EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017PC0668

Návrh ROZHODNUTIE RADY o pozícii, ktorá sa má zaujať v mene Európskej únie na 11. Konferencii ministrov Svetovej obchodnej organizácie, pokiaľ ide o verejné skladové hospodárstvo na účely potravinovej bezpečnosti, domácu podporu v oblasti poľnohospodárstva, ktorá narúša obchod (vrátane podpory pre bavlnu), obmedzenia vývozu v poľnohospodárstve, dotácie pre rybolov, domácu reguláciu služieb, a MSP/transparentnosť regulačných opatrení v oblasti obchodu s tovarom.

COM/2017/0668 final - 2017/0301 (NLE)

V Bruseli16. 11. 2017

COM(2017) 668 final

2017/0301(NLE)

Návrh

ROZHODNUTIE RADY

o pozícii, ktorá sa má zaujať v mene Európskej únie na 11. Konferencii ministrov Svetovej obchodnej organizácie, pokiaľ ide o verejné skladové hospodárstvo na účely potravinovej bezpečnosti, domácu podporu v oblasti poľnohospodárstva, ktorá narúša obchod (vrátane podpory pre bavlnu), obmedzenia vývozu v poľnohospodárstve, dotácie pre rybolov, domácu reguláciu služieb, a MSP/transparentnosť regulačných opatrení v oblasti obchodu s tovarom.


DÔVODOVÁ SPRÁVA

1.Predmet návrhu

Tento návrh rozhodnutia sa týka stanovenia pozície, ktorá sa má zaujať v mene Únie na 11. zasadnutí Konferencie ministrov Svetovej obchodnej organizácie („WTO“) v spojení s možným prijatím viacerých rozhodnutí týkajúcich sa rozvojového programu z Dauhy (DDA). Návrh sa týka: verejného skladového hospodárstva na účely potravinovej bezpečnosti, domácej podpory v oblasti poľnohospodárstva, ktorá narúša obchod (vrátane podpory pre bavlnu), obmedzení vývozu v poľnohospodárstve, dotácií pre rybolov, domácej regulácie služieb a MSP/transparentnosti regulačných opatrení v oblasti obchodu s tovarom.

2.Kontext návrhu

2.1.Dohoda o založení Svetovej obchodnej organizácie („Dohoda o založení WTO“)

Dohoda o založení Svetovej obchodnej organizácie uzavretá v Marrakéši („Dohoda o založení WTO“) nadobudla platnosť 1. januára 1995. K jej zmluvným stranám patrí aj Európska únia 1 a všetkých jej 28 členských štátov.

2.2.Konferencia ministrov WTO

Konferencia ministrov je najvyšší rozhodovací orgán Svetovej obchodnej organizácie a zasadá najmenej raz za dva roky. Najbližšie zasadnutie Konferencie ministrov sa uskutoční v Buenos Aires, v Argentíne (10. – 13. decembra 2017).

2.3.Pripravované akty Konferencie ministrov WTO

Na 11. zasadnutí Konferencie ministrov môžu byť prijaté rozhodnutia, ktoré budú mať právne účinky vo vzťahu k: 1. verejnému skladovému hospodárstvu na účely potravinovej bezpečnosti; 2. domácej podpore v oblasti poľnohospodárstva, ktorá narúša obchod (vrátane podpory pre bavlnu); 3. obmedzeniam vývozu v poľnohospodárstve; 4. dotáciám pre rybolov; 5. domácej regulácii služieb a 6. MSP/transparentnosti regulačných opatrení v oblasti obchodu s tovarom („pripravované akty“).

3.Pozícia, ktorá sa má zaujať v mene Únie

Cieľom tohto návrhu je umožniť, aby sa Únia na 11. zasadnutí Konferencie ministrov pripojila k možnému konsenzu týkajúcemu sa prijatia rozhodnutí s právnymi účinkami vo vzťahu k otázkam uvedeným vyššie.

Hoci ešte nie je jasné, či a do akej miery budú členovia WTO schopní dosiahnuť konsenzus, Rada musí v súlade s článkom 218 ods. 9 ZFEÚ 2 vopred stanoviť pozíciu EÚ na 11. zasadnutí Konferencie ministrov.

Súčasný návrh zahŕňa tieto oblasti, o ktorých je možné prijať rozhodnutie:

·Verejné skladové hospodárstvo na účely potravinovej bezpečnosti (PSH): cieľom rokovaní je dohodnúť sa na „trvalom riešení“, ktorým by sa naplnil cieľ vytýčený v ministerskom rozhodnutí zo 7. decembra 2013 o verejnom skladovom hospodárstve na účely potravinovej bezpečnosti (WT/MIN(13)/38-WT/L/913), ktoré bolo prijaté na konferencii WTO na Bali, ako ho vykladá následné rozhodnutie Generálnej rady WTO z 27. novembra 2014 (WT/L/939) a ministerské rozhodnutie z 19. decembra 2015 (WT/MIN(15)/44-WT/L/979). Predpokladané rozhodnutie by mohlo byť podobné súčasnému dočasnému riešeniu z Bali, či už s dodatočnými podmienkami alebo bez nich, a s rozšíreným rozsahom pôsobnosti alebo bez neho (tak aby zahŕňalo aj neskoršie programy z obdobia po konferencii na Bali).

·Domáca podpora v oblasti poľnohospodárstva, ktorá narúša obchod (vrátane podpory pre bavlnu): Rokovania o domácej podpore, ktorá narúša obchod, sú zakotvené v článku 20 Dohody WTO o poľnohospodárstve a sú súčasťou mandátu DDA, tak ako je stanovený v ministerskom vyhlásení z Dauhy zo 14. novembra 2001 (WT/MIN(01)/DEC/1). Európska únia spolu s Brazíliou, Kolumbiou, Peru a Uruguajom podali návrh (JOB/AG/99) týkajúci sa domácej podpory, ktorá narúša obchod (vrátane domácej podpory pre bavlnu, ktorá narúša obchod, ako aj verejného skladového hospodárstva na účely potravinovej bezpečnosti) s cieľom urýchliť tento proces. Európska únia by mala na 11. zasadnutí Konferencie ministrov podporiť výsledok rokovaní, ktorý je možné dosiahnuť v oblasti domácej podpory, ktorá narúša obchod (vrátane podpory pre bavlnu).

·Obmedzenia vývozu Rokovania o posilnení pravidiel o zákazoch a obmedzeniach vývozu podľa článku 12 ods. 1 Dohody o poľnohospodárstve sú zakotvené v článku 20 Dohody WTO o poľnohospodárstve a sú súčasťou rokovaní o DDA. So zreteľom na dôležitosť tejto otázky pre proces reformy poľnohospodárstva a smerovanie k spravodlivému a trhovo orientovanému poľnohospodárskemu obchodnému systému by Únia mala podporovať výsledok rokovaní o obmedzeniach vývozu v takej miere, v akej sa dosiahne.

·Dotácie pre rybolov: Rokovania o dotáciách pre rybolov sú súčasťou DDA a zrušenie určitých dotácií pre rybolov sa plánuje v cieli OSN v oblasti trvalo udržateľného rozvoja č. 14 úlohe 6 („cieľ 14.6“), na ktorom sa dohodli hlavy štátov v roku 2015. Európska únia predložila k tejto otázke návrh Svetovej obchodnej organizácii (TN/RL/GEN/181/Rev.1). V súčasnosti prebiehajú rokovania a Únia by mala v tejto oblasti podporiť výsledok rokovaní v takej miere, v akej sa dosiahne.

·Domáca regulácia: rokovania o domácej regulácii sa predpokladajú v článku VI ods. 4 Všeobecnej dohody WTO o obchode so službami (GATS). V posledných mesiacoch rokovania o domácej regulácii pokročili a vyústili do návrhu textu na rokovanie, ktorý podporilo okolo 50 členov WTO (vrátane EÚ). Navrhované pravidlá o domácej regulácii sú obmedzené iba na požiadavky a postupy udeľovania licencií a kvalifikácií, ako aj technické normy, a budú sa uplatňovať v oblastiach, v ktorých boli v súlade s GATS prijaté záväzky týkajúce sa prístupu na trh. V súčasnosti prebiehajú rokovania a Únia by mala v tejto oblasti podporiť výsledok rokovaní v takej miere, v akej sa dosiahne.

·MSP/transparentnosť regulačných opatrení v oblasti obchodu s tovarom: V rámci mandátu DDA sa plánovali rokovania o prístupe nepoľnohospodárskych výrobkov na trh vrátane necolných prekážok. Európska únia v roku 2017 predložila WTO návrh týkajúci sa necolných prekážok na prijatie ministerského rozhodnutia o uľahčení obchodovania MSP: transparentnosť regulačných opatrení v oblasti obchodu s tovarom (TN/MA/W/144/Rev.3), ktorý podporuje Austrália, Hong-Kong, Taiwan, Singapur a Japonsko. Návrh EÚ by uľahčil prístup MSP k medzinárodnému obchodu prostredníctvom zvýšenia transparentnosti (oznamovaním konečných znení WTO a vytvorením verejného archívu), ako aj prostredníctvom dobrých regulačných postupov (verejnou konzultáciou so zainteresovanými stranami o nových opatreniach, s rozsahom pôsobnosti obmedzeným na technické prekážky obchodu a sanitárne a rastlinolekárske opatrenia). V súčasnosti prebiehajú rokovania a Únia by mala v tejto oblasti podporiť výsledok rokovaní v takej miere, v akej sa dosiahne.

Keďže v súčasnosti prebiehajú rokovania o všetkých prvkoch prípadného balíka z Buenos Aires, Komisia očakáva, že Rada prijme rozhodnutie o pozícii EÚ k výsledku rokovaní, keď sa dostatočne objasní situácia v súvislosti s relevantnými zneniami, možno počas samotnej Konferencie ministrov.

Iniciatíva je plne v súlade s existujúcimi ustanoveniami v danej oblasti politiky. Podobné rozhodnutia boli už vypracované pre predchádzajúce Konferencie ministrov WTO, a to naposledy pre 10. Konferenciu ministrov WTO v roku 2015.

4.Právny základ

4.1.Procesnoprávny základ

4.1.1.Zásady

V článku 218 ods. 9 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ) sa stanovujú rozhodnutia, ktorými sa určujú „pozície, ktoré sa majú prijať v mene Únie v rámci orgánu zriadeného dohodou, keď je tento orgán vyzvaný prijať akty s právnymi účinkami s výnimkou aktov dopĺňajúcich alebo meniacich inštitucionálny rámec danej dohody“.

4.1.2.Uplatnenie na tento prípad

Konferencia ministrov WTO je orgánom zriadeným dohodou, konkrétne Dohodou o založení WTO, ktorý podľa článku IV ods. 1 tejto Dohody má právomoc prijímať rozhodnutia o všetkých otázkach vzťahujúcich sa na všetky mnohostranné obchodné dohody vrátane rozhodnutí s právnymi účinkami.

Pripravované akty uvedené vyššie predstavujú akty s právnymi účinkami, keďže môžu ovplyvniť práva a povinnosti Únie.

Pripravované akty nedopĺňajú ani nemenia inštitucionálny rámec dohody.

Procesnoprávnym základom navrhovaného rozhodnutia je preto článok 218 ods. 9 ZFEÚ.

4.2.Hmotnoprávny základ

4.2.1.Zásady

Hmotnoprávny základ rozhodnutia podľa článku 218 ods. 9 ZFEÚ závisí predovšetkým od cieľa a obsahu pripravovaného aktu, v súvislosti s ktorým sa zaujíma pozícia v mene Únie. Ak sa v rámci pripravovaného aktu sledujú dva ciele alebo obsahuje dve zložky a ak jeden z týchto cieľov alebo jednu z týchto zložiek možno určiť ako hlavnú, zatiaľ čo druhý cieľ alebo druhá zložka je len vedľajšia, rozhodnutie podľa článku 218 ods. 9 ZFEÚ musí byť založené na jedinom hmotnoprávnom základe, a to na tom, ktorý si vyžaduje hlavný alebo prevažujúci cieľ alebo zložka.

4.2.2.Uplatnenie na tento prípad

Hlavný cieľ a obsah pripravovaných aktov sa týkajú spoločnej obchodnej politiky, keďže do nej patria plánované možné rozhodnutia o otázkach DDA.

Hmotnoprávnym základom navrhovaného rozhodnutia je preto článok 207 ZFEÚ.

4.3.Záver

Právnym základom navrhovaného rozhodnutia by mal byť článok 207 ZFEÚ v spojení s článkom 218 ods. 9 ZFEÚ.

5.Uverejnenie pripravovaných aktov

Keďže akty Konferencie ministrov WTO dopĺňajú Dohodu o založení WTO, po ich prijatí je vhodné ich uverejniť v Úradnom vestníku Európskej únie.

2017/0301 (NLE)

Návrh

ROZHODNUTIE RADY

o pozícii, ktorá sa má zaujať v mene Európskej únie na 11. Konferencii ministrov Svetovej obchodnej organizácie, pokiaľ ide o verejné skladové hospodárstvo na účely potravinovej bezpečnosti, domácu podporu v oblasti poľnohospodárstva, ktorá narúša obchod (vrátane podpory pre bavlnu), obmedzenia vývozu v poľnohospodárstve, dotácie pre rybolov, domácu reguláciu služieb, a MSP/transparentnosť regulačných opatrení v oblasti obchodu s tovarom.

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 207 ods. 4 v spojení s článkom 218 ods. 9,

so zreteľom na návrh Európskej komisie,

keďže:

(1)Dohoda o založení Svetovej obchodnej organizácie uzavretá v Marrakéši („Dohoda o založení WTO“) bola v mene Únie uzavretá rozhodnutím Rady 94/800 z 22. decembra 1994 3 a nadobudla platnosť 1. januára 1995.

(2)Podľa článkov IV ods. 1 a IX ods. 1 Dohody o založení WTO môže Konferencia ministrov Svetovej obchodnej organizácie („WTO“) prijímať rozhodnutia konsenzom.

(3)Konferencia ministrov WTO môže počas 11. zasadnutia 10. – 13. decembra 2017 prijať rozhodnutia o verejnom skladovom hospodárstve na účely potravinovej bezpečnosti, domácej podpore, ktorá narúša obchod (vrátane podpory pre bavlnu), obmedzeniach vývozu v poľnohospodárstve, dotáciách pre rybolov, domácej regulácii služieb, a o malých a stredných podnikoch (MSP)/transparentnosti regulačných opatrení oblasti obchodu s tovarom.

(4)Je vhodné stanoviť pozíciu, ktorá sa má zaujať v mene Únie na Konferencii ministrov WTO, pokiaľ tieto rozhodnutia môžu mať právne účinky.

(5)Členovia WTO považujú 11. Konferenciu ministrov WTO za konečný termín na prijatie trvalého riešenia otázky verejného skladového hospodárstva na účely potravinovej bezpečnosti. Tento cieľ bol stanovený v ministerskom rozhodnutí zo 7. decembra 2013 o verejnom skladovom hospodárstve na účely potravinovej bezpečnosti (WT/MIN(13)/38-WT/L/913) na konferencii WTO na Bali, ako sa vykladá a potvrdzuje v neskorších rozhodnutiach. V tejto súvislosti by Únia mala podporovať trvalé riešenie otázky verejného skladového hospodárstva na účely potravinovej bezpečnosti v takej miere, v akej sa dosiahne.

(6)Rokovania o domácej podpore, ktorá narúša obchod, sú zakotvené v článku 20 Dohody WTO o poľnohospodárstve a spolu s podporou pre bavlnu sú súčasťou mandátu rozvojového programu z Dauhy (DDA). Európska únia v tejto súvislosti v roku 2017 spolu s Brazíliou, Kolumbiou, Peru a Uruguajom podali návrh (JOB/AG/99) týkajúci sa domácej podpory, ktorá narúša obchod (vrátane domácej podpory pre bavlnu, ktorá narúša obchod, ako aj verejného skladového hospodárstva). So zreteľom na dôležitosť tejto otázky a skutočnosť, že Únia je jedným z navrhovateľov, by Únia mala podporiť výsledok rokovaní o domácej podpore, ktorá narúša obchod (vrátane podpory pre bavlnu), v takej miere, v akej sa dosiahne.

(7)Rokovania o posilnení pravidiel o zákazoch a obmedzeniach vývozu podľa článku 12 ods. 1 Dohody o poľnohospodárstve sú zakotvené v článku 20 Dohody WTO o poľnohospodárstve a sú súčasťou rokovaní o DDA. So zreteľom na dôležitosť tejto otázky pre proces reformy poľnohospodárstva a smerovanie k spravodlivému a trhovo orientovanému poľnohospodárskemu obchodnému systému by Únia mala podporovať výsledok rokovaní o obmedzeniach vývozu v takej miere, v akej sa dosiahne.

(8)Rokovania o dotáciách pre rybolov sú súčasťou DDA a zrušenie určitých dotácií pre rybolov sa označilo za prioritu v cieli OSN v oblasti trvalo udržateľného rozvoja č. 14 úlohe 6 („cieľ 14.6“), na ktorom sa dohodli hlavy štátov v roku 2015. So zreteľom na dôležitosť tejto otázky pre obchod a trvalo udržateľný rozvoj, a skutočnosť, že Únia je jedným z navrhovateľov, by Únia mala podporiť výsledok rokovaní v takej miere, v akej sa dosiahne.

(9)Rokovania o domácej regulácii služieb sa predpokladajú v článku VI ods. 4 Všeobecnej dohody WTO o obchode so službami (GATS) a sú súčasťou DDA. Výsledok rokovaní by mohol zahŕňať správu opatrení, nezávislosť, transparentnosť, technické normy, prípravu opatrení a osobitný a diferencovaný prístup. So zreteľom na pokročilé štádium diskusií a systémovú dôležitosť prijatia rozhodnutia o tejto otázke by Únia ako jeden z navrhovateľov mala podporiť výsledok rokovaní do takej miery, v akej sa dosiahne.

(10)Rokovania o prístupe nepoľnohospodárskych výrobkov na trh sú súčasťou mandátu DDA a zahŕňajú necolné prekážky. Európska únia v roku 2017 predložila WTO návrh „ministerského rozhodnutia o uľahčení obchodovania MSP: transparentnosť regulačných opatrení v oblasti obchodu s tovarom“ (TN/MA/W/144/Rev.3). Toto rozhodnutie by v celom rozsahu alebo s užším či širším rozsahom pôsobnosti mohlo byť prijaté na 11. Konferencii ministrov. So zreteľom na dôležitosť tejto otázky a skutočnosť, že Únia je jedným z navrhovateľov, by Únia mala podporiť výsledok rokovaní vychádzajúci z návrhu EÚ v takej miere, v akej sa dosiahne.

(11)V Konferencii ministrov WTO má Úniu zastupovať Komisia v súlade s článkom 17 ods. 1 Zmluvy o Európskej únii (ZEÚ),

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

Pozícia, ktorá sa má v mene Únie zaujať na 11. zasadnutí Konferencie ministrov WTO je táto:

Pozícia Európskej únie na jedenástej Konferencii ministrov Svetovej obchodnej organizácie je pripojiť sa ku konsenzu dosiahnutému medzi členmi WTO s cieľom prijať rozhodnutia týkajúce sa verejného skladového hospodárstva na účely potravinovej bezpečnosti, domácej podpory v oblasti poľnohospodárstva, ktorá narúša obchod (vrátane podpory pre bavlnu), obmedzení vývozu v poľnohospodárstve, dotácií pre rybolov, domácej regulácie služieb, a MSP/transparentnosti regulačných opatrení v oblasti obchodu s tovarom.

Článok 2

Toto rozhodnutie je určené Komisii.

V Bruseli

   Za Radu

   Predseda

(1) Rozhodnutie Rady 94/800/ES z 22. decembra 1994 týkajúce sa uzavretia dohôd v mene Európskeho spoločenstva, pokiaľ ide o záležitosti v rámci jeho kompetencie, ku ktorým sa dospelo na Uruguajskom kole multilaterálnych rokovaní (1986 – 1994) (Ú. v. ES L 336, 23.12.1994, s. 1).
(2) Pokiaľ by, v rozpore so súčasnými očakávaniami, bol konsenzus formalizovaný vo forme medzinárodnej dohody, ktorou sa mení Dohoda o založení WTO, alebo mnohostrannej medzinárodnej dohody medzi niektorými členmi WTO, Komisia po prijatí týchto dokumentov a ich predložení na prijatie na 11. zasadnutí Konferencie ministrov alebo dotknutými členmi WTO počas tohto zasadnutia Konferencie ministrov pripraví nevyhnutné návrhy v súlade s článkom 218 ods. 6 ZFEÚ.
(3) Ú. v. EÚ L 336, 23.12.1994, s. 1.
Top