EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017XG1207(01)

Konkluzje Rady w sprawie inteligentnej pracy z młodzieżą

Dz.U. C 418 z 7.12.2017, p. 2–5 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

7.12.2017   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

C 418/2


Konkluzje Rady w sprawie inteligentnej pracy z młodzieżą

(2017/C 418/02)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

ODNOTOWUJE:

1.

Polityczne tło przedmiotowej sprawy, przedstawione w załączniku do niniejszych konkluzji.

2.

Bieżący plan prac Unii Europejskiej na rzecz młodzieży na lata 2016–2018, który ma pomóc zająć się wyzwaniami i możliwościami ery cyfrowej w kontekście polityki młodzieżowej, pracy z młodzieżą i młodych ludzi.

3.

Zalecenia polityczne grupy eksperckiej ds. zagrożeń, szans i skutków cyfryzacji dla młodzieży, pracy z młodzieżą i polityki młodzieżowej.

UZNAJĄC, ŻE:

4.

Media i technologie cyfrowe zyskują coraz większe miejsce w codziennym życiu i stają się jednym z filarów innowacji i rozwoju w społeczeństwie. Wyraźnie widać, że młodzi ludzie należą do inspiratorów zmiany społecznej, między innymi dlatego, że aktywnie te media i technologie wykorzystują.

5.

Rozwój technologiczny stwarza olbrzymi potencjał wzmocnienia pozycji młodzieży, gdyż zapewnia dostęp do informacji, poszerza możliwość zwiększania swoich zdolności i kompetencji, a także daje szansę kontaktów i interakcji z innymi, ale też wyrażania opinii, bycia kreatywnym, korzystania ze swoich praw oraz aktywności obywatelskiej.

6.

Większe uwzględnianie rozwoju technologicznego przy wzmacnianiu pozycji młodzieży jest ważne także dla perspektyw przyszłego rynku pracy i perspektyw zawodowych młodzieży.

7.

Rozwój technologii pozwala na inteligentne rozwiązania, analizy oparte na bogatym zasobie danych oraz przynosi innowacje w metodach i podejściach do pracy z młodzieżą, a tym samym wspiera planowanie, realizację, ocenę, eksponowanie i przejrzystość tej pracy i polityki młodzieżowej.

8.

Realizacja pozytywnego potencjału mediów i technologii cyfrowych zależy od szeregu warunków wstępnych i kompetencji. Na przykład ograniczony dostęp do technologii, otoczenia cyfrowego oraz stosownego wsparcia i szkolenia skutkuje nawet pogłębianiem się rozdźwięku cyfrowego w społeczeństwie. Jeżeli chodzi o kompetencje, zarówno dla młodzieży, jak i dla osób z nią pracujących ważne są umiejętność korzystania z informacji i danych, komunikacja i współpraca, bezpieczeństwo oraz rozwiązywanie problemów w otoczeniu cyfrowym.

9.

Ważne są inteligentne, przemyślane i dobrze ukierunkowane działania, które pozwolą rozwinąć stosowne kompetencje i stworzyć bezpieczne narzędzia do zapobiegania zagrożeniom ery cyfrowej i do ich kontrolowania; chodzi np. o negatywne skutki nadmiernego spędzania czasu przy ekranie, uzależnienie od internetu, cybernękanie, sexting, rozpowszechnianie fałszywych informacji, propagandę, mowę nienawiści, przemoc internetową i radykalizację prowadzącą do przemocy, zagrożenia dla prywatności, w tym niedozwolone wykorzystywanie i nadużywanie danych, oraz inne formy potencjalnych szkód. Praca z młodzieżą i polityka młodzieżowa mogą odegrać zasadniczą rolę w uwrażliwianiu młodych ludzi i podnoszeniu ich kompetencji, zwłaszcza młodych ludzi o mniejszych szansach, ich rodzin, osób pracujących z młodzieżą, liderów młodzieżowych i innych interesariuszy wspierających młodzież.

10.

Era cyfrowa niesie ze sobą złożone wyzwania i możliwości. Jako zjawisko społeczne nie jest jeszcze do końca rozpoznana i wymaga wypracowania odpowiednich reakcji. Aby wspierać działania państw członkowskich na rzecz młodzieży – od szczebla lokalnego po krajowy – i wnosić wartość dodaną, ważna jest współpraca w tej dziedzinie w Unii Europejskiej, a zwłaszcza wymiana sprawdzonych rozwiązań.

ROZUMIEJĄC:

11.

„Inteligentną pracę z młodzieżą” jako innowacyjne kształtowanie pracy z młodzieżą, obejmujące praktykę cyfrowej pracy z młodzieżą (1) oraz komponent badawczy, jakościowy i polityczny.

PODKREŚLA, ŻE:

12.

Inteligentna praca z młodzieżą ma na celu zbadać interakcje młodych ludzi i pracy z młodzieżą z mediami i technologiami cyfrowymi, po to by wspierać i wzmacniać wynikające z tych interakcji pozytywne możliwości.

13.

Inteligentna praca z młodzieżą opiera się na etyce, istniejących zasadach, wiedzy, praktykach, metodach i innych zasobach pracy z młodzieżą i wykorzystuje pełny potencjał rozwoju technologicznego w społeczeństwie cyfrowym.

14.

Inteligentna praca z młodzieżą oznacza używanie mediów i technologii cyfrowych oraz podejmowanie ich problemu, by:

a)

konstruktywnie wykorzystując nowe przestrzenie i formy pracy z młodzieżą, poszerzać szanse wszystkich młodych ludzi na informacje, dostęp do pracy z młodzieżą, zaangażowanie, uczenie się pozaformalne i nieformalne;

b)

wspierać motywację, potencjał i budowanie kompetencji osób pracujących z młodzieżą i liderów młodzieżowych, aby mogli rozwijać i wdrażać inteligentną pracę z młodzieżą;

c)

efektywniej wykorzystując rozwój i technologie oparte na danych do analizy danych, pozwolić lepiej zrozumieć młodzież i pracę z młodzieżą oraz wspierać jakość pracy z młodzieżą i polityki młodzieżowej.

15.

Inteligentna praca z młodzieżą bazuje na potrzebach młodych ludzi, osób pracujących z młodzieżą, liderów młodzieżowych i innych interesariuszy wspierających młodzież. Uwzględnia też szerszy kontekst społeczny, w tym globalizację, tworzenie sieci kontaktów, e-rozwiązania itp., zapewniając możliwość eksperymentowania, refleksji i wyciągania wniosków z tych doświadczeń.

16.

Rozwój inteligentnej pracy z młodzieżą powinien bazować na aktywnym angażowaniu samych młodych ludzi, tak by mogli oni jak najlepiej zastosować już posiadane kompetencje cyfrowe oraz nabywać dodatkowych, a przy tym korzystać też ze stosownego wsparcia rówieśników.

17.

Inteligentna praca z młodzieżą musi respektować prywatność i bezpieczeństwo wszystkich młodych ludzi oraz chronić ich prawa.

ZWRACA SIĘ DO PAŃSTW CZŁONKOWSKICH I KOMISJI, BY W RAMACH SWOICH KOMPETENCJI:

18.

W stosownym przypadku i w stosowny sposób stworzyły warunki do inteligentnej pracy z młodzieżą, w tym:

a)

rozwinęły i wdrożyły inteligentną pracę z młodzieżą w ramach pracy z młodzieżą i celów polityki młodzieżowej, instrumentów strategicznych i finansowych;

b)

zidentyfikowały i podjęły problem rozdźwięku cyfrowego i nierówności cyfrowych w dostępie do rozwoju technologicznego z punktu widzenia młodych ludzi, zwłaszcza młodych ludzi o mniejszych szansach, osób pracujących z młodzieżą, liderów młodzieżowych i innych interesariuszy wspierających młodzież;

c)

wspierały rozwijanie kompetencji istotnych dla inteligentnej pracy z młodzieżą wśród młodych ludzi, osób pracujących z młodzieżą i liderów młodzieżowych, a także innych interesariuszy wspierających młodzież, w tym:

w sprawach takich jak umiejętność korzystania z informacji i z danych, komunikacja i współpraca poprzez media i technologie cyfrowe, bezpieczeństwo w otoczeniu cyfrowym itp.;

poprzez różne podejścia do nauczania i uczenia się we wszystkich możliwych formach i na wszystkich możliwych poziomach, np. włączając inteligentną pracę z młodzieżą do stosownych programów szkoleń, standardów zawodowych i wytycznych w sprawie pracy z młodzieżą itp.;

d)

wymieniały się przykładami sprawdzonych rozwiązań w używaniu mediów i technologii cyfrowych.

19.

Rozwinęły infrastrukturę cyfrową sprzyjającą kontaktom oraz partnerstwa międzysektorowe, w tym z sektorem edukacji, innowacji, badań i rozwoju, start-upami i szeroko pojętym sektorem przedsiębiorstw. Należy przy tym starać się o synergię wobec strategii jednolitego rynku cyfrowego, strategii badań i innowacji na rzecz inteligentnej specjalizacji, istniejących struktur, usług publicznych i prywatnych oraz programów takich jak Erasmus+ i Horyzont 2020.

20.

Kontynuowały współpracę, by zapewnić realizację niniejszych konkluzji w kontekście obecnych prac nad strategicznymi perspektywami europejskiej współpracy na rzecz młodzieży po roku 2018.

21.

W latach 2017–2018 zorganizowały międzynarodowe wydarzenie, podczas którego zainteresowane państwa członkowskie będą mogły dokładniej zastanowić się nad perspektywami inteligentnej pracy z młodzieżą.


(1)  Grupa ekspercka ds. zagrożeń, szans i skutków cyfryzacji dla młodzieży, pracy z młodzieżą i polityki młodzieżowej: cyfrowa praca z młodzieżą oznacza proaktywne używanie mediów i technologii cyfrowych w pracy z młodzieżą lub podejmowanie ich problemu. Cyfrowa praca z młodzieżą nie jest metodą takiej pracy, ale może być uwzględniana we wszelkich jej kontekstach (otwarta praca z młodzieżą, informacje i doradztwo dla młodzieży, kluby młodzieżowe, środowiskowa praca z młodzieżą itp.). Cyfrowa praca z młodzieżą ma te same cele co praca z młodzieżą w ogóle, a używanie mediów i technologii cyfrowych w pracy z młodzieżą zawsze powinno służyć tym celom. Cyfrowa praca z młodzieżą może się odbywać w formie bezpośrednich spotkań, w otoczeniu internetowym bądź łączyć obie te formy. Media i technologie cyfrowe mogą być narzędziem, działaniem lub przedmiotem pracy z młodzieżą.


ZAŁĄCZNIK

Przyjmując niniejsze konkluzje, Rada przypomina w szczególności o poniższym:

1.

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów pt. „Strategia jednolitego rynku cyfrowego dla Europy” (2015)

2.

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów pt. „Nowy europejski program na rzecz umiejętności. Wspólne działania na rzecz wzmocnienia kapitału ludzkiego, zwiększania szans na zatrudnienie i konkurencyjności” (2016)

3.

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów pt. „Europejska strategia na rzecz lepszego internetu dla dzieci” (2012)

4.

Konkluzje Rady i przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie w sprawie promowania nowych podejść w pracy z młodzieżą w celu odkrywania i rozwijania potencjału młodych ludzi (2016/C 467/03)

5.

Konkluzje Rady w sprawie maksymalizowania potencjału polityki młodzieżowej na rzecz realizacji celów strategii „Europa 2020” (2013/C 224/02)

6.

Konkluzje Rady w sprawie strategicznych perspektyw europejskiej współpracy na rzecz młodzieży po roku 2018 (8035/17)

7.

Deklaracja w sprawie promowania – poprzez edukację – postaw obywatelskich oraz wspólnych wartości, którymi są wolność, tolerancja i niedyskryminacja (2015). (Paryż, 17 marca)

8.

Deklaracja z 2. Europejskiej Konwencji w sprawie Pracy z Młodzieżą pt. Making a world of difference (Bruksela 27–30 kwietnia 2015 r.)

9.

Partnerstwo UE – Rada Europy na rzecz młodzieży. Sympozjum o aktywności młodzieży w świecie cyfrowym (Budapeszt 14–16 września 2015 r.). Kluczowe przesłania uczestników

10.

EU Kids Online – międzynarodowa sieć badawcza

11.

Komisja Europejska (2017). DigComp 2.1: The Digital Competence Framework for Citizens with eight proficiency levels and examples of use (Ramy kompetencji cyfrowych dla obywateli, w tym osiem poziomów biegłości i przykłady użycia)

12.

Komisja Europejska (2016). Koalicja na rzecz umiejętności cyfrowych i zatrudnienia

13.

Komisja Europejska (2017). Europe’s Digital Progress Report (Sprawozdanie z postępów Europy w cyfryzacji)

14.

Komisja Europejska (2017). Biała księga w sprawie przyszłości Europy. Refleksje i scenariusze dla UE-27 do 2025 r. (1 marca 2017) COM(2017) 2025 final

15.

Grupa ekspercka ds. zagrożeń, szans i skutków cyfryzacji dla młodzieży, pracy z młodzieżą i polityki młodzieżowej (2017). Mandat i zalecenia polityczne w sprawie rozwoju cyfrowej pracy z młodzieżą

16.

Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie (2006/962/WE)

17.

Rezolucja Rady i przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie na temat pracy z młodzieżą (2010/C 327/01)

18.

Rezolucja Rady i przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie w sprawie planu prac Unii Europejskiej na rzecz młodzieży na lata 2016–2018 (2015/C 417/01)

19.

Zalecenie Komitetu Ministrów dla państw członkowskich CM/Rec(2017)4 w sprawie pracy z młodzieżą

20.

Platforma Inteligentnej Specjalizacji (Komisja Europejska).


Top