EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Rola Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych Komisji Europejskiej – DG ds. Gospodarczych i Finansowych

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Artykuł 121 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE)

Artykuł 126 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE)

JAKI JEST CEL ARTYKUŁÓW 121 I 126 TRAKTATU O FUNKCJONOWANIU UNII EUROPEJSKIEJ?

W artykułach 121 i 126 TFUE przewidziano nadzór nad politykami i dokonaniami gospodarczymi państw członkowskich Unii Europejskiej (UE), który sprawowany jest między innymi przez Komisję Europejską.http://eur-lex.europa.eu/summary/glossary/european_commission.html

  • Państwa członkowskie muszą przekazywać Komisji informacje na temat swoich polityk gospodarczych.
  • Jeśli polityki państwa UE zagrażają unii gospodarczej i walutowej, Komisja może wydać ostrzeżenie i przedstawić zalecenia Radzie (art. 121).
  • Komisja nadzoruje rozwój sytuacji budżetowej w państwach UE, a w przypadku oczywistych błędów dotyczących polityki może przedstawić Radzie zalecenia w sprawie wszczęcia postępowania przeciwko danemu państwu.

Dyrekcja Generalna ds. Gospodarczych i Finansowych (DG ECFIN) to jednostka organizacyjna Komisji, której celem jest przyczynianie się do podnoszenia dobrobytu gospodarczego obywateli w UE i poza jej granicami w drodze wspierania rozwoju konkurencyjnych i sprzyjających zatrudnieniu gospodarek.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Rola

Ta jednostka organizacyjna przyczynia się do opracowywania polityk ukierunkowanych na zrównoważony i sprzyjający włączeniu rozwój gospodarczy zapewniający jednoczesne utrzymanie stabilności makroekonomicznej i finansowej. Jej zadania obejmują między innymi:

  • wdrażanie niezbędnych reform strukturalnych;
  • dążenie do osiągnięcia i utrzymania stanu zdrowych finansów publicznych i odpowiedniej kombinacji polityki fiskalnej i pieniężnej (ustalenie takiej kombinacji polityk, która pozwalałaby na maksymalizację wzrostu i zatrudnienia);
  • wspieranie inwestycji w kapitał produkcyjny (towary i infrastruktura sprzyjające wzrostowi) oraz w kapitał ludzki (kształcenie i szkolenie ludzi).

Kluczowe cele

Jej wysiłki są skupione na osiągnięciu dwóch ogólnych celów Komisji, którymi są:

  • nadanie nowego impulsu działaniom na rzecz zwiększania zatrudnienia, wzrostu gospodarczego i inwestycji;
  • pogłębiona i bardziej sprawiedliwa unia gospodarcza i walutowa.

W tym celu określiła ona strategię, w której założono dążenie do osiągnięcia pięciu celów szczegółowych, którymi są:

  • wspieranie polityk sprzyjających wzrostowi gospodarczemu i zatrudnieniu w strefie euro i w UE;
  • wspieranie stabilności makroekonomicznej i fiskalnej w strefie euro i w UE;
  • wspieranie inwestycji w UE;
  • promowanie dobrobytu poza granicami UE;
  • poprawianie skutecznego funkcjonowania unii gospodarczej i walutowej.

Europejski semestr

Europejski semestr został ustanowiony z myślą o koordynowaniu polityk gospodarczych w UE przez cały rok, a także o reagowaniu na wyzwania gospodarcze, przed którymi stoi UE. Kluczowa rola ECFIN przejawia się w:

  • szczegółowym analizowaniu stojących przed wszystkimi państwami wyzwań budżetowych i gospodarczych, a także ich planów w dziedzinie polityki;
  • przekazywaniu wytycznych na temat polityki dostosowanych do każdego państwa UE i zawierających zalecenia dla poszczególnych krajów, które mają zostać zrealizowane w ciągu kolejnych 12–18 miesięcy; a następnie w
  • monitorowaniu zmian gospodarczych oraz stanu wprowadzania reform.

Wszczynanie postępowań

ECFIN odgrywa ważną rolę we wszczynaniu postępowań przeciwko państwom UE w ramach paktu stabilności i wzrostu oraz procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej.

  • W sytuacjach, w których deficyt budżetowy lub dług publiczny danego państwa UE jest uznawany za nadmierny w stosunku do pewnych określonych wartości odniesienia, Komisja może opracować sprawozdanie w sprawie wszczęcia procedury nadmiernego deficytu i zalecić Radzie jej otwarcie. Komisja może także skierować ostrzeżenie do państw, które nie przestrzegają swojego średniookresowego celu budżetowego.
  • DG ds. Gospodarczych i Finansowych jest głównym autorem analiz składających się na sprawozdanie przedkładane w ramach mechanizmu ostrzegania; w dużej mierze odpowiada też za przygotowywanie szczegółowych ocen sytuacji, a ponadto odgrywa rolę koordynatora w odniesieniu do określonych aspektów nadzoru nad procedurą dotyczącą zakłóceń równowagi makroekonomicznej. W przypadku poważniejszych zakłóceń równowagi Komisja może zaproponować uruchomienie procedury dotyczącej nadmiernego zakłócenia równowagi, która stanowi część naprawczą procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej. Następnie DG ds. Gospodarczych i Finansowych monitoruje korygowanie nadmiernych zakłóceń.

KONTEKST

Więcej informacji:

GŁÓWNE DOKUMENTY

Wersja skonsolidowana Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej – Część trzecia – Polityki i działania wewnętrzne Unii – Tytuł VIII – Polityka gospodarcza i pieniężna – Rozdział 1 – Polityka gospodarcza – Artykuł 121 (dawny artykuł 99 TWE) (Dz.U. C 202 z 7.6.2016, s. 97–98)

Wersja skonsolidowana Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej – Część trzecia – Polityki i działania wewnętrzne Unii – Tytuł VIII – Polityka gospodarcza i pieniężna – Rozdział 1 – Polityka gospodarcza – Artykuł 126 (dawny artykuł 104 TWE) (Dz.U. C 202 z 7.6.2016, s. 99–102)

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021

Top