EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017TA1206(19)

Ziņojums par Eiropas Dzimumu līdztiesības institūta 2016. finanšu gada pārskatiem un Institūta atbilde

OV C 417, 6.12.2017, p. 120–125 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

6.12.2017   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 417/120


ZIŅOJUMS

par Eiropas Dzimumu līdztiesības institūta 2016. finanšu gada pārskatiem un Institūta atbilde

(2017/C 417/19)

IEVADS

1.

Eiropas Dzimumu līdztiesības institūtu (turpmāk tekstā – “Institūts”, arī “EIGE”), kurš atrodas Viļņā, izveidoja ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1922/2006 (1). Institūta uzdevums ir apkopot, analizēt un izplatīt informāciju par dzimumu līdztiesību, kā arī izstrādāt, analizēt, izvērtēt un izplatīt metodoloģiskus līdzekļus, lai atbalstītu dzimumu līdztiesības integrēšanu visās Savienības politikas jomās un no tām izrietošajās valstu politikas jomās.

2.

Galvenie skaitliskie dati par Institūtu ir sniegti tabulā  (2).

Tabula

Institūta galvenie skaitliskie dati

 

2015

2016

Budžets (miljoni EUR)

7,9

7,8

Kopējais darbinieku skaits 31. decembrī (3)

42

45

TICAMĪBAS DEKLARĀCIJU PAMATOJOŠĀ INFORMĀCIJA

3.

Palātas izmantotā revīzijas pieeja ietver analītiskas revīzijas procedūras, darījumu tiešas pārbaudes un Institūta pārraudzības un kontroles sistēmu galveno kontroles mehānismu novērtēšanu. To papildina citu revidentu darbā gūtie pierādījumi un vadības apliecinājumu analīze.

ATZINUMS

4.

Mēs revidējām:

a)

Institūta pārskatus, kuri ietver finanšu pārskatus (4) un budžeta izpildes pārskatus (5) par 2016. gada 31. decembrī slēgto finanšu gadu; un

b)

šiem pārskatiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību,

kā noteikts Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 287. pantā.

Pārskatu ticamība

Atzinums par pārskatu ticamību

5.

Mēs uzskatām, ka Institūta pārskati par 2016. gada 31. decembrī slēgto gadu visos būtiskajos aspektos patiesi atspoguļo Institūta finanšu stāvokli 2016. gada 31. decembrī, tā darbību rezultātus, naudas plūsmas un neto aktīvu pārmaiņas minētajā datumā slēgtajā gadā saskaņā ar Institūta finanšu noteikumiem un Komisijas grāmatveža pieņemtajiem grāmatvedības noteikumiem. Tie balstās uz starptautiski atzītiem publiskā sektora grāmatvedības standartiem.

Pārskatiem pakārtoto darījumu likumība un pareizība

Ieņēmumi

Atzinums par pārskatiem pakārtoto ieņēmumu likumību un pareizību

6.

Mēs uzskatām, ka pārskatiem par 2016. gada 31. decembrī slēgto gadu pakārtotie ieņēmumi visos būtiskajos aspektos ir likumīgi un pareizi.

Maksājumi

Atzinums par pārskatiem pakārtoto maksājumu likumību un pareizību

7.

Mēs uzskatām, ka pārskatiem par 2016. gada 31. decembrī slēgto gadu pakārtotie maksājumi visos būtiskajos aspektos ir likumīgi un pareizi.

Vadības un stratēģisko vadītāju pienākumi

8.

Saskaņā ar LESD 310.–325. pantu un Institūta finanšu noteikumiem vadības pienākums ir sagatavot un iesniegt pārskatus, pamatojoties uz starptautiski atzītiem publiskā sektora grāmatvedības standartiem, un nodrošināt tiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību. Šie pienākumi ietver iekšējās kontroles mehānismu izveidi, ieviešanu un īstenošanu attiecībā uz finanšu pārskatu sagatavošanu un izklāstu tā, lai krāpšanas vai kļūdas dēļ tajos nebūtu sniegtas būtiski nepareizas ziņas. Vadības pienākumos tostarp ir nodrošināt, lai finanšu pārskatos atspoguļotās darbības, finanšu darījumi un informācija atbilstu to regulējumam. Institūta vadībai ir galīgā atbildība par pārskatiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību.

9.

Sagatavojot pārskatus, vadības pienākums ir novērtēt Institūta spēju turpināt darbību, attiecīgi izklāstīt jautājumus, kas saistīti ar darbības turpināšanu, un izmantot darbības turpināšanas pieņēmumu grāmatvedībā.

10.

Stratēģiskie vadītāji ir atbildīgi par struktūras finanšu ziņojumu sagatavošanas procesa pārraudzību.

Revidenta pienākumi pārskatu un pakārtoto darījumu revīzijā

11.

Mūsu mērķi ir iegūt pamatotu pārliecību par to, ka Institūta pārskatos nav sniegtas būtiski nepareizas ziņas un ka tiem pakārtotie darījumi ir likumīgi un pareizi, un, balstoties uz mūsu veikto revīziju, sniegt Eiropas Parlamentam un Padomei vai citām attiecīgām budžeta izpildes apstiprinātājiestādēm deklarāciju par pārskatu ticamību un tiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību. Pamatota pārliecība ir augsts pārliecības līmenis, bet tā nav garantija, ka revīzijā vienmēr tiks atklātas būtiski nepareizas ziņas vai būtiska neatbilstība, ja tāda pastāv. Tās var rasties krāpšanas vai kļūdas dēļ un tiek uzskatītas par būtiskām tad, ja var pamatoti sagaidīt, ka atsevišķi vai kopā tās varētu ietekmēt saimnieciskos lēmumus, kurus lietotāji pieņem, pamatojoties uz šiem pārskatiem.

12.

Revīzija ietver procedūras, ar kurām iegūst revīzijas pierādījumus par pārskatos minētajām summām un sniegto informāciju un par tiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību. Procedūru izvēle ir atkarīga no revidenta sprieduma, tostarp novērtējuma par risku, ka krāpšanas vai kļūdas dēļ pārskatos ir sniegtas būtiski nepareizas ziņas vai ka saistībā ar pakārtotajiem darījumiem ir būtiski pārkāpts Eiropas Savienības juridiskais regulējums. Veicot riska novērtējumus, lai izstrādātu konkrētajiem apstākļiem atbilstošas revīzijas procedūras, nevis lai sniegtu atzinumu par iekšējās kontroles mehānismu efektivitāti, ņem vērā iekšējās kontroles mehānismus, kuri attiecas uz pārskatu sagatavošanu un patiesu izklāstu un pakārtoto darījumu likumību un pareizību. Revīzijā novērtē arī izmantoto grāmatvedības metožu piemērotību un vadības veikto grāmatvedības aplēšu pamatotību, kā arī pārskatu vispārējo izklāstu.

13.

Saistībā ar ieņēmumiem mēs pārbaudām no Komisijas saņemto subsīdiju un novērtējam Institūta maksu un citu ieņēmumu (ja tādi ir) iekasēšanas procedūras.

14.

Saistībā ar izdevumiem mēs pārbaudām maksājumu darījumus, kad izdevumi ir radušies un ir iegrāmatoti un pieņemti. Avansa maksājumus pārbauda tad, kad līdzekļu saņēmējs sniedz attaisnojumu par to atbilstīgu izmantošanu un Institūts pieņem attaisnojumu, avansa maksājumu dzēšot vai nu tajā pašā gadā, vai vēlāk.

15.

Sagatavojot šo ziņojumu un ticamības deklarāciju, mēs ņēmām vērā neatkarīga ārējā revidenta veikto revīzijas darbu saistībā ar Institūta pārskatiem, kā noteikts ES Finanšu regulas (6) 208. panta 4. punktā.

16.

Turpmākie komentāri nav pretrunā Palātas sniegtajam atzinumam.

KOMENTĀRI PAR BUDŽETA PĀRVALDĪBU

17.

Apropriācijām, par kurām bija uzņemtas saistības, pārnesumu līmenis bija augsts III sadaļā “Pamatdarbības izdevumi”, proti, 1,7 miljoni EUR jeb 51 % (2015. gadā – 2,2 miljoni EUR jeb 60 %), galvenokārt saistībā ar pētījumiem, kas turpinās pēc kalendārā gada beigām. Institūts varētu apsvērt iespēju ieviest diferencētas budžeta apropriācijas, lai labāk ņemtu vērā darbību daudzgadu raksturu un nenovēršamos starplaikus, kas šķir līgumu parakstīšanu, piegādes un maksājumus.

KOMENTĀRI PAR IEKŠĒJĀS KONTROLES MEHĀNISMIEM

18.

Institūts 2016. gadā izsludināja atklātu iepirkuma konkursu par pamatlīguma piešķiršanu saistībā ar dzimumu statistikas rīku un resursu uzturēšanu un atjaunināšanu par maksimālo summu 1,6 miljonu EUR apmērā. Konkurss bija sadalīts divās daļās, taču nebija norādīta katras daļas attiecīgā vērtība. Atbildot uz kāda pretendenta jautājumu, Institūts savā tīmekļa vietnē paskaidroja, ka katras daļas maksimālā summa ir 800 000 EUR. Tomēr ar vienu un to pašu pretendentu tika noslēgti divi atsevišķi pamatlīgumi par maksimālo summu 1,6 miljoni EUR par katru daļu ar iespēju turpmāk palielināt summas līdz 50 % par katru daļu; tādējādi Institūts noslēdza konkrētus līgumus, kuru darbības laiks pārsniedza pamatlīguma termiņu (četri gadi), par 4,8 miljoniem EUR jeb par trīs reizes lielāku summu nekā paziņojumā par līgumu. Turklāt konkursa paziņojumā cenu konkurence pamatojās tikai uz dienas likmi, nevis arī uz laiku, kas nepieciešams uzdevuma veikšanai, tāpēc nebija iespējams noteikt un izvēlēties ekonomiski visizdevīgākos piedāvājumus un nodrošināt ieguldīto līdzekļu labāko atdevi. Šie trūkumi varēja ietekmēt konkurenci. 2016. gadā tika veikti maksājumi 87 920 EUR apmērā. Atsaucoties uz revīzijā konstatēto, Institūts parakstīja abu pamatlīgumu grozījumus un samazināja maksimālās summas līdz 800 000 EUR katram līgumam (ar iespēju tās palielināt ne vairāk kā par 50 %).

19.

Vienīgajam pretendentam, kas piedalījās saskaņā ar sarunu procedūru rīkotajā iepirkuma konkursā par IT rīku un datubāzu uzturēšanu un atbalstu, visu trīs formulēto tiešo rezultātu maksimālā summa uzaicinājumā bija noteikta 81 000 EUR apmērā (bez PVN), un bija minēts, ka piedāvājumi, kas šo summu pārsniedz, netiks izskatīti. Saņēmis piedāvājumu attiecībā uz diviem no trim prasītajiem tiešajiem rezultātiem, Institūts parakstīja pakalpojumu līgumu par 97 410 EUR. 2016. gadā tika veikti maksājumi 73 057 EUR apmērā.

KOMENTĀRI PAR PAREIZU FINANŠU PĀRVALDĪBU UN DARBĪBAS REZULTĀTIEM

20.

Institūts 2016. gada janvārī publicēja tā ārējo novērtējumu. Tajā bija secināts, ka Institūta darbība atbilst pilnvarām un ka administrācija pārvaldības un lietderības aspektā ir vērtējama relatīvi labi. Tomēr novērtējumā bija iekļauti vairāki ieteikumi uzlabot pamatdarbību, piemēram, skaidrāk definējot prioritātes, mērķtiecīgāk nosakot iznākumus, izveidojot sinerģiju ar atbilstīgiem ārējiem dalībniekiem, kā arī pastiprinot Valdes lomu un precizējot Ekspertu foruma uzdevumus. Institūts ir sācis ieviest rīcības plānu šo ieteikumu īstenošanai.

IEPRIEKŠĒJĀ GADĀ FORMULĒTO KOMENTĀRU PĒCPĀRBAUDE

Pārskats par koriģējošiem pasākumiem, kas veikti saistībā ar Palātas komentāriem, kuri formulēti iepriekšējos gados, ir izklāstīts pielikumā.

Šo ziņojumu 2017. gada 19. septembra sēdē Luksemburgā pieņēma IV apakšpalāta, kuru vada Revīzijas palātas loceklis Baudilio TOMÉ MUGURUZA.

Revīzijas palātas vārdā –

priekšsēdētājs

Klaus Heiner LEHNE


(1)  OV L 403, 30.12.2006., 9. lpp.

(2)  Plašāka informācija par Institūta kompetenci un darbībām ir pieejama tīmekļa vietnē www.eige.europa.eu.

(3)  Ierēdņi, pagaidu darbinieki, līgumdarbinieki un norīkotie valstu eksperti.

Avots: Institūta sniegtie dati.

(4)  Finanšu pārskati ietver bilanci, finanšu darbības rezultātu pārskatu, naudas plūsmas pārskatu, pārskatu par neto aktīvu pārmaiņām, kopsavilkumu par nozīmīgām grāmatvedības metodēm un citus paskaidrojumus.

(5)  Budžeta izpildes pārskati ietver pārskatus, kuros apkopo visas budžeta operācijas, un paskaidrojumus.

(6)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES, Euratom) Nr. 966/2012 (OV L 298, 26.10.2012., 1. lpp.).


PIELIKUMS

Iepriekšējā gadā formulēto komentāru pēcpārbaude

Gads

Palātas komentārs

Koriģējošā pasākuma statuss

(ieviests / ieviešana ir sākta / ieviešana nav sākta / neattiecas)

2015

Pārnesumu līmenis apropriācijām, par kurām uzņemtas saistības, III sadaļā joprojām bija augsts, proti, 61 % (2014. gadā – 54 %). Tas skaidrojams galvenokārt ar Institūta darbību raksturu: Institūts rīko mācības, kas ilgst vairākus mēnešus un bieži vien turpinās pēc kalendārā gada beigām.

Neattiecas


INSTITŪTA ATBILDE

18.

Pārnesumu līmenis III sadaļā saglabājās dotajā līmenī sakarā ar nozīmīgām problēmām piecos projektos, kuru dēļ tie bija jāpārnes uz priekšu uz 2017. gadu. Divus no šiem projektiem ietekmēja Padomes prezidentūras lēmuma kavēšanās (pēc Apvienotās Karalistes nomaiņas uz Igauniju), kā arī ieilgusī konsultēšanās ar Komisiju. Citi projekti sākās vēlāk, nekā cerēts, sakarā ar iepriekšējo projektu novēlotu izpildi un pētījumiem, kas ir jauno projektu pamatā. Tāpat neveiksmīgie kandidāti arī apstrīdēja lēmumu par piešķiršanu, un bija jāveic jauni novērtējumi.

EIGE uzskata, ka jāpiemin fakts, ka, lai gan bija problēmas sakarā force majeure faktoriem, kas negatīvi ietekmēja EIGE budžeta izpildi, EIGE spēja samazināt operatīvos (C1) pārnesumus par vairāk nekā 9 %, kas ir ievērības cienīgs sasniegums.

Attiecībā uz diferencētām apropriācijām jāatzīmē, ka pagātnē EIGE atturējās no šādas pieejas ieviešanas sakarā ar budžeta gada pārskata principu, tomēr institūts veiks īstenojamības analīzi stingra pamatojuma izstrādei turpmāka lēmuma pieņemšanai par nediferencētu apropriāciju ieviešanu.

19.

Institūts ir ņēmis vērā Palātas komentāru par administratīvas kļūmes izraisītu pārpratumu, kura dēļ pamatlīgumā noteiktā summa katrai daļai netika attiecīgi grozīta. Parakstītajiem pamatlīgumiem nav ietekmes uz budžetu, abas daļas tika piešķirtas vienam un tam pašam līgumslēdzējam, un kandidātus par to attiecīgi informēja iepirkuma procedūras laikā.

EIGE izvēlējās slēgt vienu pamatlīgumu sakarā ar ļoti mazu īpašas konkurences tirgu, kas ierobežo kvalificētu un pārliecinošu līgumslēdzēju skaitu. Risinājums, slēdzot vienu pamatlīgumu, deva pārliecinošākas kvalitātes un nepārtrauktības garantijas šim ļoti specifiskajam projektam, kas varētu būt pakļauts riskam, ja būtu izvēlēta kaskādes pieeja vai konkursa atsākšana vairākkārtēja pamatlīguma noslēgšanai.

Atbilstībai pareizas finanšu pārvaldības principam EIGE grozīja attiecīgās tehnisko specifikāciju veidnes. Tai pat laikā EIGE mazinās risku, paredzot maksimālu darbadienu skaitu turpmākajiem īpašo pakalpojumu pieprasījumiem.

20.

Institūts ir ņēmis vērā Palātas komentārus. Tā kā pretendentam ir ekskluzīvas tiesības uz programmatūru, ko lieto EIGE, tika izvēlēta ārkārtas sarunu procedūra ar vienu uzaicināto personu. Sarunu procedūras koriģēja sākotnējo pieprasījumu, nosakot papildu pakalpojumus EIGE pieaugušo prasību un budžeta pieejamības apmierināšanai, kā arī ņemot vērā faktu, ka pretendents nav varējis iesniegt vienus no trim EIGE sākotnēji pieprasītajiem atskaites datiem.

21.

Institūts ir ņēmis vērā Palātas komentārus. Ir jau veikti daži agrīni pasākumi, piemēram, Zināšanu pārvaldības un komunikāciju stratēģija 2016.–2018. gadam, ko valde pieņēma 2016. gada 18. maijā, tāpat Vienotajā programmdokumentā ir iekļauts sīks darbību apraksts attiecībā uz komunikāciju un uz izlietojuma pastiprinātu uzraudzību, kā arī 2016. gadā tika noteiktas atsauces vērtības rezultatīvo rādītāju mērīšanai.


Top