EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Prioritātes profesionālās izglītības un apmācības jomā (2011.–2020. g.)

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Prioritātes profesionālās izglītības un apmācības jomā (2011.–2020. g.)

Padome nosaka prioritātes profesionālās izglītības un apmācības jomā laikposmam no 2011. gada līdz 2020. gadam, kā arī īstermiņā sasniedzamos valstu mērķus un Eiropas Savienības (ES) sniegto atbalstu.

KOPSAVILKUMS

Padome nosaka Kopenhāgenas procesa prioritātes laikposmam no 2011. līdz 2020. gadam. Kopenhāgenas procesa mērķis ir uzlabot profesionālās izglītības un apmācības (PIA) kvalitāti un pievilcību, stiprinot sadarbību Eiropas līmenī.

Šie atjauninātie mērķi palīdzēs īstenot stratēģijas “Eiropa 2020” prioritātes un iniciatīvas. PIA ir ļoti būtiska loma, īstenojot divus stratēģijā nospraustus mērķus, proti, līdz 2020. gadam vismaz līdz 40 % palielināt tādu 30–34 gadus veco iedzīvotāju daļu, kas ieguvuši augstāko izglītību, un samazināt mācības pārtraukušo cilvēku īpatsvaru zem 10 %.

Vispārējs redzējums

Padome uzskata, ka, lai PIA politika būtu pilnībā efektīva, tajā ir jāīsteno vispārēja pieeja, ņemot vērā sociālo un nodarbinātības politiku.

Līdz 2020. gadam PIA sistēmām ir jākļūst pievilcīgākām un pieejamākām visiem cilvēkiem, sniedzot kvalitatīvu izglītību, kas atbilst darba tirgus vajadzībām. PIA sistēmām ir jābūt pietiekami elastīgām un jāatļauj mijiedarbība starp dažādajām izglītības sistēmām (skolas izglītība, augstākā izglītība u. c.). Tālākai PIA jābūt viegli pieejamai un vairāk orientētai uz karjeru. Ir jāpaplašina iespējas daļu no profesionālās izglītības vai apmācības apgūt ārvalstīs.

Mērķi 2011.–2020. gadam

Ir noteikti vairāki stratēģiskie mērķi, kas jāsasniedz līdz 2020. gadam. Katru no tiem papildina īstermiņa uzdevumi (2011.–2014. gadam), kas jāīsteno valsts līmenī, kā arī informācija par atbalstu, ko Eiropas Savienība (ES) sniedz to sasniegšanai. Ir identificēti šādi seši stratēģiskie mērķi:

  • sākotnējās PIA pārveide pievilcīgā mācību iespējā. Īstermiņā valsts iestādēm ir jāveicina PIA pievilcība, kā arī jāatbalsta pasākumi, kas ļauj studentiem iepazīties ar dažādām profesijām un karjeras iespējām.
  • PIA izcilības, kvalitātes un atbilstības darba tirgum veicināšana. Laikposmā no 2011. līdz 2014. gadam ir jāpanāk progress valsts kvalitātes nodrošināšanas sistēmu izveidē. Būtu arī jāstiprina sadarbība starp PIA iestādēm un uzņēmumiem, jo īpaši organizējot skolotāju stažēšanos uzņēmumos. PIA iestādēm būtu jāsaņem atsauksmes par iestāžu absolventu nodarbinātības iespējām.
  • elastīgas piekļuves apmācībai un kvalifikācijai nodrošināšana. Valsts līmenī un īstermiņā būtu nepieciešams pārskatīt stimulu izmantošanu dalībai PIA un ieinteresēto personu tiesības un pienākumus. Valsts iestādēm arī būtu jāveic atbilstīgi pasākumi, lai veicinātu dalību tālākā PIA. Līdz 2012. gadam Eiropas kvalifikāciju sistēmas līmeņus vajadzētu sākt izmantot kā atsauces sistēmu valsts kvalifikāciju sistēmu līmeņiem.
  • starptautiskās mobilitātes veicināšana PIA. Lai to paveiktu, ES valstīm būtu īpaši jāmudina studenti un profesionāļi piedalīties mobilitātes programmā un arī jāmudina vietējās un reģionālās iestādes un PIA iestādes izstrādāt internacionalizācijas stratēģijas. Valodu apguve būtu jāintegrē mācību programmās.
  • radošuma, inovācijas, uzņēmējdarbības un jaunu tehnoloģiju izmantošanas sekmēšana. Valsts līmenī būtu jāveicina partnerības starp PIA iestādēm, augstākās izglītības iestādēm un dizaina, mākslas, pētniecības un inovācijas centriem. PIA iestādēm būtu jānodrošina vajadzīgais aprīkojums un jaunas tehnoloģijas. Praktiskas pieredzes veicināšanai būtu arī jāsekmē uzņēmējdarbība.
  • PIA pieejamības uzlabošana visiem cilvēkiem, jo īpaši uzlabojot tās ieguldījumu priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas apkarošanā. Būtu jāsekmē mazkvalificētu un citu “riskam pakļautu” grupu dalība izglītībā un apmācībā, izmantojot attiecīgus profesionālās orientācijas pakalpojumus un atbalsta dienestus, jaunas tehnoloģijas un esošās pārraudzības sistēmas.

Padome arī definē piecus transversālus mērķus:

  • lielāka PIA ieinteresēto personu iesaiste un uzlabota Eiropas sadarbības rezultātu redzamība;
  • Eiropas un valstu instrumentu saskaņota pārvaldība pārredzamības, atzīšanas, kvalitātes nodrošināšanas un mobilitātes jomā;
  • sadarbības pastiprināšana starp PIA un citām politikas jomām;
  • datu kvalitātes un salīdzināmības uzlabošana ES politikas veidošanai PIA jomā;
  • ES atbalsta pareiza izmantošana.

Konteksts

Secinājumos definētie mērķi ir apstiprināti Briges komunikē, kuru 2010. gada 7. decembrī pieņēma 33 Eiropas valstu izglītības ministri, sociālie partneri un Eiropas Komisija.

AKTS

Padomes un Padomē sanākušo dalībvalstu valdību pārstāvju secinājumi par prioritātēm ciešākai Eiropas sadarbībai profesionālās izglītības un apmācības jomā laikposmam no 2011. gada līdz 2020. gadam (OV C 324, 1.12.2010., 5.–15. lpp.)

Pēdējo reizi atjaunots: 24.09.2015

Top