EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Mobilność w miastach UE

Mobilność w miastach UE

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Komunikat Komisji (COM(2009) 490 wersja ostateczna) — Plan działania na rzecz mobilności w miastach

JAKI JEST CEL NINIEJSZEGO KOMUNIKATU?

  • Komunikat proponuje krótko- i średnioterminowe działania, które mają na celu zapewnienie, że transport miejski w Unii Europejskiej (UE) jest zrównoważony pod względem ochrony środowiska i konkurencyjny oraz że zaspokaja potrzeby społeczne.
  • Środki podzielone na 6 grup tematycznych zostały wdrożone w latach 2009–2012 przez władze lokalne, regionalne i krajowe.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Komunikat proponuje następujące rozwiązania:

  • Wspieranie zintegrowanej polityki: zarządzanie transportem miejskim powinno być połączone z innymi politykami, takimi jak ochrona środowiska, planowanie przestrzenne i budownictwo mieszkaniowe.
  • Uwzględnienie dobra obywateli: społeczeństwo powinno mieć zagwarantowane: niezawodność, informację, bezpieczeństwo i dostępność do wszystkich rodzajów transportu miejskiego.
  • Bardziej ekologiczny transport miejski: UE będzie nadal wspierać rozwój nowych technologii ekologicznie czystych pojazdów i paliw alternatywnych oraz rozwój rynków dla tych technologii i paliw.
  • Wzmocnienie finansowania: Biorąc pod uwagę, że większość wydatków pokrywana jest przez władze lokalne, regionalne lub krajowe, Komisja Europejska pomoże im znaleźć finansowanie ze źródeł unijnych.
  • Dzielenie się doświadczeniem i wiedzą: Komisja udzieli pomocy wszystkim stronom związanym z kwestiami transportu publicznego w korzystaniu z dotychczasowych doświadczeń oraz wsparcia w wymianie informacji.
  • Optymalizacja mobilności w miastach: Komisja pomoże władzom lokalnym zoptymalizować efektywność ich logistyki transportowej i rozwinąć inteligentne systemy transportu.

Dyrektywa 2009/33/WE wymaga od instytucji zamawiających i innych organów uwzględnianie przy zakupie pojazdów drogowych ich wpływu na środowisku oraz zużywanej przez nie energii.

KONTEKST

  • Rządy krajów UE przyjęły ten plan działania 24 czerwca 2010 r. Kraje UE zauważyły wyzwania i możliwości, z jakimi wiąże się plan w kwestii „zwiększenia zrównoważoności i bezpieczeństwa mobilności w miastach i metropoliach przy jednoczesnym zachowaniu przystępności cenowej dla obywateli”.
  • Szczegółowe informacje dotyczące badań finansowanych przez UE można znaleźć w portalu Eltis.

GŁÓWNY DOKUMENT

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów — Plan działania na rzecz mobilności w miastach COM(2009) 490 wersjaostateczna, 30.9.2009)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/33/WEz dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie promowania ekologicznie czystych i energooszczędnych pojazdów transportu drogowego (Dz.U. L 120 z 15.5.2009, s. 5–12)

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016

Top