EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52005DC0111

Oznámenie Komisie Rade a Európskemu parlamentu - Programy Spoločenstva Clá 2013 a Fiscalis 2013 {SEC(2005) 423}

/* KOM/2005/0111 v konečnom znení */

52005DC0111

Oznámenie Komisie Rade a Európskemu Parlamentu - Programy Spoločenstva Clá 2013 a Fiscalis 2013 {SEC(2005) 423} /* KOM/2005/0111 v konečnom znení */


[pic] | KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV |

Brusel, 6.4.2005

KOM(2005) 111 v konečnom znení

OZNÁMENIE KOMISIE RADE A EURÓPSKEMU PARLAMENTU

Programy Spoločenstva Clá 2013 a Fiscalis 2013

{SEC(2005) 423}

OBSAH

1. Súvislosti 4

1.1. Clá 4

1.2. Nepriame zdanenie 4

1.2.1. DPH 4

1.2.2. Spotrebné dane 5

1.3. Priame zdanenie 5

1.4. Finančný výhľad 5

2. Súčasné programy 5

2.1. Základný pilier transeurópskych počítačových sietí 6

2.2. Transeurópske počítačové siete v oblasti cla 6

2.3. Transeurópske počítačové siete v oblasti v oblasti zdanenia 6

2.4. Jednotné akcie 6

3. Politické výzvy, ktoré sa majú riešiť pomocou následných programov 7

3.1. Clá 7

3.2. Zdanenie 8

4. Implementačné výzvy týkajúce sa následných programov 9

4.1. Transeurópske počítačové siete 9

4.2. Strategický význam transeurópskych počítačových sietí 9

4.3. Jednotné akcie 9

4.4. Spoločné prostriedky v rámci odborného vzdelávania 10

4.5. Kandidátske krajiny, krajiny západného Balkánu, Európska susedská politika a tretie krajiny 10

5. Rozpočet 10

6. Záver 11

1. SÚVISLOSTI

Keď sa v roku 1993 vytvoril vnútorný trh, bolo najviditeľnejšou zmenou zrušenie hraničných kontrol medzi členskými štátmi EÚ, čím sa umožnil voľný pohyb tovaru a služieb. Obchod s tovarom vnútri Spoločenstva má dnes hodnotu asi 1 500 miliárd eur ročne a od zrušenia vnútorných hraníc sa takmer zdvojnásobil.

Colné a daňové správy majú rozhodujúcu úlohu pri udržiavaní a rozvoji vnútorného trhu, pri uplatňovaní kontrol na vonkajších hraniciach a pri ochrane finančných a iných záujmov Spoločenstva. Colné a daňové programy sú pri tejto práci nevyhnutné. Bez nich by bol európsky obchod vážnym spôsobom poškodzovaný, jeho konkurencieschopnosť by bola oslabená a ochrana a bezpečnosť občanov Európy by bola ohrozená. Zoči-voči novým výzvam a pribiehajúcim zmenám sú vylepšenia a vývoj nevyhnutné hlavne na poli informačných technológii. Toto oznámenie opisuje súvislú stratégiu poskytnutia odpovede na tieto výzvy prostredníctvom budúcich colných a daňových programov EÚ.

Uvedené oznámenie o programoch Spoločenstva Clá 2013 a Fiscalis 2013, ktoré majú prebiehať počas obdobia 2007 – 2013, predchádza návrhu Komisie o následných programoch Clá 2013 a Fiscalis 2013, pretože sa očakávajú výsledky priebežných hodnotení.

1.1. Clá

Súčasné colné úrady musia zabezpečiť plynulý tok vonkajšieho obchodu pri uplatňovaní efektívnej kontroly tovarov, ktorej cieľom je:

- zabezpečiť ochranu a bezpečnosť obyvateľov EÚ

- uľahčiť zákonný obchod a zároveň chrániť Spoločenstvo pred nekalým a nezákonným obchodom;

- zvýšiť konkurencieschopnosť európskeho obchodu prostredníctvom moderných pracovných metód, ktoré sú podporované ľahko prístupným elektronickým colným prostredím;

- ochraňovať finančné záujmy EÚ a jej členských štátov;

- správa vonkajšej hranice[1] ako projekt spoločného záujmu Európskej únie a jej susedov;

- spolupracovať na vnútroštátnej a na medzinárodnej úrovni a presadzovať zákonný obchod.

1.2. Nepriame zdanenie

1.2.1. DPH

Priamym následkom zrušenia kontrol na vnútorných hraniciach Spoločenstva je, že sa od colných správ vyžaduje výmena informácií s cieľom zabezpečiť, aby bola zdaniteľným osobám riadne účtovaná DPH. Zásady vnútorného trhu, hlavne zásada voľného pohybu tovaru, vytvorili väčšiu vzájomnú závislosť medzi daňovými správami. Táto vzájomná závislosť vzniká dvoma spôsobmi. Po prvé, daňové správy sú na sebe závislé vzhľadom na elektronické informácie, ktoré prúdia cez Systém výmeny informácií o DPH (VIES), a ktorý poskytuje informácie nevyhnutné pre daňové správy s cieľom zabezpečiť, aby DPH, ktorá vzniká z obchodu tovarov medzi členskými štátmi, bola správne účtovaná. Po druhé, daňové správy musia úzko spolupracovať, aby zabezpečili rýchlu identifikáciu nečestných obchodníkov a boj proti nim s cieľom predísť akýmkoľvek deformáciám hospodárskej súťaže na jednotnom trhu.

1.2.2. Spotrebné dane

Zásada miesta určenia zakotvená v zákone EÚ o spotrebnej dani skomplikovala správu systému spotrebnej dane a vyžiadala si administratívne systémy na fyzické sledovanie pohybu výrobkov podliehajúcich spotrebnej dani medzi členskými štátmi.

1.3. Priame zdanenie

Priame dane majú tiež dopad na fungovanie jednotného trhu. Daňové politiky musia preto jednoznačne vziať do úvahy dôležité ciele Únie, akými sú ďalšie prehlbovanie a podpora fungovania jednotného trhu a podporovanie rastu a zamestnanosti so súbežnou ochranou daňových základov proti škodlivej daňovej konkurencii a daňovým podvodom, ako i uľahčovanie podmienok pre zákonný obchod.

1.4. Finančný výhľad

Zaistením hladkého fungovania vnútorného trhu prispejú programy Fiscalis a Clá k širšiemu cieľu trvalo udržateľného hospodárskeho rastu, ktorý bol stanovený v oznámení Komisie o finančnom výhľade 2007-2013[2]. Druhé oznámenie Komisie[3] o tomto výhľade jednoznačne uvádza programy Fiscalis a Clá ako jedno z požadovaných praktických opatrení. Program spadá pod podpoložku 1a – Konkurencieschopnosť pre rast a zamestnanosť.

2. Súčasné programy [4]

Cieľom Programu Clá 2007[5] je zabezpečiť efektívne fungovanie vnútorného trhu v oblasti ciel, zatiaľ čo program Fiscalis 2003- 2007[6] sa zameriava na zlepšenie činnosti daňových systémov na vnútornom trhu.

Predbežné hodnotenie oboch programov, ktoré sa začalo na začiatku roku 2005, poskytne spolu s hodnotením dopadov ďalšie podklady na podporu následných programov. V nich zahrnuté odporučenia budú zapracované do návrhov následných programov, ktoré sa majú predložiť na prijatie začiatkom roku 2006.

2.1. Základný pilier transeurópskych počítačových sietí

Základným pilierom elektronickej výmeny informácii je zabezpečená sieť CCN/CSI (Spoločná komunikačnú sieť/Spoločné systémové rozhranie) používaná colnými a daňovými správami a financovaná v rámci oboch programov. Cez CCN/CSI sa na celoeurópskej úrovni mimoriadne bezpečným spôsobom sprístupňujú vnútroštátne záznamy a záznamy Spoločenstva. V roku 2004 prešlo cez CCN/CSI asi 180 miliónov správ.

Väčšina databáz Spoločenstva (EBTI, TQS, ECICS[7] ) a niektoré z vnútroštátnych informačných záznamov sú k dispozícii na nahliadnutie na portáli internetovej stránky EUROPA nazvanom DDS (systém šírenia dát). V roku 2004 bolo prostredníctvom stránky položených viac ako 34 miliónov otázok.

2.2. Transeurópske počítačové siete v oblasti cla

V oblasti ciel zabezpečuje Nový automatizovaný tranzitný systém (NCTS) prenos colných tranzitných vyhlásení tovaru pred a súbežne s fyzickou dopravou tovaru. Zvyšuje tak kapacitu colných úradov pri zaistení náležitých colných kontrol uvedeného pohybu, ako i zníženie nákladov hospodárskych subjektov. V roku 2004 prešlo cez CCN/CSI asi 5,5 milióna sprav. Spoločný tarifný systém Spoločenstva (TARIC) poskytuje informácie, ktoré sú dôležité z hľadiska správneho a rovnakého uplatňovania tarifných právnych predpisov na vonkajší obchod všetkými členskými štátmi. V roku 2004 bolo prostredníctvom stránky položených asi 27 miliónov otázok.

Prostredníctvom iniciatívy tykajúcej sa elektronického colníctva sa urobil prvý krok na ceste k colnému prostrediu bez dokumentov papierovej forme.

2.3. Transeurópske počítačové siete v oblasti zdanenia

Systém výmeny informácií o DPH (VIES) spája vnútroštátne databázy DPH. Jeho prvoradým účelom je umožniť výmenu tých informácií medzi členskými štátmi, ktoré sa týkajú dodávok tovarov vnútri Spoločenstva oslobodených od dane, a tak umožniť colným správam riadne kontrolovať zdaňovanie dodávok tovarov na jednotnom trhu. V roku 2004 sa cez systém VIES/CSI vymenilo 80 miliónov správ.

Komisia tiež vyvíja projekt Kontrolného systému pohybu tovarov podliehajúcich spotrebnej dani (Excise Movement Control System, EMCS)[8], prostredníctvom ktorého sa zriaďuje informačno-technologický systém na monitorovanie pohybu výrobkov podliehajúcich spotrebnej dani s podmienečným oslobodením od spotrebnej dane. Medzitým sa zaviedli a neustále sa aktualizujú a vylepšujú prechodné systémy, ktoré umožňujú výmenu údajov o tovaroch podliehajúcich spotrebnej dani, ako aj o skladoch a obchodníkoch s tovarmi, ktoré podliehajú spotrebnej dani .

2.4. Jednotné akcie

Skúsenosť s organizáciou činnosti úradníkov je dlhodobá a má korene v predchodcoch programov Clá a Fiscalis, ktoré sa začali v roku 1991.

Potvrdilo sa, že tieto jednotné akcie je mimoriadne užitočná pre vývoj a šírenie najvhodnejších administratívnych postupov, budovanie dôvery a pre stimuláciu a rozvoj spolupráce medzi vnútroštátnymi správami.

3. Politické výzvy, ktoré sa majú riešiť pomocou následných programov

3.1. Clá

Aby sa zabránilo trhovým deformáciám je implementácia colných právnych predpisov Spoločenstva nevyhnutná. Z hľadiska globalizácie obchodu musí byť colná činnosť v súlade s cieľom zaistenia ďalšej konkurencieschopnosti. Colné úrady musia preto zaistiť plynulý obchodný tok spolu s uplatňovaním nevyhnutných kontrol týkajúcich sa rizík, ktoré vonkajší obchod môže predstavovať pre ochranu, zdravie, bezpečnosť a pre ekonomické záujmy Únie.

Colné úrady majú jedinečné postavenie vo vzťahu k novej výzve týkajúcej sa bezpečnosti dodávateľského reťazca. Vzhľadom na to, že colné úrady majú kontrolu nad všetkými aspektmi medzinárodného pohybu, majú prehľad o všetkých účastníkoch, a to v rámci EÚ, na fyzických vonkajších hraniciach a v tretích krajinách. Vzhľadom na skutočnosť, že bremeno kontrol na vonkajších hraniciach Spoločenstva nesú neprimerane nové členské štáty, je tiež dôležité zvážiť možnosť finančnej podpory pre jednotné operácie s cieľom zlepšiť prepojenosť kontrol.

Účinnú kontrolu možno dosiahnuť len prostredníctvom používania postupov spoločného riadenia rizika. Riadenie rizika musí byť zahrnuté do všetkých aspektov colnej prace, vrátane informačno-technologických systémov a musí sa nepretržite monitorovať a rozvíjať. Aby bolo riadenie a hodnotenie rizika efektívne, je potrebné zabezpečiť rýchlu výmenu informácií medzi miestami colnej kontroly a s ostatnými úradmi.

Aby sa vyhlo vážnym trhovým deformáciám a ohrozeniam bezpečnosti Spoločenstva, bude potrebné pokračujúce úsilie s cieľom zaistiť, aby sa kontroly implementovali účinne na každom mieste colného územia Spoločenstva. Toto si vyžiada operatívne činnosti, ktoré sú špeciálne zamerané na stanovenie a monitorovanie kontrolných štandardov a zaistenie toho, aby vnútroštátne colné správy mali adekvátne prostriedky na dosiahnutie týchto cieľov. Rozvoj a implementácia nových pracovných postupov, posilnená spolupráca[9] a systematické využívanie spoločných postupov podporených meraním, sledovaním a oznamovaním, je predpokladom boja s novými ohrozeniami bezpečnosti a ochrany, ako aj zabezpečenia vysokého štandardu efektívnych colných kontrol. Opatrenia v tejto oblasti budú tiež prispievať k naplneniu očakávaní rôznych zainteresovaných strán, hlavne v súvislosti so znížením nákladov, ktoré hospodárskym subjektom vznikajú pri dodržiavaní príslušných predpisov. Je tiež dôležité zabezpečiť, aby sa činnosť v colnej oblasti, ktorá je financovaná v rámci programu Clá 2013 a činnosť v oblasti kontroly osôb na vonkajších hraniciach, vrátane činnosti Európskej agentúry pre vonkajšiu hranicu, navzájom dopĺňali.

Falšovanie a pirátstvo majú za následok obrovské hospodárské škody, a pretože colné úrady sú hlavným miestom zachytenia takýchto tovarov, je dôležité, aby sa proti uvedeným javom bojovalo efektívnym spôsobom. Táto činnosť zahŕňa zlepšenie indikátorov rizika v tejto oblasti.

Pre riešenie týchto prioritných otázok spolu s uznaním trendov, ktoré smerujú k elektronickej verejnej správe, je nevyhnutné modernizovať colnú legislatívu a radikálne ju zjednodušiť. Právne predpisy samy o osebe nebudú dostatočné, a preto existuje akútna potreba vytvoriť nové integrované systémy alebo pretvoriť tie existujúce. Tento program bude jedinou cestou ako premeniť iniciatívu elektronického colníctva[10] na plne funkčný systém. Z pohľadu informačných technológií, program umožní prenos colných vyhlásení medzi colnými úradmi v jednotlivých členských štátoch a vzájomnú výmenu informácií so súčasnými databázami. Týmto sa nielen zlepší riadenie rizika dovážaných alebo vyvážaných tovarov, ale i colné konanie tam, kde je colný úrad vstupu alebo výstupu v inom členskom štáte, ako je colný úrad dovozu alebo vývozu.

3.2. Zdanenie

Komisia verí, že hlavnou prioritou daňovej politiky je riešenie problémov jednotlivcov a spoločnosti , ktoré sú činné v rámci vnútorného trhu, sústredením sa na odstránenie daňových prekážok pre všetky formy cezhraničnej hospodárskej aktivity . Okrem toho je zjavné, že ďalšie problémy, ktoré negatívne ovplyvňujú fungovanie trhu, sa musia tiež riešiť hlavne so zreteľom na boj proti škodlivej daňovej súťaži a daňovým podvodom.

V nedávnej minulosti boli posilnené všetky právne nástroje spolupráce v oblasti DPH, spotrebnej dane a priamych daní, ako i na poli výberu daní. Tieto právne nástroje ďalej posilnili konsolidáciu dobre rozvinutej a efektívnej štruktúry administratívnej spolupráce , ktorá sa opiera o program Fiscalis. Následné programy by mali nadviazať na prácu súčasných programov a zamerať sa na lepšie pochopenie a implementáciu právnych predpisov Spoločenstva, zlepšenú spoluprácu, pokračujúce zlepšovanie administratívnych postupov pre orgány správy a daňových poplatníkov, šírenie dobrých administratívnych postupov a na boj proti podvodom.

Výmena informácií medzi jednotlivými správami hrá významnú úlohu pri riešení mnohých obtiažnych otázok, ako napr. umožnenie efektívneho zdaňovania príjmu z úspor. Podobne v oblasti DPH a spotrebnej dane, sa riešenie prostredníctvom výmeny informácií považuje takmer za podmienku ďalšieho rozvoja. Ako príklad takéhoto prístupu v oblasti DPH možno uviesť návrh Komisie[11] na systém jedného miesta kontaktu pre spoločnosti, ktoré podnikajú vo viac ako jednom členskom state a návrh na zmenu miesta dodávky služieb. Je čoraz pravdepodobnejšie pravdepodobné, že riešenie pomocou výpočtovej techniky bude v budúcnosti prvoradým riešením.

Rastúca potreba zlepšenia priehľadnosti a efektívnej výmeny informácií sa neohraničuje len na členské štáty alebo na bezprostredných susedov EÚ . Aktívnym presadzovaním náležitých postupov, ako sú načrtnuté v oznámení Komisie[12] o prevencii a o boji proti firemným a finačným nezákonným postupom, by sa program Fiscalis mohol stať tiež užitočným nástrojom podpory reformy v takzvaných daňových rajoch a všeobecne aj u partnerov EÚ. Ponaučenia, ktoré vyplynuli z nedávnych veľkých a známych podvodov, presvedčili Komisiu o tom, že širšie využitie administratívnej spolupráce je potrebné na zamedzenie manipulácie s pravidlami zo strany bezzásadových podnikov.

4. IMPLEMENTAčNÉ VÝZVY TÝKAJÚCE SA NÁSLEDNÝCH PROGRAMOV

4.1. Transeurópske počítačové siete

Počas nedávnych rokov transeurópske počítačové siete získali strategický význam pre operačné činnosti európskych colných a daňových sprav. Obrovský úspech CNN/CSI a colných a daňových informačno-výpočtových systémov vyústil do rozsiahleho nárastu vo využití týchto systémov, čo si vyžiadalo zdvojnásobenie ich ročnej kapacity. Záťaž spôsobená 10 novými štátmi je len čiastočným dôvodom tohto nárastu, pretože je tento nápor v prvom rade dôsledkom intenzívnejšieho používania systému na uľahčenie obchodu, na kontrolu väčšiny cezhraničných transakcií a na boj proti podvodom. Očakáva sa, daňoví a colní úradníci budú využívať tieto systémy v nasledujúcich rokoch ešte vo väčšej miere.

Intenzívnejšie používanie týchto systémov si vyžiada ďalšiu modernizáciu systému CNN a očakáva sa, že bezpečnostné opatrenia sa budú musieť v najbližšej budúcnosti preskúmať a vylepšiť.

Postupne vytváranie centralizovaných operácií a správa týchto transeurópskych počítačových sietí bude mať veľký význam a dopad. Používanie jediného systému namiesto multiplikácie existujúcich vnútroštátnych systémov by prinieslo zvýšenú efektivitu a významné úspory na úrovni jednotlivých štátov.

4.2. Strategický význam transeureurópských počítačových sietí

Keby nebola európska počítačová colná sieť k dispozícii, musel by sa používať starý systém dokumentov v papierovej forme. To by vyvolalo vážne oneskorenia v pohybe tovarov , čo by hospodárske subjekty neboli ochotné ďalej akceptovať. Nedostupnosť alebo nesprávne fungovanie týchto systémov by malo tiež značný dopad na podnikanie pre nesprávnu aplikáciu colného sadzobníka a colného kódexu a dopravné zápchy na hraniciach, ktoré by mali rýchlo škodlivé následky na obchod.

Podobne i absencia alebo nesprávne fungovanie systému VIES by ohrozilo kontroly DPH a uľahčilo veľké podvody, ako napr. karuselové podvody.

4.3. Jednotné akcie

Lisabonská stratégia zdôrazňuje, že práca na vnútornom trhu sa presúva od legislatívnej fázy k praktickej každodennej implementácii rôznych opatrení na úrovni jednotlivých členských statov. Jednotné akcie riešila tieto otázky od začiatku a stali sa kľúčovým prostriedkom Komisie a členských štátov pri presadzovaní jedinečnej kultúry spolupráce medzi členskými štátmi. Je dôležité zabezpečiť aktívnu účasť členských štátov pre ich znalosti a skúsenosti v mnohých oblastiach, ďalej posilniť vzájomnú pomoc a rozšíriť spoluprácu úradníkov, ktorí pracujú mimo centrál.

S cieľom zabezpečiť efektívne využitie zdrojov, ktoré sú k dispozícií v Spoločenstve, sa musí preskúmať celý rad možností, vrátane spoločného vybavenia medzi jednotlivými členskými štátmi, výmeny vedomostí týkajúcich sa rozmiestnenia a použitia vybavenia, ako i finančnej podpory na nákup vybavenia.

4.4. Spoločné prostriedky v rámci odborného vzdelávania

Spoločné odborné vzdelávanie je dôležitým prvkom v zabezpečení rovnakého prístupu k činnostiam členských štátov. Práca na rozvoji nástrojov spoločného odborného vzdelávania a využitie prostriedkov e-vzdelávania musí pokračovať a nový podnet musí dostať distribúcia záverov a výsledkov činností. Okrem toho, a hlavne v colnej oblasti, je potrebné ďalej zvážiť zaistenie spoločného odborného vzdelávania na celoeurópskej úrovni v hlavných oblastiach.

4.5. Kandidátske krajiny, krajiny západného Balkánu, Európska susedská politika a tretie krajiny

Program Clá 2013 a Fiscalis 2013 zahŕňajú zložku týkajúcu sa činnosti mimo Spoločenstva a financovanú predvstupovým nástrojom v rámci kapitoly 4 finančného výhľadu 2007-2013. S cieľom naplánovania a implementácie príslušných finančných prostriedkov sa dohodnú zvláštne opatrenia s generálnymi riaditeľstvami RELEX.

V súvislosti s bezpečnosťou je medzinárodná spolupráca , ktorá sa zakladá na spoločných štandardoch a vzájomnom uznaní výsledkov kontrol, jediným účinným spôsobom na zníženie záťaže zákonne podnikajúcich obchodníkov. Takáto spolupráca je preto prioritnou úlohou v rámci nového programu.

Programy poskytnú pomoc kandidátskym krajinám a môžu poskytnúť pomoc partnerským krajinám európskej susedskej politiky a iným tretím krajinám. V colnej oblasti je dôležité prijať iniciatívy, ktoré zjednotia pracovné postupy našich susedov a obchodných partnerov s právnymi predpismi Spoločenstva a posilnia ich administratívnu a operačnú kapacitu napríklad z hľadiska kontrol zakázaného, nebezpečného a nezákonného tovaru. V rámci daňovej oblasti je dôležité poskytnúť pomoc týmto krajinám pre zlepšovaní ich administratívnej kapacity, aby boli schopné spolupracovať hlavne v boji proti cezhraničným daňovým podvodom. Prepojenie s našimi počítačovými systémami je potrebne zriadiť pre colné a daňové správy kandidátskych krajín pred ich pristúpením. S prepojením sa tiež môže počítať v prípade colných a daňových správ iných susedných krajín, po posúdení potreby prípad k prípadu.

5. Rozpočet

Z rozpočtu navrhovaného na programy vyplýva výrazný nárast počas obdobia šiestich rokov, konkrétne z 157,435 milióna eur na 323,8 milióna eur pre program Clá a zo 67,25 milióna eur na 175,30 milióna eur pre program Fiscalis. Nárast je zapríčinený hlavne vývojom nových počítačových systémov, ktoré majú podporovať nové spoločnosti a právne iniciatívy v colnej a daňovej oblasti, ktoré sa očakávajú v blízkej budúcnosti.

Predpokladá sa, že v colnej oblasti bude potrebných 77 miliónov eur na prevádzku a rozvoj existujúcich systémov TRANSIT a Tariff.[13] Rozpočet programu Clá 2013 zahŕňa na obdobie šiestich rokov 104,5 milióna eur na realizáciu projektu elektronického colníctva, ktorý je v súčasnosti navrhnutý. Odhaduje sa, že systémy potrebné na riadenie iniciatív, ktoré sa vzťahujú na bezpečnostné aspekty colnej politiky, si vyžiadajú 38,7 milióna eur.

V programe Clá 2013 je vyčlenená čiastka 46 miliónov eur na financovanie jednotných akcií. Na obdobie 2007-2008 bol rozpočet navŕšený, pretože sa očakáva, že politika vonkajšej hranice vyústi do nárastu činnosti s krajinami, ktoré nie sú členmi EÚ, hlavne so susednými krajinami.[14] Program Clá počíta v období šiestich rokov s čiastkou 11,4 milióna eur na podporu rozvoja spoločných prostriedkov odborného vzdelávania pri podpore uvedených cieľov colnej politiky. Iniciatíva spoločného odborného vzdelávania bude pokračovať v iniciatívach rozvíjaných v rámci súčasného programu.

V daňovej oblasti bude na činnosť a rozvoj systému VIES potrebných 30,3 milióna eur. Od roku 2009 bude program Fiscalis 2013 zahŕňať systém EMCS. Odhaduje sa, že v období šiestich rokov si EMCS vyžiada 19,5 milióna eur. Čiastka 37 miliónov eur bola vyčlenená na podporu nových politických iniciatív v colnej oblasti, akými sú napríklad systém VIES II, nástroj jedného miesta kontaktu pre obchodníkov a nové iniciatívy týkajúce sa výmeny informácií. Rozpočet jednotných akcií v oblasti zdanenia je 39 miliónov eur. Program Fiscalis bude tiež podporovať rozvoj spoločných nástrojov odborného vzdelávania. Táto iniciatíva je nová a jej štart sa očakáva na začiatku nového programu v súvislosti s novými právnymi iniciatívami. Jej rozpočet je 3,3 milióna eur.

Oba následné programy zahŕňajú podstatne vyššiu čiastku na systém CCN: 46,2 milióna eur na každý program v porovnaní s 18,5 milióna eur v každom zo súčasných programov. Tento prudký nárast bol vyčlenený na podporu súčasného trendu každoročného zdvojnásobenia kapacity. Táto skutočnosť je potvrdená neustálou potrebou interoperability a požadovaným stupňom dostupnosti. Informačno-technologické systémy, ktoré sú financované týmito programami, musia byť skutočne v stále väčšej miere neustále dostupne, a to 24 hodín denne a sedem dní v týždni. Na dosiahnutie takéhoto stupňa dostupnosti je potrebný exponenciálny nárast rozpočtu, pretože zahŕňa vytvorenie záložných architektúr a s nimi spojených služieb.

V súčasnosti sa z programu Clá financujú len aktivity prvého piliera. Keďže je nemožné obmedziť colné činnosti len na určitý pilier činnosti, budúci program by mal umožniť spolufinancovanie programov prvého a tretieho piliera.

6. Záver

Programy Clá a Fiscalis 2007 zlepšujú spoluprácu medzi colnými a daňovými správami a ich úradníkmi a zakladajú transeurópsku počítačovú sieť, ktorá je nevyhnutná na plnenie povinností colnej kontroly v rámci vnútorného trhu a na udržanie zdaňovania tovarov a služieb v súlade s právnymi predpismi jednotlivých štátov a Spoločenstva v rámci tohto trhu. Programy hrajú kľúčovú úlohu v hladkom fungovaní vnútorného trhu a správe vonkajšej hranice EÚ, a ako také prispievajú k realizácii cieľov Komisie 2005-2009 a Lisabonskej stratégie. Preto Komisia navrhuje dva následné programy, Fiscalis 2013 a Clá 2013, ktoré sú súčasťou finančného výhľadu 2007-2013, ako i financovanie projektu EMCS z programu Fiscalis 2013 od roku 2009.[15]

Obnovenie programov je dôležité z hľadiska konkurencieschopnosti európskeho obchodu, výberu a ochrany ziskov Spoločenstva a bezpečnosti a ochrany občanov EÚ. Enormné množstvo colných vyhlásení spolu s požiadavkami na uľahčenie zákonného obchodu a očakávaniami zúčastnenými strán, pokiaľ ide o ochranu ich záujmov, je možné splniť len prostredníctvom činnosti, ktorá je podporovaná programom Clá. Rozhodujúci je prvok informačno-technologických systémov: zlepšenie kontrol a uľahčenie rastúceho obchodu si vyžadujú elektronickú výmenu údajov medzi hospodárskymi subjektami a colnými úradmi, rýchle poskytovanie vysoko rizikových informácii colným staniciam a kľúčovým hráčom, ktorí majú prístup k najaktuálnejším colným informáciám. Jednotný trh si vyžaduje rovnaké zaobchádzanie na celom území Spoločenstva a program Clá významným spôsobom prispieva k tomu, aby colné úrady nepostupovali pri uplatňovaní právnych predpisov Spoločenstva odlišne. Okrem toho, bez uvedeného programu by colné úrady pokladali aplikovanie efektívnych kontrol pri primeraných nákladoch spoločností na dodržiavanie právnych predpisov za ťažšie. Prerušenie programu Clá by ohrozilo európsku konkurencieschopnosť, bezpečnosť a zamestnanosť a malo by nepriaznivý dopad na vnímanie EÚ ako jedinej entity pri medzinárodných diskusiách.

Keby sa súčasný program Fiscalis musel prerušiť, fungovanie jednotného trhu by bolo ohrozené vzhľadom na úlohu, ktorú má pri financovaní Systému výmeny informácií o DPH (VIES), ako i v mnohých kľúčových systémoch tykajúcich sa spotrebnej dane. Systém VIES v súčasnosti poskytuje informácie členským štátom s cieľom podnikať kontroly daňových transakcií vnútri Spoločenstva, v EÚ, ktorá nemá vnútorné hranice a súčasne uľahčuje spoločnostiam obchodovať na vnútornom trhu. Bez tejto elektronickej výmeny informácií by členské štáty museli nájsť inú metodiku kontroly DPH, čo by bolo krokom späť z hľadiska zaťaženia spoločností. Okrem toho je dôležité podporovať a rozvíjať administratívnu spoluprácu medzi colnými správami a program Fiscalis je pre takú spoluprácu ideálny.

ANNEX 1

Budget of Customs 2007, Fiscalis 2007 and EMCS

The development and maintenance of the Trans-European Computerised Networks for the exchange of information consume the largest part of the budget. The remainder is spent on activities for improving cooperation between officials. After the May 2004 enlargement, the Customs programme budget was increased from €133 million to €165 million and the Fiscalis budget from €44 million to €67 million. EMCS has a total budget of €35 million.

Customs 2007 Programme Budget

2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | Total |

Internal Budget Line |

Joint Actions | 3.180.000 | 6.220.000 | 7.830.000 | 7.890.000 | 7.795.000 | 32.915.000 |

IT Actions | 16.965.000 | 22.230.000 | 27.230.000 | 26.680.000 | 27.160.000 | 120.265.000 |

Total | 24.200.000 | 28.450.000 | 35.060.000 | 34.570.000 | 39.495.000 | 157.235.000 |

External Budget Line |

Total | 1.500.000 | 1.550.000 | 1.700.000 | 1.755.000 | 1.810.000 | 8.315.000 |

Fiscalis 2003 – 2007 Programme Budget

2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | Total |

Joint Actions | 2.750.000 | 4.600.000 | 4.850.000 | 5.850.000 | 6.350.000 | 24.400.000 |

IT Actions | 6.600.000 | 8.350.000 | 9.750.000 | 9.150.000 | 9.000.000 | 42.850.000 |

Total | 9.350.000 | 12.950.000 | 14.600.000 | 15.000.000 | 15.350.000 | 67.250.000 |

EMCS Budget A small amount of the total EMCS budget is used for Joint Action type activities.

2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | Total |

Total Budget | 3.000.000 | 5.500.000 | 5.400.000 | 8.300.000 | 7.300.000 | 5.500.000 | 35.000.000 |

ANNEX 2

SIMPLIFIED LEGISLATIVE FINANCIAL STATEMENT

1. NAME OF THE PROPOSAL :

Communication (EC) of the Commission to the European Parliament and the Council on Community programme Customs 2013.

2. ABM / ABB FRAMEWORK

Policy Area(s) concerned and associated Activity/Activities:

1404 Customs Policy

3. BUDGET LINES

1. Budget lines (operational lines and related technical and administrative assistance lines (ex- B..A lines)) including headings :

2. 14040X Customs 2013 programme

3. 1401040X Customs 2013 programme – Expenditure on administrative management

4. The final budgetary structure will be decided at a later stage.

5. Duration of the action and of the financial impact:

6. The period of validity of the legal base runs from 01/01/2008 to 31/12/2013.

7. The payments will continue after 31/12/2013

8. Budgetary characteristics :

Budget line | Type of expenditure | New | EFTA contribution | Contributions from applicant countries | Heading in financial perspective |

14040X | Non-comp | Diff[16] | YES | NO | YES | 1a |

1401040 X | Non-comp | Diff[17] | YES | NO | YES | 1a |

9. 4. SUMMARY OF RESOURCES

10. Financial Resources

11. Summary of commitment appropriations (CA) and payment appropriations (PA)

EUR million (to 3 decimal places)

Total cost | Total cost | Total cost | Total cost | Total cost | Total cost | Total cost |

- Common Training Tools | 1.500 | 1.500 | 1.750 | 2.000 | 2.200 | 2.450 | 11.400 |

- Transit | 7.500 | 7.500 | 7.000 | 7.000 | 6.000 | 6.000 | 41.000 |

- Tariff | 6.000 | 6.000 | 6.000 | 6.000 | 6.000 | 6.000 | 36.000 |

- Security Aspects for Customs (electronic customs) | 5.000 | 6.000 | 6.500 | 7.200 | 7.200 | 6.800 | 38.700 |

- Electronic customs | 12.000 | 15.000 | 18.000 | 18.000 | 20.000 | 21.500 | 104.500 |

TOTAL COST | 46.500 | 51.000 | 54.650 | 55.900 | 57.200 | 58.550 | 323.800 |

23. ANNEX 3

SIMPLIFIED LEGISLATIVE FINANCIAL STATEMENT

24. NAME OF THE PROPOSAL :

Communication (EC) of the Commission to the European Parliament and the Council on the Community Programme Fiscalis 2013.

25. ABM / ABB FRAMEWORK

Policy Area(s) concerned and associated Activity/Activities:

1405 Taxation Policy

26. BUDGET LINES

27. Budget lines (operational lines and related technical and administrative assistance lines (ex- B..A lines)) including headings :

28. 14050X Fiscalis 2013 programme

29. 1401040X Fiscalis 2013 programme – Expenditure on administrative management

30. The final budgetary structure will be decided at a later stage.

31. Duration of the action and of the financial impact:

32. The period of validity of the legal base runs from 01/01/2008 to 31/12/2013.

33. The payments will continue after 31/12/2013

34. Budgetary characteristics ( add rows if necessary ) :

Budget line | Type of expenditure | New | EFTA contribution | Contributions from applicant countries | Heading in financial perspective |

14050X | Non-comp | Diff[24] | YES | NO | YES | 1a |

1401040 X | Non-comp | Diff[25] | YES | NO | YES | 1a |

36. SUMMARY OF RESOURCES

37. Financial Resources

38. Summary of commitment appropriations (CA) and payment appropriations (PA)

EUR million (to 3 decimal places)

50. | |Total cost | |Total cost | |Total cost | |Total cost | |Total cost | |Total cost | |Total cost | |OPERATIONAL OBJECTIVE No.1 [31]……… | | | | | | | | | | | | | | | | Action 1 – Joint Actions | | | | | | | | | | | | | | | | - Joint Actions | |6.500 | |6.500 | |6.500 | |6.500 | |6.500 | |6.500 | |39.000 | | - Common Training Tools | |400 | |450 | |600 | |600 | |600 | |650 | |3.300 | | Action 2 – IT Actions. | | | | | | | | | | | | | | | | - CCN CSI | |7.000 | |7.500 | |7.700 | |8.000 | |8.000 | |8.000 | |46.200 | |- Taxation Systems (VIES) | |5.000 | |5.000 | |5.000 | |5.000 | |5.000 | |5.300 | |30.300 | |- Excise Systems (EMCS) | | | |3.000 | |4.500 | |4.000 | |4.000 | |4.000 | |19.500 | |- New IT Developments | |4.000 | |5.000 | |6.000 | |7.000 | |7.000 | |8.000 | |37.000 | | TOTAL COST | |22.900 | |27.450 | |30.300 | |31.100 | |31.100 | |32.450 | |175.300 | |

[1] KOM(2003) 452 a Ú.v. EÚ C 96, 21.4.2004, s. 5 – Colné a obchodné prostredie bez dokumentov v papierovej forme na vonkajšej hranici.

[2] KOM(2004) 101, 10.2.2004 (Ú.v. EÚ C 98, 23.4.2004, s.6).

[3] KOM(2004) 487, 14.7.2004, s. 13 (Ú. v. EÚ C 24, 29.1.2005, s. 6).

[4] Informácie o rozpočte sa uvádzajú v Prílohe 1.

[5] Rozhodnutie č. 253/2003/ES z 11. februára 2003 (Ú.v. EÚ L 36, 12.2.2003, s. 1).

[6] Rozhodnutie č. 2235/2002/ES z 3. decemra 2002 (Ú.v. ES L 34, 17.12.2002, s. 1).

[7] EBTI: Informácie o európskych záväzných colných sadzbách; TQS: Systém riadenia dohľadu nad colnými kvótami; ECICS: Európsky colný zoznam chemických látok.

[8] Rozhodnutie č. 1152/2003/ES zo 16. júna 2003 (Ú. v. EÚ L 162, 1.7.2003, s. 5).

[9] Najmä s Európskou agentúrou pre riadenie operačnej spolupráce na vonkajších hraniciach (nariadenie Rady (ES) č. 2007/2004 z 25. novembra 2004).

[10] KOM(2003) 452, 24.7.2003 Ú.v. EÚ C 96, 21.04.2004, s. 5).

[11] KOM(2004) 728, 29.10.2004 Ú.v. EÚ C 24, 29.01.2005, s. 9).

[12] KOM(2004) 611, 27.9.2004.

[13] Transit 41 miliónov eur a Tariff 36 miliónov eur.

[14] Účasť členských štátov na týchto činnostiach sa bude financovať prostredníctvom jednotných akcií v rámci internej rozpočtovej položky. Účasť tretích krajín sa bude financovať z externej rozpočtovej položky.

[15] Následné programy budú prebiehať od 1. januára 2008 do 31. decembra 2013.

[16] Differentiated appropriations.

[17] Differentiated appropriations.

[18] Expenditure that does not fall under Chapter xx 01 of the Title xx concerned.

[19] Expenditure within article xx 01 04 of Title xx.

[20] The administrative expenditure line anticipates the possible externalisation of activities under the programme. Budgetary figures will only be available after the completion in 2006 of a feasibility study on the topic.

[21] Expenditure within chapter xx 01 other than articles xx 01 04 or xx 01 05.

[22] If more than one method is indicated please provide additional details in the "Relevant comments" section of this point.

[23] As described under Section 5.3.

[24] Differentiated appropriations.

[25] Differentiated appropriations.

[26] Expenditure that does not fall under Chapter xx 01 of the Title xx concerned.

[27] Expenditure within article xx 01 04 of Title xx.

[28] The administrative expenditure line anticipates the possible externalisation of activities under the programme. Budgetary figures will only be available after the completion in 2006 of a feasibility study on the topic.

[29] Expenditure within chapter xx 01 other than articles xx 01 04 or xx 01 05.

[30] If more than one method is indicated please provide additional details in the "Relevant comments" section of this point.

[31] As described under Section 5.3.

Top