EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Zmluva o stabilite, koordinácii a správe v Hospodárskej a menovej únii (známa tiež ako „rozpočtová dohoda“)

Zmluva o stabilite, koordinácii a správe v Hospodárskej a menovej únii (známa tiež ako „rozpočtová dohoda“)

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Zmluva o stabilite, koordinácii a správe v Hospodárskej a menovej únii

AKÝ JE CIEĽ TEJTO ZMLUVY?

Cieľom tejto medzivládnej dohody je posilniť rozpočtovú disciplínu vlád krajín eurozóny v nadväznosti na krízu štátneho dlhu, ktorá sa začala v roku 2010.

HLAVNÉ BODY

Táto tzv. „rozpočtová dohoda“ ukladá krajinám eurozóny povinnosti týkajúce sa ich rozpočtových politík. Zapojiť sa môžu aj ďalšie členské štáty, ak si to želajú. Z 28 členských štátov EÚ dohodu nepodpísali iba Česká republika, Chorvátsko a Spojené kráľovstvo (1). Zmluva posilňuje reformovaný Pakt stability a rastu, podľa ktorého:

  • štátny deficit nesmie presahovať 3% hrubého domáceho produktu (HDP),
  • štátny dlh sa musí udržiavať pod úrovňou 60% HDP.

Medzivládna dohoda má tri hlavné ciele:

 

  • 1.
    Zabezpečiť, aby bol štátny rozpočet vyrovnaný alebo prebytkový

    Na dosiahnutie súladu s týmto „pravidlom o vyrovnanom rozpočte“ musia krajiny udržiavať svoj ročný štrukturálny deficit na úrovni 0,5% HDP alebo nižšej úrovni. Štrukturálny deficit je deficit verejných financií mínus vplyv hospodárskeho cyklu na vládne výdavky a príjmy (napr. vyššie výdavky na podporu v nezamestnanosti počas recesie).

    Vlády musia zaviesť automatický korekčný mechanizmus, ktorý sa aktivuje pri akomkoľvek odklone od pravidla o vyrovnanom rozpočte. Znamená to, že ak sa rozpočtové saldo odkloní od prognózovaného smeru, automaticky sa uplatnia korekčné opatrenia.

    Krajiny môžu byť dočasne oslobodené od pravidla o vyrovnanom rozpočte vo výnimočných situáciách, ako je napr. prudký pokles hospodárstva. Ak je verejný dlh výrazne nižší ako referenčná hodnota Paktu stability a rastu (60% HDP), môže byť krajine povolený vyšší štrukturálny deficit vo výške najviac 1% HDP.

    Členské štáty EÚ môžu byť predvolané pred Súdny dvor Európskej únie, ak si nebudú plniť tieto povinnosti. Súdny dvor môže uložiť finančné sankcie krajinám, ktoré nebudú dodržiavať jeho rozsudky.

     

  • 2.
    Zväčšiť vplyv odporúčaní Európskej komisie v prípade príliš vysokého štátneho deficitu krajín eurozóny

    Táto medzivládna dohoda zaväzuje členské štáty EÚ, aby v Rade EÚ hlasovali za nezmenené verzie návrhov a odporúčaní Komisie týkajúce sa postupu pri nadmernom deficite, pokiaľ kvalifikovaná väčšina nie je proti takémuto rozhodnutiu.

     

  • 3.
    Zlepšiť koordináciu vnútroštátnych hospodárskych politík

    V medzivládnej dohode sa vládam ukladá povinnosť vopred oznamovať Komisii a Rade EÚ svoje plány na vydávanie štátnych dlhopisov (zvyšovanie finančných prostriedkov prostredníctvom požičiavania od držiteľov dlhopisov). Musia zabezpečiť, aby medzi sebou vopred prerokovali alebo koordinovali všetky plánované hlavné reformy hospodárskej politiky. Dohoda zároveň pokrýva správu v eurozóne. Hlavy štátov alebo predsedovia vlád krajín eurozóny sa napríklad stretávajú na samitoch, ktoré sa konajú najmenej dvakrát ročne (európske samity).

     

ODKEDY SA ZMLUVA UPLATŇUJE?

Zmluva nadobudla účinnosť 1. januára 2013.

Kontext

Ďalšie informácie:

HLAVNÝ DOKUMENT

Zmluva o stabilite, koordinácii a správe v Hospodárskej a menovej únii z 2. marca 2012 - neuverejnené v úradnom vestníku.

Posledná aktualizácia 10.03.2014



(1) Spojené kráľovstvo vystupuje z Európskej únie a od 1. februára 2020 je treťou krajinou (krajinou mimo EÚ).

Top