Eiropas Komisijas Ekonomikas un finanšu lietu ģenerāldirektorāta (ECFIN) uzdevums
KOPSAVILKUMS:
Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 121. pants
Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 126. pants
KĀDS IR LĪGUMA PAR EIROPAS SAVIENĪBAS DARBĪBU 121. UN 126. PANTA MĒRĶIS?
LESD 121. un 126. pantā ir noteikta Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu ekonomikas politikas un ekonomikas rādītāju uzraudzība, kuru veic Eiropas Komisija.
- Dalībvalstīm Komisijai ir jāsniedz informācija par to ekonomikas politiku.
- Ja kādas ES valsts politika traucē pareizi darboties ekonomiskajai un monetārajai savienībai, Komisija var izteikt brīdinājumu attiecīgajai valstij un ierosināt ieteikumus Padomei (121. pants).
- Komisijai ir jāuzrauga budžeta dinamika ES valstīs, un nopietnu kļūdu gadījumā tā var ierosināt Padomei ieteikumus, lai pret attiecīgo valsti uzsāktu atbilstošu procedūru.
Ekonomikas un finanšu lietu ģenerāldirektorāts (ECFIN) ir Komisijas dienests, kura mērķis ir veicināt iedzīvotāju ekonomisko labklājību ES un ārpus tās, sekmējot konkurētspējīgas ekonomikas ar plašām nodarbinātības iespējām attīstību.
SVARĪGĀKIE ASPEKTI
Loma
Šis dienests veicina tādas politikas attīstību, kas ir vērsta uz ilgtspējīgu un iekļaujošu ekonomikas izaugsmi, vienlaikus saglabājot makroekonomisko un finanšu stabilitāti. Cita starpā tas:
- īsteno nepieciešamās strukturālās reformas;
- cenšas panākt un uzturēt stabilas valstu finanses un atbilstošu politikas kombināciju (pareizu politikas jomu kombināciju, lai palielinātu izaugsmi un nodarbinātību);
- veicina ieguldījumus produktīvā kapitālā (precēs un infrastruktūrā, kas palīdz radīt izaugsmi) un cilvēkkapitālā (iedzīvotāju apmācībā un izglītošanā).
Galvenie mērķi
Dienesta darbība galvenokārt ir vērsta uz divu Komisijas vispārīgo mērķu sasniegšanu:
- jauni centieni nodarbinātības, izaugsmes un ieguldījumu sekmēšanā;
- ciešāka un godīgāka ekonomiskā un monetārā savienība.
Lai to panāktu, ģenerāldirektorāts ir izveidojis stratēģiju, ar kuru paredzēts īstenot piecus konkrētus mērķuzdevumus:
- izaugsmi un nodarbinātību veicinošas politikas sekmēšana eurozonā un ES;
- makroekonomiskās un fiskālās stabilitātes veicināšana eurozonā un ES;
- ieguldījumu veicināšana ES;
- labklājības veicināšana ārpus ES;
- ekonomiskās un monetārās savienības darbības efektivitātes uzlabošana.
Eiropas pusgads
Eiropas pusgads ir ieviests, lai gada gaitā koordinētu ekonomikas politiku visā ES un lai risinātu ES ekonomikas problēmas. Liela nozīme tajā ir ECFIN, kas:
- detalizēti analizē katras valsts budžeta un ekonomikas problēmas un politikas plānus;
- katrai ES valstij sniedz pielāgotas politikas vadlīnijas ar konkrētajai valstij adresētiem ieteikumiem, kas jāīsteno turpmāko 12–18 mēnešu laikā;
- uzrauga ekonomikas attīstību un reformu īstenošanu.
Procedūru uzsākšana
ECFIN ir liela nozīme procedūru uzsākšanā pret ES valstīm saskaņā ar Stabilitātes un izaugsmes paktu (SIP) un makroekonomikas nelīdzsvarotības novēršanas procedūru (MNNP).
- Gadījumos, kad kādas ES valsts budžeta deficīts vai valsts parāds tiek uzskatīts par pārmērīgu attiecībā uz noteiktām atsauces vērtībām, Komisija var sagatavot ziņojumu, lai uzsāktu pārmērīga budžeta deficīta novēršanas procedūru (EDP), un ieteikt Padomei uzsākt EDP. Komisija var arī izteikt brīdinājumus valstīm, kuras neievēro savus vidējā termiņa budžeta mērķus.
- ECFIN ir galvenais dienests, kurš nodrošina analīzi brīdināšanas mehānisma ziņojuma (BMZ) un lielā mērā arī padziļināto pārskatu vajadzībām, un veic koordinēšanas funkcijas attiecībā uz noteiktiem MNNP aspektiem. Nopietnākas nelīdzsvarotības gadījumos Komisija kā vienu no MNNP korektīvās daļas pasākumiem var ierosināt pārmērīgas nelīdzsvarotības novēršanas procedūru (EIP). Pēc tam ECFIN uzrauga pārmērīgas nelīdzsvarotības koriģējošo pasākumu īstenošanu.
KONTEKSTS
Plašāka informācija:
PAMATDOKUMENTI
Līguma par Eiropas Savienības darbību konsolidētā versija, trešā daļa — Savienības iekšpolitika un rīcība — VIII sadaļa — Ekonomikas politika un monetārā politika — 1. nodaļa — Ekonomikas politika — 121. pants (bijušais EKL 99. pants) (OV C 202, 7.6.2016., 97.–98. lpp.)
Līguma par Eiropas Savienības darbību konsolidētā versija, trešā daļa — Savienības iekšpolitika un rīcība — VIII sadaļa — Ekonomikas politika un monetārā politika — 1. nodaļa — Ekonomikas politika — 126. pants (bijušais EKL 104. pants) (OV C 202, 7.6.2016., 99.–102. lpp.)
Pēdējo reizi atjaunots: 03.09.2021