

Na účely prvého pododseku sa emisie skleníkových plynov rozsahu 3 vykladajú v súlade s obdobím postupného zavádzania stanoveným v článku 5.

Článok 10

Vylúčenie referenčných hodnôt EÚ pre investície do transformácie hospodárstva v súvislosti so zmenou klímy

1.   Správcovia referenčných hodnôt EÚ pre investície do transformácie hospodárstva v súvislosti so zmenou klímy zverejňujú vo svojej metodike, či a ako tieto spoločnosti vylučujú.

2.   Správcovia referenčných hodnôt EÚ pre investície do transformácie hospodárstva v súvislosti so zmenou klímy musia do 31. decembra 2022 spĺňať požiadavky stanovené v článku 12 ods. 1 písm. a), b) a c) a v článku 12 ods. 2

ODDIEL 3

MINIMÁLNE NORMY PRE REFERENČNÉ HODNOTY EÚ PRE INVESTÍCIE V SÚLADE S PARÍŽSKOU DOHODOU

Článok 11

Základné zníženie intenzity emisií skleníkových plynov alebo emisií skleníkových plynov v absolútnom vyjadrení v prípade referenčných hodnôt EÚ pre investície v súlade s Parížskou dohodou

Intenzita emisií skleníkových plynov alebo prípadne emisie skleníkových plynov v absolútnom vyjadrení v prípade referenčných hodnôt EÚ pre investície v súlade s Parížskou dohodou vrátane emisií skleníkových plynov rozsahu 1, 2 a 3 musia byť aspoň o 50 % nižšie ako intenzita emisií skleníkových plynov alebo emisie skleníkových plynov v absolútnom vyjadrení prostredia vhodného na investície.

Na účely prvého pododseku sa emisie skleníkových plynov rozsahu 3 vykladajú v súlade s obdobím postupného zavádzania stanoveným v článku 5.

Článok 12

Vylúčenie referenčných hodnôt EÚ pre investície v súlade s Parížskou dohodou

1.   Správcovia referenčných hodnôt EÚ pre investície v súlade s Parížskou dohodou vylúčia z uvedených referenčných hodnôt všetky tieto spoločnosti:

a)

spoločnosti, ktoré sú zapojené do akýchkoľvek činností súvisiacich s kontroverznými zbraňami;

b)

spoločnosti, ktoré sú zapojené do pestovania a výroby tabaku;

c)

spoločnosti, ktoré podľa správcov referenčných hodnôt porušujú zásady globálneho paktu Organizácie Spojených národov (UNGC) alebo usmernenia Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) pre nadnárodné podniky;

d)

spoločnosti, ktoré získavajú 1 % alebo viac svojich príjmov z prieskumu, ťažby, distribúcie alebo rafinácie čierneho a hnedého uhlia;

e)

spoločnosti, ktoré získavajú 10 % alebo viac svojich príjmov z prieskumu, ťažby, distribúcie alebo rafinácie ropných palív;

f)

spoločnosti, ktoré získavajú 50 % alebo viac svojich príjmov z prieskumu, ťažby, výroby alebo distribúcie plynných palív;

g)

Spoločnosti, ktoré získavajú 50 % alebo viac svojich príjmov z výroby elektrickej energie s intenzitou emisií skleníkových plynov väčšou ako 100 g CO2 e/kWh.

Kontroverzné zbrane na účely písmena a) sú kontroverzné zbrane uvedené v medzinárodných dohovoroch a dohovoroch, v zásadách Organizácie Spojených národov a prípadne vo vnútroštátnych právnych predpisoch.

2.   Správcovia referenčných hodnôt EÚ pre investície v súlade s Parížskou dohodou vylúčia z uvedených referenčných hodnôt všetky spoločnosti, v prípade ktorých uvedení správcovia alebo externí poskytovatelia údajov zistia alebo odhadujú, že tieto spoločnosti výrazne poškodzujú jeden alebo viacero environmentálnych cieľov uvedených v článku 9 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852 (8), v súlade s pravidlami pre odhady stanovenými v článku 13 ods. 2 tohto nariadenia.

3.   Správcovia referenčných hodnôt EÚ pre investície v súlade s Parížskou dohodou zverejňujú vo svojej metodike referenčnej hodnoty akékoľvek dodatočné kritériá vylúčenia, ktoré používajú a ktoré sú založené na faktoroch súvisiacich s klímou alebo iných environmentálnych, sociálnych a správnych (ESG) faktoroch.

KAPITOLA III

TRANPARENTNOSŤ A PRESNOSŤ

Článok 13

Požiadavky na transparentnosť pre odhady

1.   Okrem požiadaviek stanovených v prílohe III k nariadeniu (EÚ) 2016/1011 musia správcovia referenčných hodnôt EÚ pre investície do transformácie hospodárstva v súvislosti so zmenou klímy a správcovia referenčných hodnôt EÚ pre investície v súlade s Parížskou dohodou spĺňať tieto požiadavky:

a)

správcovia referenčných hodnôt EÚ pre investície do transformácie hospodárstva v súvislosti so zmenou klímy a správcovia referenčných hodnôt EÚ pre investície v súlade s Parížskou dohodou, ktorí využívajú odhady, ktoré nie sú založené na údajoch poskytnutých externým poskytovateľom údajov, sú povinní formalizovať, zdokumentovať a zverejniť metodiku, z ktorej takéto odhady vychádzajú, vrátane:

i)

prístupu, ktorý použili na výpočet emisií skleníkových plynov, a hlavných predpokladov a zásad predbežnej opatrnosti, z ktorých vychádzajú uvedené odhady;

ii)

výskumnej metodiky na odhad chýbajúcich, nevykázaných alebo nedostatočne vykázaných emisií skleníkových plynov;

iii)

externých súborov údajov použitých pri odhade chýbajúcich, nevykázaných alebo nedostatočne vykázaných emisií skleníkových plynov;

b)

správcovia referenčných hodnôt EÚ pre investície do transformácie hospodárstva v súvislosti so zmenou klímy a správcovia referenčných hodnôt EÚ pre investície v súlade s Parížskou dohodou, ktorí využívajú odhady, ktoré sú založené na údajoch poskytnutých externým poskytovateľom údajov, sú povinní formalizovať, zdokumentovať a zverejniť všetky tieto informácie:

i)

meno a kontaktné údaje poskytovateľa údajov;

ii)

použitú metodika a hlavné predpoklady a zásady predbežnej opatrnosti, ak sú k dispozícii;

iii)

hypertextový odkaz na webové sídlo poskytovateľa údajov, ako aj príslušnú použitú metodiku, ak je k dispozícii.

2.   Na účely článku 12 ods. 2 musia správcovia referenčných hodnôt EÚ pre investície v súlade s Parížskou dohodou spĺňať tieto požiadavky:

a)

správcovia referenčných hodnôt EÚ pre investície v súlade s Parížskou dohodou, ktorí využívajú odhady, ktoré nie sú založené na údajoch poskytnutých externým poskytovateľom údajov, sú povinní formalizovať, zdokumentovať a zverejniť metodiku, z ktorej takéto odhady vychádzajú, vrátane:

i)

prístupu a výskumnej metodiky, ktoré použili, a hlavných predpokladov a zásad predbežnej opatrnosti, z ktorých vychádzajú uvedené odhady;

ii)

externých súborov údajov použitých v odhade;

b)

správcovia referenčných hodnôt EÚ pre investície v súlade s Parížskou dohodou, ktorí využívajú odhady, ktoré sú založené na údajoch poskytnutých externým poskytovateľom údajov, sú povinní formalizovať, zdokumentovať a zverejniť všetky tieto informácie:

i)

meno a kontaktné údaje poskytovateľa údajov;

ii)

použitú metodiku a hlavné predpoklady a zásady predbežnej opatrnosti, ak sú k dispozícii;

iii)

hypertextový odkaz na webové sídlo poskytovateľa údajov, ako aj príslušnú použitú metodiku, ak je k dispozícii.

Článok 14

Zverejňovanie informácií o postupe vedúcom k dekarbonizácii

Správcovia referenčných hodnôt EÚ pre investície do transformácie hospodárstva v súvislosti so zmenou klímy a správcovia referenčných hodnôt EÚ pre investície v súlade s Parížskou dohodou sú povinní formalizovať, zdokumentovať a zverejniť postupy vedúce k dekarbonizácii v prípade uvedených referenčných hodnôt, východiskový rok použitý na určenie uvedených postupov vedúcich k dekarbonizácii a, ak nie sú splnené ciele stanovené v postupe vedúcom k dekarbonizácii, tak dôvody zlyhania a kroky, ktoré sa prijmú na dosiahnutie upraveného cieľa uvedeného v článku 7 ods. 4

Článok 15

Presnosť zdrojov údajov

1.   Správcovia referenčných hodnôt EÚ pre investície do transformácie hospodárstva v súvislosti so zmenou klímy a správcovia referenčných hodnôt EÚ pre investície v súlade s Parížskou dohodou zabezpečia presnosť údajov o emisiách skleníkových plynov rozsahu 1, 2 a 3, a to v súlade s globálnymi alebo európskymi normami, ako je napríklad environmentálna stopa výrobku (PEF), metódy environmentálnej stopy organizácie (OEF) (9), štandard evidencie a podávania správ pre hodnotový reťazec spoločnosti (emisie rozsahu 3) (10), norma EN ISO 14064 alebo norma EN ISO 14069.

2.   Na účely odseku 1 správcovia referenčných hodnôt EÚ pre investície do transformácie hospodárstva v súvislosti so zmenou klímy a správcovia referenčných hodnôt EÚ pre investície v súlade s Parížskou dohodou zverejňujú vo svojej metodike použitú normu.

3.   Správcovia referenčných hodnôt EÚ pre investície do transformácie hospodárstva v súvislosti so zmenou klímy a správcovia referenčných hodnôt EÚ pre investície v súlade s Parížskou dohodou zabezpečia porovnateľnosť a kvalitu údajov o emisiách skleníkových plynov.

KAPITOLA IV

ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA

Článok 16

Nadobudnutie účinnosti a uplatňovanie

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli 17. júla 2020

Za Komisiu

predsedníčka

Ursula VON DER LEYEN


(1)  Ú. v. EÚ L 171, 29.6.2016, s. 1.

(2)  Rozhodnutie Rady (EÚ) 2016/1841 z 5. októbra 2016 o uzavretí Parížskej dohody prijatej na základe Rámcového dohovoru Organizácie Spojených národov o zmene klímy v mene Európskej únie (Ú. v. EÚ L 282, 19.10.2016, s. 1).

(3)  COM(2019) 640 final.

(4)  IPCC, 2018: Global warming of 1.5 °C. An IPCC Special Report on the impacts of global warming of 1.5 °C above pre-industrial levels and related global greenhouse gas emission pathways, in the context of strengthening the global response to the threat of climate change, sustainable development, and efforts to eradicate poverty (Globálne otepľovanie o 1,5 °C. Osobitná správa IPCC o vplyve globálneho otepľovania o 1,5 °C v porovnaní s predindustriálnou úrovňou a súvisiacich postupoch znižovania emisií skleníkových plynov v kontexte posilnenia globálnej reakcie na hrozbu zmeny klímy, udržateľného rozvoja a úsilia o odstránenie chudoby).

(5)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1893/2006 z 20. decembra 2006, ktorým sa zavádza štatistická klasifikácia ekonomických činností NACE Revision 2 a ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie Rady (EHS) č. 3037/90 a niektoré nariadenia ES o osobitných oblastiach štatistiky (Ú. v. EÚ L 393, 30.12.2006, s. 1).

(6)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/842 z 30. mája 2018 o záväznom ročnom znižovaní emisií skleníkových plynov členskými štátmi v rokoch 2021 až 2030, ktorým sa prispieva k opatreniam v oblasti klímy zameraným na splnenie záväzkov podľa Parížskej dohody, a o zmene nariadenia (EÚ) č. 525/2013 (Ú. v. EÚ L 156, 19.6.2018, s. 26).

(7)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 517/2014 zo 16. apríla 2014 o fluórovaných skleníkových plynoch, ktorým sa zrušuje nariadenie (ES) č. 842/2006 (Ú. v. EÚ L 150, 20.5.2014, s. 195).

(8)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852 z 18. júna 2020 o vytvorení rámca na uľahčenie udržateľných investícií a o zmene nariadenia (EÚ) 2019/2088 (Ú. v. EÚ L 198, 22.6.2020, s. 13).

(9)  Odporúčanie Komisie 2013/179/EÚ z 9. apríla 2013 týkajúce sa používania metód na meranie a oznamovanie environmentálneho správania výrobkov a organizácií počas ich životného cyklu (Ú. v. EÚ L 124, 4.5.2013, s. 1).

(10)  Štandard evidencie a podávania správ pre hodnotový reťazec spoločnosti (emisie rozsahu 3), (september 2011); doplnok k dokumentu: Protokol o skleníkových plynoch – Štandard podnikovej evidencie a vykazovania.


Top