EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009R0642

Komisijas Regula (EK) Nr. 642/2009 ( 2009. gada 22. jūlijs ), ar ko attiecībā uz ekodizaina prasībām televizoriem īsteno Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2005/32/EK (Dokuments attiecas uz EEZ)

OV L 191, 23.7.2009, p. 42–52 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Šis dokuments ir publicēts īpašajā(-os) izdevumā(–os) (HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 28/02/2021; Atcelts ar 32019R2021

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2009/642/oj

23.7.2009   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 191/42


KOMISIJAS REGULA (EK) Nr. 642/2009

(2009. gada 22. jūlijs),

ar ko attiecībā uz ekodizaina prasībām televizoriem īsteno Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2005/32/EK

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS KOPIENU KOMISIJA,

ņemot vērā Eiropas Kopienas dibināšanas līgumu,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes 2005. gada 6. jūlija Direktīvu 2005/32/EK, ar ko izveido sistēmu, lai noteiktu ekodizaina prasības attiecībā uz enerģiju patērējošiem ražojumiem, un ar ko groza Padomes Direktīvu 92/42/EEK un Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 96/57/EK un 2000/55/EK (1), un jo īpaši tās 15. panta 1. punktu,

apspriedusies ar Ekodizaina apspriežu forumu,

tā kā:

(1)

Saskaņā ar Direktīvu 2005/32/EK Komisijai jānosaka ekodizaina prasības attiecībā uz enerģiju patērējošiem ražojumiem, kuriem ir ievērojams pārdošanas un tirdzniecības apjoms, ievērojama ietekme uz vidi un ievērojams uzlabošanas potenciāls attiecībā uz ietekmi uz vidi bez pārmērīgām izmaksām.

(2)

Direktīvas 2005/32/EK 16. panta 2. punkta pirmajā ievilkumā noteikts, ka saskaņā ar 19. panta 3. punktā minēto procedūru un 15. panta 2. punktā paredzētajiem kritērijiem un pēc apspriešanās ar Ekodizaina apspriežu forumu Komisija vajadzības gadījumā ievieš īstenošanas pasākumus attiecībā uz plaša patēriņa elektroniskajām iekārtām.

(3)

Komisija ir veikusi priekšizpēti, analizējot televizoru tehniskos, vides un ekonomiskos aspektus. Izpēte tika veikta kopā ar ieinteresētajām personām no Kopienas un trešām valstīm, un tās rezultāti ir publiskoti Komisijas tīmekļa vietnē EUROPA.

(4)

Televizori ir plaša patēriņa elektronisko iekārtu ievērojama grupa elektroenerģijas patēriņa ziņā, un tāpēc šī grupa ir prioritāra ekodizaina politikā.

(5)

Vides aspekts, kas noteikts kā būtisks šajā regulā, ir televizoru elektroenerģijas patēriņš lietošanas posmā.

(6)

Ikgadējais elektroenerģijas patēriņš Kopienā televizoriem tika lēsts 60 TWh 2007. gadā, kas atbilst 24 Mt CO2 emisiju. Ja netiks veikti īpaši pasākumi šā patēriņa ierobežošanai, paredzams, ka elektroenerģijas patēriņš pieaugs līdz 132 TWh 2020. gadā. Priekšizpēte rāda, ka elektroenerģijas patēriņu lietošanas posmā iespējams ievērojami samazināt.

(7)

Citi svarīgi vides aspekti attiecas uz bīstamajām vielām, ko izmanto televizoru ražošanā, un atkritumiem, kas rodas, atbrīvojoties no televizoriem to kalpošanas laika beigās. Šā veida ietekmes uz vidi uzlabojumus reglamentē attiecīgi Eiropas Parlamenta un Padomes 2003. gada 27. janvāra Direktīva 2002/95/EK par dažu bīstamu vielu izmantošanas ierobežošanu elektriskās un elektroniskās iekārtās (2) un Eiropas Parlamenta un Padomes 2003. gada 27. janvāra Direktīva 2002/96/EK par elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumiem (EEIA) (3), un tāpēc šī regula uz šiem aspektiem neattiecas.

(8)

Priekšizpēte ir parādījusi, ka prasības attiecībā uz citiem ekodizaina parametriem, kas norādīti Direktīvas 2005/32/EK I pielikuma 1. daļā, nav nepieciešamas.

(9)

Samazināt elektroenerģijas patēriņu televizoriem ir iespējams, izmantojot esošās nepatentētās, rentablās tehnoloģijas, kas samazina televizoru iegādes un izmantošanas kombinētās izmaksas.

(10)

Ekodizaina prasībām būtu jāsaskaņo elektroenerģijas patēriņa prasības televizoriem visā Kopienā, tādējādi veicinot iekšējā tirgus darbību un šo ražojumu ekoloģisko raksturlielumu uzlabošanu.

(11)

Ekodizaina prasības nedrīkst negatīvi ietekmēt ražojuma funkcionalitāti un nedrīkst negatīvi ietekmēt veselību, drošību un vidi. Jo īpaši ieguvumiem, samazinot elektroenerģijas patēriņu lietošanas posmā, ar uzviju būtu jākompensē iespējamā papildu ietekme uz vidi ražošanas posmā.

(12)

Ekodizaina prasības būtu jāievieš pakāpeniski, lai nodrošinātu ražotājiem pietiekami daudz laika savu ražojumu attiecīgai pielāgošanai. Ieviešanas grafikam jābūt tādam, lai novērstu negatīvu ietekmi uz tirgū jau pieejamo iekārtu funkcionalitāti un ņemtu vērā izmaksu ietekmi uz ražotājiem, jo īpaši maziem un vidējiem uzņēmumiem, tomēr nodrošinot regulas mērķu savlaicīgu sasniegšanu.

(13)

Attiecīgo ražojumu parametru mērīšanai jāizmanto mūsdienīgas mērīšanas metodes un procedūras, ar kurām iegūtie rezultāti ir ticami, precīzi un reproducējami, tostarp attiecīgā gadījumā arī metodes, kas noteiktas harmonizētajos standartos, ko pieņēmušas Eiropas standartizācijas iestādes, kas minētas I pielikumā Eiropas Parlamenta un Padomes 1998. gada 22. jūnija Direktīvai 98/34/EK, ar ko nosaka informācijas sniegšanas kārtību tehnisko standartu un noteikumu, un informācijas sabiedrības pakalpojumu noteikumu jomā (4).

(14)

Paredzams, ka šī regula palielinās tirgus piesātinātību ar tehnoloģijām, kas mazina televizoru ietekmi uz vidi, īstenojot lēsto elektroenerģijas ietaupījumu 28 TWh apmērā līdz 2020. gadam salīdzinājumā ar situāciju, ja pasākumi netiktu veikti.

(15)

Atbilstīgi Direktīvas 2005/32/EK 8. pantam šajā regulā būtu jānorāda piemērojamās atbilstības novērtēšanas procedūras.

(16)

Lai būtu vieglāk veikt atbilstības pārbaudes, ražotājiem Direktīvas 2005/32/EK IV un V pielikumā minētajā tehniskajā dokumentācijā būtu jāsniedz informācija, ciktāl šī informācija attiecināma uz šajā regulā ietvertajām prasībām.

(17)

Pašlaik labākā pieejamā aktīvā režīma energoefektivitāte un samazinātā ietekme uz vidi saistībā ar bīstamajām vielām noteikta Komisijas 2009. gada 12. marta Lēmumā 2009/300/EK, ar ko nosaka pārskatītus ekoloģiskos kritērijus Kopienas ekomarķējuma piešķiršanai televizoriem (5). Šāda atsauce palīdzēs nodrošināt plašu pieejamību un vieglu piekļuvi informācijai, jo īpaši maziem un vidējiem uzņēmumiem un ļoti maziem uzņēmumiem, kas arī turpmāk veicinās labāko dizaina tehnoloģiju integrēšanu, lai mazinātu televizoru ietekmi uz vidi. Tāpēc šajā regulā nebūtu jānosaka kritēriji labākajai pieejamajai tehnoloģijai.

(18)

Ekodizaina prasības, kas ir piemērojamas no 2013. gada 7. janvāra saskaņā ar Komisijas 2008. gada 17. decembra Regulu (EK) Nr. 1275/2008, ar ko īsteno Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvā 2005/32/EK iestrādātās ekodizaina prasības attiecībā uz elektrisko, elektronisko mājsaimniecības un biroja iekārtu elektroenerģijas patēriņu gatavības un izslēgtā režīmā (6), būtu jāpiemēro televizoriem ātrāk, nekā noteikts minētajā regulā, jo šiem nosacījumiem atbilstīgas tehnoloģijas attiecībā uz televizoriem var ieviest īsākā laikā un iespējams iegūt papildu enerģijas ietaupījumus. Tāpēc Regula (EK) Nr. 1275/2008 nebūtu jāpiemēro televizoriem un būtu attiecīgi jāgroza.

(19)

Šajā regulā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar atzinumu, ko sniegusi komiteja, kura izveidota atbilstīgi Direktīvas 2005/32/EK 19. panta 1. punktam,

IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

1. pants

Priekšmets un darbības joma

Šajā regulā noteiktas ekodizaina prasības attiecībā uz televizoru laišanu tirgū.

2. pants

Definīcijas

Papildus Direktīvas 2005/32/EK definīcijām šajā direktīvā piemēro šādas definīcijas.

1)

“Televizors” ir televīzijas uztvērējs vai televizora monitors.

2)

“Televīzijas uztvērējs” ir ražojums, kas galvenokārt paredzēts audiovizuālo signālu uztveršanai un rādīšanai un kas tiek laists tirgū ar vienu modeļa vai sistēmas nosaukumu, un kam ir šādas sastāvdaļas:

a)

displejs;

b)

viens vai vairāki skaņotāji/uztvērēji un izvēles papildu funkcijas datu uzglabāšanai un/vai attēlošanai, piemēram, ciparvideodisku diskdzinis (DVD), cietā diska diskdzinis (HDD) vai videokasešu ierakstītājs (VCR), vai nu apvienoti vienā ierīcē ar displeju, vai vienā vai vairākās atsevišķās ierīcēs.

3)

“Televizora monitors” ir ražojums, kas paredzēts, lai integrētā ekrānā attēlotu videosignālu no dažādiem avotiem, tostarp televīzijas apraides signālus, un kas var vadīt un reproducēt audiosignālus no ārējas ierīces, kas ir savienota, izmantojot standartizētas videosignāla ieejas, tostarp RCA tipa savienotājkabeli (komponento, kompozīto), SCART, HDMI un nākotnē iespējamos bezvadu savienojumu standarta risinājumus (bet neiekļaujot nestandartizētās videosignāla ieejas, piemēram, DVI un SDI), bet kas nevar uztvert un apstrādāt apraides signālus.

4)

“Aktīvais režīms” ir stāvoklis, kad televizors ir pieslēgts strāvas avotam un rada skaņu un attēlu.

5)

“Mājas režīms” ir televizora iestatījumi, kurus ražotājs ir ieteicis parastai izmantošanai mājas apstākļos.

6)

“Gatavības režīms(-i)” ir stāvoklis, kad iekārta ir pieslēgta strāvas avotam, tās pareiza darbība ir atkarīga no enerģijas padeves no strāvas avota, un tā var nenoteiktu laiku nodrošināt tikai šādas funkcijas:

reaktivizēšanas funkcija vai reaktivizēšanas funkcija un tikai indikators, kas signalizē par ieslēgtu reaktivizēšanas funkciju, un/vai

informācijas vai statusa rādījumi.

7)

“Izslēgts režīms” ir stāvoklis, kad iekārta ir pieslēgta strāvas avotam un nenodrošina nekādas funkcijas; arī šādus stāvokļus uzskata par izslēgtu režīmu:

a)

stāvokli, kurā tiek tikai norādīts, ka aprīkojums ir izslēgtā režīmā;

b)

stāvokli, kurā tiek nodrošinātas tikai ar elektromagnētiskās stabilitātes saglabāšanu saistītās funkcijas saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2004/108/EK (7).

8)

“Reaktivizēšanas funkcija” ir funkcija, ar kuru, izmantojot tālvadības slēdzi, tostarp tālvadības pulti, iekšēju sensoru vai taimeri, var aktivizēt citus režīmus, tostarp aktīvo režīmu, lai nodrošinātu papildu funkcijas, tostarp aktīvo režīmu.

9)

“Informācijas vai statusa rādījumi” ir pastāvīga funkcija, ar kuru displejā sniedz informāciju vai rāda iekārtas statusu, tostarp laiku.

10)

“Piespiedu izvēlne” ir ražotāja ieprogrammētu televizora uzstādījumu kopums, no kura televizora lietotājam jāizvēlas konkrēts uzstādījums pirms pirmās televizora ieslēgšanas.

11)

“Pilnīga HD izšķirtspēja” ir ekrāna izšķirtspēja ar pikseļu fizisko skaitu vismaz 1 920 × 1 080 pikseļi.

3. pants

Ekodizaina prasības

Televizoru ekodizaina prasības ir noteiktas I pielikumā.

Atbilstību ekodizaina prasībām mēra saskaņā ar metodēm, kas noteiktas II pielikumā.

4. pants

Atbilstības novērtēšana

Atbilstības novērtēšanas procedūra, kas minēta Direktīvas 2005/32/EK 8. pantā, ir konstrukcijas iekšējās kontroles jeb iekšējā dizaina kontroles sistēma, kas noteikta minētās direktīvas IV pielikumā, vai atbilstības noteikšanas vadības sistēma, kas noteikta minētās direktīvas V pielikumā.

Atbilstības novērtēšanai iesniedzamā tehniskā dokumentācija norādīta šīs regulas I pielikuma 5. daļas 1. punktā.

5. pants

Verifikācijas procedūra tirgus uzraudzības nolūkā

Uzraudzības pārbaudes veic saskaņā ar verifikācijas procedūru, kas noteikta III pielikumā.

6. pants

Pārskatīšana

Komisija šo regulu pārskata ne vēlāk kā pēc trīs gadiem pēc tās spēkā stāšanās dienas, ņemot vērā tehnoloģiju attīstību, un šīs pārskatīšanas rezultātus iesniedz Ekodizaina apspriežu forumam.

7. pants

Grozījumi Regulā (EK) Nr. 1275/2008

Regulas (EK) Nr. 1275/2008 I pielikuma 3. punktu aizstāj ar šīs regulas IV pielikuma tekstu.

8. pants

Stāšanās spēkā

1.   Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

2.   Regulas I pielikuma 1. daļas 1. punktā, 3., 4. daļā un 5. daļas 2. punktā izklāstītās ekodizaina prasības piemēro no 2010. gada 20. augusta.

Regulas I pielikuma 1. daļas 2. punktā izklāstītās ekodizaina prasības piemēro no 2012. gada 1. aprīļa.

Regulas I pielikuma 2. daļas 1. punkta a) līdz d) apakšpunktā izklāstītās ekodizaina prasības piemēro no 2010. gada 7. janvāra.

Regulas I pielikuma 2. daļas 2. punkta a) līdz e) apakšpunktā izklāstītās ekodizaina prasības piemēro no 2011. gada 20. augusta.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Briselē, 2009. gada 22. jūlijā

Komisijas vārdā

Komisijas loceklis

Andris PIEBALGS


(1)  OV L 191, 22.7.2005., 29. lpp.

(2)  OV L 37, 13.2.2003., 19. lpp.

(3)  OV L 37, 13.2.2003., 24. lpp.

(4)  OV L 204, 21.7.1998., 37. lpp.

(5)  OV L 82, 28.3.2009., 3. lpp.

(6)  OV L 339, 18.12.2008., 45. lpp.

(7)  OV L 390, 31.12.2004., 24. lpp.


I PIELIKUMS

EKODIZAINA PRASĪBAS

1.   ELEKTROENERĢIJAS PATĒRIŅŠ AKTĪVAJĀ REŽĪMĀ

1.

No 2010. gada 20. augusta:

Aktīvajā režīmā elektroenerģijas patēriņš televizoram ar ekrāna redzamo laukumu A, kas izteikts dm2, nepārsniedz šādus robežlielumus

 

Pilnīga HD izšķirtspēja

Visas citas izšķirtspējas

Televīzijas uztvērēji

20 vati + A · 1,12 · 4,3224 vati/dm2

20 vati + A · 4,3224 vati/dm2

Televizora monitori

15 vati + A · 1,12 · 4,3224 vati/dm2

15 vati + A · 4,3224 vati/dm2

2.

No 2012. gada 1. aprīļa:

Aktīvajā režīmā elektroenerģijas patēriņš televizoram ar ekrāna redzamo laukumu A, kas izteikts dm2, nepārsniedz šādus robežlielumus

 

Visas izšķirtspējas

Televīzijas uztvērēji

16 vati + A · 3,4579 vati/dm2

Televizora monitori

12 vati + A · 3,4579 vati/dm2

2.   ELEKTROENERĢIJAS PATĒRIŅŠ GATAVĪBAS/IZSLĒGTĀ REŽĪMĀ

1.

No 2010. gada 7. janvāra:

a)

Elektroenerģijas patēriņš “izslēgtā režīmā”

Televizoru elektroenerģijas patēriņš jebkurā izslēgtā režīma stāvoklī nepārsniedz 1,00 vatu.

b)

Elektroenerģijas patēriņš “gatavības režīmā(-os)”

Televizoru elektroenerģijas patēriņš jebkurā stāvoklī, kas nodrošina tikai reaktivizēšanas funkciju vai tikai reaktivizēšanas funkciju un tikai norādi uz iedarbinātu reaktivizēšanas funkciju, nepārsniedz 1,00 vatu.

Televizoru elektroenerģijas patēriņš jebkurā stāvoklī, kas nodrošina tikai informācijas vai statusa rādījumus vai tikai reaktivizēšanas funkcijas un informācijas vai statusa rādījumu kombināciju, nepārsniedz 2,00 vatus.

c)

Izslēgtā režīma un/vai gatavības režīma pieejamība

Televizori nodrošina izslēgto režīmu un/vai gatavības režīmu, un/vai citu stāvokli, kas nepārsniedz piemērojamās prasības par elektroenerģijas patēriņu izslēgtā režīmā un/vai gatavības režīmā, kad televizors ir pieslēgts elektroenerģijas tīklam.

d)

Televīzijas uztvērējiem, kas sastāv no displeja un viena vai vairākiem skaņotājiem/uztvērējiem, un izvēles papildu funkcijām datu uzglabāšanai un/vai attēlošanai, piemēram, ciparvideodisku diskdziņa (DVD), cietā diska diskdziņa (HDD) vai videokasešu ierakstītāja (VCR) vienā vai vairākās atsevišķās ierīcēs, displejam un atsevišķajai(-ām) ierīcei(-ēm) a) līdz c) apakšpunktu piemēro atsevišķi.

2.

No 2011. gada 20. augusta:

a)

Elektroenerģijas patēriņš “izslēgtā režīmā”

Televizoru elektroenerģijas patēriņš jebkurā izslēgtā režīma stāvoklī nepārsniedz 0,30 vatus, ja vien netiek izpildīts nākamajā daļā minētais nosacījums.

Televizoriem ar labi saskatāmu slēdzi, ar kuru televizoru var pārslēgt stāvoklī, kad tā elektroenerģijas patēriņš nepārsniedz 0,01 vatu, slēdzim atrodoties izslēgtā pozīcijā, televizoru elektroenerģijas patēriņš jebkurā citā izslēgtā režīma stāvoklī nepārsniedz 0,50 vatus.

b)

Elektroenerģijas patēriņš “gatavības režīmā(-os)”

Televizoru elektroenerģijas patēriņš jebkurā stāvoklī, kas nodrošina tikai reaktivizēšanas funkciju vai tikai reaktivizēšanas funkciju un tikai norādi uz iedarbinātu reaktivizēšanas funkciju, nepārsniedz 0,50 vatus.

Televizoru elektroenerģijas patēriņš jebkurā stāvoklī, kas nodrošina tikai informācijas vai statusa rādījumus vai tikai reaktivizēšanas funkcijas un informācijas vai statusa rādījumu kombināciju, nepārsniedz 1,00 vatu.

c)

Izslēgtā režīma un/vai gatavības režīma pieejamība

Televizori nodrošina izslēgto režīmu un/vai gatavības režīmu, un/vai citu stāvokli, kas nepārsniedz piemērojamās prasības par elektroenerģijas patēriņu izslēgtā režīmā un/vai gatavības režīmā, kad televizors ir pieslēgts elektroenerģijas tīklam.

d)

Automātiska izslēgšanās

Televizori nodrošina šāda veida funkciju:

i)

aktīvajā režīmā pēc ne vairāk kā četrām stundām pēc lietotāja beidzamās darbības un/vai kanāla maiņas televizors automātiski pārslēdzas no aktīvā režīma:

gatavības režīmā vai

izslēgtā režīmā, vai

citā stāvoklī, kas nepārsniedz piemērojamās prasības par elektroenerģijas patēriņu izslēgtā režīmā un/vai gatavības režīmā;

ii)

pirms automātiskas pārslēgšanās no aktīvā režīma uz attiecīgo stāvokli/režīmiem televizori rāda brīdinājuma ziņojumu.

Šī funkcija ir iestatīta pēc noklusējuma.

e)

Televīzijas uztvērējiem, kas sastāv no displeja un viena vai vairākiem skaņotājiem/uztvērējiem un izvēles papildu funkcijām datu uzglabāšanai un/vai attēlošanai, piemēram, ciparvideodisku diskdziņa (DVD), cietā diska diskdziņa (HDD) vai videokasešu ierakstītāja (VCR) atsevišķā ierīcē, displejam un atsevišķajai ierīcei a) līdz d) apakšpunktu piemēro atsevišķi.

3.   “MĀJAS REŽĪMS” TELEVIZORIEM, KO PIEGĀDĀ AR PIESPIEDU IZVĒLNI

No 2010. gada 20. augusta:

Televizoriem ar piespiedu izvēlni, pirmoreiz aktivizējot televizora darbību, piespiedu izvēlnē ieslēdzas “mājas režīms”, kas ir izvēlne pēc noklusējuma, pirmoreiz aktivizējot televizora darbību. Ja lietotājs, pirmoreiz aktivizējot televizora darbību, izvēlas režīmu, kas nav “mājas režīms”, tiek parādīta uzvedne ar aicinājumu atkārtot izvēles procesu šīs izvēles apstiprināšanai.

4.   MAKSIMĀLĀ SPILGTUMA KOEFICIENTS

No 2010. gada 20. augusta:

Televizoriem bez piespiedu izvēlnes: ražotāja piegādātam televizoram maksimālais spilgtums aktīvajā režīmā nav mazāks par 65 % no maksimālā spilgtuma televizoram spilgtākajā aktīvā režīma stāvoklī.

Televizoriem ar piespiedu izvēlni: maksimālais spilgtums “mājas režīma” stāvoklī nav mazāks par 65 % no maksimālā spilgtuma televizoram spilgtākajā aktīvā režīma stāvoklī.

5.   INFORMĀCIJA, KAS JĀSNIEDZ RAŽOTĀJIEM

1.

Atbilstības novērtējuma nolūkā saskaņā ar 5. pantu tehniskajā dokumentācijā iekļauj šādu informāciju:

a)

testa parametri, veicot mērījumus:

apkārtējās vides temperatūra,

testa spriegums (V) un frekvence (Hz),

elektroapgādes sistēmas signāla kopējais kropļojumu koeficients,

ieejas termināls testa audio- un videosignāliem,

informācija un dokumenti par elektroenerģijas testos izmantotajiem instrumentiem, uzbūvi un shēmām;

b)

aktīvais režīms:

dati par elektroenerģijas patēriņu vatos, noapaļoti līdz vienai decimālzīmei jaudas mērījumiem līdz 100 vatiem un līdz veselam skaitlim jaudas mērījumiem virs 100 vatiem,

raksturlielumi dinamiskā apraides satura videosignālam, kas atspoguļo tipisku TV apraides saturu,

darbību secība, lai iegūtu stabilu stāvokli attiecībā uz elektroenerģijas patēriņu,

turklāt televizoriem ar piespiedu izvēlni – attiecība starp maksimālo spilgtumu “mājas režīma” stāvoklī un maksimālo spilgtumu televizoram spilgtākajā aktīvā režīma stāvoklī, kas izteikta procentos,

turklāt televizoru monitoriem – mērījumiem izmantotā skaņotāja attiecīgo raksturlielumu apraksts;

c)

visi gatavības režīmi un/vai izslēgtais režīms:

elektroenerģijas patēriņa dati vatos, noapaļojot līdz divām decimālzīmēm,

izmantotā mērījumu metode,

apraksts par to, kā režīms izvēlēts vai programmēts,

darbību secība, lai nonāktu līdz režīmam, kurā televizors automātiski maina režīmus;

d)

automātiskā izslēgšanās:

aktīvā režīma stāvokļa ilgums, pirms televizors automātiski pārslēdzas gatavības vai izslēgtā režīmā vai citā stāvoklī, kas nepārsniedz piemērojamās prasības par elektroenerģijas patēriņu izslēgtā režīmā un/vai gatavības režīmā;

e)

bīstamās vielas:

ja televizors satur dzīvsudrabu vai svinu – dzīvsudraba saturs, kas izteikts kā X,X mg, un brīdinājums par to, ka televizors satur svinu.

2.

No 2010. gada 20. augusta:

Brīvi pieejamās tīmekļa vietnēs publicē šādu informāciju:

dati par elektroenerģijas patēriņu aktīvajā režīmā vatos, noapaļoti līdz vienai decimālzīmei jaudas mērījumiem līdz 100 vatiem un līdz veselam skaitlim jaudas mērījumiem virs 100 vatiem,

dati par elektroenerģijas patēriņu vatos katram gatavības režīmam un/vai izslēgtam režīmam, noapaļoti līdz divām decimālzīmēm,

televizoriem bez piespiedu izvēlnes – attiecība starp maksimālo spilgtumu aktīvā režīma stāvoklī televizoram, kā to piegādājis ražotājs, un maksimālo spilgtumu televizoram spilgtākajā aktīvā režīma stāvoklī, kas izteikta procentos un noapaļota līdz veselam skaitlim,

televizoriem ar piespiedu izvēlni – attiecība starp maksimālo spilgtumu “mājas režīma” stāvoklī un maksimālo spilgtumu televizoram spilgtākajā aktīvā režīma stāvoklī, kas izteikta procentos un noapaļota līdz veselam skaitlim,

ja televizors satur dzīvsudrabu vai svinu – dzīvsudraba saturs, kas izteikts kā X,X mg, un brīdinājums par to, ka televizors satur svinu.


II PIELIKUMS

MĒRĪJUMI

1.   Elektroenerģijas patēriņa mērījumi aktīvajā režīmā

Elektroenerģijas patēriņu, kas minēts I pielikuma 1. daļā, mēra, izpildot visus šādus nosacījumus:

a)

mērījumus veic, izmantojot mūsdienīgas mērīšanas metodes un procedūras, ar kurām iegūtie rezultāti ir ticami, precīzi un reproducējami;

b)

nosacījumi attiecībā uz televizoru elektroenerģijas patēriņa mērījumiem aktīvajā režīmā:

televīzijas uztvērēji bez piespiedu izvēlnes: 1. un 2. punktā minēto elektroenerģijas patēriņu mēra, televizoram esot aktīvā režīma stāvoklī, kā to piegādājis ražotājs, tas ir, televizora spilgtuma kontrolierīces ir pozīcijā, kādā tās ieregulējis ražotājs lietotāja vajadzībām,

televīzijas uztvērēji ar piespiedu izvēlni: 1. un 2. punktā minēto elektroenerģijas patēriņu mēra, televizoram esot “mājas režīma” stāvoklī,

televizoru monitori bez piespiedu izvēlnes: televizora monitoru pieslēdz atbilstošam skaņotājam. 1. un 2. punktā minēto elektroenerģijas patēriņu mēra, televizoram esot aktīvā režīma stāvoklī, kā to piegādājis ražotājs, tas ir, televizora monitora spilgtuma kontrolierīces ir pozīcijā, kādā tās ieregulējis ražotājs lietotāja vajadzībām. Skaņotāja elektroenerģijas patēriņš, mērot televizora monitora elektroenerģijas patēriņu aktīvajā režīmā, nav būtisks,

televizoru monitori ar piespiedu izvēlni: televizora monitoru pieslēdz atbilstošam skaņotājam. 1. un 2. punktā minēto elektroenerģijas patēriņu mēra “mājas režīma” stāvoklī;

c)

vispārēji nosacījumi:

mērījumus veic apkārtējās vides temperatūrā 23 °C +/– 5 °C,

mērījumus veic, izmantojot dinamiska apraides satura videosignālu, kas atspoguļo tipisku TV apraides saturu. Mērījums ir vidējais elektroenerģijas patēriņš 10 secīgu minūšu laikā,

mērījumus veic pēc tam, kad televizors bijis izslēgtā režīmā vismaz vienu stundu, tūlīt pēc tam vismaz vienu stundu aktīvajā režīmā un pabeidz, pirms tas darbojies maksimāli trīs stundas aktīvajā režīmā. Attiecīgo videosignālu rāda visa aktīvā režīma ilgumā. Televizoriem, par kuriem zināms, ka tie stabilizējas vienas stundas laikā, šos ilgumus var samazināt, ja var parādīt, ka rezultātā iegūtais mērījums ir 2 % robežās no rezultātiem, kādus iegūtu, izmantojot iepriekš noteiktos režīmu ilgumus,

mērījumus veic ar nenoteiktību, kas mazāka par vai vienāda ar 2 % pie 95 % ticamības,

mērījumus veic, atslēdzot automātiskās spilgtuma kontroles funkciju, ja tāda ir pieejama. Ja automātiskās spilgtuma kontroles funkcija ir pieejama, bet to nav iespējams atslēgt, tad mērījumus veic, gaismu ar intensitāti 300 lux vai vairāk virzot tieši uz apkārtējās vides gaismas sensoru.

2.   Elektroenerģijas patēriņa mērījumi gatavības/izslēgtā režīmā

Elektroenerģijas patēriņu, kas minēts I pielikuma 2. daļā, mēra, izpildot visus šādus nosacījumus:

a)

elektroenerģijas patēriņu, kas minēts 1. punkta a) un b) apakšpunktā un 2. punkta a) un b) apakšpunktā, mēra, izmantojot mūsdienīgas mērīšanas metodes un procedūras, ar kurām iegūtie rezultāti ir ticami, precīzi un reproducējami;

b)

0,50 vatu vai lielākas jaudas mērījumus veic ar nenoteiktību, kas mazāka par vai vienāda ar 2 % pie 95 % ticamības. Par 0,50 vatiem mazākas jaudas mērījumus veic ar nenoteiktību, kas mazāka par vai vienāda ar 0,01 vatu, ja ticamības pakāpe ir 95 %.

3.   Maksimālā spilgtuma mērījumi

Maksimālo spilgtumu, kas minēts I pielikuma 4. daļā, mēra, izpildot visus šādus nosacījumus:

a)

mērījumus veic, izmantojot mūsdienīgas mērīšanas metodes un procedūras, ar kurām iegūtie rezultāti ir ticami, precīzi un reproducējami;

b)

maksimālo spilgtumu mēra, izmantojot spilgtummēru, ar kuru veic mērījumus daļā no ekrāna, kurā tiek rādīts pilnīgi (100 %) balts attēls un kas ir daļa no “pilnīga ekrāna testa” testa šablona, un nosaka, vai netiek pārsniegts vidējā attēla līmeņa (APL) punkts, pie kura displeja spilgtuma regulēšanas sistēmā notiek jebkādi jaudas ierobežojumi;

c)

spilgtuma koeficientu mēra, nenobīdot spilgtummēra detektora punktu uz displeja, kamēr notiek pārslēgšana starp I pielikuma 4. daļā minētajiem stāvokļiem.


III PIELIKUMS

VERIFIKĀCIJAS PROCEDŪRA

Veicot tirgus uzraudzības pārbaudes, kas minētas Direktīvas 2005/32/EK 3. panta 2. punktā, dalībvalstu iestādes piemēro šādu verifikācijas procedūru prasībām, kas noteiktas I pielikumā.

1)

Dalībvalstu iestādes testē tikai vienu televizora ierīci.

2)

Modeli uzskata par atbilstīgu I pielikumā noteiktajām prasībām, ja:

a)

aktīvajā režīmā elektroenerģijas patēriņš piemērojamo robežvērtību, kas noteikta I pielikuma 1. daļas 1. un 2. punktā, nepārsniedz vairāk kā par 7 %; un

b)

izslēgta režīma/gatavības režīma stāvokļa rezultāti attiecīgās robežvērtības, kas noteiktas I pielikuma 2. daļas 1. punkta a) un b) apakšpunktā un 2. punkta a) un b) apakšpunktā, nepārsniedz vairāk kā par 0,10 vatiem; un

c)

maksimālais spilgtuma koeficients, kas noteikts I pielikuma 3. daļā, nav mazāks par 60 %.

3)

Ja testā neiegūst 2. punkta a) vai b), vai c) apakšpunktā minētos rezultātus, testē tā paša modeļa trīs papildu vienības.

4)

Pēc tā paša modeļa trīs papildu vienību testēšanas uzskata, ka modelis atbilst I pielikumā noteiktajām prasībām, ja:

a)

pēdējo trīs vienību, kas testētas elektroenerģijas patēriņa noteikšanai aktīvajā režīmā, vidējais rezultāts nepārsniedz I pielikuma 1. daļas 1. un 2. punktā noteikto piemērojamo robežvērtību vairāk kā par 7 %; un

b)

pēdējo trīs vienību, kas testētas elektroenerģijas patēriņa noteikšanai izslēgtā/gatavības režīma stāvoklī, vidējais rezultāts nepārsniedz I pielikuma 2. daļas 1. punkta a) un b) apakšpunktā un 2. punkta a) un b) apakšpunktā noteiktās piemērojamās robežvērtības vairāk kā par 0,10 vatiem; un

c)

pēdējo trīs vienību maksimālais spilgtuma koeficients, kas noteikts I pielikuma 3. daļā, nav mazāks par 60 %.

5)

Ja 4. punkta a), b) un c) apakšpunktā minētie rezultāti netiek iegūti, uzskata, ka modelis neatbilst prasībām.

6)

Lai pārbaudītu atbilstību prasībām, dalībvalstu iestādes piemēro II pielikumā noteikto procedūru un mūsdienīgas mērīšanas metodes un procedūras, ar kurām iegūtie rezultāti ir ticami, precīzi un reproducējami, tostarp metodes, kas noteiktas dokumentos, kuru atsauces numuri šajā nolūkā ir publicēti Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.


IV PIELIKUMS

Elektroenerģiju patērējoši ražojumi, kam piemēro Regulas (EK) Nr. 1275/2008 I pielikuma 3. punktu

 

Radioaparāti

 

Videokameras

 

Videomagnetofoni

 

Augstas precizitātes (Hi-fi) audioaparatūra

 

Skaņas pastiprinātāji

 

Mājas teātra sistēmas

 

Mūzikas instrumenti

Pārējās ierīces skaņas vai attēlu ierakstīšanai vai atveidošanai, tostarp signāli vai cita tehnoloģija skaņas un attēla izplatīšanai no telesakariem atšķirīgā veidā, bet izņemot televizorus, kā noteikts Komisijas Regulā (EK) Nr. 642/2009.


Top