EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017PC0157

Wniosek DECYZJA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie uruchomienia Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji w następstwie wniosku złożonego przez Finlandię EGF/2016/008 FI/Nokia Network Systems

COM/2017/0157 final

Bruksela, dnia 7.4.2017

COM(2017) 157 final

Wniosek

DECYZJA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

w sprawie uruchomienia Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji w następstwie
wniosku złożonego przez Finlandię EGF/2016/008 FI/Nokia Network Systems


UZASADNIENIE

KONTEKST WNIOSKU

1.Zasady mające zastosowanie do wkładów finansowych z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG) określono w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1309/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (2014–2020) i uchylenia rozporządzenia (WE) nr 1927/2006 1 („rozporządzenie w sprawie EFG”).

2.W dniu 22 listopada 2016 r. Finlandia złożyła wniosek EGF/2016/008 FI/Nokia Network Systems o wkład finansowy z EFG w związku ze zwolnieniami 2 w Nokia Oy (Nokia Network Systems) oraz u trzech dostawców i producentów znajdujących się poniżej w łańcuchu dostaw w Finlandii.

3.Po przeanalizowaniu wniosku Komisja uznała, zgodnie ze wszystkimi właściwymi przepisami rozporządzenia w sprawie EFG, że warunki przyznania wkładu finansowego z EFG zostały spełnione.

STRESZCZENIE WNIOSKU

Wniosek EFG

EGF/2016/008 FI/Nokia Network Systems

Państwo członkowskie

Finlandia

Region, którego dotyczy wniosek (poziom NUTS 3 2)

Helsinki-Uusimaa (Uusimaa) (FI1B),

Länsi-Suomi (Pirkanmaa) (FI19)

Pohjois- ja Itä-Suomi (Pohjois-Pohjanmaa) (FI1D)

Data złożenia wniosku

22 listopada 2016 r.

Data potwierdzenia przyjęcia wniosku

22 listopada 2016 r.

Data wniosku o dodatkowe informacje

2 grudnia 2016 r.

Termin przekazania dodatkowych informacji

13 stycznia 2017 r.

Termin przeprowadzenia oceny

7 kwietnia 2017 r.

Kryteria interwencji

Art. 4 ust. 1 lit. a) rozporządzenia w sprawie EFG


Główne przedsiębiorstwo

Nokia Oy (Nokia Network Systems)


Liczba przedsiębiorstw, których dotyczy wniosek

4

Sektor (sektory) działalności gospodarczej

(Dział według klasyfikacji NACE Rev. 2) 4

Dział 26 – Produkcja komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych


Liczba jednostek zależnych, dostawców i producentów znajdujących się poniżej w łańcuchu dostaw

3

Okres odniesienia

2 czerwca 2016 r. – 2 października 2016 r.

Liczba zwolnień w okresie odniesienia (a)

945

Liczba zwolnień przed okresem odniesienia lub po nim (b)

0

Całkowita liczba zwolnień

945

Całkowita liczba uprawnionych beneficjentów

945

Całkowita liczba beneficjentów objętych pomocą

821

Liczba objętych pomocą młodych osób niekształcących się, niepracujących ani nieszkolących się (młodzież NEET)

0

Budżet na zindywidualizowane usługi (w EUR)

4 154 000

Budżet na realizację EFG 5 (w EUR)

   249 000

Całkowity budżet (w EUR)

4 403 000

Wkład z EFG (60 %) (w EUR)

2 641 800

OCENA WNIOSKU

Procedura

4.Finlandia złożyła wniosek EGF/2016/008 FI/Nokia Network Systems dnia 22 listopada 2016 r., czyli w ciągu 12 tygodni od daty spełnienia kryteriów interwencji określonych w art. 4 rozporządzenia w sprawie EFG. W tym samym dniu Komisja potwierdziła otrzymanie wniosku, a w dniu 2 grudnia 2016 r. zwróciła się do władz Finlandii o dodatkowe informacje. Informacje te przedstawiono w terminie sześciu tygodni. Termin 12 tygodni od otrzymania kompletnego wniosku, w którym Komisja powinna ocenić zgodność wniosku z warunkami przyznania wkładu finansowego, upływa w dniu 7 kwietnia 2017 r.

Kwalifikowalność wniosku

Przedmiotowe przedsiębiorstwa i beneficjenci

5.Wniosek dotyczy 945 pracowników zwolnionych z przedsiębiorstwa Nokia Oy oraz przez trzech dostawców. Główne przedsiębiorstwo prowadzi działalność w sektorze gospodarki sklasyfikowanym do działu 2 NACE Rev. 26 (Produkcja komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych).

6.Nokia Oy w Finlandii posiada całościowy udział w przedsiębiorstwie Nokia Network Systems. Nokia Network Systems jest przedsiębiorstwem prowadzącym działalność w zakresie sieci danych i urządzeń komunikacyjnych.

Przedsiębiorstwa i liczba zwolnień w okresie odniesienia

Nokia Oy

940

Lionbridge Oy

1

Eilakaisla Oy

1

ManpowerGroup Solutions Oy

3



Liczba przedsiębiorstw ogółem: 4

Liczba zwolnień ogółem: 

945

Łączna liczba osób, które zaprzestały prowadzenia działalności na własny rachunek: 

0

Łączna liczba uprawnionych pracowników i osób prowadzących działalność na własny rachunek:

945

Kryteria interwencji

7.Finlandia złożyła wniosek zgodnie z kryterium interwencji określonym w art. 4 ust. 1 lit. a) rozporządzenia w sprawie EFG, które wymaga co najmniej 500 zwolnień w czteromiesięcznym okresie odniesienia, w przedsiębiorstwie w państwie członkowskim, z uwzględnieniem zwolnień pracowników u jego dostawców i producentów znajdujących się poniżej w łańcuchu dostaw.

8.Czteromiesięczny okres odniesienia dla wniosku biegnie od dnia 2 czerwca 2016 r. do dnia 2 października 2016 r.

9.Zwolnienia w okresie odniesienia przedstawiają się następująco:

940 pracowników zwolnionych w przedsiębiorstwie Nokia Oy.

5 pracowników zwolnionych przez 3 dostawców lub producentów znajdujących się na niższym szczeblu w łańcuchu dostaw dla przedsiębiorstwa Nokia Oy.

Obliczenie liczby zwolnień i przypadków ustania działalności

10.Zwolnienia w okresie odniesienia obliczono w następujący sposób:

945 od daty indywidualnego zawiadomienia pracownika przez pracodawcę o zwolnieniu lub wypowiedzenia zawartej z pracownikiem umowy o pracę.

Kwalifikujący się beneficjenci

11.Łącznie kwalifikuje się 945 beneficjentów.

Związek między zwolnieniami pracowników a poważnymi zmianami strukturalnymi w handlu światowym spowodowanymi globalizacją, o którym mowa w rozporządzeniu (WE) nr 546/2009

12.Aby ustalić związek między zwolnieniami pracowników a poważnymi zmianami strukturalnymi w handlu światowym spowodowanymi globalizacją, o którym mowa w rozporządzeniu (WE) nr 546/2009, Finlandia twierdzi, że sektor ICT jest jednym z sektorów przemysłu najbardziej podatnym na zmiany w handlu światowym z powodu wysokiej konkurencji, szybkiego postępu technologicznego i innowacji, fuzji i przejęć przedsiębiorstw oraz outsourcingu.

13.W sektorze ICT outsourcing produkcji komponentów oraz ogólnie procesu wytwarzania były odpowiedzią europejskich producentów na rosnącą konieczność uzyskania konkurencyjnej przewagi w ulegających szybkiej zmianie warunkach konkurencji, głównie z krajów Azji Wschodniej.

14.Źródłem przewagi konkurencyjnej konkurentów z Azji Wschodniej były dotychczas niskie marże. Obecnie inwestują oni wypracowane zyski w badania i rozwój. Konkurenci z krajów Azji Wschodniej intensywnie zwiększają swój udział w rynku i stawiają europejskie przedsiębiorstwa w jeszcze trudniejszej sytuacji.

15.Sektor znalazł się w trudnej sytuacji z powodu spadku cen i niższego popytu ze strony operatorów telekomunikacyjnych. Nie powstrzymało to jednak przedsiębiorstw z Chin w dalszym zdobywaniu europejskich rynków 6 .

16.Cykl życia produktów i powiązanych z nimi rozwiązań w zakresie oprogramowania jest bardzo krótki. Wiedza fachowa związana z produktem lub oprogramowaniem oraz wykształcenie wymagane w tym obszarze szybko się dezaktualizują.

17.Konkurencja między pracownikami z UE a tymi spoza UE jest bardzo silna. Pracownicy europejskiego sektora ICT są starsi i gorzej wykształceni niż ich amerykańscy i azjatyccy konkurenci. Fińscy fachowcy w sektorze ICT mają do czynienia z coraz większą konkurencją na światowym rynku w porównaniu z pracownikami innych sektorów.

18.Do chwili obecnej sektor produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych był przedmiotem 15 wniosków o wkład z EFG, z których 12 było uzasadnionych globalizacją handlu, a 3 światowym kryzysem finansowym i gospodarczym. Trzy z 15 wniosków zostały złożone przez Finlandię 7 .

Zdarzenia, które doprowadziły do zwolnień i przypadków ustania działalności

19.W fińskim sektorze ICT w ostatnich dwóch latach miała miejsce intensywna rekrutacja pracowników, przy jednoczesnych zwolnieniach. Występuje znaczna presja na utrzymanie konkurencyjności produktów.

20.W ostatnich latach przedsiębiorstwa w branży sieci IT odczuły pewne istotne tendencje. Liczy się coraz większa wydajność i szerszy wachlarz usług.

21.W 2008 r. sektor technologii zatrudniał średnio 326 000 pracowników. Do 2015 r. liczba ta spadła do 289 000 osób 8 . W ramach tego sektora liczba pracowników ICT wzrosła z 52 000 (2008 r.) do 60 000 (2015 r.). W tym okresie wiele stanowisk pracy w sektorze ICT zniknęło i powstało wiele innych.

22.Ostatnimi laty Nokia Oy weszła w spółkę joint venture z firmą Siemens w zakresie technologii sieci, zgodziła się na sprzedaż niektórych przedsiębiorstw firmie Microsoft oraz połączyła się z firmą Alcatel, aby zwiększyć swą konkurencyjność wobec większych firm sektora komunikacji sieciowej. W 2016 r. Nokia Oy zgłosiła redukcje personelu. Do końca 2018 r. Nokia Oy chce zmniejszyć koszty operacyjne o 900 mln EUR rocznie. Jednocześnie Nokia podejmuje działania mające na celu przeznaczenie swoich zasobów na technologie przyszłości.

23.Konieczny jest program transformacji Nokii Oy na skalę globalną, obejmujący redukcje personelu, aby móc konkurować z konkurentami z Azji Wschodniej. Szacuje się, że redukcje personelu związane z tym programem zakończą się do końca 2018 r.

24.Osoby zwolnione z Nokia Oy w 2016 r. to osoby wysoko (40 %) i średnio wykwalifikowane (60 %), które pracowały w dziale programowania i wzornictwa.

Spodziewany wpływ zwolnień na gospodarkę lokalną, regionalną lub krajową oraz na zatrudnienie

Uusimaa

25.W Uusimaa pogarszają się ogólne warunki gospodarcze w głównych sektorach gospodarki; przedsiębiorstwa dokonały zwolnień pracowników w ostatnich trzech miesiącach 9 . Łączne obroty uzyskane ze sprzedaży przez przedsiębiorstwa w sektorze informatycznym i komunikacyjnym pogorszyły się o 2,5 % w pierwszym kwartale 2016 r 10 .

26.W latach 2012–2016 szeroko zakrojone zwolnienia w regionie Espoo, Helsinek i Vantaa dotyczyły głównie przemysłu elektronicznego i oprogramowania (w przedmiotowym okresie zwolniono 6 000 pracowników). Mniejsze przedsiębiorstwa i podwykonawcy również zwalniali pracowników.

27.Nokia Oy jest największym przedsiębiorstwem ICT w Finlandii. W 2014 r. w Uusimaa utworzono 730 nowych przedsiębiorstw w sektorze ICT, a zlikwidowano 759. W tym samym roku w Uusimaa było 7 114 przedsiębiorstw w sektorze ICT (tj. 51 % w skali kraju).

28.Pracownicy zwolnieni przez Nokia Oy w Uusimaa są głównie wysoko i średnio wykwalifikowani; połowa z nich ma ponad 50 lat. Pracowali w dziale programowania i wzornictwa. Ich umiejętności zawodowe są w wielu przypadkach nieaktualne.

29.Sytuacja w Uusimaa jest trudna dla dobrze wykształconych inżynierów i dla pracowników w wieku powyżej 50 lat.

30.Bezrobocie osób dobrze wykształconych utrzymuje się wszędzie na wysokim poziomie 11 ; nie są to wyłącznie pracownicy o kwalifikacjach technicznych. Statystyki Uusimaa dotyczące bezrobocia obejmują również pracowników biurowych, biegłych rewidentów i pracowników obsługi płacowej.

Pirkanmaa

31.Pod względem obrotów przemysł wytwórczy jest największym sektorem gospodarki w Pirkanmaa. Główne jego gałęzie to przemysł technologii (48 %), przemysł leśny (25 %), przemysł chemiczny, gumowy i tworzyw sztucznych (18 %) 12 .

32.We wrześniu 2016 r. liczba bezrobotnych osób poszukujących pracy zarejestrowanych w urzędzie zatrudnienia i rozwoju gospodarczego Pirkanmaa osiągnęła 36 186, czyli o 1 % więcej niż w poprzednim roku 13 . Poziom bezrobocia w Pirkanmaa od dawna przekraczał średnią krajową.

33.Głównym powodem utrzymującej się w regionie wysokiej stopy bezrobocia w ostatnich latach jest kryzys działalności opartej na przemyśle wytwórczym i zależnej od eksportu oraz drastyczne zmiany strukturalne, zwłaszcza w sektorze ICT. W 2015 r. główne przedsiębiorstwa w Pirkanmaa zwolniły ponad 1 000 pracowników.

34.Problemy strukturalne, przed którymi stoją przedsiębiorstwa w Pirkanmaa, znajdują odzwierciedlenie w wyższym bezrobociu osób o wyższym wykształceniu, które w latach 2012–2016 wzrosło ponad dwukrotnie. Do połowy 2016 r. około 33 % osób z wyższym wykształceniem było stale bezrobotne od ponad roku 14 .

Pohjois-Pohjanmaa

35.Stopa bezrobocia utrzymuje się nadal na wysokim poziomie w regionie Ostrobotnia Północna. Odsetek bezrobotnych poszukujących pracy utrzymywał się powyżej średniej krajowej. Pod koniec kwietnia 2016 r. stopa bezrobocia w całym kraju wynosiła 13 %, w Ostrobotni Północnej – 14,3 %, zaś w Oulu, 16,1 % 15 .

36.Większość przedsiębiorstw sektora ICT w Ostrobotni Północnej znajduje się w regionie Oulu. Wymagające warunki prowadzenia działalności oraz wysiłki podejmowane przez przedsiębiorstwa w celu usprawnienia ich działań w ostatnich latach doprowadziły do daleko idących zwolnień.

37.Liczba pracowników w regionie znacznie spadła w porównaniu z danymi liczbowymi z końca ostatniego dziesięciolecia. Z powodu cięć budżetowych i oszczędności sektor publiczny nie może zatrudniać tyle osób, co zwykle. Utrzymująca się recesja i zmiany strukturalne w tym obszarze doprowadziły do dłuższych okresów bezrobocia.

38.Zwolnienia w Nokia Oy również pogorszyły problem bezrobocia w sektorze ICT w Oulu, w którym sytuacja i tak już była zła. Oulu znajduje się na peryferiach, nie ma w pobliżu innych miast, które mogłyby zaoferować alternatywne miejsca pracy.

39.Sytuacja jest w regionie szczególnie zła, jeśli chodzi o kierowników projektów w zakresie ICT oraz pracowników montażu. Są oni bezrobotni od dłuższego czasu, więc ich wiedza fachowa nie jest już aktualna.

40.Region Oulu oferuje możliwości zatrudnienia w nowych sektorach wzrostu. Wielu ze zwolnionych pracowników ma solidne kwalifikacje we wzornictwie i innowacji produktowej, co można by wykorzystać w sektorze ICT lub sektorach opracowujących zastosowania ICT.

Beneficjenci objęci pomocą i proponowane działania

Beneficjenci objęci pomocą

41.Szacowana liczba zwolnionych pracowników, co do których zakłada się, że skorzystają ze środków pomocy, wynosi 821. Podział tych pracowników według płci, obywatelstwa i grupy wiekowej przedstawia się następująco:

Kategoria

Liczba
beneficjentów objętych pomocą

Płeć:

Mężczyźni:

608

(74 %)

Kobiety:

213

(26 %)

Obywatelstwo:

Obywatele UE:

800

(97,4 %)

Obywatele spoza UE:

21

(2,6 %)

Grupa wiekowa:

15–24 lat:

6

(0,7 %)

25–29 lat:

12

(1,5 %)

30–54 lat:

632

(77,0 %)

55–64 lat:

167

(20,3 %)

osoby w wieku powyżej 64 lat:

4

(0,5 %)

(*): W celu uniknięcia zbyt wielu liczb dziesiętnych dane liczbowe zostały zaokrąglone.

Kwalifikowalność proponowanych działań

42.Usługi zindywidualizowane, które mają być świadczone na rzecz zwolnionych pracowników, obejmują następujące działania:

Coaching i inne środki przygotowawcze:

celem szkolenia na temat poszukiwania pracy jest udzielenie uczestnikom informacji o rynku pracy, aby pomóc im w określeniu ich możliwości oraz w doskonaleniu i aktualizacji ich umiejętności w zakresie poszukiwania zatrudnienia. Coaching zawodowy: celem coachingu zawodowego jest wspieranie i ukierunkowywanie osób poszukujących pracy przy poszukiwaniu zatrudnienia i szkoleniu w miejscu pracy. Osoba poszukująca pracy otrzyma porady dotyczące poszukiwania zatrudnienia.

Coaching pod kątem kariery: środek ten skierowany jest do osób poszukujących pracy, które potrzebują bardziej funkcjonalnego, intensywnego i długotrwałego wsparcia w planowaniu kariery. Opiera się on głównie na ćwiczeniach w grupach.

Oceny specjalistyczne: środek ten ma na celu ocenę sytuacji osoby poszukującej pracy oraz konieczność świadczenia usług. Zorganizowana zostanie również tzw. gra profilowa, aby pomóc osobom poszukującym pracy w określeniu ich własnych obszarów kwalifikacji.

Usługi związane z zatrudnieniem i usługi dla przedsiębiorców:

Osobom poszukującym pracy zapewni się informacje, porady i usługi specjalistyczne skierowane na ponowne zatrudnienie. Wykorzystane do tego będą również usługi świadczone przez sieć EURES, aby przekazać osobom poszukującym pracy ogłoszenia o pracy z zagranicy. Osoby takie przejdą również szkolenie zawodowe oraz szkolenie wspierające przedsiębiorczość. Oferowane kursy określa się głównie jako szkolenia specjalistyczne, zakończone uzyskaniem dyplomu.

Dotacje na rozpoczęcie działalności mają promować tworzenie działalności gospodarczej oraz samozatrudnienie poszczególnych osób. Dotacja na rozpoczęcie działalności ma zapewnić przyszłemu przedsiębiorcy dochód w szacowanym czasie potrzebnym na założenie i rozwój przedsiębiorstwa wymagającego pracy w pełnym wymiarze;

zwolnieni pracownicy otrzymywać będą dopłaty do wynagrodzeń jako wsparcie nowego zatrudnienia lub przyuczenia do zawodu, co zmniejszy przez pewien okres koszty wynagrodzeń dla nowego pracodawcy. Dopłata do wynagrodzenia wynosi między 30 a 50 % kosztów wynagrodzeń dla pracownika przez pewien okres (6–24 miesięcy).

Dodatki na podróż, zakwaterowanie i przeprowadzkę

Osoba poszukująca pracy może otrzymać dodatek na koszty podróży i zakwaterowania powstałe podczas poszukiwania pracy lub koszty podróży i zakwaterowania powstałe w wyniku udziału w szkoleniach, jak i rekompensatę za przeprowadzkę.

43.Opisane proponowane działania stanowią aktywne instrumenty rynku pracy należące do działań kwalifikowalnych określonych w art. 7 rozporządzenia w sprawie EFG. Działania te nie zastępują biernych środków ochrony socjalnej.

44.Finlandia dostarczyła wymaganych informacji na temat działań, do których zobowiązane jest przedmiotowe przedsiębiorstwo na mocy ustawodawstwa krajowego lub układów zbiorowych. Potwierdziła ona, że wkład finansowy z EFG nie zastąpi tego typu działań.

Szacowany budżet

45.Szacowane łączne koszty wynoszą 4 403 000 EUR i obejmują wydatki na zindywidualizowane usługi w wysokości 4 154 000 EUR oraz wydatki na działania przygotowawcze, działania w zakresie zarządzania, dostarczania i upowszechniania informacji i działania w zakresie kontroli i sprawozdawczości w wysokości 249 000 EUR.

46.Całkowity objęty wnioskiem finansowy wkład z EFG wynosi 2 641 800 EUR (60 % łącznych kosztów).

Działania

Szacowana liczba uczestników

Szacowany koszt na uczestnika
(w EUR)*

Szacowane łączne koszty

(w EUR)

Zindywidualizowane usługi (działania na podstawie art. 7 ust. 1 lit. a) i c) rozporządzenia w sprawie EFG)

Działania o charakterze coachingu i inne działania przygotowawcze (Valmennukset ja muut valmentavat toimenpiteet)

200

1 200

240 000

Usługi związane z zatrudnieniem i usługi dla przedsiębiorców (Työllisyys- ja yrityspalvelut)

733

621

455 000

Szkolenie (Koulutus)

420

6 500

2 730 000

Dotacja na rozpoczęcie działalności (Starttiraha)

15

9 000

135 000

Oceny specjalistyczne (Asiantuntija-arvioinnit)

30

1 333

40 000

Ogółem a):

udział procentowy pakietu zindywidualizowanych usług

3 600 000

(86,66 %)

Dodatki i zachęty (działania na podstawie art. 7 ust. 1 lit. b) rozporządzenia w sprawie EFG)

Dopłaty do wynagrodzenia (Palkkatuki)

60

9 000

540 000

Dodatki na podróż, zakwaterowanie i przeprowadzkę (Liikkuvuusavustus) 

100

140

14 000

Ogółem b):

udział procentowy pakietu zindywidualizowanych usług

554 000

(13,34 %)

Działania na podstawie art. 7 ust. 4 rozporządzenia w sprawie EFG

1. Działania przygotowawcze

9 000

2. Zarządzanie

161 000

3. Dostarczanie i upowszechnianie informacji

59 000

4. Kontrola i sprawozdawczość

20 000

Ogółem c):

udział procentowy w kosztach łącznych:

249 000

(5,66 %)

Łączne koszty (a + b + c):

4 403 000

Wkład z EFG (60 % łącznych kosztów)

2 641 800

(*) W celu uniknięcia ułamków szacunkowe koszty na jednego pracownika zostały zaokrąglone. Zaokrąglenie to nie ma jednak wpływu na całkowity koszt każdego środka.

47.Koszty działań przedstawione w powyższej tabeli jako działania na podstawie art. 7 ust. 1 lit. b) rozporządzenia w sprawie EFG nie przekraczają 35 % łącznych kosztów skoordynowanego pakietu zindywidualizowanych usług. Finlandia potwierdziła, że działania te są uzależnione od czynnego zaangażowania się objętych pomocą beneficjentów w poszukiwanie pracy lub szkolenia.

48.Finlandia potwierdziła, że koszty inwestycji tytułem prowadzenia działalności na własny rachunek, rozpoczęcia działalności gospodarczej i przejęć pracowniczych nie przekroczą 15 000 EUR na jednego beneficjenta.

Okres kwalifikowalności wydatków

49.Finlandia rozpoczęła świadczenie zindywidualizowanych usług na rzecz beneficjentów objętych pomocą w dniu 2 czerwca 2016 r. Wydatki na te działania kwalifikują się zatem do objęcia finansowaniem z EFG od dnia 2 czerwca 2016 r. do dnia 22 listopada 2018 r.

50.Finlandia zaczęła ponosić wydatki administracyjne w zakresie wdrażania EFG w dniu 2 czerwca 2016 r. Wydatki na działania przygotowawcze, działania w zakresie zarządzania, dostarczania i upowszechniania informacji i działania w zakresie kontroli i sprawozdawczości kwalifikują się zatem do przyznania wkładu finansowego z EFG od dnia 2 czerwca 2016 r. do dnia 22 maja 2019 r.

Komplementarność wobec działań finansowanych z funduszy krajowych lub unijnych

51.Źródłem krajowego finansowania w formie płatności zaliczkowych lub współfinansowania jest budżet jednostki publicznych służb zatrudnienia w dziale administracyjnym Ministerstwa ds. Zatrudnienia i Gospodarki. Niektóre usługi będą również finansowane ze środków na cele operacyjne Ośrodka Rozwoju Gospodarczego, Ośrodka Transportu i Ośrodka Środowiska, jak również Biura Zatrudnienia i Biura Rozwoju Gospodarczego. Zadania wsparcia technicznego będą finansowane ze środków na cele operacyjne Ministerstwa Spraw Gospodarczych i Zatrudnienia oraz Ośrodka Rozwoju Gospodarczego, Ośrodka Transportu i Ośrodka Środowiska.

52.Finlandia potwierdziła, że opisane powyżej środki, na które przeznaczony jest wkład finansowy z EFG, nie będą jednocześnie wspierane finansowo z innych instrumentów finansowych Unii.

Procedury konsultacji z beneficjentami objętymi pomocą lub ich przedstawicielami lub też z partnerami społecznymi, a także z władzami lokalnymi i regionalnymi

53.Finlandia poinformowała, że skoordynowany pakiet zindywidualizowanych usług opracowano w drodze konsultacji z zainteresowanymi stronami. Ministerstwo ds. Zatrudnienia i Gospodarki powołało grupę, która zajmuje się zwolnieniami w Nokii i uczestniczy w przygotowaniu wniosku o środki z EFG.

54.Ta grupa robocza liczy przedstawicieli z ww. ośrodków i biur z Uusimaa, Pirkanmaa i Pohjois-Pohjanmaa. Inni przedstawiciele to Nokia Oy, Przemysł Technologii Finlandii, związek zawodowy Pro oraz Związek Zawodowych Inżynierów w Finlandii.

Systemy zarządzania i kontroli

55.Wniosek zawiera opis systemu zarządzania i kontroli, w którym określono obowiązki zaangażowanych podmiotów. Finlandia poinformowała Komisję, że wkład finansowy będzie zarządzany przez Ministerstwo ds. Zatrudnienia i Gospodarki, które jest instytucją zarządzającą i certyfikującą dla EFG oraz instytucją pośredniczącą przekazującą fundusze EFG. Funkcje zarządzania dla EFG zostały powierzone departamentowi ds. zatrudnienia i przedsiębiorczości.

56.Funkcje certyfikacji znajdują się w rękach działu zasobów ludzkich i administracji. Wypłaty na rzecz beneficjentów wykonywane są przez ww. ośrodki i biura.

57.Odnośnie do audytu organem odpowiedzialnym jest niezależny dział audytu wewnętrznego, działający pod kierownictwem stałego sekretarza Ministerstwa ds. Zatrudnienia i Gospodarki.

Zobowiązania podjęte przez przedmiotowe państwo członkowskie

58.Finlandia przedstawiła wszelkie niezbędne gwarancje, zgodnie z którymi:

w zakresie dostępu do proponowanych działań i ich wdrażania przestrzegane będą zasady równego traktowania i niedyskryminacji;

spełniono określone w przepisach krajowych i UE wymogi dotyczące zwolnień grupowych;

w przypadku gdy przedsiębiorstwa zwalniające kontynuują działalność po dokonaniu zwolnień, przedsiębiorstwa te wywiązały się z zobowiązań prawnych dotyczących zwolnień i odpowiednio zadbały o swoich pracowników;

proponowane działania nie będą finansowane ze środków innych unijnych funduszy lub instrumentów finansowych oraz będzie się zapobiegać wszelkim przypadkom podwójnego finansowania;

proponowane działania będą komplementarne względem działań finansowanych z funduszy strukturalnych;

wkład finansowy z EFG będzie zgodny z unijnymi przepisami proceduralnymi i materialnymi w zakresie pomocy państwa.

WPŁYW NA BUDŻET

Wniosek budżetowy

59.Środki EFG nie mogą przekroczyć maksymalnej rocznej kwoty 150 mln EUR (w cenach z 2011 r.), zgodnie z art. 12 rozporządzenia Rady (UE, Euratom) nr 1311/2013 z dnia 2 grudnia 2013 r. określającego wieloletnie ramy finansowe na lata 2014–2020 16 .

60.Po przeanalizowaniu wniosku pod kątem warunków określonych w art. 13 ust. 1 rozporządzenia w sprawie EFG i po uwzględnieniu liczby beneficjentów objętych pomocą, proponowanych działań i szacowanych kosztów, Komisja wnosi o uruchomienie środków z EFG w kwocie 2 641 800 EUR, która stanowi 60 % łącznych kosztów proponowanych działań, tak by zapewnić wkład finansowy w odpowiedzi na złożony wniosek.

61.Wnioskowana decyzja o uruchomieniu EFG zostanie podjęta wspólnie przez Parlament Europejski i Radę, jak określono w pkt 13 Porozumienia międzyinstytucjonalnego z dnia 2 grudnia 2013 r. pomiędzy Parlamentem Europejskim, Radą i Komisją w sprawie dyscypliny budżetowej, współpracy w kwestiach budżetowych i należytego zarządzania finansami 17 .

Powiązane akty prawne

62.Równocześnie z przedstawieniem wniosku dotyczącego decyzji w sprawie uruchomienia środków z EFG Komisja przedstawi Parlamentowi Europejskiemu i Radzie wniosek dotyczący przesunięcia kwoty 2 641 800 EUR do odpowiedniej linii budżetowej.

63.Równocześnie z przyjęciem niniejszego wniosku dotyczącego decyzji w sprawie uruchomienia EFG Komisja przyjmie decyzję w sprawie wkładu finansowego w drodze aktu wykonawczego wchodzącego w życie w dniu, w którym Parlament Europejski i Rada przyjmą proponowaną decyzję w sprawie uruchomienia środków z EFG.

Wniosek

DECYZJA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

w sprawie uruchomienia Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji w następstwie
wniosku złożonego przez Finlandię EGF/2016/008 FI/Nokia Network Systems

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1309/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (2014-2020) i uchylenia rozporządzenia (WE) nr 1927/2006 18 , w szczególności jego art. 15 ust. 4,

uwzględniając Porozumienie międzyinstytucjonalne z dnia 2 grudnia 2013 r. pomiędzy Parlamentem Europejskim, Radą i Komisją w sprawie dyscypliny budżetowej, współpracy w sprawach budżetowych i należytego zarządzania finansami 19 , w szczególności jego pkt 13,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)Celem Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG) jest zapewnienie wsparcia zwolnionym pracownikom i osobom, które zaprzestały prowadzenia działalności na własny rachunek w wyniku istotnych zmian w strukturze światowego handlu spowodowanych globalizacją, w wyniku dalszego trwania światowego kryzysu finansowego i gospodarczego lub w wyniku nowego światowego kryzysu finansowego i gospodarczego, oraz w celu udzielenia im pomocy umożliwiającej reintegrację na rynku pracy.

(2)Środki EFG nie mogą przekroczyć maksymalnej rocznej kwoty 150 mln EUR (w cenach z 2011 r.), zgodnie z art. 12 rozporządzenia Rady (UE, Euratom) nr 1311/2013 20 .

(3)W dniu 22 listopada 2016 r. Finlandia złożyła wniosek o wkład finansowy EFG w związku ze zwolnieniami w sektorze gospodarki sklasyfikowanym do działu 26 statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej we Wspólnocie Europejskiej (NACE) Rev. 2 (Produkcja komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych). Wniosek został uzupełniony o dodatkowe informacje złożone zgodnie z art. 8 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 1309/2013. Wniosek ten spełnia wymogi art. 13 rozporządzenia (UE) nr 1309/2013 dotyczące określenia wkładu finansowego z EFG.

(4)Należy zatem uruchomić środki z EFG, aby zapewnić wkład finansowy na kwotę 2 641 800 EUR w odpowiedzi na wniosek złożony przez Finlandię.

(5)W celu ograniczenia do minimum czasu potrzebnego do uruchomienia EFG niniejsza decyzja powinna mieć zastosowanie od dnia jej przyjęcia,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

W ramach budżetu ogólnego Unii na rok budżetowy 2017 uruchamia się środki z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji, aby udostępnić kwotę 2 641 800 EUR w formie środków na zobowiązania i środków na płatności.

Artykuł 2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Stosuje się ją od dnia [data przyjęcia]*.

21Sporządzono w Brukseli dnia r.

W imieniu Parlamentu Europejskiego    W imieniu Rady

Przewodniczący    Przewodniczący

(1) Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 855.
(2) W rozumieniu art. 3 rozporządzenia w sprawie EFG.
(3) Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1046/2012 z dnia 8 listopada 2012 r. wykonujące rozporządzenie (WE) nr 1059/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ustalenia wspólnej klasyfikacji Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych (NUTS) w zakresie przekazywania szeregów czasowych dla nowego podziału regionalnego (Dz.U. L 310 z 9.11.2012, s. 34).
(4) Dz.U. L 393 z 30.12.2006, s. 1.
(5) Zgodnie z art. 7 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 1309/2013.
(6) http://www.telecomlead.com/telecom-equipment/revenue-analysis-shows-huawei-big-vs-ericsson-nokia-68634
(7) EGF/2007/003 DE/BenQ, EGF/2007/004 FI/Perlos, EGF/2009/002 DE/Nokia, EGF/2009/008 IE/Dell, EGF/2009/023 PT/Quimonda, EGF/2010/008 AT/AT&S, EGF/2010/011 NL/NXP Semiconductors, EGF/2011/013 DK/Flextronics, EGF/2011/014 RO/Nokia, EGF/2011/025 IT/Lombardia, EGF/2012/006 FI/Nokia Salo, EGF/2012/007 IT/VDC Technologies, EGF/2013/001 FI/Nokia, EGF/2014/014 DE/Aleo Solar, EGF/2016/002 SE/Ericson
(8) http://teknologiateollisuus.fi/sites/default/files/file_attachments/personnel.pdf
(9) https://ek.fi/en/current/2016/05/04/ek-business-tendency-survey-general-business-outlookwill-remain-rather-weak
(10) http://www.stat.fi/til/ntp/2016/01/ntp_2016_01_2016-06-03_tie_001_en.html
(11) http://www.akava.fi/tyoelama/akavalaiset_tyoelamassa/tyottomyystilastot/1._korkeasti_koulutettujen_tyottomyys
(12) http://pirkanmaantalous.fi/innovaatiotilannekuva/situational-picture-of-innovation-2016-new-scale-new-competences
(13) http://www.temtyollisyyskatsaus.fi/graph/tkat/tkat.aspx?lang=en&ely=04#
(14) http://www.temtyollisyyskatsaus.fi/graph/tkat/tkat.aspx?lang=en&ely=04#
(15) http://www.elykeskus.fi/documents/10191/14617851/Tkat_en_huhtikuu_2016.pdf/7338d392-14e3-4fe5-846f-5d0bfd136734
(16) Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 884.
(17) Dz.U. C 373 z 20.12.2013, s. 1.
(18) Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 855.
(19) Dz.U. C 373 z 20.12.2013, s. 1.
(20) Rozporządzenie Rady (UE, Euratom) nr 1311/2013 z dnia 2 grudnia 2013 r. określające wieloletnie ramy finansowe na lata 2014–2020 (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 884).
(21)  Data do wstawienia przez Parlament przed publikacją w Dz.U.
Top