EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Transponēšana

Transponēšana ir ES direktīvu iekļaušanas process ES dalībvalstu tiesību aktos.

Atšķirībā no regulām un lēmumiem direktīvas nav tieši piemērojamas visās dalībvalstīs, bet to noteikumi ir jāiekļauj valstu tiesību aktos. Dalībvalstīm šie valsts tiesību akti ir jāpieņem līdz katrā direktīvā noteiktajam termiņam. Dalībvalstīm par saviem valsts īstenošanas pasākumiem ir jāinformē Eiropas Komisija.

Komisija:

  • pārbauda tekstu, lai pārliecinātos, vai tas atbilst direktīvas mērķiem;
  • pārliecinās, vai transponētais tiesību akts ir īstenots un atbilst noteiktajam(-iem) termiņam(-iem).

Komisija var ierosināt lietu Eiropas Savienības Tiesā, ja dalībvalsts nav pieņēmusi valsts pasākumus direktīvas transponēšanai vai arī ir veikusi šādus pasākumus, taču Komisija uzskata, ka šie pasākumi nav pietiekami. Ja Tiesai piekrīt Komisijas viedoklim par pārkāpumu un ja dalībvalsts nav izpildījusi spriedumu, tad Tiesa pēc Komisijas pieprasījuma var piemērot soda maksājumu vai kavējuma naudu.

Ja dalībvalsts noteiktajā termiņā nav informējusi Komisiju par saviem valsts īstenošanas pasākumiem, Komisija var noteikt tās soda maksājuma vai kavējuma naudas apjomu, kas attiecīgajai dalībvalstij jāmaksā. Ja Tiesa konstatē, ka ir noticis pārkāpums un ka Komisijas noteiktā summa nepārsniedz Tiesas noteikto summu, tad pienākums veikt maksājumu stājas spēkā (Līguma par Eiropas Savienības darbību 260. panta 3. punkts).

SKATĪT ARĪ:

Top