Wybierz funkcje eksperymentalne, które chcesz wypróbować

Ten dokument pochodzi ze strony internetowej EUR-Lex

Európske fondy rizikového kapitálu

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Nariadenie (EÚ) č. 345/2013 o európskych fondoch rizikového kapitálu

AKÝ JE CIEĽ TOHTO NARIADENIA?

  • Cieľom nariadenia je posilniť rast a inováciu spoločností v Európskej únii (EÚ) vrátane malých a stredných podnikov (MSP).
  • Zavádza sa ním označenie európskych fondov rizikového kapitálu, nazývané tiež EuVECA, a opatrenia, ktoré správcom umožňujú vytvárať fondy a uvádzať ich na trh v celej EÚ podľa jednotného súboru pravidiel. Vďaka jednotnému súboru pravidiel investori presne vedia, čo môžu pri investovaní do EuVECA očakávať.
  • Umožní tiež zlepšiť pozíciu fondov rizikového kapitálu pri získavaní ďalších kapitálových záväzkov a pri expanzii.

HLAVNÉ BODY

  • Priemerný fond rizikového kapitálu v EÚ má hodnotu približne 60 miliónov eur, pričom podobný fond v USA má viac ako dvojnásobnú hodnotu. Keď budú mať fondy EÚ možnosť rásť, malo by to umožniť zvýšenie kapitálových príspevkov do jednotlivých spoločností a posilnenie investičného vplyvu.
  • Cieľom nariadenia je podporiť zväčšovanie fondov a prijať rôznorodejšiu investičnú stratégiu, aby sa mohli špecializovať na odvetvia, ako sú IT, biotechnológie či zdravotná starostlivosť. Výsledkom by malo byť celosvetové zvýšenie konkurencieschopnosti európskych spoločností.

Označenie EuVECA

  • Aby sa mohli registrovať pod označením EuVECA a uvádzať svoje fondy na trh v celej EÚ, musia správcovia fondov rizikového kapitálu vytvoriť fond, ktorý:
    • investuje 70% kapitálu získaného od investorov na podporu oprávnených spoločností, napríklad mladých a inovačných MSP,
    • poskytuje týmto spoločnostiam financovanie vlastného kapitálu alebo kvázi vlastného kapitálu (t. j. nový kapitál),
    • nevyužíva pákový efekt (t. j. fond nie je zadlžený, pretože neinvestuje viac kapitálu, ako je kapitál viazaný investormi).
  • V nariadení sa vymedzujú jednotné kritériá kvality pre správcov kvalifikovaných fondov rizikového kapitálu, ktoré si želajú používať označenie EuVECA. Tieto požiadavky sa týkajú všetkých oblastí od spôsobu, ako sú organizované a ako sa správajú, až po spôsob, akým informujú investorov o svojich činnostiach a investičnej politike.
  • Správcovia sa tiež musia zaregistrovať v krajine, v ktorej je fond zriadený, a predkladať výročné správy. Krajina, v ktorej sídli takýto fond, je povinná zabezpečiť dodržiavanie všetkých pravidiel nariadenia.
  • Keďže investovanie do fondov rizikového kapitálu môže byť riskantné, v nariadení sa vymedzuje, kto môže investovať do EuVECA: profesionálni investori a určité ďalšie kategórie investorov, napríklad majetní jednotlivci.

Konflikt záujmov

  • Správcovia fondov EuVECA musia zistiť všetky možné konflikty záujmov vyplývajúce z ich postavenia a zabrániť im, a tiež prijať organizačné opatrenia, ktoré sú v tomto ohľade potrebné. V nariadení sú uvedené tieto potenciálne konflikty záujmov:
    • medzi správcom, osobami, ktoré skutočne ovládajú jeho alebo jeho zamestnancov, a fondom EuVECA,
    • medzi fondom EuVECA alebo jeho investormi a iným fondom EuVECA spravovaným tým istým správcom alebo jeho investormi,
    • medzi fondom EuVECA alebo jeho investormi a iným podnikom kolektívneho investovania spravovaným tým istým správcom alebo jeho investormi.
  • Ak vykonané opatrenia nie sú dostatočné na zabezpečenie toho, aby sa predišlo rizikám poškodenia záujmov investorov, musia sa informácie o konfliktoch záujmov zverejniť.
  • Európska komisia môže schvaľovať delegované akty, aby tieto pravidlá ďalej rozvinula a upresnila v súvislosti s konfliktami záujmov a politikami, ktorými sa im má predchádzať.
  • Delegovaným nariadením (EÚ) 2019/820 sa dopĺňa delegované nariadenie (EÚ) č. 345/2013, pokiaľ ide o konflikty záujmov, a to tak, že sa stanovujú pravidlá pre:
    • druhy konfliktov záujmov,
    • požiadavky na ustanovenie písomnej politiky v oblasti konfliktov záujmov a minimálne postupy a opatrenia, ktoré musí táto politika zahŕňať,
    • riadenie konfliktov záujmov,
    • stratégie uplatňovania hlasovacích práv na predchádzanie konfliktom záujmov a
    • zverejňovanie informácií o konfliktoch záujmov.

Pozmeňujúce právne predpisy

  • Nariadením(EÚ) 2017/1991 sa mení nariadenie (EÚ) č. 345/2013 o európskych fondoch rizikového kapitálu a jeho sesterské nariadenie [nariadenie (EÚ) č. 346/2013] o európskych fondoch sociálneho podnikania (pozri súhrn) tak, že sa rozširuje použitie označení „EuVECA“ a „európske fondy sociálneho podnikania“ na správcov podnikov kolektívneho investovania* povolených podľa článku 6 smernice 2011/61/EÚ (pozri súhrn). Ďalej sa ním rozširuje rad oprávnených spoločností a znižujú sa náklady spojené s uvádzaním fondov na trh v celej EÚ.
  • Nariadením (EÚ) 2019/1156 sa zavádzajú tieto pravidlá a požiadavky.
    • Pravidlá týkajúce sa uverejňovania vnútroštátnych ustanovení o požiadavkách na uvádzanie podnikov kolektívneho investovania na trh a marketingových oznámení pre investorov.
    • Pravidlá týkajúce sa predmarketingu* zhodné s pravidlami stanovenými smernicou 2011/61/EÚ (pozri súhrn) sa zavádzajú do nariadenia (EÚ) č. 345/2013. Tieto pravidlá majú správcom zaregistrovaným v súlade s nariadením umožniť, aby sa zamerali na investorov tak, že preveria ich záujem o nadchádzajúce investičné príležitosti alebo stratégie prostredníctvom kvalifikovaných fondov rizikového kapitálu.
    • Požiadavka na správcov fondov EuVECA, ktorí musia zabezpečiť, aby marketingové oznámenia obsahujúce výzvu na nákup podielových listov alebo akcií alternatívneho investičného fondu (AIF), ktoré obsahujú konkrétne informácie o AIF, neboli v rozpore s informáciami, ktoré majú byť zverejnené investorom v súlade s článkom 13 nariadenia (EÚ) č. 345/2013.
    • Požiadavka na Európsky orgán pre cenné papiere a trhy, aby na svojom webovom sídle do 2. februára 2022 uverejnil centrálnu databázu o cezhraničnom uvádzaní AIF na trh, v ktorej budú uvedené všetky AIF uvádzané na trh v inom členskom štáte EÚ, než je ich domovský členský štát, ich správca fondu EuVECA a členské štáty, v ktorých sú uvedené na trh.

ODKEDY SA NARIADENIE UPLATŇUJE?

Uplatňuje sa od 22. júla 2013, okrem článku 9 ods. 5 o konflikte záujmov, ktorý sa uplatňuje od 15. mája 2013.

KONTEXT

Hospodársky rast EÚ v značnej miere závisí od jej 23 miliónov MSP, ktoré tiež v posledných rokoch zabezpečujú 80 % všetkých nových pracovných miest. K tradičnému bankovému úveru je čoraz ťažší prístup, a preto sa mnohé MSP obracajú na investorov rizikového kapitálu s cieľom financovať svoj výskum, vývoj výrobku alebo vstup na nové trhy. Ďalšie informácie:

HLAVNÉ POJMY

Podniky kolektívneho investovania. Investičné spoločnosti, ktoré združujú kapitál investorov a tento kapitál kolektívne investujú prostredníctvom portfólia finančných nástrojov, ako sú akcie, dlhopisy a iné cenné papiere.
Predmarketing. Priame alebo nepriame poskytovanie informácií alebo oznámení o investičných stratégiách alebo investičných zámeroch zo strany správcu kvalifikovaného fondu rizikového kapitálu, alebo v jeho mene, potenciálnym investorom s bydliskom alebo so sídlom v EÚ s cieľom preveriť ich záujem o zatiaľ nezaložený kvalifikovaný fond rizikového kapitálu alebo o kvalifikovaný fond rizikového kapitálu, ktorý je založený, ale ešte nebol oznámený pre uvedenie na trh v súlade s článkom 15 nariadenia (EÚ) č. 345/2013, v tom členskom štáte, v ktorom majú potenciálni investori bydlisko alebo sídlo, a ktoré v jednotlivých prípadoch nepredstavuje ponuku ani umiestnenie u potenciálneho investora týkajúcu sa investovania do podielových listov alebo akcií daného kvalifikovaného fondu rizikového kapitálu.

HLAVNÝ DOKUMENT

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 345/2013 zo 17. apríla 2013 o európskych fondoch rizikového kapitálu (Ú. v. EÚ L 115, 25.4.2013, s. 1 – 17).

Následné zmeny nariadenia (EÚ) č. 345/2013 boli zapracované do pôvodného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.

SÚVISIACE DOKUMENTY

Delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2019/820 zo 4. februára 2019, ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 345/2013, pokiaľ ide o konflikty záujmov v oblasti európskych fondov rizikového kapitálu (Ú. v. EÚ L 134, 22.5.2019, s. 8 – 11).

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 346/2013 zo 17. apríla 2013 o európskych fondoch sociálneho podnikania (Ú. v. EÚ L 115, 25.4.2013, s. 18 – 38).

Pozri konsolidované znenie.

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2011/61/EÚ z 8. júna 2011 o správcoch alternatívnych investičných fondov a o zmene a doplnení smerníc 2003/41/ES a 2009/65/ES a nariadení (ES) č. 1060/2009 a (EÚ) č. 1095/2010 (Ú. v. EÚ L 174, 1.7.2011, s. 1 – 73).

Pozri konsolidované znenie.

Posledná aktualizácia 09.11.2021

Góra