EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012DC0596

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV Smerom ku komplexnému európskemu rámcu v oblasti online hazardných hier

/* COM/2012/0596 final */

52012DC0596

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV Smerom ku komplexnému európskemu rámcu v oblasti online hazardných hier /* COM/2012/0596 final */


OBSAH

1.         Úvod. 3

2.         Kľúčové problémy a navrhované odpovede. 5

2.1.      Súlad vnútroštátnych regulačných rámcov s právom EÚ.. 5

2.2.      Posilnenie dohľadu, administratívnej spolupráce a účinného presadzovania predpisov. 7

2.2.1.       Zavedenie vhodného dohľadu a kontroly v členských štátoch. 8

2.2.2.       Upevnenie cezhraničnej administratívnej spolupráce. 8

2.2.3.       Zaistenie účinného presadzovania predpisov na vnútroštátnej úrovni 9

2.3.      Ochrana spotrebiteľov a občanov. 10

2.3.1.       Snaha o dosiahnutie vysokej úrovne ochrany v rámci EÚ.. 11

2.3.2.       Zabezpečenie ochrany maloletých. 11

2.3.3.       Posilnenie zodpovednej reklamy. 12

2.3.4.       Predchádzanie problémom s hazardnými hrami alebo závislosti od hazardných hier 12

2.4.      Prevencia podvodov a prania špinavých peňazí 13

2.4.1.       Rozšírenie opatrení proti praniu špinavých peňazí 14

2.4.2.       Boj proti krádežiam identity a iným formám počítačovej kriminality. 14

2.4.3.       Zachovávanie bezpečnosti hracích zariadení 15

2.5.      Zabezpečenie integrity športu a zabránenie ovplyvňovaniu výsledkov zápasov. 15

2.5.1.       Posilnenie spolupráce medzi zainteresovanými stranami 16

2.5.2.       Rozvoj opatrení proti ovplyvňovaniu výsledkov zápasov. 16

2.5.3.       Zaistenie účinného odradenia od ovplyvňovania výsledkov zápasov. 16

2.5.4.       Podporovanie medzinárodnej spolupráce. 17

3.         Závery. 18

1. Úvod

Online hazardné hry[1] sú v EÚ rýchlo rastúcim odvetvím s ročným tempom rastu takmer 15 %[2]. Očakáva sa, že ročné príjmy v tejto oblasti budú v roku 2015 predstavovať približne 13 miliárd EUR v porovnaní s 9,3 miliardami EUR v roku 2011. To by znamenalo celkové tempo rastu takmer 40 %[3]. Hospodársky význam tohto odvetvia takisto ilustruje vysoká úroveň inovácií priemyselných odvetví EÚ a zvyšujúci sa objem daňových príjmov vytváraných v členských štátoch.

Vďaka rýchlemu tempu rozvoja online technológií sa v posledných rokoch zjednodušilo poskytovanie služieb v oblasti hazardných hier prostredníctvom rôznych distribučných kanálov na diaľku. Medzi tieto kanály patrí internet a iné prostriedky elektronickej komunikácie alebo komunikácie na diaľku, napríklad technológia mobilných telefónov alebo digitálna televízia. Z povahy online prostredia vyplýva, že stránky hazardných hier môžu pôsobiť v EÚ mimo akejkoľvek formy kontroly vykonávanej regulačnými orgánmi EÚ. Spotrebitelia v Európe vyhľadávajú služby online hazardných hier aj za hranicami, čím sa v prípade, ak tieto služby nie sú primerane regulované, môžu vystaviť závažným rizikám. Rozsiahla škála ponúk a zvyšujúca sa úroveň dopytu po službách online hazardných hier predstavujú množstvo problémov, pokiaľ ide o zaistenie riadneho vykonávania cieľov verejného poriadku na vnútroštátnej úrovni, na úrovni EÚ a na medzinárodnej úrovni.

V roku 2011 Komisia prijala Zelenú knihu o online hazardných hrách na vnútornom trhu[4]. Prostredníctvom tejto verejnej konzultácie by sa mal získať celkový obraz o súčasnej situácii, uľahčiť výmena najlepších postupov medzi členskými štátmi a po náležitom zvážení cieľov verejného poriadku a bez oslabenia vnútorného trhu určiť, akým spôsobom môžu koexistovať rôzne vnútroštátne regulačné modely hazardných hier a či na zaistenie väčšej konzistentnosti môžu byť potrebné špecifické opatrenia na úrovni EÚ. Odpovede na konzultáciu sa odlišujú, pokiaľ ide o obsah, ako aj nástroje, ktoré by sa mali používať v prípade iniciatív EÚ. V tejto fáze sa vo všeobecnosti nezdá vhodné navrhnúť právne predpisy EÚ špecifické pre dané odvetvie. Z takmer jednomyseľnej výzvy na politické opatrenie na úrovni EÚ a z odpovedí však vyplýva jasná identifikácia kľúčových prioritných oblastí, v ktorých sú potrebné opatrenia.

V tomto oznámení, ako aj v sprievodnom pracovnom dokumente útvarov Komisie[5], sa identifikujú kľúčové problémy, ktoré prináša koexistencia vnútroštátnych regulačných rámcov na vnútornom trhu. Je tu takisto snaha navrhnúť odpovede na tieto výzvy vo forme opatrení, ktoré by sa mali prijať na vnútroštátnej úrovni a na úrovni EÚ. Pracovný dokument útvarov Komisie poskytuje podrobnejšie informácie vyplývajúce z analýzy odpovedí na zelenú knihu, iniciatív navrhovaných v uvedenom akčnom pláne, ako aj z príslušných údajov. S cieľom navrhnúť odpovede na rôzniacu sa škálu otázok týkajúcich sa online hazardných hier Komisia čerpala z osvedčených postupov v EÚ a členských štátoch.

So zreteľom na vývoj týkajúci sa ponuky a propagácie online hazardných hier v EÚ je potrebná väčšia miera objasnenia tejto problematiky. V tomto oznámení sa navrhuje kombinácia iniciatív a príslušných opatrení zahŕňajúcich škálu otázok usilujúcich sa zvýšiť mieru jasnosti a vypracovať postupy založené na dostupných dôkazoch. Týmito opatreniami, v ktorých sa plne zohľadňuje zásada subsidiarity a zásada proporcionality, sa poukazuje na päť prioritných oblastí, v ktorých treba riešiť problémy v EÚ:

-           súlad vnútroštátnych regulačných rámcov s právom EÚ,

-           posilnenie administratívnej spolupráce a účinné presadzovanie predpisov,

-           ochrana spotrebiteľov a občanov, maloletých[6] a zraniteľných skupín,

-           prevencia podvodov a prania špinavých peňazí,

-           zabezpečenie integrity športu a prevencia ovplyvňovania športových výsledkov.

Navrhované opatrenia sa zameriavajú na služby online hazardných hier, otázky spojené s voľným pohybom služieb (článok 56 ZFEÚ) a na slobodu usadiť sa (článok 49 ZFEÚ) v súvislosti s nárastom online hazardných hier v EÚ a dobre rozvinutou cezhraničnou ponukou takýchto služieb. Niektoré opatrenia sa však týkajú služieb online aj offline hazardných hier[7].

Napokon, toto oznámenie je reakciou na závery Rady týkajúce sa rámca hazardných hier a stávok v členských štátoch EÚ[8], súbor správ predsedníctva o pokroku[9], uznesenie Európskeho parlamentu k online hazardným hrám na vnútornom trhu[10] a na stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru[11].

2. Kľúčové problémy a navrhované odpovede

Zatiaľ čo členské štáty si v zásade slobodne stanovujú ciele svojej politiky týkajúcej sa hazardných hier a podrobne vymedzujú požadovanú úroveň ochrany, vo vnútroštátnych regulačných rámcoch sa musí dodržiavať právo EÚ, ako aj zásady a predpisy vnútorného trhu. Predpokladom úspešnej politiky EÚ v oblasti online hazardných hier je preto zaistenie súladu vnútroštátneho práva so zmluvou.

So zreteľom na druh problémov, ktoré vyplývajú z rozvoja trhu s online hazardnými hrami a ich dôsledkami pre každý členský štát, nie je možné, aby členské štáty účinne riešili tieto problémy samostatne a aby individuálne zabezpečili riadne regulovanú a dostatočne bezpečnú ponuku služieb online hazardných hier. Opatrenia Komisie týkajúce sa administratívnej spolupráce pomôžu členským štátom lepšie pochopiť jednotlivé regulačné rámce, vymieňať si osvedčené postupy a zlepšiť konvergenciu pri riešení spoločných problémov. Vďaka väčšej a dlhodobej spolupráci medzi členskými štátmi by sa okrem toho mohla zvýšiť schopnosť EÚ účinnejším spôsobom riešiť medzinárodný rozmer online hazardných hier.

Zlepšenie ochrany spotrebiteľov a regulačného prostredia je v záujme všetkých členských štátov a všetkých zainteresovaných strán. Pre účinné odradenie spotrebiteľov od navštevovania neregulovaných stránok je takisto kľúčové, aby bola k dispozícii atraktívna škála legálnych možností hazardných hier. Opatrenie na úrovni EÚ by sa preto malo zamerať na primeranú ochranu všetkých občanov v Európe v rámci vyrovnaného regulovaného prostredia. Vzhľadom na tieto skutočnosti Komisia navrhuje spolu s členskými štátmi prijať opatrenie určené na zaistenie jednotnej vysokej úrovne ochrany všetkých európskych spotrebiteľov a občanov vrátane maloletých a zraniteľných skupín. Uvedené navrhované opatrenia sa majú zaoberať rizikami vyplývajúcimi z neregulovaných trhov a organizovaného zločinu, ako sú podvody a falšovanie športových výsledkov.

Vo všeobecnosti sa očakáva, že iniciatívy prispejú k zlepšeniu rámca, ktorý upravuje služby online hazardných hier v EÚ, a pripravia podmienky na posilnenú spoluprácu medzi regulačnými orgánmi členských štátov.

Komisia

· v roku 2012 ustanoví skupinu expertov pre hazardné hry zloženú zo zástupcov členských štátov, ktorí si budú vymieňať skúsenosti a osvedčené postupy a poskytovať poradenstvo a odborné znalosti pri príprave iniciatív EÚ.

2.1. Súlad vnútroštátnych regulačných rámcov s právom EÚ

Nariadenie o online hazardných hrách v členských štátoch charakterizujú rozmanité regulačné rámce. V niekoľkých členských štátoch platí zákaz ponúkania hazardných hier prostredníctvom internetu, ktorý sa týka všetkých hazardných hier alebo určitých druhov hier, napríklad pokru a hier v kasínach. V niektorých európskych jurisdikciách boli zriadené monopolistické režimy (ponúkajúce služby online hazardných hier). Tieto režimy riadi štátom kontrolovaný verejný prevádzkovateľ alebo súkromný prevádzkovateľ na základe výlučného práva. Rastúci počet členských štátov však zriadil systém udeľovania licencií, vďaka čomu môže ponúkať služby na trhu viac než jeden prevádzkovateľ.

V reakcii na spoločenské, technologické a regulačné problémy významný počet členských štátov nedávno preskúmal svoje právne predpisy týkajúce sa hazardných hier a zohľadnil nové formy služieb hazardných hier. Tieto regulačné zmeny viedli za posledných niekoľko rokov k zvýšeniu ponuky služieb hazardných hier prevádzkovateľmi autorizovanými v členskom štáte EÚ a k významným rozdielom vo vnútroštátnych nariadeniach. Takisto došlo k rozvoju cezhraničných ponúk, ktoré často nie sú autorizované v súlade s vnútroštátnymi predpismi prijímajúceho členského štátu. Súlad týchto vnútroštátnych predpisov so zmluvou bol napadnutý na národných súdoch a otázky interpretácie práva EÚ boli postúpené na Súdny dvor Európskej únie (CJEU).

Vnútroštátne regulačné systémy musia rešpektovať právo EÚ. Súdny dvor Európskej únie v niekoľkých rozsudkoch poskytol všeobecné usmernenie k interpretácii základných slobôd vnútorného trhu v oblasti (online) hazardných hier, pričom zohľadnil špecifický charakter aktivít súvisiacich s hazardnými hrami s cieľom umožniť národným súdom posúdiť okolnosti, za ktorých sú reštriktívne vnútroštátne zákony týkajúce sa hazardných hier opodstatnené na základe všeobecného záujmu.

Súdny dvor Európskej únie potvrdil, že poskytovanie a využívanie cezhraničných ponúk hazardných hier je hospodárska činnosť, ktorá spadá do rámca základných slobôd ZFEÚ. Konkrétne v článku 56 ZFEÚ sa zakazujú obmedzenia slobody poskytovať služby príjemcom v iných členských štátoch. Ukázalo sa, že vnútroštátne predpisy, ktoré zakazujú poskytovanie služieb hazardných hier autorizovaných v inom členskom štáte, obmedzujú slobodu štátnych príslušníkov prijímať prostredníctvom internetu služby ponúkané v iných členských štátoch. Uvedenými predpismi sa takisto obmedzuje sloboda prevádzkovateľov usadených v iných členských štátoch poskytovať služby hazardných hier.

Členské štáty môžu obmedziť alebo limitovať cezhraničnú ponuku všetkých alebo určitých druhov služieb online hazardných hier na základe cieľov vo verejnom záujme, ktorých zámerom je ochrana v súvislosti s hazardnými hrami. Vnútroštátne predpisy sa sústreďujú najmä na ciele ochrany spotrebiteľov, konkrétne na prevenciu problémového hrania hazardných hier a ochranu maloletých, ako aj na prevenciu zločinov a podvodov. Zatiaľ čo členské štáty obyčajne uvádzajú legitímne dôvody na obmedzenie cezhraničných služieb hazardných hier, musia aj tak preukázať, že dané opatrenie je vhodné a potrebné, najmä v súvislosti s existenciou problému spojeného s príslušným cieľom verejného záujmu a konzistentnosťou regulačného systému. Členské štáty musia demonštrovať, že ciele verejného záujmu, ktoré chcú slobodne zaisťovať, sa dosahujú konzistentným a systematickým spôsobom a nesmú prijať, uľahčiť alebo tolerovať opatrenia, ktoré by bránili dosahovaniu týchto cieľov.

V minulých rokoch Komisia otvorila proti značnému počtu členských štátov konanie vo veci porušovania právnych predpisov, ktoré sa až do dnešného dňa skúmajú. V súčasnosti sa evidujú aj početné sťažnosti v oblasti hazardných hier založené na článkoch 49 a/alebo 56 ZFEÚ. Komisia pri svojom súčasnom posudzovaní prebiehajúcich prípadov porušovania právnych predpisov a sťažností využíva podrobné faktické informácie zhromaždené prostredníctvom konzultácií k zelenej knihe, ako aj z najnovšej judikatúry Súdneho dvora EÚ. Toto posudzovanie sa zameriava najmä na to, či sú vnútroštátne politiky v oblasti hazardných hier dostatočne konzistentné, najmä pokiaľ ide o ich regulačné prístupy k online a offline ponukám rovnakého druhu hier, ako aj ku hrám, ktoré sú jasne porovnateľné vzhľadom na stupeň rizika, ktoré predstavujú vo vzťahu k podvodom a/alebo ochrane spotrebiteľa. Posudzovanie sa zameriava aj na transparentnosť a nediskrimináciu schém a podmienok udeľovania licencií, ako aj na proporcionalitu podmienok udeľovania licencií.

Súčasne s prijatím tohto oznámenia Komisia vyzýva zainteresované členské štáty, aby poskytli informácie o najnovšom vývoji ich právnych predpisov týkajúcich sa hazardných hier. Od členských štátov, v prípade ktorých boli otvorené konania pre porušovanie právnych predpisov alebo zaevidované sťažnosti, sa bude požadovať poskytnutie právnych a faktických (aktualizovaných) informácií, ktoré umožnia Komisii ukončiť posudzovanie zlučiteľnosti s právom EÚ.

Komisia v prípade potreby prijme opatrenia na posilnenie príslušných ustanovení zmluvy vzhľadom na akékoľvek vnútroštátne predpisy, ktoré nie sú v súlade s právom EÚ, pričom zohľadní najnovšiu judikatúru Súdneho dvora Európskej  únie. Súlad navrhovaných vnútroštátnych právnych predpisov týkajúcich sa online hazardných hier s právnymi predpismi EÚ sa bude okrem toho naďalej posudzovať v rámci takzvaného notifikačného postupu[12].

Komisia

· urýchli priebeh posudzovania vnútroštátnych ustanovení prebiehajúcich prípadov porušovania právnych predpisov a sťažností a v prípade potreby prijme opatrenia na presadzovanie predpisov.

2.2. Posilnenie dohľadu, administratívnej spolupráce a účinného presadzovania predpisov

Na zaistenie úspešnej implementácie a uplatňovania politiky týkajúcej sa hazardných hier na vnútroštátnej úrovni a na úrovni EÚ potrebujú členské štáty príslušné regulačné orgány, ktoré spolupracujú s orgánmi v ostatných členských štátoch a využívajú všetky dostupné prostriedky na účinné presadzovanie predpisov.

Niekoľko iniciatív ohlásených v uvedenom oznámení bude zahŕňať spracovanie osobných údajov. V tejto súvislosti sa musí zaistiť súlad so súborom právnych predpisov EÚ o ochrane údajov[13]. Bude si to vyžadovať najmä jasné vymedzenie špecifických účelov spracovania údajov s cieľom zaistiť kvalitu a minimalizáciu údajov, ako aj súlad s ostatnými požiadavkami týkajúcimi sa ochrany údajov.

2.2.1. Zavedenie vhodného dohľadu a kontroly v členských štátoch

Na zaistenie účinnej implementácie a presadzovania pravidiel hazardných hier a efektívnej cezhraničnej administratívnej spolupráce by mal mať každý členský štát dobre vybavené regulačné orgány. Vnútroštátne regulačné orgány musia mať primeranú pôsobnosť a know-how na to, aby riešili regulačné problémy na rýchlo rastúcom trhu založenom na technológiách. Keďže nie všetky regulačné orgány môžu mať plné právomoci, pokiaľ ide o dohľad nad trhom s hazardnými hrami, môžu spolupracovať s ostatnými príslušnými orgánmi na regionálnej alebo celoštátnej úrovni tak, aby splnili požiadavky na spoluprácu od regulačných orgánov z iných členských štátov a aby uspokojili ich očakávania.

2.2.2. Upevnenie cezhraničnej administratívnej spolupráce

Ak sa majú vyriešiť súčasné problémy týkajúce sa regulácie, je nevyhnutné posilniť administratívnu spoluprácu. Posilnená administratívna spolupráca bude pomáhať členským štátom a regulačným orgánom hazardných hier pri ich regulácii a dohľade a zlepší kvalitu ich práce. Praktická spolupráca umožní členským štátom oboznámiť sa navzájom so systémami a postupmi a nadviazať užšie pracovné vzťahy na operačnej úrovni. Z opatrení zameraných na posilnenie administratívnej spolupráce musí takisto vyplynúť zníženie nepotrebnej administratívnej záťaže, najmä v priebehu procesu schvaľovania a dohľadu prevádzkovateľov schválených vo viac než jednej jurisdikcii. Certifikácia a normalizácia online hracích zariadení môže v tejto súvislosti takisto zohrávať významnú úlohu.

Úspešná administratívna spolupráca si vyžaduje jasné vymedzenie oblastí, v ktorých členské štáty môžu požadovať informácie, vymieňať si ich a vyvíjať spoločnú činnosť a iniciatívy. Okrem toho musí fungovať primeraná štruktúra s jasným mandátom na spoluprácu, ktorá môže riešiť operačné potreby regulačných orgánov. Presná forma spolupráce medzi vnútroštátnymi regulačnými orgánmi závisí od druhu informácií a údajov, ktoré sa môžu vymieňať medzi týmito orgánmi.

Prvým bezprostredným krokom v rámci spolupráce je zamerať sa na výmenu všeobecných informácií a najlepších postupov s cieľom podeliť sa o spravodajské informácie a skúsenosti a budovať medzi regulačnými orgánmi dôveru a zmysel pre spoločný záujem. Ako druhý krok bude Komisia prostredníctvom dialógu s členskými štátmi ďalej skúmať možnosti výmeny osobných údajov v súlade s vnútroštátnymi predpismi a predpismi EÚ o ochrane údajov. S týmto cieľom by sa využívaním informačného systému o vnútornom trhu (IMI)[14] mohla uľahčiť administratívna spolupráca medzi členskými štátmi.

Spolupráca v rámci EÚ nebude reagovať na všetky problémy na online trhu s hazardnými hrami. Mnohé z týchto problémov majú cezhraničnú povahu a ich pôvod je často mimo EÚ. S cieľom koordinovať opatrenia a podporovať iniciatívy určené krajinám mimo EÚ Komisia spolu s členskými štátmi identifikuje otázky, ktoré treba riešiť s tretími krajinami, a bude sa snažiť o posilnenie dialógu s týmito krajinami.

2.2.3. Zaistenie účinného presadzovania predpisov na vnútroštátnej úrovni

Pre dosiahnutie cieľov vo verejnom záujme týkajúcich sa politiky v oblasti hazardných hier je podstatné, aby členské štáty účinne presadzovali svoje vnútroštátne predpisy, čoho kľúčovým predpokladom je súlad s právom EÚ. Účinné presadzovanie predpisov závisí okrem iného od zdravej organizačnej štruktúry a plných právomocí vnútroštátneho orgánu v oblasti hazardných hier, primeranej administratívnej spolupráce s ostatnými regulačnými orgánmi a od vhodných nástrojov na presadzovanie predpisov.

Preventívne opatrenia na presadzovanie predpisov sa zameriavajú na zníženie počiatočného kontaktu občanov s ponukou cezhraničných služieb týkajúcich sa online hazardných hier, ktoré nie sú v súlade s legislatívou platnou v prijímajúcom členskom štáte („nepovolené“)[15],   a na zaistenie súladu s vnútroštátnymi predpismi týkajúcimi sa hazardných hier a spoločnými zásadami, ako je napríklad výchova a informovanie hráča, pochopenie možností voľby, ktoré majú hráči, správanie a podpora zodpovedných obchodných praktík. Reaktívne opatrenia na presadzovanie predpisov, napríklad obmedzenie prístupu na webové lokality ponúkajúce nepovolené služby hazardných hier alebo blokovanie platieb medzi hráčmi a nepovolenými prevádzkovateľmi hazardných hier, predstavujú určité prínosy, ale aj možné nedostatky. Takéto opatrenia treba takisto starostlivo posúdiť v súvislosti so zabezpečením základných práv a základných slobôd ZFEÚ. Reaktívne opatrenia na presadzovanie predpisov, ktoré vyžadujú, aby online sprostredkovatelia poskytujúci priestor pre nelegálne ponuky hazardných hier prijali opatrenia (stiahli ponuku alebo znefunkčnili prístup k ponuke v prípade spotrebiteľov v určitých členských štátoch), by mohli mať úžitok z objasnenia postupov, ktoré treba dodržiavať. Komisia pripravuje horizontálnu iniciatívu o postupoch oznamovania a konania, ktoré by mohli zabezpečiť potrebnú jasnosť. Spolupráca by sa navyše mohla posilniť prostredníctvom siete zriadenej nariadením o spolupráci v oblasti ochrany spotrebiteľa, ktoré umožňuje cezhraničné opatrenia na presadzovanie predpisov[16].

HLAVNÉ OPATRENIA

Komisia

· do roku 2013 uľahčí administratívnu spoluprácu medzi regulačnými orgánmi hazardných hier a preskúma možnosti, ktoré ponúka nariadenie o IMI v súvislosti s výmenou informácií/spoluprácou medzi členskými štátmi;

· zintenzívni výmenu informácií a najlepších postupov v prípade opatrení na presadzovanie predpisov a preskúma prínosy a možné obmedzenia reaktívnych opatrení na presadzovanie predpisov, napríklad blokovania platieb a znefunkčnenia prístupu na webové lokality na úrovni EÚ;

· poskytne objasnenie postupov oznamovania a konania v prípade nepovoleného obsahu, ktorý v EÚ poskytli online sprostredkovatelia[17];

· zlepší regulačný dialóg s tretími krajinami.

Členské štáty sa vyzývajú, aby

· zriadili regulačné orgány a poskytli im jasné právomoci a aby zaistili spoluprácu s dotknutými príslušnými orgánmi;

· preskúmali prostriedky na informovanie spotrebiteľov o dostupných povolených ponukách s cieľom orientovať sa na priamy dopyt na legálnom trhu.

2.3. Ochrana spotrebiteľov a občanov

Členské štáty v celej EÚ sa zhodujú na spoločnom cieli chrániť občanov, no pokiaľ ide o dosahovanie tohto cieľa, ich regulačné a technické postupy sa líšia. Primerané opatrenie v EÚ je potrebné s cieľom: 1) odradiť spotrebiteľov od neregulovaných a potenciálne škodlivých ponúk, 2) chrániť maloletých pred prístupom k službám hazardných hier, 3) chrániť iné zraniteľné skupiny a 4) brániť vzniku problémov v súvislosti s hazardnými hrami[18]. Všetci občania by mali mať na celom vnútornom trhu vysokú úroveň všeobecnej ochrany.

Pri plnom rešpektovaní práva každého členského štátu na určenie regulačného rámca služieb hazardných hier si Komisia uvedomuje významné prínosy vyplývajúce z rozvoja škály povolených možností hazardných hier s cieľom účinne odradiť spotrebiteľov od využívania iných ponúk hazardných hier. Je dôležité, aby autorizovaní prevádzkovatelia boli schopní ponúknuť dostatočne atraktívne produkty, pretože ak budú chýbať dôveryhodné a udržateľné ponuky, spotrebitelia sa budú naďalej obracať na webové lokality s neregulovanými hazardnými hrami, ktoré majú potenciálne škodlivé účinky.

2.3.1. Snaha o dosiahnutie vysokej úrovne ochrany v rámci EÚ

Odhaduje sa, že na online hazardných hrách sa zúčastňuje približne 6,84 milióna európskych spotrebiteľov[19]. V inherentne cezhraničnom prostredí sa spotrebitelia musia vedieť informovane rozhodovať a musia vedieť rozoznávať nepovolenú ponuku hazardných hier. Spotrebitelia zahltení informáciami sa spoliehajú na etikety[20]. Komisia preto odporučí, aby boli na webovej lokalite prevádzkovateľov viditeľne uvedené údaje o príslušnom regulačnom orgáne a aby sa zlepšila úroveň informovanosti a vedomostí spotrebiteľov.

Niekoľko členských štátov má skúsenosti s ochranou spotrebiteľov v online prostredí. V odvetví hazardných hier sa takisto vyvinuli cenné technické odborné znalosti a samoregulačné prístupy pre spoločensky zodpovedné hranie hazardných hier. Opatrenie si vyžaduje úsilie všetkých zainteresovaných strán. Musí sa dosiahnuť správna rovnováha a opatrenia na ochranu spotrebiteľa by nemali mať nepriaznivý vplyv vedúcich hráčov na hľadanie atraktívnejších ponúk na neregulovaných webových lokalitách.

Spoločný súbor zásad vypracovaný na úrovni EÚ by sa mal zamerať na zaistenie vysokej úrovne ochrany spotrebiteľa. Tieto zásady by mali zahŕňať účinnú a efektívnu evidenciu hráčov, overenie veku a kontroly totožnosti – najmä v kontexte peňažných transakcií, kontroly skutočného stavu (t. j. aktivity na účte, varovné znaky, odkazy na tiesňové linky), politiku neposkytovania úveru, ochranu finančných prostriedkov hráča, vlastné možnosti obmedzenia (časové/finančné limity, dobrovoľný zákaz hry), ako aj zákaznícku podporu a účinné vybavovanie sťažností[21].

Ako prvý krok Komisia vypracuje odporúčanie týkajúce sa všeobecnej ochrany spotrebiteľov.

2.3.2. Zabezpečenie ochrany maloletých

Ochrana maloletých musí byť prioritou nielen preto, lebo 75 % mladých ľudí v Európe vo veku 6 – 17 rokov používa internet[22]. Preventívne ochranné opatrenia by mali byť zamerané na to, aby maloletým zabránili získať prístup k obsahu s hazardnými hrami. To je dôvod, prečo by sa v odporúčaní malo presadzovať, aby regulačné systémy zabezpečili dostatočné nástroje na overenie veku a na zaistenie kontrol vykonávaných prevádzkovateľmi. Webové lokality s hazardnými hrami treba navyše povzbudiť k tomu, aby uvádzali jasné oznamy s textom „Zákaz hrania hazardných hier maloletým osobám“ a aby poskytovali informácie o vykonávaní opatrení na overenie veku používateľa. Tento druh opatrení by malo dopĺňať širšie úsilie zamerané na to, aby si rodičia vo zvýšenej miere uvedomovali súvisiace riziká a zlepšili kontrolu softvéru v domácnosti. Všetci prevádzkovatelia by okrem toho mali svoje podnikanie vykonávať zodpovedným spôsobom.

2.3.3. Posilnenie zodpovednej reklamy

Zodpovedná reklama je nevyhnutná na to, aby si občania uvedomili, že: 1) sa uplatňujú obmedzenia týkajúce sa veku, 2) hazardné hry môžu byť škodlivé, ak sa nehrajú zodpovedne a 3) riziká môžu byť finančné, sociálne alebo zdravotné. Nie všetky členské štáty EÚ majú špecifické predpisy o reklame týkajúce sa služieb hazardných hier. Niektoré členské štáty majú vyhradený kódex správania. V odvetví hazardných hier a reklamy sa využívali aj samoregulačné prístupy. Všetci občania v EÚ musia byť dostatočne informovaní o možnostiach voľby, ktorú robia, ako aj o rizikách súvisiacich s hazardnými hrami.

Komisia vypracuje odporúčanie o zodpovednej reklame na hazardné hry s cieľom zaistiť, aby prevádzkovatelia autorizovaní v danom členskom štáte propagovali hazardné hry spoločensky zodpovedným spôsobom a poskytovali spotrebiteľom kľúčové informácie. Aby odporúčanie bolo účinné ako celok, bude sa od členských štátov i odvetvia vyžadovať, aby prispeli k jeho obsahu a koncepcii. Členským štátom sa odporučí, aby pripravili primerané sankcie za porušenie alebo nedodržiavanie predpisov. Odporúčanie bude doplnením smernice o nekalých obchodných praktikách[23].

2.3.4. Predchádzanie problémom s hazardnými hrami alebo závislosti od hazardných hier

Na základe odpovedí na zelenú knihu možno odhadovať, že určitým druhom problémov v súvislosti s hazardnými hrami trpí 0,5 – 3 % obyvateľov EÚ. Dôkazy o škále a rozmanitosti problémov v súvislosti s hazardnými hrami nie sú v súčasnosti k dispozícii. Existujúce štúdie a prieskumy navyše nedovoľujú robiť nespochybniteľné závery. Vyžaduje sa lepšie pochopenie 1) použitých vymedzení pojmov, 2) určujúcich faktorov (ako je napríklad naháňanie ziskov/strát, komerčné komunikácie, prístupnosť, frekvencia), 3) kauzálnych spojení medzi druhmi hier/stávok, 4) primeranosti preventívnych nástrojov (ako sú napríklad varovné znaky, stanovenie vlastných limitov, obmedzenie určitých hier/stávok) a 5) typu požadovaného riešenia.

Komisia sa v súčasnosti snaží získať príslušné informácie prostredníctvom ALICE RAP[24], čo je výskumný projekt spolufinancovaný EÚ, v rámci ktorého sa okrem iného zhromažďujú údaje, klasifikuje sa závislosť, posudzujú sa určujúce faktory a prechod k závislosti, predkladajú sa postupy riadenia v prípade závislostí a poskytuje sa konsolidovaný obraz rozsahu problému v EÚ. Na základe priebežných správ, ktoré budú vypracované v rámci tohto projektu, Komisia zváži iniciatívy výskumnej politiky týkajúcej sa rozvoja problémov v súvislosti s hazardnými hrami vrátane ich odhaľovania a riešenia.

HLAVNÉ OPATRENIA

Komisia

· prijme v roku 2013 odporúčania týkajúce sa všeobecnej ochrany spotrebiteľov a zodpovednej reklamy týkajúcej sa hazardných hier;

· podporí referenčné porovnávanie a testovanie nástrojov rodičovskej kontroly prostredníctvom programu „Bezpečnejší internet“[25] a nástroja „Spájame Európu“[26] s cieľom zlepšiť systémy klasifikácie podľa veku a obsahu;

· posúdi odporúčania týkajúce sa internetovej závislosti v súvislosti s hazardnými hrami medzi dospievajúcimi podľa projektu EÚ NET ADB[27] v roku 2012,

· v roku 2014 predloží správu o príslušných pracovných skupinách v rámci projektu ALICE RAP a posúdi uvedené výsledky výskumu;

· od roku 2013 bude posudzovať výkon trhu v oblasti služieb online hazardných hier na základe monitorovacieho prieskumu spotrebiteľského trhu.

Členské štáty sa vyzývajú, aby

· zlepšili informačné kampane a iniciatívy na zvýšenie povedomia o rizikách spojených s hazardnými hrami, ako aj s neregulovanými ponukami hazardných hier; 

· zlepšili spoluprácu medzi regulačnými orgánmi pre hazardné hry a spotrebiteľskými organizáciami;

· zvýšili dostupnosť a využívanie online bezpečnostných postupov pre deti a mladých ľudí, aby im zabránili v prístupe k lokalitám s hazardnými hrami;

· uskutočňovali prieskumy a zhromažďovali údaje o problémoch súvisiacich s hazardnými hrami.

2.4. Prevencia podvodov a prania špinavých peňazí

Za hlavný cieľ vo verejnom záujme týkajúci sa verejného poriadku považujú členské štáty prevenciu podvodov a prania špinavých peňazí v súvislosti s hazardnými hrami. Ako najbežnejší zločin v súvislosti s online hazardnými hrami sa uvádzajú podvody s kreditnými kartami a krádež bankových údajov. Online hazardné hry sa môžu využívať aj na pranie špinavých peňazí pochádzajúcich z nelegálnych činností. Tieto trestné činy sa často páchajú cezhranične a zahŕňajú organizovaný zločin.

Orgány členských štátov, ako aj regulovaní prevádzkovatelia riešia rad výziev súvisiacich s účinným uplatňovaním mechanizmov proti podvodom a proti praniu špinavých peňazí. Najúčinnejšie sa môžu riešiť prostredníctvom medzinárodnej spolupráce a koordinácie, napríklad prostredníctvom štruktúrovanej spolupráce medzi vnútroštátnymi orgánmi v oblasti hazardných hier, štátnou políciou a medzinárodnými orgánmi na presadzovanie predpisov. V primeranej miere by sa v kontexte odporúčania týkajúceho sa všeobecnej ochrany spotrebiteľov mali zvážiť aj preventívne a ochranné opatrenia relevantné v boji proti praniu špinavých peňazí (napríklad zákaz spôsobiť stratu na anonymnej báze).  V otázkach týkajúcich sa podvodov a prania špinavých peňazí v súvislosti s hazardnými hrami je takisto potrebné vzdelávať sudcov.

2.4.1. Rozšírenie opatrení proti praniu špinavých peňazí

Pokiaľ ide o činnosti hazardných hier, smernica o praní špinavých peňazí[28] sa v súčasnosti vzťahuje len na kasína. Niektoré členské štáty už rozšírili rozsah pôsobnosti uplatňovania smernice na ďalšie formy hazardných hier a určitý počet regulovaných prevádzkovateľov využíva nástroje, ako napríklad postupy overovania totožnosti zákazníka, profilovanie zákazníkov a monitorovanie platieb. V záujme vytvorenia rovnakých podmienok pre všetkých prevádzkovateľov hazardných hier, ako aj na zaistenie porovnateľnej úrovne ochrany vo všetkých členských štátoch je potrebné rozšíriť uplatňovanie smernice na všetky služby hazardných hier.

Komisia v kontexte preskúmania smernice zváži rozšírenie rozsahu jej pôsobnosti na všetky formy hazardných hier a zároveň zaistí, aby sa dodržiavala zásada proporcionality.

2.4.2. Boj proti krádežiam identity a iným formám počítačovej kriminality

Z verejnej konzultácie vyplynulo, že najčastejším typom podvodu pri hazardných hrách je krádež totožnosti. Zdá sa však, že v tom sa odzrkadľuje všeobecnejší model, a to narastajúce problémy, ktoré krádež totožnosti a iné formy počítačovej kriminality predstavujú pri poskytovaní online služieb. Tieto otázky dnes rieši Komisia v kontexte svojej súčasnej politiky v oblasti počítačovej kriminality, ako aj prostredníctvom svojho návrhu na zriadenie Európskeho centra boja proti počítačovej kriminalite[29]. S cieľom zaistiť, aby riešenia identifikované v tomto kontexte takisto prispeli k bezpečnejším službám týkajúcim sa online hazardných hier, Komisia podporí výmenu skúseností a osvedčených postupov v boji proti počítačovej kriminalite v rámci skupiny expertov na hazardné hry a podľa potreby aj výmenu skúseností s Európskym centrom boja proti počítačovej kriminalite.

2.4.3. Zachovávanie bezpečnosti hracích zariadení

Príslušné orgány členského štátu bežne vyžadujú certifikáciu zariadení pre online hazardné hry vrátane softvéru hazardných hier, keď rozhodujú o žiadosti o licenciu na poskytovanie hazardných hier. S cieľom zaistiť porovnateľnú úroveň bezpečnosti online hazardných hier v EÚ, znížiť administratívnu záťaž spojenú s rôznymi vnútroštátnymi certifikačnými postupmi a podľa potreby poskytnúť možnosť interoperability Komisia preskúma, či by bolo prínosom, keby sa na certifikáciu zariadenia na hazardné hry zaviedla norma EÚ.

HLAVNÉ OPATRENIA

Komisia

· v roku 2012 zváži rozšírenie rozsahu pôsobnosti smernice o praní špinavých peňazí na všetky formy hazardných hier;

· v kontexte svojej politiky týkajúcej sa počítačovej kriminality podporí výmenu skúseností a osvedčených postupov v rámci skupiny expertov na hazardné hry a podľa potreby aj výmenu skúseností s Európskym centrom boja proti počítačovej kriminalite;

· v roku 2013 preskúma možnosť zavedenia normy EÚ na zariadenia na hazardné hry, vrátane softvéru pre hazardné hry.

Členské štáty sa vyzývajú, aby

· podporovali vzdelávanie sudcov v otázkach týkajúcich sa podvodov a prania špinavých peňazí v súvislosti s hazardnými hrami.

2.5. Zabezpečenie integrity športu a zabránenie ovplyvňovaniu výsledkov zápasov

Ovplyvňovanie výsledkov zápasov na účely stávok predstavuje špecifický typ podvodu, ktorý je v rozpore so záujmami športových organizácií, športovcov, hráčov (spotrebiteľov) a regulovaných prevádzkovateľov hazardných hier. Ovplyvňovanie výsledkov zápasov je v rozpore so zásadami spravodlivého športového súťaženia, ktoré je jedným z cieľov činnosti EÚ v oblasti športu (článok 165 ZFEÚ). Riešenie tejto otázky vyžaduje zosúladené a koordinované úsilie zo strany verejných orgánov, športových organizácií a prevádzkovateľov hazardných hier[30]. V EÚ funguje niekoľko regulačných mechanizmov (ako sú podmienky udelenia licencie na poskytovanie hazardných hier a stanovy športových federácií) a mechanizmov samoregulácie (kódexov správania), ako aj vzdelávacích kampaní, pravidiel pre konflikty záujmov, systémov monitorujúcich stávky a varovných nástrojov (ako je upozorňovanie na protiprávne konanie, horúce linky a pod.). Spolupráca medzi zainteresovanými stranami existuje, je však rozsahom obmedzená. Zjavne je potrebná väčšia spolupráca medzi prevádzkovateľmi stávkových služieb, športovými orgánmi a príslušnými orgánmi vrátane regulačných orgánov hazardných hier, a to na vnútroštátnej i medzinárodnej úrovni.

2.5.1. Posilnenie spolupráce medzi zainteresovanými stranami

Užitočným nástrojom v tejto oblasti sú dohody o spolupráci. Komisia podporuje ich ďalší rozvoj a zapojenie všetkých príslušných zainteresovaných strán (napríklad prevádzkovateľov hazardných hier, športových organizácií, regulačných orgánov). Prostredníctvom uvedených dohôd sa účinne uľahčí vytváranie národných kontaktných miest, v ktorých sa všetky príslušné subjekty zapojené do boja proti ovplyvňovaniu výsledkov zápasov na vnútroštátnej úrovni môžu stretávať, vymieňať si informácie a koordinovať postupy. Národné kontaktné miesta sú základným prvkom účinnej spolupráce pri riešení problémov spojených s ovplyvňovaním výsledkov zápasov na úrovni EÚ a na celosvetovej úrovni.

2.5.2. Rozvoj opatrení proti ovplyvňovaniu výsledkov zápasov

Prístup členských štátov k financovaniu opatrení proti ovplyvňovaniu výsledkov zápasov sa výrazne odlišuje, ale ani jeden z modelov financovania, ktoré sa v súčasnosti uplatňujú, sa nepovažuje za viac alebo menej účinný než ostatné modely.

Komisia v spolupráci so zainteresovanými stranami vypracuje odporúčanie týkajúce sa opatrení proti ovplyvňovaniu výsledkov zápasov, ktoré sa uplatňujú v členských štátoch a športových disciplínach s cieľom 1) podporiť účinnejšiu výmenu osvedčených postupov pri prevencii ovplyvňovania výsledkov zápasov na účely stávok vrátane iniciatív na zvýšenie povedomia a vzdelávania činiteľov v oblasti športu, 2) zaistiť vzájomné hlásenia a následné kroky v prípade podozrivých činností športových orgánov, prevádzkovateľov a regulačných orgánov vrátane zhromažďovania spoľahlivých údajov o rozsahu problému, 3) stanoviť minimálne ustanovenia o konflikte záujmov, napríklad zákaz stávkovať pre športovcov a športových funkcionárov, ďalej zákaz stávok v prípade mládežníckych akcií a 4) zaviesť horúce linky a iné varovné mechanizmy založené na podávaní správ alebo upozorňovaní na protiprávne konanie. Na tento účel sa budú konať tematické semináre s účasťou odborníkov v oblasti hazardných hier.

2.5.3. Zaistenie účinného odradenia od ovplyvňovania výsledkov zápasov

V rámci štúdie o ovplyvňovaní výsledkov zápasov[31] sa zistilo, že ovplyvňovanie výsledkov zápasov je trestné vo všetkých členských štátoch. V štúdii sa takisto uvádza, že zvláštne postihovanie trestných činov neviedlo nevyhnutne k lepšiemu presadzovaniu predpisov alebo k zníženiu počtu podozrivých prípadov. Hlavné nedostatky v súvislosti s trestným stíhaním v prípade ovplyvňovania výsledkov zápasov sú operačnej povahy a iniciatívy na úrovni EÚ by sa mali zamerať na zlepšenie presadzovania predpisov proti ovplyvňovaniu výsledkov zápasov.

Komisia sa zúčastňuje na práci Rady Európy, kde sa diskutuje o možnom dohovore proti manipulácii športových výsledkov. Cieľom je poskytnúť vnútroštátnym systémom nástroje, odborné znalosti a zdroje potrebné na boj s touto hrozbou.

2.5.4. Podporovanie medzinárodnej spolupráce

Komisia využije časť finančných prostriedkov dostupných v rámci prípravnej akcie pre európske partnerstvo v oblasti športu na rok 2012[32] a začne skúšobné projekty zamerané na podporu medzinárodnej spolupráce pri prevencii ovplyvňovania výsledkov zápasov. Takisto bude pokračovať v spolupráci s Medzinárodným olympijským výborom (MOV) a Radou Európy, ktorí navrhli a vypracovali opatrenia na riešenie tohto problému v celosvetovom meradle[33]. Komisia preskúma možnosť zahrnúť ochranu integrity športu a boj proti ovplyvňovaniu výsledkov zápasov do diskusií s tretími krajinami a príslušnými medzinárodnými organizáciami v oblasti športu.

HLAVNÉ OPATRENIA

Komisia

· v roku 2014 prijme odporúčanie týkajúce sa najlepších postupov pri prevencii ovplyvňovania výsledkov zápasov na účely stávok a v boji proti takémuto ovplyvňovaniu;

· sa zúčastní na práci Rady Európy na potenciálnom dohovore proti manipulácii športových výsledkov;

· podporí medzinárodnú spoluprácu a dialóg pri prevencii ovplyvňovania výsledkov zápasov.

Členské štáty sa vyzývajú, aby

· zriadili národné kontaktné miesta, v ktorých sa budú stretávať všetky príslušné subjekty zapojené do boja proti ovplyvňovaniu výsledkov zápasov;

· vnútroštátne právne a administratívne systémy vybavili nástrojmi, odbornými znalosťami a zdrojmi potrebnými na boj proti ovplyvňovaniu výsledkov zápasov;

· zvážili udržateľné financovanie opatrení týkajúcich sa integrity športu.

3. ZáveRY

Reagovanie na rôzne regulačné a technické výzvy odvetvia online hazardných hier si vyžaduje zdravé a účinné opatrenia. Opatrenia ohlásené v tomto oznámení predstavujú komplexnú stratégiu na riešenie uvedených problémov.

Európska komisia bude pracovať spolu s Európskym parlamentom, členskými štátmi a všetkými dotknutými zainteresovanými stranami na bezodkladnom vykonaní tohto oznámenia. V roku 2012 zvolá prvé zasadnutie skupiny expertov na hazardné hry a iniciuje dialóg so všetkými zainteresovanými stranami. V roku 2013 sa bude konať konferencia zainteresovaných strán.

Európska komisia zhodnotí vykonávanie tohto oznámenia a uplatňovanie opatrení členskými štátmi a zainteresovanými stranami. Do dvoch rokov od prijatia tohto oznámenia predloží a uverejní správu o dosiahnutom pokroku. V správe Komisia posúdi, či sa opatrenia vykonali v dostatočnej miere, najmä vzhľadom na ciele účinnejšej ochrany spotrebiteľov a odradenia od ovplyvňovania výsledkov zápasov. Komisia takisto posúdi, či tieto opatrenia poskytujú primeraný rámec EÚ pre online hazardné hry alebo treba na úrovni EÚ prijať ďalšie opatrenia, podľa potreby aj legislatívne.

[1] Pojem „online hazardné hry“ sa týka celej škály rôznych služieb v oblasti hazardných hier a distribučných kanálov. Pozri prehľad a diskusiu o vymedzení pojmov v oddiele 2 pracovného dokumentu útvarov Komisie.

[2] V roku 2011 sa ročné príjmy z celého trhu EÚ s hazardnými hrami odhadovali približne na 84,9 miliardy EUR s ročným tempom rastu približne 3 %. Od roku 2008 do roku 2011 trh s hazardnými hrami vzrástol približne o 8,3 %.

[3] H2 Gambling Capital (konzultácie týkajúce sa hier a stávok).

[4] ZELENÁ KNIHA o online hazardných hrách na vnútornom trhu [KOM(2011) 128 v konečnom znení].

[5] Odkaz na pracovný dokument útvarov Komisie č.

[6] Pojem „maloletí“ používaný v tomto oznámení zahŕňa „deti“. V súlade s článkom 1 Dohovoru OSN o právach dieťaťa znamená „dieťa“ každú osobu mladšiu než 18 rokov. V niektorých členských štátoch sú mladí dospelí zahrnutí do režimu uplatňovaného na deti.

[7] Všetky opatrenia navrhované v tomto dokumente, ktoré má prijať Komisia, sú konzistentné a kompatibilné so súčasným viacročným finančným rámcom.

[8] 3057. závery Rady pre hospodársku súťaž týkajúce sa rámca hazardných hier a stávok v členských štátoch EÚ, 10. december 2010.

[9] Správy predsedníctva Rady o pokroku v rámci hazardných hier a stávok v členských štátoch EÚ (2008 – 2011).

[10] 2011/2084(INI).

[11] CESE 1581/2011 – INT/579.

[12] Smernica 98/34/ES o postupe pri poskytovaní informácií v oblasti technických noriem a predpisov zmenená a doplnená smernicou 98/48/ES.

[13] Smernica č. 95/46/ES o ochrane fyzických osôb pri spracovaní osobných údajov a voľnom pohybe týchto údajov. V súvislosti s reformou ochrany údajov a reformným balíkom prijatým Komisiou 25. januára 2012 pozri: http://ec.europa.eu/justice/newsroom/data-protection/news/120125_en.htm.

[14] Očakáva sa, že Európsky parlament a Rada formálne prijmú nariadenie o administratívnej spolupráci prostredníctvom IMI [na základe návrhu Komisie KOM(2011) 522 v konečnom znení] v septembri/októbri 2012. Vďaka tomuto nariadeniu sa vytvorí možnosť spustiť pilotné projekty IMI s cieľom otestovať využívanie IMI na administratívnu spoluprácu vrátane výmeny osobných údajov v ktorejkoľvek oblasti jednotného trhu za predpokladu, že existuje právny základ na výmenu týchto údajov.

[15] Nepovolené služby týkajúce sa hazardných hier v prijímajúcom členskom štáte neznamenajú, že takéto služby nie sú regulované v členskom štáte pôvodu. Neznamená to ani, že nie sú povolené v iných prijímajúcich členských štátoch.

[16] Nariadenie (ES) č. 2006/2004 o spolupráci medzi národnými orgánmi zodpovednými za vynucovanie právnych predpisov na ochranu spotrebiteľa (nariadenie o spolupráci v oblasti ochrany spotrebiteľa).

[17] Podrobnejšie údaje nájdete na http://ec.europa.eu/internal_market/e-commerce/notice-and-action/index_en.htm.

[18] Napríklad problémové, patologické alebo nadmerné hranie hazardných hier.

[19] H2 Gambling Capital.

[20] Európsky program pre spotrebiteľov – Podpora dôvery a rastu [COM(2012) 225 final].

[21] Ako sa uvádza v návrhu smernice o alternatívnom riešení spotrebiteľských sporov a návrhu nariadenia o online riešení spotrebiteľských sporov na webovej lokalite: http://ec.europa.eu/consumers/redress_cons/adr_policy_work_en.htm.

[22] Európska stratégia vytvárania lepšieho internetu pre deti [COM(2012) 196 final].

[23] Smernica 2005/29/EC o nekalých obchodných praktikách podnikateľov voči spotrebiteľom na vnútornom trhu, a ktorou sa mení a dopĺňa smernica 84/450/EHS, smernice 97/7/ES, 98/27/ES a 2002/65/ES a nariadenie (ES) č. 2006/2004.

[24] Ide o medziodvetvový projekt financovaný v rámci 7. rámcového programu výskumného a technologického rozvoja. Zameriava sa na výskum súvisiaci so závislosťou a životným štýlom v Európe počas 5 rokov (2011 – 2015). Ďalšie informácie nájdete na: http://ec.europa.eu/research/social-sciences/projects/486_en.html.

[25] Rozhodnutie č. 1351/2008/ES, ktorým sa stanovuje viacročný program Spoločenstva na ochranu detí, ktoré používajú internet a iné komunikačné technológie.

[26] Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o zriadení nástroja „Spájame Európu“ [KOM (2011) 665].

[27] Cieľom projektu je zhodnotiť rozšírenie a faktory ovplyvňujúce používanie internetu hraničiace so závislosťou a internetovú závislosť medzi dospievajúcimi v Európe.

[28] Smernica 2005/60/ES o predchádzaní využívania finančného systému na účely prania špinavých peňazí a financovania terorizmu.

[29] Riešenie problémov s kriminalitou v digitálnom veku: Zriadenie Európskeho centra boja proti počítačovej kriminalite (COM (2012) 140 final).

[30] Pozri vyhlásenie „Nicosia Declaration on the Fight Against Match-Fixing“ (Vyhlásenie z Nikózie o boji proti ovplyvňovaniu športových výsledkov) z 20. septembra 2012.

[31] http://ec.europa.eu/sport/news/20120410-study-on-match-fixing_en.htm.

[32] http://ec.europa.eu/sport/news/20120417-2012-call-for-proposals_en.htm.

[33] CM/Rec(2011)10, odporúčania MOV zamerané na boj proti ovplyvňovaniu výsledkov zápasov z 2. februára 2012.

Top